آیا براستی مشکلات موجود ناشی از ضعف ساختاری است؟

احمدرضا هدایتی*،   3980531083 ۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
 آیا براستی مشکلات موجود ناشی از ضعف ساختاری است؟

با استناد به آیات و روایات و سایر منابع موجود، نظام اسلامی برای تمامی مسائل و موضوعات زندگی فردی و اجتماعی انسان راه‌کار دارد و همه ابعاد اداره جامعه را مورد توجه قرار داده است، بنابراین مهمترین سوال مطرح این است که علت بروز مشکلات و ناهنجاری‌های کنونی چیست؟

قبل از پاسخ به این سوال لازم است ابتدا به چند نمونه از راه‌کارها و راهبردهای نظام اسلامی برای اداره درست جامعه و تأمین نیازهای زندگی فردی و اجتماعی اشاره شود.

در زمینه مسائل تربیتی و آموزشی و رفتار فردی، دین اسلام سرشار از نکات و توصیه‌های متعدد و کارسازی است که از ازدواج و انعقاد نطفه در رحم مادر آغاز و تا هنگام مرگ را شامل می‌شود و تحقق آنها می‌تواند، متضمن رشد و تعالی و نیز سلامت و پیشرفت جامعه باشد.

با جرأت می‌توان مدعی شد که در هیچ دین و مرامی، به آن اندازه که در اسلام به موضوع تعلیم و تربیت در ابعاد مختلف آن پرداخته شده و در این حد که مراحل تربیت از هنگام ازدواج تا شکل گرفتن جنین در رحم مادر تا بزرگسالی مورد توجه قرار گرفته باشد، مورد و مصداق ندارد.

در باب کنترل و نظارت متقابل مردم و مسئولین بر یکدیگر نیز، مترقی‌ترین اصل اسلامی یعنی راهبرد «امر به معروف و نهی از منکر» را تعبیه نموده و برای ترویج معروفات و جلوگیری از بروز ناهنجاری‌ها در مسیر زندگی فردی و اجتماعی، نظارت را (با رعایت اصولی که برای آن در نظر گرفته)، یک امر همگانی اعلام نموده است.

برای اداره حکومت و تأمین نیازهای مادی جامعه نیز با وضع قوانین و مقررات خاصی مانند؛ خمس، زکات، جزیه، فدیه، دیه، نذر، هبه، صدقه و امثال آن، منابع و نیز شرایط و چگونگی دستیابی به آنها را نیز مشخص و حتی در مورد مبادلات تجاری هم تدابیر لازم در شرایط مختلف را اندیشیده و با تعیین و دسته‌بندی انواع مشاغل و معاملات تجاری، شرایط فعالیت سالم در محیط کسب و کار را تعیین نموده است.

دقت نظر اسلام به ابعاد گوناگون زندگی انسان‌ها در حدی است که حتی برای مسائل مربوط به زندگی فردی و شخصی نیز چاره اندیشی صورت گرفته و برای موضوعاتی مانند؛ ازدواج دائم و موقت، طلاق و چگونگی تأمین زندگی زن پس از طلاق احتمالی و یا ارثیه و دیگر مسائل مشابه آن تدابیر لازم اتخاذ شده است.

به‌عنوان مثال؛ تعیین احکام مربوط به پرداخت مهریه و نفقه که هر دو مورد در جهت تأمین منافع بانوان وضع شده است، از جمله مواردی هستند که در سایر ادیان با این ویژگی‌های شکلی و منطقی به چشم نمی‌خورد و همه این موارد و صدها و بلکه هزاران نمونه دیگر، حکایت از جامعیت و کامل بودن دین اسلام دارد.

جمهوری اسلامی ایران نیز با عنایت و اتکاء به همین اصول و ارزش‌ها پایه‌گذاری شده است و قانون اساسی ایران نیز نمونه‌ای بدیع از قوانین و مقرراتی است که کمتر کشوری از مزایای آن برخوردار است.

اصل تفکیک قوا و تعیین نقش و وظیفه کلی و کلان هریک از قوای سه‌گانه و سایر ارکان حکومتی و همچنین تآکید ویژه بر حقوق فردی و عمومی و نقش مردم در اداره جامعه، نمونه بارز دیگری است که به‌ سختی می‌توان ایراد و اِشکالی را متوجه آن نمود.

