نادر طالب‌زاده: FBI تک‌تک مهمان‌های افق نو را تهدید کرده است

گروه جهان الف،   3980531177 ۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

اف‌بی‌آی مهمان‌های آمریکایی افق نو را به ۲۰ سال زندان و یک میلیون دلار جریمه تهدیده کرده و نادر طالب‌زاده را در کنار فرماندهان ارشد حزب‌الله در فهرست تحریم «تروریست‌های جهانی» گذاشته است.

 روز یک‌شنبه، ۲۷ مرداد ۹۸، در آستانه سالگرد کودتای آمریکایی-انگلیسی ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ مجلس شورای اسلامی طرحی ۱۰ بندی را علیه آمریکا اعلام وصول کرد [۱] که خوش‌بختانه در یکی از بندهای آن به موضوع مهم کنفرانس «افق نو» نیز اشاره شده است. بند ششم از این طرح که امید می‌رود به تصویب نهایی برسد و دولت ملزم به اجرای آن نیز بشود، از این قرار است:

​الزام دولت به حمایت و پشتیبانی از کنفرانس افق نو: نظر به ظرفیت کنفرانس افق نو و حضور چهره‌ها و شخصیت‌های ضدآمریکایی سراسر دنیا در ایران در جهت معرفی چهره واقعی آمریکا و همچنین انتقال تصویر واقعی جامعه ایران به نخبگان جهانی و با توجه به اهمیت اقدام متقابل در عرصه جنگ نرم، دولت موظف به حمایت مادی و معنوی از این کنفرانس در جهت هرچه بهتر برگزار شدن آن می‌باشد.

 

 

کنفرانس افق نو هر سال از اندیشمندان سراسر جهان فارغ از ملیت، نژاد و دین میزبانی کرده است 

 

مشرق به همین بهانه در خصوص طرح جدید مجلس، اهمیت کنفرانس افق نو و حساسیت بی‌سابقه اف‌بی‌آی روی این کنفرانس با «نادر طالب‌زاده» فعال حوزه جنگ نرم و بین‌الملل و دبیر این کنفرانس مصاحبه کرده است. در ادامه متن این مصاحبه را می‌خوانید.

◄ لطفاً درباره طرح جدید مجلس توضیح بدهید و بفرمایید چه اندازه ضرورت دارد که اهمیت کنفرانس و جنبش افق نو در داخل کشور به خوبی درک شود.

کنفرانس افق نو از بدو تأسیس، موضوع بحث‌های زیادی بوده است و اکنون هم که ما داریم خودمان را برای برگزاری کنفرانس بعدی در بیروت آماده می‌کنیم، اف‌بی‌آی با مراجعه حضوری به خانه حدود ۱۰ نفر از مهمان‌های امسال و مهمان‌های سابق کنفرانس از آن‌ها تحقیق و تفحص کرده است که چرا می‌خواهند به این کنفرانس بروند [۲] . آخرین بار خبرگزاری راشاتودی گزارش داد که مأموران اف‌بی‌آی به سراغ «مایکل مالوف [۳] » [مقام سابق پنتاگون و تحلیلگر ارشد سیاست امنیتی در دفتر وزیر دفاع آمریکا] و قبل از آن «اسکات ریکارد» [مترجم و کارمند سابق نیروی هوایی و آژانس امنیت ملی آمریکا، NSA] رفته‌اند [مصاحبهمشرق با اسکات ریکارد را از این‌جا بخوانید]. بعد از آن خانم «وِرنِلیا رندال [۴] » [استاد بازنشسته حقوق دانشگاه دیتون آمریکا و فعال ضدنژادپرستی] که یکی از مهمانان کنفرانس افق نو در مورد سیاه‌پوستان بود و همزمان با او دو نفر مأمور اف‌بی‌آی به خانه «سندر هیکس» [پژوهشگر حوادث ۱۱ سپتامبر، نویسنده و فعال آمریکایی [۵] ] رفتند که یکی از مهمانان کنفرانس سال گذشته ما در مشهد بود [۶] .

