آخرین وضعیت کشتی توقیف شده ایرانی

گروه اقتصادی الف،   3980522089

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد: تاکنون خبر رسمی مبنی بر آزاد شدن کشتی توقیف شده ایرانی اعلام نشده اما با توجه به تلاش‌های سازمان بنادر و دستگاه دیپلماسی امیدواریم هر چه سریعتر این اتفاق بیفتد تا کشتی ایرانی و خدمه آن بتوانند مسیر و فعالیت تجاری خود را ادامه دهند.

آخرین وضعیت کشتی توقیف شده ایرانی

به گزارش ایسنا، جلیل اسلامی در نشست خبری امروز درباره آخرین وضعیت کشتی توقیف شده ایرانی در جبل الطارق و این که آیا این کشتی آزاد شده است یا خیر گفت: تاکنون هیچ خبر رسمی مبنی بر آزادسازی کشتی توقیف شده ایرانی که با غرض ورزی انگلستان دچار مشکل و در جبل الطارق متوقف شد به دست نیامده است اما با توجه به پیگیری‌های و تلاش‌های زیاد سازمان بنادر و کشتیرانی و دستگاه دیپلماسی کشور امیدواریم هر چه زودتر این اتفاق بیفتد.

وی افزود: علاقمندی انگلستان به آزاد شدن این کشتی و تبادلات اسناد مختلف در این زمینه نشان می‌دهد که هر چه سریعتر زمینه آزاد شدن این کشتی و خدمه آن فراهم شود و امیدواریم هر چه زودتر این اتفاق بیفتد تا کشتی ایرانی و خدمه آن بتوانند به مسیر و فعالیت تجاری خودشان ادامه دهند.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی  درباره آخرین وضعیت کشتی توقیف شده انگلستان در خلیج فارس و این که آیا آنها توانستند به خشکی بیایند یا خیر اظهار کرد: در این زمینه مشخصا آمریکا و انگلستان این مسئله را پیگیری کردند تا بتواند فضاسازی سیاسی و امنیتی را در منطقه انجام دهند و در همین زمینه مسئله اسکورت نظامی کشتی‌های کشورهای مختلف برای محفاظت از آنها مطرح کردند که در عمل به غیر انگلستان و رژیم اشغالگر قدس هیچ کشوری در دنیا اعلام آمادگی برای ورود به این طرح و فراخوان را نکرد و بنابراین می‌توان گفت که این طرح شکست خورده است و با نیروهای نظامی ایران از جمله سپاه پاسداران و ارتش امنیت و آرامش در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز برقرار است و هیچ کشوری نباید نگران ترددش  در این منطقه از نظر امنیتی باشد.

وی همچنین درباره آخرین وضعیت خدمه کشتی توقیف شده انگلیسی نیز گفت: با توجه به ملیت‌های مختلف آنها و درخواست‌های برای ملاقات و گفت و گو با خانواده‌هایشان وزارت امور خارجه هماهنگی‌های لازم را در این راستا انجام داد که در این زمینه گزارشات بسیار مناسبی وجود دارد و امیدواریم با طی شدن مراحل قضایی مشکل کشتی انگلیسی که دچار تخلف شده است نیز برطرف شود.

آخرین وضعیت صید غیرمجاز در آب‌های جنوبی

اسلامی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آخرین وضعیت تخلفات صورت گرفته در خلیج فارس و دریای عمان در زمینه صید ترال غیر مجاز و از بین بردن گونه‌های زیستی و دریایی بخش زیادی از خلیج فارس گفت: گرچه سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان مرجع دریای کشور شناخته شده است و باید پاسخگویی و شفافیت را سرلوحه کار خودمان قرار دهیم اما سازمان شیلات نیز به عنوان یک سازمان حاکمیتی و بخش تخصصی متولی صید و صیادی در آب‌های جنوبی کشور است و شاید شخصا با توجه به سابقه کار در این سازمان اطلاعاتی در این زمینه داشته باشم که صید صنعتی و ترال کف غیرمجاز تا چه حد می‌تواند سبب تخریب محیط زیست و گونه‌های دریایی شود اما سازمان شیلات باید در این زمینه پاسخگو باشد.

وی افزود: البته در این زمینه با توجه به اتفاقات رخ داده بخش‌های امنیتی و نظامی ورود بسیار جدی به این مسئله داشتند که این دغدغه‌ها نشان می‌دهد مباحث و تخلفاتی در این زمینه صورت گرفته که نیاز به کنکاش بیشتری دارد اما همه حوزه‌های حاکمیتی در این زمینه از صدور مجوز، عقد قراردادهای خارجی و... بر عهده سازمان شیلات است.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی همچنین درباره پاکسازی کشتی‌های غرق شده در آب‌های کشور نیز گفت: در سال گذشته هشت فروند کشتی بزرگ در پورموسی بود که با مدیریت و اجرای عملیات از طریق شرکت‌های داخلی پاکسازی در این زمینه صورت گرفت و چند کشتی مغروقه در اروند داریم که دو تا از آن‌ها سارا و خانیان هستند و در حال اکران برای پاکسازی آن‌ها هستیم و این ۱۱ کشتی جزو عمده پروژه‌های سازمان بنادر و دریانوردی در این زمینه است که البته با توجه به اینکه حتی در صورت فروش این کشتی‌ها از سوی ستاد اجرای فرمان امام درآمدهای حاصل از آن کمتر از هزینه‌هایش است، هدف درآمدزایی نداریم.