با این توصیف حال این سوال مطرح می‌شود که پس علت بروز برخی مشکلات و ناهنجاری‌های موجود در نظام اداری و اجرایی و نیز فرهنگی و اجتماعی کشور چیست؟ اشکالات وارده بر ساختار حکومتی، افقی یا عمودی است؟ این اشکالات ماهوی یا شکلی است؟ آیا اشکلات احتمالی به سطوح عالی مربوط می‌شود، یا مربوط به سطوح میانی و اجرایی است؟  و چرا تاکنون رفع نشده است؟

همان‌گونه که اشاره شد، این روزها موج جدیدی از القائات رسانه‌ای معاند مبتنی بر ناکارآمدی نظام اسلامی به راه افتاده است، اما دستاوردهای عظیم انقلاب اسلامی در بخش‌های مختلف بیانگر این واقعیت است که اتفاقاً هر کجا اصول و ارزش‌های اسلامی مبنای فعالیت‌ها قرار گرفته و مجریان از مبانی اسلامی پیروی کرده‌اند، موفقیت در کار صد چندان بوده و عملکرد موفق بخش دفاعی و سایر بخش‌های مشابه، نمونه عینی این ادعا است.

این مفهوم بدان معنا نیست که در حال حاضر نظام اداره کشور عاری از هرگونه عیب و نقص است، زیرا پاره‌ای از اشکالات ساختاری چه در رابطه با هماهنگی بین قوا و سایر ارکان نظام و نیز رابطه و شکل چینش عمودی آنها و چه در تعیین وظایف و حدود اختیارات در سطح افقی به‌خصوص در سطوح میانی و اجرایی به چشم می‌خورد که وجود آنها انکارناپذیر است. اما این اشکالات بیش و پیش از آنکه به ماهیت و ساختار نظام اسلامی مربوط باشد، ناشی از نقاط ضعف و آفت‌هایی است که منجر به عدم تحقق کامل طراحی و اجرای الگوهای اسلامی متناسب با شرایط روز گردیده و زمینه بروز اِشکال در ساختار اداره کشور را پدید آورده است.

بنابراین؛ در واقع ذکر این نکته مؤید این موضوع است که با عنایت به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی، چنانچه اصول و ارزش‌های اسلامی به‌طور کامل مبنای کار قرار گیرد و روحیه انقلابی و کار جهادی که متأثر از مدیریت اسلامی است، گسترش یافته و فراگیر شود، مشکلات در تمام سطوح با سرعت مضاعف برطرف و مشکل لاینحلی باقی نخواهد ماند.

آفت‌ها و اشکالات مورد اشاره کدامند؟

قبلاً یادآوری شد که معایب، نواقص و مشکلات ساختاری احتمالی، خود ناشی از انحراف از مسیر انقلاب و کم‌توجهی یا بی‌توجهی به مسائل و مواردی است که با القای دشمنان انقلاب، به ناکارآمدی نظام اسلامی و ساختار حکومت اسلامی نسبت داده می‌شود و این در حالی است که در واقع مشکل اصلی حاصل عدم اجرا و یا اجرای ناقص الگوی جامع نظام اسلامی است.

البته این نکات و مسائل، گاهی جنبه فردی دارد و به رفتار فردی تک‌تک افراد جامعه اعم از مسئول و غیرمسئول مربوط می‌شود و گاهی جنبه عمومی و کلی داشته و در ارتباط با جریانات محیط داخلی و خارجی قرار دارد. در هرحال برخی از مهمترین نکات مؤثر در بروز این نابسامانی‌ها عبارتند از:

ضعف نظام تربیتی و آموزشی و کم‌توجهی به کادرسازی و تربیت نیروی انسانی تراز انقلاب برای سرعت بخشیدن و استمرار پیشرفت‌های کسب شده.

کم‌توجهی به الگوسازی اسلامی و طراحی الگوهای عملیاتی به روز و قابل اجرای مبتنی بر اصول و ارزش‌های اسلامی در بخش‌های مختلفِ اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی.

کم‌توجهی و عدم اهتمام به مقوله به‌روزرسانی الگوها و نیز آیین‌نامه‌های عملیاتی و اجرایی موجود در موضوعات بخش‌ها و سطوح مختلف.

