استاد دانشگاه تهران در گفت‌گو با الف مطرح کرد: سیاست‌ها در جهت تولید فقر است/ در تحقق عدالت موفق نبودیم/ بانک مرکزی صندوق تامین نیازهای دولت است نه حافظ ارزش پول ملی

گروه اقتصادی الف،   3980527159 ۲۹ نظر، ۲۲ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
سیاست‌ها در جهت تولید فقر است/ در تحقق عدالت موفق نبودیم/ بانک مرکزی صندوق تامین نیازهای دولت است نه حافظ ارزش پول ملی

وضعیت کنونی معیشت مردم با مشکل مواجه است و درآمدها کفاف هزینه‌های آنها را نمی‌دهد و قدرت خریدشان روز به روز کاهش یافته است. در این امر سیاست دولت‌ها نقش کلیدی را ایفا می‌کند البته استاد تمام دانشگاه تهران می‌گوید سیاست‌های اقتصادی قبل از انقلاب را در این چهل سال ادامه دادیم که روح‌شان فقرزا یعنی تولید فقر است نه فقرزدا.

به گزارش الف، نوسانات ارزی در ۲۲ماه اخیر باعث افزایش شدید قیمت‌ها شد و مردم را با مشکلات معیشتی مواجه کرد. این موضوع در سه دهه اخیر به تناوب رخ داده و قدرت خرید مردم هر کاهش یافته است. به زبان عامیانه‌تر امروز دخل (درآمد) مردم توانایی پوشش هزینه‌ها و مخارج‌شان را نمی‌دهد و قدرت خریدشان مثلا در سال گذشته دو الی سه برابر کاهش یافت.

سیاست و برنامه دولت‌ها یکی از علت‌ها و شاید هم علت اصلی افزایش قیمت نرخ ارز و رشد قیمت‌‌ها بوده که جامعه را به سمت فقیر‌تر شدن سوق داده است، بخصوص در دولت‌های مهرورزی و اعتدال که شعار تحقق عدالت و حذف فقر از جامعه داده شد ولی در عمل برخلاف آن اقدام کردند.

امروز قشر وسعی از کشور با مشکل معیشت و گرانی‌ها دسته و پنجه نرم می‌کند و در مقابل آن عده‌ای از امکانات و ثروت برخوردارند به طوری‌که کارشناسان علوم اجتماعی و اقتصادی هشدار فقیر شدن طبقه متوسط را داده‌اند. اما چرا امروز با اینجا رسیدیم در حالی که یکی از شعارها و اهداف انقلاب اسلامی حذف فقر از جامعه و تحقق عدالت بود، البته اقدامات بیشماری در این چهار دهه انجام شده ولی همچنان چهره فقر و مشکلات معیشتی در جامعه نمایان است و بخش قابل توجهی از مردم با مشکلات اقتصادی سروکار دارند در مقابل فساد و شبکه‌های مافیای فساد، سفته بازی رشد کرده و مردم وجود عدالت را احساس نمی‌کنند.

چرا همچنان مسئله همچنان فقر وجود دارد؟/ چهار رکن تحقق عدالت

میثم موسایی استاد تمام دانشگاه تهران و کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار الف، اظهار کرد: جمهوری اسلامی و دولت‌های بعد از انقلاب داعیه این را داشتند که با حرکت به سمت عدالت به جامعه عادلانه و در عین حالی عاری از فقر نزدیک‌تر شویم. این موضوع جز آرزوهای ما در اوایل انقلاب بود و هنوز هم هست، ولی در تحقق آن موفق نبودیم، البته به معنی این نیست که کاری نشده بلکه اقدامات زیادی مانند ایجاد سازمان‌های حمایت و پرداخت یارانه مستقیم و غیرمستیم (پنهان) برای کاهش نابرابری‌ها انجام شد ولی وضعیت عدالت بخصوص در حوزه اقتصادی بهتر نشده است.

وی اضافه کرد: تجربه رفع فقر که یکی از ارکان عدالت بخصوص در بُعد اقتصادی است چند رکن اساسی دارد که نخست باید به سمت رفع فقر مطلق حرکت کنیم یعنی در جامعه خانواده و یا فردی نباشد که در تامین نیازهای اولیه خود مشکل داشته باشد. افزایش رفاه و کاهش فقر نسبی دومین رکن است که میزان فاصله طبقاتی کاهش یابد یعنی با رشد اقتصادی به کاهش فاصله درآمدی و ثروت افراد از یک سو و افزایش رفاه و کاهش فقر از سوی دیگر گام برداشت.

