بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

گروه اقتصادی الف،   3980527201 ۳۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

میرعلی اشرف پوری حسینی از ریاست سازمان خصوصی سازی در روز 23 مرداد ماه کناره گیری کرد و همان روز نیز با دستور قضایی بازداشت شد. اتهام پوری حسینی « اخلال در نظام اقتصادی کشور و تضییع گسترده اموال عمومی و دولتی»  عنوان شده است.

در حال حاضر همگان اذعان دارند که اجرایی شدن سیاست خصوصی سازی در دولت های مختلف توام با موفقیت نبوده است. سابقه خصوصی سازی در کشور به اواخر دهه 60 و اجرای سیاست تعدیل اقتصادی برمی گردد. در قالب سیاست تعدیل که بعد از جنگ تحمیلی در دستور کار قرار گرفت بر پیاده سازی آموزه های بانک جهانی و صندوق بین المللی پول تاکید شد و به همین دلیل کناره گیری دولت از اقتصاد، کوچک سازی و واگذاری شرکت ها در اولویت بود. اما بعد از شکست گفتمانی دولت سازندگی و افزایش فوق العاده نرخ تورم، سیاست تثبیت جایگزین سیاست تعدیل اقتصادی شد. بعدها در برنامه سوم و چهارم توسعه و در قالب اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی، سیاست خصوصی سازی شرکت های دولتی پیگیری شد.

در سیاستهای کلی اصل ۴۴ قانون اساسی بر گسترش مالکیت در سطح عموم مردم به‌منظور تأمین عدالت اجتماعی،ارتقاء کارآیی بنگاههای اقتصادی، افزایش رقابت‌پذیری، افزایش سهم بخشهای خصوصی و تعاونی در اقتصاد ملی، کاستن از بار مالی و مدیریتی دولت در تصدی فعالیتهای اقتصادی و افزایش سطح عمومی اشتغال تاکید شده است.

اما در طول این سال ها و در دولت های مختلف توجه چندانی به افزایش اشتغال، تقویت بخش خصوصی و ایجاد اقتصاد رقابتی نشد و صرفاً به سلب مسئولیت، خلاصی از بنگاه داری و کسب درآمد از طریق واگذاری شرکت ها اهمیت داده  شد.

بدلیل در پیش گرفتن چنین رویکردی بسیاری از شرکت ها بدون طی تشریفات قانونی و گاه به ثمن بخس به خریدارانی که اهلیت لازم را دارا نبودند واگذار شد، اتفاقی که در نهایت منجر به حیف و میل بیت المال، تعطیلی کارخانه ها، اخراج یا بیکاری کارگران و نابودی اموال عمومی شده است.

بر این اساس فهرست بلندبالایی از شرکت هایی که بر اساس رانت واگذار شده اند در طول این سال ها شکل گرفته که با گذشت زمان  طولانی تر شده است.

بنابراین باید گفت در حال حاضر و بعد از دستگیری رئیس سازمان خصوصی سازی که به نوعی می توان آن را به شکست سیاست خصوصی سازی تا کنون تفسیر کرد باید به سه عامل توجه ویژه شود:

همان طور که گفته شد و بنا به استنادات بسیاری از کارشناسان، مقامات مسئول و گزارش دیوان محاسبات راجع به تفریغ بودجه سال 96 فرایند بسیاری از شرکت های واگذار شده خلاف قانون بوده است. به عبارتی شرکت ها یا به افرادی واگذار شده اند که صلاحیت لازم را نداشته اند یا اینکه در یک فرایند صوری و زد و بند، کارخانه ها مطابق با ارزش واقعی قیمت گذاری نشده بودند.

بنابراین لازم است تا سابقه واگذاری های گذشته مورد بررسی قرار گیرد و در مواردی که با رانت و زیر پاگذاشتن منافع عامه شرکت ها به افراد نااهل سپرده شده اند بازپس گرفته شوند. همچنین با متخلفان دیگری که در این واگذارهای غیرقانونی دخیل بوده و نقش داشته اند برخورد شود.