ضعف اعتقادی، عملکردی و رفتاری برخی از مسئولین و اولویت یافتن سلائق و نگرش‌های شخصی بر اصول و ارزش‌های اسلامی و قوانین و مقررات حکومتی در بخش‌ها و موضوعات مختلف.

گرفتار شدن برخی از مردم و مسئولین در دام مسائل مادی و دنیوی و نیز تأثیرگذاری القائات بیگانه بر افکار آنها و در نتیجه خروج برخی از افراد از قطار انقلاب با توجیهات عمدتاً غیرمنطقی و نادرست.

ترجیح منافع شخصی و بعضاً منافع باندی و حزبی بر منافع ملی و بلندمدت از سوی برخی از مردم و مسئولین در سطوح و جایگاه‌های مختلف.

عدم آینده‌نگری معقول و منطقی و توجه کافی به عوارض و پیامدهای تصمیمات خُرد وکلان و اولویت یافتن نتایج عمدتاً مقطعی و بعضاً سطحی در تصمیم‌گیری‌ها و نیز تنظیم آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی.

ضعف در خودباوری و عدم اتکاء شایسته و کافی به نیروهای درونی (به‌ویژه نخبگان وجوانان) و سایر منابع و امکانات موجود و قابل دسترس در داخل و خارج از کشور.

عدم توجه کافی به استفاده از توان تخصصی افراد صاحب‌نظر و همچنین منافع همه افراد (حقیقی و حقوقی) ذینفع و ذیربط در برخی قانونگذاری‌ها و ضابطه‌گذاری‌ها و یا در تهیه و تدوین آیین‌نامه‌ اجرایی آنها.

عدم شایسته‌سالاری در نظام اداری در قوای سه‌گانه از سوی مسئولین ذیربط و عدم انتخاب بهینه از سوی مردم در برخی از انتخابات گذشته.

ضعف سیستم نظارتی و کنترلی برای شناسایی و برخورد با عوامل فاسد، ناکارآمد و مخل امور کشور و کم‌توجهی به اخذ بازخورد فعالیت‌ها برای اصلاح نواقص و معایب در بخش‌ها و موضوعات مختلف.

کم‌توجهی به تنظیم آیین‌نامه‌های اجرایی متناسب با نیاز کشور و شرایط روز جامعه برای قوانین و مقررات مصوب و یا بی‌توجهی به اجرای کامل آنها.

به فراموشی سپردن آرمان‌های انقلاب از سوی برخی از مردم و مسئولین و در نتیجه، کند شدن کار طراحی و اجرای 3 مرحله باقیمانده از فرایند تحقق اهداف انقلاب، یعنی دولت، جامعه و تمدن نوین اسلامی.

توطئه دشمنان خارجی و سنگ‌اندازی عوامل داخلی و خارجی وابسته به آنها و همچنین افراد مغرض و منافق و یا ناددان و ناکارآمد در نظام اداری کشور در بخش‌ها و موضوعات مختلف.

