با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

احمدرضا هدایتی*،   3980528118 ۲۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

بی‌شک در حکومت اسلامی، پذیرش هر مسئولیتی مساوی با پذیرش تعهد به پاسخگویی دنیوی در برابر افکار عمومی جامعه و مسئولین مافوق و مهمتر از آن، پاسخگویی اُخروی در محضر باریتعالی است و درست به همین دلیل، مسئولینی که با قبول این شرط در زمره خدمتگزاران نظام اسلامی قرار گیرند، نه‌تنها در پیشگاه الهی دارای جایگاه خاص هستند، بلکه در نزد مردم نیز از ارج و قرب ویژه برخوردار خواهند بود.

اما آیا این مفهوم می‌تواند به معنای بهره‌مندی بیشتر و نامتعارف صاحب‌منصبان و کارگزاران نظام اسلامی از بیت‌المال و سایر امکانات عمومی برای نفع شخصی و خانوادگی باشد؟

از آیات و روایات الهی چنین استنباط می‌شود که در اسلام، مسئولیت‌پذیری و خدمتگزاری به دین و ملت و مملکت، برای صاحب مسئولیت یک هدیه الهی و یک فرصت استثنایی در جهت رسیدن به قرب الهی تلقی می‌شود و لذا کارگزران نظام اسلامی نباید و نمی‌توانند انتظار داشته باشند که به واسطه خدماتشان، سهم بیشتری از بیت‌المال در اختیارشان قرار گیرد.

در واقع در حکومت اسلامی، واگذاری مسئولیت به افراد، فرصتی است که اگرچه ممکن است سختی‌های کار برای فرد مسئول را افزون نماید و با ارتقاء جایگاه خدمتگزاری بر سختی آن افزوده شود، اما از آنجا که در اکثر موارد، یک مسئول مرفه و صاحب ثروت نمی‌تواند، به‌طور کامل بر کار خود متمرکز و به‌درستی نقش و مسئولیت خود در قبال مردم و جامعه را ایفا نماید، بنابراین همواره باید، در شرایطی مشابه شرایط محرومین و نهایتاً همسطح اکثریت جامعه قرار داشته باشد.

به‌عبارت دیگر اگر مسئولین نظام از جنس مردم باشند و سطح و شکل زندگیشان همانند آنها باشد و در زندگی شخصی قناعت و ساده‌زیستی را برگزینند، نیازهای جامعه را بهتر درک خواهند نمود و با تلاش مظاعف به وظیفه خود عمل خواهند نمود و لذا مشکلات کمتری در جامعه بروز خواهد کرد.

با این توصیف، حکومت اسلامی برای اعتمادسازی و جلب بیش‌ازپیش نظر مردم برای همکاری با مسئولین، باید قوانین ویژه‌ای را به‌عنوان شروط واگذاری مسئولیت به افراد تعیین و آنها را به شکل واقعی اجرا نماید.

برخی از قوانین پیشنهادی که در این رابطه باید تصویب یا به‌طور جدی اجرا شوند، عبارتند از:

    1- اجرای دقیق و کامل قانون اعلام دارایی مسئولین در بدو خدمت و پایان خدمت.

    2- اجرای دقیق و کامل قانون عدم واگذاری مسئولیت‌های مهم و حساس به دو تابعیتی‌ها.

    3- اجرای دقیق و کامل قانون ممنوعیت واگذاری یا برعهده گرفتن چند مسئولیت همزمان (اعم از خصوصی یا دولتی) توسط یک نفر.

    4- اصلاح و اجرای قانون سقف حقوق و مزایای قابل پرداخت به مدیران، (حداکثر تا سقف یک و نیم برابری حداکثر حقوق کارمندان همان دستگاه) و ممنوعیت پرداخت هرگونه وجه دیگری (اعم از حقوق و مزیا، کارانه، پاداش، عیدی، سودسهام و امثال آن) خارج از سقفی که تعیین می‌گردد.

    5- تصویب قانون ممنوعیت واگذاری تأمین نیازهای دستگاهی که مدیر مربوطه مسئولیت آن را بر عهده دارد به شرکت‌ها و موسسات وابسته به خود یا بستگان درجه اول، مگر در موارد خاص و با کسب مجوز از بالاترین مقام مسئول، تا از فساد جلوگیری شود.

