بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

گروه اقتصادی الف،   3980527201 ۳۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

میرعلی اشرف پوری حسینی از ریاست سازمان خصوصی سازی در روز 23 مرداد ماه کناره گیری کرد و همان روز نیز با دستور قضایی بازداشت شد. اتهام پوری حسینی « اخلال در نظام اقتصادی کشور و تضییع گسترده اموال عمومی و دولتی»  عنوان شده است.

در حال حاضر همگان اذعان دارند که اجرایی شدن سیاست خصوصی سازی در دولت های مختلف توام با موفقیت نبوده است. سابقه خصوصی سازی در کشور به اواخر دهه 60 و اجرای سیاست تعدیل اقتصادی برمی گردد. در قالب سیاست تعدیل که بعد از جنگ تحمیلی در دستور کار قرار گرفت بر پیاده سازی آموزه های بانک جهانی و صندوق بین المللی پول تاکید شد و به همین دلیل کناره گیری دولت از اقتصاد، کوچک سازی و واگذاری شرکت ها در اولویت بود. اما بعد از شکست گفتمانی دولت سازندگی و افزایش فوق العاده نرخ تورم، سیاست تثبیت جایگزین سیاست تعدیل اقتصادی شد. بعدها در برنامه سوم و چهارم توسعه و در قالب اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی، سیاست خصوصی سازی شرکت های دولتی پیگیری شد.

در سیاستهای کلی اصل ۴۴ قانون اساسی بر گسترش مالکیت در سطح عموم مردم به‌منظور تأمین عدالت اجتماعی،ارتقاء کارآیی بنگاههای اقتصادی، افزایش رقابت‌پذیری، افزایش سهم بخشهای خصوصی و تعاونی در اقتصاد ملی، کاستن از بار مالی و مدیریتی دولت در تصدی فعالیتهای اقتصادی و افزایش سطح عمومی اشتغال تاکید شده است.

اما در طول این سال ها و در دولت های مختلف توجه چندانی به افزایش اشتغال، تقویت بخش خصوصی و ایجاد اقتصاد رقابتی نشد و صرفاً به سلب مسئولیت، خلاصی از بنگاه داری و کسب درآمد از طریق واگذاری شرکت ها اهمیت داده  شد.

بدلیل در پیش گرفتن چنین رویکردی بسیاری از شرکت ها بدون طی تشریفات قانونی و گاه به ثمن بخس به خریدارانی که اهلیت لازم را دارا نبودند واگذار شد، اتفاقی که در نهایت منجر به حیف و میل بیت المال، تعطیلی کارخانه ها، اخراج یا بیکاری کارگران و نابودی اموال عمومی شده است.

بر این اساس فهرست بلندبالایی از شرکت هایی که بر اساس رانت واگذار شده اند در طول این سال ها شکل گرفته که با گذشت زمان  طولانی تر شده است.

بنابراین باید گفت در حال حاضر و بعد از دستگیری رئیس سازمان خصوصی سازی که به نوعی می توان آن را به شکست سیاست خصوصی سازی تا کنون تفسیر کرد باید به سه عامل توجه ویژه شود:

همان طور که گفته شد و بنا به استنادات بسیاری از کارشناسان، مقامات مسئول و گزارش دیوان محاسبات راجع به تفریغ بودجه سال 96 فرایند بسیاری از شرکت های واگذار شده خلاف قانون بوده است. به عبارتی شرکت ها یا به افرادی واگذار شده اند که صلاحیت لازم را نداشته اند یا اینکه در یک فرایند صوری و زد و بند، کارخانه ها مطابق با ارزش واقعی قیمت گذاری نشده بودند.

بنابراین لازم است تا سابقه واگذاری های گذشته مورد بررسی قرار گیرد و در مواردی که با رانت و زیر پاگذاشتن منافع عامه شرکت ها به افراد نااهل سپرده شده اند بازپس گرفته شوند. همچنین با متخلفان دیگری که در این واگذارهای غیرقانونی دخیل بوده و نقش داشته اند برخورد شود.

