ملت منتظر گزارش خصوصی‌سازی

گروه اقتصادی الف،   3980524064 ۱۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

روز گذشته در نهایت رئیس پرحاشیه سازمان خصوصی‌سازی ساعتی پس از استعفا بازداشت شد تا امید‌ها برای رسیدگی به انحرافاتی که در مسیر خصوصی‌سازی طی سال‌های گذشته رخ داده‌است، تقویت شود.

 ملت منتظر گزارش خصوصی‌سازی
گفته می‌شود پوری حسینی پرونده سنگین ۱۰ جلدی دارد! در عین حال بنا بر ادعای متولی دیوان محاسبات، اغلب خصوصی سازی‌های سال‌های اخیر با ابهامات و حواشی بسیار جدی روبه‌رو بوده‌است به‌طوری که آوازه چالش‌های بانکی، ارزی و کارگری این واگذاری‌ها در رسانه‌های داخلی و خارجی پیچید.
 
به دلیل انحرافات و حاشیه‌هایی که طی سال‌های اخیر در برخی از خصوصی‌سازی شرکت‌های دولتی ایجاد شد، نمایندگان مجلس شورای اسلامی چندین‌بار خواستار تغییر سکاندار سازمان خصوصی‌سازی شدند که این امر از سوی دولت اجابت نشد تا اینکه نمایندگان مجلس از دستگاه قضایی خواستند تا متولیان خصوصی‌سازی‌های مسئله دار را ممنوع‌الخروج کند. در این میان اگر چه کش و قوس‌های فراوانی در رابطه با خصوصی‌سازی طی این سال‌ها وجود داشت، اما در نهایت روز گذشته با پذیرش استعفای پوری‌حسینی از سوی وزیر اقتصاد، داوود خانی سرپرست سازمان خصوصی‌سازی شد و در نهایت ساعاتی بعد از انتشار این خبر، خبرگزاری فارس از بازداشت پوری‌حسینی، دستور قضایی خبر داد.
 
در این میان مردم انتظار دارند تا همزمان با این اقدام و در هفته دولت در مسیر تحقق سیاست‌های اصل ۴۴ و کوچک‌شدن دولت از یک سو گزارشی از نحوه خصوصی‌سازی‌ها و واگذاری ارائه دهند و از سوی دیگر برنامه‌های این سازمان را در کاهش حجم دولت ارائه دهند. میرعلی اشرف عبدالله‌پوری که اولین رئیس سازمان خصوصی‌سازی در دهه ۸۰ نیز بوده، بعد از روی کار آمدن حسن روحانی در سال ۹۲، یکبار دیگر مسئولیت این سازمان را بر عهده گرفت. پوری‌حسینی، رئیس ستاد حسن روحانی در استان آذربایجان شرقی در سال ۹۲ بود و طی دوره‌های سوم و ششم، نماینده استان آذربایجان شرقی از حوزه انتخابیه تبریز در مجلس شورای اسلامی شد.
 
هر چند در بعد نظری وی مخالف سر سخت اقتصاد دولتی و مدافع سر‌سخت خصوصی‌سازی بود،، اما در رابطه با نحوه تملک مجتمع گوشت اردبیل از سوی وی و نزدیکانش در دهه ۸۰ ابهاماتی در رسانه‌ها مطرح شد که وی پاسخ‌هایی را ارائه کرد، ولی روی هم رفته از زمان روی کار آمدن وی انتقادات فراوانی پیرامون واگذاری‌های سازمان خصوصی‌سازی شکل گرفت، واگذاری بنگاه‌هایی مانند آلومینیوم المهدی هرمزگان، پالایشگاه کرمانشاه، شرکت کشت و صنعت کارون خوزستان، شرکت کشت و صنعت مغان، هپکوی اراک، ماشین‌سازی تبریز، ایران ایر تور، نیشکر هفت‌تپه شوش و موارد دیگر از جمله اقدامات رئیس سازمان خصوصی‌سازی بوده که با حاشیه‌های بسیار زیادی همراه بوده‌است و افکار عمومی انتظار دارد دستگاه قضایی در رابطه با تک‌تک این واگذاری‌های ابهام‌برانگیز ورود جدی داشته باشد، چراکه گزارش رئیس دیوان محاسبات در رابطه با واگذاری‌های انجام گرفته در این دوران بسیار انتقادی بود.
 
