آیا براستی مشکلات موجود ناشی از ضعف ساختاری است؟

احمدرضا هدایتی*،   3980531083 ۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
 آیا براستی مشکلات موجود ناشی از ضعف ساختاری است؟

با استناد به آیات و روایات و سایر منابع موجود، نظام اسلامی برای تمامی مسائل و موضوعات زندگی فردی و اجتماعی انسان راه‌کار دارد و همه ابعاد اداره جامعه را مورد توجه قرار داده است، بنابراین مهمترین سوال مطرح این است که علت بروز مشکلات و ناهنجاری‌های کنونی چیست؟

قبل از پاسخ به این سوال لازم است ابتدا به چند نمونه از راه‌کارها و راهبردهای نظام اسلامی برای اداره درست جامعه و تأمین نیازهای زندگی فردی و اجتماعی اشاره شود.

در زمینه مسائل تربیتی و آموزشی و رفتار فردی، دین اسلام سرشار از نکات و توصیه‌های متعدد و کارسازی است که از ازدواج و انعقاد نطفه در رحم مادر آغاز و تا هنگام مرگ را شامل می‌شود و تحقق آنها می‌تواند، متضمن رشد و تعالی و نیز سلامت و پیشرفت جامعه باشد.

با جرأت می‌توان مدعی شد که در هیچ دین و مرامی، به آن اندازه که در اسلام به موضوع تعلیم و تربیت در ابعاد مختلف آن پرداخته شده و در این حد که مراحل تربیت از هنگام ازدواج تا شکل گرفتن جنین در رحم مادر تا بزرگسالی مورد توجه قرار گرفته باشد، مورد و مصداق ندارد.

در باب کنترل و نظارت متقابل مردم و مسئولین بر یکدیگر نیز، مترقی‌ترین اصل اسلامی یعنی راهبرد «امر به معروف و نهی از منکر» را تعبیه نموده و برای ترویج معروفات و جلوگیری از بروز ناهنجاری‌ها در مسیر زندگی فردی و اجتماعی، نظارت را (با رعایت اصولی که برای آن در نظر گرفته)، یک امر همگانی اعلام نموده است.

برای اداره حکومت و تأمین نیازهای مادی جامعه نیز با وضع قوانین و مقررات خاصی مانند؛ خمس، زکات، جزیه، فدیه، دیه، نذر، هبه، صدقه و امثال آن، منابع و نیز شرایط و چگونگی دستیابی به آنها را نیز مشخص و حتی در مورد مبادلات تجاری هم تدابیر لازم در شرایط مختلف را اندیشیده و با تعیین و دسته‌بندی انواع مشاغل و معاملات تجاری، شرایط فعالیت سالم در محیط کسب و کار را تعیین نموده است.

دقت نظر اسلام به ابعاد گوناگون زندگی انسان‌ها در حدی است که حتی برای مسائل مربوط به زندگی فردی و شخصی نیز چاره اندیشی صورت گرفته و برای موضوعاتی مانند؛ ازدواج دائم و موقت، طلاق و چگونگی تأمین زندگی زن پس از طلاق احتمالی و یا ارثیه و دیگر مسائل مشابه آن تدابیر لازم اتخاذ شده است.

به‌عنوان مثال؛ تعیین احکام مربوط به پرداخت مهریه و نفقه که هر دو مورد در جهت تأمین منافع بانوان وضع شده است، از جمله مواردی هستند که در سایر ادیان با این ویژگی‌های شکلی و منطقی به چشم نمی‌خورد و همه این موارد و صدها و بلکه هزاران نمونه دیگر، حکایت از جامعیت و کامل بودن دین اسلام دارد.

جمهوری اسلامی ایران نیز با عنایت و اتکاء به همین اصول و ارزش‌ها پایه‌گذاری شده است و قانون اساسی ایران نیز نمونه‌ای بدیع از قوانین و مقرراتی است که کمتر کشوری از مزایای آن برخوردار است.

