ربیعی: کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری بود

گروه سیاسی الف،   3980531012 ۲۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

سخنگوی دولت به نامه دبیر شورای عالی امنیت ملی در سال ۹۶ به رییس جمهوری در تشریح وضعیت بازار ارز اشاره کرد که در آن پیشنهاد شده بود سیاست‌های مقابله‌ای در دستور کار قرار گیرد. و روحانی به معاون اول و رییس کل وقت بانک مرکزی دستور داد تا بر اساس مفاد نامه برای کنترل بازار ارز اقدام کنند.

ربیعی: کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری بود
 

علی ربیعی سخنگوی دولت در گفت‌وگو با ایرنا در خصوص مباحثی که در فضای رسانه‌ای کشور در مورد سیاست‌ها و فعالیت‌های دولت در خصوص آرامش بخشی به بازار سرمایه و مقابله با التهابات ارزی مطرح شده است، به نامه دبیر شورای عالی امنیت ملی در تاریخ ۱۹ مهرماه سال ۹۶ به رییس جمهوری در تشریح وضعیت بازار ارز اشاره کرد که در آن پیشنهاد شده بود سیاست‌های مقابله‌ای در دستور کار قرار گیرد.

وی گفت که به دنبال این نامه آقای روحانی به معاون اول و رییس کل وقت بانک مرکزی دستور داد تا  بر اساس مفاد نامه برای کنترل بازار ارز اقدام کنند.

ربیعی ادامه داد گزارش دستگاه‌های امنیتی و اقتصادی مسؤول در این حوزه از افزایش نرخ ارز در آن ایام و احتمال بروز بحران در این بازار خبر می‌دادند و بر ضرورت کنترل نرخ ارز و اقدامات مقابله‌ای برابر بحران آفرینی دشمنان در این بازار تأکید داشت و این گزارش مبنای نامه دبیر شورای عالی امنیت ملی و دستور رئیس جمهوری قرار گرفت: «در این گزارش که ماحصل مباحث‌مطرح شده در دبیرخانه شورایعالی امنیت ملی است بر افزایش توان بانک مرکزی برای مداخله هدفمند در بازار ارز تاکید و به ضرورت مقابله با سیاست‌های تحریمی آمریکا که به قصد آشفته سازی و بحران آفرینی در اقتصاد کشور با محوریت ارز صورت می‌گیرد از سوی بانک مرکزی اشاره  شده است». 

ربیعی در ادامه گفت که بر این اساس رئیس جمهوری طبق مفاد مباحث ارائه شده، دستور انجام اقدامات لازم برای کنترل نرخ ارز صادر کردند که به معنای مقابله با توطئه آمریکا و مقابله با دسیسه‌های دشمنان بود.

ربیعی تأکید کرد که امروز با توجه به آرامش برقرار شده و سامان ایجاد شده در بازار سرمایه و ارز و با در نظر گرفتن شرایط سخت سال گذشته و تنگناهایی که مداوماً از سوی آمریکا به وجود آمده و می‌آید میزان موفقیت دولت در سیاست‌های ملی و ارزی آن قابل مشاهده است.

تصویر نامه‌ای که دفتر رئیس جمهوری عطف به گزارش دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی برای رئیس کل بانک مرکزی ارسال کرد

