چگونه فناوری بلاکچین می‌تواند سرمایه‌گذاری مالی را تغییر دهد؟

گزارش بازرگانی،   3980522046
چگونه فناوری بلاکچین می‌تواند سرمایه‌گذاری مالی را تغییر دهد؟

 

انقلاب دیجیتالی کاملاً رسانه‌ها را متحول کرده است. همینطور هم در صنعت مالی تأثیر داشته است. آنها در دهه 70 و 80 از کامپیوترها برای دیتابیس استفاده می‌کردند، در دهه ۱۹۹۰ صفحات وب درست کردند و در هزاره جدید این امر را به برنامه‌های تلفن همراه نیز انتقال دادند.


این سؤال توسط بسیاری از بزرگترین بانک‌ها، بانک‌های مرکزی، مؤسسات مالی، اتاق‌های فکر، مراکز مشاوره و کمیته‌های دولتی در سراسر جهان توسط مراکز تحقیق مطرح شده است.

کمپانی تحقیقاتی R3CEV ، کنسرسیومی مالی است که توسط برخی از بزرگ‌ترین بانک‌های جهان تأمین می‌شود ، تلاش دارد تا به این سؤال پاسخ دهد. دولت انگلستان، سنای آمریکا، کانادا، استرالیا و اتحادیه اروپا همگی در این زمینه تحقیقاتی انجام داده‌اند. بسیاری از استارتاپ‌ها همچنین در مورد نوآوری خاص یا استفاده از فناوری بلاکچین، "سپیدنامه" تهیه می‌کنند که غالباً این سؤال اصلی را شامل می‌شوند: «چگونه این امر اوضاع را تغییر خواهد داد؟»

بخش اعظم این تحقیق بر چهار حوزه اصلی تغییر  تأکید می‌کند:

زیرساخت برای معاملات فرامرزی 

همانطور که همه می‌دانند، انقلاب دیجیتالی کاملاً رسانه‌ها را متحول کرده است. همینطور هم در صنعت مالی تأثیر داشته است. البته موسسات مالی از کامپیوترها استفاده می‌کنند. آنها در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ از کامپیوترها برای دیتابیس استفاده می‌کردند، در دهه ۱۹۹۰ صفحات وب درست شدند و در هزاره جدید این امر را به برنامه‌های تلفن همراه نیز انتقال دادند. اما انقلاب دیجیتالی هنوز تحولاتی در معاملات مرزی ایجاد نکرده است.

وسترن یونیون یک نام بزرگ است و تقریباً همان مشاغلی را که همیشه در اختیار داشته است، اداره می‌کند. بانک‌ها همچنان از یک زیرساخت پیچیده برای معاملات ساده مانند ارسال پول به خارج از مرزها استفاده می‌کنند.

فناوری بلاکچین به مؤسسات مالی این امکان را می‌دهد تا با ایجاد پیوندهای مستقیمی بین یکدیگر از بانکداری کارگذار جلوگیری کنند. محصول اصلی R3 تا به امروز، به نام کردا Corda، جهت بانکداری کارگزار است. 

کردا (Corda)

کردا  از بانک‌هایی تشکیل شده است که از یک دفتر کل مشترک برای معاملات، قراردادها و اسناد مهم استفاده می‌کنند. موسسات مالی می‌توانند از این دیتابیس مشترک برای پیگیری اجرا و تسویه حساب معاملات ، بدون نیاز به دخالت در دیتابیس مرکزی یا سیستم مدیریتی، استفاده کنند. به طور خلاصه، بانک‌ها قادر خواهند بود تا روابط دیجیتالی بین خود را به روش‌هایی که قبلاً نمی‌توانستند، رسمی و امن کنند. 

معاملات می‌توانند به طور مستقیم بین دو طرف و بر اساس P2P، بدون اصطکاک اتفاق بیافتند. ریپل (Ripple)، یک بلاکچین خصوصی است که برای حل بسیاری از این مشکلات ساخته شده است.

دارایی‌های دیجیتال

بیت کوین مفهوم منحصر به فردی ایجاد کرده است و آن هم سرمایه دیجیتال است.

قبل از بیت کوین، دیجیتال به معنی کمبود نبود. هر چیز دیجیتالی را می‌شد با کلیک بر روی یک دکمه کپی کرد. نگاهی گذرا به صنعت موسیقی و فروش آلبوم‌ها این داستان را تایید می‌کند. اما بیت‌ کوین کار جدیدی کرد، بیت کوین کد دیجیتالی غیرقابل کپی را ایجاد کرد.

بنابراین، برای اولین بار از زمان اختراع بیت‌ها و بایت‌ها، راهی برای در اختیار داشتن چیزی دیجیتالی که نمی‌تواند کپی شود ایجاد شد. این قضیه به کد دیجیتال اهمیت بخشید. تا به امروز، ارزش بیت کوین مبتنی بر ظرفیت بلاکچین برای جلوگیری از هزینه‌های مضاعف و ایجاد کوین های تقلبی است. بدین معنی که هنگامی که شخصی قصد خرید بیت کوین یا خرید اتریوم را دارد، در صورتی‌که بلاک شبکه ثبت شده و ارز دیجیتال در حساب پذیرفته شود، غیرقابل برگشت بوده و امکان خرج مجدد (Double Spending) وجود نخواهد داشت.

