در نامه دکتر روازاده به رئیس جمهور مطرح شد پیشنهاد تشکیل سازمان طب ایرانی- اسلامی

گروه سلامت الف،   3980602120 ۳۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
پیشنهاد تشکیل سازمان طب ایرانی- اسلامی

به گزارش الف دکتر حسین روازاده، فعال پزشکی در حوزه طب ایرانی و اسلامی در نامه ای به دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور  خواهان به رسمیت شناخته شدن طب ایرانی - اسلامی در حوزه علوم پزشکی شد. متن کامل نامه به این شرح است.

 

 

بسم الله الرحمن الرحیم

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران، جناب آقای دکتر روحانی

 

 

سلام علیکم

با احترام و عذرخواهی بابت تصدیع اوقات حضرتعالی نکاتی را به استحضار می رسانم .

طی چند دهه اخیر، در بسیاری از کشورهای پیشرفته، طب سنتی یاجامع یا طبیعی مورد رغبت و استفاده ویژه قرار گرفته است. اعم از طب چینی، هندی، یونانی و حتی ایرانی اسلامی. دلیل این امر، ناکارآمدی پزشکی نوین در درمان کامل بعضی بیماری ها، عوارض خطرناک برخی داروهای شیمیایی، بهبود آسان تر و پایدارتر بخشی از بیماریها با طب طبیعی و.. است. این مساله سبب شده در این کشورها طب طبیعی به عنوان یک طب مکمل و جایگزین به رسمیت شناخته شود و مورد حمایت قرار گیرد. این کشورها، نه تنها طب بومی و محلی خود را به عنوان طب مکمل برای پزشکی نوین به رسمیت می شناسند و بدان ارزش می دهند بلکه از آن برای سلامت مردم خود و حتی گردشگری درمانی بهره می برند.

در این میان، بسیاری از روش های درمانی طب ایرانی اسلامی نظیر حجامت، بادکش درمانی، زالودرمانی، فصددرمانی و غمز و دلک، گیاه درمانی و طب اسلامی و.. در سایر کشورها خصوصا کشورهای اروپایی در حال رواج است. طبی که متکی به تجربه هفت هزار ساله پیشینیان ما و مکتب اهل بیت علیهم السلام است و برای برخی شیوه های درمانی آن نظیر حجامت، فصد و.. در کشورهای اروپایی کلینیک های مجزا و مختلفی به راه افتاده است.

با این حال در خود ایران که مهد طب الائمه المعصومین (علیهم السلام) و طب بوعلی سینا و گنجینه کهن از تجربه مداواست، متاسفانه موانع و سنگ اندازی بسیاری از دوره پهلوی تاکنون بر سر راه این طب قرار گرفته است و همچنان ادامه دارد. از ممنوعیت حجامت و محکومیت های سنگین برای پزشکان و اساتید طب ایرانی اسلامی تا اخراج و تبعید برخی از آنها. در نظام آموزشی نیز محدودیت و مهجوریت طب ایرانی اسلامی مشهود است. چنانکه نه تنها دانش آموزان، دانشجویان و عامه مردم بلکه پزشکان و کادر درمانی کشور هیچگونه آموزش مدونی در خصوص طب کهن ایران زمین و حتی خواص گیاهان دوائی ندارند.

همه اینها این در حالی است که تجربه طب ایرانی اسلامی بیانگر خدمات ارزشمند آن برای سلامت و بقای جامعه با هزینه های اندک است. بدیهی است ترکیب دو علم پزشکی امروزی و طب کهن، می تواند روند درمان بیماری های مختلف را تسریع بخشد و زمان و مصرف بی رویه دوا و روند درمانی در کشور را کاهش دهد .طبیعتا سواستفاده برخی عناصر غیرمتخصص یا شیاد که در هر صنفی وجود دارند، بهانه و علت خوبی برای محروم کردن جامعه از تجارب این طب نیست و نوعی تضییع حق بقا و حق سلامت اجتماعی است.

