خطر حمله سایبری هم ارز انفجار اتمی

گروه جهان الف،   3980601042

نشانه هایی وجود دارد که هکرها بدافزارهایی را در درون سیستم های شبکه های تامین برق و آب آمریکا کارگذاشته اند که در آنجا منتظر دریافت دستور حمله هستند. همچنین گفته می شود که ارتش آمریکا نیز به منظور کنترل سیستم های شبکه تامین برق روسیه، به رایانه های آنها نفوذ کرده است.

به گزارش فارس، شاید مردم در گوشه و کنار جهان نسبت به تشدید تنش های اتمی نگرانی داشته باشند، ولی به نظر من آنها این واقعیت را نادیده می گیرند که یک حمله سایبری بزرگ نیز می تواند درست به همان اندازه ویرانگر باشد و هکرها  قبلا زمینه های این کاررا فراهم کرده اند.

با خروج آمریکا و روسیه از یک پیمان کلیدی مربوط به تسلیحات هسته ای – و دست به کار شدن برای ساخت سلاح های اتمی جدید- بعلاوه تنش های مربوط به ایران و پرتاب آزمایشی دوباره موشک های کره شمالی، تهدید جهانی که از این نظر متوجه تمدن بشری است بسیار جدی است. تا جایی که حتی برخی از به راه افتادن یک مسابقه جدید تسلیحات هسته ای بیم دارند.
این تهدید جدی است، اما تهدید دیگری نیز وجود دارد که می تواند به همان اندازه جدی  و در عین حال برای جامعه کمتر مرئی باشد. تاکنون بیشتر موارد شناخته شده از هک سیستم ها، حتی مواردی که با حمایت دولت های خارجی صورت گرفته اند،  کار چندانی بیش از سرقت اطلاعات انجام نداده اند. متاسفانه نشانه هایی وجود دارد که هکرها بدافزارهایی را در درون سیستم های شبکه های تامین برق و آب آمریکا کارگذاشته اند که در آنجا منتظر دریافت دستور حمله هستند. همچنین گفته می شود که ارتش آمریکا نیز به منظور کنترل سیستم های شبکه تامین برق روسیه، به رایانه های آنها نفوذ کرده است.
نفوذهایی که سابقه ای طولانی دارند
من به عنوان کسی که درمورد امنیت سایبری و رزم اطلاعاتی مطالعه می کند، نگران آن هستم که یک حمله سایبری با اثرات گسترده، نفوذ در یک حوزه که به دیگر حوزه ها گسترش پیدا کند یا ترکیبی از تعداد زیادی حملات کوچک تر، بتواند موجب وارد آمدن آسیب های فراوانی از جمله جراحت و مرگ جمعی قابل مقایسه با تلفات ناشی از انفجار یک سلاح اتمی شود.
برخلاف یک سلاح اتمی که می تواند کسانی را که در شعاع 300 متری قرار دارند تبخیر کند و تقریبا هر کسی را که در شعاع 700 متری حضور دارد بکشد، آمار مرگ و میر بیشتر حملات سایبری می تواند کندتر و در بازه زمانی طولانی تری رخ دهد. کسانی که ممکن است از نبود مواد غذایی، برق یا گاز برای تامین گرما یا در نتیجه تصادفات جاده ای ناشی از اختلال در سیستم چراغ های راهنمایی و رانندگی جان خود را از دست بدهند. این اتفاقات می تواند در ناحیه وسیعی رخ دهد و به جراحت ها و حتی مرگ های بسیار زیادی منجر شود.
شاید این حرف بیش از حد هشدار دهنده به نظر آید، اما به آنچه که در سال های اخیر در ایالات متحده و گوشه و کنار جهان رخ داده نگاه کنید.
در اوایل سال 2016 هکرها کنترل یک کارخانه فرآوری آب آشامیدنی را در آمریکا در دست گرفتند و ترکیب شیمیایی زا که برای تصفیه آب به کار می رفت تغییر دادند. اگر این تغییرات عملی می شد – و کسی متوجه نمی شد- این کار می توانست به مسمومیت های گسترده و بی ثبات شدن روند تامین و قطعی آب آشامیدنی بینجامد.
در سال های 2016 و 2017 هکرها بخش های بزرگی از شبکه برق را دراوکراین خاموش کردند. این حمله ملایم تر از چیزی بود که می توانست باشد و با وجود قابلیت این حمله در انجام این کار، هیچ تجهیزاتی در حین آن از بین نرفت. از نظر مقامات این حمله با هدف ارسال یک پیام طراحی شده بود. در سال 2018  مجرمان سایبری ناشناخته  به کل سیستم برق بریتانیا دسترسی پیدا کردند؛ در سال 2019  احتمالا حادثه مشابهی در شبکه برق آمریکا رخ داده است.
در آگوست 2017 یک کارخانه پتروشیمی در عربستان سعودی مورد حمله هکرهایی واقع شد که کوشیدند با در دست گرفتن کنترل همان نوع وسایل الکترونیکی که در انواع و اقسام تاسیسات صنعتی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد، این تجهیزات را منفجر کنند. تنها چند ماه بعد هکرها سیستم های نظارتی مربوط به خطوط انتقال نفت و گاز را در خاک آمریکا خاموش کردند. این کار پیش از هر چیز موجب بروز مشکلات لجستیکی شد، اما نشان داد که سیستم های ناامن یک پیمانکار، چگونه می تواند به طور بالقوه موجب مشکلاتی برای سیستم های اولیه شود.
حتی اف بی آی هشدار داده بود که هکرها تاسیسات اتمی را هدف قرار داده اند. یک تاسیسات اتمی که در معرض خطر قرار گرفته باشد، می تواند به  انتشار مواد رادیواکتیو، مواد شیمیایی یا حتی احتمال ذوب شدن یک رآکتور منجر شود. یک حمله سایبری می تواند موجب بروز اتفاقی شبیه حادثه چرنوبیل شود. این انفجار که در نتیجه یک خطای سهوی رخ داد، به مرگ 50 نفر و تخلیه 120 هزار نفر  و خالی از سکنه شدن بخش هایی از آن منطقه برای هزاران سال آینده گردیده است.

