واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

گروه سیاسی الف،   3980530072 ۲۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۹ تکراری یا غیرقابل انتشار

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی به ماجرای مازیار ابراهیمی و بازداشت اشتباه او در پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای پرداخت.

واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

به گزارش ایسنا، مشروح گفت‌وگوی علی مطهری با روزنامه «اعتماد» را در ادامه می‌خوانید:

آقای مطهری! اخیرا ابهاماتی درباره آقای مازیار ابراهیمی و پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای مطرح شد. سخنگوی دولت نیز اشتباه رخ‌داده در این زمینه را به نوعی تایید کرد و به موازات آن سوالات بسیاری در شبکه‌های اجتماعی مطرح شد. نگاه شما به این موضوعات چگونه است؟

ببینید، موضوع مطر‌ح‌شده، موضوع بسیار مهمی است. در نتیجه دولت و به ‌طور کلی حکومت باید پاسخگوی ابهامات ایجادشده باشند. اینکه تروری اتفاق افتاده و بعد مسئولان امنیتی و اطلاعاتی کشور برای اینکه به سرعت جوابی به مردم بدهند و مسئولیت را از سر خود بازکنند، اقدام به بازداشت افرادی کنند و بعد هم آنان را تحت فشار به اعترافاتی درباره ترور دانشمندان هسته‌ای ایران کنند و در صدا و سیمای جمهوری اسلامی هم نمایش دهند، اصلا متناسب با اخلاق و روش‌های اسلامی ما نیست.

ممکن است سازمان‌های اطلاعاتی دنیا از این قبیل اقدامات انجام دهند و توجیهاتی نیز برای خود داشته باشند ولی ما در جمهوری اسلامی به عنوان حکومتی اسلامی مجاز به این قبیل اقدامات نبوده و نخواهیم بود. نمی‌توانیم به بهانه حفظ نظام و نشان دادن اقتدار آن به چنین اقداماتی دست بزنیم. ما در حکومت اسلامی حق این اقدامات را نداریم چرا که اسلام، دست ما را بسته است.

با این حال متاسفانه شاهد هستیم که در جمهوری اسلامی از این اتفاقات رخ می‌دهد و افرادی به بهانه حفظ نظام، ممکن است فردی را که جنایتی مرتکب نشده متهم کنند. آن ‌هم فقط برای اینکه جوابی به مردم داده باشند. این ظلم است؛ ما مجاز به این اقدامات نیستیم.

در موضوع انفجار در حرم امام رضا (ع) در سال ۷۳ نیز ابهاماتی مطرح است و لازم است درباره آن روشنگری صورت بگیرد. در موضوع قتل‌های زنجیره‌ای نیز چنین اتفاقاتی افتاد و می‌توان گفت که آن موضوع نیز از نظر مساله حفظ نظام از همین قماش است. آنجا هم می‌گفتند که ما برای اینکه دگراندیشان و روشنفکران را بترسانیم، چند نفر از آنها را از بین می‌بریم. مساله قتل داریوش فروهر و همسرش نیز از همین جنس بود. مساله تصمیم به قتل نویسندگان (شانزدهم مرداد سال ۷۵) در ماجرای اتوبوس حامل نویسندگان در سفر به ارمنستان نیز به همین شکل بود.

به این ‌ترتیب و به ‌عقیده شما می‌توان این اتفاقات را ناشی از قصور برخی افراد در بدنه دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی دانست؟

متاسفانه کسانی که این اقدامات را انجام می‌دهند، فکر می‌کنند که در حال خدمت به نظام هستند و عمدتا توجیهی با این مبنا برای خود ایجاد می‌کنند که «ما برای حفظ نظام می‌توانیم به چنین اقداماتی دست بزنیم». باید از این افراد سوال کرد که اگر قتل‌های زنجیره‌ای و مانند آن انجام نشده بود، نظام از بین رفته بود؟

اساسا چه نیازی به این کارها وجود داشته و دارد؟ البته باید گفت همیشه این افراد در بدنه نهادهای امنیتی و اطلاعاتی هستند و مقامات عالی‌رتبه معمولا اجازه انجام چنین اقداماتی را نمی‌دهند. اسلام اجازه نمی‌دهد که ما برای رسیدن به یک هدف مقدس از وسیله و روش نامقدس استفاده کنیم. اسلام نمی‌گذارد که ما برای حفظ نظام اسلامی به قتل دیگران دست بزنیم یا افراد بی‌گناه را به عنوان مجرم به جامعه معرفی کنیم.

