پول‌های بزرگ کثیف چگونه در اقتصاد کشور جابجا می‌شوند؟

 3980528115 ۲۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
پول‌های بزرگ کثیف چگونه در اقتصاد کشور جابجا می‌شوند؟

در ایران قواعد و ساختار مناسبی برای شناسایی مفسدین اقتصادی در اولین قدم‌های ارتکاب جرم وجود ندارد. انفعال نسبت به روند وقوع جرم، اجازه اخلال در اقتصاد را به مفسدین می‌دهد.

به گزارش الف چگونگی مبارزه با فساد همیشه برای کشورها یکی از سؤال‌های اساسی بوده است. باوجود ایجاد ساختار و ضوابط برای جلوگیری از فساد در کشورهای توسعه‌یافته، همچنان فسادهای بزرگی در آن‌ها رخ می‌دهد. اما آنچه درزمینة مبارزه با فساد اهمیت دارد، رساندن فساد به کمترین حد ممکن است.

شفاف نبودن هدف یک تراکنش بانکی، شاه‌کلید فساد

ایران به‌عنوان یک کشور درحال‌توسعه همچون دیگر کشورهای هم‌رده خود درگیر برخی فسادها است. فسادهایی که دادگاه‌های ایران در چند سال اخیر با شتاب بیشتری در حال برخورد با آن‌ها هستند. فسادهایی که مردم بعضاً با اسامی چون بابک زنجانی یا حسین هدایتی با آن‌ها آشنا هستند. برخی مواقع نیز با القابی چون سلطان سکه و سلطان قیر خودنمایی می‌کنند.

مفسد اقتصادی پیش از ارتکاب جرم به چگونگی پنهان کردن آن از حاکمیت می‌اندیشد. درواقع با حل این معما، دیگر مهم نیست که چه حجمی از فساد رخ می‌دهد، چون حاکمیت اصلاً توان شناسایی فساد را ندارد. بدون شک هر مفسد اقتصادی برای محقق کردن هدف خود نیاز به انتقال پول دارد.

اگر دزدی‌های کوچک نادیده گرفته شود، فسادهای بزرگ، بدون انجام تراکنش‌های بزرگ بانکی امکان‌پذیر نیست، زیرا حجم اسکناس موجود در اقتصاد کمتر از 3 درصد پول کشور است. بقیه پول را اعداد داخل حساب‌ها تشکیل می‌دهند. علاوه بر این، ارزش کم پول ایران مانع استفاده از اسکناس در معاملات کلان می‌شود. درنتیجه افراد برای انجام فساد اقتصادی ناگزیر به استفاده از تراکنش‌های بانکی هستند.

تعدد حساب بانکی ترفند سلطان سکه برای شناسایی نشدن

با توجه به دلایل فوق پنهان کردن ذی‌نفع اصلی در یک تراکنش بانکی همان راه‌حل شناسایی نشدن مفسدین توسط حاکمیت است. طبق آماری که این روزها بسیار در رسانه‌ها دست‌به‌دست می‌شود، در ایران 500 میلیون حساب بانکی وجود دارد. این حجم از حساب های بانکی، ایران را با میانگین هشت حساب برای هر فرد در صدر رده‌بندی جهانی آن قرار داده است. جالب اینجا است که کشور دوم، یعنی سنگاپور به ازای هر فرد بالغ دارای دو حساب است.

این تعدد در حساب‌های بانکی بستری بزرگ برای انجام فساد را فراهم می‌کند. بستری که در حال حاضر محل انتقال نزدیک به 2000 هزار میلیارد تومان نقدینگی کشور است. دقیقاً مفسدین نیز از همین بستر برای پنهان کردن فساد خود از حاکمیت استفاده می‌کنند. برای مثال می‌توان به یکی از مفسدین بزرگ و مشهور چند سال اخیر، یعنی سلطان سکه، وحید مظلومین اشاره کرد. این فرد به‌تنهایی 219 حساب داشته که در مدت کوتاهی با انجام 170 هزار تراکنش، (انتقال پول توسط شبکه بانکی) 14 هزار میلیارد تومان را جابجا کرده است. البته این تمام توان وی برای پنهان کردن تراکنش‌های خود از دید حاکمیت نبوده بلکه مظلومین از حساب اطرافیان خود نیز برای پنهان کردن فعالیت گسترده خود در بازار سکه و ارز استفاده می کرد. به‌عنوان‌مثال وی با 32 حساب برادرزاده خود 6300 میلیارد تومان پول را جابه‌جا کرده بود.

