درخواست "بهمن کیارستمی" برای دریافت پرونده پزشکی پدرش، قانونی است؟

گروه اجتماعی الف،   3980521016 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

چندی پیش اظهارات بهمن کیارستمی، فرزند مرحوم کیارستمی درباره عدم ارایه اطلاعات پرونده پزشکی پدرش به وی، خبرساز شد و رییس جدید سازمان نظام نیز اعلام کرد که در صورت ارایه درخواست به وی، در این زمینه اقدام لازم را انجام خواهد داد. اما قانون درباره حق دریافت اطلاعات پرونده پزشکی به وارثان متوفی چه می‌گوید؟

دکتر احسان شمسی‌کوشکی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اظهارات بهمن کیارستمی مبنی بر عدم ارائه اطلاعات پرونده پزشکی پدرش به وی، گفت: همانطور که در راهنمای عمومی اخلاق حرفه‌ای سازمان نظام پزشکی مصوب شده و مورد تایید شورای‌عالی سازمان قرار گرفته، قطعا تمام اطلاعات مربوط به بیمار باید در اختیار بیمار و قاعدتا نمایندگان قانونی و اولیاء او قرار گیرد. با این حال در راهنماهای اخلاقی سازمان نظام پزشکی و منشور حقوق بیماران در مورد حفظ محرمانگی و یا افشای اطلاعات پرونده بیمار بعد از مرگ وی، به صورت اختصاصی صحبتی به میان نیامده است. اما به نظر می رسد حق دریافت اطلاعات پرونده پزشکی برای وارثان فرد متوفی باقی باشد. 

وی افزود: البته در برخی موارد دادن اطلاعات پرونده پزشکی افراد به بازماندگان فرد محل سؤال و پرسش است. از جمله این موارد حالتی است که فرد قبل از فوت خود صراحتا با دادن اطلاعات پرونده پزشکی خود به دیگران مخالفت کرده باشد و یا اینکه دلایل قابل توجهی وجود داشته باشد که افشای اطلاعات پرونده پزشکی بیمار به شهرت یا شخصیت فرد متوفی و یا شخص یا اشخاص  دیگر لطمه جدی وارد کند. یا مواردی که افشای محتوای پرونده افراد باعث افشای اطلاعات مربوط به شخص یا اشخاص دیگری باشد که راضی به افشای اطلاعات مربوط به خود نیستند.

وی با بیان اینکه هم منشور حقوق بیماران وزارت بهداشت و هم راهنمای عمومی اخلاق حرفه‌ای شاغلین حِرَف پزشکی به روشنی بیان می‌کنند که تمام اطلاعات بیماری باید در اختیار بیمار و یا اولیای او قرار گیرد، افزود: آقای بهمن کیارستمی اعلام کرده‌اند که به ایشان گفته شده که اطلاعات پرونده پزشکی محرمانه است و نمی‌تواند در اختیار خانواده بیمار بعد از مرگش قرار گیرد، اما باید توجه کرد که خانواده آقای کیارستمی حق دارند که به محتوای اطلاعات و جزییات روال کار پزشکی که برای پدرشان انجام شده، دسترسی داشته باشند، مگر اینکه به دلایل موجه از جمله دلایلی که در بالا به آنها اشاره شده است، امکان ارائه اطلاعات به آنها وجود نداشته باشد که در این حالت نیز لازم است دلیل عدم ارائه اطلاعات به روشنی به افراد اعلام شود. البته من به دلیل عدم اطلاع از این مورد خاص، صحبت آقای بهمن کیارستمی مبنی بر اینکه اطلاعات را دریافت نکرده‌اند را نمی‌توانم تایید  یا رد کنم، اما اگر بدون اعلام دلایل موجهی که در بالا به آنها اشاره شد، اطلاعات را به ایشان نداده باشند، کار درستی نبوده است و ایشان باید در جریان جزییات اطلاعات قرار گیرد.