کارشناس اقتصادی رکن سوم را حاکمیت روابط عالانه در مناسبات بین عوامل تولید بخصوص نیروی کار و سرمایه عنوان و بیان کرد: اگر روابط ناعالانه باشد، هر چه تلاش هم شود، اما ذات اقتصادی منجر به تولید فقر و نابرابر خواهد شد، زیرا افزایش سهم نیروی کار از GDP و کل ارزش افزوده تولید یکی از عوامل حرکت به سمت تحقق عدالت است که این شاخص در اقتصاد ایران بسیار پایین است یعنی تمام مناسبات عمدتا به نفع صاحبان سرمایه است نه صاحبان کار. نیروی کار در جامعه ما به حداقل دستمزد اکتفا می‌کند در حالی که ارزش افزوده و سود آن نصیب سرمایه‌دار می‌شود.

 موسایی اضافه کرد: وقتی تناسبی بین ارزش افزوده کار و دستمزد وجود ندارد با توجه فساد گسترده، عده‌ای دارای درآمدهای باد آورده‌ می‌شوند و طبقات نوکیسه شکل می‌گیرد و این حس را به مردم می‌دهد که برخورداری از رفاه و درآمد بیشتر ارتباطی با کار و تلاش بیشتر ندارد و باید به مافیای فساد نزدیک و از مناسبات ناسالام استفاده کرد، همین وضعیتی که اکنون در جامعه ما وجود دارد.

وی در ادامه توضیح داد: رکن دیگر برای تحقق عدالت، اصلاح قوانین و مقررات برای عالانه‌تر کردن مناسبات است تا فرصت عادلانه برای بهره‌مندی همه مردم از کالاهای‌های عمومی مانند آموزش، بهداشت... فراهم شود. باید سیاست برابر خواهی و نابرابرخواهی مدنظر قرار گیرد تا همه در اقتصاد مشارکت داشته باشند اما مناسبات اقتصادی به فساد آلوده و تمام تلاش‌های مبارزه با فساد توسط دو قلوی قدرت و ثروت در جامعه خنثی می‌شود و تا زمانی که این دو قلو از هم جدا نشود نمی‌توان در این زمینه کاری کرد.

سیاست‌های ما فقرزا است یا فقرزدا؟

این کارشناس اقتصادی در ادامه گفت: ذات نظام سرمایه‌داری تولید فقر است و بعد می‌خواهد آن را به عنوان یک مسئله عارض شده به وسیله بیمه، نظام تامین اجتماعی و... رفع کند، درحالی می‌توان نظامی را طراحی کرد که اصلا از ابتدا فقر  تولید نکند. متاسفانه ما همان برنامه‌های قبل از انقلاب را  با انتصاب‌های سیاسی و بکارگیری افراد غیر شایسته و مدیران قد کوتاه در حوزه تصمیمات اقتصاد ادامه دادیم.

موسایی با اشاره به دو نوع سیاست رشد اقتصادی فقرزا و فقرزدا، تصریح کرد: برای رسیدن به جامعه منهای فقر باید استراتژی ما این باشد که فقر تولید نشود، اما رشد اقتصادی همراه با فقرزایی و همان برنامه نظام سرمایه داری برای رفع فقر را انتخاب کردیم یعنی دادن کمک مستقیم به طبقات فقیر بدون توجه به اینکه زمینه نابرابری‌ها شدید را از بین ببریم در حالی که باید با ایجاد فرصت برابر برای آحاد مردم به طور ذاتی فاصله‌‌ها را  کاهش داد اما سیاست‌ها و انتخاب استراتژی‌ها و نوع رشد اقتصادی بعد از انقلاب در مسیر تولید فقر بوده است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه باید با تواتمندسازی فقرا مسئله فقر را حل کرد، گفت: شرط توانمندسازی، توزیع و دسترسی عادلانه به امکانات مختلف آموزشی، بهداشتی، تغذیه‌ای و... است. اگر فرزندان عده‌ای در مدارس فوق مدرن تحصیل کنند و عده‌ای هم در مدارسی کپری که نه معلم، نه میز و تخته دارد و در سیاه چادر و بیابان درس بخوانند، طبیعتا این‌ها نمی‌توانند در آینده با هم رقابت کنند.