اصل تفکیک قوا و تعیین نقش و وظیفه کلی و کلان هریک از قوای سه‌گانه و سایر ارکان حکومتی و همچنین تآکید ویژه بر حقوق فردی و عمومی و نقش مردم در اداره جامعه، نمونه بارز دیگری است که به‌ سختی می‌توان ایراد و اِشکالی را متوجه آن نمود.

با این توصیف حال این سوال مطرح می‌شود که پس علت بروز برخی مشکلات و ناهنجاری‌های موجود در نظام اداری و اجرایی و نیز فرهنگی و اجتماعی کشور چیست؟ اشکالات وارده بر ساختار حکومتی، افقی یا عمودی است؟ این اشکالات ماهوی یا شکلی است؟ آیا اشکلات احتمالی به سطوح عالی مربوط می‌شود، یا مربوط به سطوح میانی و اجرایی است؟  و چرا تاکنون رفع نشده است؟

همان‌گونه که اشاره شد، این روزها موج جدیدی از القائات رسانه‌ای معاند مبتنی بر ناکارآمدی نظام اسلامی به راه افتاده است، اما دستاوردهای عظیم انقلاب اسلامی در بخش‌های مختلف بیانگر این واقعیت است که اتفاقاً هر کجا اصول و ارزش‌های اسلامی مبنای فعالیت‌ها قرار گرفته و مجریان از مبانی اسلامی پیروی کرده‌اند، موفقیت در کار صد چندان بوده و عملکرد موفق بخش دفاعی و سایر بخش‌های مشابه، نمونه عینی این ادعا است.

این مفهوم بدان معنا نیست که در حال حاضر نظام اداره کشور عاری از هرگونه عیب و نقص است، زیرا پاره‌ای از اشکالات ساختاری چه در رابطه با هماهنگی بین قوا و سایر ارکان نظام و نیز رابطه و شکل چینش عمودی آنها و چه در تعیین وظایف و حدود اختیارات در سطح افقی به‌خصوص در سطوح میانی و اجرایی به چشم می‌خورد که وجود آنها انکارناپذیر است. اما این اشکالات بیش و پیش از آنکه به ماهیت و ساختار نظام اسلامی مربوط باشد، ناشی از نقاط ضعف و آفت‌هایی است که منجر به عدم تحقق کامل طراحی و اجرای الگوهای اسلامی متناسب با شرایط روز گردیده و زمینه بروز اِشکال در ساختار اداره کشور را پدید آورده است.

بنابراین؛ در واقع ذکر این نکته مؤید این موضوع است که با عنایت به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی، چنانچه اصول و ارزش‌های اسلامی به‌طور کامل مبنای کار قرار گیرد و روحیه انقلابی و کار جهادی که متأثر از مدیریت اسلامی است، گسترش یافته و فراگیر شود، مشکلات در تمام سطوح با سرعت مضاعف برطرف و مشکل لاینحلی باقی نخواهد ماند.

آفت‌ها و اشکالات مورد اشاره کدامند؟

قبلاً یادآوری شد که معایب، نواقص و مشکلات ساختاری احتمالی، خود ناشی از انحراف از مسیر انقلاب و کم‌توجهی یا بی‌توجهی به مسائل و مواردی است که با القای دشمنان انقلاب، به ناکارآمدی نظام اسلامی و ساختار حکومت اسلامی نسبت داده می‌شود و این در حالی است که در واقع مشکل اصلی حاصل عدم اجرا و یا اجرای ناقص الگوی جامع نظام اسلامی است.

البته این نکات و مسائل، گاهی جنبه فردی دارد و به رفتار فردی تک‌تک افراد جامعه اعم از مسئول و غیرمسئول مربوط می‌شود و گاهی جنبه عمومی و کلی داشته و در ارتباط با جریانات محیط داخلی و خارجی قرار دارد. در هرحال برخی از مهمترین نکات مؤثر در بروز این نابسامانی‌ها عبارتند از:

ضعف نظام تربیتی و آموزشی و کم‌توجهی به کادرسازی و تربیت نیروی انسانی تراز انقلاب برای سرعت بخشیدن و استمرار پیشرفت‌های کسب شده.

