طالبان: آمریکا باید تمام نیروهایش را از افغانستان خارج کند

گروه جهان الف،   3980530022

پس از اظهارات ترامپ مبنی بر ادامه حضور اطلاعاتی قوی در افغانستان حتی پس از توافق با طالبان، سخنگوی این گروه تصریح کرد که آمریکا باید تمامی نیروهایش را از افغانستان خارج کند.

به گزارش تسنیم، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اخیراً پس از نشست با تیم امنیت ملی و نماینده ویژه خود در امور افغانستان گفت که حضور اطلاعاتی قوی واشنگتن در افغانستان ضروری است.

ترامپ در گفت‌وگو با خبرنگاران شرایط در افغانستان را بسیار وحشتناک خواند و تصریح کرد که به هیچکس اعتماد نمی‌کند.

رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به پرسشی درباره دلیل ادامه حضور نظامی در افغانستان با تشبیه این حضور به «نیروی پلیس» گفت: فکر می‌کنم خیلی مهم است که در هر شرایطی حضور اطلاعاتی خود را ادامه دهیم چون افغانستان مانند لانه‌ای برای تروریست‌ها است.

پس از آن نیز «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با «فاکس نیوز» تاکید کرد که هر گونه کاهش نظامیان این کشور در افغانستان مبتنی بر شرایط خواهد بود.

«سهیل شاهین» سخنگوی دفتر سیاسی قطر در واکنش به این موضوع هشدار داد که در صورت عدم خروج همه نظامیان آمریکایی از جمله نیروهای اطلاعاتی این کشور، گفت‌وگوهای صلح به حالت اول باز خواهد گشت.

روز گذشته نیز طالبان در بیانیه‌ای گفت که آمریکا با وجود تقریباً دو دهه حضور در افغانستان نتوانست افکار و برنامه‌های استعماری‌اش را در این کشور اجرا کند و این امر سبب شد تا گفت‌وگو برای توافق را قبول کند.

در ادامه این بیانیه نیز طالبان هدف از مذاکرات را خروج نظامیان «اِشغالگر» آمریکایی از افغانستان اعلام کرد.

طالبان تاکید کرد که هیچگونه حضور نظامی آمریکا در افغانستان پذیرفته نخواهد شد.

این در حالی است که ارتش آمریکا نیز اخیراً از اعزام یک تیپ نظامی این کشور به افغانستان در فصل زمستان خبر داده است.

دور هشتم مذاکرات طالبان و آمریکا دوشنبه هفته گذشته بدون اعلام توافق پایان یافت و به گفته مقامات وزارت دفاع آمریکا همچنان اختلافات جدی بین دو طرف باقی مانده است.

از سویی نیز «زلمی خلیلزاد» مشاوره کننده ارشد آمریکا در سفری که ظاهراً آغازگر دور نهم گفت‌وگوها با طالبان می‌باشد عازم قطر شده است.