شمسی‌کوشکی ادامه داد: محرمانگی در پزشکی به این مفهوم است که اطلاعات در اختیار افرادی که واجد صلاحیت نیستند، قرار نگیرد؛ نه افرادی که حق دارند. متاسفانه گاهی در بیمارستان‌ها شاهدیم که علی‌رغم تصریح در منشور حقوق بیماران یا راهنمای عمومی اخلاق حرفه‌ای، افراد مراجعه می‌کنند و تمام پرونده بیماری‌شان را می‌خواهند، اما برخی بیمارستان‌ها مقاومت کرده و اعلام می‌کنند که فقط می‌توانیم خلاصه پرونده را ارائه کنیم. این اقدام کاملا خلاف قانون و اخلاق حرفه‌ای است و تمام اسناد قانونی کشور ما تاکید می‌کنند که پرونده پزشکی بیمار می‌تواند در اختیار بیمار، افراد تعیین شده از سوی بیمار و به جز موارد استثناء بعد از فوتش در اختیار اولیای او قرار گیرد.

وی با بیان اینکه این اقدام باعث اعتماد مردم به حوزه سلامت و بیمارستان‌ها می‌شود، گفت: اگر این اطلاعات را در اختیار مردم قرار ندهیم، اعتمادشان از بین رفته و ممکن است که  این ظن برای آنها تقویت شود که در بیمارستان‌ و روند درمان بیمار مسائلی رخ داده که ارائه کنندگان خدمت نمی‌خواهند بیمار از  آنها اطلاع پیدا کنند. این در حالی است که در اغلب قریب به اتفاق موارد، مراقبت مناسب و قابل قبول ارائه می‌شود. بنابراین توصیه این است که در راستای حفظ و تقویت اعتماد به جامعه پزشکی حتما بیمارستان‌ها این اطلاعات را در اختیار بیمار و یا اولیای او قرار دهند.

وی گفت: این گفته که بیمارستانی می‌گوید ما نمی‌توانیم اطلاعات پرونده را در اختیار ولی یا وارث قانونی بیمار قرار دهیم، درست و دقیق نیست؛ بلکه این اقدام مبتنی بر نوعی سوء برداشت از مساله محرمانگی است. محرمانگی برای کسی است که از سوی بیمار مجاز به دریافت این اطلاعات نباشد. این اطلاعات مربوط به بیمار است و پرونده پزشکی بیمار نزد بیمارستان امانت است. عجیب است که بشنویم بیمارستان یا مرجعی  اطلاعات پرونده پزشکی به بیمار، ولی، نماینده یا وارث قانونی بیمار ندهد با این استدلال که این اطلاعات محرمانه است. این موضوع به نوعی سوءبرداشت و عدم درک دقیق مفهوم محرمانگی است.

وی تاکید کرد: البته مفهوم حق بر دریافت اطلاعات پرونده پزشکی به این معنی نیست که افراد غیر متخصص می‌توانند درباره پرونده‌های پزشکی قضاوت کنند؛ چراکه قضاوت در این مورد کار بسیار دشواری است.

شمسی‌کوشکی ادامه داد: پرونده آقای کیارستمی، موردی بود که جنبه اجتماعی پیدا کرده و جامعه نسبت به آن حساس شده بود و باید با همراهی خانواده‌شان بهتر مدیریت و اطلاع‌رسانی می‌شد. واقعیت این است که خطای پزشکی در همه جای دنیا رخ می‌دهد و پزشکی هم که خطای پزشکی می‌کند، مجرم، جنایتکار یا تبهکار نیست. البته باید در پزشکی تلاش کنیم تا خطاها را به حداقل برسانیم، اما به هر حال خطای پزشکی وجود دارد و یک واقعیت است. باید این درک را در مردم ایجاد کنیم که بروز خطای پزشکی یک معضل جهانی است و اما باید با تلاش مضاعف، میزان آن را کاهش داد.

وی تاکید کرد: پرونده آقای کیارستمی ضمن اینکه به دلیل از دست دادن این هنرمند برجسته اتفاقی ناگوار و دردناک بود، می‌توانست فرصتی باشد که در سطح جامعه فرهنگسازی کنیم و واقعیات پزشکی را که بخشی از آن هم خطای پزشکی است، صادقانه با مردم در میان بگذاریم.