مع الوصف، این مانع تراشی با دیگر برنامه های اشتباه یا خائنانه در حوزه سلامت و کشاورزی کشور نیز پیوند خورده است. افزایش بی سابقه سقط جنین با توصیه پزشکان و در قالب برنامه غربالگری وزارت بهداشت (سه برابر شدن سقط های پزشکی طی دو دهه گذشته)، واردات گسترده و بی مهار محصولات تراریخته که مصرف حتی یک گرم آنها در کشورهای اروپایی ممنوع است، افزایش بی رویه مصرف دارو در ایران (3 برابر استاندارد جهانی) و.. بخشی از این سیاست های غلط هستند که متاسفانه پیامد آنها گسترش چشمگیر و پر شتاب بیماری خصوصا بیماری های صعب العلاج در کشور است. به نحوی که به عنوان مثال، طی دو دهه (هفتاد و هشتاد)، آمار شیوع سرطان در کشور 6 برابر شده، میزان مبتلایان به اوتیسم در یك دهه اخیر 20 برابر شده ، آمار بیماران دیابتی به حدود 10 درصد جمعیت کل کشور افزایش یافته و آمار مرگ و میر ناشی از دیابت در ایران ۶ برابر کشور‌های پیشرفته است. تا دو دهه پیش میزان ناباروری بین 5 تا 10 درصد تخمین زده می شد و این آمار امروز به بالای 20 درصد رسیده یعنی دو برابر شده و از هر 5 زوج 1 زوج نازا است.

بنا بر آنچه گفته شد، از حضرتعالی به عنوان رئیس جمهور ایران اسلامی، انتظار مساعدت برای تغییر روند تخریبگرانه جاری در حوزه سلامت کشور و حمایت از طب اسلامی ایرانی جهت بهبود کیفیت درمان و سلامت اجتماعی مردم ایران دارم. بی تردید، توجه و پیگیری حضرتعالی، نقش تاثیرگذاری در به فعلیت رساندن سرمایه گرانسنگ و کم نظیر طب ایرانی اسلامی و بهبود سلامت و کیفیت زندگی مردم ایران خواهد داشت. پیشنهادها و درخواست های اینجانب از حضور ریاست محترم جمهور بدین شرح است:

1. پیشنهاد می شود، یک سازمان اختصاصی و مستقل از وزارت بهداشت تشکیل و متولی طب ایرانی اسلامی شود و توسط منتخبی از پزشکان مسلط به طب ایرانی اسلامی اداره گردد. این سازمان، خود مسئول تعیین صلاحیت پزشکان مذکور، اعطای مجوز به کلینیک های تخصصی، برگزاری کلاسهای آموزشی برای علاقمندان، تهیه محتوای مورد نیاز آموزشی، ارزیابی و سنجش دواهای این طب و.. شود. بدون تردید، متمرکز سازی و تخصصی شدن، از سواستفاده افراد غیرمتخصص و همچنین سردرگمی و پراکندگی عامه مردم برای مراجعه به افراد بدون صلاحیت پیشگیری خواهد کرد و از هم گسیختگی و یله شدگی فعلی و نیز فعالیت زیرزمینی این نوع طب را چاره خواهد بود. تشکیل چنین سازمانی نیازمند پشتیبانی حقوقی و معنوی است که با توجه به پیشینه رفتار قهرآمیز وزارت بهداشت با این شاخه از طب، جز با حمایت مجدانه حضرتعالی محقق نخواهد شد.

2. ضروری است طب ایرانی اسلامی به عنوان یک شاخه از علوم پزشکی که در درمان کامل و پایدار برخی بیماری ها کارا و تواناست، به رسمیت شناخته شود و در نظام پزشکی کشور برنامه ای مدون برای تحقیقات علمی جهت روشهای درمانی، داروشناسی، مقارن سازی با طب امروز و.. و نه سرکوب و انکار قرون وسطایی و به دور از خرد آن، تدوین شود. همچنین آموزش های آکادمیک و رسانه ای برای فرهنگسازی استفاده از طب ایرانی اسلامی و آموزه های ثابت شده آن رواج یابد.

