ماموریت ضدایرانی بولتون در لندن

گروه جهان الف،   3980522124
 

تحلیلگران و رسانه های غربی اعتقاد دارند «جان بولتون» پیش از سفر به انگلیس امیدوار بود مقام های لندن را به خروج از برجام و همکاری با کاخ سفید در مسیر فشار حداکثری بر ایران ترغیب کند اما دیدار با اعضای کابینه انگلستان به وی ثابت کرد زمان برای طرح چنین درخواستی مناسب نیست.

به گزارش ایرنا، «جان بولتون» مشاور امنیت «دونالد ترامپ»  از جمله مقام های کاخ سفید و از اعضای برجسته «تیم بی.» است که برای افزایش فشار بر ایران به هر مستمسکی چنگ می زند. وی در چند روز اخیر با هدف افزایش فشار بر جمهوری اسلامی ایران به لندن رفت تا مقام های عالی رتبه این کشور را در زمینه همکاری بیشتر با واشنگتن علیه تهران ترغیب کند.

اگرچه رسانه ها، موضوعات دیگری همچون تعامل در زمینه برخورد با چین به دلیل همکاری  با شرکت هواوی در کنار نزدیکی واشنگتن و لندن در دوره پس از برگزیت را از جمله مسائل مطرح در این سفر عنوان کردند اما برخی کارشناسان مهمترین محور ماموریت مقام ارشد کاخ سفید و دست راست رئیس جمهوری آمریکا در حوزه های امنیتی را ایران و مسائل خلیج فارس می دانند.

بسیاری از رسانه های جهان از پیش از آغاز این سفر پش بینی می کردند هدف سفر بولتون به لندن این بوده است تا از مقامات انگلیسی درخواست کند مواضع سخت تری را نسبت به تهران و شرکت چینی فوق الذکر که در زمینه مخابراتی فعال است، اتخاذ کند. با این حال به نظر می آید که مشاور ترامپ جواب دلخواه خود را از ساختمان نخست وزیری در لندن دریافت نکرده است. زیرا جان بولتون پس از انجام چند دیدار با مقام های ارشد انگلیسی به ویژه «بوریس جانسون» نخست وزیر این کشور در جمع خبرنگاران اعلام کرد که واشنگتن به لندن گفته است تمرکز خود را بر روی موضوع برگزیت قرار بدهد و پرداختن به موضوع ایران را به زمان پس از خروج از اتحادیه اروپا موکول کند.

جالب اینجاست که دفتر نخست وزیر انگلستان هم محور دیدار بولتون با مقام های لندن را روابط تجاری، موضوع های امنیتی و برگزیت عنوان کرد. همچنین سخنگوی نخست وزیر نیز در پاسخ به برخی گمانه زنی ها درخصوص رویکرد لندن به تهران نیز اظهار داشت موضع لندن درباره پایبندی به برجام تغییر نکرده است.

بولتون و خروج اجباری لندن  از برجام

دولت انگلستان و حتی بوریس جانسون در دوره ای که وزیر امور خارجه این کشور بود، در کنار دیگر کشورهای اروپایی از مخالفان سرسخت تصمیم کاخ سفید در مورد خروج از برجام بوده است. کاخ سفید اما امیدوار است تا تحولات اخیر در خلیج فارس و تنش در بازار نفت خام، رویکرد دولت جدید بریتانیا را به دیدگاه های تند ترامپ علیه ایران نزدیک کرده باشد.

شبکه  خبری «سی. ان. ان» مهمترین محور سفر بولتون را فشار بر لندن برای عملی ساختن برگزیت و دادن این پیام به آن ها عنوان کرد که آمریکا در کنار انگلیس خواهد ماند. وی در این سفر به مقام های لندن اعلام کرد که بدون توافق از اتحادیه اروپا جدا شوند و روی روابط با آمریکا حساب کنند.  

گزارش این شبکه تلویزیونی آمریکایی موضوع خط مشی انگلیس در مورد ایران و معامله های لندن با شرکت های چینی را از مهمترین موضوعاتی دانست که باید پس از تعیین تکلیف برگزیت به آن ها پرداخته شود. بولتون عنوان داشت منتظر است تا در آینده تعامل بهتری را با بریتانیا در زمینه ایران داشته باشد. به گفته بولتون، در آن زمان هنگامی که انگلستان از اتحادیه اروپا خارج شد این کشور صدای مستقلی را خواهد داشت و می تواند راحت تر منافع ملی خود را دنبال کند.