*کارشناس ارشد مدیریت

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۶۳۳۵۵۰۹:۳۳:۱۳ ۱۳۹۸/۶/۳
مشکلات موجود بخاطر طمع و حرص و دنیا طلبی مقامات هست
ناشناس۱۰۶۳۵۸۱۱۱:۰۹:۵۸ ۱۳۹۸/۶/۳
ارتزاق برخی مسئولین و زن‌وبچه‌‌هاشون از لقمه‌‌های حرام و آغشته به خون ملت کار را به اینجا رسانده
ناشناس۱۰۶۳۳۷۵۰۹:۴۱:۵۲ ۱۳۹۸/۶/۳
عمده مشکلات ناشی از عدم ولایتمداری است.
تبریزی۱۰۶۳۳۹۰۰۹:۴۸:۲۰ ۱۳۹۸/۶/۳
"با استناد به آیات و روایات و سایر منابع موجود، نظام اسلامی برای تمامی مسائل و موضوعات زندگی فردی و اجتماعی انسان راه‌کار دارد" منظورتون روایاتی هست که با توجه به شرایط اجتماعی و اقتصادی و سیاسی و فرهنگی عربستان هزار و چهارصد سال پیش گفته شده بود تا شرایط بد عصر جاهلیت رو بهبود بده؟ و چی باعث می شه فکر کنید یک نسخه واحد برای همه زمان ها و تمام جوامع کاربرد داره؟ شما اصل دین رو که ایمان به خدا و درستکاری و رعایت عدالت و حق الناس هست رو ول کردین فقط فکرتون شده زوم کردن روی پوشش و روابط جنسی و ایجاد انواع محدودیت ها و ... البته همه اینها بهانه هایی هستن برای این که مردم فکرشون درگیر این آزادی های اولیه باشه
ناشناس۱۰۶۳۷۲۳۱۲:۰۱:۱۶ ۱۳۹۸/۶/۳
این نظام براساس ایمان به خدا و با هدف برپایی عدالت ایجاد شده، منتها وجه جمهوریت‌ش به مردم اجازه تاثیرگذاری در اداره حکومت و جامعه رو داده و اونها خودشون با انتخاب اشتباه مانع از تحقق اهداف انقلاب شدن. ضمنا برداشتت از دین اسلام خیلی محدوده! نکته اینه که رهبران و علماء مبرز اسلام و قرآن که ائمه اطهار هستن الان در بین ما حضور ندارن تا اصل و جوهر کلام پروردگار رو که برای همه زمان‌ها و مکان‌ها شمولیت داره در حد اعلی تفسیر و عملیاتی کنن، ایراد از اسلام و انقلاب نیست، نقص در ما مردم و انتخاب‌هامون هستش!
ناشناس۱۰۶۳۹۳۰۱۳:۳۱:۳۳ ۱۳۹۸/۶/۳
ما همیشه مجبور به انتخاب بین بد و بدتر بوده ایم جز حلقه ی خودی ها کسی برای انتخاب بوده ؟؟؟
ناشناس۱۰۶۳۹۷۲۱۳:۵۷:۳۱ ۱۳۹۸/۶/۳
ایمان یک مساله قلبی است و نمیتواند مورد سنجش قرار گیرد.
ناشناس۱۰۶۴۱۷۷۱۵:۳۹:۱۶ ۱۳۹۸/۶/۳
سوال اساسي اينجاست كه دين براي مردم است يا مردم براي دين ؟ خداوند در انتخاب دين هم انسان را مختار گذاشته
ناشناس۱۰۶۳۳۹۱۰۹:۴۹:۰۵ ۱۳۹۸/۶/۳
وقتی آدم کار نا بلد وارد سیاست بشه همینه دیگه، تا چند نسل بعد از خودش رو می سوزونه.
ناشناس۱۰۶۳۴۵۳۱۰:۱۸:۰۵ ۱۳۹۸/۶/۳
آیا براستی مشکلات موجود ناشی از ضعف ساختاری است؟ بله
ناشناس۱۰۶۳۵۳۱۱۰:۵۴:۵۳ ۱۳۹۸/۶/۳
مشکلات موجود بدلیل سوء مدیریت دولت است اگر کشور بدست افراد متخصص اداره می شد اینهمه نابسامانی نداشتیم.
ناشناس۱۰۶۳۸۹۸۱۳:۱۶:۰۲ ۱۳۹۸/۶/۳
فقط دولت ؟؟!!
ناشناس۱۰۶۳۴۸۱۱۰:۳۲:۴۳ ۱۳۹۸/۶/۳
الف جان چقدر این عکسی که برای این خبر گذاشتید قشنگه...
ناشناس۱۰۶۳۵۰۶۱۰:۴۲:۱۵ ۱۳۹۸/۶/۳
اگر به گفته ی شما اشکال ساختاری نیست پس چرا ظرف ۴۰ سال گذشته اصلاح نشده اگر ساختار به روز باشد اشکالات خود را شناسایی و بر طرف می کند نه این که بر آن ها سرپوش بگذارد و خط قرمز تعیین کند
ناشناس۱۰۶۳۹۱۲۱۳:۲۲:۴۰ ۱۳۹۸/۶/۳
فرصت طلبی،خودخواهی و خودپرستی و همه چیز را برای خود خواستن
ناشناس۱۰۶۳۵۱۷۱۰:۵۰:۱۶ ۱۳۹۸/۶/۳
نظام اسلامی ابزاری هست جهت رشد و تکامل انسان ؛ حالا یک فرد یا افرادی در این نظام صاحب قدرت بشن و از وجدان و اخلاق به دور باشن ، در نتیجه عدالت در آن جامعه رنگی نخواهد داشت بلکه حرص،تکبر ،حسادت ، دروغ و دزدی .... پر رنگتر خواهد شد
ناشناس۱۰۶۳۵۲۸۱۰:۵۴:۲۶ ۱۳۹۸/۶/۳
به شدت! هم ساختارتان ایراد دارد و هم پیاده سازی همان ساختار ایراد دارتان هم به شدت اشکال دارد! کل ساختار چیده شده تا غریبه نفوذ نکند و خودی ها هم در نبود نظارت غیر خودی ثابت کردند که همه چیز اگر شرایط نگه داری صحیح وجود نداشته باشد گندیدنی است
ناشناس۱۰۶۳۶۳۵۱۱:۲۷:۱۵ ۱۳۹۸/۶/۳
مشک آنست که ببوید نه انکه عطار بگوید.
حرف حق۱۰۶۳۷۲۴۱۲:۰۲:۰۵ ۱۳۹۸/۶/۳
ساختار ها درست مدیران با کفایت تحریم ها بی اثر دیگه از خدا چی میخواهیم
ناشناس۱۰۶۳۸۸۱۱۳:۰۷:۰۸ ۱۳۹۸/۶/۳
همه اش چسبیدی به دشمنان بیرونی .

