ناتوانی ۳۰ ساله دولت‌ها از مالیات‌ستانی؛ «دولتی بودن» یا «بی‌دولتی»؟ مساله این است...

 3980522138 ۲۴ نظر، ۲۸ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
ناتوانی ۳۰ ساله دولت‌ها از مالیات‌ستانی؛ «دولتی بودن» یا «بی‌دولتی»؟ مساله این است...

فرارهای مالیاتی چند ده هزار میلیارد تومانی در سال و سر باز زدن عجیب برخی اصناف پرنفوذ جامعه از ایجاد شفافیت در این موضوع همزمان با ناتوانی دولت‌های مختلف طی ۳ دهه گذشته در مالیات ستانی، این پرسش را در مباحث اقتصاد سیاسی ایران مطرح کرده است که آیا مشکل اقتصاد ایران چنانکه مشهور است فقط ناشی از «دولتی بودن» است یا در بسیاری از زمینه‌ها مشکلات اساسا ناشی از «بی‌دولتی» آشکار و «ضعف حکمرانی» است؟

به گزارش الف این روزها بحث نصب دستگاه کارتخوان در مطب پزشکان موجب حرف و حدیث های بسیاری شده است. برخلاف تشکل های صنفی پزشکی که این روزها تلاش دارند چنین اقدامی را غیرقانونی و تبعیض آمیز معرفی کنند اما این اقدام بر اساس قانون، در راستای ایجاد شفافیت و مبارزه با فرار مالیاتی اتخاذ شده است. اخذ مالیات از صنوف و مشاغل متناسب با درآمد آنها یک اصل پذیرفته شده در تمامی کشورهای پیشرفته دنیا است. گفته می شود در ایران علاوه بر پزشکان، در بین برخی مشاغل و اصناف دیگر مانند وکلا، آهن فروشان، طلا فروشان و ... هم فرار مالیاتی گسترده وجود دارد و سازمان امور مالیاتی وعده داده پس از پزشکان به مساله پرداخت مالیات توسط وکلا، فعالان حوزه فولاد، حوزه قیر، شیشه، توریسم درمانی، آرایشگران زنان و رستوران داران نیز رسیدگی خواهد شد.

بنا به قانون بودجه سال 1398 کل کشور و در قالب بند ی تبصره ششم، پزشکان ملزم به استفاده از دستگاه کارتخوان شده اند. در این بند آمده است: کلیه صاحبان حرف و مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی که مجوز فعالیت آنها توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان نظام پزشکی ایران و یا سازمان دامپزشکی ایران صادر می شود مکلفند در چهارچوب آیین نامه تبصره (2) ماده 169 قانون مالیات مستقیم مصوب 4/12/1366 و الحاقات بعدی آن از ابتدای سال 1398 از پایانه فروشگاهی استفاده کنند.

مطابق قانون بودجه از ابتدای امسال پزشکان می بایست در مطب های خود از پایانه فروشگاهی استفاده می کردند اما با گذشت حدود پنج ماه از سال هنوز این اتفاق رخ نداده است. البته منطقی آن است که گفته شود این اتفاق می باید خیلی قبل تر انجام می شد اما در ایران دولت ها و مجالس مختلف عزم و اراده ای برای اینکه اصناف مختلف را موظف به پرداخت مالیات کنند نداشته اند. فراتر از این مسئله به نظر می رسد نوعی بی مسئولیتی در ایجاد اقتصادی سالم، شفاف و مبتنی بر عدالت وجود داشته و شاید پربیراه نباشد حتی اگر گفته شود دولت ها خود به نوعی تسهیل کننده عدم شفافیت، عدم پاسخگویی و فرار مالیاتی بوده اند. در واقع عدم توجه به سیاست های مناسب مالیاتی موجب گسترش و رواج فعالیت های سوداگری و دلالی در اقتصاد شده است.

این در حالی است که در بسیاری از کشورهای مدعی اقتصاد سرمایه داری نیز علیرغم داعیه‌های مکتبی درباره دخالت نکردن دولت ها در امور اصناف موضوع اخذ مالیات به شدت و با قوانین سختگیرانه ای دنبال می شود و تکرار مشهورات پوپولیستی در کشور ما نظیر  سرک نکشیدن دولت به حساب های بانکی « مردم» و دخالت نکردن در امور اصناف بیش از آنکه حاکی از نوعی اقتصاد آزاد و عدم دخالت دولت ها باشد نشانه «بی دولتی» است. 

