مرز خسروی آماده پذیرایی از ۱.۲ میلیون زائر

گروه اجتماعی الف،   3980528029

مرز خسروی به عنوان نزدیکترین مرز به عراق در چند سال گذشته بارها با خبر بازگشایی برای ایام اربعین مواجه شده اما در آخرین لحظات این اقدام منتفی شده است.

مرز خسروی آماده پذیرایی از ۱.۲ میلیون زائر

به گزارش تسنیم، مرز خسروی در 20 کیلومتری شهرستان قصرشیرین و در 176 کیلومتری غرب کرمانشاه قرار دارد و نزدیکترین مرز تا بغداد محسوب می‌شود اما با وجود فراهم بودن زیرساخت‌ها در چند سال گذشته از عبور و مرور زائران اربعین محروم مانده است و هر ساله با نزدیک شدن به ایام محرم بازگشایی این مرز به بزرگترین دغدغه مردم منطقه تبدیل می‌شود.

طی چند سال گذشته همواره اخباری مبنی بر افزایش احتمال بازگشایی خسروی برای ایام اربعین به گوش می‌رسید اما همیشه در آخرین لحظات با مخالفت طرف عراقی در سکوت و سکون باقی ماند تا وعده بازگشایی به سال بعد موکول شود.

امسال نیز همچون سال‌های گذشته وعده‌های خوشایندی از بازگشایی این مرز برای ایام اربعین به گوش می‌رسد و این در حالی است که با حذف روادید برای ایام اربعین تعداد زائران به طور قطع افزایش یافته و مرز مهران پاسخگوی این حجم از زائران نخواهد بود و همین موضوع همت بیشتری را برای بازگشایی از سوی مسئولان استانی و کشوری می‌طلبد.

با بازگشایی مرز خسروی زوار استان‌های شمال غربی کشور همچون اردبیل، آذربایجان‌های غربی و شرقی و سنندج از محور قزانچی-کرمانشاه به استان کرمانشاه وارد شده و استان‌های مرکزی کشور نظیر زنجان و همدان نیز از محور ورودی بیستون عبور خواهند کرد و در صورت داشتن خودرو سواری از مسیر میدان آزادگان و در صورت نیاز به استفاده از اتوبوس پس از مراجعه به پایانه «راه کربلا» و از طریق بزرگراه کربلا که از شهرستان‌های اسلام‌آباد غرب، دالاهو، سرپل‌ذهاب و قصرشیرین می‌گذرد می‌توانند به مرز خسروی دسترسی داشته باشند.

با توجه به وعده‌های سال‌های گذشته برای بازگشایی مرز خسروی زیرساخت‌های لازم در این مرز فراهم شده ‌و رحمانی فضلی چند روز پیش در همایشی اعلام کرده که برای بازگشایی مرز خسروی توافق اولیه با مسئولان عراقی انجام و این امر در تفاهم‌نامه با معاون وزیر کشور عراق گنجانده شده و در سفر وزیر کشور عراق به ایران نیز این جزو موضوعات اصلی استو امید داریم این موضوع نهایی شود.

به منظور آمادگی استان برای میزبانی از زائران اربعین در مرز خسروی نشست‌های ستاد اربعین به صورت مستمر در استان برگزار می‌شود که در آخرین جلسه مسئولان کشوری از جمله فرمانده پلیس راه کشور و رئیس کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین بر فراهم بودن زیرساخت‌ها در خسروی و شرایط مطلوبتر نسبت به مهران تأکید داشتند.

هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه در نشست ستاد اربعین اظهار داشت: موضوع فراهم‌کردن زیرساخت‌های مورد نیاز برای آیین اربعین حسینی با جدیت از سوی مدیریت ارشد استان دنبال می‌شود و این سومین نشست این ستاد در هفته جاری است و نشان از اهمیت موضوع دارد.

بازوند عنوان کرد: مرز خسروی از قرن‌ها پیش مسیر اصلی عبور عاشقان اباعبدالله حسین(ع) بوده و بازگشایی دوباره این مسیر یک اولویت است.

وی گفت: مجموعه دولت و وزارت کشور و مدیریت ارشد استان مدت‌ها است به صورت ویژه موضوع بازگشایی دوباره این مرز تاریخی را پیگیری می‌کند و دیدارهای متعدد و ثمربخشی با طرف عراقی داشته‌ایم.

