آذری جهرمی: تلاشم را کردم، مردم قضاوت کنند/ هنوز به رفع فیلتر امید دارم/ معطل قانون نمی‌مانم

گروه سیاسی الف،   3980527071 ۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
آذری جهرمی: تلاشم را کردم، مردم قضاوت کنند/ هنوز به رفع فیلتر امید دارم/ معطل قانون نمی‌مانم

ایرنا نوشت: مقوله‌ای که محمدجواد آذری جهرمی را از همان ابتدا از دیگر وزرای کابینه دولت روحانی جدا کرد، جوانی‌اش بود. ویژگی که گره خورد به یک‌سری حواشی دیگر. همین مسئله، گرفتن رای اعتماد را برای او چالش‌برانگیز کرد. حالا بعد از دو سال نشسته است روی صندلی سبز رنگ دفتر کارش و می‌خواهد از آن روزها صحبت کند. روزی که تارهای سفید لابه‌لای موهایش از امروز خیلی کمتر بود، روزی که کمتر کسی او را می‌شناخت.

پاسخ نامه‌هایی که از سراسر کشور با جمله «برسد به دست وزیر ارتباطات»، به سمت عمارت کلاه فرنگی هدایت شده‌اند را قبل از مصاحبه مرتب می‌کند و می‌گوید «بفرستید، برود». هم‌زمان با این جمله، نامه‌ها می‌روند تا یک ماجراجویی جذاب را رقم بزنند و دقیقا در دفتر وزیر ارتباطات نیز چیزی در جریان است. چیزی که شاید بشود اسمش را گذاشت یک ماجراجویی جذاب.

گلدان گل‌های شب‌بو را از روی میز کارش برمی‌دارد، می‌گذارد کنار دستش و مصاحبه آغاز می‌شود؛ درست از روزی که رای اعتماد گرفت شروع می‌کنیم و با برگشتن به همان روز، مصاحبه یک ساعته‌مان به پایان می‌رسد.

فضای تخریب به واسطه «نشناختن»

همیشه هم بی‌خبری خوش‌خبری نیست، لااقل برای وزیر ارتباطات این‌طور نبوده. بی‌خبری درباره جمله «او کیست؟» منجر شد به این که دو سال قبل علیه او فضای تخریبی شکل بگیرد، این فضا البته دلایل دیگر هم داشت. آذری جهرمی می‌گوید مهم‌ترین دلیلی که آن جو و حواشی را به وجود آورد عدم شناخت از من بود.

«سیگنال‌های اولیه به منظور تخریب من ارسال می‌شد و اتفاقا فضایی که مد نظر عده‌ای بود را هم مستقر می‌کرد. برای این که این مسئله حل و ابهامات حل شود باید واقعیت‌هایی را مطرح می‌کردم. سابقه من هم آن‌چنان طولانی نبود که بتوان درباره‌اش صحبت کرد. فقدان اطلاعات درباره من از مهم‌ترین دلایلی بود که آن حواشی را رقم زد.»

اذعان این که «کم‌تجربه بودم، کسی من را نمی‌شناخت، حق داشتند درباره‌ام ابهام داشته باشند» نشان می‌دهد، جهرمی آن‌قدرها که می‌گوید بی‌تجربه نبوده، چرا که شناخت دقیق از خود داشتن، اتفاقا حاصل تجربه است.

گذشته از علت‌هایی که شمردیم، انگیزه‌هایی که به حواشی پیرامون وزیر پیشنهادی حسن روحانی خط و جهت می‌داد نیز متفاوت بود: «حلقه مدیران کشور، حلقه بسته‌ای بود و امکان ورود و رشد خارج از آنها، بسیار سختی خودش را داشت.

اگر به دسته‌بندی‌ها و جناح‌ها تعلق نداشتی یا واسطه‌ات ارتباطات خانوادگی و رفاقت‌های قدیمی نبود، قرار گرفتنت در مسند مسئولیت دشوار به دست می‌آمد. انگیزه‌های زیادی برای تخریب من وجود داشت که پشتوانه درستی نداشتند. آن روزها گذشته، مهم این است که امروز فضا را پشت سر گذاشتیم؛ با عمل و نه فقط با حرف تنها.»

کار خارق‌العاده‌ای نمی‌کنیم

در وزارت ارتباطات معاون‌ها مانند مدیرشان «جوان» هستند. مدل مواجهه‌شان با مسائلی که سر راه‌شان قرار می‌گیرد متفاوت‌تر و بازتر از دیگران است. ذات حضورشان در دل وزارتخانه ارتباطات و فناوری اطلاعات البته در این مواجهه بی‌تاثیر نیست.

وقتی به وزیر ارتباطات می‌گویم معاون‌هایتان خیلی همسو با شما هستند و این شبهه به وجود می‌آید که شاید امکان مستقل عمل کردن را ندارند، سریع واکنش نشان می‌دهد. می‌گوید تصمیم‌های کلی برعهده من است، کسی حق اظهارنظر ندارد و معاون‌ها هم مختارند درباره معاونت‌شان آن‌طور که می‌خواهند تصمیم بگیرند و اگر در بقیه وزارتخانه‌ها به این شکل نیست، باید تعجب کرد.

