موشک‌های یمنی امارات را نشانه رفته‌اند/ نقش ابوظبی در تجاوز به یمن به پایان خواهد رسید؟

گروه جهان الف،   3980528067 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

تحولات اخیر در یمن و سخنان مسئولان اماراتی در این خصوص نشان می دهد که زمان آن فرا رسیده که امارات به نقش خود در یمن پایان دهد.

موشک‌های یمنی امارات را نشانه رفته‌اند/ نقش ابوظبی در تجاوز به یمن به پایان خواهد رسید؟
 

به گزارش مهر، بررسی تحولات اخیر در یمن به ویژه تحولات میدانی و عملیات نیروهای مقاومت این کشور علیه مواضع متجاوزان در کنار اظهار نظر مقام های سیاسی امارات نشان از آن دارد که زمان آن فرارسیده تا ابوظبی به نقش خود در روند تجاوز به یمن و حمله بی نتیجه به این کشور پایان دهد.

انتشار سخنان مشاور سابق ولی عهد ابوظبی در خصوص جنگ یمن در رسانه های عربی جنجال برانگیز شد. عبدالخالق عبدالله چهره تندرو و مشاور سابق ولیعهد ابوظبی در اظهارات جدید خود در فضای مجازی اعلام کرده بود که جنگ یمن برای امارات به پایان رسیده است.

وی همچنین اضافه کرد که امارات هم اکنون همه فشار سیاسی و دیپلماتیک خود را صرف آشتی و صلح با ملت یمن خواهد کرد. لازم به ذکر است که این توییت عبدالله چندروز پس از دیدار مقامات امارات و ایران در رابطه با امضای تفاهم نامه همکاری به منظور تقویت و تحکیم امنیت مرزها مطرح شد.

عبدالخالق عبدالله هم چنین مقام‌های دولت مستعفی یمن را به دشمنی  پنهان با امارات متهم کرد و گفت که آن‌ها به دنبال مقابله با این کشور و تخریب همه اقدامات و نقش ابوظبی در یمن هستند.

انور قرقاش وزیر مشاور امارات در امور خارجه این کشور نیز که به انتشار پست های توئیتری بسیار تند معروف است به تازگی از توافق ابوظبی و ریاض بر سر استراتژی بعدی در یمن خبر داده بود.

همزمانی مطرح شدن این سخنان مسئولان اماراتی با بزرگترین عملیات پهپادی نیروهای مقاومت یمن علیه تأسیسات نفتی عربستان گمانه زنی ها را در خصوص اینکه به زودی نقش امارات در تجاوز به یمن به پایان خواهد رسید تقویت می کند.

نیروهای مقاومت یمن به تازگی از بزرگترین عملیات پهپادی خود علیه مواضع متجاوزان سعودی خبر دادند. یحیی سریع سخنگوی ارتش یمن اعلام کرد که نیروهای این کشور با ۱۰ پهپاد تأسیسات نفتی آرامکو را در نزدیکی مرز امارات هدف قرار داده و این عملیات در چارچوپ عملیات بازدارنده شماره یک است. سریع تصریح کرد که در این عملیات حوزه نفتی و پالایشگاه «الشیبه» از شرکت‌های وابسته به آرامکو هدف قرار گرفته است. ارتش یمن همچنین از شرکت‌های خارجی خواست که از اهداف مهم در عربستان سعودی خارج شوند و از آن دوری کنند.

نیروهای مقاومت یمن پا را از این حد نیز فراتر گذاشته و بعد از اجرای بزرگترین عملیات پهپادی خود علیه تأسیسات نفتی عربستان اعلام کردند که حملات بعدی ما به امارات خواهد بود. آنها اعلام کردند که  پیام حمله به پالایشگاه الشیبه، دربردارنده این تهدید برای امارات است که حمله بعدی علیه این کشور خواهد بود.