تارنمای شبکه «ان. بی. سی نیوز» آمریکا، به نقل از یک مقام رسمی این کشور اما برنامه ویژه بولتون در سفر به لندن را آماده کردن این کشور برای اعلام خروج از توافق هسته ای با ایران عنوان کرد و افزود بولتون  توافقی با انگلیس را می خواهد تا دو کشور سیاست های جامع و هماهنگی را در کل منطقه خاورمیانه اتخاذ کنند. وی به دنبال متعهد ساختن بریتانیا برای همکاری بیشتر و ایجاد نیروی چند ملیتی در سوریه هم است. طبق این تحلیل اگرچه مقام های آمریکایی نسبت به همکاری بیشتر با دولت جدید لندن در تشکیل ائتلاف دریایی در تنگه هرمز خوش بین هستند اما اعتقاد دارند برای اجرای این خواسته هفته ها زمان نیاز دارند.

روزنامه «دیلی اکسپرس» هم مهمترین هدف سفر را متقاعد کردن کابینه انگلیس برای پیوستن به آمریکا در مسیر اعمال فشار حداکثری بر ایران ارزیابی کرد. به نوشته گزارش فوق، در این مسیر آمریکا می خواهد لندن اعلام کند برجام مرده است. با اینحال منابع فاش ساختند شواهد حکایت از آن دارد که بیان چنین تصمیمی از سوی بریتانیا در آینده نزدیک محتمل نیست. تاکنون انگلستان نشان داده است در کنار دیگر امضاکنندگان توافق هسته ای، پس از خروج آمریکا به برجام متعهد باقی می ماند.

به نظر می رسد فرستاده کاخ سفید همچنین به دنبال اعلام موضع صریح لندن در مورد توافق هسته ای با ایران بود. به نوشته گزارش ان. بی. سی نیوز این خواسته درحالی دنبال می شد که دولت بریتانیا تاکنون بر موضع قبلی خود در قبال برجام تاکید کرده است. گویا در خلال سفر بولتون، لندن به این خواسته کاخ سفید جواب مثبت نداد و دست بولتون را در این زمینه خالی  گذاشت.

آزمونی برای اولویت های لندن

گمانه زنی برخی تحلیلگران حکایت از آن دارد که  دولت بوریس جانسون به شدت درگیر برگزیت و دوره پس از خروج لندن از اتحادیه اروپا است. این کشور بیشتر از همه موضوع ها به فکر مدیریت روند خروج و جبران کاهش دسترسی خود به بازارهای اروپایی است به همین دلیل لندن روی یک پیمان تجارت با واشنگتن حساب ویژه ای باز کرده است. از این رو شاید جواب خنثی و حتی ندادن پاسخ به درخواست واشنگتن در شرایط کنونی به آن جهت باشد که لندن بخواهد در آینده یک معامله جامع را در حوزه های سیاسی و اقتصادی با کاخ سفید به سرانجام برساند.

روزنامه «گاردین» با چنین نگاهی به سفر بولتون پرداخت و در گزارشی نوشت بولتون امیدوار است که دولت جانسون به تدریج سیاست خارجی خود در مورد ایران را از دو شریک اروپایی (فرانسه و آلمان) جدا سازد و رویکردی را در پیش بگیرد که به واشنگتن نزدیک تر است. در واقع این دیدار آزمونی برای سنجش اولویت های جانسون در مورد سیاست های امنیتی بود اما به نظر می رسد باید طرح خواسته ها (در مورد ایران) را به پس از اجرای برگزیت موکول کند.

براساس این تحلیل، فعلا نخست وزیر انگلیس با راهبرد ترامپ در مورد ایران مخصوصا خروج از برجام موافق نیست اما نزدیکی به زمان اجرای برگزیت و دورنمای اقتصادی این کشور به ویژه امکان توافق میان آمریکا و انگلیس ممکن است در آینده دیدگاه های دو کشور را به هم نزدیک کند.