«وزارت ارتباطات چند معاونت دارد که ظرفیت‌های مستقل دارند و به لحاظ قانونی دستگاه اجرایی محسوب می‌شوند. تصمیمات در لایه سیاست‌گذاری کلان وزارتخانه به وزیر تعلق دارد و هیچ فردی حق ندارد در رابطه با آن اظهارنظر و یا سیاستی اعلام کند. یک زمان سیاست حوزه اجرایی خودشان است که در آن خصوص استقلال دارند و اظهارنظر می‌کنند.

 به نظر من تمامی وزارتخانه‌ها باید به این شکل پیش بروند بنا نیست که دستگاهِ بخشی جای وزیر در رابطه با استراتژی وزارتخانه اظهارنظری کند که در تضاد با نظر وزیر باشد. در مسائل اجرایی خودشان مسئول هستند و موضع می‌‎گیرند.»

روی دیگر سکه‌ مدیریت در وزارت ارتباطات روی خوش‌رنگ‌تری است. آدم‌‎ها درست سر جای خودشان انتخاب شده‌اند. بعضی‌ها حتی درست‌تر از بقیه‌.

آذری جهرمی درباره استراتژی که برای انتخاب این افراد به عنوان معاون داشته می‌گوید: «مدنظرم بود افرادی که برای مسئولیت‌ها انتخاب می‌کنم روحیه تیمی و کار جمعی داشته باشند، غمخوار هم باشند، به هم کمک کنند نه این که با حسادت‌های سازمانی و اختلافات بی‌ربط و بی‌مورد باعث درگیری بین دستگاه‌های خودشان شوند و کار سازمان پیش نرود. اختلاف‌نظر در حوزه اجرا خیلی مطلوب نیست.

در حوزه سیاست‌گذاری جلسات متعددی با معاونین داریم و مفصل با یکدیگر صحبت می‌کنیم. نظرات مختلف را می‌شنویم و پس از جمع‌بندی، تصمیم نهایی را می‌گیریم. این روند خارق‌العاده‌ای نیست؛ وزارتخانه‌هایی که به این شکل عمل نمی‌کنند در مسیر درستی نیستند.»

الزامات توئیتر با اینستاگرام فرق دارد

محمدجواد آذری جهرمی را در شبکه‌های اجتماعی رصد می‌کنم. قطعا شما نیز اگر کامنت‌های اینستاگرام او را خوانده باشید با من هم‌نظر هستید که مدل حضورش در شبکه‌های اجتماعی متفاوت شده است. این مدل متفاوت از کلماتی مانند «داداش» در کامنت‌ها شروع شد و تبدیل به ژانری شد که امروز به «حاجی گرمه» و «بیدارین» رسیده است. البته حضورش در جامعه نیز به همین سمت و سو تغییر کرده است.

جهرمی این تغییر فضا را قبول دارد. می‌گوید همکاران ما پیشنهاد کردند بیشتر در اینستاگرام حضور داشته باشم و آن جا پاسخ بدهم. افعال مفرد استفاده می‌کند، چون کسی پشت اکانتش ننشسته است: «مدتی است پاسخگویی به نظرات کاربران را جدی‌تر از قبل انجام می‌دهم. قبلا در توئیتر پاسخ می‌دادم اما با توجه به فیلتر بودن توئیتر، تعداد فعالان در این شبکه اجتماعی کمتر از اینستاگرام است، همکاران من سیاست پاسخگویی بیشتر در اینستاگرام را پیشنهاد کردند.»

مهندس جهرمی این‌جای صحبت‌مان در قامت فردی که به خوبی چم و خم معاشرت در فضای مجازی را می‌داند ظاهر می‌شود: «فضای اینستاگرام از نظر مفهومی، ارتباطی و ادبیات با فضای توئیتر متفاوت است. هر کدام چارچوب خودش را دارد. اگر همان جوابی که در اینستاگرام می‌دهی را در توئیتر منتشر کنی، فایده‌ای ندارد. طبیعتا ادبیات هر جایی متناسب با شرایط آن‌جا انتخاب می‌شود».

دلسردی در کارم نیست

انتقادها از آذری جهرمی زیاد است؛ مانند انرژی‌اش، حضورش در رویدادهای مختلف، سرکشی به وضعیت ارتباطی شهرهای ایران و معاشرتش با مردم. همین مسئله نیز در کنار محبوبیت، برایش منتقدانی تراشیده است.

حضور منتقد خوب است، اما یک وقت‌هایی این منتقدان با نقدهای خصمانه او را به چالش می‌کشند. نقدهایی که حاصلش می‌شود طومار، جمع کردن امضا، شکایت و خیلی چیزهای دیگر.

