ماموریت ضدایرانی بولتون در لندن

گروه جهان الف،   3980522124
 

تحلیلگران و رسانه های غربی اعتقاد دارند «جان بولتون» پیش از سفر به انگلیس امیدوار بود مقام های لندن را به خروج از برجام و همکاری با کاخ سفید در مسیر فشار حداکثری بر ایران ترغیب کند اما دیدار با اعضای کابینه انگلستان به وی ثابت کرد زمان برای طرح چنین درخواستی مناسب نیست.

به گزارش ایرنا، «جان بولتون» مشاور امنیت «دونالد ترامپ»  از جمله مقام های کاخ سفید و از اعضای برجسته «تیم بی.» است که برای افزایش فشار بر ایران به هر مستمسکی چنگ می زند. وی در چند روز اخیر با هدف افزایش فشار بر جمهوری اسلامی ایران به لندن رفت تا مقام های عالی رتبه این کشور را در زمینه همکاری بیشتر با واشنگتن علیه تهران ترغیب کند.

اگرچه رسانه ها، موضوعات دیگری همچون تعامل در زمینه برخورد با چین به دلیل همکاری  با شرکت هواوی در کنار نزدیکی واشنگتن و لندن در دوره پس از برگزیت را از جمله مسائل مطرح در این سفر عنوان کردند اما برخی کارشناسان مهمترین محور ماموریت مقام ارشد کاخ سفید و دست راست رئیس جمهوری آمریکا در حوزه های امنیتی را ایران و مسائل خلیج فارس می دانند.

بسیاری از رسانه های جهان از پیش از آغاز این سفر پش بینی می کردند هدف سفر بولتون به لندن این بوده است تا از مقامات انگلیسی درخواست کند مواضع سخت تری را نسبت به تهران و شرکت چینی فوق الذکر که در زمینه مخابراتی فعال است، اتخاذ کند. با این حال به نظر می آید که مشاور ترامپ جواب دلخواه خود را از ساختمان نخست وزیری در لندن دریافت نکرده است. زیرا جان بولتون پس از انجام چند دیدار با مقام های ارشد انگلیسی به ویژه «بوریس جانسون» نخست وزیر این کشور در جمع خبرنگاران اعلام کرد که واشنگتن به لندن گفته است تمرکز خود را بر روی موضوع برگزیت قرار بدهد و پرداختن به موضوع ایران را به زمان پس از خروج از اتحادیه اروپا موکول کند.

جالب اینجاست که دفتر نخست وزیر انگلستان هم محور دیدار بولتون با مقام های لندن را روابط تجاری، موضوع های امنیتی و برگزیت عنوان کرد. همچنین سخنگوی نخست وزیر نیز در پاسخ به برخی گمانه زنی ها درخصوص رویکرد لندن به تهران نیز اظهار داشت موضع لندن درباره پایبندی به برجام تغییر نکرده است.

بولتون و خروج اجباری لندن  از برجام

دولت انگلستان و حتی بوریس جانسون در دوره ای که وزیر امور خارجه این کشور بود، در کنار دیگر کشورهای اروپایی از مخالفان سرسخت تصمیم کاخ سفید در مورد خروج از برجام بوده است. کاخ سفید اما امیدوار است تا تحولات اخیر در خلیج فارس و تنش در بازار نفت خام، رویکرد دولت جدید بریتانیا را به دیدگاه های تند ترامپ علیه ایران نزدیک کرده باشد.

شبکه  خبری «سی. ان. ان» مهمترین محور سفر بولتون را فشار بر لندن برای عملی ساختن برگزیت و دادن این پیام به آن ها عنوان کرد که آمریکا در کنار انگلیس خواهد ماند. وی در این سفر به مقام های لندن اعلام کرد که بدون توافق از اتحادیه اروپا جدا شوند و روی روابط با آمریکا حساب کنند.  