در این بین وفور درآمدهای نفتی موجب بی نیازی و به عنوان عامل تقویت کننده عدم تلاش دولت ها برای اخذ مالیات بوده است. در حال حاضر نیز باید گفت ظاهرا تحریم نفتی، کاهش درآمدها و برای جبران کسری بودجه، دولت را ناچار به چشم دوختن بع افزایش درآمدهای مالیاتی کرده است.

از دلایل دیگر عدم ورود دولت و مجلس به موضوع اخذ مالیات از اصناف مختلف بخصوص پزشکان می توان به بحث تعارض منافع و ترس از مخالفت های احتمالی اشاره کرد. در واقع پزشکان یا حامیان منافع آنها با حضور در گلوگاه های مهم و نقاط حساس تصمیم گیری اجازه وضع و اجرای قانونی علیه منافع آنها را نداده اند.

از سوی دیگر احتمالاً دولت ها سیاست عدم چالش و مواجهه با برخی صنوف را نیز مدنظر داشته اند و از اعتراضات احتمالی آنها واهمه داشته اند. در این راستا هنگام تصویب نصب دستگاه کارتخوان در مطب پزشکان در بودجه 98 مخالفت های گسترده ای توسط تشکل های صنفی پزشکی صورت گرفت. در روزهای گذشته نیز اقدامات بسیاری جهت ابطال اجرایی شدن این تبصره بودجه صورت گرفت. اعتراضاتی که بعضاً برای موجه نشان دادن عدم پرداخت مالیات متوسل به دلایل عجیبی مانند تحت تاثیر قرار گرفتن سلامت مردم و ارائه خدمت می شوند که به نوعی تهدید ضمنی محسوب می شود و آن را می توان به مثابه گروکشی ارزیابی کرد که حتماً با اخلاق پزشکی هم سازگار نیست.

فرار مالیاتی برخی پزشکان در حالی است که بسیاری از کارکنان بخش های دولتی و خصوصی که معمولاً به لحاظ اقتصادی در وضعیت بسیار ضعیف تری نسبت به پزشکان قرار دارند مالیات خود از جمله مالیات بر حقوق را به طور کامل پرداخت می کنند. مثلاً بر اساس قانون بودجه سال 98، کارمندان دولت بیش از 6 هزار مالیات پرداخت می کنند اما مالیات پرداختی مشاغل همه اصناف حدود 9 هزار میلیارد است یعنی اصناف ماهیانه 300 هزارتومان مالیات پرداخت می کنند که این رقم از مالیات پرداختی تعداد زیادی از کارمندان کمتر است. 

با توجه به اين مسئله ايجاد سازوكاري براي اخذ ماليات از مشاغل گوناگون و جلوگيري از فرار مالياتي آنها ضروري به نظر مي رسد. در واقع انتظار منطقی و درستی در جامعه ایجاد شده که می تواند بهترین فرصت برای دولت و مجلس باشد تا  با اتخاذ سیاست هایی جلوگيري از فرار مالياتي در همه مشاغل را در دستور کار قرار دهد.

البته مرکز پژوهش های مجلس عنوان کرده به دليل ضعف سازوكارهاي قانوني و عدم اتصال پايگاههاي اطلاعاتي به يكديگر، توان اخذ ماليات واقعي بسياري از مشاغل در كشور امكانپذير نيست. ایجاد چنین زیرساخت هایی توسط دولت و وزرات اقتصاد باید در راس کار قرار گیرد.

در بحث پزشکان و وکلا علاوه بر عدم پرداخت مالیات، نوعی انحصار نیز در پذیرش و تربیت نیرو بوجود آمده که حاکی از یک نوع الیگارشی آهنین و سازمان یافته است. انحصاری که خود موجب کاهش کیفیت خدمات، بالا رفتن بی ضابطه قیمت ها برای کالاها و خدمات ارائه شده و ناگزیری مردم به تبعیت است.

بنابراین اگر در اخذ مالیات و از بین بردن این انحصار اتفاقی مثبتی رخ دهد گام بزرگی در راستای مبارزه با تبعیض و رفع بی عدالتی برداشته شده که به شفافیت و سالم سازی اقتصاد کشور نیز کمک شایانی خواهد کرد.


عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

آریابان۱۰۴۸۷۲۸۱۰:۲۶:۳۵ ۱۳۹۸/۵/۲۳
در این دوران انفجار اطلاعات ، ناتوانی 30 ساله دولتها در شناسایی درآمد های کلان افراد !!!!! واقعا بسیار شگفتی آوره. درقدیمها که هنوز بانک اختراع نشده بود، متکای زیر سر، محل انباشت دارائی ها بود و کسی هم از میزان آن خبر نداشت؛ ولی امروزه که دیگه همۀ انواع و اقسام دارائی های افراد از شمار کارخونه ها ، پاساژ ها ، مغازه های چند دهنه چند صد متری ، ویلا های هزار متری ها ، ماشین های متعدد رنگارنگ میلیاردی ، پته های چند صد میلیاردی گمرکی ورود و خروج سالیانۀ کالا ، حساب های متعدد ریالی و ارزی کهکشانی در بانک های مختلف، همه و همه اگر برای همه آشکار نباشه، حداقل باید موقع مالیات-بگیری برای وزارت اقتصاد و دارائی آشکار باشه، که اگر نباشه وای به اون وزارت و جامعه و .. !!!!!؛ دولت بعیده که نتونه پولدار ها رو شناسائی کنه ، پس گره کار در کجاست؟!؟!؟!؟!؟
ناشناس۱۰۴۸۸۳۴۱۱:۱۰:۱۳ ۱۳۹۸/۵/۲۳
چون خودشون پولدار هستند و نباید مالیات بدهند و با چند عدد سکه حلش میکنند مالیات مال قشر متوسط به پایین است
ناشناس۱۰۴۸۸۹۵۱۱:۲۹:۴۲ ۱۳۹۸/۵/۲۳
اینقدر فساد اقتصادی مقامات و ارگانها بالا هست که هر چه هم مالیات را بیشتر کنید دردی را دوآ نمی کند یاد کارتون رابین هود و گرفتن مالیات بیشتر توسط پرنس چالز و داروغه از مردم می افته!
ناشناس۱۰۴۸۸۹۶۱۱:۲۹:۵۶ ۱۳۹۸/۵/۲۳
ایران بهشت پزشکان. درآمد بالا و مالیات پایین و انحصار.
ناشناس۱۰۴۹۲۶۱۱۴:۵۲:۳۸ ۱۳۹۸/۵/۲۳
وقتی میگویند فرار 60 هزار میلیاردی یعنی میدانند چه کسانی و چقدر مالیات نمیدهند . اگر میگویند فلان مقدار قاچاق میشود پس میدانند چه کسانی و چقدر قاچاق میکنند
ناشناس۱۰۴۸۷۲۹۱۰:۲۶:۴۰ ۱۳۹۸/۵/۲۳
مالیات باید از غارتگران بیت المال گرفته شود نه از کارمندان آس و پاس.
ناشناس۱۰۴۸۷۵۲۱۰:۳۳:۲۶ ۱۳۹۸/۵/۲۳
یکی از موارد فرار مالیاتی تصویب قوانینی است که مالیات دهندگان با توجه به ان قوانین،حداکثر سواستفاده را از ان میبرند.به عنوان مثال ذکر میکنم که در شرکت های خصوصی سهامداران کل به بهانه های مختلف از جمله کارمند نمونه و امثال ان به چند نفر از کارمندانشان 1 سهم با عضویت در هیئت مدیره اعطا میکنند و پس از مدتی با تخلفات مالیاتی و مالی و ....مفقودالاثر میشوند و شرکت هم از هم میپاشد و پس از چند سال کارمند مادر مرده از همه جا بیخبر متوجه ممنوع المعامله و ممنوع الحساب بانکی و انواع اقسام محرومیت ها میگردد و بعد متوجه بدهی مالیاتی ان شرکت میشود که روحش هم از ان خبر ندارد.اداره مالیاتی ان کارمند 1 درصدی را خفت کرده و تمام مالیاتی که بزرگان شرکت بار اورده اند را از ان کارمند طلب میکنند.ایا مجلس نباید در ترمیم این قانون غلط اقدامی کرده و راه فرار بزرگان را بسته تا اینگونه خانواده هایی را نابود نکنند؟
