عضو کمیسیون صنایع مجلس خبر داد: واردات 2.8 میلیارد دلار پوشاک قاچاق

گروه اقتصادی الف،   3980521046

عضو کمیسیون صنایع مجلس گفت: بر اساس بررسی کمیته رصد قاچاق، 2 میلیارد و 800 میلیون دلار قاچاق در حوزه پوشاک داریم.

به گزارش  فارس، سعید باستانی عضو کمیسیون صنایع مجلس و معادن مجلس شورای اسلامی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: بیش از یکسال پیش این کمیسیون در خدمت برخی تشکل‌های فعال در حوزه پوشاک بودیم و در آن جلسه موضوع قاچاق پوشاک را بررسی کردیم.

وی افزود: خروجی جلساتی ما با فعالان و اصناف حوزه پوشاک 10 بند بود که به آقای لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی داده و رئیس مجلس هم آن را به آقای روحانی رئیس‌جمهور جهت اجرا انعکاس دادند.

عضو کمیسیون صنایع مجلس تصریح کرد: در این 10 بند برخی شاه‌بیت‌ها وجود دارد که بحث حمایت بیمه‌ای از تولیدکنندگان بزرگ و تولیدکنندگان پوشاک بود که متأسفانه این موضوع تا کنون اجرایی نشده است.

باستانی افزود: بحث بعدی این موارد مربوط به مد و طراحی‌ها بود که قرار است با کمک وزارت ارشاد و دانشگاه‌های مطرح در خصوص طراحی و مد اقدامات جدی‌تری صورت گیرد.این در حالی است که وابستگی به خریدهای خارجی به دلیل طراحی‌های قدیمی پوشاک اما بود و بر همین اساس نیازمند به روزرسانی‌های طراحی‌های جدید در صنعت پوشاک هستیم.

وی خاطرنشان کرد: تأمین نقدینگی ارزی و ریالی یکی دیگر از موارد مندرج در این 10 بند بود که از رئیس‌جمهور خواستیم تا به داد صنعت پوشاک کشور برسند.

عضو کمیسیون صنایع مجلس خاطرنشان کرد: صادرات‌محور بودن پوشاک و فعالان این عرصه بسیار اهمیت دارد و یکی دیگر از نکات مهمی که در این 10 بند به آن توجه شد جدی گرفتن و بکارگیری تشکل‌های صنفی حوزه پوشاک است. 

باستانی تصریح کرد: نباید فقط از تشکل‌های صنفی نظرخواهی کرد بلکه ما از وزیر صنعت،‌معدن و تجارت خواسته‌ایم که برخی اقدامات مرتبط با این تشکل‌ها به آنها واگذار شده و بحث نظارت و ارزیابی و سیاست‌گذاری می‌تواند از جمله موارد واگذار شده به این تشکل‌ها باشد.

وی گفت: از وزیر صمت در مورد کلیه صنوف و تشکل‌ها خواسته‌ایم که بخش عمده‌ای از اقدامات مرتبط با حوزه فعالیت آنان واگذار شود که متأسفانه این واگذاری‌ها صورت نگرفته است.

عضو کمیسیون صنایع مجلس خاطرنشان کرد:‌ علت این که این 10 بند را به عنوان درخواست نمی‌توانستیم به صورت رسمی پیگیری کنیم به آن برمی‌گردد که این موارد در چارچوب قانون نبوده است.

وی با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر کاهش قاچاق به کشورمان،‌گفت: کمیته رصد قاچاق در کشور در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تشکیل شده است و بعد از بررسی متعدد به این نتیجه رسیدیم که 2 میلیارد و 800 میلیون دلار قاچاق در حوزه پوشاک داریم.

باستانی گفت: اخیراً هم با ارسال نامه‌ای از کمیسیون صنایع و معادن مجلس به دفتر آقای لاریجانی از وی خواسته‌ایم که موضوع 10 بندی که ضرورت دارد در حوزه پوشاک از سوی دولت پیگیری جدی شود را خواستار شده‌ایم.

عضو کمیسیون صنایع مجلس گفت:‌ این درخواست قانونی و ویژه نیست اما ضرورت دارد برای فعال نگه داشتن حوزه پوشاک و کاهش قاچاق در این بخش و رفع مشکلات آنان گام‌های اساسی برداشته شود.

وی گفت: در شرایط فعلی که ارز چندین برابر قبل شده است، بندهای خروجی جلسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس و فعالان  و تشکل‌های حوزه پوشاک قابل اجرایی است و بنا داریم با پیگیری‌های متعدد از ظرفیت‌های خالی این حوزه استفاده کرده و صادرات‌محور شوند.

باستانی گفت: ورود کمیسیون صنایع و معادن مجلس به رفع دغدغه‌های حوزه پوشاک به این دلیل صورت گرفته که موضوعی فرابخشی است و این کار به دنبال پیدا کردن مشکلات در حوزه قانون و یا حمایت‌های قانونی صورت گرفته است. لذا در کمیته‌های اجرایی تشکیل شده در این خصوص از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز وزارت صمت،‌ نیروی انتظامی، گمرک و تشکل‌های صنفی حضور داشته‌اند.