خواب زمستانی برخی دستگاه‌های ناظر، در زمان وقوع جرم

مالکیت تعداد زیادی حساب تنها عایدی این حجم از حساب بانکی برای مفسدین اقتصادی نبوده است؛ بلکه آن‌ها موفق به خلق پدیده ای به اسم حساب‌های اجاره‌ای در اقتصاد ایران شده‌اند. اجاره حساب دیگران، به مفسدین اقتصادی این اجازه را می‌دهد تا علاوه بر استفاده از ظرفیت حساب‌های خود، حساب افراد دیگر که جز نزدیکانشان هم نیستند را مورداستفاده قرار دهند. برای مشاهده این شگرد مفسدین اقتصادی در استفاده از حساب افرادی خارج از دایره اطرافیان خود، می‌توان بازهم به پرونده سلطان سکه اشاره کرد. به‌عنوان‌مثال محمد اسماعیل قاسمی از همدستان مظلومین که در بین دلال‌های بازار ارز به محمد سالم معروف بود از 700 حساب بانکی به‌طور هم‌زمان بهره می‌برد. یکی از اقشاری که قاسمی از حساب بانکی آن‌ها سوءاستفاده می‌کرد، زنان خانه‌دار بودند. وی از نیاز این قشر به کسب درآمد استفاده و با پرداخت مبالغی، از حساب آن‌ها برای انجام تراکنش‌های خود بهره می‌برد. این مفسد اقتصادی با اجاره حساب آن‌ها، به خرید فروش گسترده و همچنین قاچاق در بازار سکه و ارز می پرداخت.

