در نامه دکتر روازاده به رئیس جمهور مطرح شد پیشنهاد تشکیل سازمان طب ایرانی- اسلامی

گروه سلامت الف،   3980602120 ۳۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
پیشنهاد تشکیل سازمان طب ایرانی- اسلامی

به گزارش الف دکتر حسین روازاده، فعال پزشکی در حوزه طب ایرانی و اسلامی در نامه ای به دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور  خواهان به رسمیت شناخته شدن طب ایرانی - اسلامی در حوزه علوم پزشکی شد. متن کامل نامه به این شرح است.

 

 

بسم الله الرحمن الرحیم

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران، جناب آقای دکتر روحانی

 

 

سلام علیکم

با احترام و عذرخواهی بابت تصدیع اوقات حضرتعالی نکاتی را به استحضار می رسانم .

طی چند دهه اخیر، در بسیاری از کشورهای پیشرفته، طب سنتی یاجامع یا طبیعی مورد رغبت و استفاده ویژه قرار گرفته است. اعم از طب چینی، هندی، یونانی و حتی ایرانی اسلامی. دلیل این امر، ناکارآمدی پزشکی نوین در درمان کامل بعضی بیماری ها، عوارض خطرناک برخی داروهای شیمیایی، بهبود آسان تر و پایدارتر بخشی از بیماریها با طب طبیعی و.. است. این مساله سبب شده در این کشورها طب طبیعی به عنوان یک طب مکمل و جایگزین به رسمیت شناخته شود و مورد حمایت قرار گیرد. این کشورها، نه تنها طب بومی و محلی خود را به عنوان طب مکمل برای پزشکی نوین به رسمیت می شناسند و بدان ارزش می دهند بلکه از آن برای سلامت مردم خود و حتی گردشگری درمانی بهره می برند.

در این میان، بسیاری از روش های درمانی طب ایرانی اسلامی نظیر حجامت، بادکش درمانی، زالودرمانی، فصددرمانی و غمز و دلک، گیاه درمانی و طب اسلامی و.. در سایر کشورها خصوصا کشورهای اروپایی در حال رواج است. طبی که متکی به تجربه هفت هزار ساله پیشینیان ما و مکتب اهل بیت علیهم السلام است و برای برخی شیوه های درمانی آن نظیر حجامت، فصد و.. در کشورهای اروپایی کلینیک های مجزا و مختلفی به راه افتاده است.

با این حال در خود ایران که مهد طب الائمه المعصومین (علیهم السلام) و طب بوعلی سینا و گنجینه کهن از تجربه مداواست، متاسفانه موانع و سنگ اندازی بسیاری از دوره پهلوی تاکنون بر سر راه این طب قرار گرفته است و همچنان ادامه دارد. از ممنوعیت حجامت و محکومیت های سنگین برای پزشکان و اساتید طب ایرانی اسلامی تا اخراج و تبعید برخی از آنها. در نظام آموزشی نیز محدودیت و مهجوریت طب ایرانی اسلامی مشهود است. چنانکه نه تنها دانش آموزان، دانشجویان و عامه مردم بلکه پزشکان و کادر درمانی کشور هیچگونه آموزش مدونی در خصوص طب کهن ایران زمین و حتی خواص گیاهان دوائی ندارند.

همه اینها این در حالی است که تجربه طب ایرانی اسلامی بیانگر خدمات ارزشمند آن برای سلامت و بقای جامعه با هزینه های اندک است. بدیهی است ترکیب دو علم پزشکی امروزی و طب کهن، می تواند روند درمان بیماری های مختلف را تسریع بخشد و زمان و مصرف بی رویه دوا و روند درمانی در کشور را کاهش دهد .طبیعتا سواستفاده برخی عناصر غیرمتخصص یا شیاد که در هر صنفی وجود دارند، بهانه و علت خوبی برای محروم کردن جامعه از تجارب این طب نیست و نوعی تضییع حق بقا و حق سلامت اجتماعی است.