 

 

(از بالا چپ) سندر هیکس، اسکات ریکارد، مایکل اسپرینگمن (کارمند سابق وزارت خارجه آمریکا)، خانم ورنلیا رندال، و مایکل مالوف، تنها برخی از افرادی هستند که اف‌بی‌آی درباره شرکت در کنفرانس افق نو به آن‌ها هشدار داده است (+)

شاید دلیل این‌که مجلس به اهمیت کنفرانس افق نو پی برده همین مسئله باشد که چرا سیستم امنیتی آمریکا از برگزاری کنفرانس بعدی افق نو در لبنان این‌قدر عصبانی شده است. من از این‌که مجلس به این مسئله توجه کرده و می‌خواهد اقدامی در این‌باره انجام بدهد خوشحالم و امیدوارم که دولت هم به اهمیت افق نو واقف شود. افق نو به گفته نخبگان خود آمریکا تنها کنفرانسی است که در آن اجتماعی از افراد معترض و در عین حال آگاه و بانفوذ در داخل آمریکا شکل می‌گیرد و از آن‌جایی که این تجمع به دعوت ایران ایجاد می‌شود این افراد مورد هجمه دولت آمریکا قرار می‌گیرند.

 

 


«مایکل اسپرینگمن» (وسط) در کنفرانس سال ۹۷ افق نو در مشهد مقدس؛ وی مدیر دفتر صدور ویزا در جده بود، اما پس از افشای روابط سی‌آی‌ای با تروریست‌های تحت حمایت سعودی توسط وزارت خارجه آمریکا از کار برکنار شد (+)

 

◄ بند هشتم از طرح مجلس «الزام دولت به شکایت علیه هالیوود در دادگاه‌های بین‌المللی به دلیل توهین به ملت و تاریخ ایران» است. شما بخش قابل‌توجهی از فعالیت‌های تلویزیونی خودتان و حتی بخش‌هایی از کنفرانس افق نو را به موضوع هالیوودیسم و دروغ‌های صنعت سینمایی آمریکا اختصاص داده‌اید. لطفاً درباره اهمیت مقابله با تبلیغات هالیوود نیز توضیح بدهید.

از آغاز انقلاب اسلامی یکی از برنامه‌های اصلی هالیوود همواره ایجاد رعب و وحشت از ایران و انقلاب اسلامی بوده است. اولین فیلم سینمایی هالیوود که به موضوع جمهوری اسلامی ایران پرداخت به سال ۱۹۸۱ میلادی [دو سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی] برمی‌گردد. فیلم مستندمانند «مردی که فردا را می‌دید [۷] » بر اساس برداشتی از پیش‌گویی‌های نوستراداموس ادعا می‌کرد که انقلاب اسلامی ایران منجر به انقلابی عظیم و ظهور امام زمان عجل‌الله‌فرجه می‌شود که البته امام زمان در آن فیلم به عنوان «ضدمسیح» [یا «دجال»] معرفی شده است. هالیوود در همان سال ۱۹۸۱ چنین تصویری را از انقلاب اسلامی آن هم با روایتگری «اورسون ولز [۸] » [مخترع و بازیگر سینما و یکی از بزرگ‌ترین کارگردان‌های تاریخ] ارائه کرد.

یکی از پیش‌بینی‌هایی که فیلم به آن پرداخته، اتحاد نیروهای مسلمان با نیروهای روس است، چنان‌که امروز می‌بینیم روسیه دارد در سوریه علیه داعش می‌جنگد. آمریکایی‌ها به طور خودکار همیشه از روسیه می‌ترسند و آن زمانی هم که این فیلم ساخته شد، هنوز اتحاد شوروی وجود داشت و با توجه به جنگ سرد، این فیلم می‌توانست در جهت افزایش این ترس هم عمل کند. پیش‌بینی دیگر فیلم، حمله به شهر نیویورک بود که در فیلم ادعا می‌شود نیروهای اتحاد مسلمانان با روسیه با موشک به منهتن حمله می‌کنند. این یعنی سال ۱۹۸۱، بیست سال قبل از ۱۱ سپتامبر، خراب شدن برج‌های دوقلو پیش‌بینی شده بود. بعدها هم فیلم‌های دیگری در هالیوود ساخته شد که اسلام و ایران را به عنوان یک تهدید نشان می‌دادند.

علاوه بر هالیوود و فیلم‌های آن، سریال‌های زیادی هم با همین هدف ساخته شد که تا امروز هم ادامه دارد. موضوع این سریال‌ها تروریسم و نقش ادعایی ایران در ایجاد یک مرکز هسته‌ای تروریسم است. همچنین بازی‌های ویدیویی هم هستند که از این ترس استفاده کرده‌اند. تعداد زیادی بازی وجود دارد که موضوع آن‌ها مقابله نیروهای اسلام با نیروهای آمریکایی است و این بازی‌ها نوجوان‌ها و جوان‌ها را برای مقابله با اسلام و مسلمانان تهییج می‌کند. به این ترتیب هالیوود و صنایع سرگرمی آمریکا از همان ابتدا شروع به انجام دادن کارهای عمیق علیه جمهوری اسلامی کردند، نه کارهای سطحی. من خودم یک بار تلاش کردم فیلم «مردی که فردا را می‌دید» را به زبان انگلیسی پیدا کنم، اما هرچه پیدا می‌کردم به زبان‌های مختلف بود، به خصوص زبان فرانسوی که این‌ها ساخته بودند تا در شمال آفریقا نمایش بدهند. این فیلم اولین نشانه از انجام یک کار عمیق برای ایجاد ترس از جمهوری اسلامی بود.