شمسی کوشکی با بیان اینکه جامعه پزشکی و نظام سلامت باید افکار عمومی را بسیار جدی بگیرد، گفت: عدم وجود ارتباط وثیق با  افکار عمومی منجر به ایجاد سوءتفاهم در سطح جامعه می‌شود و باعث می‌شود که مردم به غلط احساس ظلم کنند. باید بدانیم که در فضایی که سرعت انتشار اطلاعات اعم از غلط و درست، بالاست، باید مراجع موجود در کشور با درک این شرایط، خودشان نسبت به اطلاع‌رسانی دقیق اقدام کنند. افکار عمومی مرحوم آقای کیارستمی را می‌شناسد، افکار عمومی هر روز به دکتر و بیمارستان مراجعه می‌کنند و به نوعی مواجهه با حوزه سلامت تجربه روزمره آنهاست. حال اگر درباره پرونده‌ای که تا این حد رسانه‌ای می‌شود، به صورت درست و اقناعی صحبت نکنیم و ضمن حفظ جنبه‌های اخلاقی، واقعیات را با مردم در میان نگذاریم، ضرر کرده‌ایم.

شمسی‌کوشکی تاکید کرد: البته منظورم این نیست که باید پرونده آقای کیارستمی را در اختیار عموم قرار می‌دادیم.

  وی با بیان اینکه  که متاسفانه در مواردی مردم اطلاعات دقیقی در مورد  واقعیات نظام سلامت ندارند، گفت: نظام سلامت خدمات زیادی ارائه کرده، شاخص‌های سلامت و امید به زندگی رشد خوبی داشته است و خدمات بسیار زیادی در حوزه سلامت به صورت شبانه روزی ارائه می‌شود و بطور کلی نظام سلامت ایران، قابل دفاع است. باید به جا از آن  دفاع کنیم و اگر اشکالی هم وجود دارد، آن را بپذیریم و در صدد رفع اشکالات برآییم.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۴۵۷۸۱۰۹:۱۳:۵۷ ۱۳۹۸/۵/۲۱
بیمار فقط باید به تشخیص پزشک پول بدهد و بمیرد و اگر بازماندگان شکایتی داشتندسایر پزشکان پرونده همکارشان را بررسی و بیمار متوفی را محکوم می کنند

پربحث‌های امروز

 1. موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر ...

 2. حساسیت عجیب پزشکان به دستگاه کارتخوان/علت این حجم از مقاومت چیست؟

 3. روس‌ها پدافند موشکی بومی ایران را به رخ اسرائیل کشیدند

 4. شش نکته درباره یکی از بی‌شرمانه‌ترین مصاحبه‌های بی‌بی‌سی فارسی

 5. برندگان نهایی «عصر جدید» انتخاب شدند/ «حماسه شن‌ها» فاتح قله استعداد‌ها

 6. وزیر بهداشت: صف کشیدن برای خرید ارابه مرگ‌آوار غیراستاندارد قابل پذیریش نیست

 7. علم الهدی: نقدینگی کشور را نباید صرف عیاشی و تفریحگاه‌ها کرد

 8. نتانیاهو: به عملیات خود در عراق ادامه خواهیم داد

 9. داغی که ژاپن بر دل ایران گذاشت

 10. یک گزارشگر تلویزیونی دیگر مهاجرت کرد؟

 11. ۲۰ درصد مردم انگلیس در فقر به سر می‌برند

 12. کمبود 1.5 میلیون واحد مسکن در کشور/ افزایش ساخت‌وساز قیمت‌ها را کاهش می‌دهد

 13. سوخت‌گیری با کارت جایگاه‌ها محدود شد/۳۰ لیتر در هر سوختگیری

 14. بوی اخراج می‌آید/ اظهارنظر عجیب سرپرست الاهلی درباره برانکو

 15. سرنوشت نامعلوم یوروهای گمشده/ سکه ثامن ویژه رسیدگی می شود؟

 16. توطئه جدیدی از ضد انقلاب در مشهد خنثی شد

 17. دستیابی ایران به سلاح توپ‌ لیزری/ مراکز حساس کشور با سامانه‌های لیزری محافظت می‌شوند

 18. کشف و ضبط 3 هزار لاک‌پشت گوش قرمز قبل از خروج از کشور

 19. شرط جذب محمدجواد ظریف در دانشگاه تهران

 20. والیبال زنان آسیا| شکست تلخ ایران مقابل چین تایپه

 21. کاهش قیمت خودروهای خارجی/هجوم مردم برای خرید، عامل گرانی هاست

 22. سی ان ان: شکاف در ائتلاف امارات – عربستان، دردسر تازه دولت ترامپ

 23. «ظریف» در کاخ الیزه با «مکرون» دیدار کرد/تعهدات برجامی اروپا محور گفتگوها

 24. آیت‌الله امامی‌کاشانی: مردم با مشکلات اقتصادی دست از انقلاب نمی‌کشند، اما مسئولان هم باید به‌فکر باشند