وی تاکید کرد: کارخانه تولید فقر مرتب در حال تولید است و از سوی دیگر می‌خواهیم با اقدامات حمایتی فقر را کاهش دهیم اما تولیدات کارخانه بیشتر از تلاش‌هاست. اگر سیاست‌ها تغییر نکند، جامعه‌ای خواهیم داشت که فقر در آن گسترش پیدا می‌کند و طبقه متوسط که امروز لاغرتر شده به زیر خط فقر می‌رود و طبقه‌ی دیگر ثروتمندتر خواهد شد، همان چیزی که امروز در حال رخ دادن است.

ضریب جینی قبل و بعد از انقلاب تغییر نکرده است

موسایی در مورد تغییرات شاخص ضریبی جینی، گفت: این شاخص چه قبل و چه بعد از انقلاب تغییری نکرده است، البته این شاخص خیلی از موارد را نشان نمی‌دهد زیرا ضریبی جینی باید براساس درآمد باشد که به دلیل شفاف نبودن و وجود فساد، امکان ارائه آمار وجود ندارد، برای همین از آمار هزینه‌ها برای محاسبه ضریب جینی استفاده می‌شود در حالی که فاصله درآمدها خیلی بیشتر از هزینه‌هاست.

شرط رفع فقر کنترل نرخ تورم است

عضو هیئت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با بیان اینکه اگر نتوانیم نرخ رشد تورم را کنترل کنیم، اجرای سیاست‌ها در جهت ایجاد عدالت بی‌اثر خواهد شد، اظهار کرد: برای جامعه‌ تاسف بار است که سطح عمومی قیمت‌ها در مدت ۴۰ سال حدود ۲۰۰۰ برابر شده و حرف از عدالت و حذف فقر زده شود زیرا با این رشد قیمت تحقق چنین هدفی ممکن نیست و نشان می‌دهد سیاست‌ها درست نبوده است زیرا کنترل نرخ تورم اولین اقدام برای جلوگیری از رشد فقر است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا نرخ تورم کنترل نمی‌شود؟ توضیح داد: دولت هزینه بسیاری برای خودش درست کرده و درآمدها هم به دلایل مختلف مانند تحریم، قیمت نفت، فقر در جامعه و... دچار نوسانات زیادی است برای همین دولت راحت‌ترین راه را برای جبران کسری بودجه یعنی استقراض از بانک مرکزی، چاپ و افزایش حجم پول انتخاب می‌کند که آثار تورمی آن برای دولتی‌های بعدی باقی می‌ماند.

بانک مرکزی صندوقی برای تامین نیازهای دولت

موسایی ادامه داد: بانک مرکزی از استقلال برخوردار نیست و نمی‌تواند وظیفه خود که حفظ ارزش پول است را انجام دهد و به صندوقی برای تامین نیازهای دولت تبدیل شده است. وقتی این اتفاق رخ می‌دهد، تورم کنترل نخواهد شد و همه سیاست‌های فقر زدایی را تخریب می‌شود البته افزایش نرخ تورم فقرا را فقیرتر  و ثروتمند را ثروتمندتر می‌کند.

این استاد دانشگاه خانوارها را با درآمد زیر ۵ میلیون تومان در تهران را زیر خط فقر دانست و گفت: تعیین خط فقر به سبد مصرفی بستگی دارد. امروز متوسط حقوق کارگران شاغل یکی سوم خط فقر است در حالی که عده‌ای حتی درآمد هم ندارند و بیکار هستند. متاسفانه بخش‌هایی از کشور دچار فقر مطلق هستند یعنی کل آن جامعه فقیرند مانند کشاورزان در سیستان و بلوچستان، ایلام و .. که زیر خط فقر‌ند به طوری‌که کاملا فراموش شدند.