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۵۹۵۳۸۰۳:۳۴:۰۰ ۱۳۹۸/۵/۳۱
همش دروغه. سال ۹۶ یکی از فامیلا که توسیستم هست گفت هر چی دارین بفروشین دلار بخرین دولت میخواد دلارو گرون کنه
کیان۱۰۵۹۵۵۴۰۶:۳۷:۱۰ ۱۳۹۸/۵/۳۱
واو توجه کنید تاریخ نامه 22.07.96 است در ان تاریخ دلار 3800 بوده. در ان زمان چه لزومی برای ثبات ارز وجود داشته؟ مشکوک است. بنظر می رسد روحانی دستوری را با زبان برره ای داده و از افعال معکوس استفاده نموده است.
ناشناس۱۰۵۹۵۵۷۰۶:۵۳:۱۸ ۱۳۹۸/۵/۳۱
مردم که همون وقت گفتن دلار 18 تومان کار خود دولت است تا بعدا بگن دلار 12 تومان موفقیت کبیر است، مهم این است که دو سوم حقوق و اندوخته ی مردم سوخته و جوابگو نیستن.
ن.د۱۰۵۹۵۶۰۰۷:۰۲:۰۹ ۱۳۹۸/۵/۳۱
واقعا چه کنترلی هم کردند! چقدر تصمیم کارشناسی شده ای بود! من به عنوان یک شهروند که فقط صحبت های کارشناسان اقتصادی را می خوانم واقعا تعجب می کنم از این همه تصمیم های نابخردانه که توسط مقامات بالای کشور گرفته می شود. همیشه میگم یعنی این تصمیم گیران ما یک نفر مشاور متخصص ندارند؟! تا اینکه چند وقت پیش مصاحبه آقای دکتر نیلی را می خواندم ، نکته جالبی در صحبتش بود. ایشان به بیانی گفته بودند مقامات ما متخصص را برای گرفتن تصمیم درست نمی خوان بلکه متخصص را میخوان که بهش دستور بدن اون چیزی که اونها فکر می کنند درسته را اجرا کنه! به نظر می رسه مسئوولین ما خودشان را در تمام زمینه ها متخصص می دانند و احساس می کنند حق دارند هر تصمیمی را بگیرند. متاسفانه این احساس ریشه در یک جای بدی داره و اون اینه که حتی در یک زمینه هم اطلاعات و دانش درستی ندارند. چون اگر کسی در زمینه ای دانش درست و حسابی داشته باشه می دانه که تخصص چقدر اهمیت داره و ورود به حوزه تخصصی غیر از رشته ای که خودش مدرک داره چقدر کار نابخردانه ای هست.
ناشناس۱۰۵۹۵۷۲۰۷:۲۶:۴۹ ۱۳۹۸/۵/۳۱
بله جناب ربیعی! میزان موفقیت دولت در کنترل ارز در سفره های مردم مشخص است!!!!!!!!
ناشناس۱۰۵۹۵۷۵۰۷:۴۱:۲۰ ۱۳۹۸/۵/۳۱
تو کشور های دیگر بعد از نیم قرن اجناس سه برابر میشه تو ایران سه هزار برابر.
ناشناس۱۰۵۹۶۰۰۰۸:۳۲:۴۸ ۱۳۹۸/۵/۳۱
خیلی جالبه!!!!!
ناشناس۱۰۵۹۶۱۵۰۸:۴۶:۲۴ ۱۳۹۸/۵/۳۱
کنترل بازار؟!؟ کدوم کنترل رو میفرمائید؟ نکنه رسوندن دلار 4 تومنی به 19 تومن رو منظور ایشون می باشد؟! بهتره میگفتن فاتحه خوندن به پول ملی و آتش زدن به نقدینگی و دارایی مردم دستور دولت و شمخانی بوده از بالا تا پائین شما مسئولین نظام باید در اون دنیا جواب هشتاد میلیون ایرانی رو بدید خدا میدونه
مصطفي۱۰۵۹۶۱۷۰۸:۴۷:۳۶ ۱۳۹۸/۵/۳۱
يعني بدلايلي؟! قبلا خواست رئيس جمهور نبوده!!!!!
ناشناس۱۰۵۹۶۲۴۰۸:۵۴:۱۱ ۱۳۹۸/۵/۳۱
اگر این اختیارات قانونی در اختیار بانک مرکزی بود چه نیازی به سالار آقاخان بود. مگر بانکهای عامل نبودند؟. مگر ارز و طلای در اختیار بانک مرکزی مال پدراشان است که در اختیار سلطان سکه و سالار آقاخان و اشخاص حقیقی برای فروش قرار میدهند؟ و اصلا مفهوم اقدامات لازم فقط حراج کردن ارز و طلا از طریق افراد معتمد است؟
ناشناس۱۰۵۹۷۰۶۱۰:۰۴:۵۸ ۱۳۹۸/۵/۳۱
وقتی که آقای رشید پور در تعطیلات نوروز سال ٩٧ در مصاحبه با رئیس جمهور روحانی خواست از ایشان قول بگیرد که نرخ های افزایشی ارز متوقف و به نرخ های قبل از زمستان ٩٦ برگردد، پُر واضح بود که ایشان از آقای رشیدپور عصبانی شد بنحوی که به ذهن متبادر می کرد که نرخ ارز نه تنها قرار نیست کاهش یابد بلکه قرار است بیش از آنچه که شده است، بشود که همینطور هم شد. به فیلم مصاحبه رشیدپور و رئیس جمهور در اوایل فروردین سال ١٣٩٧ مراجعه بکنید و خودتان به عینه ببینید.
رضا۱۰۵۹۷۱۹۱۰:۱۱:۰۵ ۱۳۹۸/۵/۳۱
یعنی اگه دستور کنترل بازار ارز رو نمیداد، بازار رو کنترل نمیکردین ؟! حتما باید دستور رسیدگی باشه ! چرا نباید یکم احساس وظیفه وجود داشته باشه !
ناشناس۱۰۵۹۷۳۰۱۰:۱۶:۳۷ ۱۳۹۸/۵/۳۱
شوخی می کنی.
ناشناس۱۰۵۹۷۷۰۱۰:۴۲:۵۳ ۱۳۹۸/۵/۳۱
هیچ وقت نفهمیدیم این اقدامات لازم یعنی چی؟؟؟ اما این جور استنباط می شود که برو هر کاری دوست داری بکن و بعد هم که گندش در امد تقصیر را به کردن هم بیندازیم
ناشناس۱۰۵۹۸۲۶۱۱:۲۰:۱۱ ۱۳۹۸/۵/۳۱
پس لطفا اینارو دادگاهی کنین کاری که تو کره جنوبی با جرم خیلی ساده تر کردن
ناشناس۱۰۵۹۹۰۰۱۲:۰۱:۱۲ ۱۳۹۸/۵/۳۱
آقایان حاضرند ؛ امروز هزاران اشتباه مرتکب شوند تا یک اشتباه دیروز را توجیه کنند ؛ ملت ایران باید باور کنند که اقیانوس دولت تدبیر و امید خیلی عمیق تر از دریای دولت مهرورزی پاک دستان است .
ناشناس۱۰۵۹۹۹۵۱۳:۱۷:۰۷ ۱۳۹۸/۵/۳۱
مردم برای همه چیز از دارو گرفته تا ارز شدن موش ازمایشگاهی این جماعت هر جای دنیا بود همه را برکنار و محاکمه میکردن
ناشناس۱۰۶۰۲۰۶۱۶:۱۶:۰۳ ۱۳۹۸/۵/۳۱
اقای رئیس جمهور گفته نقدینگی رو سه چهار برابر بکنید؟
ناشناس۱۰۶۰۲۱۶۱۶:۲۸:۵۳ ۱۳۹۸/۵/۳۱
مردم شما اصلاح طلبان را شناخته اند
ناشناس۱۰۶۰۲۲۶۱۶:۴۵:۵۶ ۱۳۹۸/۵/۳۱
دولت چهل ساله ميخواد بازار ارز رو تثبيت كنه ولي از ٧تومان به حدود١٢٠٠٠تومان رسيده ايا وقت ان نرسيده تا دولت بفهمه اصولا تثبيت بازار ارز مفهوم نداره وأرز هم يك كالا است كه مشمول تورم سالانه ميشه ونميشه تثبيت بشه مگر اينكه تورم نداشته باشيم فكر نكنم خيلي درك اين معادله سخت باشه
ناشناس۱۰۶۰۲۴۷۱۷:۰۴:۴۷ ۱۳۹۸/۵/۳۱
ملت شریف ایران کنترل نرخ و مداخله در بازار به معنای افزایش 5 برابری نرخ دلار به ریال است این را در نامه با افعال معنا دار نوشته اند یکشبه نرخ تسعیر ارز را از 3200 به 15000 هزار رساندند تا بودجه دولت تقریبا 5 برابر شود واینطور بودجه ریالی برای 5 سال آینده در صورت عدم فروش نفت مهیا می شود ودر صندوق قرار می گیرد تا دولت تدبیر ببینند ترامپ تغییر می کند و یا اینکه تحریم ها برداشته شود روحانی و دولتش با خیانت هر چه تمام تر دستور این کار را یک شبه صادر کردند حتی نگذاشتند این کار پله پله انجام شود مثلا اول از 3500 به 4500 بعد تا 7000 تومان و سال بعد تا 9000 تومان همان اول کار یک شبه تا 15 هزار تومان بالا بردند الان هم همه بازار می گویند نزخ همان 15 تا 18 هزار تومان است این 12 یا 11 تومان نرخ دستوری است و شما عملا هیچ کالایی با نرخ 11 هزار پیدا نمی کنید

