یادداشت حسین شریعتمداری خطاب به آیات یزدی و آملی لاریجانی

گروه سیاسی الف،   3980528004 ۳۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۹ تکراری یا غیرقابل انتشار

اختلاف نظر و یا ‌اشتباه در کسب خبر پدیده‌ای است که احتمال بروز آن در میان تمامی افراد جامعه وجود دارد و عالمان دینی و روحانیان برجسته نیز از این قاعده مستثنا نیستند. چاره کار نیز -‌چنانچه خبر از اهمیت تعیین‌کننده و موثری برخوردار باشد- بررسی و کشف واقعیت ماجراست

یادداشت حسین شریعتمداری خطاب به آیات یزدی و آملی لاریجانی

حسین شریعتمداری در سرمقاله شماره امروز کیهان نوشت: درباره مرحوم آیت‌الله میرزا جواد آقا ملکی تبریزی که حضرت امام -‌رضوان‌الله تعالی علیه- از ایشان با عنوان استاد عرفان خود یاد می‌فرمایند آمده است؛ دو سال از ورود ایشان به نجف ‌اشرف و حضور در جلسات درس عارف برجسته، مرحوم آیت‌الله حسینقلی همدانی گذشته بود که روزی به استاد می‌گوید «من در سیر و سلوک خود به جایی نرسیده‌ام» مرحوم ملا حسینقلی می‌پرسد؛ نام شما چیست؟ و میرزا جواد آقا با تعجب می‌گوید مرا نمی‌شناسید؟! من جواد ملکی تبریزی هستم! استاد می‌پرسد با آن ملکی تبریزی دیگر که در همین جلسات درس شرکت می‌کند چه نسبتی داری؟ پاسخ می‌دهد که پسر عمو هستیم. استاد می‌گوید از فردا کفش‌های او را جفت کن! اجرای این دستور برای مرحوم میرزا که با وی کدورتی داشت سخت بود ولی از انجام آن طفره نرفت. دو ماه بعد، استاد از احوال او سؤال کرد و میرزا جواد آقا با خرسندی گفت دریچه‌هایی از معرفت به رویم گشوده شده است و مرحوم ملا‌حسینقلی فرمود؛ زائران تبریزی خبر کدورت تو با پسر عمویت را به تبریز برده و در پی آن میان طائفه شما نیز کدورتی پدید آمده بود اما وقتی تو را دیدند که کفش او را جفت می‌کنی، خبر این احترام و تواضع را نیز به تبریز بردند و کدورت از میان آنها برخاست و به دوستی و برادری تبدیل شد و خدای مهربان به پاداش، دریچه‌های علم و معرفت را به رویت گشود.

دیروز رئیس‌ محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتشار نامه‌ای مفصل و سرگشاده، به سخنان منتسب به حضرت آیت‌الله‌یزدی پاسخ داد. ماجرا از دستگیری اکبر طبری معاونت اجرایی حوزه ریاست، رئیس‌سابق قوه قضائیه آغاز شد؛ دستگیری این فرد که با اتهامات متعددی مواجه است، بهانه‌ای شد تا موج سنگینی از حملات و هجمه‌ها علیه آیت‌الله آملی لاریجانی شکل بگیرد. ضدانقلابیون خارج نشین با استفاده از بستر فضای مجازی، سردمدار این حملات و تهمت‌ها بودند.

در این میان شایعه‌ای در فضای مجازی منتشر شد مبنی بر اینکه رئیس ‌پیشین دستگاه قضا و رئیس ‌امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام تهدید کرده است در صورت ادامه برخورد با طبری، ایران را به مقصد نجف ترک خواهد کرد! یک کانال تلگرامی که در انتشار اکاذیب علیه نظام و شخصیت‌های آن و جعل خبر، یدطولا و سابقه سیاهی دارد، منبع اولیه این شایعه بود. منابع نزدیک به آیت‌الله آملی لاریجانی ضمن تکذیب این شایعه، تاکید کردند که «آیت‌الله آملی لاریجانی به‌زودی جلسات دروس حوزوی خود را در حوزه علمیه قم مجدداً از سر خواهند گرفت و بنایی بر مهاجرت ندارند.»

