تقویم زمانی حذف چهار صفر از پول ملی

گروه اقتصادی الف،   3980531084 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

تقویم زمانی حذف ۴ صفر از پول ملی، رونمایی شد. رئیس‌جمهور لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی به منظور حذف ۴ صفر و تغییر واحد پول ملی را با قید یک فوریت به مجلس ارسال کرد. اگر قید یک فوریت در مجلس رای بیاورد، در سریع‌ترین حالت تا دو هفته دیگر این لایحه به صحن می‌آید.

اگر فوریت لایحه مذکور رد شود، مهر ماه زودترین موعدی خواهد بود که لایحه به صحن مجلس می‌رسد. با این اوصاف به نظر می‌آید تصویب طرح در مجلس و تایید شورای نگهبان، تا پایان سال جاری زمان ببرد. پس از آن بانک مرکزی دو سال زمان خواهد داشت تا مقدمات اجرایی لازم برای آغاز «دوره گذار» را مهیا کند. پس می‌تواند این مقدمات تا نیمه دوم سال ۱۴۰۰ آماده شود. پس از آن دوره گذار فرا می‌رسد.

دوره‌ای که گردش موازی و اعتبار همزمان «تومان» و «ریال» حاکم می‌شود و حداکثر دو سال به طول می‌انجامد. پس پروژه حذف ۴ صفر احتمالا در سال ۱۴۰۲ به اتمام می‌رسد؛ اما در لایحه دولت یک اتفاق جدید نیز افتاده است: حذف ریال از واحد پول اصلی و فرعی. در واقع علاوه بر اینکه تومان جایگزین ریال در واحد پول اصلی شده است، ریال جایگاهی در واحد پول فرعی هم نداشته و «پارسه» جایگزینش خواهد شد.

۹۰ سال پیش، در آخرین سال حیات احمد شاه، ریال جای تومان را در واحد پول ملی کشور گرفت. اکنون دولت دوازدهم در سال ۹۸، بازگشت تومان به جایگاه قبلی را کلید زده است. رئیس‌جمهور لایحه حذف ۴ صفر از پول ملی و تغییر واحد پول ملی را با قید یک فوریت به مجلس شورای اسلامی فرستاد تا پروسه قانونی رفرم پولی آغاز شود.

نکته جدید اینکه ریال در واحد فرعی پول ملی نیز جایگاهی ندارد و پارسه جای آن را خواهد گرفت. طوری‌که ۱۰.۰۰۰ ریال فعلی معادل یک تومان خواهد شد که برابر با ۱۰۰ پارسه است. اگر این لایحه تبدیل به قانون شود، بانک مرکزی ۲ سال فرصت دارد تا دوره گذار را آغاز کند. خود دوره گذار طبق تصمیم دولت، حداکثر ۲ سال زمان خواهد برد. در نتیجه خداحافظی رسمی با ریال عملا در سال ۱۴۰۲ رخ خواهد داد، یعنی در دولت بعدی.

ارسال لایحه به مجلس
دیروز پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر هیات دولت خبر داد که رئیس‌جمهور، لایحه «حذف چهار صفر از پول ملی و تغییر واحد پول ملی» را برای طی تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی ارسال کرد. تاریخ نامه ارسالی رئیس‌جمهور، ۲۸ مرداد درج شده است. در مقدمه توجیهی طرح دولت برای رفرم پولی آمده است: «وجود تورم مزمن و کاهش قدرت خرید واحد پول ملی در یک دوره زمانی بلندمدت، سبب شده است تا کاهش کارآیی پول ملی در تسویه معاملات روزانه، مشکلاتی همچون استفاده از ارقام بزرگ در مبادلات روزمره، افت حیثیت ظاهری پول ملی و... بروز کند.