 

(از چپ) پوسترهای فیلم «مردی که فردا را می‌دید» به زبان‌های انگلیسی، کروات و تایلندی (+)

 

◄ با توجه به این‌که مجلس به دنبال ملزم کردن دولت به حمایت از کنفرانس افق نو است، تعریف مدنظر شما از این حمایت چیست؟


اگر کسی بخواهد از افق نو حمایت کند، نیازی نیست خیلی خلاقیت به خرج بدهد. اول از همه شما باید حمایت معنوی از این کنفرانس بکنید و متوجه باشید که چه اتفاقی دارد در نتیجه این کنفرانس می‌افتد. وقتی اهمیت این کنفرانس را متوجه شدید، مسائل بعدی خودبه‌خود حل می‌شود. مثلاً وقتی یک کنفرانس می‌خواهد برگزار شود، شما باید از ۵۰ نفر دعوت کنید تا به ایران بیایند؛ باید هزینه هتل آن‌ها را پرداخت کنید؛ بلیت برای آن‌ها رزرو کنید؛ باید یک هفته امکانات اقامت آن‌ها را در هر جایی فراهم کنید. امسال کنفرانس در لبنان است؛ ممکن است سال دیگر در عراق باشد. چه کسی باید هزینه‌های این ۵۰ مهمان را تأمین کند که مثلاً قرار است سال بعد در عراق با موضوع «چرا آمریکا باید از عراق خارج شود» دور هم جمع شوند؟ کدام بخش دولت ایران مسئول حمایت از این فعالیت‌هاست؟

باز هم توجه داشته باشید که آمریکایی‌ها به شدت از این کار ما عصبانی هستند، اما این عصبانیت اهمیتی ندارد [و دولت نباید به بهانه عصبانی شدن دولت آمریکا حمایتش را از افق نو دریغ کند]. کنفرانس افق نو صرفاً یک بستر برای تبادل نظر و گردش اطلاعات سیاسی و اجتماعی است که مانند آن در همه جای دنیا هم برگزار می‌شود. اما دلیل عصبانیت آمریکایی‌ها آن است که می‌بینند این کنفرانس در ایران و توسط ایرانی‌ها دارد برگزار می‌شود و شهروندان خود آمریکا در این کنفرانس دروغ‌های واشینگتن درباره ایران را افشا می‌کنند. سال گذشته که کنفرانس در مشهد برگزار شد، بعد از خود کنفرانس نشستی برگزار شد که در آن همه می‌گفتند افق نو یک کنفرانس نیست، بلکه یک جنبش است.

 

سندر هیکس در کنفرانس سال ۹۷ افق نو در مشهد مقدس (+)

 

◄ شما قبلاً از وضعیت حمایت دولت از افق نو اعلام نارضایتی کرده بودید. آیا همین که از این به بعد جلوی پای شما سنگ نیندازند کافی است؟

برگزاری کنفرانس ارتباطی به سنگ انداختن یا نینداختن دولت ندارد. چه آن‌ها سنگ بیندازند و چه نیندازند، کنفرانس افق نو برگزار خواهد شد، چنان‌که این دولت در اولین اقدام خود می‌خواست جلوی پای ما سنگ بیندازد، اما کنفرانس چند ماه بعد برگزار شد. بعد از این‌که دولت فعلی روی کار آمد، نمی‌دانم سیاست‌شان چه بود که نمی‌خواستند کنفرانس افق نو برگزار شود. همان زمان به وزیر ارشاد فشار آوردند تا کنفرانس ما را لغو کند. من اعتراض کردم و گفتم این کنفرانس با حضور متفکران آمریکایی و اروپایی برگزار می‌شود و هیچ ارتباطی با مسئولین دولت و وزارت خارجه ندارد. افق نو یک سازمان غیردولتی است که دارد یک کنفرانس برگزار می‌کند؛ مانند برنامه‌های تلویزیونی من است که در آن‌ها با یک سری افراد [مثلاً از طریق تماس ویدیویی] مصاحبه می‌کنم، با این تفاوت که در این کنفرانس مهمان‌ها به صورت حضوری به ایران می‌آیند. بنابراین دلیلی ندارد که دولت بخواهد در این موضوع دخالت کند.


