سرانجام «طرح تشكيل وزارت ميراث فرهنگی» به کجا ختم می‌شود؟

گروه سیاسی الف،   3980527141
سرانجام «طرح تشكيل وزارت ميراث فرهنگی» به کجا ختم می‌شود؟

طرح تشكيل وزارت ميراث فرهنگی در ميان مخالفت دولتي‌ها از سوي لاريجانی به روحانی ابلاغ شد.

سيد ميلاد علوی طی یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشت: بيست‌ودوم دي‌ ماه 82 و در دوران رياست‌جمهوري سيدمحمد خاتمي، مجلس شوراي اسلامي، سازمان‌هاي «ميراث فرهنگي» و «ايرانگردي و جهانگردي» را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي جدا و با ادغام آنها، سازمان جديدي تحت‌ عنوان «ميراث فرهنگي و گردشگري» با كليه اختيارات مصرح در قانون را زير نظر رييس‌جمهوري تشكيل داد. 2 سال بعد و با روي كار آمدن دولت محمود احمدي‌نژاد، حسين مرعشي كه رياست اين سازمان را برعهده داشت، نخستين فردي لقب گرفت كه توسط رييس دولت مهرورز از كار بركنار شد.

اين اما تنها تغيير اين سازمان در آن دوران نبود و شانزدهم فروردين ‌ماه 85 شوراي عالي اداري كشور «سازمان صنايع دستي» را كه تا آن روز زير نظر وزارت صنايع و معادن به فعاليت مي‌پرداخت از اين وزارتخانه جدا و به «سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري» الحاق كرد تا از آن زمان تاكنون اين سازمان به عنوان متولي امور «ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي» شناخته شود.روزگار گذشت و حدود 6 سال پيش و در روزهاي فعاليت نهمين دوره مجلس، موضوع تبديل سازمان ميراث فرهنگي به وزارتخانه سر زبان‌ها افتاد. زمان گذشت تا اينكه درنهايت يك فوريت طرح تشكيل وزارت ميراث فرهنگي در فروردين ‌ماه 96 به تصويب نمايندگان دهمين دوره پارلمان ايران رسيد.

از آن زمان به بعد عملا موضوع تشكيل اين وزارتخانه امري جدي تلقي شد ولي نكته جالب در اين ميان سكوت قابل ‌تامل دولتي‌ها بود. در ميان اين سكوت، نمايندگان مجلس در دهم مرداد ماه 97 ماده ‌واحده طرح تشكيل وزارت ميراث فرهنگي را تصويب كردند كه براساس آن «سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري با كليه اختيارات و وظايفي كه به موجب قوانين و مقررات دارد با رعايت بند (د) ماده ۲۹ قانون مديريت خدمات كشوري مصوب هشتم مهر ماه ۱۳۸۶‌و بند (الف) ماده ۲۸ قانون برنامه ششم توسعه مصوب ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ و بدون توسعه تشكيلات و افزايش نيروي انساني به وزارت ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي تبديل مي‌شود و بار مالي ناشي از تغيير عنوان از محل منابع داخلي و صرفه‌جويي تامين خواهد شد».

آغاز مخالفت‌ها

طرح تشكيل وزارت ميراث فرهنگي پس از تصويب در مجلس براي تصويب راهي شوراي نگهبان شد اما اين نهاد بيست‌وچهارم شهريور ماه همان سال، طرح تشكيل وزارت ميراث فرهنگي را در موادي خلاف شرع دانست و اين طرح را به دليل دارا بودن بار مالي مغاير اصل 75 قانون اساسي اعلام كرد. طرح به مجلس بازگشت ولي نكته جالب در اين مرحله موضع دولت بود؛ موضعي برخاسته از انفعال و البته سكوت.

با اين همه اما مجلس اقدام به اصلاح مواد مد نظر شوراي نگهبان كرد و همزمان به رايزني با اين نهاد پرداخت تا اينكه شوراي نگهبان در پانزدهم مرداد ماه سال جاري اعلام كرد كه ايراد مد نظر فقها برطرف شده و با بررسي‌‌هاي كارشناسي صورت‌ گرفته، مشخص شد كه تشكيل وزارت ميراث فرهنگي بار مالي نداشته است؛ بنابراين شوراي نگهبان رسما تبديل سازمان ميراث فرهنگي به نوزدهمين وزارتخانه دولت جمهوري اسلامي را تاييد كرد.