گزارش این شبکه تلویزیونی آمریکایی موضوع خط مشی انگلیس در مورد ایران و معامله های لندن با شرکت های چینی را از مهمترین موضوعاتی دانست که باید پس از تعیین تکلیف برگزیت به آن ها پرداخته شود. بولتون عنوان داشت منتظر است تا در آینده تعامل بهتری را با بریتانیا در زمینه ایران داشته باشد. به گفته بولتون، در آن زمان هنگامی که انگلستان از اتحادیه اروپا خارج شد این کشور صدای مستقلی را خواهد داشت و می تواند راحت تر منافع ملی خود را دنبال کند.

تارنمای شبکه «ان. بی. سی نیوز» آمریکا، به نقل از یک مقام رسمی این کشور اما برنامه ویژه بولتون در سفر به لندن را آماده کردن این کشور برای اعلام خروج از توافق هسته ای با ایران عنوان کرد و افزود بولتون  توافقی با انگلیس را می خواهد تا دو کشور سیاست های جامع و هماهنگی را در کل منطقه خاورمیانه اتخاذ کنند. وی به دنبال متعهد ساختن بریتانیا برای همکاری بیشتر و ایجاد نیروی چند ملیتی در سوریه هم است. طبق این تحلیل اگرچه مقام های آمریکایی نسبت به همکاری بیشتر با دولت جدید لندن در تشکیل ائتلاف دریایی در تنگه هرمز خوش بین هستند اما اعتقاد دارند برای اجرای این خواسته هفته ها زمان نیاز دارند.

روزنامه «دیلی اکسپرس» هم مهمترین هدف سفر را متقاعد کردن کابینه انگلیس برای پیوستن به آمریکا در مسیر اعمال فشار حداکثری بر ایران ارزیابی کرد. به نوشته گزارش فوق، در این مسیر آمریکا می خواهد لندن اعلام کند برجام مرده است. با اینحال منابع فاش ساختند شواهد حکایت از آن دارد که بیان چنین تصمیمی از سوی بریتانیا در آینده نزدیک محتمل نیست. تاکنون انگلستان نشان داده است در کنار دیگر امضاکنندگان توافق هسته ای، پس از خروج آمریکا به برجام متعهد باقی می ماند.

به نظر می رسد فرستاده کاخ سفید همچنین به دنبال اعلام موضع صریح لندن در مورد توافق هسته ای با ایران بود. به نوشته گزارش ان. بی. سی نیوز این خواسته درحالی دنبال می شد که دولت بریتانیا تاکنون بر موضع قبلی خود در قبال برجام تاکید کرده است. گویا در خلال سفر بولتون، لندن به این خواسته کاخ سفید جواب مثبت نداد و دست بولتون را در این زمینه خالی  گذاشت.

آزمونی برای اولویت های لندن

گمانه زنی برخی تحلیلگران حکایت از آن دارد که  دولت بوریس جانسون به شدت درگیر برگزیت و دوره پس از خروج لندن از اتحادیه اروپا است. این کشور بیشتر از همه موضوع ها به فکر مدیریت روند خروج و جبران کاهش دسترسی خود به بازارهای اروپایی است به همین دلیل لندن روی یک پیمان تجارت با واشنگتن حساب ویژه ای باز کرده است. از این رو شاید جواب خنثی و حتی ندادن پاسخ به درخواست واشنگتن در شرایط کنونی به آن جهت باشد که لندن بخواهد در آینده یک معامله جامع را در حوزه های سیاسی و اقتصادی با کاخ سفید به سرانجام برساند.

روزنامه «گاردین» با چنین نگاهی به سفر بولتون پرداخت و در گزارشی نوشت بولتون امیدوار است که دولت جانسون به تدریج سیاست خارجی خود در مورد ایران را از دو شریک اروپایی (فرانسه و آلمان) جدا سازد و رویکردی را در پیش بگیرد که به واشنگتن نزدیک تر است. در واقع این دیدار آزمونی برای سنجش اولویت های جانسون در مورد سیاست های امنیتی بود اما به نظر می رسد باید طرح خواسته ها (در مورد ایران) را به پس از اجرای برگزیت موکول کند.