متأسفانه باز هم دولت تلاش کرد تا مانع از برگزاری کنفرانس شود، اما نتوانست. حالت خوش‌بینانه‌اش این بود که یک سوءتفاهم پیش آمده بود و برطرف شد، چون ما شش ماه بعد کنفرانس را برگزار کردیم. اما واقعیت این است که دولت تا این لحظه هیچ‌وقت، هرگز از ما حمایت نکرده است. هیچ بخشی از دولت تا الآن پشتیبان ما نبوده است.


«چه با حمایت دولت و چه بدون حمایت دولت افق نو برگزار می‌شود، چون کار خدا روی زمین نمی‌ماند» 

◄ پس اول دولت ایران شما را تحریم کرد، بعد دولت آمریکا.

بله. امروز هم که بعد از این همه سال، بالأخره بند ۶ از این طرح جدید مجلس موضوع حمایت از افق نو را پیش کشید، من هم تعجب کردم و هم گفتم چرا این‌قدر دیر متوجه این مسئله شدند و به فکر حمایت از این کنفرانس افتادند. البته کار خدا هیچ‌وقت زمین نمی‌ماند و همیشه جلو می‌رود. همان دولت آمریکا هم که ما را تحریم کرد، این تحریم نه تنها آسیبی به ما نزد، بلکه موجب شد تا خیلی‌ها در داخل ایران متوجه اهمیت کنفرانس ما شوند. با این حال، باز هم خبر تحریم شدن ما آن‌قدرها پخش نشد. هر وقت آمریکا یکی از اعضای دولت را تحریم می‌کند، این خبر را در بوق و کرنا می‌کنند، درباره او صحبت می‌کنند، به ملاقات او می‌روند، تقدیر و گل و تاج نثار او می‌کنند، اما وقتی کل کنفرانس افق نو را تحریم کردند، تقریباً هیچ‌کس سراغی از ما نگرفت. من هم همان اوایل خبر این تحریم را در برنامه تلویزیونی خودم کار کردم و بعد هم شبکه خبر به این مسئله اشاره کرد، اما بعد از آن دیگر سکوت مطلق کردند و من هم دیگر پیگیری نکردم.


بعد از برگزاری ششمین دوره افق نو سال گذشته در مشهد مقدس بود که دولت آمریکا این کنفرانس و برخی از عوامل آن را تحریم کرد 

 

◄ اشاره کردید که مأموران اف‌بی‌آی به خانه مهمانان افق نو رفته‌اند. آیا این اقدام اف‌بی‌آی تغییری در برنامه شما یا تصمیم مهمانان آمریکایی کنفرانس ایجاد کرده است؟


خیر. اتفاقاً ما را مصمم‌تر کرد. اف‌بی‌آی سراغ خیلی افراد رفت و درباره افق نو از آن‌ها بازجویی کرد. این افراد هم گفته‌اند که چه سؤالاتی از آن‌ها پرسیده شده است. سؤال‌ها درباره این بوده که پشت پرده افق نو چیست و چه کسانی آن را سازماندهی می‌کنند. حتی ایمیل‌ها را هک کرده بودند و عکس‌های ما را برداشته بودند. بعضی‌ها هم بودند که اف‌بی‌آی از آن‌ها سؤال و جواب کرد، اما ترجیح دادند واقعیت را به شکل دیگری بیان کنند. آن‌ها هم باید یک روز جواب بدهند که چرا به مردم ایران نگفتند سؤال‌های اف‌بی‌آی از آن‌ها چه بود. البته من این مطلب را سربسته می‌گذارم. کلیت ماجرا این است که اف‌بی‌آی مزاحم افراد زیادی شده و آن‌ها را تهدید به زندان و حتی پرداخت یک میلیون دلار جریمه کرده است. خود این افراد می‌گویند چنین چیزی در تاریخ آمریکا بی‌سابقه است.