با تاييد اين موضوع اما تازه مخالفت‌هاي دولتي‌ها به رسانه‌ها كشيده شد. حسينعلي اميري، معاون پارلماني رييس‌جمهوري در اظهاراتي كه ايرنا آن را منتشر كرد صراحتا از مخالفت دولت پرده برداشت و گفت:«هيات دولت به دليل بار مالي و مغايرت آن با اصل كوچك‌سازي ساختار دولت، موضوع ماده ۲۸ قانون برنامه ششم توسعه، مكررا مخالفت خود را با تشكيل وزارتخانه مزبور به نمايندگان اعلام كرد.» بيست‌وسوم مرداد ماه نيز علي ربيعي، سخنگوي دولت در جريان نشست مطبوعاتي خود با خبرنگاران بار ديگر بر مخالفت دولت با تشكيل وزارت ميراث فرهنگي تاكيد كرد. او اعلام كرد:«دولت موافق تشكيل اين وزارتخانه نبود و نظرش را در مجلس اعلام كرد. قطعا اين موضوع بار مالي خواهد داشت و معاون پارلماني موظف شد تا مكاتبات لازم براي جلوگيري از اين كار را انجام دهد البته دولت قانون را اجرا خواهد كرد ولي بزرگ شدن دستگاه‌ها مساوي با بهبود كارها نيست».

دومين اختلاف؛ پنجمين پرونده

با اعلام مخالفت رسمي دولتي‌ها و انتخاب نماينده براي جلوگيري از تشكيل وزارت ميراث فرهنگي آن هم بعد از تصويب شوراي نگهبان عملا دومين اختلاف بزرگ پاستور و بهارستان رسانه‌اي شد. نخستين موضوع اختلاف دولت و مجلس از زمان حضور حسن روحاني به عنوان عالي‌ترين مقام اجرايي در كاخ رياست‌جمهوري ايران، مساله ارايه گزارش عملكرد سالانه وزرا و رييس‌جمهوري در مرداد ماه هر سال به مجلس بود كه درنهايت كار به هيات عالي حل اختلاف قوا كشيد تا چهارمين پرونده اين هيات در دوران پاستورنشيني شيخ حقوق‌دان تشكيل شود. پرونده‌اي كه درنهايت با لغو مصوبه مجلس كه از قضا تاييديه شوراي نگهبان را نيز به همراه داشت، خاتمه يافت و دولت در زمان ارايه گزارش عملكرد خود به بهارستان‌نشينان مخير شد.

مجلس اما در اين مورد جديد كه به تشكيل وزارتخانه نوزدهم مربوط بود ديگر گوشش به مخالفت دولتي‌ها و تعيين نماينده براي رايزني بدهكار نبود و روز گذشته علي لاريجاني، رييس مجلس شوراي اسلامي مصوبه بهارستان به همراه تاييديه شوراي نگهبان براي تشكيل وزارت ميراث فرهنگي را به رييس‌جمهوري ابلاغ كرد. بنابراين از حالا روحاني تنها 5 روز براي ارسال ابلاغيه به «روزنامه رسمي» فرصت دارد و متعاقبا اين روزنامه نيز ظرف 72 ساعت بعد از آن بايد نسبت به انتشار اين ابلاغيه اقدام كند. پس از آن رييس‌جمهوري 15 روز براي تشكيل وزارت ميراث فرهنگي فرصت دارد اما در اين بين هنوز يك راه براي مخالفت دولتي‌ها باز است. راه يا در عبارتي صحيح‌تر ميان‌بر كه دولت در ماجراي ارايه گزارش عملكرد از آن استفاده كرد و اتفاقا دست پُر بازگشت. در اين بين شنيده‌هاي «اعتماد» از دولت حاكي از آن است كه گزارش دولتي‌ها براي ارسال موضوع مخالفت خود با تشكيل وزارت ميراث فرهنگي به هيات‌ عالي حل اختلاف قوا آماده است و اين يعني دولت تحت مديريت ‌روحاني تنها يك گام تا تشكيل پنجمين پرونده اين هيات فاصله دارد.