همچنین ضرورت دارد دولت علی الخصوص وزارت اقتصاد ضمن دعوت از منتقدان خصوصی سازی، فرایند واگذاری را در سال های اخیر مورد بررسی و ارزیابی قرار دهد تا تصویر جامعی از ایرادات و اشکالات حاصل شود. بعد از این ارزیابی ضرورت دارد ضوابط و مقرراتی که ایراد داشته حتماً مورد بازنگری قرار گیرند.

نکته مهم دیگر این است واگذاری باید به گونه ای باشد که اگر خریدار به تعهدات خود عمل نکرد در اسرع وقت از وی سلب مسئولیت شود. به همین دلیل لازم است تا دولت بر فرایند انجام تعهدات از سوی خریدار نظارت همیشگی داشته باشد.

تنها در این صورت است که می توان امیدوار بود علاوه بر انجام خصوصی سازی به شیوه ای منطقی از تبعات و پیامدهای ناگوار اختصاصی سازی که در سال های اخیر بسیار نیز اتفاق افتاده اجتناب کرد و زمینه بازگشت اعتماد عمومی را فراهم آورد.

در غیر این صورت اگر قرار باشد روند گذشته در پیش گرفته شود و شرکت ها با تبانی به افراد فاقد صلاحیت واگذار شود انتظار این که اتفاقات قبل تکرار شود امری قابل پیش بینی و بدیهی است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۵۸۱۷۱۰۶:۵۷:۱۵ ۱۳۹۸/۵/۳۰
چرا باید مجرمین اقتصادی پس از انکه اقتصاد کشور را ویران کنند دستگیر شوند ایشان و تیمشان و سایر متخلفین اقتصادی از جمله 3 نون اقتصادی دولت نوبخت نیلی و نهاوندیان و همچنین سیف و عراقچی از حد اقل 2 ستل قبل باید در چنگال عدالت قرار میگرفتند
ناشناس۱۰۵۸۱۷۴۰۷:۰۰:۳۶ ۱۳۹۸/۵/۳۰
بازداشت وی که چند سال زمان برد لابد محاکه ایشان هم در 5 سال اینده انجام خواهد شد مانند فساد 12700 میلیاردی کرمان که پس از 5 سال تنها یکنفر محاکمه شد و مدیران اصلی وقت فساد بانک تجارت در سایه قرار گرفته و محاکمه نشدند
ناشناس۱۰۵۸۱۹۹۰۷:۴۹:۲۳ ۱۳۹۸/۵/۳۰
کمتر از اعدام خیانت به مردم است
مهران۱۰۵۸۲۹۶۰۹:۲۵:۰۹ ۱۳۹۸/۵/۳۰
ما هم از این افراد متنفریم اما قاضی نیستیم حکم بدیم اعدامش کنن ما هم خوشحال میشیم اما قاضی باید بر اساس قانون قضایی حکم بدهد
احمد۱۰۵۸۳۰۲۰۹:۲۹:۳۴ ۱۳۹۸/۵/۳۰
عجب دیدگاه حقوقی است!
احمد۱۰۵۸۲۰۱۰۷:۵۱:۳۲ ۱۳۹۸/۵/۳۰
تحلیل خصوصی سازی را از ابتدای واگذاری ها شروع کنید چرا کسی از نحوه واگذاری و مشکلات بعدی مخابرات ایران حرف نمی زند آن واگذاری بلااشکال است؟
ناشناس۱۰۵۸۲۰۵۰۷:۵۸:۰۹ ۱۳۹۸/۵/۳۰
خصوصی سازی در ایران فقط برای این بود که شرکتها و پتروشیمی های دولتی به خودی ها واگذار شود. بانک های خودی، موسسات مالی و اعتباری خودی و....
مصطفي۱۰۵۸۲۰۸۰۸:۰۸:۴۷ ۱۳۹۸/۵/۳۰
حكم شرع براي چنين اعمالي كاملا روشن است نكند خداي نكرده شرع رو فقط در مسئله ورود خانم ها به استاديوم ها و حجاب و بعضي منكرات ، محدود كرده ايم
ناشناس۱۰۵۸۲۳۶۰۸:۴۱:۱۰ ۱۳۹۸/۵/۳۰