انهدام حتمی دوجانبه
نگرانی من  این است که مبادا اثرات ویرانگر و آنی یک حمله اتمی را کوچک جلوه دهم. بلکه حرف من این است که  برخلاف برخی حفاظت های بین المللی که در برابر شکل گیری مناقشات اتمی وجود دارد، در مورد حملات سایبری از چنین حفاظت هایی خبری نیست. مثلا ایده «انهدام حتمی دوجانبه» می گوید که هیچ کشوری نمی تواند یک سلاح هسته ای را  به سمت یک کشور دارای سلاح اتمی دیگر پرتاب کند؛ چرا که این پرتاب احتمالا ردگیری می شود و کشور هدف واقع شده نیز در واکنش سلاح های اتمی خود را به کار خواهد گرفت که باعث نابودی هر دو کشور خواهد شد.
حمله کنندگان سایبری خودبازدارندگی محدودی دارند. چون اولا  پنهان کردن منبع دستور دیجیتالی از پنهان کردن محل شلیک موشک کار ساده تری است. بعلاوه جنگ سایبری می تواند در قالبی کوچک آغاز شود و حتی یک تلفن یا لپتاپ تنها را هدف قراردهد. حملات بزرگ تر می توانند کسب و کارها مثل بانک ها یا هتل ها یا یک اداره دولتی را هدف قرار دهند. اما این حملات برای تشدید یک مناقشه به وضعیتی مشابه با یک رویارویی اتمی کافی نیستند.

حملات سایبری هم ارز حملات اتمی
برای آنکه یک حمله سایبری هم ارز یک حمله اتمی باشد سه سناریوی اصلی وجود دارد: این کار می تواند در حد متوسط از طریق سرقت، پاک کردن یا به مخاطره انداختن داده های نظامی یک کشور به دست سرویس اطلاعاتی یک کشور دیگر آغاز شود. چندین دور موفقیت آمیز از تلافی جویی ها می تواند گسترش پیدا کند و خسارات شدیدی به جان غیرنظامیان وارد آورد.
در یک وضعیت دیگر یک کشور یا سازمان تروریستی می تواند دست به حملات سایبری ویرانگر گسترده ای بزند که چندین نیروگاه برق، تاسیسات آب آشامیدنی یا کارخانجات صنعتی را در یک زمان هدف بگیرد یا برای درهم آمیختن لطمات وارده، از ترکیبی از این حملات استفاده کند. 
هرچند شاید نگران کننده ترین احتمال این است که چنین حمله ای در اثر یک اشتباه رخ دهد. درطول جنگ سرد موارد متعددی وجود داشته که خطاهای انسانی و مکانیکی نزدیک بوده جهان را به نابودی کامل بکشاند؛ مشابه این اتفاقات و اشکالات نرم افزاری و سخت افزاری در قلمرو دیجیتال می تواند رخ دهد.