مع الوصف، این مانع تراشی با دیگر برنامه های اشتباه یا خائنانه در حوزه سلامت و کشاورزی کشور نیز پیوند خورده است. افزایش بی سابقه سقط جنین با توصیه پزشکان و در قالب برنامه غربالگری وزارت بهداشت (سه برابر شدن سقط های پزشکی طی دو دهه گذشته)، واردات گسترده و بی مهار محصولات تراریخته که مصرف حتی یک گرم آنها در کشورهای اروپایی ممنوع است، افزایش بی رویه مصرف دارو در ایران (3 برابر استاندارد جهانی) و.. بخشی از این سیاست های غلط هستند که متاسفانه پیامد آنها گسترش چشمگیر و پر شتاب بیماری خصوصا بیماری های صعب العلاج در کشور است. به نحوی که به عنوان مثال، طی دو دهه (هفتاد و هشتاد)، آمار شیوع سرطان در کشور 6 برابر شده، میزان مبتلایان به اوتیسم در یك دهه اخیر 20 برابر شده ، آمار بیماران دیابتی به حدود 10 درصد جمعیت کل کشور افزایش یافته و آمار مرگ و میر ناشی از دیابت در ایران ۶ برابر کشور‌های پیشرفته است. تا دو دهه پیش میزان ناباروری بین 5 تا 10 درصد تخمین زده می شد و این آمار امروز به بالای 20 درصد رسیده یعنی دو برابر شده و از هر 5 زوج 1 زوج نازا است.

بنا بر آنچه گفته شد، از حضرتعالی به عنوان رئیس جمهور ایران اسلامی، انتظار مساعدت برای تغییر روند تخریبگرانه جاری در حوزه سلامت کشور و حمایت از طب اسلامی ایرانی جهت بهبود کیفیت درمان و سلامت اجتماعی مردم ایران دارم. بی تردید، توجه و پیگیری حضرتعالی، نقش تاثیرگذاری در به فعلیت رساندن سرمایه گرانسنگ و کم نظیر طب ایرانی اسلامی و بهبود سلامت و کیفیت زندگی مردم ایران خواهد داشت. پیشنهادها و درخواست های اینجانب از حضور ریاست محترم جمهور بدین شرح است:

1. پیشنهاد می شود، یک سازمان اختصاصی و مستقل از وزارت بهداشت تشکیل و متولی طب ایرانی اسلامی شود و توسط منتخبی از پزشکان مسلط به طب ایرانی اسلامی اداره گردد. این سازمان، خود مسئول تعیین صلاحیت پزشکان مذکور، اعطای مجوز به کلینیک های تخصصی، برگزاری کلاسهای آموزشی برای علاقمندان، تهیه محتوای مورد نیاز آموزشی، ارزیابی و سنجش دواهای این طب و.. شود. بدون تردید، متمرکز سازی و تخصصی شدن، از سواستفاده افراد غیرمتخصص و همچنین سردرگمی و پراکندگی عامه مردم برای مراجعه به افراد بدون صلاحیت پیشگیری خواهد کرد و از هم گسیختگی و یله شدگی فعلی و نیز فعالیت زیرزمینی این نوع طب را چاره خواهد بود. تشکیل چنین سازمانی نیازمند پشتیبانی حقوقی و معنوی است که با توجه به پیشینه رفتار قهرآمیز وزارت بهداشت با این شاخه از طب، جز با حمایت مجدانه حضرتعالی محقق نخواهد شد.

2. ضروری است طب ایرانی اسلامی به عنوان یک شاخه از علوم پزشکی که در درمان کامل و پایدار برخی بیماری ها کارا و تواناست، به رسمیت شناخته شود و در نظام پزشکی کشور برنامه ای مدون برای تحقیقات علمی جهت روشهای درمانی، داروشناسی، مقارن سازی با طب امروز و.. و نه سرکوب و انکار قرون وسطایی و به دور از خرد آن، تدوین شود. همچنین آموزش های آکادمیک و رسانه ای برای فرهنگسازی استفاده از طب ایرانی اسلامی و آموزه های ثابت شده آن رواج یابد.