این امر همچنین موجب شده سرانه اسکناس در کشور افزایش یابد و مسکوکات نیز به مرور از جریان نظام‌های پرداخت نقدی خارج شوند.» البته ریشه اصلی که موجب این عارضه‌ها شده، که همان تورم مزمن است، همچنان در اقتصاد ایران وجود دارد و اگر شدت تورم در دهه پیشرو همچون یک دهه اخیر باشد، به زودی یک صفر دیگر در پول ملی تولید خواهد شد. هنگامی که تورم مزمن وجود دارد و سیاست‌گذار به جای حل ساختاری این درد، به دنبال حذف صفرها می‌رود، مانند این است که یک بیمار اورژانسی که ظاهر آشفته‌ای دارد، به جای مراجعه به بیمارستان و دکتر، تنها به آرایشگاه رود تا ظاهرش را سروسامانی دهد. در هر حال، دولت با قید «یک فوریت» و در قالب ماده واحده(شامل ۵ تبصره)، لایحه را به مجلس فرستاده است.

پایان «ریال» پس از ۹۰ سال
تصویر نامه رئیس‌جمهور، نسبت به تصمیم هیات دولت که خبرش در اواسط مرداد ماه منتشر شده بود، یک تفاوت اصلی دارد و آن اینکه، واحد پول ایران به تومان تغییر می‌یابد و هر تومان برابر با ۱۰.۰۰۰ ریال جاری و معادل یکصد پارسه است. در واقع طبق تصمیم دولت، ریال در واحد جزئی پول ملی نیز جایی نخواهد داشت و واحد فرعی پول ملی، به اسم پارسه نام‌گذاری خواهد شد. طوری‌که هر ۱۰۰ ریال جاری معادل یک پارسه خواهد شد. اکنون همه می‌دانند ریال یک واژه با ریشه اسپانیایی است.

به نظر نخستین‌بار، سال ۱۳۰۸ بود که پای ریال، برای نامیدن واحد پول ملی به میان آمد. در حقیقت ریال در دوران پهلوی، ۳ سال پس از تاج‌گذاری رضا شاه در ادبیات رسمی پولی کشور متولد شد و حیاتش در دوران پهلوی و پس از پیروزی انقلاب نیز ادامه یافت. اتفاقا در سال ۱۳۰۸ ریال جایگزین تومان شده بود. اما اکنون اگر مجلس لایحه دولت را تصویب کند و شورای نگهبان، آن را مغایر با سایر قوانین و شرع تشخیص ندهد، عمر ریال پس از ۹۰ سال، پایان می‌یابد و تومان جایگاه قبلی خود را باز پس می‌گیرد. هر چند طی این سال‌ها، جایگاه تومان نزد مردم هیچ‌گاه تنزل نیافت و به نظر از همان ابتدا، مردم ۱۰ ریال را به‌عنوان یک تومان در نظر گرفتند و در محاسبات و محاوره‌ها به کار می‌بردند.

حتی تومان، در گفتار رسمی مقامات دولتی و حکومتی نیز راه یافته بود. دولت «پارسه» را واحد جزئی پول ملی قرار داده است. در سال ۱۳۹۰ بانک مرکزی نظرسنجی اینترنتی را برای انتخاب نام واحد پول ملی جدید برگزار کرده بود. نتایج نهایی این نظرسنجی به شکل عمومی انتشار نیافت، اما آخرین اخبار از آن نظرسنجی، نشان از پیشتازی واژه «پارسی» برای واحد اصلی پول کشور داشت. البته اکنون «پارسه» برای واحد فرعی پول پیشنهاد شده است و نه واحد اصلی.

طی پروسه قانونی
رئیس‌جمهور لایحه حذف ۴ صفر را با قید «یک فوریت» به مجلس فرستاد. با قید یک فوریت، پروسه قانونی بررسی و تصویب این لایحه چقدر زمان می‌برد؟ طبق ماده ۱۴۱ آیین‌نامه داخلی مجلس، رئیس مجلس شورای اسلامی موظف است یک نسخه از طرح‌ها و لوایح عادی و یک فوریتی را پس از اعلام وصول به کمیسیون اصلی و کمیسیون‌های فرعی جهت رسیدگی به مواد مرتبط و همچنین به مرکز پژوهش‌های مجلس جهت رسیدگی و اظهار نظر کارشناسی ارجاع کند.