3. اینک در آغاز شهریور 1398 در آستانه برگزاری اولین کنفرانس بین المللی طب ایرانی اسلامی به عنوان یک رویداد تحول آفرین و نقطه عطف در جهت تبیین چشم انداز تمدنی و سلامت مردم ایران هستیم. امید که این نخستین کنفرانس در تراز بین المللی که با مجوز وزارت علوم درروزهای دوم سوم شهریور ماه در دانشگاه تهران برگزار می شود، نقطه آغازی برای آشتی طب نوین با طب ایرانی اسلامی و ارتقای مهارت و دانش حوزه پزشکی و درمانی کشور بر اساس تجربه کهن طبابت ایرانی اسلامی باشد. توجه و حمایت حضرتعالی راهگشای اصلاح سبک زندگی و حیات و بقای جامعه ایران و جهان خواهد بود. ان شاالله

با ادای احترام

حکیم دکتر حسین روازاده

اول شهریور ماه ۱۳۹۸

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۶۲۵۶۶۱۶:۴۵:۱۶ ۱۳۹۸/۶/۲
الحمدلله بهترین گزینه برای مردم خصوصا در شرایط تحریم دارویی دنیا به این سمت داره میره اونوقت ما خودمون حواسمون نیست
ناشناس۱۰۶۲۵۷۱۱۶:۵۵:۲۱ ۱۳۹۸/۶/۲
مافیای پزشکان و داروسازان مگر می گذارند عزیز جان ؟
امید۱۰۶۲۶۲۱۱۷:۲۷:۴۳ ۱۳۹۸/۶/۲
و حتما قراره در این سازمان واکسیناسیون مضر اعلام بشه و نمک آلوده به آرسنیک و بدون ید به عنوان درمان کننده فشارخون توسط ایشون به ملت فروخته بشه.
ناشناس۱۰۶۲۹۴۳۲۳:۱۳:۲۵ ۱۳۹۸/۶/۲
اصلا نمی فهمم! طب سنتی می دانم چیست ولی اسلامی یعنی چه! پشت هر ناحقی که می خواهند تو سفره مردم کنند نام اسلام می گذارند! یک میلیارد مسلمان روی زمین طب اسلامی دارند که ما نسخه ایرانی شده آن را تولید کرده باشیم!
ناشناس۱۰۶۲۶۵۹۱۸:۰۱:۲۲ ۱۳۹۸/۶/۲
بهتر نیست بجای عنوان غربی دکتر کلمه حکیم استفاده شود
sina۱۰۶۲۶۶۱۱۸:۰۱:۴۵ ۱۳۹۸/۶/۲
این آدم اصلا سواد وعلم درستی نداره وفقط با .. حدیث و این‌چیزا داره مردمو دور میزنه
ناشناس۱۰۶۲۶۷۲۱۸:۱۰:۲۶ ۱۳۹۸/۶/۲
همین الان مالیاتشون رو نمیدن میخوان یه سازمان دیگه هم درست کنن
ناشناس۱۰۶۲۶۷۸۱۸:۱۴:۳۱ ۱۳۹۸/۶/۲
ایرانی - اسلامی فقط یک جمله پر هزینه از جیب ملت مظلوم ایران است چیزی هم از توش در نمی آید
ناشناس۱۰۶۲۹۴۴۲۳:۱۴:۲۰ ۱۳۹۸/۶/۲
هزار مثبت!
اسدی۱۰۶۲۶۹۴۱۸:۲۷:۴۴ ۱۳۹۸/۶/۲
حتما عنبر نسا .. ماده هم به عنوان دارو تجویز میشه
استاد دانشگاه۱۰۶۲۷۳۳۱۸:۵۹:۰۹ ۱۳۹۸/۶/۲
ادعاهای ایشان مبهم و غلط است. آیا می توانید با طب سنتی سرطان را درمان کنید؟
SMAH1۱۰۶۲۷۷۱۱۹:۴۱:۳۶ ۱۳۹۸/۶/۲
مگر با طب مدرن میشه؟
فربد۱۰۶۲۸۵۹۲۱:۲۸:۵۰ ۱۳۹۸/۶/۲
بله در صورتی که درمان به موقع و با دقت انجام بشه سرطان قابل درمان است