جهرمی با ادامه حضورش در فضای مجازی نشان داده از این حواشی نمی‌ترسد، اما جزئیاتی که در این‌باره می‌گوید هم جالب است: «ما در کشور ۸۰ میلیونی با نظرات و سلایق گوناگون زندگی می‌کنیم و مردم در شبکه‌های اجتماعی من به راحتی اظهارنظر می‌کنند. این که انتظار داشته باشیم همه تمجید کنند مدلی از برداشت خودمحوری و دیکتاتور مابی است. ذات شبکه‌های اجتماعی این است که شما پستی بگذاری و نظرات مخالف و موافق را بگیری.»

وزیر ارتباطات در ادامه گریزی هم می‌زند به سرفصل‌های دروس کارشناسی و می‌گوید: «در مهندسی برق و صنایع، مبحثی تحت عنوان پایداری سیستم داریم. سیستمی که فقط بازخورد مثبت داشته باشد منهدم می‌شود. یعنی اگر جایی به عنوان مسئول بروی و کاری انجام بدهی و هیچ‌کس ایرادات را نگوید معلوم است که با سر به زمین می‌خوری. سیستم خطی بهره‌ای نخواهد داشت. نظرات منفی که می‌آید، سیستم خودش را اصلاح می‌کند و به پایداری می‌رسد.

در این فضا عده‌ای هم به شکل سازمانی، دستور تخریب من را از داخل و خارج کشور دارند، به آن‌ها هم نمی‌شود خرده گرفت. شناخته‌شده هستند، موضع‌شان را می‎‌دانم و البته حائز اهمیت نیستند. زمانی که حرفی با نگاه خصمانه مطرح می‌شود مردم هوشمندانه متوجه می‌شوند ماجرا از چه قرار است. دلسردی برای من معنا ندارد. این که فعالیتت را کم کنی، حرکت در جهت خواسته آنهاست بنابراین با جدیت بیشتر کارم را دنبال می‌کنم.

جایی خواندم مرحوم مدرس در بالکن مجلس ایستاده بود وعده‌ای شعار «مرگ بر مدرس» سر می‌دادند. مدرس نگاهی کرد و گفت اگر به فکر من نیستید به فکر درآمد خودتان باشید. اگر من بمیرم، کسی برای «مرگ بر مدرس» به شما پول نمی‌دهد.»

هنوز به رفع فیلتر امید دارم

وقتی آذری جهرمی به وزارت رسید، گفت «برای رفع فیلتر امید دارم» دو سال از آن روز گذشته، فیلترینگ در کشور ما جدی‌تر دنبال می‌شود. برخلاف کاربران فضای مجازی که امید کمتری برای رفع فیلتر دارند، اما امید آقای وزیر همچنان پررنگ است.

«فکر می‌کنم ما در این مسیر چاره‌ای جز حرکت نداریم. وزارت ارتباطات نه درباره فیلترینگ تصمیم می‌گیرد، نه حتی مجری فیلترینگ است. مطابق با قانون مجریان فیلترینگ ارائه‌کنندگان خدمات دسترسی هستند و تکلیف آن‌ها، اجرای احکام قضایی است. وزارت ارتباطات یک عضو از ۱۲ عضو کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه در موضوع فیلترینگ است که از ابتدای دوره وزارت من تا الان هیچ جلسه‌ای، برای این کارگروه تشکیل نشده است.»

این قسمت از صحبت‌های وزیر ارتباط جالب است. طی این مدت تلگرام و برخی سایت‌ها مسدود شده‌اند در حالی که جلسه‌ای برای آن برگزار نشده است. البته این هم علت داشته: «در برخی جلسات به دلیل این که دولتی‌ها به دستورکارها اعتراضات داشتند حضور پیدا نکردند، مدتی زیاد هم دادستانی راسا تشکیل جلسه نداده است.

حرفی که درباره رفع فیلتر زدم و به آن هم عمل می‌کنم تلاش قانونی است. هشت عضو از این کارگروه نامه‌ای را با مضمون رفع فیلتر توئیتر امضا کردند و تحویل دادند اما هنوز نه در دستور کار قرار گرفته و نه جلسه‌ای برای آن تشکیل شده است. براساس قانون، جلسات تعیین مصادیق مجرمانه در دادستانی کل کشور تشکیل می‌شود و طبیعتا من نمی‌توانم این جلسه را در وزارتخانه تشکیل بدهم. نباید انتظار داشته باشیم وزیری که خودش بر اساس قانون به منصب وزارت رسیده‌، برود و مقابل قانون بایستد.»

آسیب شبکه‌های اجتماعی ناشی از کمبود فعالیت‌های جریان‌ساز ماست

مکانیزم‌های قانونی برای رفع فلیترینگ به کار گرفته شده، اما واقعیت این است که در کشور ما عده‌ای بنا بر ملاحظاتی که دارند مخالف رفع فیلتر هستند و فعالیت شبکه‌های اجتماعی را در کشور مضر می‌دانند، دلایل و استدلال‌هایشان نیز محترم و مشخص است.