کم‌توجهی به الگوسازی اسلامی و طراحی الگوهای عملیاتی به روز و قابل اجرای مبتنی بر اصول و ارزش‌های اسلامی در بخش‌های مختلفِ اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی.

کم‌توجهی و عدم اهتمام به مقوله به‌روزرسانی الگوها و نیز آیین‌نامه‌های عملیاتی و اجرایی موجود در موضوعات بخش‌ها و سطوح مختلف.

ضعف اعتقادی، عملکردی و رفتاری برخی از مسئولین و اولویت یافتن سلائق و نگرش‌های شخصی بر اصول و ارزش‌های اسلامی و قوانین و مقررات حکومتی در بخش‌ها و موضوعات مختلف.

گرفتار شدن برخی از مردم و مسئولین در دام مسائل مادی و دنیوی و نیز تأثیرگذاری القائات بیگانه بر افکار آنها و در نتیجه خروج برخی از افراد از قطار انقلاب با توجیهات عمدتاً غیرمنطقی و نادرست.

ترجیح منافع شخصی و بعضاً منافع باندی و حزبی بر منافع ملی و بلندمدت از سوی برخی از مردم و مسئولین در سطوح و جایگاه‌های مختلف.

عدم آینده‌نگری معقول و منطقی و توجه کافی به عوارض و پیامدهای تصمیمات خُرد وکلان و اولویت یافتن نتایج عمدتاً مقطعی و بعضاً سطحی در تصمیم‌گیری‌ها و نیز تنظیم آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی.

ضعف در خودباوری و عدم اتکاء شایسته و کافی به نیروهای درونی (به‌ویژه نخبگان وجوانان) و سایر منابع و امکانات موجود و قابل دسترس در داخل و خارج از کشور.

عدم توجه کافی به استفاده از توان تخصصی افراد صاحب‌نظر و همچنین منافع همه افراد (حقیقی و حقوقی) ذینفع و ذیربط در برخی قانونگذاری‌ها و ضابطه‌گذاری‌ها و یا در تهیه و تدوین آیین‌نامه‌ اجرایی آنها.

عدم شایسته‌سالاری در نظام اداری در قوای سه‌گانه از سوی مسئولین ذیربط و عدم انتخاب بهینه از سوی مردم در برخی از انتخابات گذشته.

ضعف سیستم نظارتی و کنترلی برای شناسایی و برخورد با عوامل فاسد، ناکارآمد و مخل امور کشور و کم‌توجهی به اخذ بازخورد فعالیت‌ها برای اصلاح نواقص و معایب در بخش‌ها و موضوعات مختلف.

کم‌توجهی به تنظیم آیین‌نامه‌های اجرایی متناسب با نیاز کشور و شرایط روز جامعه برای قوانین و مقررات مصوب و یا بی‌توجهی به اجرای کامل آنها.

به فراموشی سپردن آرمان‌های انقلاب از سوی برخی از مردم و مسئولین و در نتیجه، کند شدن کار طراحی و اجرای 3 مرحله باقیمانده از فرایند تحقق اهداف انقلاب، یعنی دولت، جامعه و تمدن نوین اسلامی.

توطئه دشمنان خارجی و سنگ‌اندازی عوامل داخلی و خارجی وابسته به آنها و همچنین افراد مغرض و منافق و یا ناددان و ناکارآمد در نظام اداری کشور در بخش‌ها و موضوعات مختلف.

