نماینده ادوار مجلس: اختیارات فعلی روحانی آرزوی روسای جمهور پیشین بود

گروه سیاسی الف،   3980521072

نماینده ادوار مجلس گفت: مشکلات جامعه ناشی از کمبود اختیار روحانی و دولتش نیست بلکه به عدم انسجام موجود در تیم اقتصادی دولت باز می‌گردد .

 اختیارات فعلی روحانی آرزوی روسای جمهور پیشین بود

جعفر قادری نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، درباره اختیارات گسترده حسن روحانی نسبت به روسای جمهور پیشین گفت: در دوره ریاست جمهوری فعلی با شکل‌گیری ستاد اقتصاد مقاومتی و شورای هماهنگی اقتصادی و جلسه سران قوا که بسیاری از نمایندگان خارج از قوا هم در آن حضور دارند مردم انتظار رفع سریع‌تر مشکلات را دارند. این در حالی است که مقام معظم رهبری تاکید زیادی بر حل مشکلات معیشتی مردم دارند.

وی افزود: مقام معظم رهبری حین راه‌اندازی تشکیل شورای هماهنگی سران قوا و شورای هماهنگی اقتصادی، رفع سریع‌تر مشکلات در وضعیت فعلی را خواستار شده‌اند. ضمن اینکه این شورا و جلسه، اختیار بسیار ویژه‌ای برای برون رفت از وضعیت فعلی دارد و بر همین اساس هم دولت اختیار عمل بسیاری دارد. 

نماینده ادوار مجلس گفت: دولت با توجه به حضور رئیس قوه مجریه در راس شورای هماهنگی اقتصادی و جلسه سران قوا دیگر نمی‌تواند بهانه کم بودن اختیار را بیاورد چرا که در هیچ دوره‌ای از دولت‌های پس از انقلاب اختیارات فعلی دولت آقای روحانی مسبوق به سابقه نبوده و هیچ رئیس‌جمهوری به اندازه اختیارات آقای روحانی اختیار عمل نداشته است. 

قادری گفت: اگر تیم اقتصادی دولت به خوبی بتواند مقدمات و تصمیمات لازم را در شورای اقتصاد مقاومتی گرفته و به جلسه سران قوا ارجاع کند این امکان وجود دارد که در تمامی حوزه‌ها و اقدامات، نظرات دولت تامین شود و اگر بنای بر حل مشکلات داشته باشد دیگر بهانه‌ کم بودن اختیارات وجود نخواهد داشت لذا این امکان و ظرفیت با توجه به اختیارات فوق‌العاده آقای روحانی در شرایط فعلی برای دولت وجود دارد. 

وی تصریح کرد: معمولا روسای جمهور در پایان دولت‌شان بهانه‌گیری‌ می‌کنند و درحقیقت ناتوانی‌ها و قصور خود را به نداشتن اختیار وصل می‌کنند که بر همین اساس هم آقای روحانی چنین بهانه‌ای را گرفته است اما با توجه به اختیارات رئیس جمهور فعلی که فراتر از قانون اساسی است و مسبوق به سابقه هم نیست مردم انتظار رفع مشکلات کشور را دارند؛ هر چند بهانه دولت‌های قبلی که اختیار عمل‌شان کمتر از وضعیت فعلی بود قابل پذیرش است اما برای آقای روحانی چنین بهانه‌ای قابل قبول نیست. 

نماینده ادوار مجلس گفت: ظرفیتی که دولت آقای روحانی در حجم گسترده اختیارات با تدبیر مقام معظم رهبری و با شکل‌گیری شورای عالی اقتصاد مقاومتی و شورای هماهنگی سران قوا و جلسه سران قوا که آرزوی روسای جمهور پیشین بوده، بی‌نظیر است؛ در شرایط فعلی قوای قضاییه و مقننه با قوه مجریه  تعامل و همراهی ویژه‌ای دارند و می‌تواند مشکلات کشور را خیلی سریع‌تر حل کنند. ضمن اینکه حضور میدانی و قاطع رئیس قوه قضاییه برای برخورد قاطع مفسدین اقتصادی و همچنین تعامل و همراهی وی با فعالان اقتصادی و وقتی که رئیس دستگاه قضا برای این قضیه گذاشته و از نزدیک مسائل را بررسی کرده؛ قطعا کمک بزرگی به قوه مجریه است. 

*مجلس در برابر زیاده خواهی دولت اراده ای نداشته است

قادری گفت: مجلس شورای اسلامی تاکنون اکثر نظرات و دیدگاه‌های دولت را در مسائل مختلف تامین کرده است و کمترین اصطکاک و برخوردی را با دولت داشته که البته تا اندازه زیادی هم منجر به زیر سوال رفتن استقلال قوه مقننه شده است چرا که در برابر زیاد‌ه‌خواهی‌های دولت اراده‌ای از خود نشان نداده است. 