    6- تصویب قانون ممنوعیت شرکت بستگان درجه اول مدیران در مناقصه‌ها و مزایده‌های احتمالی دستگاهی که فرد موردنظر مسئولیت آن را برعهده دارد.

    7- تصویب قانون ممنوعیت استفاده از رانت مسئولیتی توسط مدیران و بستگان وی برای ثبت موسسات و شرکت‌های خصوصی (به‌ویژه موسسات خدماتی مثل؛ مدرسه غیرانتفاعی، موسسه آموزشی، موسسه عمرانی، موسسه تجاری و امثال آن) که صدور مجوز تأسیس آنها در حیطه اختیارات دستگاه مربوطه (دستگاهی که فرد موردنظر، مدیریت آن را بر عهده دارد) قرار دارد.

    8- تصویب قانون ممنوعیت استفاده از خدمات ویژه دستگاه ذیربط برای فرد مسئول و بستگان درجه یک او، حداقل تا زمانی که مسئولیت آن دستگاه را برعهده دارد.

    9- تصویب قانون اجتناب از مهاجرت یا اقامت و یا حتی مسافرت برای تحصیل و درمان (مگر بنا بر ضرورت) فرزندان و سایر اعضای درجه یک خانواده مسئولین عالی نظام در خارج از کشور، حداقل تا زمانی که مسئولیتی حساس یا حیاتی را بر عهده دارند.

    10- تصویب قانون ممنوعیت اعطای تسهیلات و خدمات ویژه متقابل و نامتعارف مدیران به یکدیگر، به‌منظور جلوگیری از دورزدن قانون.

با این توصیف و به بیان دیگر؛ مسئولین نظام اسلامی و خانواده، بستگان و دوستان آنها، به همان میزان می‌توانند از تسهیلات و خدمات دستگاه مربوطه (دستگاهی که مسئولیت آن را بر عهده دارند) برخوردار شوند که سایر افرا جامعه از آن منتفع می‌شوند و به تعبیر دیگر، پذیرش مسئولیت نمی‌تواند، بهانه پارتی‌بازی، رانت‎خواری و یا حتی دریافت حق و حقوق و خدمات ویژه برای مسئولین واعضای خانواده آنها باشد.

بنابراین اینک این سوال مطرح می‌شود ‌که به‌راستی در صورت وضع و اجرای دقیق و کامل چنین قوانینی، چند نفر واجد شرایط واگذاری مسئولیت و تفویظ اختیار برای اجرای مسئولیت‌ها خواهند بود و چه تعداد از افراد جامعه حاضرند، پذیرای مسئولیت‌ها باشند.

در پاسخ باید گفت؛ اگرچه از تعداد داوطلبین و علاقه‌مندان به مسئولیت‌ها کاسته خواهد شد، اما قطعاً کسانی که با قبول چنین شرایطی پذیرای مسئولیت‌ها باشند، بیش از دیگران قابل اعتماد و اطمینان بوده و از پشتوانه مرددمی بیشتر و طبعاً عنایت ویژه الهی بهره‌مند خواهند بود.

کلام آخر؛ بدیهی است که برخی از مشاغل مهم و تأثیرگذار ملی مانند؛ مشاغل و فعالیت‌های علمی و پژوهشی، تعلیم و تربیت، دفاعی و انتظامی، امنیتی و اطلاعاتی، حقوقی و قضایی و سایر موارد مشابه می‌توانند و بلکه باید با تعیین دقیق خطوط قرمز، از ضوابط و امتیازات ویژه برخوردار باشند.