ناشناس۱۰۴۸۷۸۱۱۰:۴۵:۰۰ ۱۳۹۸/۵/۲۳
با مالیات کاسبها وپیمانکارها رو بیچاره و باعث ورشکستگی خیلیها شدید لطفا از گردن کلفتها هم مالیات بگیرید و معافشون نکنید
ناشناس۱۰۴۸۸۲۳۱۱:۰۵:۳۷ ۱۳۹۸/۵/۲۳
بدبخت کارمندهای دولتی
ناشناس۱۰۴۸۸۳۲۱۱:۰۹:۵۵ ۱۳۹۸/۵/۲۳
انحصار در پزشکی باید تمام بشه و حلوی فرار ۶۷۰۰ میلیاردی پزشکان گرفته بشه‌.
ناشناس۱۰۴۸۹۰۹۱۱:۳۶:۱۲ ۱۳۹۸/۵/۲۳
آنها که مالیات نمیکیرند خودشان میدانند چرا نمیگیرند . دولت مالیات گیر باید جوابگو باشه نه با حرف بلکه با عمل.
ناشناس۱۰۴۸۹۲۷۱۱:۴۳:۳۳ ۱۳۹۸/۵/۲۳
متاسفانه کشور ما بر مبنای ویژه خواریها و رانتها بنا شده و این اولویت مانع هر گونه آینده نگری ملی شده
نوید۱۰۴۸۹۴۳۱۱:۴۹:۱۷ ۱۳۹۸/۵/۲۳
یه اماری تو سایت سازمان مالیاتی دیدم بیشتر شبیه جوکه نسبت مالیات مشاغل به کل درامد های مالیاتی 4% منابع و نیروی انسانی اختصاص یافته 30% مالیات بر ارث 0.7% منابع و نیروی انسانی اختصاص یافته 13% !!!!!!!!!!!!
ناشناس۱۰۴۸۹۵۱۱۱:۵۲:۰۰ ۱۳۹۸/۵/۲۳
کل فروش شرکت ما در سال گذشته 130 میلیون تومان بوده،حالا اداره مالیات از ما 12 میلیون مالیات می خواد و هیچ فریاد رسی هم نداریم!
ناشناس۱۰۴۹۲۴۲۱۴:۴۶:۰۵ ۱۳۹۸/۵/۲۳
فروش با سود فرق میکنه مگر چنین چیزی امکان دارد مالیات بر در امد نه مالیات بر فروش
ناشناس۱۰۴۸۹۷۲۱۲:۰۵:۲۹ ۱۳۹۸/۵/۲۳
من یک سوال دارم اگر چنانچه ایران قرار است با پول مالیات مردم اداره شود پس بفرمایید برای درآمدهای نفتی و پترو شیمی و معادن و ... ایران چه برنامه ای دارین دقیقا؟
علی۱۰۴۹۰۹۲۱۳:۰۵:۰۳ ۱۳۹۸/۵/۲۳
مالیات اساسی و دقیق از پزشکان و دندانپزشکان و طلا و آهنفروشان+بعضی آرایشگاهها+بعضی رستورانها بگیرید شک نکنیدهمه چی درست میشه.
ناشناس۱۰۴۹۱۷۴۱۴:۰۱:۲۰ ۱۳۹۸/۵/۲۳
مالیات ؟ مالیات مال کارمنده !!!!
ناشناس۱۰۴۹۱۸۸۱۴:۱۶:۳۳ ۱۳۹۸/۵/۲۳
تمام پول ودرامد مردم صرف پروژه های بیخود میشود...
...۱۰۴۹۴۲۳۱۶:۳۲:۳۵ ۱۳۹۸/۵/۲۳
این نظر غیر منصفانه است
ننه۱۰۴۹۲۰۷۱۴:۲۸:۵۲ ۱۳۹۸/۵/۲۳
به شتر گفتند گردنت کجه گفت کجام راسته تمام کشور کجه هیچکس مسئولیت نداره بسوزیم بسازیم
ناشناس۱۰۴۹۲۱۰۱۴:۳۱:۴۳ ۱۳۹۸/۵/۲۳
چرا 30 ساله؟ 10 سال قبلش دولت نداشتیم؟
ناشناس۱۰۴۹۲۳۴۱۴:۴۲:۳۵ ۱۳۹۸/۵/۲۳
پزشک جامعه الان با پول مالیات راحت درس میخونده میگه مالیات نمیبدم دیگه وای به حال الباقی
ناشناس۱۰۴۹۲۶۵۱۴:۵۳:۳۳ ۱۳۹۸/۵/۲۳
چطور باید بیان کنیم انحصار پزشکان رو بشکنید رانت وتعارض متافع رو بشکنید