پر واضح بود و هست که هر کسی در راس این سازمان قرار بگیرد وسوسه خواهد شد و یا وسوسه خواهند کردش. اگر واگذاری ها از مکانیزم دیگری اجراء نشود همچنان پور حسینی ها تکرار خواهند شد .
ناشناس۱۰۵۸۳۱۵۰۹:۴۰:۱۱ ۱۳۹۸/۵/۳۰
در این قضیه .. در کار است و صاحبان قدرت حاضر نیستند رویه را عوض کنند.
ناشناس۱۰۵۸۲۴۹۰۸:۵۲:۵۸ ۱۳۹۸/۵/۳۰
مردم این همه گفتن خصوصی سازس یعنی چپاول بیت المال . چرا کسی توجه نکرد و امروز نتیجه کار شد این!
محمد۱۰۵۸۲۵۱۰۸:۵۵:۰۵ ۱۳۹۸/۵/۳۰
پیروی از نسخه های غربی ها نتیجه ای بهتر از وضع فعلی نخواهد داشت و ما باید به جای اقتصاد غربی، اقتصاد بومی خود را که ضد اختصاصی سازی به سبک غربی است، در اولویت قرار دهیم.دولت باید مالکیت اصلی را داشته باشد و از خصوصی سازی بپرهیزیم و آنهایی هم که واگذار شده اند بایستی به ید قدرت دولت باز گردند.چرا که این سرمایه ها متعلق به آحاد ملت است و کسی حق ندارد آنها را به کس یا کسان دیگری بفروشد.این بیت المال است و من نوعی به شخصه حاضر نیستم که سهم من از بیت المال به اصحاب زر و زور و تزویر به ثمن بخس فروخته شود.
ناشناس۱۰۵۸۴۶۴۱۱:۳۵:۵۹ ۱۳۹۸/۵/۳۰
عزیزم این سیستمی که شما داری میگی میشه سیستم کمونیستی که سالهاست شکست خورده
ناشناس۱۰۵۸۲۷۱۰۹:۰۹:۴۸ ۱۳۹۸/۵/۳۰
پوری جسینی فقط عامل بوده بگردید ببینید چه کسانی پشت او بودند
ناشناس۱۰۵۸۲۷۶۰۹:۱۴:۱۹ ۱۳۹۸/۵/۳۰
عجبا از دست این مسئولان. اینهمه آدم فاسد چطور مسئول شدند؟
ناشناس۱۰۵۸۳۷۲۱۰:۲۹:۳۰ ۱۳۹۸/۵/۳۰
توسط مقامات .. مسوول شدن ..
ناشناس۱۰۵۸۲۹۹۰۹:۲۸:۳۱ ۱۳۹۸/۵/۳۰
تو رو خدا ببین چه مملکتی داریم هر کسی که کوچیکترین منصبی میگیره بلافاصله فکر دزدی و اختلاس میشه این نسل ما دیگه درست بشو نیست از راننده بگیر تا کارمند و مدیر کل و شهردار و دکتر .. همه و همه ارباب رجوع و ملت رو به پول میبینن و حرفشون اینه که زندگی خرج داره و حقوقها کفاف نمیده پس پول و زیر میزی رو رد کن بیا در غیر اینصورت وقتمون رو نگیر باید هممون رو به دریا بریزن و نسلی نو و جدید درست بشه تا مملکت رها پیدا کنه از این وضعیت
ناشناس۱۰۵۸۳۰۵۰۹:۳۰:۲۹ ۱۳۹۸/۵/۳۰
مبارزه جناب رئیسی با مفاسد و رانت خوارها و دانه درشت ها در تاریخ معاصر ایران بینظیر است و اعتماد مردم به سرعت در حال برگشتن به نظام و انقلاب است. امیدوارم مبارزه با مفاسد دائمی و سیستم دار شود و حتی بعد از اتمام دوره ایشان هم ادامه یابد. باید سازمانهای مردم نهاد مثل دیده بان شفافیت تقویت شوند و رسانه ها هم آزادانه در هر فسادی وارد شوند. سازمان حسابرسی کل کشور تشکیل شود و در سازمان بازرسی کل کشور هم تحولات ساختاری شکل گیرد.
ناشناس۱۰۵۸۶۰۵۱۲:۵۳:۰۹ ۱۳۹۸/۵/۳۰
ایشان وقتی مفسدان دولتهای قبل را هم بدون نگاه جناحی به میز محاکمه بکشند صداقتشان را اثبات می کنند !