دفاع در برابر فاجعه
درست همانطور که هیچ راهی برای حفاظت کامل در برابر یک حمله اتمی وجود ندارد، برای کاستن از احتمال ویرانگری حملات سایبری نیز راه هایی وجود دارد.
اولین چیزی که دولت ها، کسب و کارها و مردم معمولی باید انجام دهند، ایمن کردن سیستم های خود دربرابر نفوذهای بیرونی و جلوگیری از راهیابی آنها به درون سیستم های شما و بهره برداری از اطلاعات شماست.
سیستم های حساس نظیر سیستم هایی که در تاسیسات شهری عمومی، شرکت های حمل و نقل و موسساتی که با مواد شیمیایی خطرناک سر و کار دارند مورد استفاده قرار می گیرد، باید بسیار ایمن تر شوند. نتایج یک تجزیه و تحلیل نشان داده که فقط حدود یک پنجم از شرکت هایی که در آمریکا برای کنترل ماشین آلات صنعتی خود از رایانه ها استفاده می کنند، حتی تجهیزات خود را برای ردیابی حملات بالقوه تحت نظارت قرار می دهند. همچنین معلوم شده که در 40 درصد حملات، آنها کشف می کنند که فرد مزاحم برای بیشتر از یک سال به سیستم های آنها دسترسی داشته است. یک مطالعه دیگر نشان می دهد که حدود سه چهارم شرکت های انرژی نوعی نفوذ در شبکه را در سال گذشته تجربه کرده اند.
اما بدون کارکنان امنیت سایبری ماهری که بتوانند از پس این کاربربیایند، نمی توان از تمام این سیستم ها محافظت کرد. در حال حاضر نزدیک به یک چهارم از کل پست های امنیت سایبری در ایالات متحده خالی است و تعداد پست های ایجاد شده از تعداد پست هایی که اشغال می شود بیشتر است. یک استخدام کننده این نگرانی را ابراز کرده که حتی پست های  پر شده نیز توسط کسانی اشغال شده که واجد صلاحیت های لازم جهت انجام این وظایف نیستند. راه حل، آموزش و تحصیلات بیشتر و آموختن مهارت هایی به افرادی است که برای انجام کارهای امنیت سایبری مورد نیاز است و به روز نگه داشتن کارکنان فعلی از جدیدترین تهدیدات و راهبردهای دفاعی است.
اگر می خواهیم از جهان دربرابر حملات سایبری بزرگ محافظت کنیم – از جمله حملاتی که پتانسیل وارد آوردن خساراتی درحد یک حمله اتمی را دارند- برعهده هر شخص، هر شرکت و هر سازمان دولتی است که تلاش خود را به شکل فردی و جمعی برای ایمن کردن سیستم های حیاتی که حفظ جان انسان ها به آنها متکی است انجام دهد.
نویسنده: جرمی استروب (Jeremy Straub) استاد علوم رایانه ای در دانشگاه ایالتی داکوتای شمالی
منبع: yon.ir/GCNRn

انتهای پیام. 

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 2. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 3. واکنش بنیاد شهید به حذف شهید از خیابان‌های تهران

 4. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 5. وزیر کشور: ۱۰ درصد جامعه به حجاب بی‌توجه هستند/ باید از دو قطبی شدن موضوع حجاب پرهیز شود

 6. ایزدی: آمریکا به دنبال تضعیف ابزارهای قدرت ایران است/ خبر موافقت ترامپ با پیشنهاد خط اعتباری مکرون درست نیست