روایت انتقادی دیوان محاسبات از خصوصی‌سازی‌ها
بهمن ماه سال ۹۷ رئیس دیوان محاسبات با حضور در صحن علنی مجلس نسبت به واگذاری‌های انجام گرفته انتقاد‌هایی را مطرح کرد و گفت: در سال ۹۶ مواردی از واگذاری‌ها مغایر با قانون بوده که توسط دیوان محاسبات، مغایرت‌ها مورد بررسی قرار گرفته و این پرونده‌ها در دادسرای دیوان محاسبات در حال پیگیری است یا دیوان محاسبات به دلایل فنی، مانع واگذاری شده‌است.
 
به گفته عادل آذر، عدم رعایت دستورالعمل اجرایی قانون اهلیت خریدار را یکی از دلایل ممنوعیت برخی از واگذاری‌ها خواند و گفت: پالایشگاه کرمانشاه و ماشین‌سازی تبریز از شرکت‌هایی بودند که تخلفاتی در واگذاری آن‌ها رخ داد و به دلیل عدم اهلیت فرد خریدار، دچار ضرر و زیان شدند.
رئیس دیوان محاسبات کشور، تعلیق قیمت بنگاه‌ها را از مشکلات واگذاری‌ها خواند و گفت: ارزش شرکت پالایشگاه کرمانشاه ۶۱۷ میلیارد تومان بود، اما این شرکت به قیمت ۱۹۹ میلیارد تومان به فروش رسید.

عادل آذر، عدم رعایت قانون واگذاری شرکت‌ها را از ایرادات دیگر عملکرد سازمان خصوصی‌سازی خواند و گفت: شرکت آلومینیوم المهدی و طرح هرمزان به قیمت ۹۱۴ میلیارد تومان واگذار شد؛ به دلیل عدم ارزش‌گذاری برخی از دارایی‌ها این شرکت به میزان ۵۰۰ میلیارد تومان، دیوان محاسبات ورود کرد و درصدی از این مبلغ پرداخت شد، اما بررسی‌های ما نشان می‌دهد شرکت‌های مذکور به میزان ۲۶۰ میلیارد تومان کمتر از ارزش واقعی واگذار شده‌اند، از سوی دیگر، شرکت دامپروری مغان به ارزش ۴۰۰۰ میلیارد تومان به قیمت ۱۸۵۰ میلیارد تومان واگذار شده‌است.

رئیس دیوان محاسبات کشور با بیان اینکه ماشین‌سازی و ریخته‌گری تبریز در سال ۹۶ به قیمت ارزیابی سال ۹۴ به میزان ۶۱۷ میلیارد تومان به فروش رسیده است، گفت: اقدام سازمان خصوصی‌سازی مبنی بر استفاده از قیمت‌های کارشناسی سال ۹۴ برای فروش این شرکت، مغایر قانون بوده‌است.

از هفت تپه تا مش قربونعلی
یکی دیگر از واگذاری‌های انجام گرفته طی سال‌های اخیر مربوط به نیشکر هفت تپه بود که به دلیل ضریب نفوذ این بنگاه در اقتصاد خرد و خانوار منطقه مذکور حواشی ایجاد شده در این واگذاری و ناتوانی خریدار در ساماندهی به اوضاع مطالبات معوق و کارگری برای کشور چالش‌هایی را ایجاد کرد که متأسفانه دستاویزی شد برای رسانه‌های معاند و عملاً این واگذاری آب در آسیاب بیگانگان ریخت، در عین حال یکی دیگر از واگذاری‌ها در حوزه خودرو‌سازی انجام گرفت که این واگذاری با عبارت مش قربونعلی در فضای مجازی معروف شده‌است، زیرا گویا خریدار این بنگاه از رانت ارزی ۴۲۰۰ تومانی منتفع شده و از این محل در واگذاری حضور یافته‌است.

نگرانی از ظهور فعالان اقتصادی رانتی
در ادامه هر چند روز گذشته استعفای رئیس سازمان خصوصی‌سازی مورد پذیرش وزیر اقتصاد قرار گرفت، اما نگرانی بزرگ‌تر آن است که اقتصاد ایران شاهد حضور اشخاصی در اقتصاد باشد که ریشه بنگاهدار شدن این اشخاص رانت ارزان‌فروشی شرکت‌های دولتی آن هم با تخصیص ارز رانتی یا تسهیلات بانکی رانتی یا محل نامشروع درآمدی دیگر باشد، در عین حال، انحراف در خصوصی‌سازی موجب شده‌است تا بار بودجه‌ای آن‌هم در شرایط تنگنای مالی و جنگ اقتصادی به بودجه سنواتی کشور تحمیل شود که در حقیقت در این سال‌ها شاهد فرصت از دست رفته برای خصوصی‌سازی صحیح بودیم.