همچنین ضرورت دارد دولت علی الخصوص وزارت اقتصاد ضمن دعوت از منتقدان خصوصی سازی، فرایند واگذاری را در سال های اخیر مورد بررسی و ارزیابی قرار دهد تا تصویر جامعی از ایرادات و اشکالات حاصل شود. بعد از این ارزیابی ضرورت دارد ضوابط و مقرراتی که ایراد داشته حتماً مورد بازنگری قرار گیرند.

نکته مهم دیگر این است واگذاری باید به گونه ای باشد که اگر خریدار به تعهدات خود عمل نکرد در اسرع وقت از وی سلب مسئولیت شود. به همین دلیل لازم است تا دولت بر فرایند انجام تعهدات از سوی خریدار نظارت همیشگی داشته باشد.

تنها در این صورت است که می توان امیدوار بود علاوه بر انجام خصوصی سازی به شیوه ای منطقی از تبعات و پیامدهای ناگوار اختصاصی سازی که در سال های اخیر بسیار نیز اتفاق افتاده اجتناب کرد و زمینه بازگشت اعتماد عمومی را فراهم آورد.

در غیر این صورت اگر قرار باشد روند گذشته در پیش گرفته شود و شرکت ها با تبانی به افراد فاقد صلاحیت واگذار شود انتظار این که اتفاقات قبل تکرار شود امری قابل پیش بینی و بدیهی است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۵۸۱۷۱۰۶:۵۷:۱۵ ۱۳۹۸/۵/۳۰
چرا باید مجرمین اقتصادی پس از انکه اقتصاد کشور را ویران کنند دستگیر شوند ایشان و تیمشان و سایر متخلفین اقتصادی از جمله 3 نون اقتصادی دولت نوبخت نیلی و نهاوندیان و همچنین سیف و عراقچی از حد اقل 2 ستل قبل باید در چنگال عدالت قرار میگرفتند
ناشناس۱۰۵۸۱۷۴۰۷:۰۰:۳۶ ۱۳۹۸/۵/۳۰
بازداشت وی که چند سال زمان برد لابد محاکه ایشان هم در 5 سال اینده انجام خواهد شد مانند فساد 12700 میلیاردی کرمان که پس از 5 سال تنها یکنفر محاکمه شد و مدیران اصلی وقت فساد بانک تجارت در سایه قرار گرفته و محاکمه نشدند
ناشناس۱۰۵۸۱۹۹۰۷:۴۹:۲۳ ۱۳۹۸/۵/۳۰
کمتر از اعدام خیانت به مردم است
مهران۱۰۵۸۲۹۶۰۹:۲۵:۰۹ ۱۳۹۸/۵/۳۰
ما هم از این افراد متنفریم اما قاضی نیستیم حکم بدیم اعدامش کنن ما هم خوشحال میشیم اما قاضی باید بر اساس قانون قضایی حکم بدهد
احمد۱۰۵۸۳۰۲۰۹:۲۹:۳۴ ۱۳۹۸/۵/۳۰
عجب دیدگاه حقوقی است!
احمد۱۰۵۸۲۰۱۰۷:۵۱:۳۲ ۱۳۹۸/۵/۳۰
تحلیل خصوصی سازی را از ابتدای واگذاری ها شروع کنید چرا کسی از نحوه واگذاری و مشکلات بعدی مخابرات ایران حرف نمی زند آن واگذاری بلااشکال است؟
ناشناس۱۰۵۸۲۰۵۰۷:۵۸:۰۹ ۱۳۹۸/۵/۳۰
خصوصی سازی در ایران فقط برای این بود که شرکتها و پتروشیمی های دولتی به خودی ها واگذار شود. بانک های خودی، موسسات مالی و اعتباری خودی و....
مصطفي۱۰۵۸۲۰۸۰۸:۰۸:۴۷ ۱۳۹۸/۵/۳۰
حكم شرع براي چنين اعمالي كاملا روشن است نكند خداي نكرده شرع رو فقط در مسئله ورود خانم ها به استاديوم ها و حجاب و بعضي منكرات ، محدود كرده ايم
ناشناس۱۰۵۸۲۳۶۰۸:۴۱:۱۰ ۱۳۹۸/۵/۳۰