 7. اتمام حجت رئیسی درباره برخورد با مفاسد اقتصادی در حضور سران قوا

 8. برانکو اخراج شد

 9. بیرانوند از فوتبال ایران خداحافظی می کند؟

 10. تجارت میلیاردی فیلترشکن دست چه کسانی است؟  

 11. اینستاگرام صفحه دختر سردار سلیمانی را بست

 12. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 13. آنچه باید درباره آرامکوی عربستان، بزرگترین شرکت نفت جهان بدانید

 14. ارز آوری چند روستا با شور  

 15. ورود پلیس اینترپل به پرونده فرار شهردار اسبق صدرای شیراز

 16. اقدام کانادا در فروش املاک ایران؛ خوش رقصی ترودو برای ترامپ

 17. خودرو آفرود با ظاهر پراید  

 18. اپل و رونمایی از سه گانه آیفون۱۱ + تصاویر و مشخصات

 19. واکنش برانکو بعد اخراج از الاهلی

 20. سناتور آمریکایی ادعای پمپئو درباره دست داشتن ایران در حمله به آرامکو را رد کرد

 21. چرا دلار ارزان اما کالاها گران‌تر شدند؟

 22. نرخ تورم آمریکا کاهش یافت

 23. اشراف پلیس فتا به بدحجابی سلبریتی‌ها

 24. گفت‌وگوی مقامات کاخ سفید برای کاهش تحریم‌های ایران

 25. اخبار ضد و نقیض درباره مرگ دیکتاتور سابق تونس

پربحث‌های دیروز

 1. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 2. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 3. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 4. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 5. گستاخی سناتور آمریکایی؛ باید به پالایشگاه‌های ایران حمله شود

 6. سخنگوی قوه قضائیه: سحر خدایاری در بازجویی‌ها به اشتباه خود اعتراف کرده بود

 7. استاد ایرانی مقیم آمریکا: ۸۰ سال است هر روز زیارت عاشورا می‌خوانم

 8. انتشار جزئیات و تصاویری جدید از صحنه قتل میترا استاد

 9. جزئیات ورود بانوان به ورزشگاه در بازی ایران و کامبوج

 10. کنایه‌های مجری تلویزیون به بی‌سوادی سلبریتی‌ها  

 11. محفل همسران شهدای مدافع حرم   

 12. نظر شما درباره این عکس چیست؟  

 13. 41 میلیون گرسنه در آمریکا  

 14. خودروهایی که قرار بود در ایران تولید شود  

 15. آیت‌الله مکارم شیرازی: ازدواج در سن کمتر از ۱۳ سال باطل است

 16. آیا نقد اعضای دفتر رهبری امکان‌پذیراست؟/ نظر کواکبیان درباره نظارت استصوابی/ ابهامات استعفای فاضل لاریجانی

 17. بعیدی نژاد: نفت خود را به شرکت خصوصی فروخته‌ایم/ یادداشت سفارت نقض نشده است

 18. تفاوت «میترا» با «سحر» برای اصلاح‌طلبان چیست؟ + تصاویر

 19. با ۳۰۰ میلیون می‌توان در تهران خانه‌ خرید؟ / آینده بازار مسکن چگونه است؟

 20. دستورالعمل مهم ساماندهی زندانیان ابلاغ شد/ آغازی بر سیاست زندان زدایی

 21. نمايش بزرگ سوء قصد به جان دونالد ترامپ

 22. میدل ایست آی: اشتباهات نتانیاهو درباره ایران برایش گران تمام خواهد شد

 23. سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن: آرامکوی عربستان را با ۱۰ پهپاد، هدف قرار دادیم

 24. حکم «زن خواننده در ابیانه» صادر شد

 25. جبل طارق: ایران تعهدات خود درباره کشتی آدریان‌دریا را نقض نکرده است

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 3. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 4. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 5. زنان را به استادیوم راه بدهید

 6. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 7. مهلت پزشکان تمام شد؛ اولتیماتوم مالیاتی‌ها به پزشکان

 8. اظهارات پدر ٰ«سحر خدایاری»/ اجازه سو استفاده به دیگران نمی‌دهم

 9. شبنم نعمت زاده بازداشت شد

 10. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 11. پزشکیان: پناهیان وجناحش در مطالبه شفافیت دنبال بهره برداری سیاسی اند

 12. واکنش تند برخی نمایندگان به انتقاد پناهیان از مجلس/ احکام سنگین پرونده هفت‌تپه و دستور رئیسی/ روایت فائزه هاشمی از غرور روحانی