اما برخی هم مانند وزیر ارتباطات هستند که شبکه‌های اجتماعی را مضر نمی‌داند و خودش حضور فعالی در آن‌ها دارد: «اگر شبکه‌های اجتماعی آسیبی برجای می‌گذارند، ناشی از کمبود فعالیت‌های صحیح و جریان‌ساز ما در این شبکه‌هاست وگرنه ذات شبکه‌های اجتماعی نمی‌تواند منفی باشد و اتفاقا فرصت ایجاد می‌کند.

یک زمان اعتماد به نفس نداریم، از خودمان اطمینان نداریم که آن چه قرار است از ما به بیرون تراوش کند چیست، به همین دلیل از شبکه‌های اجتماعی می‌ترسیم. اگر حرف‌مان حق است با استفاده از همین شبکه اجتماعی آن‌را به گوش همه برسانیم. عده‌ای اعتقاد دارند چهار گروه در آلبانی و چهار گروه با پول سعودی علیه ما فضاسازی می‌کنند. مدیریت درست این نیست که مردم خودمان را در این فضا محروم کنیم.»

این توضیحات سیاست وزارت ارتباطات و شخص وزیر در خصوص شبکه‌های مجازی است. به این اعتقاد داشته و بر همین اساس پیش رفته اما می‌گوید قانون، قانون است و من قانون‌گذار نیستیم.

«قانونگذار باید برای اصلاح قانون اقدام کند، لایحه بدهد و آن را به تصویب برساند. بعد از تصویب دولت، قوه قضاییه باید درباره آن نظر بدهد که به نوعی باید گفت دوباره به بن‌بست می‌رسد. اگر قانون‌گذاران ما در مجلس احساس می‌کنند این روال اشتباه است باید آن را اصلاح کنند. اگر مردم سرشان در گوشی‌هایشان است و به همین واسطه دهها آسیب بر آن‌ها وارد می‌شود باید از این فرصت سر در گوشی بودن برای اصلاح الگوها استفاده کرد.» 

معطل قانون نمی‌مانم

سرعت اینترنت ثابت هم از آن دست چیزهایی است که مردم دائما از آن گلایه می‌کنند. وزیر ارتباطات هر چقدر دستش برای رفع فیلتر بسته است، در این‌باره قدرت نفوذ خوبی دارد: «بارها گفته‌ام ما در سرعت اینترنت ثابت خانگی توفیق جدی نداشته‌ایم. مشکل هم نبودن سرمایه‌گذاری در این بخش است.

اکنون که از نیمه عمر دولت دوازدهم گذشته‌ایم، نمی‌توانیم معطل مقررات، قوانین و بی‌عملی‌های بخش خصوصی بمانیم. چون اختیار داریم و می‌توانیم تغییراتی در جهت تنبیه و تشویق به وجود بیاوریم و تصمیمات جدی بگیریم. تا پایان سال خبرهای خوبی در این حوزه شنیده می‌شود.

کما این که در قدم اول مخابرات ایران اعلام کرد دو میلیون پورت VDSL و متوسط سرعت چهار برابر می‌شود. سایر شرکت‌ها نیز تا یک ماه آینده باید برای برنامه توسعه‌ای که در نظر دارند به جمع‌بندی برسند و برای اجرایی شدن آن اقدام کنند.

ما در حوزه دولت الکترونیک مطالبه داریم

یک زمانی دولت الکترونیک تکلیف وزارت ارتباطات بود، اما حالا که زیرساخت‌ها برای این کار مهیا شده، دیگر وزارت ارتباطات است که از مجموعه‌های دیگر مطالبه دارد. به قول وزیر ارتباطات ما در موضع مطالبه هستیم نه بدهکار: «دولت الکترونیک باعث رشد ۲۰ رتبه‌ای ما در جهان شد. اغلب دستگاه‌ها برای پیوستن به دولت الکترونیک تکلیف قانونی دارند اما نمی‌آیند و تعامل انجام نمی‌دهند.

برخی از دلایل منطقی است اما برخی غیر منطقی و ناشی از فرآیندهای آلوده است. ما گزارش ماهانه عملکرد دولت الکترونیک را به مجلس، رئیس جمهوری، معاون اول رئیس جمهوری و دستگاه‌های مسئول ارائه و آن‌ها را در جریان رشدمان قرار می‌دهیم. مجلس هم چون وظیفه نظارتی دارد با توجه به گزارش‌های نظارتی، با دعوت از دستگاه‌ها درباره عملکردشان سوال و جواب می‌کند.

دولت الکترونیک به دلایل گوناگون کُند است؛ بخشی مقاومت و بخشی مخالفت. ما تلاش‌مان را می‌کنیم و سعی نداریم آن را به دعوای بین دستگاهی تبدیل کنیم. اما اگر به جایی رسیدیم که دستگاهی مقاومت غیر منطقی داشت حتما آن را به مردم اطلاع خواهیم داد.»