ماجرای مازیار ابراهیمی می‌تواند پیامی برای دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی داشته باشد؟

موضوع کسانی که به عنوان قاتل شهدای هسته‌ای به جامعه معرفی شدند و مدتی نیز از روی اجبار اعترافاتی را مطرح کردند و بعد هم آزاد شدند، می‌تواند درسی برای همگان باشد و بنده امیدوارم که این موارد عبرتی باشد برای مسئولان دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی. این را نیز باید بگویم که ما از اینکه این بی‌گناهان اعدام نشدند، خوشحالیم و همچنین تشکر می‌کنیم از نظام جمهوری اسلامی که وارد عمل شد و این افراد را نجات داد ولی به هر حال دولت و وزیر اطلاعات سابق (حیدر مصلحی) حتما باید پاسخگوی این موارد باشند. آنها باید بگویند که چرا و به چه دلیل و با چه مجوزی این اقدامات را انجام دادند. آقای مصلحی باید پاسخگوی این سوالات و ابهامات ایجادشده باشد.

شما گفتید که وزیر اطلاعات سابق باید پاسخگوی ابهامات موجود در پرونده مازیار ابراهیمی باشد ولی نمایندگان مجلس از وزیر اطلاعات فعلی در این زمینه سوال پرسیده‌اند. سوال اینجاست که مجلس ابزاری برای طرح سوال از وزیر اطلاعات سابق ندارد؟

نمایندگان راهی جز طرح سوال از وزیر اطلاعات فعلی ندارند. نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر اساس قانون باید این سوال را از وزیر اطلاعات فعلی (سیدمحمود علوی) بپرسند که این کار را نیز کرده‌اند و او باید پاسخ سوالات و ابهامات در این پرونده را از وزیر اطلاعات سابق گرفته و به مجلس ارائه دهد.

ما معتقدیم که همه ‌چیز باید در کشور روشن و شفاف باشد. ما نباید به مردم دروغ بگوییم. اگر روزی تروری در کشور اتفاق افتاد و دستگاه‌های مسئول به هر دلیلی نتوانستند قاتل را پیدا کنند، بیایند و این موضوع را به مردم اعلام کنند. نباید بی‌جهت و برای اینکه به قول خودشان اقتدار نظام را نشان دهند، افراد بی‌گناهی را متهم کنند. نظام جمهوری اسلامی باید الگویی باشد برای تمام جهان. نمی‌شود که ما هم مانند سایر نظام‌های امنیتی و اطلاعاتی از این قبیل جنایت‌ها انجام دهیم.

شاهد هستیم که پس از طرح ماجرای مازیار ابراهیمی، دستگاه مسئول در این زمینه سکوت کرده است. نظرتان در این رابطه چیست؟

سکوت درست نیست. افرادی که ثابت شده اشتباه کرده‌اند، باید عذرخواهی کنند و همزمان خسارت‌هایی را که به آن افراد (مازیار ابراهیمی و سایر متهمان پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای) وارد کرده‌اند، جبران کنند. حتی باید از خانواده آنان نیز دلجویی شود. این اقدامات است که اعتماد جامعه را به نظام جمهوری اسلامی افزایش می‌دهد. پنهان‌کاری موضوع درستی نیست. اگر در جایی اشتباهی انجام شده باید این موضوع را اعلام کنیم. هیچ اشکالی ندارد. آن زمان است که مردم حرف‌ها و اظهارات ما را باور خواهند کرد ولی اگر دائم ما دروغ بگوییم و فکر کنیم با این رفتارها اقتدار نظام را بالا می‌بریم، اشتباه است.