براساس این تحلیل، فعلا نخست وزیر انگلیس با راهبرد ترامپ در مورد ایران مخصوصا خروج از برجام موافق نیست اما نزدیکی به زمان اجرای برگزیت و دورنمای اقتصادی این کشور به ویژه امکان توافق میان آمریکا و انگلیس ممکن است در آینده دیدگاه های دو کشور را به هم نزدیک کند.

به اعتقاد برخی کارشناسان مهمترین خواسته واشنگتن از لندن آن است که بریتانیا همچون آمریکا از توافق هسته ای برجام خارج شود و به رویکرد فشار حداکثری علیه تهران بپیوندد. با اینحال همانگونه که تحلیلگر خبرگزاری «رویترز» اعتقاد دارد چنین خواسته ای در کوتاه مدت قابل دستیابی نیست اما ممکن است پیامدهای برگزیت عاملی شود تا دیدگاه های مقام های انگلیسی به ترامپ نزدیک شود.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

 1. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 2. اشتباهات را بپذیرید؛ راه برای اصلاح باز است

 3. سخنگوی دولت: گفته بودم اغتشاشات بیش از دو روز دوام نخواهد داشت

 4. تذکر ۱۱ نماینده به وزیر کشوربرای قطع اینترنت

 5. روحانی: مردم نخواهند گذاشت آب به آسیاب دشمن ریخته شود/ یک جمع کوچک ضد منافع ملی اقدام کردند

 6. امکانات ویژه اغتشاشگران برای ایجاد ناامنی در کشور

 7. در آینده نزدیک اینترنت وصل می‌شود

 8. زندگی خاص به سبک ولیعهد دبی

 9. سلیمی‌نمین: احزاب و تشکل‌های موجود باید منعکس‌کننده نظرات واقعی جامعه باشند/ مردم باید به راحتی مطالبه خود را بیان کنند

 10. همتی: افزایش قیمت بنزین در یک سال ۴ درصد در تورم تاثیر دارد/ بازار ارز کنترل شده

 11. آذری‌جهرمی: اینترنت به‌زودی وصل می‌شود

 12. افزایش قیمت پراید در بازار

 13. وزیر راه: سهمیه‌بندی بنزین تاثیری بر افزایش کرایه‌ها ندارد

 14. این شازده، فرمانده اغتشاشات کشور است + عکس

 15. آیت‌الله جنتی: اگر افزایش قیمت بنزین فشار جدیدی وارد کند، صحیح نیست/ حساب معترضان از اشرار جداست

 16. نگرانی فعالان سعودی از سرنوشت قربانیان "تبانی" توییتر با دولت عربستان 

پربحث‌های دیروز

 1. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 2. سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

 3. لارگانی: حمایت رهبر انقلاب از اصلاح قیمت بنزین لطفی بود که در حق دولت صورت گرفت/ لاریجانی توپ را به زمین کمیسیون اقتصادی نیندازد

 4. احمد توکلی: اگر اعتراض سازنده ممکن نباشد، مردم به سمت اعتراض مخرب کشیده می‌شوند

 5. راهپیمایی مردم زنجان علیه اغتشاشگران

 6. راهپیمایی مردم تبریز علیه اغتشاشگران

 7. کارشناس بی‌‌بی‌‌سی: اعتراضات، سازمان‌دهی شده و فرمانده میدانی دارد

 8. توکلی: راه اعتراض مسالمت‌آمیز را باز کنید/ اگر مقدمات موردنظر رئیسی درباره طرح بنزین اجرا می‌شد شاهد حوادث اخیر نبودیم/ افروغ: اتفاقات دولت هاشمی در حال تکرار است