به اعتقاد برخی کارشناسان مهمترین خواسته واشنگتن از لندن آن است که بریتانیا همچون آمریکا از توافق هسته ای برجام خارج شود و به رویکرد فشار حداکثری علیه تهران بپیوندد. با اینحال همانگونه که تحلیلگر خبرگزاری «رویترز» اعتقاد دارد چنین خواسته ای در کوتاه مدت قابل دستیابی نیست اما ممکن است پیامدهای برگزیت عاملی شود تا دیدگاه های مقام های انگلیسی به ترامپ نزدیک شود.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. شوی پوپولیستی دولت در برکناری مدیرعامل ایران خودرو/ مشکل خودروسازی با تغییر چند مدیر حل نمی‌شود

 2. تخمه‌خوردن حین رانندگی دلیل تصادف است نه پراید

 3. خواندن ترانه‌های قبل از انقلاب توسط مهران مدیری آزاد شده؟

 4. وزیر صنعت خبر داد: ورود بسیج به کنترل بازار / قیمت خودرو کاهش یافته

 5. برنده عصرجدید مردم ایران بودند

 6. تصویری از جیسون رضائیان در لس‌آنجلس  

 7. پیشنهاد تشکیل سازمان طب ایرانی- اسلامی

 8. نمره ۱۵ محسن هاشمی به شورای شهر/ نمی‌توانیم به بخشی از انتقادات پاسخ قانع کننده بدهیم

 9. وضعیت ساخت صحن حضرت زهرا (س) در حرم امام علی (ع)  

 10. فرمانده ناجا: با اجرای طرح ناظر، کشف حجاب در خودرو کاهش پیدا کرد

 11. انتقاد کیهان به حضور فرزانه کابلی در کنسرت سالار عقیلی + فیلم

 12. «رشوه نفتی» دولت‌ها و نظام مالیاتی به فعالیت‌های سوداگرانه/ نظام بانکی، بهشت پولشویی

 13. فاتحه خوانی روحانی بر سر مزار هاشمی رفسنجانی  

 14. روحانی: انتقاد از دولت با جایزه و تشویق همراه بوده است/ امام خمینی(ره) راه خدمت به مردم را به ما نشان داد

 15. ظریف: پیشنهاد مکرون مسیر درست است/ اروپا اجرای تعهدات خود را آغاز کند کاهش تعهدات برجامی را متوقف می‌کنیم

 16. افزایش نرخ عوارض آزادراه تهران - پردیس

 17. نمایندگان مجلس خواستار تحریم مقامات آمریکایی شدند

 18. تصاویر جدید از کشتی تایتانیک  

 19. مانعی بزرگ در تغییر نگاه مسوولان به تولید

 20. سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس: حذف چهار صفر از پول ملی ثمره‌ای در حوزه اقتصادی ندارد

 21. دبیر انجمن قطعه‌سازان: توان تولید خودرو شاسی بلند را هم داریم اما...

 22. همتی: بر نرخ ارز کنترل داریم/ آمریکا را در رسیدن به اهدافش ناکام گذاشتیم

 23. جواد خیابانی: جارو می‌زنم اما به شبکه خارجی نمی‌روم

 24. سپاه پاسداران روز گذشته آزمایش موشکی انجام داد

 25. مقامات ۷ کشور دنیا چقدر حقوق می‌گیرند؟

پربحث‌های دیروز

 1. موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر ...

 2. حساسیت عجیب پزشکان به دستگاه کارتخوان/علت این حجم از مقاومت چیست؟

 3. یک گزارشگر تلویزیونی دیگر مهاجرت کرد؟

 4. واکنش نماینده مجلس به بازداشتش

 5. وزیر بهداشت: صف کشیدن برای خرید ارابه مرگ‌آوار غیراستاندارد قابل پذیریش نیست

 6. روس‌ها پدافند موشکی بومی ایران را به رخ اسرائیل کشیدند

 7. داغی که ژاپن بر دل ایران گذاشت

 8. برندگان نهایی «عصر جدید» انتخاب شدند/ «حماسه شن‌ها» فاتح قله استعداد‌ها

 9. شرط جذب محمدجواد ظریف در دانشگاه تهران

 10. شش نکته درباره یکی از بی‌شرمانه‌ترین مصاحبه‌های بی‌بی‌سی فارسی

 11. روایت المانیتور از جزئیات بسته پیشنهادی فرانسه به ایران و آمریکا

 12. نظرات برگزیده مخاطبین الف: بدحجابی، واکنشی به وضعیت کشور است/ ساخت مسکن ارزان‌قیمت دولتی؛ راه‌حل معضل مسکن/ مشروعیت حکومت به برقراری عدالت است

 13. علم الهدی: نقدینگی کشور را نباید صرف عیاشی و تفریحگاه‌ها کرد

 14. نتانیاهو: به عملیات خود در عراق ادامه خواهیم داد

 15. رفتار غیرعادی نخست وزیر انگلیس؛ پای جانسون روی میز ماکرون+عکس  

 16. ۲۰ درصد مردم انگلیس در فقر به سر می‌برند

 17. کمبود 1.5 میلیون واحد مسکن در کشور/ افزایش ساخت‌وساز قیمت‌ها را کاهش می‌دهد

 18. سوخت‌گیری با کارت جایگاه‌ها محدود شد/۳۰ لیتر در هر سوختگیری

 19. بوی اخراج می‌آید/ اظهارنظر عجیب سرپرست الاهلی درباره برانکو

 20. آمریکا: هدف از تحریم‌ها آوردن ایران به میز مذاکره است

 21. گوشت گوسفندی دوباره گران شد

 22. کاهش قیمت خودروهای خارجی/هجوم مردم برای خرید، عامل گرانی هاست

 23. مجوز تاسیس داروخانه به دیپلمه‌ها و بالاتر به شرطِ...