شناسایی ریشه پول‌های وارد شده در خصوصی‌سازی
در پایان با توجه ابهامات فراوان طی سال‌های گذشته درخصوصی‌سازی‌های انجام گرفته دولت باید در رابطه با خصوصی‌سازی‌های انجام گرفته طی این سال‌ها در هفته دولت گزارشی مبسوطی ارائه دهد و دستگاه‌های نظارتی و قضایی نیز با ورود به خصوصی‌سازی‌های پر حاشیه انجام گرفته در صورت رؤیت فساد با عوامل این مفاسد به‌طور جدی برخورد کنند و در عین حال، ریشه منابع به کار گرفته شده در خصوصی‌سازی‌ها طی سال‌های اخیر را رد‌گیری کنند، زیرا اگر قرار باشد اشخاص غیر متخصص و متعهد با پول‌های رانتی بنگاهدار شوند این نوع خصوصی‌سازی‌ها نه‌تن‌ها اقتصاد را مردمی نمی‌کند، بلکه جناح، گروه و حزب سیاسی را با پول‌های باد آورده تقویت می‌کند که این نیز هم برای اقتصاد مضر است و هم برای حوزه سیاست.
منبع: روزنامه جوان

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۵۰۵۴۲۱۲:۱۷:۵۵ ۱۳۹۸/۵/۲۴
قطعا این فسادها بصورت شبکه ای صورت گرفته است و تمامی اعضا باند باید در رصد باشند که مانند متخلفین ارزی بانک مرکزی تعدادی از انها فرار نکنند
ناشناس۱۰۵۰۶۵۸۱۳:۱۴:۱۶ ۱۳۹۸/۵/۲۴
هنوز جرمی ثابت نشده که اینجوری جوش می زنید!
ناشناس۱۰۵۰۹۵۲۱۸:۴۷:۵۸ ۱۳۹۸/۵/۲۴
ایشان هم شناسایی و دستگیر شود ظاهرا از تیم پوری است
ناشناس۱۰۵۰۶۸۱۱۳:۲۸:۲۰ ۱۳۹۸/۵/۲۴
از مفسد اقتصادی و مخزن فساد که گزارش نمیگیرن ، محاکمه‌ش میکنن علنی
مصطفی۱۰۵۰۷۰۱۱۳:۳۶:۵۳ ۱۳۹۸/۵/۲۴
به کسانی میگم که هر وقت نقد منفی به عملکرد دولت تدبیر! و امید! میشه، نظر منفی میدن واقعا تعصب انسان رو کور میکنه. واقعا جای تعجب، و تاسف داره!!
ناشناس۱۰۵۰۵۴۳۱۲:۱۸:۲۷ ۱۳۹۸/۵/۲۴
این شخص مستقیما دستورات روحانی رو اجرا می کرده بنابراین مهره اصلی نیست بلکه روحانی و جهانگیری باید بازداشت و محاکمه بشن
مصطفی۱۰۵۰۷۱۱۱۳:۴۳:۴۱ ۱۳۹۸/۵/۲۴
اینقدر به دولت تدبیر! و امید! گیرندین. ما که فساد نداریم توی مملکت. جالبه همون هایی که توی دولت قبل با کوچکترین فساد رگ گردنشون باد میکرد و از سوراخ سوزن رد میشدن و الان از در دروازه هم رد نمیشن. ای کاش با فساد مخالف بودیم نه فسادگر!!
ناشناس۱۰۵۰۵۴۶۱۲:۱۹:۳۷ ۱۳۹۸/۵/۲۴
خاتمی و روحانی ونیز بازداشت شوند
ناشناس۱۰۵۰۶۵۷۱۳:۱۳:۱۶ ۱۳۹۸/۵/۲۴
اون چیزی که تا حالا انجام شده خصوصی خواری بوده نه خصوصی سازی
ناشناس۱۰۵۰۷۴۵۱۴:۱۲:۱۴ ۱۳۹۸/۵/۲۴
ایوالله اگه این دو نفر بازداشت بشن عالی میشه خداوکیلی
جعفری۱۰۵۰۵۶۰۱۲:۲۴:۱۸ ۱۳۹۸/۵/۲۴
چرا یکسیستم اجازه داده یک فرد و باندش این همه فساد و تخلف بکنند و این همه اثر بد بر روی جامعه بگذارند تازه با صرف وقت زیاد . هزینه های زیاد مگر میشود حبران خسارات مادی و معنوی را نمود پیشگیری از جرم و فساد و مجازات های سخت و با اعمال شاقه باید در دستور کار قرار گیرد تا کاهش فساد را شاهد باشیم
ناشناس۱۰۵۰۵۶۲۱۲:۲۵:۳۱ ۱۳۹۸/۵/۲۴
همه اسلاحتلب ها دزد هستن یا همه دزدها اسلاحتلب؟