پربحث‌های امروز

 1. حذف صفر از پول ملی کار درستی است؟

 2. یک پیشنهاد عملی برای واقعی کردن قیمت بنزین

 3. درخواست ارائه طرح جدید از انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا

 4. با تصویب قوانین فشار کنکور تجربی را کم کنید

 5. سریال قهر و ناهماهنگی در کمدی برترین‌های فوتبال ایران/ صدای تاج هم درآمد

 6. تعطیلات کشور را ساماندهی کنید

 7. به لگد استراماچونی احترام نگذارید

 8. فروش نوزاد با شناسنامه فقط ۱۰۰ میلیون!

 9. روایتی از تحصیل زیرسقف‌های لرزان و گرمای سوزان در بلوچستان/ مدارس کپری بلوچستان کی حذف می‌شود؟+ فیلم

 10. ماجرای پخش نشدن «گیله‌وا» چیست؟

 11. چرا نمایندگان امضای خود را از طرح تشکیل استان آذربایجان مرزی پس گرفتند؟

 12. هلند: در صورت حضور اروپایی‌ها در ائتلاف دریایی آمریکا مشارکت می‌کنیم

 13. نقص‌های بزرگ ورزشگاه‌های فوتبال+ عکس

 14. کاهش تقاضا قیمت دلار را پایین آورد

 15. چرا تورم مرکز آمار با واقعیت زندگی مردم متفاوت است؟

 16. وزیر اطلاعات: نقطه اوج تحریم‌ها پشت سر گذاشته شد/ ترامپ دچار تشویش فکری است

 17. ترین های هفته اول لیگ برتر|ماشین سازی،صادقی و سایپا بهترین شدند/ استراماچونی ناکام هفته

 18. اعضای ایرانی اتاق جنگ اقتصادی آمریکا  

 19. تحلیل کارنگی؛ بن سلمان مجبور بود در کودتای عدن در برابر بن‌زاید کوتاه بیاید

 20. ۸ فیلم منتخب منتقدان جشنواره «ونیز» کدامند؟/ شانس بالای «رومن پولانسکی»

 21. همتی: امید به بهبود شرایط نسبت به ۶ ماه پیش افزایش یافته است

 22. آغاز اجلاس گروه هفت در فرانسه

 23. پدافند هوایی سوریه موشک‌های رژیم صهیونیستی را بر فراز دمشق سرنگون کرد

 24. تا پایان امسال 3 هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور افزوده می شود

 25. آمار سیم‌کارت‌های مسدوده شده به دلیل مزاحمت‌ پیامکی اعلام شد

پربحث‌های دیروز

 1. شوی پوپولیستی دولت در برکناری مدیرعامل ایران خودرو/ مشکل خودروسازی با تغییر چند مدیر حل نمی‌شود

 2. تخمه‌خوردن حین رانندگی دلیل تصادف است نه پراید

 3. خواندن ترانه‌های قبل از انقلاب توسط مهران مدیری آزاد شده؟

 4. وزیر صنعت خبر داد: ورود بسیج به کنترل بازار / قیمت خودرو کاهش یافته

 5. برنده عصرجدید مردم ایران بودند

 6. تصویری از جیسون رضائیان در لس‌آنجلس  

 7. پیشنهاد تشکیل سازمان طب ایرانی- اسلامی

 8. نمره ۱۵ محسن هاشمی به شورای شهر/ نمی‌توانیم به بخشی از انتقادات پاسخ قانع کننده بدهیم

 9. وضعیت ساخت صحن حضرت زهرا (س) در حرم امام علی (ع)  

 10. فرمانده ناجا: با اجرای طرح ناظر، کشف حجاب در خودرو کاهش پیدا کرد

 11. انتقاد کیهان به حضور فرزانه کابلی در کنسرت سالار عقیلی + فیلم

 12. «رشوه نفتی» دولت‌ها و نظام مالیاتی به فعالیت‌های سوداگرانه/ نظام بانکی، بهشت پولشویی