 13. دستور بازداشت هنرپیشه هتاک صادر شد

 14. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 15. سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد مکرون برای حفظ برجام موافقت کرد

 16. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 17. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

 18. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 19. انتقاد تند پناهیان از عدم شفافیت آرای نمایندگان مجلس  

 20. اتهام اصلی شبنم نعمت‌زاده

 21. واکنش مجلس به انتقادات پناهیان از رد شفافیت آرای نمایندگان

 22. گستاخی سناتور آمریکایی؛ باید به پالایشگاه‌های ایران حمله شود

 23. جمعی از مسئولان قضایی در مراسم ترحیم سحر خدایاری حضور یافتند

 24. تهدید شیعیان نیجریه؛ تکرار عاشورای خونین؟

 25. سخنگوی قوه قضائیه: سحر خدایاری در بازجویی‌ها به اشتباه خود اعتراف کرده بود

پربحث‌های اخیر

 1. گستاخی سناتور آمریکایی؛ باید به پالایشگاه‌های ایران حمله شود

 2. اقدام کانادا در فروش املاک ایران؛ خوش رقصی ترودو برای ترامپ

 3. سناتور آمریکایی ادعای پمپئو درباره دست داشتن ایران در حمله به آرامکو را رد کرد

 4. نرخ تورم آمریکا کاهش یافت

 5. گفت‌وگوی مقامات کاخ سفید برای کاهش تحریم‌های ایران

 6. اخبار ضد و نقیض درباره مرگ دیکتاتور سابق تونس

 7. ترامپ: طالبان با کشتن سرباز آمریکایی، اشتباه بزرگی مرتکب شد

 8. یورونیوز: بولتون به دلیل مخالفت با تعلیق تحریم‌های ایران اخراج شد

 9. لندن: متعهد به حفظ امنیت عربستان هستیم

 10. تلاش آژانس انرژی برای اطمینان دادن به بازار نفت

 11. پهلو گرفتن ناو آمریکایی در بندر بیروت

 12. سی‌ان‌ان: کاخ سفید در حال گفت‌وگو برای کاهش تحریم‌های ایران است

 13. طالبان: می‌توانیم تا ۱۰۰ سال با آمریکا بجنگیم

 14. واکنش‌ها به اتهام‌زنی پمپئو علیه ایران

 15. اعلام آمادگی کاخ سفید و وزارت انرژی آمریکا برای جبران کسری نفت عربستان

 16. وزیر انرژی سعودی توقف پنجاه درصدی تولید نفت را تایید کرد

 17. «پیمان دفاعی مشترک»، محور تماس تلفنی ترامپ و نتانیاهو

 18. توهمات پامپئو درباره حملات به پالایشگاه‌های عربستان

 19. روزنامه‌آمریکایی: تولید نفت عربستان ۵ میلیون بشکه در روز کاهش یافت

 20. تمام تخم‌مرغ‌های نتانیاهو در یک سبد

 21. گفت‌وگوی تلفنی ترامپ و بن‌سلمان درباره حمله به پالایشگاه‌های نفت سعودی

 22. ایران و آمریکا بعد از اخراج بولتون

 23. تکاپوی انتخاباتی نتانیاهو با برگه های بدون پشتوانه

 24. آیا مقتدی صدر با ایران اختلاف مبنایی داشته است؟

 25. پلیس با جلیقه‌زردها در «نانت» فرانسه درگیر شد

پربحث‌های دیروز

 1. گستاخی سناتور آمریکایی؛ باید به پالایشگاه‌های ایران حمله شود

 2. بعیدی نژاد: نفت خود را به شرکت خصوصی فروخته‌ایم/ یادداشت سفارت نقض نشده است

 3. میدل ایست آی: اشتباهات نتانیاهو درباره ایران برایش گران تمام خواهد شد

 4. سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن: آرامکوی عربستان را با ۱۰ پهپاد، هدف قرار دادیم

 5. بیانیه اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی درباره تعهدات برجامی ایران

 6. اردوغان: آمریکا به تروریست‌ها سلاح می‌دهد

 7. تلاش سمن‌های ایرانی برای توجه دادن شورای حقوق بشر به موضوع تحریم‌ها

 8. یورونیوز: بولتون به دلیل مخالفت با تعلیق تحریم‌های ایران اخراج شد

 9. لندن: متعهد به حفظ امنیت عربستان هستیم

 10. چه کسی جانشین بولتون می‌شود؟

 11. وبگاه روس: سوریه از ایران «باور۳۷۳» می‌خرد

 12. طراح تحریم‌های ایران: سیاست فشار حداکثری نتوانست به اهدافش دست یابد

 13. ترامپ رئیس‌جمهور مصر را دیکتاتور خواند!