شاید در ابتدا، با توجه به برخورد با این مفسدین اقتصادی توسط دستگاه قضا این نتیجه حاصل شود که حاکمیت در حال برخورد با این افراد است؛ اما در این بین سؤالی ذهن را درگیر می کند، زمانی که این افراد در حال دامن زدن به آشفتگی بازار سکه و ارز بودند، چرا هیچ قاعده و قانونی برای جلوگیری از اخلال آن‌ها در بازار نبود؟ درواقع، شناسایی دیرهنگام این افراد است که باعث می‌شود آن‌ها پس از کسب سودهای کلان در دام قانون گرفتار شوند.
در حال حاضر حساب‌هایی که مجموع تراکنش‌های آن‌ها در یک سال بیش از 5 میلیارد تومان است، توسط نهادهای ناظر بررسی می‌شود. اما پسینی بودن این روند و طولانی بودن بررسی آن باعث می‌شود، مجرمین پس از اثرگذاری منفی بر اقتصاد کشور شناسایی شوند. این در حالی است که کشورهای توسعه‌یافته بر تراکنش‌های روزانه هر فرد آستانه‌گذاری(سقف) می‌کنند. این آستانه‌گذاری، آن‌هم برای تراکنش‌های 24 ساعت به حاکمیت این اجازه را می‌دهد که مفسدین را در اولین قدم ارتکاب جرم شناسایی کنند. درواقع با ایجاد قواعد و ضابطه‌های مناسب می‌توان تراکنش‌های مشکوک را در همان مراحل ابتدایی شناسایی کرد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۵۸۱۱۲۰۰:۳۴:۰۴ ۱۳۹۸/۵/۳۰
با پولشویی و چندین بار گردش پول بخیال خودشان انرا تطهیر میکنند
ناشناس۱۰۵۸۳۴۹۱۰:۱۵:۴۷ ۱۳۹۸/۵/۳۰
ساخت و ساز شهرک های ویلایی لاکچری حاصل پولهای کثیف و باد آورده است. چرا حسابرسی نمی شوند؟
ناشناس۱۰۵۸۳۶۴۱۰:۲۰:۵۵ ۱۳۹۸/۵/۳۰
سریال بوی باران در یکی دو قسمت اخیر به زیبایی نحوه پول شویی را به تصویر کشیده است. در مجموع سریال خوبی است. تمام روابط و واقعیت های جامعه را بدون سیاسی کاری به تصویر کشیده است.
ناشناس۱۰۵۸۳۷۶۱۰:۳۲:۲۹ ۱۳۹۸/۵/۳۰
آیا تصویب FATF ضروری نیست؟
ناشناس۱۰۵۸۱۱۷۰۰:۳۸:۳۰ ۱۳۹۸/۵/۳۰
افراد اصلی فساد معمولا در سایه هستند و پولشویی را با حساب افراد عادی انجام میدهند
ناشناس۱۰۵۸۱۲۷۰۰:۴۵:۵۳ ۱۳۹۸/۵/۳۰
در استان گلستان یه روش خیلی ساده و نخ نما شده هست و اون هم تبدیل پول حاصل از قاچاق مواد مخدر به زمین کشاورزی هست ، به همین سادگی. تقریبا" همه شهروندان گلستانی میدانند که برخی از ملاکین مهاجر از استانهای جنوب شرقی پول خرید این زمین ها رو از کجا تامین می کنند خوبه که دستگاههای نظارتی و قضایی یک رصد ساده انجام بدن خیلی چیزا براشون روشن می شه !
ناشناس۱۰۵۸۱۲۸۰۰:۴۵:۵۴ ۱۳۹۸/۵/۳۰
مقامات براحتی پولهای بزرگ را جابجا می کنند و با رابطه ای که دارند مشکلی ندارند
ناشناس۱۰۵۸۱۴۶۰۱:۲۳:۱۸ ۱۳۹۸/۵/۳۰
چون دوست دشمن است شکایت کجا بریم؟؟؟ باید به این نکته کلیدی اشاره کرد که بخشی از حاکمیت از همین عدم شفافیت استقبال می کنه و به دلایل مختلف راضی به شفافیت نیست!!!
ناشناس۱۰۵۸۱۶۴۰۴:۵۴:۳۶ ۱۳۹۸/۵/۳۰
هیچ چیز تو ایران شفاف نیست.
ناشناس۱۰۵۸۱۶۵۰۵:۲۶:۲۹ ۱۳۹۸/۵/۳۰
توسط برخی مسئولان
ناشناس۱۰۵۸۱۷۲۰۶:۵۸:۵۸ ۱۳۹۸/۵/۳۰
راه کار درستی که در سایر کشورها انجام شده است پایش و شفافیت حساب های بانکی اشخاص حقیقی و حقوقی است. متاسفانه در کشور ما بانک ها پذیرای هر مبلغی از طرف هر شخصی هستند و هیچ وقت به این نکته توجه نشده است که فردی که گردش پولی بالائی دارد منشاء این گردش از کجاست؟ برای حل این موضوع اول باید نگاه بانک ها برای افتتاح حساب از حالت شعبه محور خارج شود بنحوی که هر شخص حقیقی و حقوقی در یک بانک فقط یک حساب جاری، یک حساب قرض الحسنه و یک حساب پس انداز داشته باشد. دوم باید منشاء پول واریز شده به حساب های بانکی کاملا مشخص باشد و در سر فصل های مختلف شامل درآمد ناشی از حقوق، اجاره بها، فروش کالا و خدمات و .. تفکیک گردد و بر اساس همین سر فصل ها ها نیز مالیات از افراد گرفته شود این موضوع در حال حاضر با توجه به گسترش خدمات نرم افزاری به راحتی قابل حصول است. سومین نکته که متاسفانه بانک ها نسبت به آن غافل هستند بحث شناسائی محل سکونت و احراز شغل افراد است. در حال حاضر برای شناسائی هویت افراد کد ملی بسیار کارآمد است ولی برای شناسائی محل سکونت افراد هیچ راه کاری دیده نشده است قاعدتا محل سکونت افراد باید با استفاده از آخرین آدرس ارائه شده در سازمان ثبت احوال برای دریافت کد ملی ملاک قرار گیرد و هر گونه تغییر آدرس محل سکونت باید در این سازمان ثبت گردد ولی آیا بانک ها به این موضوع مهم توجه داشته اند؟ سهل انگاری در احراز شغل افراد تا آنجا پیش رفته است که برای بانک ها تحویل دستگاه های کارتخوان به هر فرد متقاضی هیچ محدودیتی ندارند و به راحتی این دستگاه ها قابل دریافت است. در حالی که این دستگاه ها باید در اختیار افرادی قرار گیرد که دارای پروانه کسب و کار ی اشتغال باشند.
محسن۱۰۵۸۱۷۳۰۷:۰۰:۲۹ ۱۳۹۸/۵/۳۰
این که کاری نداره ، هر نفر مجاز باشه فقط یک حساب داشته باشه و با کد ملی به راحتی میشود این موضوع را کنترل کرد ، سپرده های بانکی هم به شکل اوراق باشه و قابلیت واریز و برداشت نداشته باشه ، کنترل درآمد و اخذ مالیات هم راحت میشود حتما" باید فاجعه اقتصادی و تورم لجام گسیخته پیش بیاد بعدا" فکری بشه و ده ها سال بدون اقدام عملی هم رها بشود قانون گذاران و مسئولین با تاخیر زیاد اقدام می کنند
حسين۱۰۵۸۱۸۵۰۷:۲۷:۴۶ ۱۳۹۸/۵/۳۰
در كشورهاي توسعه يافته براي حساب بانكي هر شخص حقيقي يا حقوقي براساس سطح درآمدي و كاركرد تعريف شده محدوديتي تعيين ميكنند و به طور مثال اگر در حساب يك خانم خانه دار با سطح محدوديت ٥٠٠٠ يورو مبلغي بالاتر واريز بشه اون وجه تا ارائه توضيحات مشخص و مستند توسط صاحب حساب به بانك توقيف ميشه . در صورتي كه اين كار در ايران انجام بشه بسياري از مشكلات كشور اعم از رشوه ، پولشويي، حساب هاي اجاره اي ، فرارمالياتي وو حل ميشه تصويب و اجراي اين قانون نياز به همت بلند يك مسئول شجاع داره كه فعلا گويا در دسترس نيست
ناشناس۱۰۵۸۱۹۸۰۷:۴۹:۰۴ ۱۳۹۸/۵/۳۰
مقصر اصلي خود بانك ها هستند زماني كه كارت بانكي رايج شد بانكها مسابقه صدور كارت گذاشته بودند كوچكترين كاري كه به بانك داشتيم حتما بايد حساب باز كنيم و عابر بانك صادر بشه الانم همينطوره من توي شهر الف حساب دارم ميرم شهر ب همون بانك ميگه نه بايد حساب جديد باز كني امان از اين آمار الكي دادن و خودشيريني براي مافوق
ناشناس۱۰۵۸۴۶۶۱۱:۳۷:۴۶ ۱۳۹۸/۵/۳۰
عالی! کاملا درسته. هر شعبه بانک برای بالابردن پرتفوی خودش مجبورت میکنه حساب باز کنی! تو شعبه دیگه از همون بانک حساب دارم، میگه باید اینجا هم باز کنی و 50تومن واریز کنی؛ اما از فردا میتونی برداشت کنی!
ناشناس۱۰۵۸۲۰۲۰۷:۵۲:۲۰ ۱۳۹۸/۵/۳۰
راهکار مقابله مشخصه همت انجام کار مهمه که نیست
ناشناس۱۰۵۸۲۴۸۰۸:۵۱:۵۸ ۱۳۹۸/۵/۳۰
کاملا درست است ضمن اینکه باید به صورت پیش رویدادی با فساد برخورد کرد و پیش گیری بهتر از درمان است به فهرست فوق باید موارد دیگر را هم اضافه کرد و کنترل فقط نباید روی تراکنشها باشد: 1- کنترل مجموع موجودی تمام حسابهای هر کد ملی 2- کنترل سرعت تغییرات سرمایه و دارایی افراد به ویژه سرمایه های غیر منقول 3- جداسازی حسابهای تجاری از حسابهای غیر تجاری از نظر سقف مجاز موجودی و تراکنش 4- الکترونیک کردن خدمات غیر الکترونیک بانکها نظیر وام 5- قابلیت تعیین هویت فرستنده پول توسط گیرنده البته این فهرست را میتوان تکمیل تر کرد
شمس۱۰۵۸۳۱۲۰۹:۳۸:۱۱ ۱۳۹۸/۵/۳۰
با سلام ، چرا یک دادگاه علنی با حضور هیئت منصفه و ارباب جرائد در این زمینه ها برگزار نمیشود.
ناشناس۱۰۵۸۳۱۹۰۹:۴۴:۰۵ ۱۳۹۸/۵/۳۰
هیچ حرکتی از دید تیز بین ماموران مسئول دور نیست مگر اینکه هماهنگ شده باشد. شما دنبال همان هماهنگ کننده باشید نه عوامل اجرایی
ناشناس۱۰۵۸۳۴۷۱۰:۱۴:۵۳ ۱۳۹۸/۵/۳۰
هر کس یک حساب به شماره کد ملی خود داشته باشد کافی است. به همین سادگی می توان همه این مفسده ها را کنترل کرد. چون خودشان در حال خوردن هستند نمی خواهند مشکل را برطرف کنند.
علی۱۰۵۸۴۹۱۱۱:۵۰:۵۹ ۱۳۹۸/۵/۳۰
اگر موضوع حساب اجاره ای اینقدر شفاف است چرا برای حذف آنها کاری نمی شود

