مرز خسروی آماده پذیرایی از ۱.۲ میلیون زائر

گروه اجتماعی الف،   3980528029
مرز خسروی آماده پذیرایی از ۱.۲ میلیون زائر

مرز خسروی به عنوان نزدیکترین مرز به عراق در چند سال گذشته بارها با خبر بازگشایی برای ایام اربعین مواجه شده اما در آخرین لحظات این اقدام منتفی شده است.

به گزارش تسنیم، مرز خسروی در 20 کیلومتری شهرستان قصرشیرین و در 176 کیلومتری غرب کرمانشاه قرار دارد و نزدیکترین مرز تا بغداد محسوب می‌شود اما با وجود فراهم بودن زیرساخت‌ها در چند سال گذشته از عبور و مرور زائران اربعین محروم مانده است و هر ساله با نزدیک شدن به ایام محرم بازگشایی این مرز به بزرگترین دغدغه مردم منطقه تبدیل می‌شود.

طی چند سال گذشته همواره اخباری مبنی بر افزایش احتمال بازگشایی خسروی برای ایام اربعین به گوش می‌رسید اما همیشه در آخرین لحظات با مخالفت طرف عراقی در سکوت و سکون باقی ماند تا وعده بازگشایی به سال بعد موکول شود.

امسال نیز همچون سال‌های گذشته وعده‌های خوشایندی از بازگشایی این مرز برای ایام اربعین به گوش می‌رسد و این در حالی است که با حذف روادید برای ایام اربعین تعداد زائران به طور قطع افزایش یافته و مرز مهران پاسخگوی این حجم از زائران نخواهد بود و همین موضوع همت بیشتری را برای بازگشایی از سوی مسئولان استانی و کشوری می‌طلبد.

با بازگشایی مرز خسروی زوار استان‌های شمال غربی کشور همچون اردبیل، آذربایجان‌های غربی و شرقی و سنندج از محور قزانچی-کرمانشاه به استان کرمانشاه وارد شده و استان‌های مرکزی کشور نظیر زنجان و همدان نیز از محور ورودی بیستون عبور خواهند کرد و در صورت داشتن خودرو سواری از مسیر میدان آزادگان و در صورت نیاز به استفاده از اتوبوس پس از مراجعه به پایانه «راه کربلا» و از طریق بزرگراه کربلا که از شهرستان‌های اسلام‌آباد غرب، دالاهو، سرپل‌ذهاب و قصرشیرین می‌گذرد می‌توانند به مرز خسروی دسترسی داشته باشند.

با توجه به وعده‌های سال‌های گذشته برای بازگشایی مرز خسروی زیرساخت‌های لازم در این مرز فراهم شده ‌و رحمانی فضلی چند روز پیش در همایشی اعلام کرده که برای بازگشایی مرز خسروی توافق اولیه با مسئولان عراقی انجام و این امر در تفاهم‌نامه با معاون وزیر کشور عراق گنجانده شده و در سفر وزیر کشور عراق به ایران نیز این جزو موضوعات اصلی استو امید داریم این موضوع نهایی شود.

به منظور آمادگی استان برای میزبانی از زائران اربعین در مرز خسروی نشست‌های ستاد اربعین به صورت مستمر در استان برگزار می‌شود که در آخرین جلسه مسئولان کشوری از جمله فرمانده پلیس راه کشور و رئیس کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین بر فراهم بودن زیرساخت‌ها در خسروی و شرایط مطلوبتر نسبت به مهران تأکید داشتند.

هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه در نشست ستاد اربعین اظهار داشت: موضوع فراهم‌کردن زیرساخت‌های مورد نیاز برای آیین اربعین حسینی با جدیت از سوی مدیریت ارشد استان دنبال می‌شود و این سومین نشست این ستاد در هفته جاری است و نشان از اهمیت موضوع دارد.

بازوند عنوان کرد: مرز خسروی از قرن‌ها پیش مسیر اصلی عبور عاشقان اباعبدالله حسین(ع) بوده و بازگشایی دوباره این مسیر یک اولویت است.