وی خاطرنشان کرد: فضا و شرایط فعلی برای رفع مشکلات کشور با توجه به اختیارات فراوان آقای روحانی و دولت نمی‌تواند بهانه جدیدی برای برون رفت از مشکلات باشد لذا دولت باید برای سر و سامان دادن به امور از اختیار و اقدام لازم برخوردار است که می‌تواند بسیار سریع به این موضوع ورود کرده و مشکلات را رفع کند. 

* عدم انسجام تیم اقتصادی دولت

قادری گفت: مشکلات فعلی و موجود در جامعه ناشی از کمبود اختیار دولت نیست بلکه ناشی از عدم انسجام موجود در تیم اقتصادی دولت است ضمن اینکه عدم همکاری‌های بخش‌های متعدد دولت و وجود تعارضات و تضاد سیاست‌های مختلف در بخش‌های مختلف قوه مجریه است منجر به آن شده که مشکلات حل نشود. 

وی افزود: این تصور که اختیار دولت و وزارتخانه‌ها کم و در اختیار افرادی خارج از این وزارتخانه‌ها است و بعضاً به حوزه سیاست خارجی و فرهنگی اشاره می‌شود کاملا اشتباه است؛ لذا دولت نمی‌تواند از زیر بار مسئولیت خود به ویژه در امورات مربوط به اقتصاد، سیاست خارجی و فرهنگ شانه خالی کند. 

نماینده ادوار مجلس گفت: مسائل و مشکلاتی که دولت با آن دست به گریبان است ناشی از عدم چابکی دولت و وقت کمی است که اعضای کابینه برای اقتصاد و شرایط فعلی کشور می‌گذارند.

وی گفت: عدم مراقبت‌های لازم در دولت، با وجود حجم زیاد ریخت و پاش‌ها و فسادهای ناشی از عدم وجود کنترل‌های لازم در کلیت دولت منجر به آن شده که سرمایه اجتماعی دولت کم شود و همین موضوع باعث شده که مردم به سمت توصیه‌ها و تاکیدات دولت توجهی نکنند و هرگاه دولت حرف‌،‌ ادعا و سیاستی را اعلام می‌کند مردم برخلاف آن عمل می‌‌کنند. 

نماینده ادوار مجلس خاطرنشان کرد: رفتار خلاف مردم نسبت به دیدگاه‌ها و توصیه‌ها و پیشنهادات دولت، ناشی از سیاست‌های غلط، ریخت‌وپاش‌ها و بی‌اعتمادی مردم به آن است. 

وی تصریح کرد: وقتی هر روز صحبت از اختلاس،‌ حیف و میل و هدر رفت منابع وجود دارد منجر به آن شده است که عملا دولت نتواند اعتماد عمومی را جلب کند و نظرات و دیدگاه‌های خودش را پیش ببرد.

 وی تصریح کرد: مشکلات فعلی در دولت و مقاومت‌هایی که بخش‌هایی از جامعه نسبت به سیاست‌های غلط دولت دارند نتیجه عملکرد نامناسب دولت است. 

قادری گفت: دولت در شرایط فعلی در یک سربالایی قرار گرفته است که برای فرار از ایفای وظایف و انجام مسئولیت‌ها، بهانه اختیارات کم را عنوان کرده در حالی که اختیارات فعلی دولت آقای روحانی نسبت به دولت‌های پیشین بسیار بیشتر است و با توجه به اختیاراتی فوق العاده‌ای که مقام معظم رهبری به دولت آقای روحانی داده که در هیچ زمانی در جمهوری اسلامی وجود نداشته است مردم انتظار عملکرد بسیار بیشتری دارند.  

 مخاطبان با ثبت سوژه‌ای در بخش «فارس من» با عنوان «آقای رئیس جمهور لطفا از اختیارات قانون اساسی خود استفاده نمایید!» ، «اوایل همه چیز تقصیر احمدی نژاد بود، الان از کم بودن اختیارات!» خواستار پیگیری این موضوع شدند.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 2. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 3. کنفدراسیون فوتبال آسیا از تصمیم ضدایرانی خود عقب‌نشینی کرد + جزئیات

 4. اوضاع را شیر تو شیر نکنیم!..

 5. استدلال‌های جالب برای نقد سخنان علی مطهری/ ظریف اروپا را به خروج ایران از NPT تهدید کرد/ سکوت رسانه‌ای درباره محرومیت باشگاهها از میزبانی قابل پذیرش نیست

 6. آرامش و خنده کودک خردسال در آغوش سردار شهید قاسم سلیمانی

 7. شورای نگهبان و چالش بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ شورا به ابهامات پاسخ دهد

 8. دعوای سیاست در زمین ورزش؛ فدراسیون فوتبال ایران تسلیم تصمیم عجیب AFC نشد

 9. بستن خیابان‌های بغداد توسط خشونت‌طلبان

 10. تاکید کانادا بر ارسال جعبه‌ سیاه هواپیمای اوکراینی به اوکراین یا فرانسه

 11. تشییع ۱۱ جان‌باخته اوکراینی سقوط هواپیما در کی‌یف

 12. نقدی بر نگاه روحانی به اثر روابط خارجی بر اقتصاد/ مذاکره وقتی گرفتار سرگیجه استراتژیک هستید توصیه پذیر نیست