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

  2. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

  3. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

  4. شهردار تهران: اگر باد بوزد وضعیت هوا خوب می‌شود

  5. روحانی: ناامید کردن مردم آسان است/ امیدوارم مجلس آینده بهتر باشد/ تلاش شبانه‌روزی من این بود که برجام نشکند

  6. پاسخ تند مقتدی صدر به آمریکا

  7. نظر رهبری درباره چندهمسری/ «خدا یکی ، محبت یکی و یار یکی»

  8. کودتا ؛ رسم همیشگی «سیا» در آمریکا لاتین

  9. پاره کردن پلاکارد دانشجویان منتقد در سخنرانی دیروز رئیس جمهور

  10. ۱۴۰ سال زندان برای شیطان شرق پایتخت

  11. روحانی: وضع اقتصاد عمومی خوب است

  12. شهادت سردار طهرانی مقدم و یارانش چگونه رقم خورد؟

  13. نوبندگانی: ۱۰۰ دانشجو از علی مطهری به هیأت نظارت شکایت کرده‌اند

  14. ۱۰۰ سال زندان برای ربودن پنج زن تهرانی

  15. برای آلودگی هوای تهران هم نامگذاری کنید!

  16. تناقض‌های عجیب اینفانتینو در ماجرای ورود بانوان به ورزشگاه‌ها

  17. لحظه خروج مورالس از بولیوی

  18. آقای ترامپ حال شما خوب است؟! ...

  19. محاکمه شوهرجوان بدلیل انتشار عکس اینستاگرامی دختری که بعدا با او ازدواج کرد

  20. حملات گسترده ‏DDoS‏ با سو استفاده از ‏MTProxy‏های ‏تلگرام ‏

  21. روزانه ۴۰۰ نفر سکته می‌کنند/ ۷۲ هزار ایرانی بیماری ام‌اس دارند/ تا سال ۲۰۳۰ جمعیت کشور سالخورده خواهد بود

  22. خودروهای حیرت انگیز نمایشگاه خودرو لاس‌وگاس

  23. پسر ۱۷ ساله قربانی سرقت موبایلش شد

  24. ماجرای توقف یک تور مختلط

  پربحث‌های هفته

  1. چرا روحانی عصبانی است؟

  2. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

  3. مشکلات کشور برجای خود باقی است حتی اگر آمریکا به دوست خوب ما تبدیل شود !...

  4. پزشکان کلاه خود را قاضی کنند، مردم توان افزایش تعرفه‌های درمانی را ندارند

  5. شعار اعتراضی مردم یزد: روحانی حیا کن آمریکا رو رها کن

  6. مقایسه قیمت بنزین در ایران با همسایگان و دیگر کشورها

  7. بگویید و مردم را خلاص کنید !