کمیسیون‌های فرعی موظفند حداکثر ظرف مدت ۱۰ روز برای طرح‌ها و لوایح یک‌فوریتی نتیجه رسیدگی خود را طی گزارشی در مواد ارجاعی به کمیسیون اصلی ارائه کنند. هریک از نمایندگان نیز می‌توانند پیشنهادهای خود را در مورد کلیات و جزئیات طرح‌ها و لوایح یک‌فوریتی ظرف مدت پنج روز از تاریخ توزیع طرح یا لایحه به کمیسیون اصلی وکمیسیون‌های فرعی ارائه کنند. مهلت کمیسیون اصلی برای رسیدگی به کلیات و جزئیات طرح‌ها و لوایح یک‌فوریتی حداکثر یک‌ماه و نیم پس از تاریخ ارجاع است.

البته ممکن است فوریت این لایحه رای نیاورد. چرا که طبق ماده ۱۵۵ آیین‌نامه داخلی، وقتى که فوریت طرح یا لایحه‌اى تقاضا مى‌شود، پس از توضیح پیشنهادکننده یا یکى از پیشنهادکنندگان و اظهارات مخالف و موافق، نسبت به فوریت، راى گرفته مى‌شود.

با توجه به اینکه دولت لایحه حذف صفر را با قید یک فوریت به مجلس فرستاده است، هیات رئیسه لایحه را به کمیسیون مربوطه یعنی اقتصادی می‌فرستد تا گزارش خود را به صحن ارائه کند. توضیحات علیرضا رحیمی، عضو هیات رئیس مجلس در این باره به «ایسنا» نشان می‌دهد که در بهترین حالت، این لایحه تا دو هفته دیگر به صحن می‌آید، اما ممکن است در صورت رای نیاوردن قید فوریت، بررسی مجلس در مورد این طرح، مهر ماه آغاز شود. در هر حال انتظار بر این است که نظر مجلس درباره این لایحه حداکثر در فصل پاییز مشخص و در نیمه دوم سال، این لایحه با عبور از فیلتر شورای نگهبان، تعیین تکلیف و تبدیل به قانون شود.

دوره گذار و زمان احتمالی اجرا
پس از تایید مجلس و شورای نگهبان و آغاز رفرم پولی، اسکناس‌ها و مسکوکات موجود یک‌شبه جمع‌آوری نخواهند شد. بلکه طبق پیشنهاد دولت، یک دوره گذار وجود خواهد داشت. دوره‌ای که دوره گردش موازی و اعتبار همزمان «تومان» و «ریال» است. پیش‌بینی دولت برای عمر این دوره گذار، حداکثر ۲ سال است. پس از پایان دوره‌‌گذار، تعهداتی که پیش از این براساس واحد پول ریال ایجاد شده است، تنها با واحد پول تومان قابل ایفا خواهد بود. بانک مرکزی پیش‌تر، تجربه‌ای مشابه در مورد ایران‌چک‌ها داشته است.

پیش از سال ۱۳۸۷، هر بانک‌چک و ایران‌چک مخصوص به خود را داشت، اما در زمان ریاست طهماسب مظاهری، امتیاز چاپ ایران‌چک از بانک‌های دیگر گرفته شد و منحصرا در اختیار بانک مرکزی قرار گرفت. بانک مرکزی یک دوره گذار را که در آن ایران‌چک‌های قدیم و جدید به شکل همزمان جریان و اعتبار داشتند، تجربه و با موفقیت از آن عبور کرده بود.البته دوره گذار پیش‌بینی شده در لایحه جدید، بلافاصله پس از قانون شدن تغییر واحد پول ملی، آغاز نخواهد شد.

طبق تبصره ۴ لایحه، بانک مرکزی موظف است ظرف دو سال از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون، ترتیبات اجرایی لازم را جهت آغاز دوره گذار فراهم کند. یعنی دوره گذار می‌تواند ۲ سال پس از قانون شدن این لایحه و احتمالا در سال ۱۴۰۰ آغاز شود. در نتیجه پایان دوره گذار و زمانی که دیگر ریالی وجود ندارد، احتمالا سال ۱۴۰۲ خواهد بود. در حقیقت تغییر واحد پول ملی، پیشنهادی است که دولت فعلی داده اما اجرایش بر عهده دولت بعدی خواهد افتاد.