3. اینک در آغاز شهریور 1398 در آستانه برگزاری اولین کنفرانس بین المللی طب ایرانی اسلامی به عنوان یک رویداد تحول آفرین و نقطه عطف در جهت تبیین چشم انداز تمدنی و سلامت مردم ایران هستیم. امید که این نخستین کنفرانس در تراز بین المللی که با مجوز وزارت علوم درروزهای دوم سوم شهریور ماه در دانشگاه تهران برگزار می شود، نقطه آغازی برای آشتی طب نوین با طب ایرانی اسلامی و ارتقای مهارت و دانش حوزه پزشکی و درمانی کشور بر اساس تجربه کهن طبابت ایرانی اسلامی باشد. توجه و حمایت حضرتعالی راهگشای اصلاح سبک زندگی و حیات و بقای جامعه ایران و جهان خواهد بود. ان شاالله

با ادای احترام

حکیم دکتر حسین روازاده

اول شهریور ماه ۱۳۹۸

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۶۲۵۶۶۱۶:۴۵:۱۶ ۱۳۹۸/۶/۲
الحمدلله بهترین گزینه برای مردم خصوصا در شرایط تحریم دارویی دنیا به این سمت داره میره اونوقت ما خودمون حواسمون نیست
ناشناس۱۰۶۲۵۷۱۱۶:۵۵:۲۱ ۱۳۹۸/۶/۲
مافیای پزشکان و داروسازان مگر می گذارند عزیز جان ؟
امید۱۰۶۲۶۲۱۱۷:۲۷:۴۳ ۱۳۹۸/۶/۲
و حتما قراره در این سازمان واکسیناسیون مضر اعلام بشه و نمک آلوده به آرسنیک و بدون ید به عنوان درمان کننده فشارخون توسط ایشون به ملت فروخته بشه.
ناشناس۱۰۶۲۹۴۳۲۳:۱۳:۲۵ ۱۳۹۸/۶/۲
اصلا نمی فهمم! طب سنتی می دانم چیست ولی اسلامی یعنی چه! پشت هر ناحقی که می خواهند تو سفره مردم کنند نام اسلام می گذارند! یک میلیارد مسلمان روی زمین طب اسلامی دارند که ما نسخه ایرانی شده آن را تولید کرده باشیم!
ناشناس۱۰۶۲۶۵۹۱۸:۰۱:۲۲ ۱۳۹۸/۶/۲
بهتر نیست بجای عنوان غربی دکتر کلمه حکیم استفاده شود
sina۱۰۶۲۶۶۱۱۸:۰۱:۴۵ ۱۳۹۸/۶/۲
این آدم اصلا سواد وعلم درستی نداره وفقط با .. حدیث و این‌چیزا داره مردمو دور میزنه
ناشناس۱۰۶۲۶۷۲۱۸:۱۰:۲۶ ۱۳۹۸/۶/۲
همین الان مالیاتشون رو نمیدن میخوان یه سازمان دیگه هم درست کنن
ناشناس۱۰۶۲۶۷۸۱۸:۱۴:۳۱ ۱۳۹۸/۶/۲
ایرانی - اسلامی فقط یک جمله پر هزینه از جیب ملت مظلوم ایران است چیزی هم از توش در نمی آید
ناشناس۱۰۶۲۹۴۴۲۳:۱۴:۲۰ ۱۳۹۸/۶/۲
هزار مثبت!
اسدی۱۰۶۲۶۹۴۱۸:۲۷:۴۴ ۱۳۹۸/۶/۲
حتما عنبر نسا .. ماده هم به عنوان دارو تجویز میشه
استاد دانشگاه۱۰۶۲۷۳۳۱۸:۵۹:۰۹ ۱۳۹۸/۶/۲
ادعاهای ایشان مبهم و غلط است. آیا می توانید با طب سنتی سرطان را درمان کنید؟
SMAH1۱۰۶۲۷۷۱۱۹:۴۱:۳۶ ۱۳۹۸/۶/۲
مگر با طب مدرن میشه؟
فربد۱۰۶۲۸۵۹۲۱:۲۸:۵۰ ۱۳۹۸/۶/۲
بله در صورتی که درمان به موقع و با دقت انجام بشه سرطان قابل درمان است