اسلامی در زمینه سوآپ نفتی و مشکلات آن در ایام تحریم نیز توضیح داد: حتی قبل از تحریم‌ها نیز سوآپ نفتی همیشه یک فرایند شکننده، سخت و پرزحمت بوده است که البته مشکلات آن در این ایام که مشکلات ناشی از تحریم به آن افزوده شده، بیشتر شده است اما با این وجود بندر امیرآباد فعالیت خودش را همچنان در شمال ادامه می‌دهد و بیش از ۶۰ تا ۶۵ درصد تجارت شمال از طریق این بندر انجام می‌شود.

افزایش چهار درصدی تخلیه و بارگیری در بنادر کشور

وی ادامه داد: براساس آمار موجود وضعیت نسبتا مناسبی در حوزه تخلیه و بارگیری بنادر وجود دارد و حدود چهار درصد از این نظر رشد نسبت به پنج ماهه سال گذشته داشته‌ایم و گرچه در حوزه فله‌ای‌ها و واردات کالاهای اساسی با افزایش و رشد مواجه بوده‌ایم و دیگر بخش‌ها از جمله واردات کانتینری با کاهش نسبی مواجه شده‌اند اما این مسائل ممکن است در شرایط عادی نیز رخ دهد.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا اجازه ترخیص برخی کالاهای گروه ۴ از سوی سازمان بنادر صادر نمی‌شود، اظهار کرد: اساسا ترخیص کالا وظیفه گمرک است و سازمان بنادر و دریانوردی در هیچ گروه کالایی وظیفه مستقیم برای ترخیص کالا ندارد و تنها حفاظت از کالا، بیمه، ‌انبارداری و تخلیه از جمله وظایف این سازمان است که هم اکنون در همه بنادر این وظیفه انجام می‌شود و بندر امام خمینی (ره) به عنوان یکی از بزرگترین بنادر کشور با ظرفیت سه میلیون تن به صورت درجا تاکنون پاسخگوی واردات کالا به ویژه کالاهای اساسی بوده است.

اسلامی همچنین در پاسخ به سوالی درباره وضعیت اشتغال و بیکاری دریانوردان و اینکه آیا استخدام دریانوردان خارجی و مسائل ناشی از تحریم در این زمینه تأثیرگذار بوده است یا خیر، گفت: حدود ۱۳۰ هزار دریانورد داریم که در رنک‌ها و درجات مختلف روی شناورهای ایرانی کار می‌کنند و ظرفیت تولید دریانوردی در دانشگاه‌های کشور ۵۰۰ نفر است که با تقاضای جذب نیروی دریایی تقریبا برابری می‌کند. البته در کل ناوگان دریانوردی ما ۱۲۵ نفر از بانوان نیز در کشتی‌های مسافری و خدمات ساحلی فعال هستند اما مشکل بیکاری هیچ وقت به عنوان یک معضل وجود نداشته و ممکن است مسائلی از جمله کاهش رفت و آمد کشتی‌ها به دلیل مشکلات ناشی از تحریم سبب بیکاری موردی یا فصلی برخی دریانوردان شود اما این مشکل به صورت عمومی وجود ندارد. همچنین در کل کشتی‌های بزرگ و تجاری تنها ۳۲۳ نفر دریانورد خارجی وجود دارد که نسبت به تعداد کل ۱۳۰ هزار دریانورد ایرانی بسیار ناچیز است.

وی همچنین یکی از موضوعات مهم را لایروبی و تعیین تکلیف اروند رود برای فعالیت‌هایی از جمله کشتی‌رانی برشمرد و اعلام کرد: در سفر رئیس جمهور به بغداد توافقات مناسبی بین دو کشور برقرار شد تا پس از انجام کارهای کارشناسی، این طرح اجرایی شود و سازمان بنادر و دریانوردی در کنار دیپلمات‌های کشورمان مسئولانه اصلی هستند که امیدواریم با تکمیل کارهای کارشناسی و مطالعاتی به زودی لایروبی و تعیین تکلیف اروندرود نیز به مرحله عملیاتی برسد.