منبع: دنیای اقتصاد

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۶۰۲۴۴۱۷:۰۳:۳۵ ۱۳۹۸/۵/۳۱
من فارس زبان هستم اما اسم پارسه حساسیت قومی درست میکنه.

پربحث‌های امروز

 1. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 2. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 3. آیا روحانی هم به دیدار با ترامپ نیاز دارد؟!

 4. تصویری از کودک جان باخته در ورزشگاه آزادی  

 5. پنکه حسن روحانی در ترکیه  

 6. ادعای واهی عربستان علیه ایران: در حملات اخیر به پالایشگاه‌ها از سلاح ایرانی استفاده شده!

 7. واکنش پادشاه عربستان به حملات آرامکو: توانایی مقابله را داریم و قادر هستیم به این اقدامات پاسخ دهیم

 8. دستگیری اراذل و اوباش شهر تهران  

 9. واکنش «محمدعلی الحوثی» به سخنان «پوتین»

 10. کارنامه امیدبخش قوه قضائیه در ۲۰۰ روز اخیر

 11. ترامپ: دنبال رویارویی نظامی با ایران نیستیم/ به نظر می‌رسد ایران مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان است

 12. واکنش وزیر بهداشت به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 13. ترامپ: سعودی‌ها برای تامین امنیت خود باید پول بیشتری بدهند

 14. بیانیه «مهم» انصارالله در رد محکومیت‌های بین‌المللی علیه حمله آرامکو

 15. محسن رضایی: روزی می‌رسد که ترامپ را محاکمه می‌کنیم/ روحانی نباید به ترامپ جز با مشت گره کرده نگاه کند

 16. شکاف میان مردم و دولت آمریکا / رویای «لینکلن» تعبیر نشد

 17. واکنش نمکی به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 18. دادستان تهران: بیش از ۱۰۰ هزار خودرو سایپا و ایران‌خودرو نزدیک به شش ماه در پارکینگ‌ها بلاتکلیف مانده

 19. مرگ یک پسر بچه‌ ساله در ورزشگاه آزادی بر اثر برق‌گرفتگی/ "مقصر" کیست؟

 20. بازتاب بیانات رهبر انقلاب درباره مذاکره با آمریکا در رسانه‌های خارجی

 21. یک اصلاح‌طلب: به جای روحانی بودم، استعفا می‌دادم

 22. سرویس‌های ارزش افزوده تعطیل می‌شوند؟  

 23. غرامت ۲۱ میلیارد تومانی برانکو پرداخت شد

 24. تجمع کارگران هپکو اراک  

 25. بازدید سرزده دادستان تهران از پارکینگ خودروهای دپوشده  

پربحث‌های دیروز

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 3. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 4. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 5. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 6. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

 7. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

 8. حضور شبنم نعمت‌زاده در دادگاه  

 9. تصاویری از پالایشگاه‌های عربستان بعد از حملات پهپادی یمن

 10. ادغام آموزش پزشکی در وزارت بهداشت به زیان مردم تمام شد/ پزشکی تهاجمی و جراح محور در مدل ایرانی نظام سلامت

 11. روایت یک خیانت/ خاک و شن مخلوط با گندم را در این فیلم ببینید

 12. توضیح درباره حجاب شبنم نعمت‌زاده/ دوقطبی‌ خوب و بد از نگاه عباس عبدی/ روایتی از صحبت‌های رئیسی و روحانی درباره مبارزه فساد

 13. دستور وزیر نفت برای ۳ تیم لیگ برتری! + نامه

 14. با زندگی مردم چه کردیم؟/ آرزویی که بی‌خانمان‌ها باید به گور ببرند+ نمودار

 15. چه مجازاتی در انتظار پزشکان فراری از کارتخوان است؟

 16. قرار نبود"چادر" لباس متهمان باشد!  