 

*کارشناس ارشدمدیریت

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۵۸۳۵۸۱۰:۱۷:۱۸ ۱۳۹۸/۵/۳۰
قوانین تبعیض آمیز و زمینه های رانت را حذف کنید و گرنه حتی با وجود بگیر و ببندهای فعلی دوباره و چند سال دیگه باز درگیر فسادهای بدتر از اکنون خواهیم بود . حذف سهمیه در تحصیل و گزینش ها .. فقط به رشد ظاهرسازی .. منجر می شود که نتیجه اش را امروز می بینم مشتی..بی اعتقاد در همه ارکان نفوذ کرده با ظاهر مذهبی مردم را از دین بری می کنند و به نام اسلام سرمایه های کشور را به تاراج می برند در حالی نه به خدا اعتقاد دارند و نه اسلام ...
ناشناس۱۰۵۸۳۶۰۱۰:۱۸:۰۹ ۱۳۹۸/۵/۳۰
در حال حاضر دقیقا بر عکس شده و بسیاری از مدیران کاملا از تبعات تخلفات یا ناتوانی های خود مصون هستند، درحالی که باید قوانین و نظارت مردمی آنقدر قوی باشد که مدیر نالایق نتواند بر مسند بشیند و بدون زحمت تنها از مواهب مدیریت برخوردار باشد.
ناشناس۱۰۵۸۳۶۸۱۰:۲۵:۲۴ ۱۳۹۸/۵/۳۰
تنها راه نجات ملت مدیریت جهادی بدست جوانان که صلواتی اماده کار کردن و زندگی ساده
ناشناس۱۰۵۹۸۹۰۱۱:۵۲:۴۱ ۱۳۹۸/۵/۳۱
یکیش هم حتما خودت هستی که حاضری صلواتی مسئولیت بگیری ! ما هم باور کردیم فقط مشکل اینه که اختلاس گران فعلی هم با همین شعارها سر کار اومدن
حسین۱۰۶۰۳۵۴۱۹:۰۲:۴۳ ۱۳۹۸/۵/۳۱
دورباطل این جوانان بعدا تبدیل به مفسدان اینده می شوند
ناشناس۱۰۵۸۳۷۹۱۰:۳۴:۱۶ ۱۳۹۸/۵/۳۰
عزیز دل برخی از این کاندیداهای مجلس و شورای شهر و وزارت وصدارت برای همین شور خدمت آن همه هزینه میکنند و الا چه دلیلی دارد که به اندازه حقوق 20 سال نمایندگی مجلس را خرج تبلیغات کنند؟ برادر معاون اول رییس جمهور برای چه بانک زده؟ برادر خودش برای چی زندان افتاده؟ رییس بانک مرکزی، رییس ایران خودرو، برادزاده معاون وزیر اینها همه از شوق خدمت به مرز خودکشی رسیدند باز هم ما قدرشناس نیستیم. پسر رییس جمهور اسبق، معاون اول رییس جمهور سابق ... از شوق خدمت زیر بار این مسئولیت های سنگین اوین نشین شدن
علی 671۱۰۵۸۳۸۱۱۰:۳۵:۵۱ ۱۳۹۸/۵/۳۰
با این تفاسیر شما باید دل شیر داشت تا بتوان در اسلام مسئولیت قبول کرد که بسیار درست و متین است با آن آخرتی که ذکر شد .تازه اگر سرباز امام زمان (ع) بودی که دیگر خدا می داند چه به سر طرف می آید .آیا این حقایق درست است و شدنی ،اگر آری که خدا به داد دولت برسد با این حکومت داریش و این همه بد بختی و فلاکت که برای مردمش بوجود آورده و اکثریت را در سر سطل زباله دنبال رزق و روزی برای فرزندانشان فرستاده .تازه ..خدا به دادش برسد با این افتضاحی که بوجود آورده .
ناشناس۱۰۵۸۳۸۶۱۰:۴۳:۰۷ ۱۳۹۸/۵/۳۰
همه موارد دکر شده بیانگر ان است که عده ای یه هر طزیق باید پست بگیرند. و تین فاجعه اور بوده و هست. راه مشخص است مبارزه با فاسدین نه در دادگاه بلکه در قوانینی که باید تدوین گردد. تعریف جرم و بدون اغماض رسیدگی. حالا شما بیا هزار تبصره بگدار تا اینکه افراد خاصی پست بگیرند. خنده دار است