شمس۱۰۵۸۳۰۹۰۹:۳۶:۱۹ ۱۳۹۸/۵/۳۰
با سلام ، تشکیل دادگاههای علنی با حضور هیئت منصفه و ارباب جرائد ، موثر ترین راهکار برای شفاف سازی ها و عبرت آموزی ها است.
ناشناس۱۰۵۸۳۴۲۱۰:۰۶:۰۱ ۱۳۹۸/۵/۳۰
با تشکر از آقای رئیسی بالاخره ایشان بازداشت شدند آقای رئیسی لطفا در مورد مافیای دارو که با جان و مال مردم باز می کنند نیز با قاطعیت برخورد کنید .
ناشناس۱۰۵۸۳۴۵۱۰:۱۲:۱۷ ۱۳۹۸/۵/۳۰
تکلیف اونایی که با رانت و رشوه اموال وکارخانه ها رو مفت صاحب شدند چی میشه؟
ناشناس۱۰۵۸۳۷۰۱۰:۲۸:۴۳ ۱۳۹۸/۵/۳۰
خصوصی سازی از زمان پوری حسینی شروع شد قبل از آن ما خصوصی سازی نداشتیم..
ناشناس۱۰۵۹۰۹۳۱۷:۲۸:۴۶ ۱۳۹۸/۵/۳۰
رفسنجانی بانی خصوصی‌خواهی هست
علی 671۱۰۵۸۴۲۴۱۱:۱۰:۱۱ ۱۳۹۸/۵/۳۰
اسم مسلمانی این همه دزدی صورت گرفته و به راحتی بیت المال دستخوش بازیگرانی شده که بدون ترس از خدا این همه چپاول انجام داده اند و کسی جلو دارشان نبوده .آدم به جای دو شاخ صد شاخ در می آورد .که چگونه پوری حسینی ها ، عراقچی ها ، سیف ها و صد ها سلطان دیگر در این مملکت برای چهار روز زندگی مادی اینگونه شده اند .مقصر کیست .
علی۱۰۵۸۴۷۳۱۱:۴۲:۳۱ ۱۳۹۸/۵/۳۰
چرا ما در کشور حکم اعدام نداریم چرا .. به نظر من اگه می خواهید نظام و مردم حفظ بشه باید تمام دزد ها بخصوص مسئولین دزد اعدام بشن
ناشناس۱۰۵۸۵۹۴۱۲:۴۶:۲۸ ۱۳۹۸/۵/۳۰
ما جمهوری اسلامی در مبارزه با فساد نه تنها در اعدام و زندانی کردن بلکه افزایش رقم و حجم دزدی و فساد رتبه داریم چه بگویی
ناشناس۱۰۵۸۵۳۵۱۲:۱۷:۰۵ ۱۳۹۸/۵/۳۰
یکی از فاجعه بارترین طرحهای این مملکت خصوصی سازی بود
ناشناس۱۰۵۸۵۳۸۱۲:۱۷:۵۶ ۱۳۹۸/۵/۳۰
اقای توکلی لطفا پیگیری کنید کارخانه لاستیک دنا و یک و یک در استان فارس چطور به اسم خصوصی سازی هاپولی کردند
ناشناس۱۰۵۸۵۶۲۱۲:۳۲:۲۱ ۱۳۹۸/۵/۳۰
پوری از روحانی و خاتمی خط می گرفته - این دو را بازداشت و محاکمه کنید
ناشناس۱۰۵۸۷۲۷۱۳:۵۷:۰۴ ۱۳۹۸/۵/۳۰
خصوصی سازی یعنی چوب حراج زدن به یت المال
ناشناس۱۰۵۹۰۲۳۱۶:۴۷:۳۱ ۱۳۹۸/۵/۳۰
کل دنیا خصوصی سازی کردن مشکلی هم نداشتن
ناشناس۱۰۵۸۷۳۶۱۴:۰۲:۵۲ ۱۳۹۸/۵/۳۰
چرا این مفسدین اقتصادی رو بعد از کلی چپاول وخسارت بر بیت المال میگیرن یعنی هیچ کس بر نحوه عملکرد مدیران نظارتی نداره؟ اخه پس وظیفه حراست و قوه قضاییه ومجلس چیه ؟اخه الان بعداین همه دزدی بازداشت این اقایان چه دردی از این مردم واین مملکت بینوا دوا میکنه
رضا۱۰۵۹۴۳۲۲۳:۳۸:۲۶ ۱۳۹۸/۵/۳۰
نتیجه روال انتصاب ناسایسته سالاری همین است. امری که در ایراک نهادینه شده....
ناشناس۱۰۵۹۵۷۴۰۷:۳۵:۲۱ ۱۳۹۸/۵/۳۱
ای کاش واگذاریها در استان مرکزی هم بررسی میشد . بنظر میرسد که روال درستی نداشته باشد . معادن سنگ و برخی کارخانجات و ...