وی گفت: مجموعه دولت و وزارت کشور و مدیریت ارشد استان مدت‌ها است به صورت ویژه موضوع بازگشایی دوباره این مرز تاریخی را پیگیری می‌کند و دیدارهای متعدد و ثمربخشی با طرف عراقی داشته‌ایم.

بازوند افزود: شواهد و نشانه‌ها حاکی از بازگشایی دوباره مرز خسروی است اما تا زمانی که دولت عراق به طور رسمی این موضوع را ابلاغ نکند این بازگشایی قطعیت ندارد.

استاندار کرمانشاه بیان کرد: با توجه به لغو روادید برای ایام اربعین و آسان شدن امکان حضور افراد، پیش‌بینی می‌شود که میزان استقبال از این آئین حسینی در امسال بسیار بیشتر باشد.

وی با اشاره به اینکه مجموعه پارکینگ‌های گسترده‌ای در قصرشیرین احداث شده‌ و دیگر زیرساخت‌های لازم فراهم شده است افزود: با توجه به این پیش‌بینی‌ها، کرمانشاه کاملا آماده میزبانی شایسته از خیل عظیم عاشقان اباعبدالله حسین(ع) است.

بازوند با بیان اینکه با توجه به مذاکراتی که با عراق داشته ایم همه شرایط برای بازگشایی مرز خسروی آماده است گفت: بر اساس رصدهای انجام شده مشکل امنیتی خاصی برای تردد زائرین اربعین از مرز خسروی تا کربلا وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه مدیران باید موضوع میزبانی از زائران اربعین را با جدیت بیشتری دنبال کنند افزود: در زمینه زیرساخت‌ها و میزبانی شایسته از زائرین اربعین، از وضعیت مطلوب و در خور نام و آوازه مهمان نوازی کرمانشاهی فاصله داریم و باید مسئولان و مردم با تمام وجود پای کار بیایند.

کرمانشاه آماده میزبانی از 1.2 میلیون زائر در ایام اربعین می‌شود

مهرداد سالاری معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمانشاه با اشاره به اینکه برای ایام اربعین این استان آماده میزبانی 1.2 میلیون زائر می‌شود اظهار داشت: زیرساخت‌های استان کرمانشاه برای اربعین نسبت به استان مجاور همچون ایلام بسیار بهتر است.

وی افزود: در سال‌های گذشته که مرز خسروی بازگشایی نشد، از مسیر استان کرمانشاه حدود 500 هزار نفر به مرز مهران راهی شدند و امسال برای حضور یک میلیون تا یک میلیون و 200 هزار نفر هدف گذاری شده است و لذا زیرساخت‌ها باید دو برابر ارتقا یابد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمانشاه با اشاره به بازدید از زیرساخت‌های موجود گفت: طرح جامع اربعین به مراحل خوبی رسیده و به دنبال ایجاد یک طرح منطقه‌ای هستیم تا برنامه‌ریزی مناسبی برای خدمت‌رسانی در مرزها انجام دهیم.

سالاری با بیان اینکه زوار از سه طریق ارتباطات ریلی، هوایی و زمینی به کرمانشاه می‌توانند سفر کنند افزود: اکنون فرودگاه کرمانشاه تجهیز شده و آماده است و قطار هم امسال داریم.

وی بیان کرد: همچنین در برنامه تدارک دیده شده پنج پارکینگ بزرگ با ظرفیت بالایی در قصرشیرین در نظر گرفته شده و برنامه‌ریزی لازم برای نقل و انتقال زوار انجام شده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه عنوان کرد: اردوگاه استراحت موقت در پارکینگ‌های فوق در نظر گرفته شده و ظرفیت اقامتی این منطقه باید دوبرابر افزایش یابد و همچنین نقاط کور شبکه‌های ارتباطی شناسایی شده و باید برطرف شود.