 24. ظریف پس از دیدار با ماکرون: برجام را غیر قابل مذاکره مجدد می‌دانیم+فیلم

 25. مرکز آمار ایران: تورم ٤٢.٢ درصد شد/ نرخ تورم ماهانه کاهش یافت

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر ...

 3. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 4. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 5. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 6. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 7. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 8. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 9. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 10. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 11. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 12. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 13. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 14. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 15. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 16. حساسیت عجیب پزشکان به دستگاه کارتخوان/علت این حجم از مقاومت چیست؟

 17. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 18. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 19. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 20. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 21. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 22. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 23. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 24. شوی پوپولیستی دولت در برکناری مدیرعامل ایران خودرو/ مشکل خودروسازی با تغییر چند مدیر حل نمی‌شود

 25. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

پربحث‌های امروز

 1. مالک نفتکش توقیفی انگلیس به پوتین نامه نوشت

 2. چینی‌ها از سفر به ایران منع شده‌اند؟

 3. ترامپ: رهبر کره‌شمالی آزمایش موشکی دوست دارد

 4. تصاویری از لحظه سرنگونی پهپاد MQ۹ آمریکا  

 5. ماکرون: هدف مشترک فرانسه و آمریکا دست‌نیافتن ایران به سلاح اتمی است

 6. مرگ روزنامه‌نگار اماراتی پس از انتقاد از عادی‌سازی با اسرائیل

 7. مرجع تقلید عراقی حضور نظامیان آمریکا در عراق را حرام اعلام کرد

 8. روسیه موشک بالستیک آزمایش کرد

 9. دیپلمات‌ فرانسوی: ماکرون طرح خود را درباره ایران به ترامپ ارائه کرد

 10. هشدار شدید اللحن تجاری چین به آمریکا

 11. شکست شیاطین سرخ در واپسین دقایق در اولدترافورد

 12. «اشرف غنی» به عربستان رفت

 13. 62 درصد آمریکایی‌ها از عملکرد ترامپ ناراضی هستند

 14. جانسون:‌ از ترامپ میخواهم از جنگ تجاری دست بردارد

 15. کاخ‌الیزه: ماکرون و ترامپ درباره ایران اختلافاتی دارند

 16. بنیاد دفاع از دموکراسی ها ومدیر آن در فهرست تحریمی ایران قرار گرفتند

 17. بوکوحرام ۱۲ نفر را در نیجر قتل‌عام کرد

 18. آنکارا: عملیات «پنجه-۳» ترکیه در شمال عراق آغاز شد

 19. نماینده عراقی: اگر آمریکایی‌ها سریعا از عراق خارج نشوند هدف قرار می‌گیرند

 20. طالبان: با آمریکا توافقی نکرده‌ایم

 21. اتریش با بازگشت کودکان داعشی این کشور از سوریه موافقت کرد

 22. ترامپ: رابطه بسیار ویژه‌ای با امانوئل ماکرون دارم

 23. آمریکا و طالبان درباره تشکیل حکومت موقت توافق کردند

 24. تظاهرات جدید در فرانسه، اینبار علیه نشست سران «جی 7»

 25. جزئیاتی از جانشین سرکرده داعش/ ابوبکر بغدادی فلج شده

پربحث‌های دیروز

 1. روس‌ها پدافند موشکی بومی ایران را به رخ اسرائیل کشیدند

 2. روایت المانیتور از جزئیات بسته پیشنهادی فرانسه به ایران و آمریکا

 3. نتانیاهو: به عملیات خود در عراق ادامه خواهیم داد

 4. رفتار غیرعادی نخست وزیر انگلیس؛ پای جانسون روی میز ماکرون+عکس  

 5. ۲۰ درصد مردم انگلیس در فقر به سر می‌برند

 6. آمریکا: هدف از تحریم‌ها آوردن ایران به میز مذاکره است

 7. ظریف پس از دیدار با ماکرون: برجام را غیر قابل مذاکره مجدد می‌دانیم+فیلم

 8. قیمت موز به کیلویی ١٧ هزارتومان رسید/ افزایش نرخ ها مقطعی است

 9. ابطحی: قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان بی‌خاصیت شده است