 9. فرصت ۶۰ هزار میلیاردی صادرات بنزین

 10. بازرسی رهبر کره شمالی از کشورش

 11. روایتی از اغتشاشات: با قمه مجبورمان کردند ماشین را خاموش و ترافیک بسازیم

 12. اولین مرحله واریز سبد حمایتی معیشت خانوار واریز شد

 13. یک کلاغ ، چهل کلاغ فساد در وزارت بهداشت

 14. ناو هواپیمابر «آبراهام لینکلن» از تنگه هرمز عبور کرد

 15. یک مدل آمریکایی از رابطه ویژه اش با جانسون خبر داد/عکس

 16. نقوی‌حسینی: ما مردم را رها کرده‌ایم/ لاریجانی: نظارت بر قیمت‌ کالاها در سطح سران قوا پیگیری می‌شود

 17. «سام» و «جی پلاس» جایگزین سامسونگ و ال‌جی می‌شوند

 18. اسماعیلی: کسانی که برای شبکه‌های خارجی فیلم می‌گرفتند دستگیر شدند/ آخرین خبر از پرونده زم، حسن رعیت و دانیال‌زاده

 19. نیسان آشوبگران بیگانه در تهران متوقف شد

 20. آرامش پس از ۳ روز شرارت/ تحرکات نافرجام در چهار استان

 21. لیلاز: دولت ۲ سال برای بنزین مشغول رایزنی بود/ نباید تصور کنیم که این دعواها صرفا بر سر بنزین است

 22. فرض کنید رهبری نیامده بود!

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

 3. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 4. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 5. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 6. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 7. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 8. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 9. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 10. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 11. جشن تولد ۷۱ سالگی روحانی در بالای ابرها

 12. عراق ۲ - ایران ۱ / شاگردان ویلموتس زور بردن نداشتند

 13. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

 14. سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

 15. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 16. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 17. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 18. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 19. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 20. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 21. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 22. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 23. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 24. وزیر صمت: هیچ افزایش قیمتی در کالاها نداریم/ با گران‌فروشان مماشات نمی‌کنیم

 25. تصاویری از اعتراضات به گرانی قیمت بنزین

پربحث‌های هفته

 1. روزنامه چینی: ناآرامی های بولیوی، نتیجه دخالت مستقیم آمریکا

 2. چرا از پیشرفت‌های پزشكي‌مان پول در نمی‌آوریم؟/ وزیر اسبق بهداشت: شبکه های برون مرزی روایتگر پیشرفت‌ پزشکی ایران باشند

 3. گالوپ: ترامپ بی شخصیت ترین نامزد انتخابات آمریکا

 4. اسراییل، نگران ظهور حزب الله دوم در منطقه

 5. دیلی اکسپرس: اشتباهات ترامپ چگونه خاورمیانه را به ایران و روسیه واگذار کرد

 6. ناو هواپیمابر «آبراهام لینکلن» از تنگه هرمز عبور کرد

 7. مورالس: آماده بازگشت به کشور هستم/ همچنان رئیس‌جمهوری بولیوی هستم

 8. یک مدل آمریکایی از رابطه ویژه اش با جانسون خبر داد/عکس

 9. آمریکا از آشوبگران در ایران خواست از خرابکاری‌هایشان فیلم بفرستند

 10. گزارش روزنامه چینی از نادیده گرفتن تحریم های آمریکا در خرید گاز مایع از ایران

 11. تشدید اعتراضات به انتخاب «آنز» بعنوان رئیس‌جمهور موقت بولیوی؛ یک نفر کشته شد

 12. یک میلیون نفر در مریخ چه می‌خورند؟

 13. نگرانی فعالان سعودی از سرنوشت قربانیان "تبانی" توییتر با دولت عربستان 

 14. اظهارات مداخله‌جویانه اروپایی‌ها در امور داخلی ایران

 15. یک صهیونیست بر اثر اصابت موشک مقاومت کشته شد

آخرین عناوین