پربحث‌های امروز

 1. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 2. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 3. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 4. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 5. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 6. پشت‌پرده ترس عربستان و آمریکا از بردن نام ایران

 7. یمن و دو راهی سخت برای عربستان

 8. نگاهی به شمشیر رعدآسای ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس

 9. گالری تتوهای رنگی در حصار پلیس + تصاویر

 10. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 11. پیام تهران به واشنگتن: هر اقدام نظامی با پاسخ جدی ایران روبرو خواهد شد

 12. مراسم ترحیم اسدالله عسگراولادی  

 13. تولید رب ۲۲ هزار تومانی با گوجه هزاری!

 14. پدر قربانی برق‌گرفتگی در آزادی: از خون پسرم نمی گذرم/ مقصر را معرفی کنید

 15. تیزر «ماجرای نیمروز: رد خون» منتشر شد  

 16. توانمندی‌های تسلیحاتی و موشکی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران  

 17. تصاویری کمتر دیده شده از استاد شهریار  

 18. حقیقی که با حمله به قلب نفت عربستان آشکار شد

 19. سردرگمی سرمربی استقلال برای دربی

 20. ماجرای وثیقه ۲۰ میلیاردی یک دهه هفتادی برای شبنم نعمت‌زاده

 21. مشاور ظریف خطاب به عربستان: جنگ یمن را همین حالا پایان دهید

 22. شمخانی: سیاست ایران کاهش تنش و اجتناب از درگیری است

 23. جودوی ایران تعلیق شد؟

 24. روحانی: فشار حداکثری آمریکا علیه ملت ایران رو به پایان است  

 25. پرداخت کرایه تاکسی‌های شهری و آنلاین با «کارپِی»

پربحث‌های دیروز

 1. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 2. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 3. آیا روحانی هم به دیدار با ترامپ نیاز دارد؟!

 4. تصویری از کودک جان باخته در ورزشگاه آزادی  

 5. دستگیری اراذل و اوباش شهر تهران  

 6. واکنش پادشاه عربستان به حملات آرامکو: توانایی مقابله را داریم و قادر هستیم به این اقدامات پاسخ دهیم

 7. پنکه حسن روحانی در ترکیه  

 8. ادعای واهی عربستان علیه ایران: در حملات اخیر به پالایشگاه‌ها از سلاح ایرانی استفاده شده!