ناشناس۱۰۶۲۹۱۳۲۲:۲۷:۰۱ ۱۳۹۸/۶/۲
وقتی سواد نداری کامنت نگذار
ناشناس۱۰۶۲۹۴۵۲۳:۱۶:۰۳ ۱۳۹۸/۶/۲
برو خدا را شکر کن که نصیبت نشده تا بفهمی چقدر فرق است بین از دست دادن یک عزیز مبتلا به سرطان پس از 1 سال یا 10 سال...
ناشناس۱۰۶۲۷۹۰۱۹:۵۵:۳۵ ۱۳۹۸/۶/۲
مثل اینکه خبر نداری، خیلی وقته طب ایرانی-اسلامی برای درمان سرطان راه‌حل ارائه کرده. ضمنا مگه الان پزشکی مدرن برا سرطان درمان قطعی ارائه کرده؟!
ناشناس۱۰۶۲۹۳۴۲۲:۵۲:۲۴ ۱۳۹۸/۶/۲
من هم استاد دانشگاه هستم میگوییم میشود.
ناشناس۱۰۶۲۷۴۵۱۹:۱۳:۵۳ ۱۳۹۸/۶/۲
همینو کم داشتیم!!!!
ناشناس۱۰۶۲۷۵۳۱۹:۲۱:۰۰ ۱۳۹۸/۶/۲
عالیه
ناشناس۱۰۶۲۷۵۶۱۹:۲۲:۳۶ ۱۳۹۸/۶/۲
طب سنتی معجزه درمانی یه ضمن اینکه خیلی اشتغال هم ایجاد میکنه کلیپهای پرفسور خیراندیش را ببینید متوجه میشوید
ناشناس۱۰۶۲۹۸۳۰۰:۱۱:۲۰ ۱۳۹۸/۶/۳
خیر اندیش با روازاده فرق میکنه
ناشناس۱۰۶۲۷۶۰۱۹:۲۷:۳۹ ۱۳۹۸/۶/۲
ايشان .. هم دنبال يك کسبی براي خودش هست
ناشناس۱۰۶۲۷۶۸۱۹:۳۸:۱۲ ۱۳۹۸/۶/۲
با طب 1400 سال قبل میخواد مردم را به کشتن بده امیدوارم هرچه زودتر دم و دستگاه های.. این طب اسلامی جمع شود
ناشناس۱۰۶۲۹۴۷۲۳:۱۸:۳۱ ۱۳۹۸/۶/۲
والا 1400 سال پیش اگر طبی بوده مال ایران و یونان و رم و مصر و چین بوده، در عربستان به اموری چون زنده به گور نکردن نوزادان دختر رسیدگی شده است!
SMAH1۱۰۶۲۷۷۲۱۹:۴۲:۵۰ ۱۳۹۸/۶/۲
کاملا موافقم! خودم دردی داشتم که طب مدرن فقط «جراحی» را پیشنهاد می کرد! طب اسلامی آن را درمان کرد
ناشناس۱۰۶۲۷۹۹۲۰:۱۰:۵۴ ۱۳۹۸/۶/۲
اگر یک ریال از پول این مالت صرف چنین دارو ودرمانهایی شود برباد رفته ضمن اینکه عدهای از مردم را به درد سر دکتر نرفتن وویا زمان طلایی را ازدست دادن می کنند ایا کسی نیست با قدرت این ادمهارا جمع کند وبگذارد علم راه وروش خودش را پیش ببرد
احسان۱۰۶۲۸۳۵۲۰:۵۸:۰۶ ۱۳۹۸/۶/۲
واقعا که باید این آدم های شیاد رو زندانی کرد. به طور مشخصی اگر درمان و دارویی جوابگو هست باید روند آزمايشگاهي رو طی کنه و از هزار فیلتر بگذره تا وارد عرصه درمان بشه.
ناشناس۱۰۶۳۰۵۴۰۱:۲۸:۰۲ ۱۳۹۸/۶/۳
یک عده همه چیز را می خواهند اسلامی کنند. کم مانده فیزیک را هم اسلامی کنند. مثلا جریان خون در طب اسلامی در رگ ها بر خلاف طب مدرن هست؟
ناشناس۱۰۶۳۱۲۴۰۷:۱۲:۴۱ ۱۳۹۸/۶/۳
چرا جامعه پزشگی در مقابل این آدم موضع نمیگیرد ادعا هائیکه با سلامت مردم مرتبط است و هیچ پایه علمی ندارد نباید از رسانه های رسمی پخش شود .
ناشناس۱۰۶۳۲۲۰۰۸:۲۹:۲۳ ۱۳۹۸/۶/۳
فقط طب ایدئولوژیک کم داشتیم ...