یگان پهپادی یمنی‌ها در ۲۴ اردیبهشت گذشته برای اولین بار توانست تا عمق ۸۵۰ کیلومتری عربستان پرواز کرده و خط لوله نفت استراتژیک شرق به غرب سعودی‌ها را هدف قرار داد. حمله‌ای که یک تحول راهبردی در جنگ محسوب می‌شد به طوریکه سعودی‌ها از سران کشورهای عربی برای برگزاری نشستی در این خصوص در مکه دعوت کردند و همزمان دولت ریاض این موضوع را در شورای امنیت سازمان ملل نیز مطرح کرد.

هدف قرار دادن شهر مهم الدمام که دور ترین نقطه شرقی عربستان نیز به شمار می رود طی هفته های گذشته توسط یک موشک بالستیک پیشرفته دور برد بار دیگر توجه ها را به سمت تقویت بنیه و توان نظامی نیروهای مقاومت یمن معطوف کرد؛ توان نظامی که اینک به عنوان قدرت بازدارنده در برابر ائتلاف متجاوز سعودی قد علم کرده و از مرحله دفاعی به مرحله هجومی رسیده است.

عربستان نیز هر بار با تأیید وقوع این عملیات های موشکی و پهپادی چاره ای جز اذعان به ضعف توان نظامی خود برای مقابله با آنها نداشته و بعضا تلاش می کند با استفاده از اهرم های رسانه ای خود برای نشان دادن پیشروی های دروغین در یمن فضا سازی های رسانه ای را گسترش دهد. فرودگاه ابها و پایگاه هوایی ملک خالد و فرودگاه نجران نیز گاه و بیگاه هدف حملات موشکی و پهپادی یمنی‌ها قرار می‌گیرد.

به همه این تحولات باید این نکته را نیز اضافه کنیم که امارات در صدد است نظامیان خود را از یمن خارج کند. در همین خصوص خبرگزاری آسوشیتدپرس آمریکا به نقل از منابع آگاه اماراتی اخیرا نوشت که ابوظبی بین ۵۰ الی ۷۵ درصد نیروهای خود را از یمن خارج کرده است.

درگیریهای اخیر شهر عدن که به اصطلاح پایگاه دولت مستعفی یمن به شمار می رود و شدت گرفتن تنش ها میان مزدوران وابسته به امارات از یک سو و نیروهای دولت مستعفی یمن که تحت حمایت عربستان هستند از سوی دیگر باعث شد تا اختلافات میان دو کشور بر سر یمن مجددا آشکار شود. این درگیری ها به حدی شدت گرفت که صدای مجامع بین المللی را نیز درآورده و همگان خواهان متوقف شدن آن بودند.

مسئولان دولت مستعفی یمن نیز شدیدترین انتقادات را علیه امارات مطرح کرده اند و به تازگی نیز نمایندگان پارلمان وابسته به این دولت خواستار لغو مشارکت امارات در ائتلاف عربی شده اند. آنها با مطرح کردن سخنان بی سابقه علیه امارات اعلام کردند که نظامیان وابسته به این کشور باید از یمن خارج شوند.

امارات و عربستان که سعی دارند با عادی جلوه دادن شرایط در یمن این طور القاء کنند که این دو کشور هیچ اختلافی بر سر پرونده یمن ندارند در پشت پرده اختلافات شدیدی بر سر این پرونده و دیگر پرونده های خاورمیانه دارند. سفر بی نتیجه ولی عهد ابوظبی به عربستان همراه با پوشش رسانه ای گسترده که بیشتر یک شوی تبلیغاتی در بحبوحه درگیری های عدن بود نمونه این تلاش به شمار می رود.