 17. دیدار حسن روحانی با ترامپ  

 18. توکلی: روحانی از برچسب جناحی بودن اقدامات ضدفساد قوه قضائیه پرهیز کند

 19. وزیر خارجه انگلیس: مشخص نیست چه کسی به آرامکو حمله کرده است

 20. حقوق شش میلیونی اسماعیل بخشی در زمان بازداشت

 21. وزیر آمریکایی ایران را عامل حمله به آرامکو خواند

 22. وثیقه‌ ۲۰ میلیاردی جوان ۲۵ ساله برای شبنم نعمت‌زاده

 23. پوشش متفاوت شبنم نعمت‌زاده در دادگاه  

 24. ریزش سراسری معاملات مسکن/ آرامش بازار مشروط است

 25. اعلام شرایط فروش نقدی ۴ محصول سایپا

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 3. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 4. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 5. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 6. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 7. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 8. زنان را به استادیوم راه بدهید

 9. اظهارات پدر ٰ«سحر خدایاری»/ اجازه سو استفاده به دیگران نمی‌دهم

 10. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 11. پزشکیان: پناهیان وجناحش در مطالبه شفافیت دنبال بهره برداری سیاسی اند

 12. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 13. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 14. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 15. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 16. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 17. دستور بازداشت هنرپیشه هتاک صادر شد

 18. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 19. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 20. سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد مکرون برای حفظ برجام موافقت کرد

 21. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 22. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 23. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

 24. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

 25. گستاخی سناتور آمریکایی؛ باید به پالایشگاه‌های ایران حمله شود

پربحث‌های امروز

 1. قیمت دفتر دانش‌آموزی اعلام شد

 2. قرارداد ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران و چین شایعه بود؟

 3. افزایش جزئی قیمت سکه در بازار / دلار ۱۱۴۰۰ تومان شد

 4. فاصله زیاد حداقل دستمزد با معیشت کارگران

 5. مشاغلی که باید سامانه صندوق فروش نصب کنند؛ از وکلا و دفاتر استاد تا مشاوران

 6. مرغ چقدر قیمت خورد؟

 7. معاون بانک مرکزی برکنار شد

 8. راه حل وزیر نیرو برای تامین آب صنعت

 9. تلاش هند برای افزایش واردات نفت از روسیه

 10. قیمت خودروهای سایپا در بازار

 11. قیمت محصولات ایران‌خودرو در بازار

 12. موافقت رهبری با برداشت ۳۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای راه‌آهن زاهدان

 13. جدول/ قیمت خودرو‌های پرفروش بازار  

 14. شاخص بورس ۳۸۳۴ واحد افت کرد

 15. از طرح ساماندهی بازار خودرو چه خبر؟!

 16. تغییرات جدید در نحوه خرید بنزین در راه است

 17. راه‌اندازی خط اعتباری ۴۰۰میلیارد دلاری ایران و چین

 18. اقتصاد دنیا بدون نفت خلیج فارس چقدر دوام می‌آورد؟

 19. صادرات نفت سبک عربستان متوقف شد

 20. قیمت دلار و یورو در صرافی‌ها + جدول

 21. فریب پیامک‌های کارت سوخت را نخورید

 22. کاهش ۷ درصدی واردات در ۵ ماهه امسال

 23. یارانه‌ها امشب واریز می‌شود

 24. سهم اجاره‌نشینی از ۲۹ درصد به ۴۰ درصد رسیده

 25. قطعه یدکی مورد نظر شما اینجاست

پربحث‌های دیروز

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. با زندگی مردم چه کردیم؟/ آرزویی که بی‌خانمان‌ها باید به گور ببرند+ نمودار