 25. وزیر ارتباطات از فعالان فضای مجازی درخواست نظر خواهی کرد

پربحث‌های دیروز

 1. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 2. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 3. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 4. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 5. ربیعی: کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری بود

 6. زن برای کشتن شوهرش،پسر جوان را عاشق خود کرد

 7. روزنامه جمهوری اسلامی: نتایج کنکور امسال فاجعه است

 8. فجایع اقتصادی و راهبردی جنگ با ایران از نگاه نشریه وابسته به کنگره آمریکا

 9. قیمت بلیت های کنسرت مهران مدیری

 10. توضیح سخنگوی دستگاه قضا درباره بازداشت ۲ نماینده مجلس

 11. هیات نظارت درباره بازداشت ۲ نماینده و تخلفات آنها تصمیم‌گیری می‌کند

 12. شعبده بازهای معروف جهان چه می کنند؟ عصرجدید، چه چیزی نمایش می دهد؟

 13. دروی دستی برنج توسط نماینده ولی‌فقیه در گیلان  

 14. «ناصر احمدی» گوینده برجسته خبر و دوبلاژ بامداد امروز درگذشت  

 15. سامانه باور ۳۷۳ قوی تر از s۳۰۰ روسیه  

 16. سامانه موشکی بُرد بلند باور ۳۷۳ رونمایی شد

 17. تبرئه از قصاص برای جوانی که دوستش را کشت/ قاتل: نیما مهدورالدم بود

 18. ظریف: اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 19. تقلب در سیلوی دولتی؛ فضولات با گندم مخلوط می‌کردند و می‌فروختند

 20. آمریکا: گزینه توقیف نفتکش آدریان دریا را از روی میز برنمی‌داریم

 21. ثروت کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا چه قدر است؟

 22. تست سامانه باور ۳۷۳   

 23. پدافند رژیم صهیونیستی هواپیمای خودی را هدف گرفت

 24. باز هم خلاقیت چینی‌ها برای جذب گردشگر   

 25. بدبوترین شهر آمریکا کجاست؟  

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 3. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 4. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 5. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 6. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 7. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 8. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 9. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 10. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 11. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 12. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 13. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 14. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 15. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 16. موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر ...

 17. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 18. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 19. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 20. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 21. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 22. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 23. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 24. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 25. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

پربحث‌های اخیر

 1. وزیر بهداشت: صف کشیدن برای خرید ارابه مرگ‌آوار غیراستاندارد قابل پذیریش نیست

 2. کشف و ضبط 3 هزار لاک‌پشت گوش قرمز قبل از خروج از کشور

 3. شرط جذب محمدجواد ظریف در دانشگاه تهران

 4. دریافت شهریه با ترفندی به نام «مدرسه الکترونیکی»

 5. ورودی تهران قفل شد

 6. در مدارس بین‌الملل ایران چه می‌گذرد؟!

 7. دستور وزیر دفاع برای اعزام بالگردهای آب‌پاش به منطقه ارسباران

 8. اعمال محدودیت تردد در جاده هراز

 9. بارش های رگباری و هشدار وقوع آبگرفتگی در برخی استان ها

 10. آینه های بزرگ آب وهوای مریخ را گرمتر می کنند  

 11. برای به تاخیر انداختن مرگ چه کنیم؟

 12. هوای تهران برای گروه‌های حساس‌ ناسالم می‌شود

 13. مقایسه میانگین نرخ تصادفات رانندگی ایران و جهان

 14. آخرین وضعیت جوی و ترافیکی راه‌های کشور اعلام شد

 15. ثبت‌نام زائرین اربعین آغاز شد

 16. مجوز تاسیس داروخانه به دیپلمه‌ها و بالاتر به شرطِ...

