آغاز الزامی شدن استفاده از کارت هوشمند سوخت/ تکرار تجربه اي مفید که نادیده گرفته شده بود

گروه اقتصادی الف،   3980520182 ۱۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

از امروز طرح الزام استفاده از کارت سوخت در سراسر کشور اجرایی می شود. این طرح با اولویت کلان شهرهایی مانند تهران، کرج، اصفهان و تبریز به اجرا در می آید.

آغاز الزامی شدن استفاده از کارت هوشمند سوخت/ تکرار تجربه اي مفید که نادیده گرفته شده بود

به گزارش الف، در ماه های اخیر که تصمیم به بازگشت استفاده از کارت سوخت قطعی شد دولت تدابیر ویژه ای برای مدیریت مناسب عرضه سوخت در نظر گرفت و به همین دلیل نگرانی خاصی در این باره وجود ندارد. با احیای کارت سوخت روند افزایشی مصرف بنزین کنترل و از قاچاق آن جلوگیری می شود.

افرادی که تاکنون موفق به دریافت کارت سوخت نشده اند می توانند فعلا از کارت سوخت جایگاه داران استفاده کنند. بنابراین مقرر شده به مدت محدودی از کارت جایگاه‌داران برای تحویل مقدار محدود سوخت به این گونه خودروها استفاده شود و حسب مورد، تا زمانی که در هر منطقه متناسب با شرایط اعلان خواهد شد، این رویه ادامه دارد.

مالکان خودروهایی که تاکنون اقدامی برای تقاضای صدور کارت سوخت المثنی به عمل نیاورده‌اند بایدبا مراجعه به دفاتر خدمات پلیس 10+ نسبت به ثبت نام برای دریافت کارت المثنی اقدام نمایند. قرار است به‌زودی درگاه ملی سامانه دولت همراه نیز برای ثبت نام اینگونه درخواست‌ها راه‌اندازی شود.

بیشتر بخوانید:

نگران کارت سوخت نباشید

جزئیات تحویل کارت سوخت از طریق پست

مطابق اعلام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در صورتی که مالکان خودروها در استفاده از کارت سوخت خود با هر مشکلی روبرو شدند، از طریق سایت niopdc.ir و یا تماس با شماره 09627 اقدام نمایند. همچنین تا تاریخ 1398/6/22 علاوه بر رمز جاری کارت، 4 رقم آخر کد ملی شخصی که نام او پشت کارت سوخت درج گردیده، به عنوان رمز کارت در جایگاه سوخت‌گیری، قابل قبول می‌باشد. در صورت بروز خطا، شهروندان باید جهت حذف رمز به مراکز نواحی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی مراجعه کنند. 

مالکین خودرو یا موتورسیکلت که کارت سوخت فعال در سامانه هوشمند دارند، در صورتیکه مجدداً تقاضای صدور کارت المثنی کنند، کارت سوخت قبلی آن‌ها ابطال خواهد شد.

امیر میروکیل زاده، مدیرعامل شرکت ملی پخش درباره استفاده از کارت سوخت گفت: اگرچه تقاضا داریم، مردم در سراسر کشور به ویژه در چهار کلان شهر تبریز، تهران، کرج و اصفهان از کارت شخصی استفاده کنند، اما باز هم تاکید می‌کنیم مردم نگران نباشند، زیرا اصلا مایل نیستیم در این مرحله کسی وارد جایگاه شود و به دلیل نداشتن کارت سوخت شخصی نتواند سوخت گیری کند.

بیشتر بخوانید:

رمز کارت‌های سوخت، چهار رقم آخر کد ملی فرد است

هشدار به متقاضیان کارت سوخت/ ثبت نام فقط دفاتر پليس +10

مردم نگران دریافت سوخت نباشند/کارت‌های سوخت پمپ بنزین‌ها فعال است

مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: تاکید می‌کنیم در این مرحله مردم نگران دریافت سوخت نباشند و تا زمانی که همه افراد دارای کارت نشده اند کارت جایگاه‌ها فعال خواهد ماند.

مزایای استفاده از کارت سوخت

 طرح استفاده از کارت سوخت‌ بین سال های 1386 تا 1393 مزایای فراوانی به همراه داشت. از اواخر دهه 1370 تقاضای بنزین سالانه حدود 10 درصد رشد داشت به طوری که از 5/35 میلیون لیتر در روز در سال 1376 به 6/73 میلیون لیتر در روز در سال 1385 افزایش یافت. اما در سال 1386 با عملیاتی شدن استفاده از کارت هوشمند سوخت و اعمال سهمیه بندی این روند افزایشی پایان یافت.