پربحث‌های دیروز

 1. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

 2. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

 3. یک پیشنهاد به وزارت بهداشت درباره آمار فوتی‌های کرونا 

 4. عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

 5. اختصاص ۶۰ لیتر بنزین نوروزی به خودروها در کمیسیون تلفیق

 6. همتی: تلاش بانک مرکزی "تأمین ثبات و آرامش بازارهای پول و ارز" است

 7. روحانی: کرونا نباید به سلاح دشمنان برای به تعطیلی کشاندن کار و تولید تبدیل شود/ آمریکا به فکر هزاران کشته آنفلوآنزا در کشور خودشان باشد/ هیچ تصمیمی برای قرنطینه مطرح نیست

 8. بیانیه دولت و ادامه ماجرای FATF/ امیدواری کرباسچی به نمایندگان جوان مجلس یازدهم/ برنامه اصولگرایان برای تعامل با دولت در مجلس آینده چیست؟

 9. ترکیه در سوریه چه می خواهد؟

 10. تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به ۱۳۹ نفر افزایش یافت/ شمار فوت‌شدگان به ۱۹ نفر رسید

 11. ربیعی: علائم کرونا ندارم؛ برای احتیاط تست دادم

 12. ضدعفونی شهر ووهان چین با امکانات ویژه

 13. کمبود امکانات برای مقابله با کرونا در امریکا 

 14. نشریه محافظه کاران آمریکایی: دروغ گویی بولتون ایران وآمریکا را در آستانه جنگ قرار داد

 15. نامه میرسلیم به نمایندگان مجلس: بی‌برنامگی و زدوبند در مجلس یازدهم جایی نخواهد داشت

 16. بیانیه دولت درباره تصمیم FATF در مورد ایران

 17. ما و کسانی که به مجلس می‌فرستیم...

پربحث‌های هفته

 1. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

 2. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

 3. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

 4. چرا می‌گویند ویروس کرونا سلاح بیولوژیک آمریکا است؟!

 5. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

 6. عصبانیت فتاح از سوال مجری تلویزیون درباره آزادراه تهران-شمال

 7. لطفا از پرسش‌های مردم عصبانی نشوید...

 8. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

 9. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

 10. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

 11. سید محمد خاتمی در انتخابات شرکت کرد

 12. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

 13. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 14. آخرین اخبار از کرونا/گزینه‌های ریاست مجلس یازدهم/ تحلیل فیاض از تفاوت مجلس لاریجانی با قالیباف/ توکلی: نمایندگان هدف دام شبکه‌های سازمان یافته فساد و تباهی‌اند

 15. احمد توکلی خطاب به نمایندگان منتخب: با پیوستن به پویش مجلس ضدفساد و شفاف از بروز فسادهای احتمالی جلوگیری کنید

 16. یک پیشنهاد به وزارت بهداشت درباره آمار فوتی‌های کرونا 

 17. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

 18. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

 19. عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

 20. کمترین میزان مشارکت در انتخابات مجلس مربوط به کدام دولت‌هاست؟

 21. حریرچی (معاون وزیر بهداشت) کرونا گرفت

 22. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

 23. علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات/ منشا کرونا در ایران مشخص شد/ از اصولگرایان در مجلس چه انتظاری می‌رود؟

 24. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

 25. اختصاص ۶۰ لیتر بنزین نوروزی به خودروها در کمیسیون تلفیق

آخرین عناوین