پربحث‌های دیروز

 1. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

 2. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

 3. یک پیشنهاد به وزارت بهداشت درباره آمار فوتی‌های کرونا 

 4. عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

 5. اختصاص ۶۰ لیتر بنزین نوروزی به خودروها در کمیسیون تلفیق

 6. همتی: تلاش بانک مرکزی "تأمین ثبات و آرامش بازارهای پول و ارز" است

 7. روحانی: کرونا نباید به سلاح دشمنان برای به تعطیلی کشاندن کار و تولید تبدیل شود/ آمریکا به فکر هزاران کشته آنفلوآنزا در کشور خودشان باشد/ هیچ تصمیمی برای قرنطینه مطرح نیست

 8. بیانیه دولت و ادامه ماجرای FATF/ امیدواری کرباسچی به نمایندگان جوان مجلس یازدهم/ برنامه اصولگرایان برای تعامل با دولت در مجلس آینده چیست؟

 9. ترکیه در سوریه چه می خواهد؟

 10. تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به ۱۳۹ نفر افزایش یافت/ شمار فوت‌شدگان به ۱۹ نفر رسید

 11. ربیعی: علائم کرونا ندارم؛ برای احتیاط تست دادم

 12. ضدعفونی شهر ووهان چین با امکانات ویژه

 13. کمبود امکانات برای مقابله با کرونا در امریکا 

 14. نشریه محافظه کاران آمریکایی: دروغ گویی بولتون ایران وآمریکا را در آستانه جنگ قرار داد

 15. نامه میرسلیم به نمایندگان مجلس: بی‌برنامگی و زدوبند در مجلس یازدهم جایی نخواهد داشت

 16. بیانیه دولت درباره تصمیم FATF در مورد ایران

 17. ما و کسانی که به مجلس می‌فرستیم...