  8. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

  9. جرم حداد عادل چیست؟

  10. "چَت" جنجالی سعید ملایی با فدراسیون جهانی/ سناریو از پیش طراحی شده برای پناهندگی + سند

  11. توسعه نیروگاه بوشهر، توقف ناپذیری قطار هسته ای ایران

  12. در برجام تضمین های کافی نگرفتیم/ روحانی بد شانسی آورد/ امروز که در موضع قدرت هستیم بهترین زمان برای حل و فصل مسایل مان است

  13. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

  14. استیگلیتز: آثار و نتایج آزادسازی بازار سرمایه، نفرت انگیز بوده اند/ مردم حق دارند که حس کنند فریب خورده اند

  15. دو قطبی ایرانی- اسلامی، فرصت یا چالش؟

  16. جمعیت جهان را یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی دادیم!

  17. مروری بر جملات حاشیه‌ساز علی مطهری!

  18. روحانی: پرونده‌سازی برای افراد هنر نیست!/ با هم دوست باشیم

  19. چه کسانی عراق و لبنان را به این روز انداختند؟!

  20. علی مطهری: حکومت اسلامی می‌تواند در موضوع «چندهمسری»دخالت کند

  21. درددل های مردم با وزیر کار روحانی درباره بیکاری

  22. طرح برخورد با خانه‌های مجردی

  23. دست‌نوشته‌های مردم یزد در حضور روحانی

  24. جانباز قمی پس از خودسوزی، فوت کرد

  25. جمعه‌های فرصت ساز برای فرصت طلبان / سخنی با آیت الله علم‌الهدی 

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. چرا روحانی عصبانی است؟

   2. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

   3. مشکلات کشور برجای خود باقی است حتی اگر آمریکا به دوست خوب ما تبدیل شود !...

   4. بگویید و مردم را خلاص کنید !

   5. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

   6. جرم حداد عادل چیست؟

   7. توسعه نیروگاه بوشهر، توقف ناپذیری قطار هسته ای ایران

   8. در برجام تضمین های کافی نگرفتیم/ روحانی بد شانسی آورد/ امروز که در موضع قدرت هستیم بهترین زمان برای حل و فصل مسایل مان است

   9. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

   10. استیگلیتز: آثار و نتایج آزادسازی بازار سرمایه، نفرت انگیز بوده اند/ مردم حق دارند که حس کنند فریب خورده اند

   11. روحانی: پرونده‌سازی برای افراد هنر نیست!/ با هم دوست باشیم

   12. علی مطهری: حکومت اسلامی می‌تواند در موضوع «چندهمسری»دخالت کند

   13. جمعه‌های فرصت ساز برای فرصت طلبان / سخنی با آیت الله علم‌الهدی 

   14. روحانی: هر کسی که به فساد آلوده است باید با او برخورد شود/ در این دولت یک ریال یا یک دلار گم نخواهد شد

   15. نظر علی مطهری درباره چندهمسری/ واکنش سرد رئیسی به سخنان روحانی/ آیا کاظم جلالی به ظریف تحمیل شده است؟

   16. پاسخ ۱۲ روز قبل رئیسی به اظهارات امروز روحانی: با سیاسی‌کاری و دوقطبی‌سازی مبارزه با فساد را ترک نمی‌کنیم

   17. حسین شریعتمداری: مگر چند نفر مُرده‌اند؟!

   18. آخرین خبر درباره حضور قالیباف و حدادعادل در انتخابات مجلس/ سخنرانی پرحاشیه روحانی در یزد/ قوچانی: طرح اصلاح‌طلبان مانند بنگاه‌های دوست‌یابی است

   19. آیا هیات نظارت بر رفتار نمایندگان اراده رسیدگی به رفتار و فحاشی‌های علی مطهری را دارد؟

   20. مرعشی: رای روحانی زیر ۴ درصد بود/ در بکارگیری آدم‌های صالح، انتظار بیشتری از روحانی داشتم/ نظارت استصوابی را قبول داریم اما.../ رشد اقتصادی ۸ درصد بدون کار با دنیا نمی‌شود

   21. حسین شریعتمداری: دلارهای گم‌نشده، پیدا شده!

   22. پاسخ سخنگوی قوه قضاییه به روحانی

   23. روحانی: ناامید کردن مردم آسان است/ امیدوارم مجلس آینده بهتر باشد/ تلاش شبانه‌روزی من این بود که برجام نشکند

   24. نظر رهبری درباره چندهمسری/ «خدا یکی ، محبت یکی و یار یکی»

   25. علی لاریجانی کاندیدای مجلس نمی‌شود

   آخرین عناوین