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۸۵۵۲۷۰۰:۱۱:۵۰ ۱۳۹۸/۶/۱۸
بانک مرکزی صندوق تامین نیازهای دولت است نه حافظ ارزش پول ملی وقتی مردم از ترس تحریم ها جلوی صرافی ها صف کشیدن و دلار میخریدند فروش نفت کم شده از 1.5 میلیون به 300 هزار رسیده و صادر کننده ها علاقه ندارند ارز وارد کشور کنند بانک مرکزی باید دقیقا چی کار کنه که ارزش پولی ملی کم نشه ؟؟؟
ناشناس۱۰۸۵۶۸۲۰۷:۱۹:۰۲ ۱۳۹۸/۶/۱۸
شما بفرمایید اگر تحریم نبود قیمت واقعی دلار در پایان دوره ی روحانی چند بود؟ کمتر از ده هزار تومان امکان ندارد. یک نگاهی به متوسط میزان رشد نقدینگی و رشد اقتصادی بیندازید. اگر مردم هجوم میارن برای ارز عاملش خود بانک مرکزی است که شده جبران کننده ی کسری بودجه دولت از جیب مردم.
ناشناس۱۰۸۵۸۴۵۱۱:۰۰:۵۰ ۱۳۹۸/۶/۱۸
چرا بحث را منحرف می کنید؟ هرکس بگوید
ناشناس۱۰۸۵۸۶۳۱۱:۱۰:۲۰ ۱۳۹۸/۶/۱۸
چرا بحث را منحرف می کنید؟ ادعای ایشان این است که بانک مرکزی سالهاست شده مرکز جبران کسری بودجه دولت با بی ارزش کردن ریال که به ضرر فقرا هست و به نفع صاحبان ملک و اغنیا . کدام اقتصاد دان این ادعا را رد کرده؟!!! این امر یک ذره هم قابل تکذیب نیست.
ناشناس۱۰۸۵۸۸۱۱۱:۲۴:۳۷ ۱۳۹۸/۶/۱۸
کاری که منافع مملکت و ملت را تامین کند و نه کاری که باعث نابودی حجم عظیمی از ذخایر طلا و ارز کشور به بهانه کنترل بازار سکه طلا و ارز شود و عده ای معلوم الحال را هم به ثروتهای نجومی و غیر قابل تصور برساند .
ناشناس۱۰۸۵۹۴۹۱۲:۵۱:۳۲ ۱۳۹۸/۶/۱۸
جای بسی تاسف است که قریب 70 درصد کاربران این حرف اشتباه را تأیید کردن. بانک مرکزی نقدینگی را نزدیک 7 هزار برابر کرده طی 40 سال؟! فرضا که همه ی عوامل تاثیر گذار در ارزش ریال مثبت باشد این میزان رشد نقدینگی با توجه به متوسط رشد اقتصادی 3 درصد ما، آیا برای نابودی ریال کافی نبوده است؟
ناشناس۱۰۸۵۹۸۵۱۳:۲۹:۳۸ ۱۳۹۸/۶/۱۸
طی همین مدت نقدینگی آمریکا فقط هشت برابر شده. هی روزگار
ناشناس۱۰۸۵۹۶۰۱۲:۵۸:۲۲ ۱۳۹۸/۶/۱۸
بانک مرکزی ایران برای حفظ ارزش پول ملی از بین ٢٠٠ بانک مرکزی ٢٠٠ کشور جهان از ١٩٥ بانک مرکزی ١٩٥ کشور جهان یاد بگیرد که بانک های مرکزی آنها برای حفظ پول ملی کشورشان چه می کنند.
ناشناس۱۰۸۶۲۷۵۲۱:۴۱:۵۲ ۱۳۹۸/۶/۱۸
حسنی به مکتب نمی رفت وقتی هم می رفت جمعه می رفت تعطیلات عشق و حال ...
ناشناس۱۰۸۵۵۳۳۰۰:۱۷:۱۹ ۱۳۹۸/۶/۱۸
باید خواست و عمل کرد تا تغییر ایجاد شود با حرف کار درست نمی شود.
ناشناس۱۰۸۵۵۳۸۰۰:۲۲:۰۲ ۱۳۹۸/۶/۱۸
بانک مرکزی مساوی با فاجعه.
آزاده۱۰۸۵۵۶۷۰۰:۵۳:۰۴ ۱۳۹۸/۶/۱۸
فراموش نمیکنیم برخی افراد تا چند وقت پیش موافق تورم بودن . تا وقتی که خزانه و بانک مرکزی دست دولت و مجلس باشه اوضاع بهترار این نمیشه
ناشناس۱۰۸۵۶۵۸۰۵:۲۳:۰۰ ۱۳۹۸/۶/۱۸
پس لطف کن بگو دست کی باشه درست بشه
ناشناس۱۰۸۵۹۹۰۱۳:۳۳:۳۴ ۱۳۹۸/۶/۱۸
مستقل مثل تمام دنیا.
ناشناس۱۰۸۵۶۴۷۰۳:۴۶:۵۶ ۱۳۹۸/۶/۱۸
تمام نکاتی که ایشان در این مصاحبه بیان میکنند همه تئوری های اقتصادیست که در شرایط نرمال داخلی و بین المللی قابل حصول هست .....ولی ایشان باید بفرمایند چگونه میشه در شرایط تحریم و کمبود شدید منابع مالی به این اهداف رسید ..
مصطفي۱۰۸۵۶۷۰۰۶:۲۱:۵۶ ۱۳۹۸/۶/۱۸