معاون اول؛ وزیر عزیز

طی یک ماه گذشته، رئیس جمهوری، معاونین او، وزیران متعدد و بسیاری از مسئولان ارشد کشور، برای بازدید از استارتاپ‌ها به دعوت وزیر ارتباطات «بله» گفتند. مراسم افتتاحیه «ایران هوشمند» در سالن اجلاس‌سران و با حضور رئیس جمهوری، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری، وزیران ارتباطات کشورهای همسایه و فعالان بخش خصوصی و دولتی، مردادماه امسال برگزار شد.

شاید از معدود دفعاتی بود که می‌شد آذری جهرمی را در حالتی دید که از هیجان نمی‌تواند مانند همان نسخه کلاسیک خودش شمرده و آرام صحبت کند. تند تند پشت تریبون شروع کرد به صحبت از وضعیت استارتاپ‌ها و از دولت خواست اگر به این بچه‌ها چیزی نمی‌دهند حداقل سد راه‌شان نشود. بعد هم از رئیس جمهوری دعوت کرد برای سخنرانی پشت تریبون بیاید.

البته این ذوق دلیل داشت، دولت حامی وزیر جوانش است. بارها این را در صحبت‌های رئیس‌جمهوری و معاونانش شنیده‌ایم. اتفاقا در مراسم رونمایی از طرح نوآفرین هم اسحاق جهانگیری آذری جهرمی را «وزیر عزیز» خطاب کرد. این‌ها سر جای خودش اما این سوال پیش می‌آید که چطور تا الان به این فکر نیفتاده بودیم تا استارتاپ‌ها را در این سطح کلان، معرفی کنیم؟

پاسخ وزیر ارتباطات به این سوال قانع‌کننده است: «بحث ما همواره در وزارت ارتباطات این است که ما جوانان آینده روشن را می‌سازیم. آینده را دیگران نمی‌سازند ما می‌سازیم. آینده روشن از مسیر ایران هوشمند می‌گذرد. در ایران هوشمند، فناوری اطلاعات پایه اصلی برای ساخت شغل است. طرح اشتغال فضای مجازی برای ایجاد ۶۸ هزار شغل و طرح نوآفرین با هدف حمایت از کسب‌وکارها پروژه‌ای بود که در وزارت ارتباطات دنبال شد.

این‌ها دستاوردهای دولت دکتر روحانی است. در دولت یازدهم در حوزه فناوری اطلاعات سرمایه‌گذاری شد و در دولت دوازهم زیرساخت و توسعه کاربردهای فناوری اطلاعات نقطه اصلی برای سرمایه‌گذاری بودند. زمانی که احساس کردیم کار شکل گرفته، دستورالعمل‌ها آماده است، وحدت رویه‌های لازم ایجاد شده و ذهنیت‌های مشترک وجود دارد، از آقای رئیس جمهوری و معاون اول ایشان دعوت کردیم تشریف آوردند و گزارش‌ها را دیدند.»

پس از این آشنایی اولیه بود که بارها دیدیم دکتر روحانی در صحبت‌هایش به استارتاپ‌ها اشاره می‌کند. جهرمی نیز به این‌که استارتاپ‌ها کم‌کم در حال جا افتادن در ذهن مسئولین هستند، واقف است، خودش هم توئیتی با همین مضمون نوشته بود: «نه تنها آقای رئیس جمهوری بلکه همراهان ایشان هم چندین مرتبه درباره استارتاپ‌ها صحبت کرده‌اند.

در همان جلسه به صراحت گفتند که در جلسه با صاحبان صنایع همه از من پول و معافیت گمرکی می‎خواهند اما این جوانان این همه کارآفرینی کرده‌اند، هیچ‌کدام چیزی نمی‌خواهند فقط می‌گویند به ما گیر ندهید. این‌ها نشانه‌های تحول دیجیتال و اقتصاد است.»

آذری جهرمی تا الان یک جواب درست به این که قرار است برای انتخابات ریاست جمهوری کاندید شود یا نه، نداده. معمولا با کلمات و جملاتی که بیشتر مایه‌اش طنز است تا جدیت، طرف را دست به سر کرده است. به همین دلیل، این سوال را از او نپرسیدم اما وزیر ارتباطات در این قسمت از مصاحبه، زمانی که صحبت از کارآمدی دولت و نظام اداری به میان می‌آید دوباره به همان شیوه‌ قدیمی‌اش جمله‌ای می‌گوید تا تکلیف این مسئله همچنان در هاله‌ای از ابهام باقی بماند.

«من دولت‌های دیگر را دیده‌ام و تجربه کرده‎ام. حداقل از دولت ششم و هفتم تا الان را به خاطر دارم و می‌دانم چالش‌های موجود در دولت همین بوده. یک زمانی شبکه‌های اجتماعی نبود و اظهارنظر مردم با این شفافیت از رسانه‌های رسمی کشور مخابره نمی‌شد. در یک فضای «همه خوبن» حضور داشتیم. اما امروز فضای رسانه‌ای و نقد و انتقاد شرایط را مانند گذشته پیش نمی‌برد.»