بازوند افزود: شواهد و نشانه‌ها حاکی از بازگشایی دوباره مرز خسروی است اما تا زمانی که دولت عراق به طور رسمی این موضوع را ابلاغ نکند این بازگشایی قطعیت ندارد.

استاندار کرمانشاه بیان کرد: با توجه به لغو روادید برای ایام اربعین و آسان شدن امکان حضور افراد، پیش‌بینی می‌شود که میزان استقبال از این آئین حسینی در امسال بسیار بیشتر باشد.

وی با اشاره به اینکه مجموعه پارکینگ‌های گسترده‌ای در قصرشیرین احداث شده‌ و دیگر زیرساخت‌های لازم فراهم شده است افزود: با توجه به این پیش‌بینی‌ها، کرمانشاه کاملا آماده میزبانی شایسته از خیل عظیم عاشقان اباعبدالله حسین(ع) است.

بازوند با بیان اینکه با توجه به مذاکراتی که با عراق داشته ایم همه شرایط برای بازگشایی مرز خسروی آماده است گفت: بر اساس رصدهای انجام شده مشکل امنیتی خاصی برای تردد زائرین اربعین از مرز خسروی تا کربلا وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه مدیران باید موضوع میزبانی از زائران اربعین را با جدیت بیشتری دنبال کنند افزود: در زمینه زیرساخت‌ها و میزبانی شایسته از زائرین اربعین، از وضعیت مطلوب و در خور نام و آوازه مهمان نوازی کرمانشاهی فاصله داریم و باید مسئولان و مردم با تمام وجود پای کار بیایند.

کرمانشاه آماده میزبانی از 1.2 میلیون زائر در ایام اربعین می‌شود

مهرداد سالاری معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمانشاه با اشاره به اینکه برای ایام اربعین این استان آماده میزبانی 1.2 میلیون زائر می‌شود اظهار داشت: زیرساخت‌های استان کرمانشاه برای اربعین نسبت به استان مجاور همچون ایلام بسیار بهتر است.

وی افزود: در سال‌های گذشته که مرز خسروی بازگشایی نشد، از مسیر استان کرمانشاه حدود 500 هزار نفر به مرز مهران راهی شدند و امسال برای حضور یک میلیون تا یک میلیون و 200 هزار نفر هدف گذاری شده است و لذا زیرساخت‌ها باید دو برابر ارتقا یابد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمانشاه با اشاره به بازدید از زیرساخت‌های موجود گفت: طرح جامع اربعین به مراحل خوبی رسیده و به دنبال ایجاد یک طرح منطقه‌ای هستیم تا برنامه‌ریزی مناسبی برای خدمت‌رسانی در مرزها انجام دهیم.

سالاری با بیان اینکه زوار از سه طریق ارتباطات ریلی، هوایی و زمینی به کرمانشاه می‌توانند سفر کنند افزود: اکنون فرودگاه کرمانشاه تجهیز شده و آماده است و قطار هم امسال داریم.

وی بیان کرد: همچنین در برنامه تدارک دیده شده پنج پارکینگ بزرگ با ظرفیت بالایی در قصرشیرین در نظر گرفته شده و برنامه‌ریزی لازم برای نقل و انتقال زوار انجام شده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه عنوان کرد: اردوگاه استراحت موقت در پارکینگ‌های فوق در نظر گرفته شده و ظرفیت اقامتی این منطقه باید دوبرابر افزایش یابد و همچنین نقاط کور شبکه‌های ارتباطی شناسایی شده و باید برطرف شود.

سالاری افزود: افزایش مجتمع‌های خدمات رفاهی بین شهری، کارخانه‌های یخ در مسیر، چهارخطه کردن بزرگراه کربلا و مجهز کردن کل مسیر به پایش تصویری از جمله دیگر اقدامات در دست اقدام است.

وی با بیان اینکه مرز خسروی این قابلیت را دارد که در هر دقیقه 120 نفر از مرز خارج شوند افزود: 29 گیت در مرز خسروی و در عراق هم به همین تعداد وجود دارد.

سالاری عنوان کرد: استان‌های معین سال گذشته همکاری لازم و کافی را نداشتند و لازم است وزارت کشور دستور حضور فعال به داشته باشد.