ناشناس۱۰۵۸۳۸۸۱۰:۴۴:۰۵ ۱۳۹۸/۵/۳۰
دقیقا مردم هم باید چنین مسئولینی را خواهان باشند . اگر فردی مسئولیتی را بپذیرد و عکس این موارد را خواهان باشد و یا عمل نماید بدنبال خدمت رسانی به مردم نخواهد بود و شعار احساس مسئولیت در قبال مردم و خدا بهانه ای بیش نیست .
زنده رود۱۰۵۸۳۹۴۱۰:۵۱:۴۸ ۱۳۹۸/۵/۳۰
دیدگاه بسیار عالیست فقط چطور میتوان به مدیران فسیل که به منابع و مناصب مملکت چسبیده اند این قوانین را حالی کرد و آنها را از میز خدمتشان!!! جدا کرد؟
ناشناس۱۰۵۸۴۲۳۱۱:۰۹:۳۹ ۱۳۹۸/۵/۳۰
میلیونها نفر ، چون تنها با یک امضاء طلائی می توانند ( گنج قارونی ) را تصاخب کنند که برای هفتاد و هفت نسل بعدشان هم کافی خواهد بود .
ناشناس۱۰۵۸۴۳۴۱۱:۱۷:۵۲ ۱۳۹۸/۵/۳۰
بی‌شک در حکومت اسلامی، پذیرش هر مسئولیتی مساوی با پذیرش تعهد به پاسخگویی دنیوی در برابر افکار عمومی جامعه و مسئولین مافوق و مهمتر از آن، پاسخگویی اُخروی در محضر باریتعالی است و درست به همین دلیل، مسئولینی که با قبول این شرط در زمره خدمتگزاران نظام اسلامی قرار گیرند، نه‌تنها در پیشگاه الهی دارای جایگاه خاص هستند، بلکه در نزد مردم نیز از ارج و قرب ویژه برخوردار خواهند بود. عجب!!!عجب!!!! ماکه سالها چنین چیزی ندیدیم و احتمالا ..!!!
ناشناس۱۰۵۸۴۸۰۱۱:۴۶:۰۳ ۱۳۹۸/۵/۳۰
مدیران نورچشمی عبور کرده از فیلتر گزینش امتحانشونو پس دادن باس برن پی کارشون برا مدیریت اون نجومیهایی که خوردن . شاید بهتر باشه اونا برا همیشه از ایران مهاجرت کنن تا نحوه مدیریت صحیح رو به خارجی ها هم یاد بدن
ناشناس۱۰۵۸۷۷۸۱۴:۲۴:۱۹ ۱۳۹۸/۵/۳۰
نخبه باید نجومی حقوق بگیره
ناشناس۱۰۵۸۶۰۱۱۲:۴۸:۴۶ ۱۳۹۸/۵/۳۰
طرف باید مغز خر خورده تا این شرایط که نابود کننده اینده خودش و خانواده اش و فرزندانش قبول کنه کجا اسلام و قران همچین شرایطی هست
ناشناس۱۰۵۸۸۰۱۱۴:۳۴:۱۶ ۱۳۹۸/۵/۳۰
چرا تازه و اینقدر دیر به فکر افتادید؟! در این سال ها مسئولین بار خود و صد نسل بعد رو بستن و زندگی کلی جوان رو تباه و نابود کردند. تا صد سال بعد تازه اگر هزار نفر مثل جناب رئیسی و توکلی پیدا بشه تا اجازه نده باز فساد انجام بدن شاید اوضاع یکم بهتر بشه...
محمودی۱۰۵۸۸۶۸۱۵:۱۶:۴۵ ۱۳۹۸/۵/۳۰
با وجود این قوانین همه حاضرند مسئولیت بپردازند
ناشناس۱۰۵۹۲۷۴۲۰:۱۱:۵۸ ۱۳۹۸/۵/۳۰
ما تشنگان قدرتیم نه شیفتگان خدمت
ناشناس۱۰۵۹۳۵۵۲۱:۴۰:۲۸ ۱۳۹۸/۵/۳۰
مشابه این قوانین از قبل وجود دارد. به عنوان مثال فقط قانون منع مداخله کارکنان در معاملات دولتی مصوب سال ۱۳۳۷ را که هم‌اکنون هم کاملا معتبر است مطالعه کنید. ولی کو کسی که اجرا کند.
ناشناس۱۰۵۹۳۶۵۲۱:۴۹:۵۲ ۱۳۹۸/۵/۳۰
بسیاری هستند که گریه می کنند، التماس می کنند، رشوه می دهند تا به یک پستی دست یابند.
ناشناس۱۰۶۰۱۲۱۱۴:۵۵:۰۱ ۱۳۹۸/۵/۳۱
جالب بود تصویب قوانین خوب بهترین راهکار است