 17. وجود ۱۲۰ گسل فعال در ایران

 18. چند هزار پزشک در ایران طبابت می کنند؟

 19. گروه های مافیایی پشت پرده مدیریت کودکان کار و خیابانی

 20. دریافت شهریه با ترفندی بنام «مدرسه الکترونیکی»

پربحث‌های دیروز

 1. روزنامه جمهوری اسلامی: نتایج کنکور امسال فاجعه است

 2. تقلب در سیلوی دولتی؛ فضولات با گندم مخلوط می‌کردند و می‌فروختند

 3. وضعیت طلاق در ایران

 4. وقتی عصرجدید همه را مسحور خودش کرد

 5. معاون رئیس جمهور: مردم از سال آینده بر دستگاه‌های اجرایی نظارت خواهند کرد

 6. آلودگی هوا، عامل بیماری روانی مردم؟

 7. شرایط استخدام و پرداخت حقوق نیروهای حق‌التدریس

 8. بابت برنج اضافه، پول دریافت نمی‌شود!

 9. تماس آل هاشم با وزیر دفاع برای اطفای حریق جنگل‌های ارسباران

 10. ماده مخدر جدیدی در افغانستان تولید و روانه ایران شده است

 11. داستانی جالب از امام موسی کاظم(ع)  

 12. مردم موارد آزار حیوانات را به پلیس گزارش دهند

 13. ترافیک سنگین و پرحجم در تمامی محورهای شرق استان تهران

 14. ترافیک سنگین و پرحجم در جاده‌های شمال

 15. اهدای عضو پسری که خودش نیازمند پیوند بود

 16. راهکاری برای کاهش پرخاشگری و افزایش سلامت روانی سربازان

 17. زمان آغاز امتحانات نهایی شهریورماه

 18. بازگشت ۱۷هزار حاجی به ایران

 19. «شیشه» و «گل» داروی جایگزین ندارند

 20. آخرین مهلت ثبت اطلاعات خسارات سیل‌زدگان در سامانه وزارت کشور

 21. زنگ خطر فرونشست زمین در تهران

 22. ۱۲نکته درباره پشه‌ها

پربحث‌های هفته

 1. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 2. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 3. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 4. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 5. ایران چه تعداد سید و سادات دارد؟/ تفاوت میر، سید، سیده و سادات چیست؟

 6. غلامی: صرفا به خاطر صندلی خالی دکتری، نمی‌توان دانشجوی فاقد صلاحیت علمی پذیرش کرد

 7. روزنامه جمهوری اسلامی: نتایج کنکور امسال فاجعه است

 8. نجفی به حکم قصاص اعتراض کرد/ ارجاع پرونده به دیوان‌عالی کشور

 9. گم شدن یک ایستگاه مترو در پایتخت + جزییات

 10. واکنش توئیتری شهردار تهران به ماجرای حیوان آزاری

 11. راست و دروغ قطعی اینترنت/ پای شبکه ملی اطلاعات در میان است؟

 12. وزیر بهداشت: صف کشیدن برای خرید ارابه مرگ‌آوار غیراستاندارد قابل پذیریش نیست

 13. حکم پرونده واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد صادر شد

 14. انتقاد معاون رئیس‌جمهور از آمارهای «فرار مغزها»/ بازگشت ۱۳۰ دانشجوی ایرانی از ۱۰۰ دانشگاه برتر/ قوانین ایران ضامن واردات است+ فیلم

 15. هدیه رهبر انقلاب به مردم تهران

 16. تقلب در سیلوی دولتی؛ فضولات با گندم مخلوط می‌کردند و می‌فروختند

 17. پزشکان را به کلاس دست‌فروشان بفرستید!

 18. تاکید دیده‌بان شفافیت و عدالت بر رسیدگی به پرونده تخلف دادگستری قزوین در هفت سنگان

 19. کاهش ترافیک تهران پس از حذف زوج یا فرد + نمودار

 20. توضیحات شهرداری در مورد عدم ثبت نام زنان در اپلیکیشن دوچرخه‌های اشتراکی

 21. معاون رئیس جمهور: اینکه دولت بتواند برای جوانانی که ازدواج می‌کنند مسکن مهیا کند، نگاه آرمانی است

 22. رحیم‌پور ازغدی: برخی انقلابی ها ضرباتی به اسلام زدند

 23. پت شاپ شاپرک، کاملترین عرضه کننده غذا و محصولات جانبی نگهداری گربه ها

 24. جشن عید غدیر در مکه مکرمه برگزار شد+عکس  

 25. دستگیری تعدادی از معترضان به کشتار سگ‌ها در تهران

آخرین عناوین