سندر هیکس یکی از افرادی است که مفصلاً درباره هشدارهای اف‌بی‌آی به مهمان‌های افق نو توضیح داده است 

 

◄ چرا بیروت را برای برگزاری کنفرانس امسال انتخاب کردید؟

من می‌دانستم آن چیزی که آمریکا را بیش‌تر عصبانی می‌کند، برگزاری کنفرانس در بیروت است تا در تهران. ملاک من برای انتخاب لبنان هم همین بود، چون مرکز مقاومت در مقابل رژیم صهیونیستی، لبنان است. تمام صحبت‌هایی که مایک پمپئو، وزیر خارجه، و جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا درباره لبنان می‌کنند، نشان می‌دهد که این‌ها چه اندازه از دست لبنان عصبانی هستند. تحریم‌ها علیه لبنان هم به همین خاطر است. الآن هیچ تاجر شیعه‌ای در لبنان نیست که بتواند حتی ۳۰۰۰ دلار پول به نقطه دیگری ارسال کند، چون آمریکایی‌ها می‌ترسند این پول برای حمایت از سربازهای داوطلبی باشد که دارند آماده می‌شوند تا در صورت وقوع جنگ از سرزمین خودشان دفاع کنند. از آن‌جایی که من از سال‌ها قبل اهمیت لبنان را می‌دانستم، از مهمان‌های کنفرانس پرسیدم که کنفرانس بعدی در تهران باشد یا در بیروت؛ همه گفتند در بیروت.


از آن‌جایی می‌توانید بفهمید برگزاری کنفرانس در بیروت انتخاب درستی بود که بعد از آن‌که ما گفتیم کنفرانس بعدی در بیروت برگزار خواهد شد، برای اولین بار در تاریخ آمریکا، دولت و نهادهای امنیتی این کشور به سراغ شهروندان آمریکایی رفتند و گفتند نباید به یک کشور دیگر بروند و در یک کنفرانس شرکت کنند. موضوع هم فقط یک یا دو نفر نیست، بلکه این روندی است که ادامه‌دار است. به علاوه، موضوع مهم دیگر این است که به محض آن‌که ما اعلام کردیم کنفرانس بعدی در بیروت است، وزارت خزانه‌داری آمریکا نوع تحریم ما را از SDN (مخففSpecially Designated National به معنای «افراد تحت تحریم خاص [۹] ») به SDGT (مخفف عبارت Specially Designated Global Terrorist به معنای «تروریست جهانیِ تحت تحریم خاص») تغییر داد. SDGT بالاترین نوع تحریمی است که در این وزارت‌خانه وجود دارد و به عنوان نمونه، افرادی مانند «عماد مغنیه [۱۰] » [از عالی‌رتبه‌ترین فرماندهان نظامی حزب‌الله و به طور خاص در جنگ سال ۲۰۰۶ میان لبنان و رژیم صهیونیستی] و «مصطفی بدرالدین [۱۱] » [از رهبران شاخه نظامی حزب‌الله و مشاوران سید حسن نصرالله] در این فهرست تحریم قرار داشتند.


 

نادر طالب‌زاده و زینب مهنا به خاطر برنامه‌ریزی برای برگزاری کنفرانس در لبنان به فهرست «تروریست‌های جهانی» آمریکا اضافه شده‌اند 

 

جالب این‌جاست که وزارت خزانه‌داری آمریکا بالاترین محدودیت‌های خود را که مختص عالی‌رتبه‌ترین نیروهای نظامی و بزرگ‌ترین تهدیدات علیه رژیم صهیونیستی هستند، در مورد من و خانم «زینب مهنا» همسرم و مسئول امور ارتباطات بین‌الملل افق نو، وضع کرده‌اند، آن هم به طور خودکار و بدون ارائه هیچ توضیحی، در حالی که ما صرفاً برگزارکننده یک کنفرانس هستیم. بنابراین هم مجلس و هم مردم ایران باید بدانند که جنگ نرم تا این اندازه اهمیت دارد و بلکه از جنگ سخت مهم‌تر است. این حوزه‌ای است که شما در آن می‌توانید دست روی عصب‌های حساس آمریکا بگذارید. یکی از این عصب‌ها پیشرفت‌های حزب‌الله در مقابل رژیم صهیونیستی است و آن‌ها بسیار عصبانی هستند از این‌که یک کنفرانس مانند افق نو دارد در کانون قدرت و توجه‌شان برگزار می‌شود. به این خاطر است که در همین یک ماه گذشته، ساعت ۶ صبح یا ساعت ۱۲ شب به خانه مهمان‌های کنفرانس می‌روند. جوانی مانند سندر هیکس که تازه می‌خواهد کار حرفه‌ایش را شروع بکند، مأمور اف‌بی‌آی با پلیس نیویورک به خانه او می‌روند تا او را بترسانند.