در ادامه ماجرا، چند روز پیش خبر دیگری در فضای مجازی منتشر شد که در آن آمده بود، آیت‌الله یزدی دبیر محترم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در جلسه‌ای نسبت به شایعه مورد ‌اشاره واکنش نشان داده و انتقادات تندی را نسبت به رئیس ‌مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرده است این خبر نیز در فضای مجازی و از سوی رسانه‌های خارجی با پوشش گسترده‌ای روبرو شد و ده‌ها دروغ دیگر نیز جعل گردیده و به آن افزوده شد.

و اما، در حالی که گزارش‌های متناقضی درباره صحت و سقم این خبر منتشر شده بود، روز گذشته آیت‌الله آملی لاریجانی با انتشار نامه‌ای مفصل و سرگشاده و البته با ادبیاتی تند، به سخنان منتسب به آیت‌الله یزدی واکنش نشان داد.

اختلاف نظر و یا ‌اشتباه در کسب خبر پدیده‌ای است که احتمال بروز آن در میان تمامی افراد جامعه وجود دارد و عالمان دینی و روحانیان برجسته نیز از این قاعده مستثنا نیستند. چاره کار نیز -‌چنانچه خبر از اهمیت تعیین‌کننده و موثری برخوردار باشد- بررسی و کشف واقعیت ماجراست تا در صورتی که خبر منتشر شده زمینه‌ای از آسیب در پی داشته باشد از بروز آن پیشگیری شود. این فرمول اما، درباره شخصیت‌های اثر‌گذار و مخصوصا وقتی پای عالمان برجسته دینی در میان است، با موارد عادی تفاوت‌های درخور توجهی دارد که رعایت آن از سوی آنان ضرورتی حیاتی و اجتناب‌ناپذیر است. چرا که آنان از یکسو، معلمان جامعه هستند و رفتار و گفتارشان می‌تواند پیامدهای نامطلوبی به دنبال داشته باشد و از سوی دیگر شخصیت و جایگاه برجسته آنان «امانت الهی» است و تنها متعلق به خودشان نیست که در حفاظت و پاسداری از آن بی‌نیاز از مراقبت باشند!

انتشار اینگونه اخبار و سخنان و نامه‌ها حتی در صورت صحت نیز نتیجه‌ای جز دلگیری عموم مردم و شادی دشمنان به دنبال ندارد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی (آبان ماه سال 1391) درباره اختلاف مسئولان فرموده بودند: «هم اختلافات بین مسئولین مضر است، هم بدتر از آن، کشاندن اختلاف میان مردم مضر است. این را من به مسئولین، به رؤسای محترم هشدار می‌دهم... به آنها هشدار می‌دهم، مراقب باشند. نه اینکه این نامه‌نگاری‌ها خیلی مهم باشد؛ نه، صد تا نامه بنویسند؛ کار خودشان را بکنند، اختلافات را به میان مردم نکشانند، چیزهای جزیی را مایه جنجال و هیاهو و استفاده تبلیغاتی دشمن و خوراک تبلیغاتی رادیوهای بیگانه و تلویزیون‌های بیگانه نکنند، صد تا نامه بنویسند؛ نامه اهمیتی ندارد. مهم این است که همه ما بدانیم مسئولیتی داریم، همه ما بدانیم موقعیت حساسی داریم.»

و بالاخره امید آنکه حضرات آیت‌الله یزدی و آیت‌الله آملی لاریجانی عذر نگارنده را در قلمی کردن این وجیزه بپذیرند و به او خُرده نگیرند که...
از سروده‌های سعدی است - و به درستی سروده و حکیمانه نیز هست- که؛

گَه بود کز حکیم روشن رای
بر نیاید درست تدبیری
گاه باشد که کودکی نادان
به‌غلط بر هدف زند تیری