پربحث‌های دیروز

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. ضابطین قضایی به توصیه رهبر انقلاب عمل کنند

 3. توضیحات سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون و ودیعه مسکن ۲۰۰ میلیونی نمایندگان

 4. نظر زیباکلام درباره سوال از روحانی در مجلس/ انتقاد سلیمی نمین از برخورد مجلس با ظریف/ زیدآبادی: روحانی واقعیت اوضاع اقتصادی را نادیده می‌گیرد/ مجلس دهم بودجه شورای نگهبان را زیاد کرد؟

 5. آمریکا رهبری جهانی را فراموش کند / انتخاب مجدد ترامپ به نفع مردم آمریکا نیست

 6. ظریف: ترامپ فرقی با دولت‌های قبلی آمریکا ندارد/بزرگترین دستاوردم برجام بود

 7. نوبخت: دولت برای جبران کسری بودجه، دو روش در پیش گرفته‌ است

 8. رئیسی: منابع کشور نباید در اختیار افراد بی‌صلاحیت قرار بگیرد/ عدم مدیریت قیمت‌ها موجب رنجش مردم شده است

 9. ذوالنوری: امکان اعلام علت رخداد نطنز به دلایل امنیتی وجود ندارد/ سوله آسیب‌دیده مرکز مونتاژ ماشین‌های غنی‌سازی بود

 10. یادداشت حسین شریعتمداری/ چرا از خودتان مایه نمی‌گذارید؟!

 11. ختم رسیدگی به پرونده گروه عظام اعلام شد/ متهم ایروانی: بدهی به بانک جرم نیست، افتخار است!

 12. بازار اجاره مسکن در بدترین شرایط طی نیم قرن اخیر

 13. بالاترین تورم متعلق به کدام کشورها است؟

 14. خاندوزی: بار مالیات بر خانه‌های خالی به مستاجران منتقل نمی‌شود/ برای کنترل قیمت مسکن، افزایش عرضه نباید فراموش شود

 15. «محمد سعیدی» بازداشت شد

 16. جدول/ قیمت طلا، سکه و دلار امروز

 17. حالا نوبت گرانی گوشی همراه است!

 18. آقای ظریف! تاریخ شهادت داده است

 19. گزارش خبرنگار آمریکایی از وضعیت اسفناک زندگی در آمریکا

 20. استقبال بازار خودرو از دلار ۲۲ هزار تومانی

 21. گزارشی از اولین روز اجباری شدن ماسک در مکان‌های عمومی تهران

 22. ابراز نگرانی آیت الله نوری همدانی از وضع معیشتی طلاب

 23. قالیباف: چرخه تولید و صادرات غیرنفتی باید رونق پیدا کند

 24. قیمت دلار و یورو در صرافی ملی

 25. کرونا به پرسنل آرامستان‌ها هم رحم نمی‌کند/ خیرات کووید-۱۹ در بهشت زهرا

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 3. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 4. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

 5. عروسی میلیاردی به سبک سیندرلا در لواسان!

 6. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

 7. به چه قیمت؟

 8. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 9. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 10. جهانگیری: رای ۲۴ میلیونی مردم در انتخابات تایید کارنامه اقتصادی دولت روحانی بود/ ۳.۵ میلیون شغل ایجاد کردیم

 11. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 12. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

 13. پایان داستان غم انگیز زم

 14. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 15. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 16.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 17. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 18. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 19. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 20. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 21. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

 22. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

 23. سیروس گرجستانی درگذشت

 24. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

 25. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

  2. جهانگیری: رای ۲۴ میلیونی مردم در انتخابات تایید کارنامه اقتصادی دولت روحانی بود/ ۳.۵ میلیون شغل ایجاد کردیم

  3.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

  4. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

  5. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

  6. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

  7. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

  8. جهانگیری: مردم سهام عدالت خود را نفروشند/ دردی از جامعه را حل کنیم/ به مشکلات معیشتی آگاه هستیم

  9. قیمت سکه همچنان رو به صعود

  10. طرح هر ایرانی یک مسکن در مجلس کلید خورد

  11. سطح فساد در کشورهای جهان و آمار جانباختگان در زلزله !

  12. جزئیاتی از تخلفاف خصوصی‌سازی در واگذاری کشت و صنعت مغان

  13. نوبخت: دولت برای جبران کسری بودجه، دو روش در پیش گرفته‌ است

  14. ارزش سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی ۱۵ میلیون تومان شد/ سود ۶۷۳ هزار تومانی در یک روز

  15. خودروی "کوئیک آر پلاس"، زیر ۱۰۰ میلیون تومان قیمت خورد

  16. نحوه نامگذاری و تیپ‌بندی محصولات جدید سایپا

  17. بازار اجاره مسکن در بدترین شرایط طی نیم قرن اخیر

  18. آیا دیجی‌کالا همواره بهترین قیمت‌ها را پیشنهاد می دهد

  19. بالاترین تورم متعلق به کدام کشورها است؟

  20. خاندوزی: بار مالیات بر خانه‌های خالی به مستاجران منتقل نمی‌شود/ برای کنترل قیمت مسکن، افزایش عرضه نباید فراموش شود

  21. فروش مرغ بالاتر از ۱۷ هزار تومان گرانفروشی است

  22. جدول/ قیمت طلا، سکه و دلار امروز

  23. حالا نوبت گرانی گوشی همراه است!

  24. پورابراهیمی: خبرهای خوبی برای جاماندگان سهام عدالت داریم

  25. استقبال بازار خودرو از دلار ۲۲ هزار تومانی

  آخرین عناوین