فعلا كه جناب همتي خوب داره عمل ميكنه دمش گرم
موسي۱۰۸۵۶۷۱۰۶:۲۴:۱۳ ۱۳۹۸/۶/۱۸
هم مغرضانه و هم با برنامه ريزي داريم روز به روز فقيرتر ميشيم
عاشق ایران۱۰۸۵۷۱۵۰۸:۳۷:۳۰ ۱۳۹۸/۶/۱۸
اگر یک جوانی بخواهد حتی مسافرکشی کند دولت محترم این مراحل را برای فقیر نگه داشتن به قدرت تمام اجرا می کند . 1- پراید 20میلیونی را به قیمت 50میلیون می فروشد که تا ابد قسط بانک با سود نجومی بدهد . 2- حق بیمه شخص ثالث نجومی می گیرد 3- برای هر تردد در شهر یک پول به بهانه زوج و فرد و... می گیرد 4 یک پول دیگر برای معاینه فنی می گیرد خلاصه جوان بدبخت از خوب بودن پشیمان میشه در حالیکه اقا زاده ها خارج از کشور با پول مردم زندگی لاکچری دارند. فقر هست
ناشناس۱۰۸۵۷۲۱۰۸:۴۵:۵۹ ۱۳۹۸/۶/۱۸
تحریم کمر اقتصاد مملکت را شکسته صنایع سنگین دیگر توجیه اقتصادی ندارند هپکو آذر آب ماشین سازی ها اگر پروژه های عمرانی آنهم با پذیرش قیمت های جدید شروع نشوند محکوم به توقف اند . این طرحها هم محتاج پول نفت صادراتی اند .
ناشناس۱۰۸۵۷۲۲۰۸:۵۰:۱۲ ۱۳۹۸/۶/۱۸
دوستان چرا به عملکرد فاجعه آمیز بانک مرکزی طی دهه ها دقت نمی کنید تحریم یا هر شوک دیگه، اگر سیاست پولی بانک مرکزی صحیح باشد فقط مدت محدود می تواند بر بازار مؤثر باشد. عین اجناس دیگر، مگه ندیدید میوه نوبرانه 5 برابر هم می رسد ولی دوباره به قیمت واقعی بر می گردد. مثلا زمان احمدی نژاد تحریم باعث 4 برابر شدن دلار شد آیا بعد از آن برگشت به هزار تومان؟ خیر چرا که قیمت واقعی دلار 3200 بود.
ناشناس۱۰۸۵۷۲۶۰۸:۵۵:۲۲ ۱۳۹۸/۶/۱۸
استقلال بانک مرکزی وجود ندارد و شده صندوق خصوصی دولتها و هر وقت خواستند پول چاپ میکنند و از جیب مردم بر میدارند و این شده وضع مردم
ناشناس۱۰۸۵۷۸۷۱۰:۰۲:۰۶ ۱۳۹۸/۶/۱۸
۱. یارانه هنگفت از اقتصاد به سیاست خارجی متوقف شود ۲.تخیلات شبه مارکسیست در اقتصاد کنار گداشته شود ۳.شفافیت پدیرفته شود ۴. هزینه فستاد مالی و اقتصادی برای مفسدین علیرالخصوص سیاسیون بالا رود. ۵.سبک های زندگی مختلف در کشور پذیرفته و به فرهنگ عمومی کشور احترام گذاشته شود.
ناشناس۱۰۸۵۷۸۹۱۰:۰۳:۵۷ ۱۳۹۸/۶/۱۸
تا وقتی بخش دولتی بر اغلب بخشهای تولیدی سایه انداخته نمیتوان انتظار داشت که کار مفهومی یابد اگر بخش خصوصی حقیقی در ایران وجود داشت بسیاری از فسادهای امروز اتفاق نمی افتاد که منجر به طی مسیر به سمت فقر مطلق با بیکاری مطلق گردد
ناشناس۱۰۸۵۸۱۲۱۰:۲۵:۵۹ ۱۳۹۸/۶/۱۸
اقتصاد =علم حرف نه؛ عمل آری
ناشناس۱۰۸۵۸۷۳۱۱:۱۸:۳۳ ۱۳۹۸/۶/۱۸
ما دشمن را تاراندیم و ما پیشرفت کردیم یک کمی فقر اگر نداشته باشیم ما را چشم می زنند چشم چینی ها بگیر دارد
ناشناس۱۰۸۵۸۷۷۱۱:۲۲:۱۳ ۱۳۹۸/۶/۱۸
امیدی به بهبود وضع موجود نیست
Xx۱۰۸۵۹۵۲۱۲:۵۲:۱۱ ۱۳۹۸/۶/۱۸
لابد همش تقصیر مردم هستش
ناشناس۱۰۸۶۱۰۲۱۶:۰۱:۰۹ ۱۳۹۸/۶/۱۸
در ایران مالیات تورمی جای مالیات بر درامد وسرمایه را گرفته است! که نتیجه ان دو متضاد هم هست!
ناشناس۱۰۸۶۲۹۱۲۲:۲۱:۴۵ ۱۳۹۸/۶/۱۸
به بیان ساده تر ارزش یک میلیون تومان حقوق کارگران و.. شده 300 هزار تومان یعنی 700 تومان مالیات!!!!!!!!!!!!! ولی در عوض ملک و دلار و طلای اغنیا 4 برابر شده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ میلتون فریدمن