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۵۵۴۸۱۰۱:۳۸:۴۵ ۱۳۹۸/۵/۲۸
سعه صدر داشته باشید.
حمید۱۰۵۶۰۲۱۱۱:۳۲:۴۸ ۱۳۹۸/۵/۲۸
اگر موضوع کدورت شخصی است حق با نویسنده است و درخواست سعه صدر ذرست اما اگر موضوع حق الناس است و بیت المال است با صدای بلند باید گفته شود و طبق حکم شرع و قانون و باید پی گیری شود مصلحت بزرگ این است که اگر کسی تخلفی کرده یا دیگری تهمتی زده بدون دلیل موجه باید جوابگو باشد با هیس هیس به جایی نمیرسیم
تهرانی۱۰۵۶۰۶۳۱۱:۴۶:۰۳ ۱۳۹۸/۵/۲۸
کاش آقای لاریجانی بجای حمله به آقای یزدی که سن پدرش را دارد پاسخگوی عملکرد پرنقد ده سال گذشته قضاییه و جولان امثال طبریها در آن بود
ناشناس۱۰۵۶۴۵۴۱۴:۵۴:۱۵ ۱۳۹۸/۵/۲۸
آقای شریعتمداری وقتی از وحدت و سعه صدر حرف بزند واقعا نوبره!!
ناشناس۱۰۵۵۴۸۵۰۱:۵۳:۵۶ ۱۳۹۸/۵/۲۸
چندین برنامه از صدا و سیما هم بر ضد آیت الله آملی لاریجانی پخش شد
فریبرز۱۰۵۵۴۸۹۰۲:۱۹:۴۱ ۱۳۹۸/۵/۲۸
بدترین نوع برخورد با فساد ، پنهان کردن آن است . یادمه در سال ۶۳ یک نفر رشوه ای به میزان ۱۲۰۰۰ تومان( یک دستگاه تلویزیون آیس عراقی) از قاچاقچی پارچه گرفت وقتی گذارش دادیم گفتند برملا شدن موضوع زحمات شما را هم مخدوش میکند. از اون وضعیت رسیدیم به جایی که امروز میلیارد دلاری میدزدند. من خودم را مقصر میدانم که با سکوتم تخم مرغ دزد را شتر مرغ کرده ام . برای همین باید از جلوی مردم این رو نگیم اون رو بگیم ،شدیدان ترسید . از دروغ کسی به خدا نمیرسد.
ناشناس۱۰۵۵۵۴۶۰۶:۵۰:۴۵ ۱۳۹۸/۵/۲۸
جناب مؤمن، هر جا فسادی وجود دارد به خصوص مقامات واجب است علنی رسیدگی شود مگه نهی از منکر واجب نیست؟
ناشناس۱۰۵۵۵۶۵۰۷:۳۱:۲۹ ۱۳۹۸/۵/۲۸
تو خودت عامل اختلافی حسین شریعتمداری
ناشناس۱۰۵۵۵۶۶۰۷:۳۲:۳۵ ۱۳۹۸/۵/۲۸
داستانی که از دو عارف نقل شد، دوست داشتنی و آموزنده بود ولی انصافا کدام یک از طرفین این اختلاف، در جرگه عارفان و سالکان هستند؟!
علی۱۰۵۵۵۹۱۰۷:۵۸:۴۸ ۱۳۹۸/۵/۲۸
آقای شریعمتداری عزیز ؛ " مرگ خوبه برای همسایه ", اگر این برای جبهه ای اصلاحات اتفاق افتاده بود چنان آتش بیار محرکه کمافی السابق می شدی , که اون سرش پیدا نبود , خوراک چند سال شما و طیف شما تهیه می شد.
ناشناس۱۰۵۶۵۰۸۱۵:۱۲:۵۷ ۱۳۹۸/۵/۲۸
عملکرد کیهان در مورد قتل میترا استاد مشخصه! لطفا در اظهار نظر دقت کنید!
ناشناس۱۰۵۵۶۰۵۰۸:۰۹:۴۴ ۱۳۹۸/۵/۲۸
مردم ولی نعمتن.فقط برا راهپیمایی نیستن.دانستن حق مردم هست
پارس آباد۱۰۵۵۶۲۴۰۸:۲۲:۱۸ ۱۳۹۸/۵/۲۸
آقای شریعتمداری اگر مسئولی در مسئولیتش امانتدار نبوده و خیانت کرده نباید احترامش حفظ شود دزد و خیانتکار را باید بی ابرویش کرد و اگر کسی از رانت مسئولیتش سوء استفاده کرده باید بهش فهموند که در مملکت اسلامی این کار گناه نابخشودنی هست . لطفا مردم را نامحرم ندانید و بگذارید مردم در جریان امور باشند .
ناشناس۱۰۵۵۶۳۴۰۸:۲۶:۰۱ ۱۳۹۸/۵/۲۸