پربحث‌های امروز

 1. رویارویی ایران و آمریکا در نیویورک/ آیا ترامپ با «پیشنهاد بیشتر در برابر بیشتر» موافقت می‌کند؟

 2. روحانی و مکرون دیدار کردند/ انتقاد روحانی از بیانیه مشترک تروئیکای اروپایی

 3. لطیفه مشهور خاورمیانه‌ای‌ درباره سعودی ها به روایت گاردین

 4. روایت تلخ ویرانی در پایتخت هخامنشی‌ها  

 5. لاریجانی: فحش به مجلس جز خواسته اسرائیل است؟/ این چه وضعی است که به نمایندگان اتهامات دروغ می‌زنند

 6. واکنش ظریف به بیانیه مشترک انگلیس، فرانسه و آلمان

 7. رئیس بانک مرکزی: کشورها به برقراری ارتباط بانکی با ایران علاقمند هستند

 8. ظریف: ما آماده مذاکره هستیم اما ...  

 9. دو روایت از درگیری سیاسی دیروز در دانشگاه علامه طباطبایی

 10. ظریف: اگر آرامکو مورد هدف ایران بود قابل بازسازی نبود/ تحریم من مهم نیست

 11. زنگنه: تصمیمی برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی نهایی نشده است

 12. درخواست وزیر خارجه ژاپن از ظریف

 13. ماجرای سعید مرتضوی و پرونده‌‌ی پیچیده‌اش

 14. آیت‌الله جنتی: پولدارها و غارتگرها تلاش می‌کنند تا مردم علیه نظام شورش کنند/ به مدیران فعلی امیدی ندارم

 15. روایت الیزه از دیدار ۹۰ دقیقه‌ای مکرون و روحانی

 16. آیت‌الله مکارم: ساخت سریال شمس تبریزی شرعاً جایز نیست/ این کار سبب ترویج فرقه ضالّه صوفیه می‌شود

 17. وقتی چتر «نفربر زرهی» باز نمی‌شود!  

 18. آصفی: مذاکره‌ای نمی‌شود؛ مگر اینکه ترامپ آویزان تیم ایران شود

 19. حواشی اجلاسیه مجلس خبرگان/ از غیبت صدرالساداتی تا صندلی خالی رفسنجانی

 20. ۶ نطق جنجالی در تاریخ سازمان ملل

 21. روایت عکاس جنگ از دیدن صحنه‌هایی شبیه به عاشورا  

 22. گران‌ترین بیماری کدام است؟

 23. امضای ۲۰۰ نماینده پای طرح شفافیت آرای مجامع تصمیم‌گیر نظام

 24. عمر ویندوز ۷ به سر نخواهد آمد

 25. محمود عباس: فعلا تماسی با ترامپ نداریم

پربحث‌های دیروز

 1. توضیح ظریف درباره توییت کریستین امان‌پور و پیشنهاد جدید ایران

 2. بانوان، حضور در ورزشگاه‌ها، باید یا نباید

 3. ادعای کریستین امان‌پور به نقل از ظریف؛ شرط روحانی برای دیدار با ترامپ

 4. نماز خواندن مامور یگان ویژه ناجا در ورزشگاه خالی آزادی + عکس  

 5. انگلیس، فرانسه و آلمان: ایران مسئول حمله به تأسیسات نفتی سعودی است

 6. ترفند جدید پزشکان برای فرار از نصب کارتخوان: «نقد بدهید ۵۰ هزارتومان، کارت بکشید ۶۰ هزار تومان»

 7. عکس یادگاری قالیباف با نوه کلاس اولی‌اش  

 8. خانم مهناز افشار؛ از کسی طلبکار نباش

 9. شورای روابط خارجی آمریکا: ترامپ در بن بست گیر کرده است !