پربحث‌های امروز

 1. زخم هاي کارگران را درمان کنیم تا مگس روی آن ننشیند...

 2. آیا مدارک سعودی زمینه حمله به ایران را فراهم می کند؟

 3. «بی تدبیری» به مفسدان بازار دارو میدان داد/ هیزم فساد در بازار دارو مهیاست

 4. توضیح وزیر بهداشت درباه فروش صندلی در دانشگاههای پزشکی

 5. مبارزه مرگبار مار کبرا با عقاب   

 6. جانشین بولتون درباره برجام چه می گوید؟

 7. همتی: امسال ارز اربعین نداریم

 8. باهنر: اصلاحات اقتصادی جرات می‌خواهد که نه مجلس دارد نه دولت

 9. انتقاد تند بولتون از ترامپ

 10. آخرین قیمت خودروهای داخلی و وارداتی در بازار

 11. محسنی اژه‌ای: قضات آلوده شوند دیگر نمی‌توانند حق را به حق دار برسانند

 12. محور جدید شرارت در خاورمیانه؟

 13. هفت روز در یک نگاه  

 14. عقبگرد بورس از ابرکانال

 15. تکرار ادعاهای خصمانه پمپئو علیه ایران

 16. دستگیری عامل انتشار فیلم سلاخی حیوانات

 17. قیمت آپارتمان‌های نُقلی در تهران

 18. نحوه تقسیم ارثیه میان اعضای خانواده چگونه است؟

 19. پایان هفته با کاهش قیمت طلا و سکه رقم خورد

 20. تصمیم بزرگ دختر فراری در خانه فساد

 21. افزایش قیمت نفت پس از یک هفته پرآشوب

 22. جزییات حذف یارانه نقدی ۲۰۰ هزار خانوار پر درآمد

 23. شرایط جدید ارسال پیامک‌های انبوه اضطراری

 24. واکنش روسیه به تشدید تحریم‌‌ها علیه ایران

 25. ادعای سفیر عربستان در آلمان؛ احتمال اقدام نظامی در برابر حمله به آرامکو

پربحث‌های دیروز

 1. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 2. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 3. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 4. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 5. روایت ابطحی از تابلوی ورودی شهر احمدی‌نژاد/ طرح دوباره شفافیت آرا در مجلس/ جوانی که برای شبنم نعمت‌زاده وثیقه گذاشته کیست؟

 6. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 7. پاسخ مدیر شبکه سه به شایعه ریاستش بر صداوسیما