اعلام آن به اشتراک‌گذاری سهام عمومی شرکت در پلتفرم بلاکچین می‌انجامد. 

این مثال‌ها تنها بخشی از داستان بلاکچین‌ها و دارایی‌های دیجیتال است. بلاکچین‌ها می‌توانند مفید باشند و در عین حال می‌توانند برای اداره یک بازار مورد استفاده قرار گیرند.

حاکمیت و مارکت‌ها

این توانایی فراتر از، فقط ثبت معاملات است. به عنوان مثال، Nasdaq اولین ایجاد کننده بستری بود که این امکان را برای شرکت‌های خصوصی فراهم کرد تا سهام خود را با استفاده از بلاکچین صادر و تجارت کنند.

سایر توسعه دهندگان در حال برنامه نویسی ابزارهای مالی هستند که می‌توانند از قبل برنامه‌ریزی شوند تا اقدامات شرکت‌ها و منطق تجارت را انجام دهند.

در سال ۲۰۱۶ ، یک پروژه بلاکچین به نام DAO که در حال اجرا در بلاکچین اتریوم بوده است، با هدف تقلید از بازار سرمایه‌گذاری ، آغاز به کار کرد. درصد مشارکت در صندوق بیانگر درصد آرا در نحوه خرج هزینه کل صندوق بود.

رگولاتوری و تنظیم مقررات

بلاکچین‌ها می‌توانند به عنوان یک سیستم کاملاً شفاف و در دسترس برای تنظیم کننده‌ها مورد استفاده باشند. همچنین می‌توان آن را برای مجاز کردن تراکنش‌هایی که مطابق با گزارش‌های نظارتی هستند، کدگذاری کرد.

به عنوان مثال، بانک‌ها نسبت به آژانس‌هایی مانند FinCEN تعهدات گزارش‌گیری بیشتری دارند. هر بار که مجاز به انجام معامله بیش از ۱۰،۰۰۰ دلار باشند، باید اطلاعات را به FinCEN، که آن را برای استفاده به عنوان یک دیتابیس ضد پولشویی ذخیره می‌کند، گزارش دهند یا در کشور استرالیا اگر شخصی فروش بیت کوین یا فروش اتریوم داشته باشد و مبلغ بیش از 10 هزار دلار استرالیایی باشد باید گزارش به اداره Austrac تحویل دهد.

تسویه حساب 

در  تجارت سنتی ، تسویه حساب ها چند روز بعد از معامله انجام می شود . با استفاده از فناوری بلاکچین، کل چرخه معامله تا تسویه حساب توسط دارایی های دیجیتال و به صورت در لحظه انجام می شود و با توجه به غیرقابل برگشت بودن تراکنش های مبتنی بر بلاکچین، ریسک معاملات را برای فروشنده کمتر می کند. در حالی که اکثر دیتابیس‌ها شامل اطلاعات لحظه‌ای از زمان هستند، دیتابیس‌های بلاکچین از تاریخچه معاملات خود ساخته شده‌اند. آنها یک دیتابیس دارای تاریخچه جامع هستند و دارای کاربردهای حسابرسی و حسابداری بسیار گسترده هستند.

عناوین مرتبط

پربحث‌های هفته

 1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

 2. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

 3. انتقاد از مجازات خفیف دختر پورشه سواری که گفت: کشتم که کشتم، دیه‌اش را می‌دهم

 4. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

 5. یک عکس؛‌ یک شرح | آفریدگار کماندار و تیرهایی رو به آینده! ...

 6. شوخی کاربران فضای مجازی با پراید

 7. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

 8. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

 9. قوانین نباید مردم را مجرم کند

 10. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

 11. آقای روحانی! لطفا از این دوگانه ها فراتر بروید

 12. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

 13. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 14. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

 15. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

 16. نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

 17. طلسم منامه باز هم نشکست؛ شکست تلخ ایران مقابل بحرین در اولین آزمون جدی ویلموتس

 18. فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی/ وزارت بهداشت برنامه ندارد ؛ هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

 19. تصویری از نمای ویلای شبنم نعمت‌زاده

 20. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

 21. درگیری فیزیکی رئیس هیئت مدیره مترو با کارمند معترض

 22. پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

 23. نماینده اسبق و مدیر فعلی با حقوق ۸۵ میلیون در یکی از وزارتخانه ها/ به رغم ممنوع الخروج بودن این فرد وی به خارج رفت

 24. تركيه چه مي‌كند؟

 25. پیشنهاد روحانی برای برگزاری رفراندوم/ درخواست حسین فریدون از قوه قضائیه/تحلیل عباس عبدی از آمدنیوز

آخرین عناوین