 13. آمار نگران کننده مصرف شیر در کشور / آفلاتوکسین؛ ادعایی بی‌اساس

 14. ایستادگی تمام‌قد، بهترین تصمیم است

 15. حکم نهایی AFC به فدراسیون ایران ابلاغ شد

 16. رئیس قوه قضائیه: لازمه قوی شدن کشور اجرای قاطع عدالت و مبارزه بی‌امان با فساد است/ اعتماد به غرب، دستاوردی جز خسارت ندارد

 17. ظریف: در صورت ارسال پرونده ایران به شورای امنیت از NPT خارج می‌شویم

 18. پروین: ایران امن‌ترین کشور در جهان است/ کشورهایی که ناامنی زیادی دارند، بهانه تراشی می‌کنند

پربحث‌های هفته

 1. نامه ۲۴ اقتصاددان به رئیس‌جمهور: با این ۱۰راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

 2. محسن تنابنده: پس از «پایتخت ۶» دیگر با تلویزیون کار نخواهم کرد!

 3. لطفا در زمین ترامپ بازی نکنید

 4. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 5. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 6. عذرخواهی خانمی که صحبت‌هایش جنجال به پا کرد

 7. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 8. واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره های شاخص اصلاح طلب و اصولگرایی که تایید یا رد شدند

 9. چرا ترامپ توییت فارسی منتشر می‌کند؟

 10. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 11. آلمان، فرانسه و انگلیس مکانیسم ماشه برجام را فعال کردند

 12. انتقاد توکلی از اقدام عجیب وزارت نفت برای تاسیس مجتمع اداری عظیم

 13. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 14. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 15. شهاب حسینی: انصراف از جشنواره فجر دامن‌زدن به افتراق‌هاست/پشت احساسات پاک مردم قایم نشویم

 16. دیدار سردار حاجی زاده با خانواده شهیده فاطمه محمودی

 17. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 18. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

 19. از منشور سازمان ملل تا تار سبیل نداشته جان کری!

 20. ماجرای کاخ مرمر که مرحوم هاشمی رفسنجانی در آن مستقر بودند

 21. نقش آمریکا در سقوط هواپیمای اوکراینی

 22. تصاویر جدید از ویرانه‌های عین الاسد

 23. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

 24. وقتی ترامپ خودش را حرامزاده توصیف می‌کند

 25. منتشرکننده تصاویر اصابت موشک به هواپیمای مسافربری شناسایی شد

پربحث‌های هفته

 1. لطفا در زمین ترامپ بازی نکنید

 2. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 3. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 4. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 5. واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره های شاخص اصلاح طلب و اصولگرایی که تایید یا رد شدند

 6. چرا ترامپ توییت فارسی منتشر می‌کند؟

 7. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 8. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 9. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 10. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 11. از منشور سازمان ملل تا تار سبیل نداشته جان کری!

 12. منتشرکننده تصاویر اصابت موشک به هواپیمای مسافربری شناسایی شد

 13. طرح دریافت غرامت از انگلیس برای قتل عام ۹ میلیون ایرانی

 14. آزمون بزرگ شورای نگهبان پیش از برگزاری انتخابات مجلس/ مفسدان اقتصادی نباید تایید شوند

 15. باید دوباره جبران کنیم

 16. درخواست پیگیری پرونده نمایندگان متخلف از قوه قضاییه/ تشکر دیده بان شفافیت از شورای نگهبان

 17. استدلال‌های جالب برای نقد سخنان علی مطهری/ ظریف اروپا را به خروج ایران از NPT تهدید کرد/ سکوت رسانه‌ای درباره محرومیت باشگاهها از میزبانی قابل پذیرش نیست

 18. چرا ترامپ درباره تلفات عین‌الاسد دروغ گفت؟/ آزمون شفافیت شورای نگهبان/ واکنش کدخدایی به انتقاد لاریجانی از ردصلاحیت نمایندگان

 19. یادداشت جدید عباس عبدی درباره سناريوهای احتمالی سقوط هواپیما

 20. زیبا کلام برای خودش نوشابه باز کرد؟!

 21. انتقاد فرشاد مومنی از صحبت‌های اخیر رئیس جمهور/خاطره عماد افروغ از سردار سلیمانی/چه کسی جانشین لاریجانی می‌شود؟

 22. شورای نگهبان: سخنان رئیس‌جمهور، نشانه بی‌اطلاعی از روند بررسی‌ها در هیات‌های نظارت بر انتخابات است

 23. شورای نگهبان و چالش بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ شورا به ابهامات پاسخ دهد

 24. جبهه پایداری و انتخابات پیش رو    

 25. سناريويی احتمالی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی/ ارائه پیشنهاد به حسام‌الدين آشنا برای استعفا/ توصیه علم‌الهدی به اخراج سفیر انگلیس/ کدام روسای کمیسیون‌های مجلس تایید یا رد صلاحیت شدند؟

آخرین عناوین