*کارشناس ارشد مدیریت

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۶۳۳۵۵۰۹:۳۳:۱۳ ۱۳۹۸/۶/۳
مشکلات موجود بخاطر طمع و حرص و دنیا طلبی مقامات هست
ناشناس۱۰۶۳۵۸۱۱۱:۰۹:۵۸ ۱۳۹۸/۶/۳
ارتزاق برخی مسئولین و زن‌وبچه‌‌هاشون از لقمه‌‌های حرام و آغشته به خون ملت کار را به اینجا رسانده
ناشناس۱۰۶۳۳۷۵۰۹:۴۱:۵۲ ۱۳۹۸/۶/۳
عمده مشکلات ناشی از عدم ولایتمداری است.
تبریزی۱۰۶۳۳۹۰۰۹:۴۸:۲۰ ۱۳۹۸/۶/۳
"با استناد به آیات و روایات و سایر منابع موجود، نظام اسلامی برای تمامی مسائل و موضوعات زندگی فردی و اجتماعی انسان راه‌کار دارد" منظورتون روایاتی هست که با توجه به شرایط اجتماعی و اقتصادی و سیاسی و فرهنگی عربستان هزار و چهارصد سال پیش گفته شده بود تا شرایط بد عصر جاهلیت رو بهبود بده؟ و چی باعث می شه فکر کنید یک نسخه واحد برای همه زمان ها و تمام جوامع کاربرد داره؟ شما اصل دین رو که ایمان به خدا و درستکاری و رعایت عدالت و حق الناس هست رو ول کردین فقط فکرتون شده زوم کردن روی پوشش و روابط جنسی و ایجاد انواع محدودیت ها و ... البته همه اینها بهانه هایی هستن برای این که مردم فکرشون درگیر این آزادی های اولیه باشه
ناشناس۱۰۶۳۷۲۳۱۲:۰۱:۱۶ ۱۳۹۸/۶/۳
این نظام براساس ایمان به خدا و با هدف برپایی عدالت ایجاد شده، منتها وجه جمهوریت‌ش به مردم اجازه تاثیرگذاری در اداره حکومت و جامعه رو داده و اونها خودشون با انتخاب اشتباه مانع از تحقق اهداف انقلاب شدن. ضمنا برداشتت از دین اسلام خیلی محدوده! نکته اینه که رهبران و علماء مبرز اسلام و قرآن که ائمه اطهار هستن الان در بین ما حضور ندارن تا اصل و جوهر کلام پروردگار رو که برای همه زمان‌ها و مکان‌ها شمولیت داره در حد اعلی تفسیر و عملیاتی کنن، ایراد از اسلام و انقلاب نیست، نقص در ما مردم و انتخاب‌هامون هستش!
ناشناس۱۰۶۳۹۳۰۱۳:۳۱:۳۳ ۱۳۹۸/۶/۳
ما همیشه مجبور به انتخاب بین بد و بدتر بوده ایم جز حلقه ی خودی ها کسی برای انتخاب بوده ؟؟؟
ناشناس۱۰۶۳۹۷۲۱۳:۵۷:۳۱ ۱۳۹۸/۶/۳
ایمان یک مساله قلبی است و نمیتواند مورد سنجش قرار گیرد.