 10. ادامه لفاظی های نتانیاهو در خصوص ایران

 11. ظریف: پیشنهادهای ماکرون درباره برجام در مسیر صحیحی به پیش‌ می‌رود

 12. چین بر 75 میلیارد دلار از کالاهای آمریکایی تعرفه اعمال می‌کند

 13. «ظریف» در کاخ الیزه با «مکرون» دیدار کرد/تعهدات برجامی اروپا محور گفتگوها

 14. چرا ائتلاف خودخوانده آمریکایی‌ها در خلیج فارس شکست خورده است؟

 15. زارعی: انصارالله یمن کابوس آمریکا و عربستان شده است

 16. عراق و انگلیس تفاهم‌نامه همکاری نظامی امضا کردند

 17. رویوران: امارات و عربستان بر سر یمن تبانی کردند/ تقسیم یمن خطرناک است

 18. سی ان ان: شکاف در ائتلاف امارات – عربستان، دردسر تازه دولت ترامپ

 19. چاووش اوغلو: هرگز از ادلب خارج نمی‌شویم

 20. فرانسه: سه کشور اروپایی باید درباره ایران متحد باشند

 21. نوری المالکی: کار اسراییل باشد پاسخ قاطع می‌دهیم

 22. تصمیم ترامپ درباره اعطای شهروندی به دلیل تولد در خاک آمریکا

 23. سرلشکر موسوی: نگاه‌ جدیدی درباره سربازی در ارتش حاکم شده است

 24. روسیه: اقدامات آمریکا دنیا را در آستانه رقابت تسلیحاتی قرار داده است

 25. چین: آماده همکاری با ایران برای برقراری ثبات در منطقه هستیم

پربحث‌های هفته

 1. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 2. روس‌ها پدافند موشکی بومی ایران را به رخ اسرائیل کشیدند

 3. شیخ زکزاکی در فرودگاه نیجریه بازداشت شد

 4. فجایع اقتصادی و راهبردی جنگ با ایران از نگاه نشریه وابسته به کنگره آمریکا

 5. آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است

 6. پنج دروغی که ترامپ درباره ایران می گوید

 7. روایت المانیتور از جزئیات بسته پیشنهادی فرانسه به ایران و آمریکا

 8. ادعای تازه دختر صدام در باره اسارتِ شهید تندگویان

 9. بزرگ‌ترین عملیات پهپادی یمن در خاک عربستان/ حمله پهپادها به مراکز حساس نفتی و پالایشگاه‌ها

 10. نتانیاهو: به عملیات خود در عراق ادامه خواهیم داد

 11. ظریف: تا زمانی زنده و مسؤول باشم اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 12. ارتش یمن پهپاد ساخت آمریکا را سرنگون کرد

 13. آیت الله جنتی پس از گفتگو با حضرات آیات یزدی و آملی لاریجانی: دشمنان طمع و شادی نکنند/ راه نفوذ بی‌صلاحیت‌ها را خواهیم بست

 14. رفتار غیرعادی نخست وزیر انگلیس؛ پای جانسون روی میز ماکرون+عکس  

 15. ۲۰ درصد مردم انگلیس در فقر به سر می‌برند

 16. ظریف: ممکن است مقامات آمریکایی بگویند باید در ساختمان سازمان ملل بخوابم

 17. ماکرون: به مقامات ایران پیشنهادهایی ارائه می کنم

 18. چرا نام «گریس 1» به «آدریان دریا» تغییر کرد؟

 19. مالک نفتکش توقیف‌شده انگلیس با ظریف دیدار کرد

 20. ظریف: جمعه در پاریس با ماکرون و لودریان دیدار می کنم

 21. آمریکا: هدف از تحریم‌ها آوردن ایران به میز مذاکره است

 22. «عقده‌گشایی ائتلاف سعودی» به تلافی شکست در جبهه‌های مختلف یمن

 23. ظریف: زمان آن فرارسیده برخی با واقعیت «انقلاب اسلامی» کنار بیایند

 24. نصرالله: اعلام جنگ علیه ایران، اعلام جنگ علیه تمام محور مقاومت است

 25. ترامپ: ایران، روسیه و پاکستان باید با داعش مبارزه کنند

آخرین عناوین