حذف صفر از پول ملی در ترکیه چگونه انجام شد؟

گروه اقتصادی الف،   3980530003 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه در رابطه با حذف صفر از پولی ملی نباید شتابزده عمل کرد، گفت: باید ارزش اقتصادی پول ملی با ارزش انتفاعی کالا و خدمات توسط عرضه کنندگان و تقاضا کنندگان در یک سبد تطبیقی قرار گیرد و سپس آن تطبیق در بازار ملی، منطقه و جهانی مورد مقایسه قرار گیرد.

رضا پدیدار در گفت‌وگو با فارس  درباره حذف صفر از پولی ملی، گفت: زمانی که پول در دنیا شکل گرفت مردم به یک اتحاد واحد رسیدند که آن اتحاد جایگاه آنها را در تعیین ارزش کالا و خدماتشان تعیین می‌کرد؛ حالا اگر بخواهیم این عناصر را تغییر دهیم تغییر این شاخص‌ها باید براساس ضرورت‌هایی باشد که نظام ملی و اقتصادی کشور به آن رسیده باشد. 

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران بیان داشت:  تغییر شاخص‌ها باید براساس ضرورت‌هایی باشد که نظام ملی و اقتصادی کشور به آن رسیده باشد. اینکه بر اثر توسعه اقتصادی و یا ضریب کاهش عرضه و تقاضا و تغییر در قیمت‌ها که پایه پول ملی را تشکیل می‌دهد تغییراتی را انجام دهیم به طور موثر بر روی روند عرضه و تقاضا اثرگذار خواهد بود به طریقی که می‌تواند رضایت نسبی را برای عرضه کنندگان کالا و تقاضا‌کنندگان کالا و خدمات داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه با شیوه‌ای که دولت  در مورد حذف 4 صفر از پولی ملی اعلام کرده است اصلا موافق نیست، گفت: چرا 4 صفر کم کنیم؟ واحد پولی‌مان که تعیین ارزش یک کالا و خدمات است، در تناسب خودش در بازار ملی و منطقه‌ای و جهانی چه جایگاهی دارد؟  یک واحد پول ملی ما در تولید ملی در مقایسه یک واحد تولید همان کالا در یک کشور دیگر با یک ارز دیگر و یک شاخص دیگر چقدر تطابق دارد. 

پدیدار گفت: آیا  این موارد  را که مقایسه  کرده‌ایم؟  و  پس از مقایسه به این موارد رسیده‌ایم که از آنجا که عدد بزرگ شده از لحاظ حسابداری 4 عدد کم کنیم؟ تا این واحد پول از ریال به تومان تبدیل شود و یک واحد تومان را  به اقتباس از پول‌های سایر کشورهای جهان به 100 تقسیم می‌کنیم که بگوییم یک تومان مساوی 100 ریال است.

این فعال اقتصادی بیان داشت: به نظر می‌آید در ابتدا لازم است که به فونداسیون اقتصادی توجه شود،  فونداسیون اقتصادی مثل فونداسیون ساختمان است و اگر آسیب دیده  باشد باید برای آن چاره‌ای اساسی اندیشید، البته در یک نظر سنجی ملی و نه شتابزده که امروز از سوی بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار صورت می‌گیرد. 

وی افزود: باید یک نظرخواهی انجام دهیم و ارزش اقتصادی پول ملی با ارزش انتفاعی کالا و خدمات توسط عرضه کنندگان و تقاضا کنندگان در یک سبد تطبیقی قرار گیرد و آن وقت آن تطبیق را  اول  در بازار ملی نگاه کنیم  سپس  در بازار منطقه و  در نهایت هم در بازارهای جهانی و در آخر بگوییم  که ارزش یک واحد کالا و خدمات ما در سبد متنوع خود در مقایسه با بازارهای جهانی یا ارزها و پول‌های جهانی  چه وضعی دارد.

این فعال اقتصادی بیان داشت:   این کار حدود 12 سال پیش در ترکیه انجام شد و یک میلیون لیر ترکیه را برابر یک دلار تعیین کردند و آنجا بود که برای خودشان یک شاخص گذاشتند و شاخصشان ارز بین‌المللی به اسم دلار بود و آمدند یک میلیون لیر برابر یک دلار را ارزیابی کردند و سپس 6 صفر را برداشتند و آنها اعلام کردند که یک لیر برابر یک دلار است این اتفاق در کشور ما نیفتاده است و این مطالعه اقتصادی، مالی و سرمایه‌گذاری و انتفاعی در تولید کالا و خدمات و عرضه کالا و خدمات و تقاضا در مقابل عرضه صورت نگرفته است؛ لذا من به عنوان یک فعال اقتصادی توجیه نیستم که بگویم کار من باعث کاهش ارزش پول می‌شود یا باعث تقویت می‌شود یا این محصولی که من تولید کردم در انبار است باعث تقویت ارزش می‌شود یا کاهش ارزش می‌شود .

وی افزود: هیچکس نمی‌ داند پس لذا بهتر است که بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار فراخوانی عمومی اعلام کند و نظرات موافق و مخالف و نظرات منطقی را دریافت کند.