کسی که مردم به او آیت الله می گویند واقعا باید در معرفت و سلوک سرآمد باشد. بهتر است برای رده بندی این ها هم از رده بندی دانشگاه استفاده کنیم. مثلا استادیار، دانشیار و استاد و غیره. ضمنا به جای روحانی هم بگویم عالم دینی
ناشناس۱۰۵۵۶۴۰۰۸:۳۱:۰۱ ۱۳۹۸/۵/۲۸
اتفاقا همین روش لاپوشی‌ها و محرم ندانستن مردمان جامعه از سوی حکم‌رانان سبب شده که امروز حرف هم دیگر را نفهمند. حکم‌رانی فقط و فقط با شفافیت پیش می‌رود و نا با لاپوشی.
ناشناس۱۰۵۵۶۶۵۰۸:۴۱:۴۳ ۱۳۹۸/۵/۲۸
اینقدر خوب بود این متن که از کیهان بعید بود!!!!
ناشناس۱۰۵۵۶۸۰۰۸:۵۳:۵۰ ۱۳۹۸/۵/۲۸
خیلی عجیبه داش حسین یه بار برای وصل کردن تلاش کردی خوبه مرسی که هستی
ناشناس۱۰۵۵۶۹۱۰۸:۵۸:۲۰ ۱۳۹۸/۵/۲۸
قیاس این آقایان با اساتید عرفان و سیر و سلوک در گذشته های دور ، قیاسی کاملا باطل است
محی الدین۱۰۵۵۶۹۲۰۸:۵۸:۴۸ ۱۳۹۸/۵/۲۸
آقای صادق آملی لاریجانی می توانست یک تماس تلفنی با آقای یزدی بگیرد و هم حال احوال کند هم جویای داستان شود
ناشناس۱۰۵۵۷۰۳۰۹:۰۹:۳۳ ۱۳۹۸/۵/۲۸
آیینه چون نقش تو بنمود راست _ خود شکن، آیینه شکستن خطاست
ناشناس۱۰۵۵۷۵۱۰۹:۲۸:۴۹ ۱۳۹۸/۵/۲۸
این دو بزرگوار گرفتار خناسان شده اند ! مراقب اطرافیانشان باشند ! لطفا !
ناشناس۱۰۵۵۷۷۷۰۹:۴۷:۱۵ ۱۳۹۸/۵/۲۸
تا کی میخوان همه را مقدس پندارین خدا میدونه ماه هیچ وقت پشت ابر نمیمونه اگه بجای اسمون ریسمون بافتن حقیقت را به مردم بگین عشق مردم بیشتر میشه به نظام تا هی دروغ پشت دروغ و بازی با جملات
ناشناس۱۰۵۵۷۷۹۰۹:۴۹:۰۸ ۱۳۹۸/۵/۲۸
باید مثل حضرت علی علیه السلام تمام شرکت ها املاک ویلا ها ی مقامات شناسایی و بین ملت توزیع شود.
ناشناس۱۰۵۵۸۰۹۱۰:۰۴:۵۲ ۱۳۹۸/۵/۲۸
مشد حسین آقا نفرمودید آیت اله یزدی این حرفها رو فرموده یا خیر؟ چون شروع کنند این داستان ایشان بوده ؟
ناشناس۱۰۵۵۹۴۰۱۱:۰۰:۴۱ ۱۳۹۸/۵/۲۸
سخنی از سعدی شیرازی علیه الرحمه: میان دو کس، جنگ چون آتش است، سخن چین بدبخت هیزم کش است؛ کنند این و آن خوش دگر باره دل، وی اندرمیان کوربخت و خجل.
اصفهانی۱۰۵۶۱۲۷۱۲:۱۴:۵۷ ۱۳۹۸/۵/۲۸
اقای شریعتمداری دراین مقاله از سعه صدر وصبر و.... حرف زده اید واز قول رهبری هم نوشتید احتلاف بین مسئولان مضرهست بااین وجود لالایی بلدی چرا خودت رو خواب نمیبره اقای شریعتمداری اختلاف مسئولان فقط برای قشر روحانیت نیست بلکه دولت را هم شامل میشود پس چرا حرف رهبری را اویزه گوش خودت نمیکنی؟
ناشناس۱۰۵۶۱۳۸۱۲:۲۵:۰۸ ۱۳۹۸/۵/۲۸
طبق معمول انداخت تقصیر دشمن
غلام۱۰۵۶۱۶۶۱۲:۳۲:۴۵ ۱۳۹۸/۵/۲۸
محمود احمدی نژاد کجایی؟
عدالت۱۰۵۶۲۳۱۱۲:۵۹:۰۷ ۱۳۹۸/۵/۲۸
در هر حکومتی باید لوتر کینگ های باشند که حاکمیت نشاط داشته باشد اینکه کسی خلاف کند و اون خلاف لاپوشانی شود سکوت کردن در باره این موضوع خیانت به دین و کشور است.
ناشناس۱۰۵۶۴۷۲۱۴:۵۹:۵۴ ۱۳۹۸/۵/۲۸
امر به معروف و نهی از منکر یعنی اینکه هرکی حجاب رعایت نکرد با توپ و تشر باهاش برخورد بشه ولی در حوزه فساد نباید به سطح جامعه رساند ... منطق تا همین حده