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

پربحث‌های اخیر

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

 3. قرار نبود"چادر" لباس متهمان باشد!  

 4. دیدار حسن روحانی با ترامپ  

 5. وزیر خارجه انگلیس: مشخص نیست چه کسی به آرامکو حمله کرده است

 6. وزیر آمریکایی ایران را عامل حمله به آرامکو خواند

 7. وثیقه‌ ۲۰ میلیاردی جوان ۲۵ ساله برای شبنم نعمت‌زاده

 8. پوشش متفاوت شبنم نعمت‌زاده در دادگاه  

 9. آیا روحانی هم به دیدار با ترامپ نیاز دارد؟!

 10. اعلام شرایط فروش نقدی ۴ محصول سایپا

 11. جزئیات حملات پهپادی یمن به پالایشگاه‌های عربستان  

 12. ترامپ: به نفت خاورمیانه نیازی نداریم

 13. یک مصوبه ؛ یک اطلاعیه و چند پر سش از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

 14. حمله به استبداد با پرتقال  

 15. طلاب جهادی محرم  

 16. کمیته انضباطی حریف استقلال را نقره داغ کرد

 17. ترامپ: ایران پهپاد ما را خارج از حریم هوایی خودش ساقط کرد

 18. آینده مبهم نتانياهو در انتخابات سرنوشت‌ساز رژیم صهیونیستی

 19. خبر روحانی از همکاری‌های دفاعی ایران و ترکیه

 20. اروپا: پیش از تشخیص مسئول حمله به عربستان باید حقایقی مشخص شوند

 21. پست اینستاگرامی همتی از مذاکرات در ترکیه

 22. راز جوان‌تر شدن ستایش در فصل سوم چیست؟

 23. فغانی: ایران تیم بداخلاق جام جهانی ۲۰۱۸ بود

 24. آمریکا: حمله به آرامکو با «کروز» انجام شد

 25. محرمانگی مداخله بانک مرکزی در بازار ارز

پربحث‌های دیروز

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 3. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 4. ادغام آموزش پزشکی در وزارت بهداشت به زیان مردم تمام شد/ پزشکی تهاجمی و جراح محور در مدل ایرانی نظام سلامت

 5. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 6. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

 7. حضور شبنم نعمت‌زاده در دادگاه  

 8. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

 9. تصاویری از پالایشگاه‌های عربستان بعد از حملات پهپادی یمن

 10. قرار نبود"چادر" لباس متهمان باشد!  