 9. واکنش «محمدعلی الحوثی» به سخنان «پوتین»

 10. کارنامه امیدبخش قوه قضائیه در ۲۰۰ روز اخیر

 11. ترامپ: دنبال رویارویی نظامی با ایران نیستیم/ به نظر می‌رسد ایران مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان است

 12. مایک پنس: آماده دفاع از متحدان منطقه‌ای خود هستیم

 13. بیانیه «مهم» انصارالله در رد محکومیت‌های بین‌المللی علیه حمله آرامکو

 14. ترامپ: ترجیح می‌دهم با روحانی دیدار نکنم

 15. محسن رضایی: روزی می‌رسد که ترامپ را محاکمه می‌کنیم/ روحانی نباید به ترامپ جز با مشت گره کرده نگاه کند

 16. واکنش وزیر بهداشت به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 17. ترامپ: سعودی‌ها برای تامین امنیت خود باید پول بیشتری بدهند

 18. عکس جنجالی بازیکنان استقلال با پیراهن دختر آبی  

 19. شکاف میان مردم و دولت آمریکا / رویای «لینکلن» تعبیر نشد

 20. واکنش نمکی به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 21. تاجیک: کوتوله‌هایی آمدند و اصلاح‌طلبی را قبضه کردند/ تاریخ مصرف طیف لاریجانی برای اصلاح‌طلبان تمام شده است؟/ خاطره عباس عبدی از حضور در ورزشگاه آزادی

 22. دادستان تهران: بیش از ۱۰۰ هزار خودرو سایپا و ایران‌خودرو نزدیک به شش ماه در پارکینگ‌ها بلاتکلیف مانده

 23. مرگ یک پسر بچه‌ ساله در ورزشگاه آزادی بر اثر برق‌گرفتگی/ "مقصر" کیست؟

 24. اسلحه عجیب اراذل و اوباش تهرانی!  

 25. بازتاب بیانات رهبر انقلاب درباره مذاکره با آمریکا در رسانه‌های خارجی

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 3. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 4. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 5. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 6. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 7. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 8. زنان را به استادیوم راه بدهید

 9. اظهارات پدر ٰ«سحر خدایاری»/ اجازه سو استفاده به دیگران نمی‌دهم

 10. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 11. پزشکیان: پناهیان وجناحش در مطالبه شفافیت دنبال بهره برداری سیاسی اند

 12. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 13. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 14. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 15. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 16. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 17. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 18. دستور بازداشت هنرپیشه هتاک صادر شد

 19. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 20. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 21. سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد مکرون برای حفظ برجام موافقت کرد

 22. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 23. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 24. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 25. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

پربحث‌های اخیر

 1. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 2. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 3. تولید رب ۲۲ هزار تومانی با گوجه هزاری!

 4. سقوط شاخص بورس از کانال ۳۰۰ هزار واحد

 5. آخرین قیمت انواع سکه در بازار + نرخ دلار

 6. لایحه حمایت از سهامداران خرد تصویب شد

 7. صدور ۱.۲ میلیون قبض پیامکی برق در تهران

 8. هزینه خرید وام مسکن به زیر ۱۰ میلیون برگشت

 9. زنگنه: نباید از نفت به عنوان سلاح استفاده کرد

 10. همتی: به‌دنبال این هستیم که سوئیفت را دور بزنیم

 11. قیمت نفت کاهش یافت

 12. جدول/ آخرین قیمت دلار، پوند و یورو

 13. تخلفات میلیاردی سازمان هدفمندی یارانه‌ها

 14. اهمیت غرفه سازی نمایشگاهی

 15. یارانه واقعی کم درآمدها چقدر است؟

 16. موافقت بانک مرکزی با وام تکمیلی ساخت مسکن زلزله‌زدگان

 17. آخرین قیمت آپارتمان در تهران  

 18. قیمت خودروهای شاسی‌بلند در بازار  

 19. ماجرای قرارداد ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران و چین چیست؟

 20. چه کسانی باید منتظر حذف یارانه‌ها باشند؟

 21. قیمت سبد نفتی اوپک به مرز ۶۷ دلار رسید

 22. مشاغلی که باید سامانه صندوق فروش نصب کنند؛ از وکلا و دفاتر استاد تا مشاوران

 23. مرغ چقدر قیمت خورد؟

 24. معاون بانک مرکزی برکنار شد

 25. راه حل وزیر نیرو برای تامین آب صنعت

پربحث‌های دیروز

 1. قیمت دفتر دانش‌آموزی اعلام شد

 2. قرارداد ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران و چین شایعه بود؟