 10. انگلیس: وقت مذاکره بر سر توافق جدید با ایران است/ترامپ: موافقم

 11. حقوق معوقه کارگران و پاداش های آنچنانی ؛ این تناقض‌ها آزاردهنده است

 12. حدادعادل: ممکن است شفافیت‌آرا باعث معذوریت نماینده شود/ در مصلحت بودن مطلع شدن مردم از رای تردید دارم

 13. نظر مصباحی‌‌مقدم درباره درآمد روحانیون/ واکنش رئیسی به ماجرای هپکو/ نگرانی مخالفان شفافیت به روایت سلحشوری

 14. مهمترین شاخص‌های حذف یارانه نقدی خانوارها+جدول

 15. توئیت‌های مهناز افشار بازهم کار دستش داد  

 16. توئیت نه چندان ظریفِ خبرنگار سی‌ان‌ان درباره اظهارات ظریف خبرساز شد  

 17. کشف یکی از بزرگترین پرونده‌های زمین‌خواری در کشور

 18. اعلام تعداد بانوانی که می‌توانند به ورزشگاه آزادی بروند

 19. تقدیر از برگزاری آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه با معیار حد نصاب علمی

 20. رئیس قوه قضائیه: مشکلات مشابه هپکو، در سراسر کشور وجود دارد/ نحوه واگذاری غصه‌هایی درست کرده است

 21. مقامات ایرانی در سازمان ملل ؛ از تصویر ماندگار شهید رجایی و سخنرانی رهبری تا حضور جنجالی احمدی نژاد

 22. سه‌ گام بلندی که آموزش و پرورش برای تحول باید بردارد

 23. شلیک‌های پلیس برای متوقف کردن سارقان مزدا ۳۲۳   

 24. واکنش سردار نقدی به ادعای بهزاد نبوی

 25. عضو فراکسیون نمایندگان ولایی: لاریجانی در ناکارآمدی مجلس نقش اول داشته و روحانی هم او را همراهی کرد

پربحث‌های هفته

 1. فرانسه هم لباس‌شخصی، خودسوزی، بگیر-ببند و کنترل اینترنت دارد

 2. توضیح ظریف درباره توییت کریستین امان‌پور و پیشنهاد جدید ایران

 3. سلحشوری، دختر آبی و شایعه «برادرزاده ماساژور»! / خطایی که به نفع حریف تمام شد

 4. ویدئویی تکان دهنده از حیوان‌آزاری در مازندران  

 5. ورزشگاه برای زنان یا زنان برای ورزشگاه؟!

 6. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 7. آیا مدارک سعودی زمینه حمله به ایران را فراهم می کند؟

 8. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 9. نماینده اصلاح‌طلب مجلس: با کمپین شفافیت آراء مخالفم

 10. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 11. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 12. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 13. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 14. مطهری: شفافیت آرا برای همه نمایندگان مناسب نیست چون مورد آزار گروه‌های فشار قرار می‌گیرند

 15. نقش زنِ سعید ملایی در سناریو سیاسی جودو

 16. روایت یک نشریه آمریکایی از سلاح‌های ایرانی که آمریکا باید از آن‌ها بترسد

 17. بانوان، حضور در ورزشگاه‌ها، باید یا نباید

 18. بهزاد نبوی: نگران نفوذ در رده‌های بالای نظام هستم/ شعار اصلاح طلبی انحصاری نیست/ضرورت جریان سوم را قبول ندارم/ اصلاح طلبان و اصول گرایان خودشان را اصلاح کنند

 19. ادعای کریستین امان‌پور به نقل از ظریف؛ شرط روحانی برای دیدار با ترامپ

 20. نماز خواندن مامور یگان ویژه ناجا در ورزشگاه خالی آزادی + عکس  

 21. اقتصاد ایران در دست کیست؟ دولت یا نهادهای خارج از کنترل دولت؟!

 22. زخم هاي کارگران را درمان کنیم تا مگس روی آن ننشیند...