 11. دیدار حسن روحانی با ترامپ  

 12. توکلی: روحانی از برچسب جناحی بودن اقدامات ضدفساد قوه قضائیه پرهیز کند

 13. وزیر خارجه انگلیس: مشخص نیست چه کسی به آرامکو حمله کرده است

 14. وزیر آمریکایی ایران را عامل حمله به آرامکو خواند

 15. وثیقه‌ ۲۰ میلیاردی جوان ۲۵ ساله برای شبنم نعمت‌زاده

 16. پوشش متفاوت شبنم نعمت‌زاده در دادگاه  

 17. با زندگی مردم چه کردیم؟/ آرزویی که بی‌خانمان‌ها باید به گور ببرند+ نمودار

 18. اعلام شرایط فروش نقدی ۴ محصول سایپا

 19. جزئیات حملات پهپادی یمن به پالایشگاه‌های عربستان  

 20. روایت یک خیانت/ خاک و شن مخلوط با گندم را در این فیلم ببینید

 21. چم سبز (چال کندی)، بهشت ایران  

 22. ترامپ: به نفت خاورمیانه نیازی نداریم

 23. یک مصوبه ؛ یک اطلاعیه و چند پر سش از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

 24. حمله به استبداد با پرتقال  

 25. طلاب جهادی محرم  

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 3. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 4. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 5. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 6. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 7. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 8. زنان را به استادیوم راه بدهید

 9. اظهارات پدر ٰ«سحر خدایاری»/ اجازه سو استفاده به دیگران نمی‌دهم

 10. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 11. پزشکیان: پناهیان وجناحش در مطالبه شفافیت دنبال بهره برداری سیاسی اند

 12. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 13. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 14. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 15. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 16. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 17. دستور بازداشت هنرپیشه هتاک صادر شد

 18. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 19. سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد مکرون برای حفظ برجام موافقت کرد

 20. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

 21. گستاخی سناتور آمریکایی؛ باید به پالایشگاه‌های ایران حمله شود

 22. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 23. اتهام اصلی شبنم نعمت‌زاده

 24. سخنگوی قوه قضائیه: سحر خدایاری در بازجویی‌ها به اشتباه خود اعتراف کرده بود

 25. جمعی از مسئولان قضایی در مراسم ترحیم سحر خدایاری حضور یافتند

پربحث‌های اخیر

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. اعلام شرایط فروش نقدی ۴ محصول سایپا

 3. اروپا: پیش از تشخیص مسئول حمله به عربستان باید حقایقی مشخص شوند

 4. پست اینستاگرامی همتی از مذاکرات در ترکیه

 5. محرمانگی مداخله بانک مرکزی در بازار ارز

 6. کاهش یک میلیونی قیمت سراتو/۲۰۶ تیپ پنج ۸۹ میلیون

 7. روند کاهشی قیمت خودروهای خارجی در بازار

 8. وزیر صنعت: آرامش بر بازار حکمفرما است

 9. برنج ایرانی ارزان می‌‌شود

 10. انتظار یکساله ۱.۲ میلیون بیکار برای ورود به بازار کار

 11. توضیحات ربیعی درباره حذف سه دهک از یارانه بگیران

 12. اعلام اسامی ۵۰ صنف جدید برای نصب کارتخوان

 13. نقش فرهنگ کار در رونق تولید/ ۱۱ ساعت در هفته میزان کار مفید در ایران

 14. همتی: ارتباط بانکی ایران و روسیه با سپام برقرار شده‌است

 15. تغییرات جدید در نحوه خرید بنزین در راه است

 16. نوبخت: ۷ هزار میلیارد تومان امسال به آموزش عالی اختصاص می‌یابد

 17. پیگیری مبادلات تجاری ایران و ترکیه با پول ملی دو کشور

 18. کد تخفیف دیجی کالا برای خرید از سوپر مارکت اینترنتی و لوازم خانگی

 19. آخرین قیمت خودروهای سایپا

 20. آخرین قیمت محصولات ایران‌خودرو

 21. جهانگیری: آمریکایی‌ها در توقف فروش نفت ایران ناموفق بوده‌اند

 22. رئیس جدید سازمان خصوصی‌سازی منصوب شد

 23. قیمت سکه افزایش یافت + تازه‌ترین قیمت ارز و طلا

 24. شاخص بورس ۳۵۲۲ واحد رشد کرد

 25. چالش‌ها و مزایای استفاده از رمز ارزها

پربحث‌های دیروز

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. با زندگی مردم چه کردیم؟/ آرزویی که بی‌خانمان‌ها باید به گور ببرند+ نمودار