پر واضح بود و هست که هر کسی در راس این سازمان قرار بگیرد وسوسه خواهد شد و یا وسوسه خواهند کردش. اگر واگذاری ها از مکانیزم دیگری اجراء نشود همچنان پور حسینی ها تکرار خواهند شد .
ناشناس۱۰۵۸۳۱۵۰۹:۴۰:۱۱ ۱۳۹۸/۵/۳۰
در این قضیه .. در کار است و صاحبان قدرت حاضر نیستند رویه را عوض کنند.
ناشناس۱۰۵۸۲۴۹۰۸:۵۲:۵۸ ۱۳۹۸/۵/۳۰
مردم این همه گفتن خصوصی سازس یعنی چپاول بیت المال . چرا کسی توجه نکرد و امروز نتیجه کار شد این!
محمد۱۰۵۸۲۵۱۰۸:۵۵:۰۵ ۱۳۹۸/۵/۳۰
پیروی از نسخه های غربی ها نتیجه ای بهتر از وضع فعلی نخواهد داشت و ما باید به جای اقتصاد غربی، اقتصاد بومی خود را که ضد اختصاصی سازی به سبک غربی است، در اولویت قرار دهیم.دولت باید مالکیت اصلی را داشته باشد و از خصوصی سازی بپرهیزیم و آنهایی هم که واگذار شده اند بایستی به ید قدرت دولت باز گردند.چرا که این سرمایه ها متعلق به آحاد ملت است و کسی حق ندارد آنها را به کس یا کسان دیگری بفروشد.این بیت المال است و من نوعی به شخصه حاضر نیستم که سهم من از بیت المال به اصحاب زر و زور و تزویر به ثمن بخس فروخته شود.
ناشناس۱۰۵۸۴۶۴۱۱:۳۵:۵۹ ۱۳۹۸/۵/۳۰
عزیزم این سیستمی که شما داری میگی میشه سیستم کمونیستی که سالهاست شکست خورده
ناشناس۱۰۵۸۲۷۱۰۹:۰۹:۴۸ ۱۳۹۸/۵/۳۰
پوری جسینی فقط عامل بوده بگردید ببینید چه کسانی پشت او بودند
ناشناس۱۰۵۸۲۷۶۰۹:۱۴:۱۹ ۱۳۹۸/۵/۳۰
عجبا از دست این مسئولان. اینهمه آدم فاسد چطور مسئول شدند؟
ناشناس۱۰۵۸۳۷۲۱۰:۲۹:۳۰ ۱۳۹۸/۵/۳۰
توسط مقامات .. مسوول شدن ..
ناشناس۱۰۵۸۲۹۹۰۹:۲۸:۳۱ ۱۳۹۸/۵/۳۰
تو رو خدا ببین چه مملکتی داریم هر کسی که کوچیکترین منصبی میگیره بلافاصله فکر دزدی و اختلاس میشه این نسل ما دیگه درست بشو نیست از راننده بگیر تا کارمند و مدیر کل و شهردار و دکتر .. همه و همه ارباب رجوع و ملت رو به پول میبینن و حرفشون اینه که زندگی خرج داره و حقوقها کفاف نمیده پس پول و زیر میزی رو رد کن بیا در غیر اینصورت وقتمون رو نگیر باید هممون رو به دریا بریزن و نسلی نو و جدید درست بشه تا مملکت رها پیدا کنه از این وضعیت
ناشناس۱۰۵۸۳۰۵۰۹:۳۰:۲۹ ۱۳۹۸/۵/۳۰
مبارزه جناب رئیسی با مفاسد و رانت خوارها و دانه درشت ها در تاریخ معاصر ایران بینظیر است و اعتماد مردم به سرعت در حال برگشتن به نظام و انقلاب است. امیدوارم مبارزه با مفاسد دائمی و سیستم دار شود و حتی بعد از اتمام دوره ایشان هم ادامه یابد. باید سازمانهای مردم نهاد مثل دیده بان شفافیت تقویت شوند و رسانه ها هم آزادانه در هر فسادی وارد شوند. سازمان حسابرسی کل کشور تشکیل شود و در سازمان بازرسی کل کشور هم تحولات ساختاری شکل گیرد.
ناشناس۱۰۵۸۶۰۵۱۲:۵۳:۰۹ ۱۳۹۸/۵/۳۰
ایشان وقتی مفسدان دولتهای قبل را هم بدون نگاه جناحی به میز محاکمه بکشند صداقتشان را اثبات می کنند !