 23. تصویری از کودک جان باخته در ورزشگاه آزادی  

 24. ماجرای دستگیری برادرزاده سلحشوری چیست؟

 25. آزادی «غیریواشکی» در شورای شهر شیراز

پربحث‌های امروز

 1. رویارویی ایران و آمریکا در نیویورک/ آیا ترامپ با «پیشنهاد بیشتر در برابر بیشتر» موافقت می‌کند؟

 2. روحانی و مکرون دیدار کردند/ انتقاد روحانی از بیانیه مشترک تروئیکای اروپایی

 3. لاریجانی: فحش به مجلس جز خواسته اسرائیل است؟/ این چه وضعی است که به نمایندگان اتهامات دروغ می‌زنند

 4. واکنش ظریف به بیانیه مشترک انگلیس، فرانسه و آلمان

 5. ظریف: اگر آرامکو مورد هدف ایران بود قابل بازسازی نبود/ تحریم من مهم نیست

 6. ماجرای سعید مرتضوی و پرونده‌‌ی پیچیده‌اش

 7. آیت‌الله جنتی: پولدارها و غارتگرها تلاش می‌کنند تا مردم علیه نظام شورش کنند/ به مدیران فعلی امیدی ندارم

 8. آصفی: مذاکره‌ای نمی‌شود؛ مگر اینکه ترامپ آویزان تیم ایران شود

 9. حواشی اجلاسیه مجلس خبرگان/ از غیبت صدرالساداتی تا صندلی خالی رفسنجانی

 10. امضای ۲۰۰ نماینده پای طرح شفافیت آرای مجامع تصمیم‌گیر نظام

 11. مطهری: روشن نیست هشتم ربیع‌الاول عزاست یا جشن

 12. وزیر دفاع: با هرگونه تجاوز دشمن مقابله می‌کنیم

 13. مخالفت مجلس با حذف تعطیلی ۸ ربیع‌الاول

 14. نماینده ولی‌فقیه در سپاه: مشکلات اقتصادی با سازش و برجام حل نمی‌شود‌

 15. خارج کردن اسناد بانک ملت از کشور

 16. مصباحی‌مقدم: خاک زیر پای گربه را هم وارد کردیم

 17. سرلشکر صفوی: تحرکات آمریکا را از مدیترانه تا اقیانوس هند رصد می‌کنیم

 18. لاریجانی: خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری اروپا برای ایران وجود ندارد

 19. اضافه شدن تایید اطلاعات سپاه به شروط دریافت تابعیت فرزندان زنان ایرانی و مردان خارجی

 20. انتظار سود بالا از بازار کم‌جان مسکن

 21. قانون از «کجا آورده‌ای؟» روی میز ۲۵۰هزار مدیر

 22. سرلشکر باقری: نتیجه تجاوز به ایران انهدام است/ با کشورهای همسایه دشمنی نداریم

 23. "ابتکار صلح هرمز" طرحی در مقابل ائتلاف شکست خورده آمریکا

 24. هفتمین اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری آغاز شد

 25. روحانی با نخست وزیر پاکستان دیدار کرد

پربحث‌های دیروز

 1. توضیح ظریف درباره توییت کریستین امان‌پور و پیشنهاد جدید ایران

 2. ادعای کریستین امان‌پور به نقل از ظریف؛ شرط روحانی برای دیدار با ترامپ

 3. حقوق معوقه کارگران و پاداش های آنچنانی ؛ این تناقض‌ها آزاردهنده است

 4. حدادعادل: ممکن است شفافیت‌آرا باعث معذوریت نماینده شود/ در مصلحت بودن مطلع شدن مردم از رای تردید دارم

 5. نظر مصباحی‌‌مقدم درباره درآمد روحانیون/ واکنش رئیسی به ماجرای هپکو/ نگرانی مخالفان شفافیت به روایت سلحشوری

 6. عکس یادگاری قالیباف با نوه کلاس اولی‌اش  

 7. مقامات ایرانی در سازمان ملل ؛ از تصویر ماندگار شهید رجایی و سخنرانی رهبری تا حضور جنجالی احمدی نژاد

 8. واکنش سردار نقدی به ادعای بهزاد نبوی

 9. عضو فراکسیون نمایندگان ولایی: لاریجانی در ناکارآمدی مجلس نقش اول داشته و روحانی هم او را همراهی کرد