ناشناس۱۰۶۲۹۱۳۲۲:۲۷:۰۱ ۱۳۹۸/۶/۲
وقتی سواد نداری کامنت نگذار
ناشناس۱۰۶۲۹۴۵۲۳:۱۶:۰۳ ۱۳۹۸/۶/۲
برو خدا را شکر کن که نصیبت نشده تا بفهمی چقدر فرق است بین از دست دادن یک عزیز مبتلا به سرطان پس از 1 سال یا 10 سال...
ناشناس۱۰۶۲۷۹۰۱۹:۵۵:۳۵ ۱۳۹۸/۶/۲
مثل اینکه خبر نداری، خیلی وقته طب ایرانی-اسلامی برای درمان سرطان راه‌حل ارائه کرده. ضمنا مگه الان پزشکی مدرن برا سرطان درمان قطعی ارائه کرده؟!
ناشناس۱۰۶۲۹۳۴۲۲:۵۲:۲۴ ۱۳۹۸/۶/۲
من هم استاد دانشگاه هستم میگوییم میشود.
ناشناس۱۰۶۲۷۴۵۱۹:۱۳:۵۳ ۱۳۹۸/۶/۲
همینو کم داشتیم!!!!
ناشناس۱۰۶۲۷۵۳۱۹:۲۱:۰۰ ۱۳۹۸/۶/۲
عالیه
ناشناس۱۰۶۲۷۵۶۱۹:۲۲:۳۶ ۱۳۹۸/۶/۲
طب سنتی معجزه درمانی یه ضمن اینکه خیلی اشتغال هم ایجاد میکنه کلیپهای پرفسور خیراندیش را ببینید متوجه میشوید
ناشناس۱۰۶۲۹۸۳۰۰:۱۱:۲۰ ۱۳۹۸/۶/۳
خیر اندیش با روازاده فرق میکنه
ناشناس۱۰۶۲۷۶۰۱۹:۲۷:۳۹ ۱۳۹۸/۶/۲
ايشان .. هم دنبال يك کسبی براي خودش هست
ناشناس۱۰۶۲۷۶۸۱۹:۳۸:۱۲ ۱۳۹۸/۶/۲
با طب 1400 سال قبل میخواد مردم را به کشتن بده امیدوارم هرچه زودتر دم و دستگاه های.. این طب اسلامی جمع شود
ناشناس۱۰۶۲۹۴۷۲۳:۱۸:۳۱ ۱۳۹۸/۶/۲
والا 1400 سال پیش اگر طبی بوده مال ایران و یونان و رم و مصر و چین بوده، در عربستان به اموری چون زنده به گور نکردن نوزادان دختر رسیدگی شده است!
SMAH1۱۰۶۲۷۷۲۱۹:۴۲:۵۰ ۱۳۹۸/۶/۲
کاملا موافقم! خودم دردی داشتم که طب مدرن فقط «جراحی» را پیشنهاد می کرد! طب اسلامی آن را درمان کرد
ناشناس۱۰۶۲۷۹۹۲۰:۱۰:۵۴ ۱۳۹۸/۶/۲
اگر یک ریال از پول این مالت صرف چنین دارو ودرمانهایی شود برباد رفته ضمن اینکه عدهای از مردم را به درد سر دکتر نرفتن وویا زمان طلایی را ازدست دادن می کنند ایا کسی نیست با قدرت این ادمهارا جمع کند وبگذارد علم راه وروش خودش را پیش ببرد
احسان۱۰۶۲۸۳۵۲۰:۵۸:۰۶ ۱۳۹۸/۶/۲
واقعا که باید این آدم های شیاد رو زندانی کرد. به طور مشخصی اگر درمان و دارویی جوابگو هست باید روند آزمايشگاهي رو طی کنه و از هزار فیلتر بگذره تا وارد عرصه درمان بشه.
ناشناس۱۰۶۳۰۵۴۰۱:۲۸:۰۲ ۱۳۹۸/۶/۳
یک عده همه چیز را می خواهند اسلامی کنند. کم مانده فیزیک را هم اسلامی کنند. مثلا جریان خون در طب اسلامی در رگ ها بر خلاف طب مدرن هست؟
ناشناس۱۰۶۳۱۲۴۰۷:۱۲:۴۱ ۱۳۹۸/۶/۳
چرا جامعه پزشگی در مقابل این آدم موضع نمیگیرد ادعا هائیکه با سلامت مردم مرتبط است و هیچ پایه علمی ندارد نباید از رسانه های رسمی پخش شود .
ناشناس۱۰۶۳۲۲۰۰۸:۲۹:۲۳ ۱۳۹۸/۶/۳
فقط طب ایدئولوژیک کم داشتیم ...