مصطفي۱۰۵۰۷۸۹۱۴:۵۴:۴۰ ۱۳۹۸/۵/۲۴
گر تو فارسي بدين نمط نويسي ببري رونق منتقدين را
ناشناس۱۰۵۰۸۴۴۱۶:۰۴:۴۷ ۱۳۹۸/۵/۲۴
مطمئن هستم که شعورت هم مثل سوادته چون مدتهاست که دارم رصدت میکنم
ناشناس۱۰۵۰۵۸۲۱۲:۳۳:۳۴ ۱۳۹۸/۵/۲۴
البته ایشان ادم کسی دیگر که در سایه هست بوده
ناشناس۱۰۵۰۶۱۵۱۲:۴۸:۲۸ ۱۳۹۸/۵/۲۴
خصوصی سازی همیشه پرشبهه و مشکوک بوده نه فقط در سالهای اخیر
ناشناس۱۰۵۰۶۴۰۱۳:۰۳:۴۴ ۱۳۹۸/۵/۲۴
لطفا در خصوص واگذاری شرکت دخانیات ایران هم بررسی کنید
حسن۱۰۵۰۷۲۳۱۳:۵۷:۳۶ ۱۳۹۸/۵/۲۴
سردبیر محترم الف لطف پشت پرده سهام عدالت را در خصوصی سازی بررسی کنید. این طرح طیف وسیعی از جامعه را درگیر کرده است.
ناشناس۱۰۵۰۷۴۸۱۴:۲۴:۱۵ ۱۳۹۸/۵/۲۴
مگه وزرا و نیز نمایندگان مجلس نگفتند روحانی پشت سر این شخص هست؟ چون رییس ستاد انتخاباتی روحانی تو آذربایجان بوده؟ ..

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

  2. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

  3. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

  4. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

  5. پاسخ شهاب حسینی به هجمه‌ها: منتقد اتفاقات تلخ هستم/ در فیلم‌ با بودجه دولتی بازی می‌کنید اما از فجر انصراف می‌دهید؟

  6. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

  7. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

  8. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

  9. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

  10. ماجرای کاخ مرمر که مرحوم هاشمی رفسنجانی در آن مستقر بودند

  11. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

  12. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

  13. اوضاع را شیر تو شیر نکنیم!..

  14. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

  15. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

  16. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

  17. وقتی ترامپ خودش را حرامزاده توصیف می‌کند

  18. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

  19. استدلال‌های جالب برای نقد سخنان علی مطهری/ ظریف اروپا را به خروج ایران از NPT تهدید کرد/ سکوت رسانه‌ای درباره محرومیت باشگاهها از میزبانی قابل پذیرش نیست

  20. کنفدراسیون فوتبال آسیا از تصمیم ضدایرانی خود عقب‌نشینی کرد + جزئیات

  21. جهان‌آرا، عصرانه و ثریا دیگر «زنده» نخواهند بود

  22. ترامپ: قاسم سلیمانی را کشتیم چون او حرف‌های بدی درباره کشور ما (آمریکا) می‌زد

  23. آمریکا، سردار قاآنی را به ترور تهدید کرد

  24. طرح دریافت غرامت از انگلیس برای قتل عام ۹ میلیون ایرانی

  25. آزمون بزرگ شورای نگهبان پیش از برگزاری انتخابات مجلس/ مفسدان اقتصادی نباید تایید شوند

  آخرین عناوین