 3. اعلام شرایط فروش نقدی ۴ محصول سایپا

 4. اروپا: پیش از تشخیص مسئول حمله به عربستان باید حقایقی مشخص شوند

 5. پست اینستاگرامی همتی از مذاکرات در ترکیه

 6. محرمانگی مداخله بانک مرکزی در بازار ارز

 7. کاهش یک میلیونی قیمت سراتو/۲۰۶ تیپ پنج ۸۹ میلیون

 8. روند کاهشی قیمت خودروهای خارجی در بازار

 9. وزیر صنعت: آرامش بر بازار حکمفرما است

 10. برنج ایرانی ارزان می‌‌شود

 11. انتظار یکساله ۱.۲ میلیون بیکار برای ورود به بازار کار

 12. توضیحات ربیعی درباره حذف سه دهک از یارانه بگیران

 13. اعلام اسامی ۵۰ صنف جدید برای نصب کارتخوان

 14. حاجی‌دلیگانی: لایحه تجارت اقتصاد را منفجر می‌کند

 15. همتی: ارتباط بانکی ایران و روسیه با سپام برقرار شده‌است

 16. تغییرات جدید در نحوه خرید بنزین در راه است

 17. نوبخت: ۷ هزار میلیارد تومان امسال به آموزش عالی اختصاص می‌یابد

 18. پیگیری مبادلات تجاری ایران و ترکیه با پول ملی دو کشور

 19. کد تخفیف دیجی کالا برای خرید از سوپر مارکت اینترنتی و لوازم خانگی

 20. آخرین قیمت خودروهای سایپا

 21. آخرین قیمت محصولات ایران‌خودرو

 22. جهانگیری: آمریکایی‌ها در توقف فروش نفت ایران ناموفق بوده‌اند

 23. رئیس جدید سازمان خصوصی‌سازی منصوب شد

 24. قیمت سکه افزایش یافت + تازه‌ترین قیمت ارز و طلا

 25. شاخص بورس ۳۵۲۲ واحد رشد کرد

پربحث‌های هفته

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. شیراز را کوه خواران بلعیدند/ اعتبار قولنامه، ریشه زمینخواری

 3. نامه زاکانی به رئیس قوه قضائیه؛ سیاست های غلط دولت بیشتر ذخایر ارزی را بر باد داد/ برای ده ها میلیارد دلار دادخواهی کنید

 4. تشریح طرح واردات خودروی کارکرده از مناطق آزاد

 5. درآمد روزانه صد هزارتومانی جوان لیسانسه از فروش سبزی با فرغون

 6. اهداف چین از سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیارد دلاری در ایران چیست؟

 7. جزئیات انتقال آب دریای عمان به ۳ استان شرقی کشور

 8. جزئیات واردات کالا‌های اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی/ ارزی که مشکل ساز شد!

 9. با ۳۰۰ میلیون می‌توان در تهران خانه‌ خرید؟ / آینده بازار مسکن چگونه است؟

 10. برای خانه‌های ۳۰ متری در تهران تقاضا وجود دارد؟

 11. پیشنهاد افزایش ۱۰۰ درصدی حق کمیسیون مشاوران املاک!

 12. فروش سیمان صادراتی ۷۰ دلاری به قیمت ۲۰ دلار

 13. ورود ۳ خودروی جدید به بازار تا پایان سال؛ وعده‌ای که عملی می‌شود؟

 14. واردات برنج همچنان ممنوع است

 15. با زندگی مردم چه کردیم؟/ آرزویی که بی‌خانمان‌ها باید به گور ببرند+ نمودار

 16. آنچه باید درباره آرامکوی عربستان، بزرگترین شرکت نفت جهان بدانید

 17. جبل طارق: ایران تعهدات خود درباره کشتی آدریان‌دریا را نقض نکرده است

 18. اعلام شرایط فروش نقدی ۴ محصول سایپا

 19. سندی دیگر برای اثبات شکست تحریم‌های آمریکا

 20. سهم کارت سوخت جایگاهداران باز هم کم می‌شود؟

 21. جریان انحرافی در بازار مسکن

 22. بازگشت قیمت تسه به کانال۴۰هزار تومان/هر وام مسکن معادل ۱۱متر خانه

 23. قیمت برق با حذف قبوض کاغذی تغییر می‌کند؟

 24. چرا دلار ارزان اما کالاها گران‌تر شدند؟

 25. از رئیس جدید سازمان خصوصی‌سازی چه خبر؟

آخرین عناوین