 

[۱] «طرح‌های ده‌گانه ضدآمریکایی» در آستانه سالگرد کودتای ۲۸ مرداد 

[۲] FBI harassing US citizens for attending Iran-linked event Link

[۳] Michael Maloof Link

[۴] Vernellia R. Randall Link

[۶] FBI Harasses US Citizens for Friendship with Iran Link

[۷] I spent four days in Mashhad, Iran… Link

[۸] The Man Who Saw Tomorrow Link

[۹] Orson Welles Link

[۱۰] Specially Designated Nationals And Blocked Persons List (SDN) Human Readable Lists Link

[۱۱] عماد مغنیه 

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 2. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 3. آیا روحانی هم به دیدار با ترامپ نیاز دارد؟!

 4. تصویری از کودک جان باخته در ورزشگاه آزادی  

 5. واکنش پادشاه عربستان به حملات آرامکو: توانایی مقابله را داریم و قادر هستیم به این اقدامات پاسخ دهیم

 6. پنکه حسن روحانی در ترکیه  

 7. ادعای واهی عربستان علیه ایران: در حملات اخیر به پالایشگاه‌ها از سلاح ایرانی استفاده شده!

 8. دستگیری اراذل و اوباش شهر تهران  

 9. واکنش «محمدعلی الحوثی» به سخنان «پوتین»

 10. کارنامه امیدبخش قوه قضائیه در ۲۰۰ روز اخیر

 11. ترامپ: دنبال رویارویی نظامی با ایران نیستیم/ به نظر می‌رسد ایران مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان است

 12. واکنش وزیر بهداشت به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 13. ترامپ: سعودی‌ها برای تامین امنیت خود باید پول بیشتری بدهند

 14. بیانیه «مهم» انصارالله در رد محکومیت‌های بین‌المللی علیه حمله آرامکو

 15. محسن رضایی: روزی می‌رسد که ترامپ را محاکمه می‌کنیم/ روحانی نباید به ترامپ جز با مشت گره کرده نگاه کند

 16. شکاف میان مردم و دولت آمریکا / رویای «لینکلن» تعبیر نشد

 17. واکنش نمکی به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 18. مایک پنس: آماده دفاع از متحدان منطقه‌ای خود هستیم

 19. دادستان تهران: بیش از ۱۰۰ هزار خودرو سایپا و ایران‌خودرو نزدیک به شش ماه در پارکینگ‌ها بلاتکلیف مانده

 20. مرگ یک پسر بچه‌ ساله در ورزشگاه آزادی بر اثر برق‌گرفتگی/ "مقصر" کیست؟

 21. بازتاب بیانات رهبر انقلاب درباره مذاکره با آمریکا در رسانه‌های خارجی

 22. کیفرخواست راننده جنجالی پورشه صادر شد

 23. یک اصلاح‌طلب: به جای روحانی بودم، استعفا می‌دادم

 24. سرویس‌های ارزش افزوده تعطیل می‌شوند؟  

 25. غرامت ۲۱ میلیارد تومانی برانکو پرداخت شد

پربحث‌های دیروز

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 3. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 4. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 5. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 6. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

 7. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

 8. حضور شبنم نعمت‌زاده در دادگاه  

 9. تصاویری از پالایشگاه‌های عربستان بعد از حملات پهپادی یمن

 10. ادغام آموزش پزشکی در وزارت بهداشت به زیان مردم تمام شد/ پزشکی تهاجمی و جراح محور در مدل ایرانی نظام سلامت

 11. روایت یک خیانت/ خاک و شن مخلوط با گندم را در این فیلم ببینید

 12. توضیح درباره حجاب شبنم نعمت‌زاده/ دوقطبی‌ خوب و بد از نگاه عباس عبدی/ روایتی از صحبت‌های رئیسی و روحانی درباره مبارزه فساد

 13. دستور وزیر نفت برای ۳ تیم لیگ برتری! + نامه

 14. با زندگی مردم چه کردیم؟/ آرزویی که بی‌خانمان‌ها باید به گور ببرند+ نمودار

 15. چه مجازاتی در انتظار پزشکان فراری از کارتخوان است؟

 16. قرار نبود"چادر" لباس متهمان باشد!  