میزبانی اربعین فرصتی برای نشان دادن شایستگی‌های کرمانشاه است

محمدابراهیم الهی‌تبار معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار کرمانشاه با اشاره به تلاش دستگاه‌ها برای فراهم کردن تمهیدات میزبانی از زائران اربعین اظهار داشت: برنامه اربعین فرصت خوبی برای نشان دادن شایستگی های کرمانشاه و قصرشیرین در میزبانی از زوار امام حسین(ع) است.

وی عنوان کرد: کرمانشاه با استفاده از تجربه 6 سال گذشته به طور قطع به خوبی می‌تواند میزبانی از زوار اربعین را مدیریت کند.

الهی‌تبار گفت: مراسم اربعین امسال با سالهای گذشته تفاوت دارد.با لغو ویزا و حذف اخذ ریال از زوار از سوی طرف عراقی، پیش بینی حضور دوبرابری زوار که برآورد شده است.

وی افزود: کرمانشاه نیز امسال مهیای میزبانی از یک میلیون زائر خواهد بود و بحث اربعین و عاشورا با توجه به بعد عاطفی و اعتقادی آن در بین شیعیان، برای ما فراتر از قواعد اداری است و یک حرکت معرفتی را به دنبال دارد.

الهی‌تبار بیان کرد: در فرصت باقی مانده تا اربعین دستگاهها و مدیران برآوردها و پیش بینی‌های لازم را برای میزبانی هر چه بهتر از زائران اباعبدالله الحسین(ع) داشته باشند.

براساس این گزارش با توجه به اینکه استان کرمانشاه از گذشته‌های دور همواره در میزبانی از زائران کربلا زبانزد بوده و اکنون از زیرساخت‌های قابل قبول و حداقل بهتر از سایر مرزها و محورهای مواصلاتی و از امکان تردد هوایی، ریلی و زمینی برخوردار است انتظار می‌رود مسئولان استانی و کشوری بازگشایی مرز خسروی را با جدیت بیشتری پیگیری کنند که مردم استان از برکات مادی و معنوی این موضوع بهره‌مند شوند.

پربحث‌های دیروز

 1. نماینده مجلس: آقای روحانی دیگر حرف نزنید؛ حرف‌تان مردم را عصبانی و بازار را به هم می‌‎ریزد/ هر روز یک سلطان جدید سبز می‌شود

 2. اوج بدسلیقه‌گی! / به بهانه ساخت تندیس‌هایی از سردار دلها

 3. این حق مردم است 

 4. هشدار حریرچی؛ موج سوم کرونا رکورد شکست/تعطیلی مدارس و دانشگاه ها

 5. می خواهم زنده بمانم!

 6. بیمه بیکاری با کدام تعریف: قانون یا تأمین اجتماعی؟!

 7. مونتاژ قطعات پهپاد ساقط‌شده «گلوبال‌هاوک» آمریکا

 8. وضعیت ۱۵ کاندیدای احتمالی انتخابات ۱۴۰۰ / از «ضرغامی» و «جلیلی» تا «لاریجانی» و «ظریف»

 9. علت رایگان نشدن هزینه اینترنت «شبکه شاد»

 10. کنایه حجت الاسلام حسینی قمی به دریافت دنا پلاس توسط نمایندگان

 11. جنجال علیه مجلس با اسم رمز واکسن و دناپلاس

 12. کدامیک از این گرانی‌ها به‌خاطر آمریکا است؟ + جدول

 13. لعنت بر واشنگتن اما مقصر شمایید

 14. قالیباف: سرپرست های خانوار برای خریدن کالای اساسی نباید شرمنده فرزندان شوند

 15. چگونه رئیس ستاد انتخاباتی روحانی چوب حراج به «کشت و صنعت مغان‌» ایران زد؟

 16. سقف وام مسکن جوانان ۴۰۰ میلیون تومان شد

 17. تفریح در روز‌های سیاه کرونایی قم

 18. حال‌و‌هوای دیدارهای سردار سلیمانی با رهبر انقلاب/دلیل جنجال در جلسه امروز مجلس/ واکنش زاکانی به دریافت خودروی دناپلاس توسط نمایندگان/ زیباکلام از تیر خلاص به شقیقه اصلاحات می‌گوید

 19. ماجرای تذکر رهبر انقلاب به سید جواد هاشمی

 20. شیب تند شیوع کرونا در تهران/ بیشترین آلودگی در کدام مناطق است؟!