 8. ایران به آمریکا پیام ارسال کرد: حملات آرامکو کار تهران نبوده/ اگر اقدامی علیه‌مان صورت گیرد با پاسخ قاطع روبرو خواهد شد

 9. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 10. نگاهی به شمشیر رعدآسای ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس

 11. ظریف: سفر به نیویورک قطعی نشده/ فعلاً ویزا نداریم

 12. میراسماعیلی: تعلیق جودوی ایران بسیار عجولانه و ناعادلانه انجام شد

 13. فدراسیون جودو ایران تعلیق شد

 14. یمن و دو راهی سخت برای عربستان

 15. ربیعی: قطع یارانه شامل طبقات متوسط و پایین نمی‌شود/ تصمیم غلطی نمی‌گیریم

 16. اطلاعیه جالب مرکز آمار، درآمد مردم از هزینه هایشان بیشتر است  

 17. پشت‌پرده ترس عربستان و آمریکا از بردن نام ایران

 18. پیام تهران به واشنگتن: هر اقدام نظامی با پاسخ جدی ایران روبرو خواهد شد

 19. مراسم ترحیم اسدالله عسگراولادی  

 20. ترامپ: به وزیر خزانه‌داری دستور افزایش تحریم‌ها علیه ایران را دادم

 21. قبرستان‌های عمودی هنگ کنگ   

 22. تصاویری کمتر دیده شده از استاد شهریار  

 23. جانشین «جان بولتون» منصوب شد

 24. تردید دولت در سفر به نیویورک

 25. همتی: به‌دنبال این هستیم که سوئیفت را دور بزنیم/ خیلی روی اینستکس حساب نمی‌کنیم

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 3. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 4. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 5. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 6. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 7. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 8. زنان را به استادیوم راه بدهید

 9. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 10. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 11. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 12. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 13. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 14. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 15. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 16. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 17. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 18. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 19. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 20. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 21. سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد مکرون برای حفظ برجام موافقت کرد

 22. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 23. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 24. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 25. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

پربحث‌های اخیر

 1. همتی: امسال ارز اربعین نداریم

 2. باهنر: اصلاحات اقتصادی جرات می‌خواهد که نه مجلس دارد نه دولت

 3. آخرین قیمت خودروهای داخلی و وارداتی در بازار

 4. عقبگرد بورس از ابرکانال

 5. قیمت آپارتمان‌های نُقلی در تهران

 6. پایان هفته با کاهش قیمت طلا و سکه رقم خورد

 7. جزییات حذف یارانه نقدی ۲۰۰ هزار خانوار پر درآمد

 8. ماجرای خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد دلاری چین چه بود؟

 9. نبرد آخر برای تعطیلی ارزش افزوده

 10. چقدر از کارت سوخت استقبال شد؟

 11. زنگنه: شرایط اقتصادی کشور سخت‌تر از زمان جنگ است

 12. نرخ رسمی یورو و پوند کاهش یافت

 13. آیا واردات لوازم‌التحریر واقعا ممنوع است؟!

 14. کاهش ۳۷ درصدی قیمت واقعی مسکن

 15. حذف یارانه پردرآمدها چگونه خواهد بود؟

 16. آیت‌الله نوری‌همدانی: جلوی فرارهای مالیاتی گرفته شود

 17. غلظت گوگرد بنزین در تهران ۳ برابر حد مجاز اعلام شد

 18. شرکت‌های دولتی دیگر حیاط خلوت نخواهند بود؟

 19. آخرین وضعیت بازار طلا

 20. انحصار به بهانه حمایت از تولید داخل؟/ خطر توقف تولید برخی قطعات خودرو

 21. اگر یارانه تان قطع شده بخوانید

 22. جریمه افرادی که کارتخوان خود را به سامانه مالیاتی وصل نکنند

 23. نگاهی به لایحه بحث‌برانگیز تجارت/ بررسی ایراداتی که به لایحه وارد است

پربحث‌های دیروز

 1. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 2. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 3. همتی: به‌دنبال این هستیم که سوئیفت را دور بزنیم/ خیلی روی اینستکس حساب نمی‌کنیم

 4. تولید رب ۲۲ هزار تومانی با گوجه هزاری!