سالاری افزود: افزایش مجتمع‌های خدمات رفاهی بین شهری، کارخانه‌های یخ در مسیر، چهارخطه کردن بزرگراه کربلا و مجهز کردن کل مسیر به پایش تصویری از جمله دیگر اقدامات در دست اقدام است.

وی با بیان اینکه مرز خسروی این قابلیت را دارد که در هر دقیقه 120 نفر از مرز خارج شوند افزود: 29 گیت در مرز خسروی و در عراق هم به همین تعداد وجود دارد.

سالاری عنوان کرد: استان‌های معین سال گذشته همکاری لازم و کافی را نداشتند و لازم است وزارت کشور دستور حضور فعال به داشته باشد.

میزبانی اربعین فرصتی برای نشان دادن شایستگی‌های کرمانشاه است

محمدابراهیم الهی‌تبار معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار کرمانشاه با اشاره به تلاش دستگاه‌ها برای فراهم کردن تمهیدات میزبانی از زائران اربعین اظهار داشت: برنامه اربعین فرصت خوبی برای نشان دادن شایستگی های کرمانشاه و قصرشیرین در میزبانی از زوار امام حسین(ع) است.

وی عنوان کرد: کرمانشاه با استفاده از تجربه 6 سال گذشته به طور قطع به خوبی می‌تواند میزبانی از زوار اربعین را مدیریت کند.

الهی‌تبار گفت: مراسم اربعین امسال با سالهای گذشته تفاوت دارد.با لغو ویزا و حذف اخذ ریال از زوار از سوی طرف عراقی، پیش بینی حضور دوبرابری زوار که برآورد شده است.

وی افزود: کرمانشاه نیز امسال مهیای میزبانی از یک میلیون زائر خواهد بود و بحث اربعین و عاشورا با توجه به بعد عاطفی و اعتقادی آن در بین شیعیان، برای ما فراتر از قواعد اداری است و یک حرکت معرفتی را به دنبال دارد.

الهی‌تبار بیان کرد: در فرصت باقی مانده تا اربعین دستگاهها و مدیران برآوردها و پیش بینی‌های لازم را برای میزبانی هر چه بهتر از زائران اباعبدالله الحسین(ع) داشته باشند.

براساس این گزارش با توجه به اینکه استان کرمانشاه از گذشته‌های دور همواره در میزبانی از زائران کربلا زبانزد بوده و اکنون از زیرساخت‌های قابل قبول و حداقل بهتر از سایر مرزها و محورهای مواصلاتی و از امکان تردد هوایی، ریلی و زمینی برخوردار است انتظار می‌رود مسئولان استانی و کشوری بازگشایی مرز خسروی را با جدیت بیشتری پیگیری کنند که مردم استان از برکات مادی و معنوی این موضوع بهره‌مند شوند.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 2. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 3. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 4. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 5. پشت‌پرده ترس عربستان و آمریکا از بردن نام ایران

 6. یمن و دو راهی سخت برای عربستان

 7. نگاهی به شمشیر رعدآسای ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس

 8. گالری تتوهای رنگی در حصار پلیس + تصاویر

 9. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 10. مراسم ترحیم اسدالله عسگراولادی  

 11. تولید رب ۲۲ هزار تومانی با گوجه هزاری!

 12. پدر قربانی برق‌گرفتگی در آزادی: از خون پسرم نمی گذرم/ مقصر را معرفی کنید

 13. تیزر «ماجرای نیمروز: رد خون» منتشر شد  

 14. توانمندی‌های تسلیحاتی و موشکی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران  

 15. تصاویری کمتر دیده شده از استاد شهریار  

 16. حقیقی که با حمله به قلب نفت عربستان آشکار شد

 17. سردرگمی سرمربی استقلال برای دربی

 18. آخرین قیمت انواع سکه در بازار + نرخ دلار

 19. آیت‌الله جنتی: حمله پهپادی یمن پاسخی کوبنده به تجاوزگری و جنایت عربستان بود

 20. ظریف: سفر به نیویورک قطعی نشده/ فعلاً ویزا نداریم

 21. لایحه حمایت از سهامداران خرد تصویب شد

 22. بلیت فروشی دربی ۹۰ آغاز شد

 23. رئیس پلیس تهران: امنیت‌ کشور بالاتر از کشورهای اروپایی است

 24. جزئیات برگشت زوار اربعین از مرز مهران

 25. تردید دولت در سفر به نیویورک

پربحث‌های دیروز

 1. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 2. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 3. آیا روحانی هم به دیدار با ترامپ نیاز دارد؟!