بررسی تحولات اخیر یمن و کنار هم قرار دادن تصمیمات اخیر امارات در خصوص پرونده یمن و اظهار نظرهای مقامات این کشور در زمینه لزوم پایان دادن به نقش امارات در جنگ یمن از یک سو و گسترش دامنه عملیات نیروهای مقاومت یمن و کشیده شدن آن تا نزدیکی امارات که پیام واضحی را در خصوص اینکه هدف بعدی قطعا این کشور خواهد بود نشان می دهد که زمان آن رسیده امارات در خصوص سیاستها و حساب و کتابهای خود در یمن بازنگری کرده و به نقش ابوظبی در مشارکت در ائتلاف متجاوز سعودی علیه یمن قبل از آنکه دیرتر شود پایان دهد.

دیدگاه کاربران

محمد۱۰۵۶۱۶۷۱۲:۳۲:۴۸ ۱۳۹۸/۵/۲۸
یه موشک به ابوظبی شلیک بشه این شهر و حتی امارات کارش از جنبه توریسم تمامه
افشین۱۰۵۷۱۰۷۲۲:۳۱:۳۸ ۱۳۹۸/۵/۲۸
بزنید امارات را بترکونید .این کشور خائن و صهیونیستی

پربحث‌های دیروز

 1. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 2. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 3. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 4. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 5. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 6. غیزانیه از نمای نزدیک

 7. ۳ تا ۱۰ سال حبس برای پدر رومینا اشرفی

 8. لطفاً مردم را پشت درهای مجلس نگه ندارید

 9. عذرخواهی امام جمعه اهواز از پسر مجروح روز سوم خرداد در غیزانیه

 10. اهتزاز پرچم ایران در پایتخت ونزوئلا

 11. روایت میدل ایست مانیتور از پادشاهی وحشت "استالین عربستان"

 12. ریشه قتل دختر ۱۴ ساله تالشی اختلافات مذهبی نیست

 13. رشوه ۶۵ میلیارد تومانی به نماینده مجلس برای جلوگیری از یک طرح

 14. قتل دختر تالشی/ پدر علت قتل را فرار از منزل عنوان کرد

 15. اقتدار در دریای کارائیب؛ صدای پای ایران در حیاط خلوت آمریکا

 16. متهم ردیف اول گرانی مسکن کیست؟

 17. نجوا لاشیدایی چگونه سلطان طلا شد؟

 18. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 19. درآمد ۲ هزار میلیاردی ایران از صادرات محصولات نانویی

 20. نماینده خوزستان در مجلس خبرگان: مشکل آب غیزانیه سابقه طولانی دارد/ بارها تذکر داده بودیم

پربحث‌های هفته

 1. عملکرد مجلس دهم ؛ شما چه فکر می‌کنید؟

 2. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 3. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 4. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 5. آیا فلسطینی‌ها زمین‌هایشان را به یهودیان فروختند؟

 6. اردشیر زاهدی: همیشه به ایران افتخار می‌کنم/ نگذارید سلطه آمریکا و انگلیس برگردد/ حکومت پهلوی به مردم آزادی نمی‌داد‌

 7. با زوج خودرویی محکوم به اعدام بیشتر آشنا شوید

 8. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 9. جمعیت جوان، کرونا را شکست می‌دهد

 10. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 11. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 12. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 13. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 14. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 15. «عادی سازی» در شرایط کرونایی و سه شنبه‌های «جوج» در شمال !

 16. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 17. روایت روح الامینی از فاصله معنادار بین رقبای ریاست مجلس/دفاع آقاتهرانی از صادق محصولی/واپسين ماموريت فراكسيون اميد/ ائتلاف لاریجانی با اصلاح طلبان در راه است؟

 18. مروری بر ازدواج‌های سیاسی؛ از احمدی‌نژاد تا روحانی + تصاویر

 19. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 20. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 21. نامه توکلی به دادستان تهران درباره کشت و صنعت مغان: حمایت برای جلوگیری از چپاول حقوق ملت را انتظار می‌کشیم/ از انجام تشریفات جدید پیش از نتیجه اعلام جرم دیده‌بان در دادگاه خودداری کنید

 22. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 23. غیزانیه از نمای نزدیک

 24. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

 25. وامی‌ برای آشنا، آشنایی برای وام !

آخرین عناوین