 5. آش دوغ با رؤسای پیشین بانک مرکزی

 6. جواب اعتراض کارگران برخورد تند نیست  

 7. ادغام صندوق ذخیره فرهنگیان در بانک فرهنگیان

 8. پول صرفه‌جویی قبض برق کجا خرج می‌شود؟

 9. نوبخت: مطالبات گندم‌کاران پرداخت شد

 10. وزیر صمت: خودروسازان فروش اموال مازاد را جدی گرفته‌اند

 11. صدور ۱.۲ میلیون قبض پیامکی برق در تهران

 12. زنگنه: نباید از نفت به عنوان سلاح استفاده کرد

 13. ماجرای قرارداد ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران و چین چیست؟

 14. مطالبات ۱۶ هزار پیمانکار پرداخت شد

 15. راه‌اندازی سامانه جامع روابط کار در کشور/قراردادهای کار شفاف‌ می‌شود

 16. فروش آنلاین ایرانسل باعث مزاحمت‌های تبلیغاتی شد

 17. بلژیک به اینستکس پیوست

 18. نرخ پیشنهادی خرید تضمینی گندم اعلام شد

 19. سقوط شاخص بورس از کانال ۳۰۰ هزار واحد

 20. آخرین قیمت انواع سکه در بازار + نرخ دلار

 21. لایحه حمایت از سهامداران خرد تصویب شد

 22. هزینه خرید وام مسکن به زیر ۱۰ میلیون برگشت

 23. قیمت نفت کاهش یافت

 24. جدول/ آخرین قیمت دلار، پوند و یورو

 25. تخلفات میلیاردی سازمان هدفمندی یارانه‌ها

پربحث‌های هفته

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 3. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 4. با زندگی مردم چه کردیم؟/ آرزویی که بی‌خانمان‌ها باید به گور ببرند+ نمودار

 5. درآمد روزانه صد هزارتومانی جوان لیسانسه از فروش سبزی با فرغون

 6. جزئیات انتقال آب دریای عمان به ۳ استان شرقی کشور

 7. جزئیات واردات کالا‌های اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی/ ارزی که مشکل ساز شد!

 8. چه مجازاتی در انتظار پزشکان فراری از کارتخوان است؟

 9. با ۳۰۰ میلیون می‌توان در تهران خانه‌ خرید؟ / آینده بازار مسکن چگونه است؟

 10. برای خانه‌های ۳۰ متری در تهران تقاضا وجود دارد؟

 11. پیشنهاد افزایش ۱۰۰ درصدی حق کمیسیون مشاوران املاک!

 12. همتی: به‌دنبال این هستیم که سوئیفت را دور بزنیم/ خیلی روی اینستکس حساب نمی‌کنیم

 13. فروش سیمان صادراتی ۷۰ دلاری به قیمت ۲۰ دلار

 14. ورود ۳ خودروی جدید به بازار تا پایان سال؛ وعده‌ای که عملی می‌شود؟

 15. همتی: امسال ارز اربعین نداریم

 16. ریزش سراسری معاملات مسکن/ آرامش بازار مشروط است

 17. آنچه باید درباره آرامکوی عربستان، بزرگترین شرکت نفت جهان بدانید

 18. جبل طارق: ایران تعهدات خود درباره کشتی آدریان‌دریا را نقض نکرده است

 19. باهنر: اصلاحات اقتصادی جرات می‌خواهد که نه مجلس دارد نه دولت

 20. چگونه هزینه قبض برق‌مان را کاهش دهیم؟

 21. تغییرات جدید در نحوه خرید بنزین در راه است

 22. اعلام شرایط فروش نقدی ۴ محصول سایپا

 23. سندی دیگر برای اثبات شکست تحریم‌های آمریکا

 24. سهم کارت سوخت جایگاهداران باز هم کم می‌شود؟

 25. جریان انحرافی در بازار مسکن

آخرین عناوین