 13. فاتحه خوانی روحانی بر سر مزار هاشمی رفسنجانی  

 14. روحانی: انتقاد از دولت با جایزه و تشویق همراه بوده است/ امام خمینی(ره) راه خدمت به مردم را به ما نشان داد

 15. ظریف: پیشنهاد مکرون مسیر درست است/ اروپا اجرای تعهدات خود را آغاز کند کاهش تعهدات برجامی را متوقف می‌کنیم

 16. افزایش نرخ عوارض آزادراه تهران - پردیس

 17. نمایندگان مجلس خواستار تحریم مقامات آمریکایی شدند

 18. تصاویر جدید از کشتی تایتانیک  

 19. مانعی بزرگ در تغییر نگاه مسوولان به تولید

 20. سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس: حذف چهار صفر از پول ملی ثمره‌ای در حوزه اقتصادی ندارد

 21. دبیر انجمن قطعه‌سازان: توان تولید خودرو شاسی بلند را هم داریم اما...

 22. همتی: بر نرخ ارز کنترل داریم/ آمریکا را در رسیدن به اهدافش ناکام گذاشتیم

 23. جواد خیابانی: جارو می‌زنم اما به شبکه خارجی نمی‌روم

 24. سپاه پاسداران روز گذشته آزمایش موشکی انجام داد

 25. مقامات ۷ کشور دنیا چقدر حقوق می‌گیرند؟

پربحث‌های هفته

 1. موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر ...

 2. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 3. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 4. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 5. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 6. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 7. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 8. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 9. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 10. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 11. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 12. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 13. حساسیت عجیب پزشکان به دستگاه کارتخوان/علت این حجم از مقاومت چیست؟

 14. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 15. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 16. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 17. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 18. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 19. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 20. شوی پوپولیستی دولت در برکناری مدیرعامل ایران خودرو/ مشکل خودروسازی با تغییر چند مدیر حل نمی‌شود

 21. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 22. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

 23. «بحث طلبگی» دعوای سیاسی نیست آقاي كدخدايي

 24. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

 25. یادداشت حسین شریعتمداری خطاب به آیات یزدی و آملی لاریجانی

پربحث‌های اخیر

 1. نمایندگان مجلس خواستار تحریم مقامات آمریکایی شدند

 2. مجلس از زنگنه شکایت می‌کند

 3. بازداشت دختر فرمانده اسبق ارتش تکذیب شد

 4. چرا نمایندگان امضای خود را از طرح تشکیل استان آذربایجان مرزی پس گرفتند؟

 5. وزیر اطلاعات: نقطه اوج تحریم‌ها پشت سر گذاشته شد/ ترامپ دچار تشویش فکری است

 6. نماینده کلیمیان: عملکرد رئیسی در مبارزه با فساد موجب دلگرمی مردم شده است

 7. ممنوعیت حضور خانواده مسئولین در خارج با ۲ طرح مجزا در مجلس

 8. وزیر کشور: مدیران کشور وجدان خود را ملاک کار قرار دهند

 9. تحلیل باهنر از مجادله روسای سابق دستگاه قضا و دستگیری پوری حسینی

 10. تلاش برخی اصلاح‌طلبان برای حذف عارف/واکنش به بازداشت دو نماینده مجلس/ موسویان: قبل از مذاکره باید بمب اتمی می‌ساختیم

 11. وزیر علوم: حوزه آموزش عالی کشور نیازمند ساماندهی است

 12. نامه سرگشاده بسیج دانشجویی به نمایندگان بازداشتی

 13. جهانگیری: راهکار مبارزه با فساد شفافیت، نظارت عمومی و آزادی رسانه‌ها است

 14. واکنش محسن رضایی به ادعای برخی در مورد ارتباط وقایع دیماه 96 با تحریم ترامپ

 15. روزنامه «قانون» رفع توقیف شد

 16. سامانى معاون هماهنگى وزارت کشور شد

 17. رئیسی: سرنگون‌سازی پهپاد آمریکایی توانمندی ایران را نشان داد

 18. دو نماینده بازداشت شده آزاد شدند

 19. منتجب‌نیا: اصلاح‌طلبان اصلاح را از خودشان شروع کنند

 20. حجت‌الاسلام رمضانی با رهبر انقلاب دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت شد

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: انتقاد از دولت با جایزه و تشویق همراه بوده است/ امام خمینی(ره) راه خدمت به مردم را به ما نشان داد