ناشناس۱۰۶۴۱۷۷۱۵:۳۹:۱۶ ۱۳۹۸/۶/۳
سوال اساسي اينجاست كه دين براي مردم است يا مردم براي دين ؟ خداوند در انتخاب دين هم انسان را مختار گذاشته
ناشناس۱۰۶۳۳۹۱۰۹:۴۹:۰۵ ۱۳۹۸/۶/۳
وقتی آدم کار نا بلد وارد سیاست بشه همینه دیگه، تا چند نسل بعد از خودش رو می سوزونه.
ناشناس۱۰۶۳۴۵۳۱۰:۱۸:۰۵ ۱۳۹۸/۶/۳
آیا براستی مشکلات موجود ناشی از ضعف ساختاری است؟ بله
ناشناس۱۰۶۳۵۳۱۱۰:۵۴:۵۳ ۱۳۹۸/۶/۳
مشکلات موجود بدلیل سوء مدیریت دولت است اگر کشور بدست افراد متخصص اداره می شد اینهمه نابسامانی نداشتیم.
ناشناس۱۰۶۳۸۹۸۱۳:۱۶:۰۲ ۱۳۹۸/۶/۳
فقط دولت ؟؟!!
ناشناس۱۰۶۳۴۸۱۱۰:۳۲:۴۳ ۱۳۹۸/۶/۳
الف جان چقدر این عکسی که برای این خبر گذاشتید قشنگه...
ناشناس۱۰۶۳۵۰۶۱۰:۴۲:۱۵ ۱۳۹۸/۶/۳
اگر به گفته ی شما اشکال ساختاری نیست پس چرا ظرف ۴۰ سال گذشته اصلاح نشده اگر ساختار به روز باشد اشکالات خود را شناسایی و بر طرف می کند نه این که بر آن ها سرپوش بگذارد و خط قرمز تعیین کند
ناشناس۱۰۶۳۹۱۲۱۳:۲۲:۴۰ ۱۳۹۸/۶/۳
فرصت طلبی،خودخواهی و خودپرستی و همه چیز را برای خود خواستن
ناشناس۱۰۶۳۵۱۷۱۰:۵۰:۱۶ ۱۳۹۸/۶/۳
نظام اسلامی ابزاری هست جهت رشد و تکامل انسان ؛ حالا یک فرد یا افرادی در این نظام صاحب قدرت بشن و از وجدان و اخلاق به دور باشن ، در نتیجه عدالت در آن جامعه رنگی نخواهد داشت بلکه حرص،تکبر ،حسادت ، دروغ و دزدی .... پر رنگتر خواهد شد
ناشناس۱۰۶۳۵۲۸۱۰:۵۴:۲۶ ۱۳۹۸/۶/۳
به شدت! هم ساختارتان ایراد دارد و هم پیاده سازی همان ساختار ایراد دارتان هم به شدت اشکال دارد! کل ساختار چیده شده تا غریبه نفوذ نکند و خودی ها هم در نبود نظارت غیر خودی ثابت کردند که همه چیز اگر شرایط نگه داری صحیح وجود نداشته باشد گندیدنی است
ناشناس۱۰۶۳۶۳۵۱۱:۲۷:۱۵ ۱۳۹۸/۶/۳
مشک آنست که ببوید نه انکه عطار بگوید.
حرف حق۱۰۶۳۷۲۴۱۲:۰۲:۰۵ ۱۳۹۸/۶/۳
ساختار ها درست مدیران با کفایت تحریم ها بی اثر دیگه از خدا چی میخواهیم
ناشناس۱۰۶۳۸۸۱۱۳:۰۷:۰۸ ۱۳۹۸/۶/۳
همه اش چسبیدی به دشمنان بیرونی .