ما باید بدانیم که اقتدار نظام جمهوری اسلامی مستقیما به اعتماد مردم بستگی دارد. بنابراین امروز دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی و حتی قضایی و کلیه افرادی که خطا کرده‌اند، باید عذرخواهی کنند. این موضوع باید به امری رایج در کشور تبدیل شود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۵۸۶۳۲۱۳:۱۳:۰۲ ۱۳۹۸/۵/۳۰
علی مطهری دیگه حرفها و شعارهای دم انتخاباتی دردی از تو هم دوا نمیکنه
ناشناس۱۰۵۸۶۴۰۱۳:۱۵:۲۳ ۱۳۹۸/۵/۳۰
پس همچنان این سوال باقیست که چه کسانی دانشمندان هسته ای را ترور کردند ؟!!
ناشناس۱۰۵۹۰۸۱۱۷:۲۱:۵۰ ۱۳۹۸/۵/۳۰
عوامل موساد که متاسفانه فرار کردند.
ناشناس۱۰۵۸۶۷۳۱۳:۳۳:۰۹ ۱۳۹۸/۵/۳۰
ٱفرین جناب مطهری، رأیم حلالت
ناشناس۱۰۵۸۶۷۹۱۳:۳۷:۲۳ ۱۳۹۸/۵/۳۰
خدایاگذشتگان چقدر برای دین اسلام زحمت کشیدند وما چطور داریم زحمت اونها رو بر باد میدیم نسل جدید چه اعتقاداتی براش میمونه وقتی حکومت ما به اسم اسلام اینجور خطا می‌کنه!!!
آرش از روستا۱۰۵۸۶۸۱۱۳:۳۸:۰۶ ۱۳۹۸/۵/۳۰
"مطهری میگه باید از این افراد سوال کرد که آیا این اقدام شما به حفظ نظام کمک کرد؟" بابا کسی که افراد و مخصوصا نخبگان رو به قتل میرسونه میشه باهاش حرف زد؟ چرا اینا رو اعدام نمیکنن؟ یا هرکی نماز میخونه دیگه در نظام اسلامی مصونه! ظلم به مازیارها و بقیه ظلم آشکار و مشهوده... شما به عنوان نماینده مردم جرات داری از حقشون دفاع کنی یا نه؟
ناشناس۱۰۵۸۶۸۶۱۳:۴۱:۳۴ ۱۳۹۸/۵/۳۰
علی مطهری خط قرمزش انتقاد به دولت روحانی و لاریجانیهاس
ناشناس۱۰۵۸۷۱۲۱۳:۵۰:۱۱ ۱۳۹۸/۵/۳۰
افراد مسئول باید محاکمه و مجازات شوند چون این اشتباه عمدی بوده و برای فرار از مسئولیت خودشان .
میم-ر۱۰۵۸۷۴۱۱۴:۰۴:۰۴ ۱۳۹۸/۵/۳۰
راستی تکلیف آن ۵۰ هزار دلاری که از خانواده ابراهیمی اخذ شده چه می شود؟
11111۱۰۵۸۸۰۴۱۴:۳۵:۱۴ ۱۳۹۸/۵/۳۰
اين ديگه چي ميگه
ناشناس۱۰۵۹۲۳۹۱۹:۴۱:۵۰ ۱۳۹۸/۵/۳۰
حرف حق
محسن۱۰۵۸۸۰۸۱۴:۳۷:۲۳ ۱۳۹۸/۵/۳۰
راستی آقای مطهری از معیشت مردم چه خبر؟؟ از اجرای نامتوازن برجام و خسارت به کشور چه خبر؟ فکر نکنم معیشت مردم آنچنان وجهه روشنفکرانه ای داشته باشد که امثال شما به آن بپردازند.
ناشناس۱۰۵۸۸۱۷۱۴:۴۳:۵۳ ۱۳۹۸/۵/۳۰
گاندو واقعی فیلم مازیار ابراهیمی هست نه سریالی که صدا و سیما پخش کرد
ناشناس۱۰۵۸۸۳۴۱۴:۵۷:۲۵ ۱۳۹۸/۵/۳۰
الان ممکن است همین وضعیت برای متهمان دیگری در حال تکرار باشد. نمیخواهید بداد آنها برسید؟
ناشناس۱۰۵۸۸۵۹۱۵:۱۱:۴۴ ۱۳۹۸/۵/۳۰
مساله به ابن بزرگی با عذر خواهی حل نمیشه باید عوامل درگیر مجازات بشن
ناشناس۱۰۵۸۸۶۴۱۵:۱۵:۱۶ ۱۳۹۸/۵/۳۰
واقعیت رو میگه .! اینقدر متعجب شدی که متوجه نمیشی؟
TG۱۰۵۸۸۷۰۱۵:۱۸:۱۸ ۱۳۹۸/۵/۳۰
آقای مطهری لطفا" بررسی کنید که سرنوشت "مجید جمالی فشی " که گفته شد او هم یکی از عوامل ترور بوده و ظاهرا" او هم بیگناه بوده به کجا رسیده؟ آیا اعدام شده است؟
ناشناس۱۰۵۸۹۱۳۱۵:۴۵:۵۰ ۱۳۹۸/۵/۳۰
با اعتراف گيرندگان زورکی چه برخوردی شد؟
ناشناس۱۰۵۹۱۰۹۱۷:۳۵:۱۴ ۱۳۹۸/۵/۳۰
سندی دارید که مشخص کنه اعترافات زوری بوده م این داستان سرایی ها صرفا برا توجیه فراری دادن قاتلین شهدای هسته ای نیستند.
ناشناس۱۰۵۸۹۸۵۱۶:۳۳:۲۴ ۱۳۹۸/۵/۳۰
خدا به ما رحم کنه!
ناشناس۱۰۵۹۰۲۵۱۶:۴۷:۴۰ ۱۳۹۸/۵/۳۰
الان عده ای تحت عنوان پروژه نفوذ دستگیر شده اند چطور؟ دوسال بازداشت موقت کافی نیست جناب مطهری اگر راستگو بودی مسأله این گروه را پیگیری میکردی
ناشناس۱۰۵۹۲۲۳۱۹:۰۷:۵۹ ۱۳۹۸/۵/۳۰
ما تهرانی ها چند بار دیگم که برگردیم عقب یا جلو بازم دکتر نفر اول انتخابمونه
ناشناس۱۰۵۹۲۶۶۲۰:۰۳:۵۹ ۱۳۹۸/۵/۳۰
علی مطهری برای ثوابش هم که شده کمی از فساد اقتصادی مسئولان دولت متبوعش بگه... چرا پیگیری فساد اقتصادی رو نمی کنه... چرا از سامانه شفافیت حقوق مدیران حرف نمی زنه ...