 4. تصویری از کودک جان باخته در ورزشگاه آزادی  

 5. دستگیری اراذل و اوباش شهر تهران  

 6. واکنش پادشاه عربستان به حملات آرامکو: توانایی مقابله را داریم و قادر هستیم به این اقدامات پاسخ دهیم

 7. پنکه حسن روحانی در ترکیه  

 8. ادعای واهی عربستان علیه ایران: در حملات اخیر به پالایشگاه‌ها از سلاح ایرانی استفاده شده!

 9. واکنش «محمدعلی الحوثی» به سخنان «پوتین»

 10. کارنامه امیدبخش قوه قضائیه در ۲۰۰ روز اخیر

 11. ترامپ: دنبال رویارویی نظامی با ایران نیستیم/ به نظر می‌رسد ایران مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان است

 12. مایک پنس: آماده دفاع از متحدان منطقه‌ای خود هستیم

 13. بیانیه «مهم» انصارالله در رد محکومیت‌های بین‌المللی علیه حمله آرامکو

 14. ترامپ: ترجیح می‌دهم با روحانی دیدار نکنم

 15. محسن رضایی: روزی می‌رسد که ترامپ را محاکمه می‌کنیم/ روحانی نباید به ترامپ جز با مشت گره کرده نگاه کند

 16. واکنش وزیر بهداشت به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 17. ترامپ: سعودی‌ها برای تامین امنیت خود باید پول بیشتری بدهند

 18. عکس جنجالی بازیکنان استقلال با پیراهن دختر آبی  

 19. شکاف میان مردم و دولت آمریکا / رویای «لینکلن» تعبیر نشد

 20. واکنش نمکی به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 21. تاجیک: کوتوله‌هایی آمدند و اصلاح‌طلبی را قبضه کردند/ تاریخ مصرف طیف لاریجانی برای اصلاح‌طلبان تمام شده است؟/ خاطره عباس عبدی از حضور در ورزشگاه آزادی

 22. دادستان تهران: بیش از ۱۰۰ هزار خودرو سایپا و ایران‌خودرو نزدیک به شش ماه در پارکینگ‌ها بلاتکلیف مانده

 23. مرگ یک پسر بچه‌ ساله در ورزشگاه آزادی بر اثر برق‌گرفتگی/ "مقصر" کیست؟

 24. اسلحه عجیب اراذل و اوباش تهرانی!  

 25. بازتاب بیانات رهبر انقلاب درباره مذاکره با آمریکا در رسانه‌های خارجی

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 3. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 4. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 5. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 6. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 7. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 8. زنان را به استادیوم راه بدهید

 9. اظهارات پدر ٰ«سحر خدایاری»/ اجازه سو استفاده به دیگران نمی‌دهم

 10. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 11. پزشکیان: پناهیان وجناحش در مطالبه شفافیت دنبال بهره برداری سیاسی اند

 12. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 13. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 14. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 15. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 16. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 17. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 18. دستور بازداشت هنرپیشه هتاک صادر شد

 19. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 20. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 21. سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد مکرون برای حفظ برجام موافقت کرد

 22. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 23. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 24. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 25. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

پربحث‌های دیروز

 1. کارنامه امیدبخش قوه قضائیه در ۲۰۰ روز اخیر

 2. واکنش وزیر بهداشت به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 3. واکنش نمکی به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 4. دادستان تهران: بیش از ۱۰۰ هزار خودرو سایپا و ایران‌خودرو نزدیک به شش ماه در پارکینگ‌ها بلاتکلیف مانده