 17. دیدار حسن روحانی با ترامپ  

 18. توکلی: روحانی از برچسب جناحی بودن اقدامات ضدفساد قوه قضائیه پرهیز کند

 19. وزیر خارجه انگلیس: مشخص نیست چه کسی به آرامکو حمله کرده است

 20. حقوق شش میلیونی اسماعیل بخشی در زمان بازداشت

 21. وزیر آمریکایی ایران را عامل حمله به آرامکو خواند

 22. وثیقه‌ ۲۰ میلیاردی جوان ۲۵ ساله برای شبنم نعمت‌زاده

 23. پوشش متفاوت شبنم نعمت‌زاده در دادگاه  

 24. ریزش سراسری معاملات مسکن/ آرامش بازار مشروط است

 25. اعلام شرایط فروش نقدی ۴ محصول سایپا

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 3. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 4. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 5. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 6. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 7. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 8. زنان را به استادیوم راه بدهید

 9. اظهارات پدر ٰ«سحر خدایاری»/ اجازه سو استفاده به دیگران نمی‌دهم

 10. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 11. پزشکیان: پناهیان وجناحش در مطالبه شفافیت دنبال بهره برداری سیاسی اند

 12. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 13. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 14. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 15. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 16. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 17. دستور بازداشت هنرپیشه هتاک صادر شد

 18. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 19. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 20. سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد مکرون برای حفظ برجام موافقت کرد

 21. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 22. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 23. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

 24. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

 25. گستاخی سناتور آمریکایی؛ باید به پالایشگاه‌های ایران حمله شود

پربحث‌های امروز

 1. واکنش پادشاه عربستان به حملات آرامکو: توانایی مقابله را داریم و قادر هستیم به این اقدامات پاسخ دهیم

 2. ادعای واهی عربستان علیه ایران: در حملات اخیر به پالایشگاه‌ها از سلاح ایرانی استفاده شده!

 3. واکنش «محمدعلی الحوثی» به سخنان «پوتین»

 4. ترامپ: دنبال رویارویی نظامی با ایران نیستیم/ به نظر می‌رسد ایران مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان است