 3. چه مجازاتی در انتظار پزشکان فراری از کارتخوان است؟

 4. ریزش سراسری معاملات مسکن/ آرامش بازار مشروط است

 5. اعلام شرایط فروش نقدی ۴ محصول سایپا

 6. اروپا: پیش از تشخیص مسئول حمله به عربستان باید حقایقی مشخص شوند

 7. پست اینستاگرامی همتی از مذاکرات در ترکیه

 8. محرمانگی مداخله بانک مرکزی در بازار ارز

 9. کاهش یک میلیونی قیمت سراتو/۲۰۶ تیپ پنج ۸۹ میلیون

 10. روند کاهشی قیمت خودروهای خارجی در بازار

 11. وزیر صنعت: آرامش بر بازار حکمفرما است

 12. برنج ایرانی ارزان می‌‌شود

 13. انتظار یکساله ۱.۲ میلیون بیکار برای ورود به بازار کار

 14. توضیحات ربیعی درباره حذف سه دهک از یارانه بگیران

 15. اعلام اسامی ۵۰ صنف جدید برای نصب کارتخوان

 16. حاجی‌دلیگانی: لایحه تجارت اقتصاد را منفجر می‌کند

 17. همتی: ارتباط بانکی ایران و روسیه با سپام برقرار شده‌است

 18. تغییرات جدید در نحوه خرید بنزین در راه است

 19. نوبخت: ۷ هزار میلیارد تومان امسال به آموزش عالی اختصاص می‌یابد

 20. پیگیری مبادلات تجاری ایران و ترکیه با پول ملی دو کشور

 21. کد تخفیف دیجی کالا برای خرید از سوپر مارکت اینترنتی و لوازم خانگی

 22. آخرین قیمت خودروهای سایپا

 23. آخرین قیمت محصولات ایران‌خودرو

 24. جهانگیری: آمریکایی‌ها در توقف فروش نفت ایران ناموفق بوده‌اند

 25. رئیس جدید سازمان خصوصی‌سازی منصوب شد

پربحث‌های هفته

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. شیراز را کوه خواران بلعیدند/ اعتبار قولنامه، ریشه زمینخواری

 3. نامه زاکانی به رئیس قوه قضائیه؛ سیاست های غلط دولت بیشتر ذخایر ارزی را بر باد داد/ برای ده ها میلیارد دلار دادخواهی کنید

 4. تشریح طرح واردات خودروی کارکرده از مناطق آزاد

 5. با زندگی مردم چه کردیم؟/ آرزویی که بی‌خانمان‌ها باید به گور ببرند+ نمودار

 6. درآمد روزانه صد هزارتومانی جوان لیسانسه از فروش سبزی با فرغون

 7. اهداف چین از سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیارد دلاری در ایران چیست؟

 8. جزئیات انتقال آب دریای عمان به ۳ استان شرقی کشور

 9. جزئیات واردات کالا‌های اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی/ ارزی که مشکل ساز شد!

 10. چه مجازاتی در انتظار پزشکان فراری از کارتخوان است؟

 11. با ۳۰۰ میلیون می‌توان در تهران خانه‌ خرید؟ / آینده بازار مسکن چگونه است؟

 12. برای خانه‌های ۳۰ متری در تهران تقاضا وجود دارد؟

 13. پیشنهاد افزایش ۱۰۰ درصدی حق کمیسیون مشاوران املاک!

 14. فروش سیمان صادراتی ۷۰ دلاری به قیمت ۲۰ دلار

 15. ورود ۳ خودروی جدید به بازار تا پایان سال؛ وعده‌ای که عملی می‌شود؟

 16. واردات برنج همچنان ممنوع است

 17. ریزش سراسری معاملات مسکن/ آرامش بازار مشروط است

 18. آنچه باید درباره آرامکوی عربستان، بزرگترین شرکت نفت جهان بدانید

 19. جبل طارق: ایران تعهدات خود درباره کشتی آدریان‌دریا را نقض نکرده است

 20. اعلام شرایط فروش نقدی ۴ محصول سایپا

 21. سندی دیگر برای اثبات شکست تحریم‌های آمریکا

 22. سهم کارت سوخت جایگاهداران باز هم کم می‌شود؟

 23. جریان انحرافی در بازار مسکن

 24. بازگشت قیمت تسه به کانال۴۰هزار تومان/هر وام مسکن معادل ۱۱متر خانه

 25. قیمت دفتر دانش‌آموزی اعلام شد

آخرین عناوین