بهانه مخالفت‌ها

پيش از اين نيز ربيعي در جريان نشست خبري خود اجراع موضوع تشكيل وزارت ميراث فرهنگي به هيات ‌عالي حل اختلاف قوا را نه ‌تنها تكذيب نكرد؛ بلكه گفت كه دولت در حال بررسي اين موضوع است اما اسدالله عباسي، سخنگوي اصولگراي هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي كه زماني ازجمله وزراي احمدي‌نژاد بود روز گذشته به دولت توصيه كرد كه از ارجاع موضوع تشكيل وزارت ميراث فرهنگي به هيات ‌عالي حل اختلاف قوا خودداري كرده و تن به اجراي قانون دهد.

در اين بين پرسش اينجاست كه چرا دولتي‌ها تا اين حد با تشكيل چنين وزارتخانه‌اي مخالفند؟! پاستورنشينان تشكيل اين وزارتخانه را مغاير برنامه ششم توسعه و اصل كوچك و چابك‌سازي دولت توصيف مي‌كنند اما نكته جالب اين است كه يكي از اصلي‌ترين مطالبات اين روزهاي قوه مجريه از قوه‌ مقننه تفكيك وزارت صنعت، معدن و تجارت و تشكيل وزارت بازرگاني است؛ بنابراين اگر قرار باشد تشكيل وزارت ميراث فرهنگي را مغاير برنامه ششم توسعه بدانيم طبيعتا تشكيل وزارت بازرگاني نيز با چنين سرنوشتي مواجه خواهد بود.

با اين حال و با در نظرگيري شرايط امروز جامعه و نگاهي به تلاش‌هاي ايالات متحده امريكا براي فشار به تهران از طرق اقتصادي به نظر مي‌رسد، تشكيل وزارت بازرگاني توجيه قابل ‌قبول‌تري در قياس با وزارت ميراث فرهنگي داشته باشد. هر چند كه در اين بين نمي‌توان بر خواست نمايندگان براي نظارت بر اين سازمان و افزايش درآمدهاي حاصله از صنعت توريسم در ايران چشم پوشيد. ولي تيموري، معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي نيز پيش از اين اعلام كرده بود كه در سال 97 مجموعا 7 ميليون و 124 هزار گردشگر به ايران سفر كرده‌اند كه هر كدام به ‌طور ميانگين هزار و 400 دلار هزينه كرده‌اند و با احتساب هر دلار 10 هزار تومان، اين يعني درآمدي 99 هزار و 736 ميليارد توماني نصيب كشور شده كه با برنامه‌ريزي صحيح مي‌تواند موجبات توسعه صنعت گردشگري ايران را فراهم آورد.

به هر روي طرح تشكيل وزارت ميراث فرهنگي چه دولت موافق باشد و چه نباشد براي اجرا به آنان ابلاغ شده و روحاني حالا تنها دو انتخاب پيش‌ رو دارد، نخست تن دادن به قانون و تشكيل وزارت ميراث فرهنگي و معرفي سكان‌دار آن به بهارستان و دوم حركت در مسيري كه احمدي‌نژاد پيشقراول آن است؛ يعني پرهيز از اجراي قوانيني كه باب ميلش نيست و ارجاع موضوع به هيات ‌عالي حل اختلاف قوا. حالا انتخاب با انتخاب ‌شده‌اي است كه روزگاري عدم اجراي قانون مصوب مجلس را بزرگ‌ترين نقطه ضعف دولت‌هاي نهم و دهم برمي‌شمرد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

 1. وزیر خارجه انگلیس: مشخص نیست چه کسی به آرامکو حمله کرده است

 2. وزیر آمریکایی ایران را عامل حمله به آرامکو خواند

 3. وثیقه‌ ۲۰ میلیاردی جوان ۲۵ ساله برای شبنم نعمت‌زاده

 4. آیا روحانی هم به دیدار با ترامپ نیاز دارد؟!

 5. اعلام شرایط فروش نقدی ۴ محصول سایپا

 6. ترامپ: به نفت خاورمیانه نیازی نداریم

 7. یک مصوبه ؛ یک اطلاعیه و چند پر سش از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