 5. ترامپ: سعودی‌ها برای تامین امنیت خود باید پول بیشتری بدهند

 6. بیانیه «مهم» انصارالله در رد محکومیت‌های بین‌المللی علیه حمله آرامکو

 7. شکاف میان مردم و دولت آمریکا / رویای «لینکلن» تعبیر نشد

 8. مایک پنس: آماده دفاع از متحدان منطقه‌ای خود هستیم

 9. بازتاب بیانات رهبر انقلاب درباره مذاکره با آمریکا در رسانه‌های خارجی

 10. ۱۰ مورد از عجیب‌ترین قوانین آمریکا

 11. اقدام عجیب نتانیاهو هنگام مصاحبه + عکس

 12. توضیح «هوک» به مقامات کنگره آمریکا درباره حمله به تاسیسات آرامکو

 13. رویترز: قیمت بنزین در آمریکا امروز 15 درصد افزایش یافت

 14. فرانسه: شواهدی درباره مبدا پرواز پهپادها به سمت تاسیسات آرامکو وجود ندارد

 15. «اسنودن» برای بازگشت به آمریکا شرط گذاشت

 16. ژاپن: حوثی‌ها پشت حمله به تأسیسات نفتی عربستان هستند

 17. مرکل: بازگشت به برجام راه حل کاهش تنش‌ها است

 18. نتانیاهو نشست اضطراری تشکیل داد

 19. ۱۱ ابرنفتکش معطل بارگیری نفت عربستان

 20. جزئیاتی از گوانتانامو، گران‌ترین بازداشتگاه جهان

 21. وزیر انرژی سعودی: تولید نفت آرامکو به حالت طبیعی خود بازگشت

 22. ترامپ: ترجیح می‌دهم با روحانی دیدار نکنم

 23. عربستان ساختمان محل قتل خاشقچی را فروخت

 24. رایزنی صالحی و رئیس کمیسیون انرژی اتمی فرانسه در وین

 25. ظریف: تنها راه‌حل موجود برای همه، پایان دادن به جنگ یمن است

پربحث‌های دیروز

 1. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

 2. تصاویری از پالایشگاه‌های عربستان بعد از حملات پهپادی یمن

 3. وزیر خارجه انگلیس: مشخص نیست چه کسی به آرامکو حمله کرده است

 4. وزیر آمریکایی ایران را عامل حمله به آرامکو خواند

 5. صدور مجوز برداشت از ذخایر استراتژیک نفت آمریکا از سوی ترامپ

 6. ترامپ: به نفت خاورمیانه نیازی نداریم

 7. ترامپ: ایران پهپاد ما را خارج از حریم هوایی خودش ساقط کرد

 8. آینده مبهم نتانياهو در انتخابات سرنوشت‌ساز رژیم صهیونیستی

 9. خبر روحانی از همکاری‌های دفاعی ایران و ترکیه

 10. آمریکا: حمله به آرامکو با «کروز» انجام شد

 11. روحانی: جامعه بین‌المللی با اقدامات رژیم صهیونیستی در سوریه مقابله کند

 12. سازمان ملل: عامل حمله به تأسیسات نفتی سعودی هنوز مشخص نیست

 13. ائتلاف سعودی: حمله به آرامکو از خاک یمن صورت نگرفته است

 14. اردوغان و پوتین دیدار کردند

 15. دروغ ترامپ رو شد؛۷ التماس ترامپ برای دیدار «بدون‌ پیش‌شرط» با ایران

 16. کمالوندی با رییس شرکت ملی اتمی چین دیدار کرد

 17. رویترز: دولت آمریکا کمک‌های اطلاعاتی به ریاض را افزایش می‌دهد

 18. پوتین: برجام هنوز زنده است و جایگزین ندارد

 19. مقام سابق پنتاگون: شواهدی درباره حمله ایران به تاسیسات نفتی سعودی‌ها وجود ندارد

 20. گاردین: ترامپ بی‌ثبات و خطرناک است و روز به روز بدتر می‌شود

 21. رؤسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه: حملات نظامی اسرائیل به سوریه تنش را تشدید می‌کند

 22. کره‌شمالی: احتمالاً تا چند هفته آینده مذاکره با آمریکا آغاز می‌شود

 23. نگرانی ایران از برنامه مخفی هسته‌ای عربستان

 24. پاسخ قاطع نماینده ایران در وین به ادعاهای بی اساس وزیر انرژی آمریکا در کنفرانس عمومی آژانس

 25. نشست سه جانبه ترکیه/ پوتین: با تلاش‌های مشترک خشونت در سوریه کاهش یافته است

پربحث‌های هفته

 1. سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد مکرون برای حفظ برجام موافقت کرد

 2. گستاخی سناتور آمریکایی؛ باید به پالایشگاه‌های ایران حمله شود

 3. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

 4. تصاویری از پالایشگاه‌های عربستان بعد از حملات پهپادی یمن

 5. ترامپ جان بولتون را اخراج کرد

 6. پوتین: روسیه به همکاری امنیتی با اسراییل اهمیت می‌دهد

 7. روایت «سی ان ان» از اخراج بولتون: ترامپ، بولتون را بیخود آورد، بیخود هم اخراج کرد/ او ابتدا عمل می‌کند بعد فکر می‌کند!

 8. واکنش پادشاه عربستان به حملات آرامکو: توانایی مقابله را داریم و قادر هستیم به این اقدامات پاسخ دهیم

 9. ادعای واهی عربستان علیه ایران: در حملات اخیر به پالایشگاه‌ها از سلاح ایرانی استفاده شده!

 10. ترامپ: مشکلی با دیدار با روحانی ندارم

 11. نتایج جدیدترین نظرسنجی‌ از میزان آرای نامزد‌های دموکرات در برابر ترامپ/ ترامپ شرایط خوبی ندارد

 12. ترامپ دلایل اخراج بولتون را شرح داد

 13. نامه کوتاه خشم‌آلود استعفای بولتون به ترامپ  

 14. ظریف خطاب به ترامپ: شعار نتانیاهو جنگیدن تا آخرین سرباز آمریکایی است

 15. آيا بعد از بولتون نوبت "پمپئو" است؟!

 16. واکنش «محمدعلی الحوثی» به سخنان «پوتین»

 17. ترامپ: دنبال رویارویی نظامی با ایران نیستیم/ به نظر می‌رسد ایران مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان است

 18. بعیدی نژاد: نفت خود را به شرکت خصوصی فروخته‌ایم/ یادداشت سفارت نقض نشده است

 19. فقیرترین ایالت‌های آمریکا کدامند؟

 20. ترامپ: سعودی‌ها برای تامین امنیت خود باید پول بیشتری بدهند

 21. بشار اسد فرمان عفو عمومی صادر کرد

 22. بیانیه «مهم» انصارالله در رد محکومیت‌های بین‌المللی علیه حمله آرامکو

 23. شکاف میان مردم و دولت آمریکا / رویای «لینکلن» تعبیر نشد

 24. لطیفه‌‌‌ ترامپ درباره بولتون به روایت پایگاه خبری اینترسپت/ بولتون نهایت تلاش خود را کرد آمریکا را به جنگ بکشاند

 25. وزیر انرژی سعودی توقف پنجاه درصدی تولید نفت را تایید کرد

آخرین عناوین