وی افزود: بعد از جنگ جهانی کمتر از 20 درصد کشورهای جامعه جهانی اقدام به برداشتن صفر از پول ملی خود کردند و پول 80 درصد به همان شکل قبلی ماند و تغییری ایجاد نکردند.

پدیدار گفت: ما در اتاق بازرگانی در کمیسیون پول و اعتبار و پول و سرمایه این را اعلام کرده‌ایم که بخشی از کار کارشناسی را انجام می‌دهیم  تا شاخصی که باعث تقویت پول ملی می‌شود را بدست آوریم. 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۵۸۳۶۳۱۰:۲۰:۱۵ ۱۳۹۸/۵/۳۰
من نمی دانم چرا به حاشیه بیشتر از اصل پرداخته می شود رشد 25 درصدی نقدینگی مهار نشود ظرف 5 سال 4 صفر دوباره به جای خود بر می گردد اولش جناب همتی چاپ پول توسط بانک مرکزی و بانکهای تحت نظارت را متوقف و بدهی بانکها را وصول کند بعدا به فکر حذف صفر باشند این طرح دقیق مثل دلار 4200 جهانگیری است و بعد از اجرا همه می گویند تقصیر ما نبود لطفا چشم باز کنید و به مفاهیم ساده اقتصاد عمل کنید حجم پول باید با میزان کالا در ارتباط باشد وقتی پول تولید و کالایی نیست تورم ایجاد می شود و دوباره صفرها اضافه می شود حالا از فردا صفر حذف کنید

پربحث‌های هفته

 1. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

 2. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

 3. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

 4. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

 5. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

 6. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 7. گرانی خودرو تا کجا!؟

 8. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

 9. وزیر بهداشت: دیشب به خاطر خیز جدید کرونا نخوابیدم/تقسیم بندی مناطق غلط است

 10. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

 11. تورم امارات برای نوزدهمین ماه متوالی منفی ماند!

 12. جهانگیری: امیدوارم آثار مثبت مقابله با گرانی روزهای آینده روشن شود

 13. قفل فعلی بازار خودرو به یک کلید نیاز دارد؟

 14. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

 15. مقصر سونامی افزایش قیمت خودرو کیست

 16. خیز دوباره کرونا/ورود نواب رئیس به انتخابات ریاست جمهوری/کنایه رسانه اصلاح‌طلب به روحانی/ ربیعی: رنج مردم با تک تک سلول‌های اعضای هیات دولت حس می‌شود

 17. گرداندن اراذل و اوباش در محله تهران‌پارس

 18. مطالبه از مجلس انقلابی...

 19. ترامپ: توافق فوق‌العاده‌ای با ایران خواهم کرد منتهی باید تا بعد از انتخابات صبر کنند

 20. قیمت دلار و سکه پایین آمد + جدول قیمت‌ها

 21. تمرینات نظامی شاهزاده خانم بلژیکی

 22. واکنش رسانه‌های صهیونیستی و عربی به توافق سازش تل‌آویو با امارات و بحرین

 23. افکار عمومی منتظر چه حکمی برای اکبر طبری بود؟

 24. ضرب و شتم یک کارشناس در استودیویِ شبکه«من و تو» به جرم بیان نظر مخالف + فیلم

 25. فرزندان نامشروع هم شناسنامه دریافت می‌کنند + تکذیبه

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. گرانی خودرو تا کجا!؟

 2. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

 3. تورم امارات برای نوزدهمین ماه متوالی منفی ماند!

 4. جهانگیری: امیدوارم آثار مثبت مقابله با گرانی روزهای آینده روشن شود

 5. قفل فعلی بازار خودرو به یک کلید نیاز دارد؟

 6. مقصر سونامی افزایش قیمت خودرو کیست

 7. قیمت دلار و سکه پایین آمد + جدول قیمت‌ها

 8. بورس دوپینگی؟!

 9. دستور ویژه سرپرست وزارت صمت به سازمان حمایت برای کنترل قیمت ها

 10. وزیر جهاد کشاورزی: تخم مرغ ارزان می شود/ صادرات بی رویه علت گرانی بود

 11. هزینه یک صبحانه ساده چقدر می‌شود؟

 12. جدول/ افزایش مجدد قیمت سکه، طلا و دلار

 13. ماجرای ۱۰۰ نفری که سرمایه‌شان در بورس هزار میلیاردی شد

 14. تورم سوئد منفی شد!

 15. ۲.۵ میلیون خانوار مشمول خانه‌های مازاد

 16. ریزش های لیر تمامی ندارد

 17. جهانگیری: فروش اوراق سلف نفت لغو شد/ جهت‌گیری‌های بودجه ۱۴۰۰ باید متمرکز بر رفع دغدغه‌های اصلی اقتصاد کشور شود

 18. چرا قیمت دلار عصر امروز وارد فاز کاهشی شد؟

 19. ۷۰ درصد درآمد کشور در اختیار ۱۰ استان

آخرین عناوین