شمس۱۰۵۸۳۰۹۰۹:۳۶:۱۹ ۱۳۹۸/۵/۳۰
با سلام ، تشکیل دادگاههای علنی با حضور هیئت منصفه و ارباب جرائد ، موثر ترین راهکار برای شفاف سازی ها و عبرت آموزی ها است.
ناشناس۱۰۵۸۳۴۲۱۰:۰۶:۰۱ ۱۳۹۸/۵/۳۰
با تشکر از آقای رئیسی بالاخره ایشان بازداشت شدند آقای رئیسی لطفا در مورد مافیای دارو که با جان و مال مردم باز می کنند نیز با قاطعیت برخورد کنید .
ناشناس۱۰۵۸۳۴۵۱۰:۱۲:۱۷ ۱۳۹۸/۵/۳۰
تکلیف اونایی که با رانت و رشوه اموال وکارخانه ها رو مفت صاحب شدند چی میشه؟
ناشناس۱۰۵۸۳۷۰۱۰:۲۸:۴۳ ۱۳۹۸/۵/۳۰
خصوصی سازی از زمان پوری حسینی شروع شد قبل از آن ما خصوصی سازی نداشتیم..
ناشناس۱۰۵۹۰۹۳۱۷:۲۸:۴۶ ۱۳۹۸/۵/۳۰
رفسنجانی بانی خصوصی‌خواهی هست
علی 671۱۰۵۸۴۲۴۱۱:۱۰:۱۱ ۱۳۹۸/۵/۳۰
اسم مسلمانی این همه دزدی صورت گرفته و به راحتی بیت المال دستخوش بازیگرانی شده که بدون ترس از خدا این همه چپاول انجام داده اند و کسی جلو دارشان نبوده .آدم به جای دو شاخ صد شاخ در می آورد .که چگونه پوری حسینی ها ، عراقچی ها ، سیف ها و صد ها سلطان دیگر در این مملکت برای چهار روز زندگی مادی اینگونه شده اند .مقصر کیست .
علی۱۰۵۸۴۷۳۱۱:۴۲:۳۱ ۱۳۹۸/۵/۳۰
چرا ما در کشور حکم اعدام نداریم چرا .. به نظر من اگه می خواهید نظام و مردم حفظ بشه باید تمام دزد ها بخصوص مسئولین دزد اعدام بشن
ناشناس۱۰۵۸۵۹۴۱۲:۴۶:۲۸ ۱۳۹۸/۵/۳۰
ما جمهوری اسلامی در مبارزه با فساد نه تنها در اعدام و زندانی کردن بلکه افزایش رقم و حجم دزدی و فساد رتبه داریم چه بگویی
ناشناس۱۰۵۸۵۳۵۱۲:۱۷:۰۵ ۱۳۹۸/۵/۳۰
یکی از فاجعه بارترین طرحهای این مملکت خصوصی سازی بود
ناشناس۱۰۵۸۵۳۸۱۲:۱۷:۵۶ ۱۳۹۸/۵/۳۰
اقای توکلی لطفا پیگیری کنید کارخانه لاستیک دنا و یک و یک در استان فارس چطور به اسم خصوصی سازی هاپولی کردند
ناشناس۱۰۵۸۵۶۲۱۲:۳۲:۲۱ ۱۳۹۸/۵/۳۰
پوری از روحانی و خاتمی خط می گرفته - این دو را بازداشت و محاکمه کنید
ناشناس۱۰۵۸۷۲۷۱۳:۵۷:۰۴ ۱۳۹۸/۵/۳۰
خصوصی سازی یعنی چوب حراج زدن به یت المال
ناشناس۱۰۵۹۰۲۳۱۶:۴۷:۳۱ ۱۳۹۸/۵/۳۰
کل دنیا خصوصی سازی کردن مشکلی هم نداشتن
ناشناس۱۰۵۸۷۳۶۱۴:۰۲:۵۲ ۱۳۹۸/۵/۳۰
چرا این مفسدین اقتصادی رو بعد از کلی چپاول وخسارت بر بیت المال میگیرن یعنی هیچ کس بر نحوه عملکرد مدیران نظارتی نداره؟ اخه پس وظیفه حراست و قوه قضاییه ومجلس چیه ؟اخه الان بعداین همه دزدی بازداشت این اقایان چه دردی از این مردم واین مملکت بینوا دوا میکنه
رضا۱۰۵۹۴۳۲۲۳:۳۸:۲۶ ۱۳۹۸/۵/۳۰
نتیجه روال انتصاب ناسایسته سالاری همین است. امری که در ایراک نهادینه شده....
ناشناس۱۰۵۹۵۷۴۰۷:۳۵:۲۱ ۱۳۹۸/۵/۳۱
ای کاش واگذاریها در استان مرکزی هم بررسی میشد . بنظر میرسد که روال درستی نداشته باشد . معادن سنگ و برخی کارخانجات و ...