پربحث‌های دیروز

 1. فرصت طلبی ترامپ در عراق به بهانه کرونا

 2. در عراق چه خبر است: کودتا، تهاجم نظامی یا عملیات فریب؟

 3. لطفا برای جهش تولید دنبال "راهکار" نروید، فقط موانع را بردارید !

 4. نیوزویک: تعداد قربانیان کرونا در آمریکا، از جنگ افغانستان فراتر رفت

 5. سیروس مقدم: قسمت‌های آخر پایتخت۶ بعد از کرونا تولید و پخش می‌شود

 6. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 7. بازدید رئیسی از نقاهتگاه ارتش برای بیماران کرونایی

 8. ۴ سناریوی احتمالی از پایان شیوعِ ویروس کرونا و بازگشتِ زندگی به شرایط عادی

 9. سپاه پاسداران: کوچکترین خطای دشمن آخرین خطای آنان خواهد بود

 10. جزئیات تازه از افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۹۹

 11. کرونا و مشکل اجاره‌نشین‌ها/ مستأجرانی که نمی‌توانند خانه پیدا کنند

 12. روحانی: ورودی بیمارستان‌ها کمتر شده است/ محدودیت‌ها تا ۲۰ فروردین ادامه دارد

 13. بهار تبریز

 14. تصویری باورنکردنی از آزادراه تهران - کرج

 15. تمدید معافیت‌های هسته‌ای ایران توسط آمریکا برای ۶۰ روز دیگر

 16. حمله به پایگاه عین الاسد عراق و رهگیری توسط پاترویت آمریکا

 17. اطلاعات ۴۲ میلیون کاربر تلگرام لو رفت

 18. ادامه تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها تا ۲۰ فروردین/فوت ۳۲۰ نفردر کشور به دلیل مصرف فرآورده‌های الکلی

 19. آخرین آمار کرونا در کشور/ شناسایی ۳۱۱۱ مورد جدید و فوت ۱۴۱ نفر در ۲۴ ساعت گذشته

 20. روزی روزگاری تهران

 21. چهره نزدیک به چلبی نامزد نخست وزیری عراق شد

 22. پیش بینی بازار مسکن در سال جاری

 23. آخرین تحولات میدانی استان الانبار عراق؛ جزئیات دفع حملات سنگین عناصر مخفی داعش در منطقه مهم و راهبردی « عکاشات» + نقشه میدانی و عکس