پربحث‌های هفته

 1. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

 2. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

 3. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

 4. چرا می‌گویند ویروس کرونا سلاح بیولوژیک آمریکا است؟!

 5. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

 6. عصبانیت فتاح از سوال مجری تلویزیون درباره آزادراه تهران-شمال

 7. لطفا از پرسش‌های مردم عصبانی نشوید...

 8. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

 9. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

 10. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

 11. سید محمد خاتمی در انتخابات شرکت کرد

 12. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

 13. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 14. آخرین اخبار از کرونا/گزینه‌های ریاست مجلس یازدهم/ تحلیل فیاض از تفاوت مجلس لاریجانی با قالیباف/ توکلی: نمایندگان هدف دام شبکه‌های سازمان یافته فساد و تباهی‌اند

 15. احمد توکلی خطاب به نمایندگان منتخب: با پیوستن به پویش مجلس ضدفساد و شفاف از بروز فسادهای احتمالی جلوگیری کنید

 16. یک پیشنهاد به وزارت بهداشت درباره آمار فوتی‌های کرونا 

 17. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

 18. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

 19. عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

 20. کمترین میزان مشارکت در انتخابات مجلس مربوط به کدام دولت‌هاست؟

 21. حریرچی (معاون وزیر بهداشت) کرونا گرفت

 22. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

 23. علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات/ منشا کرونا در ایران مشخص شد/ از اصولگرایان در مجلس چه انتظاری می‌رود؟

 24. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

 25. اختصاص ۶۰ لیتر بنزین نوروزی به خودروها در کمیسیون تلفیق

پربحث‌های هفته

 1. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

 2. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

 3. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

 4. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

 5. لطفا از پرسش‌های مردم عصبانی نشوید...

 6. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

 7. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

 8. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

 9. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 10. آخرین اخبار از کرونا/گزینه‌های ریاست مجلس یازدهم/ تحلیل فیاض از تفاوت مجلس لاریجانی با قالیباف/ توکلی: نمایندگان هدف دام شبکه‌های سازمان یافته فساد و تباهی‌اند

 11. احمد توکلی خطاب به نمایندگان منتخب: با پیوستن به پویش مجلس ضدفساد و شفاف از بروز فسادهای احتمالی جلوگیری کنید

 12. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

 13. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

 14. کمترین میزان مشارکت در انتخابات مجلس مربوط به کدام دولت‌هاست؟

 15. علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات/ منشا کرونا در ایران مشخص شد/ از اصولگرایان در مجلس چه انتظاری می‌رود؟

 16. حسین شریعتمداری: با تفنگ خالی FATF تهدید نکنید

 17. ادعای جنجالی امیرآبادی درباره کرونا/ نقش قالیباف در آینده جریان اصولگرا/ زیباکلام: زمام مجلس یازدهم در اختیار طرفداران احمدی‌نژاد است

 18. انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در سراسر کشور/موسوی در پاسخ به الف: پس از پایان انتخابات و آغاز شمارش، میزان مشارکت به تدریج اعلام میشود/در حال بروز رسانی+ تصاویر و حاشیه ها

 19. روحانی: کرونا نباید به سلاح دشمنان برای به تعطیلی کشاندن کار و تولید تبدیل شود/ آمریکا به فکر هزاران کشته آنفلوآنزا در کشور خودشان باشد/ هیچ تصمیمی برای قرنطینه مطرح نیست

 20. کوتاهی وزارت کشور در اعلام نام انصرافی‌ها

 21. بیانیه دولت و ادامه ماجرای FATF/ امیدواری کرباسچی به نمایندگان جوان مجلس یازدهم/ برنامه اصولگرایان برای تعامل با دولت در مجلس آینده چیست؟

 22. اعلام نتایج انتخابات در برخی حوزه‌ها / شهرهای بزرگ روز یکشنبه

 23. جهانگیری: اگر اقتصاد بزرگتر شود مردم احساس رفاه بیشتر خواهند داشت/ باید اقتصاد کشور از منابع نفتی منفک شود

 24. تشکر عمیق از ملت ایران در پی امتحان بزرگ و مطلوب انتخابات

 25. حداد عادل: امیدواریم مجلس آینده با خدمت صادقانه از مشکلات مردم بکاهد

آخرین عناوین