 8. حمله به استبداد با پرتقال  

 9. کمیته انضباطی حریف استقلال را نقره داغ کرد

 10. ترامپ: ایران پهپاد ما را خارج از حریم هوایی خودش ساقط کرد

 11. آینده مبهم نتانياهو در انتخابات سرنوشت‌ساز رژیم صهیونیستی

 12. خبر روحانی از همکاری‌های دفاعی ایران و ترکیه

 13. اروپا: پیش از تشخیص مسئول حمله به عربستان باید حقایقی مشخص شوند

 14. پست اینستاگرامی همتی از مذاکرات در ترکیه

 15. راز جوان‌تر شدن ستایش در فصل سوم چیست؟

 16. فغانی: ایران تیم بداخلاق جام جهانی ۲۰۱۸ بود

 17. آمریکا: حمله به آرامکو با «کروز» انجام شد

 18. محرمانگی مداخله بانک مرکزی در بازار ارز

 19. روحانی: جامعه بین‌المللی با اقدامات رژیم صهیونیستی در سوریه مقابله کند

 20. سازمان ملل: عامل حمله به تأسیسات نفتی سعودی هنوز مشخص نیست

 21. هواداران بدون بلیت پشت درهای آزادی ماندند

 22. کاهش یک میلیونی قیمت سراتو/۲۰۶ تیپ پنج ۸۹ میلیون

 23. ثبت نام ‌طرح‌ بیمه سلامت اتباع خارجی

 24. ائتلاف سعودی: حمله به آرامکو از خاک یمن صورت نگرفته است

 25. اردوغان و پوتین دیدار کردند

پربحث‌های دیروز

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 3. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 4. ادغام آموزش پزشکی در وزارت بهداشت به زیان مردم تمام شد/ پزشکی تهاجمی و جراح محور در مدل ایرانی نظام سلامت

 5. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 6. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

 7. حضور شبنم نعمت‌زاده در دادگاه  

 8. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

 9. تصاویری از پالایشگاه‌های عربستان بعد از حملات پهپادی یمن

 10. قرار نبود"چادر" لباس متهمان باشد!  

 11. دیدار حسن روحانی با ترامپ  

 12. توکلی: روحانی از برچسب جناحی بودن اقدامات ضدفساد قوه قضائیه پرهیز کند

 13. وزیر خارجه انگلیس: مشخص نیست چه کسی به آرامکو حمله کرده است

 14. وزیر آمریکایی ایران را عامل حمله به آرامکو خواند

 15. وثیقه‌ ۲۰ میلیاردی جوان ۲۵ ساله برای شبنم نعمت‌زاده

 16. پوشش متفاوت شبنم نعمت‌زاده در دادگاه  

 17. با زندگی مردم چه کردیم؟/ آرزویی که بی‌خانمان‌ها باید به گور ببرند+ نمودار

 18. اعلام شرایط فروش نقدی ۴ محصول سایپا

 19. جزئیات حملات پهپادی یمن به پالایشگاه‌های عربستان  

 20. روایت یک خیانت/ خاک و شن مخلوط با گندم را در این فیلم ببینید

 21. چم سبز (چال کندی)، بهشت ایران  

 22. ترامپ: به نفت خاورمیانه نیازی نداریم

 23. یک مصوبه ؛ یک اطلاعیه و چند پر سش از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

 24. حمله به استبداد با پرتقال  

 25. طلاب جهادی محرم  

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 3. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 4. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 5. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 6. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 7. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 8. زنان را به استادیوم راه بدهید

 9. اظهارات پدر ٰ«سحر خدایاری»/ اجازه سو استفاده به دیگران نمی‌دهم

 10. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 11. پزشکیان: پناهیان وجناحش در مطالبه شفافیت دنبال بهره برداری سیاسی اند

 12. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 13. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 14. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 15. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 16. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 17. دستور بازداشت هنرپیشه هتاک صادر شد

 18. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 19. سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد مکرون برای حفظ برجام موافقت کرد

 20. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

 21. گستاخی سناتور آمریکایی؛ باید به پالایشگاه‌های ایران حمله شود

 22. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 23. اتهام اصلی شبنم نعمت‌زاده

 24. سخنگوی قوه قضائیه: سحر خدایاری در بازجویی‌ها به اشتباه خود اعتراف کرده بود

 25. جمعی از مسئولان قضایی در مراسم ترحیم سحر خدایاری حضور یافتند

پربحث‌های دیروز

 1. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 2. توکلی: روحانی از برچسب جناحی بودن اقدامات ضدفساد قوه قضائیه پرهیز کند

 3. شبکه‌های برون مرزی بازوی جمهوری اسلامی هستند/ بودجه رسانه‌های برون مرزی ایران نباید تحت‌الشعاع تصمیمات دولت‌ها قرار گیرد