پربحث‌های هفته

 1. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 2. انتقادات تند مسیح مهاجری از سریال پایتخت

 3. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

 4. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

 5. حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان منتفی شد/ نمکی در جریان نبود

 6. کرونا و برخوردهای جناحی

 7. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 8. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

 9. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

 10. ترامپ برای مبارزه با کرونا دست به دامن کره جنوبی شد/ دست رد کره به ترامپ

 11. کرونا و اشک کباب! ...

 12. ایران و آمریکا در پیچ کرونا

 13. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

 14. زیر پوست پایتخت...

 15. وزیر بهداشت: به نقطه روشنی از کنترل بیماری‌های ویروسی رسیده‌ایم/ دستاوردی جدید به‌زودی ایران را در رتبه نخست دنیا قرار می‌دهد

 16. طبخ و توزیع غذای متبرک رضوی برای بیماران کرونایی

 17. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

 18. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

 19. ارتش کاری کرد،کارستان/افتتاح نقاهتگاه بی‌نظیر ارتش

 20. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

 21. کرونا چگونه ممکن است نظم جهانی را تغییر دهد؟ / چین جای آمریکا را می گیرد؟

 22. فرصت طلبی ترامپ در عراق به بهانه کرونا

 23. وزیر کار؛ حقوق بازنشستگان ۱۵ تا ۷۷ درصد افزایش می‌یابد

 24. برادر علیرضا فغانی پناهنده شد

 25. واکنش وزیر ارتباطات به یک طرفه شدن تلفن مجری صداوسیما

پربحث‌های هفته

 1. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

 2. حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان منتفی شد/ نمکی در جریان نبود

 3. کرونا و برخوردهای جناحی

 4. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

 5. کرونا و اشک کباب! ...

 6. ایران و آمریکا در پیچ کرونا

 7. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

 8. اولین اقدامی که مجلس یازدهم باید انجام دهد

 9. تصمیمات سخت برای حفاظت از جان مردم است/ مردم از فردا آمادگی سختگیری‌ها را داشته باشند

 10. آمریکا ، کرونا؛ از اتهام تا خوش بینی

 11. تعطیلی مجلس و بدعت‌هایی اجتناب پذیر  

 12. روایت کریمی قدوسی از اهداف پزشکان بدون مرز در ایران

 13. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 14. سپاه پاسداران: کوچکترین خطای دشمن آخرین خطای آنان خواهد بود

 15. ممانعت آمریکا از ارسال دارو به ایران ترور بیولوژیک و جنایت جنگی است

 16. روحانی: ورودی بیمارستان‌ها کمتر شده است/ محدودیت‌ها تا ۲۰ فروردین ادامه دارد

 17. روحانی: هیچ مشکلی برای تامین بنزین وجود ندارد / از اقدامات سهل‌گیرانه و سختگیرانه پرهیز شود

 18. موسوی: آقای روحانی! پیگیری منافع مردم و مصالح کشور، جنگ سیاسی نیست

 19. قالیباف: تلاش کنیم کارگران و کارمندان در مشاغل خود حفظ شوند

 20. هاشمی: اصلاح طلبان توهم قدرت و مهره چینی را کنار بگذارند/ عدم مشارکت در انتخابات با هدف آبروداری بود

 21. درس های آموختنی از سال سخت ۹۸

 22. واعظی: این روزهای سرنوشت‌ساز زمان مناسبی برای تسویه حساب‌های کهنه سیاسی نیست

 23. علیرضا رحیمی: بخش قابل توجهی از درخواست ۵ میلیارددلاری ایران از صندوق بین المللی پول موافقت شد

 24. ظریف: آیا آمریکا به دنبال یک «همه‌گیری بی‌پایان» است؟

 25. سرلشکر سلامی: مانند همیشه پیشمرگ مردم‌ ایران هستیم/ آماده کمک به ملت آمریکاییم  

آخرین عناوین