 10. پست صفحه اینستاگرام رهبر انقلاب  

 11. توئیت سخنگوی شورای نگهبان درباره مذاکره ایران و آمریکا

 12. مأموريت رئيس‌جمهور در نيويورک

 13. موسوی: ابتکارات دیپلماتیک و سیاسی ظریف برای بن‌بست‌شکنی است

 14. طعنه روسیه به پنتاگون: پاتریوت آمریکایی از آرامکو هم دفاع نکرد

 15. آیین تکریم و معارفه مدیرعامل گروه رسانه‌ای مهر برگزار شد

 16. همایش ضدصهیونیستی «افق نو» در بیروت آغاز به کار کرد

 17. ظریف خطاب به آمریکا: توهم اینکه ایران تحت فشار تسلیم می‌شود را رها کنید

 18. توئیت نه چندان ظریفِ خبرنگار سی‌ان‌ان درباره اظهارات ظریف خبرساز شد  

 19. فتاح: بنیاد مستضعفان در معرض قضاوت مردم‌ قرار می‌گیرد

 20. تشریح برنامه‌های هفتمین اجلاس خبرگان

 21. واکنش ایران به اظهارات نخست‌وزیر انگلیس

 22. جهانگیری: دولت تلاش می‌کند حمایت‌ها از معلولان کاهش نیابد

 23. چرا برخی نمایندگان از «شفافیت آراء» می‌ترسند؟

 24. ظریف: تندروها در آمریکا به دنبال بستن درهای دیپلماسی هستند

 25. شورای نگهبان به طرح تشدید مجازات اسیدپاشی ایراد گرفت

پربحث‌های هفته

 1. توضیح ظریف درباره توییت کریستین امان‌پور و پیشنهاد جدید ایران

 2. سلحشوری، دختر آبی و شایعه «برادرزاده ماساژور»! / خطایی که به نفع حریف تمام شد

 3. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 4. نماینده اصلاح‌طلب مجلس: با کمپین شفافیت آراء مخالفم

 5. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 6. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 7. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 8. مطهری: شفافیت آرا برای همه نمایندگان مناسب نیست چون مورد آزار گروه‌های فشار قرار می‌گیرند

 9. بهزاد نبوی: نگران نفوذ در رده‌های بالای نظام هستم/ شعار اصلاح طلبی انحصاری نیست/ضرورت جریان سوم را قبول ندارم/ اصلاح طلبان و اصول گرایان خودشان را اصلاح کنند

 10. ادعای کریستین امان‌پور به نقل از ظریف؛ شرط روحانی برای دیدار با ترامپ

 11. زخم هاي کارگران را درمان کنیم تا مگس روی آن ننشیند...

 12. ماجرای دستگیری برادرزاده سلحشوری چیست؟

 13. چرا باور نمی‌کنیم دختر وزیر ۵ سال بیکار بوده است؟

 14. آیا روحانی هم به دیدار با ترامپ نیاز دارد؟!

 15. روایت ابطحی از تابلوی ورودی شهر احمدی‌نژاد/ طرح دوباره شفافیت آرا در مجلس/ جوانی که برای شبنم نعمت‌زاده وثیقه گذاشته کیست؟

 16. راهروهای سازمان ملل و ظریف‌کاری‌ هیئت ایرانی/ سفر روحانی به آمریکا با دستانی پُر

 17. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 18. پاسخ مدیر شبکه سه به شایعه ریاستش بر صداوسیما

 19. ایران به آمریکا پیام ارسال کرد: حملات آرامکو کار تهران نبوده/ اگر اقدامی علیه‌مان صورت گیرد با پاسخ قاطع روبرو خواهد شد

 20. نگاهی به شمشیر رعدآسای ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس

 21. احتمال باهنر از رئیس جمهور شدن یک شومن/ مخالفت دوباره علی مطهری با شفافیت آرای نمایندگان/ تحلیل ربیعی از خودسوزی سحر خدایاری

 22. ظریف: سفر به نیویورک قطعی نشده/ فعلاً ویزا نداریم

 23. رویارویی ایران و آمریکا در نیویورک/ آیا ترامپ با «پیشنهاد بیشتر در برابر بیشتر» موافقت می‌کند؟

 24. نظرات برگزیده مخاطبین الف: وقتی با برجام و بی برجام تحریم هستیم همان بهتر که بمب اتم بسازیم/ چرا موضوع حضور زنان در ورزشگاه‌ها حل نمی‌شود؟/ عدم شفافیت مانند خیانت در امانت است

 25. حقوق معوقه کارگران و پاداش های آنچنانی ؛ این تناقض‌ها آزاردهنده است

آخرین عناوین