 4. چرا دولت نمی‌خواهد مسئولیت برجام را بپذیرد؟

 5. آشنا: گام سوم یک گام چند لایه است

 6. دست برتر نیروهای مسلح ایرانی در خلیج فارس با «موشک قادر» + تصاویر

 7. توضیح درباره حجاب شبنم نعمت‌زاده/ دوقطبی‌ خوب و بد از نگاه عباس عبدی/ روایتی از صحبت‌های رئیسی و روحانی درباره مبارزه فساد

 8. دلیل ممانعت از ورود برخی ایرانی‌ها به گرجستان

 9. صالحی: توقف جزئی تعهدات ایران با اجرای موثر و کامل برجام قابل برگشت است

 10. وزرای دفاع ایران و ترکیه دیدار کردند

 11. آدرس غلط سخنگو درباره مشکلات مردم

 12. شفافیت آرا؛ اولین مصوبه مجلس یازدهم؟

 13. اظهارات سخنگوی دولت درباره حذف یارانه ثروتمندان، حضور زنان در استادیوم، زمان مذاکره با آمریکا و حمله به آرامکو

 14. حقوق شش میلیونی اسماعیل بخشی در زمان بازداشت

 15. تضاد رسمی و شرعی و کلاهبرداری‌های ملکی

 16. موسوی: صحبت‌های ترامپ ۲۴ ساعت هم دوام ندارد/ اتهام زنی‌ها به ایران بی‌اساس است

 17. سردار نجات: گفتمان مقاومتی در حال توسعه است

 18. ۳۱ شهریور؛ جلسه مجلس درباره حذف یارانه پردرآمدها

 19. نماینده گرگان: مخفی ماندن آرا به صلاح‌مان است

 20. صالحی با رئیس روس اتم دیدار کرد

 21. بالستیک‌های دریایی ۲هزار کیلومتری شدند/ از دریای عربی تا مدیترانه در تیررس سپاه

 22. نماینده اهواز: قبل از شفاف شدن آراءباید زمینه آن فراهم شود

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 3. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 4. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 5. پزشکیان: پناهیان وجناحش در مطالبه شفافیت دنبال بهره برداری سیاسی اند

 6. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 7. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 8. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 9. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 10. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

 11. اعتراض روحانی به رئیسی درباره روند دادگاه‌های مفاسد اقتصادی/ پای پرونده حسین فریدون در میان است؟

 12. حقوق بشر فیروزه‌ای؛ یک سازمان و هزاران تناقض

 13. واکنش محمدرضا نعمت‌زاده به بازداشت دخترش

 14. نظر متناقض دولت درباره ورود زنان به ورزشگاه‌ها/ درخواست یک تشکل دانشجویی درباره برادران صدرالساداتی/ سعید مرتضوی چگونه آزاد شد؟

 15. اعتراض روحانی به رئیسی درباره مبارزه با فساد/ آمار وزیر کشور از حجاب/ گزینه جدید برای ریاست آینده صدا و سیما

 16. پناهیان: برخی نمایندگان تهمت‌های رذیلانه می‌زنند/ دلیل اصرار روحانی بر مذاکره با آمریکا چیست؟

 17. نظرات برگزیده مخاطبین الف: ایران، بهشت پزشکان است/ با اجبار قانونی نمی‌توان کودک‌همسری را از بین برد/ چرا اصلاح‌طلبان مجلس مطالبه شفافیت ندارند؟

 18. طرح جدید مجلس برای الزام دولت به شکایت علیه "هالیوود"

 19. آمریکا بشدت نگران پیشرفت فضایی ایران است

 20. با کارت جایگاهها فقط 15 لیتر می‌توان بنزین زد

 21. اتمام حجت رئیسی درباره برخورد با مفاسد اقتصادی در حضور سران قوا

 22. روحانی: منطق ما در برجام ، تعهد در برابر تعهد است/ منطق امام حسین(ع) انسانیت، شرف و مردانگی است

 23. ایزدی: آمریکا به دنبال تضعیف ابزارهای قدرت ایران است/ خبر موافقت ترامپ با پیشنهاد خط اعتباری مکرون درست نیست

 24. درخواست علی مطهری از رییسی

 25. هدف‌گیری سپاه به سمت پایگاه‌ها و شناور آمریکایی بعد از سرنگونی پهپاد گلوبال

آخرین عناوین