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

  2. ماجرای یک قاضی که علیه خودش حکم صادر کرد

  3. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

  4. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

  5. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

  6. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

  7. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

  8. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

  9. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

  10. پاساژگردها معترض برگزاری محرم

  11. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

  12. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

  13. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

  14. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

  15. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

  16. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

  17. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

  18. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

  19. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

  20. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

  21. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

  22. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

  23. آیا دونالد ترامپ در مرحله پيشافاشيستي است؟

  24. جدیدترین خبر از تبدیل ریال به تومان/ ۲.۵ میلیارد دلار ارز برگشت

  25. تازه‌ترین قیمت خودروها در بازار / پراید ۹۳ میلیون تومان شد!

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

   2. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

   3. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

   4. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

   5. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

   6. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

   7. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

   8. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

   9. متن شکایت جمعی از نمایندگان مجلس از وزیر نفت به رؤسای سه قوه

   10. واکنش روحانی به شایعه تلاش برای زمین زدن دولت/انتقاد تند زیباکلام از اصلاح‌طلبان/ میزان صداقت بی‌بی‌سی/ کدام مناطق تهران بیشترین آمار ابتلا و فوتی کرونا را دارند؟

   11. رمزگشایی از مزرعه موشکی سپاه + تصاویر

   12. رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی به جیب چه کسانی می‌رود؟!

   13. طرح استیضاح وزیر نفت در مجلس یازدهم کلید خورد

   14. روحانی: تا روزی که صندوق رای و انتخابات هست، جمهوری اسلامی ایران با همین قدرت می ماند

   15. افکار عمومی در انتظار مصوبه مجلس در طرح شفافیت آرای نمایندگان

   16. نماینده مجلس: دولت از عمل به قانون اساسی تخطی کرده است/" آخوندی" باید بازخواست شود

   17. توضیح حناچی درباره عدم حضورش در جلسات هیات دولت/ ادبیات تند و طلبکارانه را نمی‌پسندم

   18. شمخانی: نمی‌توان نماز را با علی و نهار را با معاویه بود

   19. پیشنهاد معنادار حسام الدین آشنا به مردم: برای هر تصمیم اقتصادی یک هفته صبر کنید

   20. ریچارد گلدبرگ کیست و چرا ایران او را تحریم کرد؟ + تصاویر

   21. اقدام گوگل علیه ایران

   22. برایان هوک از سمتش استعفا می‌کند

   23. نامه وزیر بهداشت درباره کرونا به رهبر انقلاب/ تحلیل جهانگیری از بازار بورس/ فرار داماد وزیر سابق با پاسپورت دیگری/ سلیمی نمین: اصلاح‌طلبان باید عناصر تندرویی مثل تاجزاده را مهار کنند

   24. مدرس خیابانی به عنوان وزیر پیشنهادی صمت معرفی شد

   25. طرح سوال از رئیس جمهور تا فردا تعیین تکلیف می شود

   آخرین عناوین