پربحث‌های امروز

 1. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 2. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 3. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 4. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 5. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 6. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 7. نگاهی به شمشیر رعدآسای ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس

 8. ظریف: سفر به نیویورک قطعی نشده/ فعلاً ویزا نداریم

 9. فدراسیون جودو ایران تعلیق شد

 10. یمن و دو راهی سخت برای عربستان

 11. میراسماعیلی: تعلیق جودوی ایران بسیار عجولانه و ناعادلانه انجام شد

 12. ربیعی: قطع یارانه شامل طبقات متوسط و پایین نمی‌شود/ تصمیم غلطی نمی‌گیریم

 13. اطلاعیه جالب مرکز آمار، درآمد مردم از هزینه هایشان بیشتر است  

 14. پشت‌پرده ترس عربستان و آمریکا از بردن نام ایران

 15. ایران به آمریکا پیام ارسال کرد: حملات آرامکو کار تهران نبوده/ اگر اقدامی علیه‌مان صورت گیرد با پاسخ قاطع روبرو خواهد شد

 16. روایت ابطحی از تابلوی ورودی شهر احمدی‌نژاد/ طرح دوباره شفافیت آرا در مجلس/ جوانی که برای شبنم نعمت‌زاده وثیقه گذاشته کیست؟

 17. پیام تهران به واشنگتن: هر اقدام نظامی با پاسخ جدی ایران روبرو خواهد شد

 18. مراسم ترحیم اسدالله عسگراولادی  

 19. ترامپ: به وزیر خزانه‌داری دستور افزایش تحریم‌ها علیه ایران را دادم

 20. تصاویری کمتر دیده شده از استاد شهریار  

 21. تردید دولت در سفر به نیویورک

 22. گالری تتوهای رنگی در حصار پلیس + تصاویر

 23. قبرستان‌های عمودی هنگ کنگ   

 24. همتی: به‌دنبال این هستیم که سوئیفت را دور بزنیم/ خیلی روی اینستکس حساب نمی‌کنیم

 25. پامپئو در جده: در تلاش برای تشکیل ائتلاف علیه ایران هستیم

پربحث‌های دیروز

 1. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 2. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 3. آیا روحانی هم به دیدار با ترامپ نیاز دارد؟!

 4. تصویری از کودک جان باخته در ورزشگاه آزادی  

 5. دستگیری اراذل و اوباش شهر تهران  

 6. واکنش پادشاه عربستان به حملات آرامکو: توانایی مقابله را داریم و قادر هستیم به این اقدامات پاسخ دهیم

 7. پنکه حسن روحانی در ترکیه  

 8. ادعای واهی عربستان علیه ایران: در حملات اخیر به پالایشگاه‌ها از سلاح ایرانی استفاده شده!