 5. سرویس‌های ارزش افزوده تعطیل می‌شوند؟  

 6. وزیر علوم: ایران رتبه ۱۵ رشد علمی جهان را دارد

 7. ماجرای سود میلیاردی از لباس‌ فرم مدارس

 8. ماجرای ممنوعیت عکسبرداری در پارک‌ها چیست؟

 9. رئیس جدید سازمان بازرسی منصوب شد

 10. هشدار سخنگوی قوه‌قضائیه به هیئت‌نظارت مجلس

 11. اعمال سهمیه‌های کنکور ارشد98 با دستور مجلس/ بازنگری در سهمیه‌ها منوط به نظر مجلس است

 12. قطار تهران- استانبول راه‌اندازی می‌شود

 13. کشف مشروبات الکلی از قوطی های دلستر

 14. پلیس راهور: خسارت تصادفات کشور ۷ درصد تولید ناخالص ملی است

 15. کشف یک تن و ۷۲۰ کیلوگرم مواد مخدر در درگیری مسلحانه پلیس

 16. آرامش در محیط کار، مهم‌تر از هر چیزی برای کسب و کار

 17. میزان افزایش قیمت بلیت اتوبوس برای زائران اربعین

 18. وزیر علوم: پارک‌های علم و فناوری در کنار دانشگاه‌ها موفق هستند

 19. تداوم ۴۰ روز هوای سالم در تهران

 20. تکذیب توقف زائران ایرانی در گذرگاه منذریه

 21. عاملان حذف واژه شهید شناسایی شده‌‌اند

 22. آخرین خبر از پرونده احمد عراقچی

 23. بازداشت چند متهم دیگر در پرونده شهرداری صدرا

 24. احتمال تغییر در طرح ترافیک تهران

 25. سخنگوی قضا: رفتار برادران صدرالساداتی یک اقدام خاصی بود!

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 3. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 4. زنان را به استادیوم راه بدهید

 5. اظهارات پدر ٰ«سحر خدایاری»/ اجازه سو استفاده به دیگران نمی‌دهم

 6. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 7. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 8. دستور بازداشت هنرپیشه هتاک صادر شد

 9. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 10. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 11. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

 12. اتهام اصلی شبنم نعمت‌زاده

 13. سخنگوی قوه قضائیه: سحر خدایاری در بازجویی‌ها به اشتباه خود اعتراف کرده بود

 14. جمعی از مسئولان قضایی در مراسم ترحیم سحر خدایاری حضور یافتند

 15. وزیر کشور: ۱۰ درصد جامعه به حجاب بی‌توجه هستند/ باید از دو قطبی شدن موضوع حجاب پرهیز شود

 16. واکنش بنیاد شهید به حذف شهید از خیابان‌های تهران

 17. ادغام آموزش پزشکی در وزارت بهداشت به زیان مردم تمام شد/ پزشکی تهاجمی و جراح محور در مدل ایرانی نظام سلامت

 18. حاشیه‌های مراسم ترحیم دختر آبی/ همه بودند الا سلبریتی‌ها  

 19. ۴۰ دانشگاه ایرانی در میان برترین دانشگاه‌های دنیا قرار گرفتند

 20. حکم «زن خواننده در ابیانه» صادر شد

 21. سرنوشت تلخ این روزهای دانش‌آموزی که با "لگد معلم" از راه‌ رفتن محروم شد!

 22. اینستاگرام صفحه دختر سردار سلیمانی را بست

 23. آیت‌الله مکارم شیرازی: ازدواج در سن کمتر از ۱۳ سال باطل است

 24. کارنامه امیدبخش قوه قضائیه در ۲۰۰ روز اخیر

 25. جان‌ باختن یک زائر ایرانی در حادثه کربلا/ زخمی شدن ۷ زائر ایرانی

آخرین عناوین