اگر این رسانه‌هایی که در دولت یازدهم و دوازدهم وجود داشتند، در دولت‌های گذشته هم بود، می‌توانستیم آن‌ها را با یکدیگر قیاس کنیم. آن‌هایی که امروز از ناکارآمدی دولت می‌گویند اگر برنامه‌ای برای تغییر فرآیندهای اجرایی دولت نداشته باشند و دست به یک جراحی سنگین برای فرآیندهای اجرایی حاکمیت نزنند، بدانند که ما هستیم و دولت‌های بعدی را هم به عنوان «شهروند» می‌بینیم و قضاوت می‌کنیم.

سوال آخر باز ما را برمی‌گرداند به مرداد ۹۶، روزی که محمدجواد آذری جهرمی قرار بود از نمایندگان مجلس رای اعتماد بگیرد، او در آن مراسم یک جمله گفت؛ «بینی و بین الله هر چه در توان دارم برای این مسئولیت می‌گذارم. می‌پرسم حالا که وارد سومین سال وازرت‌تان شده‌اید، با متر و معیاری که برای عملکرد خودتان دارید، آیا واقعا تمام توان‌تان را گذاشته‌اید؟

«از آن چه می‌توانستم فروگذار نکردم؛ اما قضاوت با مردم است.»

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۵۴۱۴۳۱۱:۱۵:۵۰ ۱۳۹۸/۵/۲۷
یک تریلیون از این افراد بیان و برن بیشتر از یک تدارکاتچی نیستن.
میلاد حمیدی۱۰۵۴۲۹۰۱۲:۲۲:۱۵ ۱۳۹۸/۵/۲۷
آقای وزیر من از شما گله دارم بابت بخشنامه شما به ارایه دهندگان اینترنت و مخابرات در راستای محدود کردن پهنای باند برای استفاده از سایت های خارجی و تعیین محدودیت حجم برای آن علیرغم خریدن حجم زیاد من از مخابرات شنیدم و مشاهده هم کردم که محدودیت 40 گیگابایت برای استفاده از پهنای باند خارجی که عمده مصرف کاربران را تشکیل می دهد و سایت های داخلی و محتوای داخلی کار آمدی لازم را ندارد. لطفا این بخشنامه را لغو کنید.
ناشناس۱۰۵۴۳۳۵۱۲:۴۶:۲۷ ۱۳۹۸/۵/۲۷
شما خودتان فردی ضد قانون هستید که در محیط های فیلتر مطلب می گذارید مانند دیگر مسوولان که این کار را می کنند
ناشناس۱۰۵۴۴۰۰۱۳:۲۳:۳۶ ۱۳۹۸/۵/۲۷
چه خبر از سند ۲۰۳۰ که در یک مرکز بین المللی با افتخار ان را در ایران اجرا کردین؟
یوسف۱۰۵۴۴۴۷۱۳:۴۶:۳۹ ۱۳۹۸/۵/۲۷
فیلتر کردی اونوقت نصف شب توئیت میکنی کیا بیدارن؟؟؟ ایولا بابا
ناشناس۱۰۵۴۵۴۷۱۴:۵۷:۱۸ ۱۳۹۸/۵/۲۷
مقام رسمی خودش قانون فیلتر را دور می زند
ناشناس۱۰۵۴۴۸۸۱۴:۱۶:۵۸ ۱۳۹۸/۵/۲۷
چی کار کردی؟
ناشناس۱۰۵۴۵۲۴۱۴:۳۰:۵۶ ۱۳۹۸/۵/۲۷
بیشتر فلتر بکن که خوب میکنی!

پربحث‌های امروز

 1. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 2. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 3. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 4. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 5. پشت‌پرده ترس عربستان و آمریکا از بردن نام ایران

 6. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 7. یمن و دو راهی سخت برای عربستان

 8. نگاهی به شمشیر رعدآسای ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس

 9. گالری تتوهای رنگی در حصار پلیس + تصاویر

 10. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 11. مراسم ترحیم اسدالله عسگراولادی  

 12. تولید رب ۲۲ هزار تومانی با گوجه هزاری!

 13. پدر قربانی برق‌گرفتگی در آزادی: از خون پسرم نمی گذرم/ مقصر را معرفی کنید

 14. تیزر «ماجرای نیمروز: رد خون» منتشر شد  

 15. توانمندی‌های تسلیحاتی و موشکی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران  

 16. تصاویری کمتر دیده شده از استاد شهریار  

 17. حقیقی که با حمله به قلب نفت عربستان آشکار شد

 18. سردرگمی سرمربی استقلال برای دربی

 19. شمخانی: سیاست ایران کاهش تنش و اجتناب از درگیری است

 20. جودوی ایران تعلیق شد؟

 21. روحانی: فشار حداکثری آمریکا علیه ملت ایران رو به پایان است  

 22. پرداخت کرایه تاکسی‌های شهری و آنلاین با «کارپِی»

 23. پیام تهران به واشنگتن: هر اقدام نظامی با پاسخ جدی ایران روبرو خواهد شد

 24. سقوط شاخص بورس از کانال ۳۰۰ هزار واحد

 25. کاهش مرگ‌ومیر کودکان در جهان

پربحث‌های دیروز

 1. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 2. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 3. آیا روحانی هم به دیدار با ترامپ نیاز دارد؟!