 9. واکنش «محمدعلی الحوثی» به سخنان «پوتین»

 10. کارنامه امیدبخش قوه قضائیه در ۲۰۰ روز اخیر

 11. ترامپ: دنبال رویارویی نظامی با ایران نیستیم/ به نظر می‌رسد ایران مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان است

 12. مایک پنس: آماده دفاع از متحدان منطقه‌ای خود هستیم

 13. بیانیه «مهم» انصارالله در رد محکومیت‌های بین‌المللی علیه حمله آرامکو

 14. ترامپ: ترجیح می‌دهم با روحانی دیدار نکنم

 15. محسن رضایی: روزی می‌رسد که ترامپ را محاکمه می‌کنیم/ روحانی نباید به ترامپ جز با مشت گره کرده نگاه کند

 16. واکنش وزیر بهداشت به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 17. ترامپ: سعودی‌ها برای تامین امنیت خود باید پول بیشتری بدهند

 18. عکس جنجالی بازیکنان استقلال با پیراهن دختر آبی  

 19. شکاف میان مردم و دولت آمریکا / رویای «لینکلن» تعبیر نشد

 20. واکنش نمکی به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 21. تاجیک: کوتوله‌هایی آمدند و اصلاح‌طلبی را قبضه کردند/ تاریخ مصرف طیف لاریجانی برای اصلاح‌طلبان تمام شده است؟/ خاطره عباس عبدی از حضور در ورزشگاه آزادی

 22. دادستان تهران: بیش از ۱۰۰ هزار خودرو سایپا و ایران‌خودرو نزدیک به شش ماه در پارکینگ‌ها بلاتکلیف مانده

 23. مرگ یک پسر بچه‌ ساله در ورزشگاه آزادی بر اثر برق‌گرفتگی/ "مقصر" کیست؟

 24. اسلحه عجیب اراذل و اوباش تهرانی!  

 25. بازتاب بیانات رهبر انقلاب درباره مذاکره با آمریکا در رسانه‌های خارجی

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 3. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 4. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 5. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 6. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 7. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 8. زنان را به استادیوم راه بدهید

 9. اظهارات پدر ٰ«سحر خدایاری»/ اجازه سو استفاده به دیگران نمی‌دهم

 10. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 11. پزشکیان: پناهیان وجناحش در مطالبه شفافیت دنبال بهره برداری سیاسی اند

 12. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 13. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 14. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 15. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 16. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 17. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 18. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 19. دستور بازداشت هنرپیشه هتاک صادر شد

 20. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 21. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 22. سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد مکرون برای حفظ برجام موافقت کرد

 23. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 24. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 25. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

پربحث‌های هفته

 1. ۵ فایده مصرف سرکه سیب هنگام صبح

 2. شربتی که شما را از شر سرماخوردگی‌ خلاص می‌کند

 3. رژیم گیاه‌خواری احتمال سکته مغزی را افزایش می‌دهد.

 4. روغن جامد مصرف نکنید

 5. ثبت نام ‌طرح‌ بیمه سلامت اتباع خارجی

 6. خطر رژیم صرف پروتئین حیوانی برای سلامتی

 7. ویتامین D برای سلامت قلب مفید است؟

 8. چند راهکار‌ه برای رهایی از گلو درد

 9. با این رژیم غذایی از ابتلا به دیابت جلوگیری کنید

 10. راه جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی کشف شد

 11. چند نکته برای حفظ سلامتی در پاییز

 12. گز گز کردن دست‌های مردم چه دلایلی دارد؟

 13. عادت‌های غذائی مرگبار را بشناسید

 14. افراد «دوقطبی» چه کسانی هستند؟

 15. اختلاف‌نظرها درباره فوائد و مضرات مصرف روزانه آسپرین

 16. بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا را بدانید

 17. دردهای شکمی که باید جدی بگیریم

 18. جهانگیری: دولت تردیدی در اجرای طرح تحول سلامت ندارد

 19. ۵ دلیل برای چرت زدن

 20. این مشکلات چشم را نادیده نگیرید

 21. هنگام حملات تشنجی چه کنیم؟

 22. بهترین راهکارها برای کاهش هورمون استرس

 23. ابداع داروی ضدآلرژی جدید برای کودکان

 24. اختلال پانیک چیست؟

 25. اثرات سلامت‌بخشی جنگل نوردی

آخرین عناوین