 2. ظریف: پیشنهاد مکرون مسیر درست است/ اروپا اجرای تعهدات خود را آغاز کند کاهش تعهدات برجامی را متوقف می‌کنیم

 3. نمایندگان مجلس خواستار تحریم مقامات آمریکایی شدند

 4. مانعی بزرگ در تغییر نگاه مسوولان به تولید

 5. سپاه پاسداران روز گذشته آزمایش موشکی انجام داد

 6. ربیعی: فشار امروز به ایران در فروش نفت با دوره مصدق قابل مقایسه است/ دهک‌های پایین حال و روز خوشی ندارند

 7. مجلس از زنگنه شکایت می‌کند

 8. اسدالله لاجوردی که بود و چرا ترور شد؟

 9. بازداشت دختر فرمانده اسبق ارتش تکذیب شد

 10. موسویان: رهبری مخالف جنگ با طالبان بود/ هیچ ایرانی وطن پرستی در شرایط کنونی با آمریکا مذاکره نمی‌کند/ برجام جیغ اسرائیل را در آورد

 11. فرمانده سپاه: امنیت خلیج فارس در دست ایران است

 12. وزیر کشور: مدیران کشور وجدان خود را ملاک کار قرار دهند

 13. تحلیل باهنر از مجادله روسای سابق دستگاه قضا و دستگیری پوری حسینی

 14. تلاش برخی اصلاح‌طلبان برای حذف عارف/واکنش به بازداشت دو نماینده مجلس/ موسویان: قبل از مذاکره باید بمب اتمی می‌ساختیم

 15. وزیر علوم: حوزه آموزش عالی کشور نیازمند ساماندهی است

 16. نامه سرگشاده بسیج دانشجویی به نمایندگان بازداشتی

 17. جهانگیری: راهکار مبارزه با فساد شفافیت، نظارت عمومی و آزادی رسانه‌ها است

 18. واکنش محسن رضایی به ادعای برخی در مورد ارتباط وقایع دیماه 96 با تحریم ترامپ

 19. روزنامه «قانون» رفع توقیف شد

 20. سامانى معاون هماهنگى وزارت کشور شد

 21. رئیسی: سرنگون‌سازی پهپاد آمریکایی توانمندی ایران را نشان داد

 22. دو نماینده بازداشت شده آزاد شدند

 23. منتجب‌نیا: اصلاح‌طلبان اصلاح را از خودشان شروع کنند

 24. حجت‌الاسلام رمضانی با رهبر انقلاب دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت شد

 25. رئیس‌جمهور ۲ قانون را برای اجرا ابلاغ کرد

پربحث‌های هفته

 1. موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر ...

 2. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 3. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 4. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 5. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 6. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 7. «بحث طلبگی» دعوای سیاسی نیست آقاي كدخدايي

 8. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

 9. یادداشت حسین شریعتمداری خطاب به آیات یزدی و آملی لاریجانی

 10. نامه زاکانی به رئیسی و اعلام جزئیاتی از تبانی طبری و برخی چهره‌های امنیتی‌

 11. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 12. واکنش نماینده مجلس به بازداشتش

 13. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 14. درس هايي ماندگار از كفش هاي كهنه يك حاكم ...

 15. توصیه مکارم شیرازی به حواشی اخیر آملی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

 16. ربیعی: کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری بود

 17. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 18. ربیعی: مدیرعامل ایران خودرو به دلیل افزایش قیمت‌ها برکنار شد/ سیف و عراقچی مدیران سالم و پاک هستند!

 19. در نشست سه‌جانبه ایران و یمن و اروپا در تهران چه گذشت؟/ دست برتر یمن در تحولات میدانی و دیپلماتیک

 20. چرا کارها و اقدامات رئیسی مورد توجه قرار گرفته است؟

 21. راه مواجهه با دزد جدید «گریس» چیست؟

 22. شش نکته درباره یکی از بی‌شرمانه‌ترین مصاحبه‌های بی‌بی‌سی فارسی

 23. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 24. احتمال ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان در خارج کشور

 25. نظرات برگزیده مخاطبین الف: بدحجابی، واکنشی به وضعیت کشور است/ ساخت مسکن ارزان‌قیمت دولتی؛ راه‌حل معضل مسکن/ مشروعیت حکومت به برقراری عدالت است

آخرین عناوین