 4. تصویری از کودک جان باخته در ورزشگاه آزادی  

 5. دستگیری اراذل و اوباش شهر تهران  

 6. واکنش پادشاه عربستان به حملات آرامکو: توانایی مقابله را داریم و قادر هستیم به این اقدامات پاسخ دهیم

 7. پنکه حسن روحانی در ترکیه  

 8. ادعای واهی عربستان علیه ایران: در حملات اخیر به پالایشگاه‌ها از سلاح ایرانی استفاده شده!

 9. واکنش «محمدعلی الحوثی» به سخنان «پوتین»

 10. کارنامه امیدبخش قوه قضائیه در ۲۰۰ روز اخیر

 11. ترامپ: دنبال رویارویی نظامی با ایران نیستیم/ به نظر می‌رسد ایران مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان است

 12. مایک پنس: آماده دفاع از متحدان منطقه‌ای خود هستیم

 13. بیانیه «مهم» انصارالله در رد محکومیت‌های بین‌المللی علیه حمله آرامکو

 14. ترامپ: ترجیح می‌دهم با روحانی دیدار نکنم

 15. محسن رضایی: روزی می‌رسد که ترامپ را محاکمه می‌کنیم/ روحانی نباید به ترامپ جز با مشت گره کرده نگاه کند

 16. واکنش وزیر بهداشت به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 17. ترامپ: سعودی‌ها برای تامین امنیت خود باید پول بیشتری بدهند

 18. عکس جنجالی بازیکنان استقلال با پیراهن دختر آبی  

 19. شکاف میان مردم و دولت آمریکا / رویای «لینکلن» تعبیر نشد

 20. واکنش نمکی به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 21. تاجیک: کوتوله‌هایی آمدند و اصلاح‌طلبی را قبضه کردند/ تاریخ مصرف طیف لاریجانی برای اصلاح‌طلبان تمام شده است؟/ خاطره عباس عبدی از حضور در ورزشگاه آزادی

 22. دادستان تهران: بیش از ۱۰۰ هزار خودرو سایپا و ایران‌خودرو نزدیک به شش ماه در پارکینگ‌ها بلاتکلیف مانده

 23. مرگ یک پسر بچه‌ ساله در ورزشگاه آزادی بر اثر برق‌گرفتگی/ "مقصر" کیست؟

 24. اسلحه عجیب اراذل و اوباش تهرانی!  

 25. بازتاب بیانات رهبر انقلاب درباره مذاکره با آمریکا در رسانه‌های خارجی

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 3. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 4. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 5. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 6. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 7. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 8. زنان را به استادیوم راه بدهید

 9. اظهارات پدر ٰ«سحر خدایاری»/ اجازه سو استفاده به دیگران نمی‌دهم

 10. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 11. پزشکیان: پناهیان وجناحش در مطالبه شفافیت دنبال بهره برداری سیاسی اند

 12. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 13. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 14. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 15. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 16. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 17. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 18. دستور بازداشت هنرپیشه هتاک صادر شد

 19. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 20. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 21. سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد مکرون برای حفظ برجام موافقت کرد

 22. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 23. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 24. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 25. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

پربحث‌های امروز

 1. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 2. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 3. یمن و دو راهی سخت برای عربستان

 4. نگاهی به شمشیر رعدآسای ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس

 5. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 6. پیام تهران به واشنگتن: هر اقدام نظامی با پاسخ جدی ایران روبرو خواهد شد

 7. آیت‌الله جنتی: حمله پهپادی یمن پاسخی کوبنده به تجاوزگری و جنایت عربستان بود

 8. ظریف: سفر به نیویورک قطعی نشده/ فعلاً ویزا نداریم

 9. تردید دولت در سفر به نیویورک

 10. برنامه‌ریزی برای بهبود کیفیت معلمان

 11. ربیعی: قطع یارانه شامل طبقات متوسط و پایین نمی‌شود/ تصمیم غلطی نمی‌گیریم

 12. ایران به آمریکا پیام ارسال کرد: حملات آرامکو کار تهران نبوده/ اگر اقدامی علیه‌مان صورت گیرد با پاسخ قاطع روبرو خواهد شد

 13. روحانی: مبارزه با دلار در حال شروع شدن است/ دشمنان منطقه از پاسخ یمنی‌ها درس بگیرند/ ایران ملت دیپلماسی و مذاکره است

 14. رئیس‌جمهور ۳ عضو شورای عالی میراث فرهنگی را منصوب کرد

 15. وزیر دفاع نقش ایران در حمله به آرامکو را رد کرد

 16. توضیحات حجت‌الاسلام عالی درباره سخنرانی‌اش در بیت رهبری

 17. ابلاغ بخشنامه "تشکیل ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی"

 18. ترکان: وقتی پول نداریم کشور بهتر اداره می‌شود/ باید از جهانگیری تشکر کرد!