پربحث‌های امروز

 1. زخم هاي کارگران را درمان کنیم تا مگس روی آن ننشیند...

 2. آیا مدارک سعودی زمینه حمله به ایران را فراهم می کند؟

 3. «بی تدبیری» به مفسدان بازار دارو میدان داد/ هیزم فساد در بازار دارو مهیاست

 4. توضیح وزیر بهداشت درباه فروش صندلی در دانشگاههای پزشکی

 5. مبارزه مرگبار مار کبرا با عقاب   

 6. جانشین بولتون درباره برجام چه می گوید؟

 7. همتی: امسال ارز اربعین نداریم

 8. باهنر: اصلاحات اقتصادی جرات می‌خواهد که نه مجلس دارد نه دولت

 9. انتقاد تند بولتون از ترامپ

 10. چرا ترامپ جنگ نمی‌خواهد؟

 11. پیامدهای حمله به آرامکو؛ افشاگری جدید درباره بن‌ سلمان

 12. نامه اعتراف سارق به یک جنایت

 13. تحلیل نوام چامسکی از اخراج بولتون

 14. آیا انصارالله تولید نفت عربستان را به صفر می‌رساند؟

 15. ذوالنور: برخی نمایندگان، مجلس را بی‌خاصیت کرده‌اند

 16. پاکستان به هواپیمای مودی اجازه عبور نداد

 17. موشکی که برگ برنده سپاه در خلیج فارس شد+تصاویر

 18. آخرین قیمت خودروهای داخلی و وارداتی در بازار

 19. محسنی اژه‌ای: قضات آلوده شوند دیگر نمی‌توانند حق را به حق دار برسانند

 20. محور جدید شرارت در خاورمیانه؟

 21. هفت روز در یک نگاه  

 22. عقبگرد بورس از ابرکانال

 23. تکرار ادعاهای خصمانه پمپئو علیه ایران

 24. دستگیری عامل انتشار فیلم سلاخی حیوانات

 25. قیمت آپارتمان‌های نُقلی در تهران

پربحث‌های دیروز

 1. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 2. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 3. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 4. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 5. روایت ابطحی از تابلوی ورودی شهر احمدی‌نژاد/ طرح دوباره شفافیت آرا در مجلس/ جوانی که برای شبنم نعمت‌زاده وثیقه گذاشته کیست؟

 6. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 7. پاسخ مدیر شبکه سه به شایعه ریاستش بر صداوسیما

 8. ایران به آمریکا پیام ارسال کرد: حملات آرامکو کار تهران نبوده/ اگر اقدامی علیه‌مان صورت گیرد با پاسخ قاطع روبرو خواهد شد

 9. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 10. نگاهی به شمشیر رعدآسای ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس

 11. ظریف: سفر به نیویورک قطعی نشده/ فعلاً ویزا نداریم

 12. میراسماعیلی: تعلیق جودوی ایران بسیار عجولانه و ناعادلانه انجام شد

 13. فدراسیون جودو ایران تعلیق شد

 14. یمن و دو راهی سخت برای عربستان

 15. ربیعی: قطع یارانه شامل طبقات متوسط و پایین نمی‌شود/ تصمیم غلطی نمی‌گیریم

 16. اطلاعیه جالب مرکز آمار، درآمد مردم از هزینه هایشان بیشتر است  

 17. پشت‌پرده ترس عربستان و آمریکا از بردن نام ایران

 18. پیام تهران به واشنگتن: هر اقدام نظامی با پاسخ جدی ایران روبرو خواهد شد

 19. مراسم ترحیم اسدالله عسگراولادی  

 20. ترامپ: به وزیر خزانه‌داری دستور افزایش تحریم‌ها علیه ایران را دادم

 21. قبرستان‌های عمودی هنگ کنگ   

 22. تصاویری کمتر دیده شده از استاد شهریار  

 23. جانشین «جان بولتون» منصوب شد

 24. تردید دولت در سفر به نیویورک

 25. همتی: به‌دنبال این هستیم که سوئیفت را دور بزنیم/ خیلی روی اینستکس حساب نمی‌کنیم

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 3. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 4. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 5. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 6. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 7. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 8. زنان را به استادیوم راه بدهید

 9. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 10. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 11. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 12. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 13. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 14. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 15. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 16. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 17. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 18. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 19. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 20. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 21. سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد مکرون برای حفظ برجام موافقت کرد

 22. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 23. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 24. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 25. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

پربحث‌های دیروز

 1. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 2. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 3. روایت ابطحی از تابلوی ورودی شهر احمدی‌نژاد/ طرح دوباره شفافیت آرا در مجلس/ جوانی که برای شبنم نعمت‌زاده وثیقه گذاشته کیست؟

 4. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 5. پاسخ مدیر شبکه سه به شایعه ریاستش بر صداوسیما

 6. ایران به آمریکا پیام ارسال کرد: حملات آرامکو کار تهران نبوده/ اگر اقدامی علیه‌مان صورت گیرد با پاسخ قاطع روبرو خواهد شد