 3. افزایش جزئی قیمت سکه در بازار / دلار ۱۱۴۰۰ تومان شد

 4. فاصله زیاد حداقل دستمزد با معیشت کارگران

 5. چه کسانی باید منتظر حذف یارانه‌ها باشند؟

 6. قیمت سبد نفتی اوپک به مرز ۶۷ دلار رسید

 7. مشاغلی که باید سامانه صندوق فروش نصب کنند؛ از وکلا و دفاتر استاد تا مشاوران

 8. مرغ چقدر قیمت خورد؟

 9. معاون بانک مرکزی برکنار شد

 10. راه حل وزیر نیرو برای تامین آب صنعت

 11. تلاش هند برای افزایش واردات نفت از روسیه

 12. قیمت خودروهای سایپا در بازار

 13. قیمت محصولات ایران‌خودرو در بازار

 14. موافقت رهبری با برداشت ۳۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای راه‌آهن زاهدان

 15. جدول/ قیمت خودرو‌های پرفروش بازار  

 16. شاخص بورس ۳۸۳۴ واحد افت کرد

 17. از طرح ساماندهی بازار خودرو چه خبر؟!

 18. تغییرات جدید در نحوه خرید بنزین در راه است

 19. راه‌اندازی خط اعتباری ۴۰۰میلیارد دلاری ایران و چین

 20. اقتصاد دنیا بدون نفت خلیج فارس چقدر دوام می‌آورد؟

 21. صادرات نفت سبک عربستان متوقف شد

 22. قیمت دلار و یورو در صرافی‌ها + جدول

 23. فریب پیامک‌های کارت سوخت را نخورید

 24. کاهش ۷ درصدی واردات در ۵ ماهه امسال

 25. یارانه‌ها امشب واریز می‌شود

پربحث‌های هفته

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 3. نامه زاکانی به رئیس قوه قضائیه؛ سیاست های غلط دولت بیشتر ذخایر ارزی را بر باد داد/ برای ده ها میلیارد دلار دادخواهی کنید

 4. با زندگی مردم چه کردیم؟/ آرزویی که بی‌خانمان‌ها باید به گور ببرند+ نمودار

 5. درآمد روزانه صد هزارتومانی جوان لیسانسه از فروش سبزی با فرغون

 6. جزئیات انتقال آب دریای عمان به ۳ استان شرقی کشور

 7. جزئیات واردات کالا‌های اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی/ ارزی که مشکل ساز شد!

 8. چه مجازاتی در انتظار پزشکان فراری از کارتخوان است؟

 9. با ۳۰۰ میلیون می‌توان در تهران خانه‌ خرید؟ / آینده بازار مسکن چگونه است؟

 10. برای خانه‌های ۳۰ متری در تهران تقاضا وجود دارد؟

 11. پیشنهاد افزایش ۱۰۰ درصدی حق کمیسیون مشاوران املاک!

 12. فروش سیمان صادراتی ۷۰ دلاری به قیمت ۲۰ دلار

 13. ورود ۳ خودروی جدید به بازار تا پایان سال؛ وعده‌ای که عملی می‌شود؟

 14. واردات برنج همچنان ممنوع است

 15. ریزش سراسری معاملات مسکن/ آرامش بازار مشروط است

 16. آنچه باید درباره آرامکوی عربستان، بزرگترین شرکت نفت جهان بدانید

 17. جبل طارق: ایران تعهدات خود درباره کشتی آدریان‌دریا را نقض نکرده است

 18. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 19. اعلام شرایط فروش نقدی ۴ محصول سایپا

 20. سندی دیگر برای اثبات شکست تحریم‌های آمریکا

 21. سهم کارت سوخت جایگاهداران باز هم کم می‌شود؟

 22. جریان انحرافی در بازار مسکن

 23. تولید رب ۲۲ هزار تومانی با گوجه هزاری!

 24. قیمت دفتر دانش‌آموزی اعلام شد

 25. قیمت برق با حذف قبوض کاغذی تغییر می‌کند؟

آخرین عناوین