 21. خوب و بد تزریق پول به بورس

 22. کدخدا را نفرین کنیم آقای روحانی؟!

 23. قالیباف: با یک برنامه ۵ ساله می‌توان چرخ کارخانه‌ها را به راه انداخت/ مردم از ما کار می‌خواهند

 24. برخورد خشن پلیس‌انگلیس با معترضان

پربحث‌های هفته

 1. جدول/ نرخ امروز طلا و سکه؛ دلار ترمز برید

 2. نماینده مجلس: آقای روحانی دیگر حرف نزنید؛ حرف‌تان مردم را عصبانی و بازار را به هم می‌‎ریزد/ هر روز یک سلطان جدید سبز می‌شود

 3. اشکهای یک تولید کننده ایرانی/ به دادم برسید/ جز عدالت هیچ نمی‌خواهم

 4. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

 5. محصولات مدیران‌خودرو ۶۳ تا ۱۷۰ میلیون تومان گران شد + قیمت‌ها

 6. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

 7. نیویورک تایمز: آمریکا نتوانست ایرانی ها را به زانو درآورد

 8. کمر خمیده نظام سلامت در موج سوم کرونا

 9. اوج بدسلیقه‌گی! / به بهانه ساخت تندیس‌هایی از سردار دلها

 10. سرقت وحشیانه ۳ مرد مسلح از یک زن در دزفول

 11. چرا مسکن ارزان نمی شود

 12. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

 13. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

 14. انتقال پایتخت؛ تهران پیر همچنان مقاومت می کند

 15. آیا هنوز هم کسی نمی‌خواهد از آنها بپرسد که از کجا آورده‌اند؟

 16. به فکر معیشت این «ملت پیروز» باشید

 17. این حق مردم است 

 18. انقلابی‌گری و دنا پلاس

 19. توکلی به نمایندگان: خودروهای ارزان تر را جایگزین خودروهای لوکس تحویلی کنید/ تصمیم مجلس در تامین خودرو اشتباه بود

 20. جهانگیری: فشار بر دولت جز افزایش مشکلات مردم دستاوردی ندارد/ دولت نمی‌تواند به تنهایی مسائل را حل کند

 21. نماینده مجلس: شاسی بلند می‌خواهم/ چرا باید به مردم توضیح دهیم!

 22. هشدار حریرچی؛ موج سوم کرونا رکورد شکست/تعطیلی مدارس و دانشگاه ها

 23. چرا مستند بی‌بی‌سی درباره جنگ مورد توجه قرار می‌گیرد؟

 24. می خواهم زنده بمانم!

 25. آدرس روحانی برای فرستادن لعن و نفرین در خصوص مشکلات کشور

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. کمر خمیده نظام سلامت در موج سوم کرونا

 2. چرا مسکن ارزان نمی شود

 3. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

 4. انتقال پایتخت؛ تهران پیر همچنان مقاومت می کند

 5. می خواهم زنده بمانم!

 6. بیمه بیکاری با کدام تعریف: قانون یا تأمین اجتماعی؟!

 7. علت رایگان نشدن هزینه اینترنت «شبکه شاد»

 8. دانشگاه یا آکواریوم ماهی‌های تزئینی؟!

 9. علیزاده‌‌طباطبایی: میترا استاد با اسلحه نجفی کشته نشده است!

 10. شیب تند شیوع کرونا در تهران/ بیشترین آلودگی در کدام مناطق است؟!

 11. یک ایده برای جلوگیری از افزایش کرونا؛ راه‌اندازی «گشت ارشاد کرونایی» در اصفهان

 12. کاهش جمعیت در ایران توطئه خطرناکی است

 13. آشنابازی و بازار سیاه دامن واکسن آنفلوآنزا را هم می‌گیرد؟

 14. دل‌نوشته وزیر بهداشت خطاب به سردار سلیمانی

 15. آمار طلاق برای اولین بار کاهش یافت

 16. زالی: پایتخت در وضعیت کاملاً بحرانی قرار دارد/ ۸۰۰ بیمار بستری جدید در تهران/ درخواست دورکاری کارمندان

 17. ماجرای نامه محرمانه هاشمی به شهردار درباره نامگذاری خیابان شجریان

 18. فوت ۱۲ هزار تهرانی به دلیل کرونا

 19. کدام استانها بیشترین جمعیت اتباع افغانستانی را دارند؟ + نقشه

آخرین عناوین