 19. رهبر انقلاب: جان و دل ملت ایران و عراق به یکدیگر متصل است/ راهپیمایی اربعین یک حادثه‌ی بی‌نظیر است

 20. فلاحت‌پیشه: ترامپ فرصت مذاکره با ایران را از دست داده

 21. ستاری: تعرفه صادرات مواد خام معدنی افزایش می‌یابد

 22. صدای واحد ایران: نه به مذاکره با آمریکا

 23. هیئت سیاسی طالبان از مسکو تا تهران

 24. سالک: مذاکره ایران و آمریکا به نفع کشورمان نیست

 25. مرور ۲۰ وعده دولت که هنوز محقق نشده است

پربحث‌های دیروز

 1. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 2. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 3. آیا روحانی هم به دیدار با ترامپ نیاز دارد؟!

 4. محسن رضایی: روزی می‌رسد که ترامپ را محاکمه می‌کنیم/ روحانی نباید به ترامپ جز با مشت گره کرده نگاه کند

 5. تاجیک: کوتوله‌هایی آمدند و اصلاح‌طلبی را قبضه کردند/ تاریخ مصرف طیف لاریجانی برای اصلاح‌طلبان تمام شده است؟/ خاطره عباس عبدی از حضور در ورزشگاه آزادی

 6. یک اصلاح‌طلب: به جای روحانی بودم، استعفا می‌دادم

 7. سخنگوی وزارت خارجه: هیئت سیاسی طالبان با مقامات ایران گفتگو کردند

 8. رئیسی لیست اموال خود را به رهبر انقلاب اعلام کرد

 9. وزارت دادگستری: دولت کانادا عذرخواهی رسمی و استرداد اموال کند

 10. بازدید کمیته هسته ای مجلس از فردو و نطنز

 11. مترجم سابق سازمان منافقین: مسعود رجوی در عربستان مُرده است

 12. حجت الاسلام درویشان رئیس سازمان بازرسی کل کشور شد

 13. واعظی: ایران محدودیتی در همکاری‌ با ترکیه ندارد

 14. هیچ صنعتی به اندازه حوزه نوآوری و فناوری برای کشور درآمد ندارد

 15. جزئیات هفتمین اجلاس خبرگان اعلام شد

 16. دبیر جدید هیئت دولت کیست؟ + سوابق

 17. «سیمایی‌صراف» دبیر هیئت دولت شد

 18. دادگاه عالی انگلیس محکومیت ایران به پرداخت خسارت به آمریکا را رد کرد

 19. توئیت آشنا از دستاوردهای اجلاس سه‌جانبه آنکارا  

 20. سلیمی‌نمین: تناقض گویی‌های رئیس جمهور درباره مبارزه با فساد طبیعی است

 21. روحانی به تهران بازگشت

 22. درآمدی بر شكل‌گيری ائتلاف

 23. اعلام آمادگی برخی نمایندگان برای اعلام شفاف آراء در مجلس

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 3. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 4. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 5. پزشکیان: پناهیان وجناحش در مطالبه شفافیت دنبال بهره برداری سیاسی اند

 6. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 7. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 8. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 9. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 10. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 11. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 12. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

 13. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 14. اعتراض روحانی به رئیسی درباره روند دادگاه‌های مفاسد اقتصادی/ پای پرونده حسین فریدون در میان است؟

 15. آیا روحانی هم به دیدار با ترامپ نیاز دارد؟!

 16. حقوق بشر فیروزه‌ای؛ یک سازمان و هزاران تناقض

 17. آمریکا بشدت نگران پیشرفت فضایی ایران است

 18. نظر متناقض دولت درباره ورود زنان به ورزشگاه‌ها/ درخواست یک تشکل دانشجویی درباره برادران صدرالساداتی/ سعید مرتضوی چگونه آزاد شد؟

 19. اعتراض روحانی به رئیسی درباره مبارزه با فساد/ آمار وزیر کشور از حجاب/ گزینه جدید برای ریاست آینده صدا و سیما

 20. توضیح درباره حجاب شبنم نعمت‌زاده/ دوقطبی‌ خوب و بد از نگاه عباس عبدی/ روایتی از صحبت‌های رئیسی و روحانی درباره مبارزه فساد

 21. پناهیان: برخی نمایندگان تهمت‌های رذیلانه می‌زنند/ دلیل اصرار روحانی بر مذاکره با آمریکا چیست؟

 22. نظرات برگزیده مخاطبین الف: ایران، بهشت پزشکان است/ با اجبار قانونی نمی‌توان کودک‌همسری را از بین برد/ چرا اصلاح‌طلبان مجلس مطالبه شفافیت ندارند؟

 23. طرح جدید مجلس برای الزام دولت به شکایت علیه "هالیوود"

 24. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 25. با کارت جایگاهها فقط 15 لیتر می‌توان بنزین زد

آخرین عناوین