 14. نظر فرمانده الحشد الشعبی درباره حضور مقتدی صدر در کنار رهبر انقلاب

 15. تکاپوی انتخاباتی نتانیاهو با برگه های بدون پشتوانه

 16. آیا مقتدی صدر با ایران اختلاف مبنایی داشته است؟

 17. پلیس با جلیقه‌زردها در «نانت» فرانسه درگیر شد

 18. نتیجه سفر نتانیاهو به روسیه

 19. گاردین: دنیا دچار بی نظمی ترامپی شده است

 20. تلاش روسیه و آمریکا برای عادی سازی روابط

 21. واکنش عمان به اظهارات نتانیاهو درباره کرانه باختری

 22. انهدام یک پهپاد جاسوسی رژیم صهیونیستی در غزه

 23. وزیر کشور: اروپایی‌ها با ایران همراهی اقتصادی نداشتند

 24. قرارداد زیمنس برای ساخت نیروگاه برق در عراق

 25. لغو سفر رئیس‌جمهوری آفریقای‌جنوبی به آمریکا

پربحث‌های هفته

 1. سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد مکرون برای حفظ برجام موافقت کرد

 2. گستاخی سناتور آمریکایی؛ باید به پالایشگاه‌های ایران حمله شود

 3. تهدید شیعیان نیجریه؛ تکرار عاشورای خونین؟

 4. ترامپ جان بولتون را اخراج کرد

 5. پوتین: روسیه به همکاری امنیتی با اسراییل اهمیت می‌دهد

 6. روایت «سی ان ان» از اخراج بولتون: ترامپ، بولتون را بیخود آورد، بیخود هم اخراج کرد/ او ابتدا عمل می‌کند بعد فکر می‌کند!

 7. ترامپ: مشکلی با دیدار با روحانی ندارم

 8. نتایج جدیدترین نظرسنجی‌ از میزان آرای نامزد‌های دموکرات در برابر ترامپ/ ترامپ شرایط خوبی ندارد

 9. دروغگویی بی شرمانه پمپئو درباره ایران به روایت آمریکن کانسرواتیو

 10. ترامپ دلایل اخراج بولتون را شرح داد

 11. نامه کوتاه خشم‌آلود استعفای بولتون به ترامپ  

 12. ظریف خطاب به ترامپ: شعار نتانیاهو جنگیدن تا آخرین سرباز آمریکایی است

 13. وندی شرمن با اشاره به گام سوم ایران: فشار حداکثری ترامپ شکست خورده است

 14. آيا بعد از بولتون نوبت "پمپئو" است؟!

 15. فقیرترین ایالت‌های آمریکا کدامند؟

 16. لطیفه‌‌‌ ترامپ درباره بولتون به روایت پایگاه خبری اینترسپت/ بولتون نهایت تلاش خود را کرد آمریکا را به جنگ بکشاند

 17. بعیدی نژاد: نفت خود را به شرکت خصوصی فروخته‌ایم/ یادداشت سفارت نقض نشده است

 18. آمریکا: فشار حداکثری علیه ایران ادامه می‌یابد

 19. ناگفته‌هایی از زندگی آیت‌الله العظمی سیستانی

 20. واکنش ترامپ به استیضاح احتمالی‌اش در کنگره آمریکا

 21. تحلیل روزنامه لبنانی از حضور مقتدی صدر در حسینیه امام خمینی(ره)

 22. پمپئو: آمریکا باید مستقیماً با مردم ایران صحبت کند

 23. پامپئو: اون پای میز مذاکره برنگردد، ترامپ ناامید می‌شود

 24. میدل ایست آی: اشتباهات نتانیاهو درباره ایران برایش گران تمام خواهد شد

 25. ترامپ: مقامات ایران خواستار دیدار هستند

آخرین عناوین