عضو کمیسیون صنایع مجلس تصریح کرد: نمایندگان مجلس و کمیسیون صنایع و معادن مجلس بر اساس وظایف خود به منظور کاهش قاچاق به کشور که تأکید رهبر معظم انقلاب هم بر همین اساس بوده است ورود کرده‌اند و در جلسات برگزار شده به این نتیجه رسیدیم که بخش‌هایی از این مطالبه در  حوزه دولت قابل اجراست و بر همین اساس هم نامه‌ای از این کمیسیون به رئیس مجلس ارجاع و سپس به رئیس‌جمهور ارسال شده است.

وی گفت: رفع دغدغه‌های حوزه پوشاک موضوعی فرابخشی بوده و باید دولت و مجلس در این زمینه مشترکاً‌ کاری را انجام داده تا در نهایت با صدور فرمان و دستور و پیگیری شاهد کاهش قاچاق پوشاک در کشور باشیم.

باستانی گفت: برنامه‌ریزی در حوزه اجرای کالایی بر عهده یک وزارتخانه است و بر همین اساس این مطالبه باید از وزیر مربوطه وجود داشته باشد.

عضو کمیسیون صنایع مجلس گفت: ما در مجلس شورای اسلامی نمی‌توانیم در حوزه پوشاک قانونی بنویسیم بلکه بر اساس اصول قانون اساسی دولت وظایفی برای اجرا در همه بخش‌ها و کارها دارد.

وی در پایان گفت: ما در مجلس شورای اسلامی فقط می‌توانیم دولت را مکلف کنیم که از طریق تعیین تعرفه محدودیتی در واردات کالا و پوشاک داشته باشد و بر همین اساس هم محدودیت واردات کالا در جلسه سران قوا مطرح شده است زیرا این موضوع تنها در اختیار دولت نبوده و نیازمند مصوبه قوا می‌باشد.

انتهای پیام/

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 2. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 3. کنفدراسیون فوتبال آسیا از تصمیم ضدایرانی خود عقب‌نشینی کرد + جزئیات

 4. اوضاع را شیر تو شیر نکنیم!..

 5. استدلال‌های جالب برای نقد سخنان علی مطهری/ ظریف اروپا را به خروج ایران از NPT تهدید کرد/ سکوت رسانه‌ای درباره محرومیت باشگاهها از میزبانی قابل پذیرش نیست

 6. آرامش و خنده کودک خردسال در آغوش سردار شهید قاسم سلیمانی

 7. شورای نگهبان و چالش بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ شورا به ابهامات پاسخ دهد

 8. بستن خیابان‌های بغداد توسط خشونت‌طلبان

 9. تاکید کانادا بر ارسال جعبه‌ سیاه هواپیمای اوکراینی به اوکراین یا فرانسه

 10. تشییع ۱۱ جان‌باخته اوکراینی سقوط هواپیما در کی‌یف

 11. دعوای سیاست در زمین ورزش؛ فدراسیون فوتبال ایران تسلیم تصمیم عجیب AFC نشد

 12. نقدی بر نگاه روحانی به اثر روابط خارجی بر اقتصاد/ مذاکره وقتی گرفتار سرگیجه استراتژیک هستید توصیه پذیر نیست

 13. آمار نگران کننده مصرف شیر در کشور / آفلاتوکسین؛ ادعایی بی‌اساس

 14. ایستادگی تمام‌قد، بهترین تصمیم است

 15. حکم نهایی AFC به فدراسیون ایران ابلاغ شد

 16. رئیس قوه قضائیه: لازمه قوی شدن کشور اجرای قاطع عدالت و مبارزه بی‌امان با فساد است/ اعتماد به غرب، دستاوردی جز خسارت ندارد

 17. ظریف: در صورت ارسال پرونده ایران به شورای امنیت از NPT خارج می‌شویم

 18. پروین: ایران امن‌ترین کشور در جهان است/ کشورهایی که ناامنی زیادی دارند، بهانه تراشی می‌کنند

پربحث‌های هفته

 1. نامه ۲۴ اقتصاددان به رئیس‌جمهور: با این ۱۰راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

 2. محسن تنابنده: پس از «پایتخت ۶» دیگر با تلویزیون کار نخواهم کرد!

 3. لطفا در زمین ترامپ بازی نکنید

 4. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 5. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 6. عذرخواهی خانمی که صحبت‌هایش جنجال به پا کرد

 7. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 8. واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره های شاخص اصلاح طلب و اصولگرایی که تایید یا رد شدند

 9. چرا ترامپ توییت فارسی منتشر می‌کند؟

 10. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 11. آلمان، فرانسه و انگلیس مکانیسم ماشه برجام را فعال کردند

 12. انتقاد توکلی از اقدام عجیب وزارت نفت برای تاسیس مجتمع اداری عظیم

 13. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 14. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 15. شهاب حسینی: انصراف از جشنواره فجر دامن‌زدن به افتراق‌هاست/پشت احساسات پاک مردم قایم نشویم

 16. دیدار سردار حاجی زاده با خانواده شهیده فاطمه محمودی

 17. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 18. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

 19. از منشور سازمان ملل تا تار سبیل نداشته جان کری!

 20. ماجرای کاخ مرمر که مرحوم هاشمی رفسنجانی در آن مستقر بودند

 21. نقش آمریکا در سقوط هواپیمای اوکراینی

 22. تصاویر جدید از ویرانه‌های عین الاسد

 23. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

 24. وقتی ترامپ خودش را حرامزاده توصیف می‌کند

 25. منتشرکننده تصاویر اصابت موشک به هواپیمای مسافربری شناسایی شد

آخرین عناوین