 7. نگاهی به شمشیر رعدآسای ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس

 8. ظریف: سفر به نیویورک قطعی نشده/ فعلاً ویزا نداریم

 9. یمن و دو راهی سخت برای عربستان

 10. ربیعی: قطع یارانه شامل طبقات متوسط و پایین نمی‌شود/ تصمیم غلطی نمی‌گیریم

 11. پیام تهران به واشنگتن: هر اقدام نظامی با پاسخ جدی ایران روبرو خواهد شد

 12. تردید دولت در سفر به نیویورک

 13. چرا نمایندگان به طرح دوفوریتی شفافیت آرای نمایندگان مجلس رای ندادند  

 14. روحانی: مبارزه با دلار در حال شروع شدن است/ دشمنان منطقه از پاسخ یمنی‌ها درس بگیرند/ ایران ملت دیپلماسی و مذاکره است

 15. رئیس سازمان بسیج: افزایش گردان سایبری سبب رسیدن صدای انقلاب به دنیا می شود

 16. قاضی‌زاده: اعتراض علی مطهری برای حضور در تلویزیون منتفی است

 17. سفیر جدید سوئد در تهران رونوشت استوار نامه خود را تقدیم ظریف کرد

 18. توضیحاتی در خصوص آزادی سعید مرتضوی

 19. صفار هرندی: اصلاح‌طلبان از رای‌آوردن لیست‌شان در تهران پشیمانند

 20. امیرعبداللهیان: عربستان پاسخ کوبنده‌ای دریافت کرد

 21. اختصاص تسهیلات برای تکمیل طرح ریلی چابهار به زاهدان

 22. دو اشتباه بزرگ آقای ناطق نوری در انتخابات سال 1376/برخی کارها نیاز به دستور صریح رهبری ندارد

 23. آیت‌الله نوری همدانی: نباید تحریم‌ها را بهانه‌ای برای برخی مشکلات کشور بدانیم

 24. ظریف: ترامپ حتی برای امضایش هم ارزشی قائل نیست

 25. ماجرای وثیقه ۲۰ میلیاردی یک دهه هفتادی برای شبنم نعمت‌زاده

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 3. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 4. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 5. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 6. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 7. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 8. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 9. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 10. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 11. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 12. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 13. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

 14. اعتراض روحانی به رئیسی درباره روند دادگاه‌های مفاسد اقتصادی/ پای پرونده حسین فریدون در میان است؟

 15. آیا روحانی هم به دیدار با ترامپ نیاز دارد؟!

 16. روایت ابطحی از تابلوی ورودی شهر احمدی‌نژاد/ طرح دوباره شفافیت آرا در مجلس/ جوانی که برای شبنم نعمت‌زاده وثیقه گذاشته کیست؟

 17. آمریکا بشدت نگران پیشرفت فضایی ایران است

 18. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 19. پاسخ مدیر شبکه سه به شایعه ریاستش بر صداوسیما

 20. ایران به آمریکا پیام ارسال کرد: حملات آرامکو کار تهران نبوده/ اگر اقدامی علیه‌مان صورت گیرد با پاسخ قاطع روبرو خواهد شد

 21. اعتراض روحانی به رئیسی درباره مبارزه با فساد/ آمار وزیر کشور از حجاب/ گزینه جدید برای ریاست آینده صدا و سیما

 22. توضیح درباره حجاب شبنم نعمت‌زاده/ دوقطبی‌ خوب و بد از نگاه عباس عبدی/ روایتی از صحبت‌های رئیسی و روحانی درباره مبارزه فساد

 23. پناهیان: برخی نمایندگان تهمت‌های رذیلانه می‌زنند/ دلیل اصرار روحانی بر مذاکره با آمریکا چیست؟

 24. نظرات برگزیده مخاطبین الف: ایران، بهشت پزشکان است/ با اجبار قانونی نمی‌توان کودک‌همسری را از بین برد/ چرا اصلاح‌طلبان مجلس مطالبه شفافیت ندارند؟

 25. نگاهی به شمشیر رعدآسای ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس

آخرین عناوین