پربحث‌های دیروز

 1. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

 2. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

 3. یک پیشنهاد به وزارت بهداشت درباره آمار فوتی‌های کرونا 

 4. عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

 5. اختصاص ۶۰ لیتر بنزین نوروزی به خودروها در کمیسیون تلفیق

 6. همتی: تلاش بانک مرکزی "تأمین ثبات و آرامش بازارهای پول و ارز" است

 7. روحانی: کرونا نباید به سلاح دشمنان برای به تعطیلی کشاندن کار و تولید تبدیل شود/ آمریکا به فکر هزاران کشته آنفلوآنزا در کشور خودشان باشد/ هیچ تصمیمی برای قرنطینه مطرح نیست

 8. بیانیه دولت و ادامه ماجرای FATF/ امیدواری کرباسچی به نمایندگان جوان مجلس یازدهم/ برنامه اصولگرایان برای تعامل با دولت در مجلس آینده چیست؟

 9. ترکیه در سوریه چه می خواهد؟

 10. تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به ۱۳۹ نفر افزایش یافت/ شمار فوت‌شدگان به ۱۹ نفر رسید

 11. ربیعی: علائم کرونا ندارم؛ برای احتیاط تست دادم

 12. ضدعفونی شهر ووهان چین با امکانات ویژه

 13. کمبود امکانات برای مقابله با کرونا در امریکا 

 14. نشریه محافظه کاران آمریکایی: دروغ گویی بولتون ایران وآمریکا را در آستانه جنگ قرار داد

 15. نامه میرسلیم به نمایندگان مجلس: بی‌برنامگی و زدوبند در مجلس یازدهم جایی نخواهد داشت

 16. بیانیه دولت درباره تصمیم FATF در مورد ایران

 17. ما و کسانی که به مجلس می‌فرستیم...

پربحث‌های هفته

 1. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

 2. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

 3. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

 4. چرا می‌گویند ویروس کرونا سلاح بیولوژیک آمریکا است؟!

 5. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

 6. عصبانیت فتاح از سوال مجری تلویزیون درباره آزادراه تهران-شمال

 7. لطفا از پرسش‌های مردم عصبانی نشوید...

 8. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

 9. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

 10. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

 11. سید محمد خاتمی در انتخابات شرکت کرد

 12. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

 13. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 14. آخرین اخبار از کرونا/گزینه‌های ریاست مجلس یازدهم/ تحلیل فیاض از تفاوت مجلس لاریجانی با قالیباف/ توکلی: نمایندگان هدف دام شبکه‌های سازمان یافته فساد و تباهی‌اند

 15. احمد توکلی خطاب به نمایندگان منتخب: با پیوستن به پویش مجلس ضدفساد و شفاف از بروز فسادهای احتمالی جلوگیری کنید

 16. یک پیشنهاد به وزارت بهداشت درباره آمار فوتی‌های کرونا 

 17. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

 18. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

 19. عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

 20. حریرچی (معاون وزیر بهداشت) کرونا گرفت

 21. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

 22. علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات/ منشا کرونا در ایران مشخص شد/ از اصولگرایان در مجلس چه انتظاری می‌رود؟

 23. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

 24. کمترین میزان مشارکت در انتخابات مجلس مربوط به کدام دولت‌هاست؟

 25. اختصاص ۶۰ لیتر بنزین نوروزی به خودروها در کمیسیون تلفیق

آخرین عناوین