ایجاد بانک اطلاعاتی،تعیین دقیق میزان مصرف سوخت، امکان برآورد خودروهای فعال یا غیرفعال در کشور، کسب اطمینان از عدم قاچاق در جایگاه های سوخت، شناسایی خودروهای پرمصرف و کم مصرف و ... تنها بخشی از مزایای استفاده از کارت سوخت بود که از این اطلاعات جهت برنامه ریزی های اقتصادی می شد بهره گرفت. اما مهم ترین مزیت استفاده از کارت سوخت، کاهش مصرف و جلوگیری از قاچاق سوخت در مناطق مرزی بود. واضح است که در غیاب کارت سوخت، یارانه ای که دولت به بخش انرژی نیز اختصاص می داد اتلاف و حیف و میل می شد. در این باره گفته می شود ایران با 80 میلیون نفر جمعیت، سالیانه 45 میلیارد دلار یارانه انرژی پرداخت می كند در حالی كه چین با 1.5 میلیارد نفر جمعیت، 38 میلیارد یارانه انرژی سالانه دارد.

مطابق گزارش «دستاوردهای اجرای نظام سهمیه بندی سوخت» منتشر شده در مرکز پژوهش‌های مجلس، استفاده از کارت سوخت در طول 8 سال اجرایی شدن آن، حدود 100میلیارد دلار صرفه جویی برای کشور به همراه داشته که 75 میلیارد دلار آن ناشی از کاهش کل تقاضای سوخت (بنزین+ گاز طبیعی فشرده) و 25 میلیارد دلار آن ناشی از جایگزینی بنزین با CNG بوده است.

درباره ميزان قاچاق بنزين قبل از اجراي طرح سهميه بندي بنزين، آمار دقيقی در دست نيست ولی آمارهاي غيررسمي آن روزها نشان می داد که مقدار آن بين 3 تا 12 ميليون ليتر در روز بوده است. بررسی های ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز حاکی از آن است که با اجرای اين طرح، عرضه اين فرآورده در خارج از شبكه و در نتيجه قاچاق آن به کشورهای همسايه تا حدود زيادی کاهش يافت و تقريباً به صفر رسيد.

خط قرمز بر مزایای استفاده از کارت سوخت

بیژن زنگنه، وزیر نفت دولت حسن روحانی از همان روزهای ابتدایی تصدی سکان وزارتخانه نفت نشان داد اعتقادی به استفاده از کارت سوخت ندارد. زنگنه معتقد بود استفاده از کارت سوخت بی فایده  است و عملاً تاثیری بر مصرف سوخت ندارد.

زنگنه معتقد بود:« ...کاری که هیچ کس در دنیا انجام نمی دهد و تنها ما انجام می دهیم را باید به آن شک کنیم و بر عکس کاری که در همه جای دنیا انجام می شود را اگر انجام ندادیم نیز باید به آن شک کنیم. هیچ کس در دنیا از سامانه هوشمند سوخت استفاده نکرده است».

اینگونه اظهار نظرها در حالی از سوی وزیر نفت مطرح می شد که کارآمدی کارت سوخت و فواید آن در گذر زمان به اثبات رسیده بود و عدم استفاده از آن در هیچ کشوری دلیل مناسبی برای کنار گذاشتن آن نبود. بدلیل وجود این دیدگاه در دولت بود که بسیاری از افراد همان موقع خواستار بازنگری در سیاست حذف کارت سوخت شده بودند. به عنوان مثال احمد توکلی، عضو مجمع تشحیص مصلحت نظام در تاریخ 13 فروردین 1395 در نامه ای به اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور درباره برنامه حذف سامانه کارت سوخت هشدار داده بود.

توکلی در نامه خود آورده بود: با ادامه استفاده از کارت هوشمند خودرو در مصرف بنزین، اعمال سیاست‌های مالی، زیست‌محیطی، مصرفی، تجاری، صنعتی، امنیتی، گردشگری، ترافیکی، اقتصادی، توزیع درآمدی، عمرانی و... برای دولت مقدور یا تسهیل می‌شود. در واقع مجموعه سامانه کارت هوشمند سخت افزاری است که به‌اتکای آن نرم‌افزارهای سیاستی متعددی را می‌توان اجرا کرد.

احمد توکلی در نامه خود نوشته بود: ممکن است در وضعیت بحرانی (فجایع طبیعی، جنگ، تحریم و رکود شدید جهانی) دولت ناچار از مهار شرایط گردد، باز همین کارت هوشمند خودرو به کار می‌آید.

بیشتر بخوانید:

نامه احمد توکلی به جهانگیری برای جلوگیری از حذف سامانه کارت سوخت

اما دولت به این توصیه های توجهی نکرد و بعد از کنار گذاشتن کارت سوخت و تک‌نرخی شدن بنزین در سال 94، مصرف بنزین نه تنها کم نشد بلکه 2.1 درصد رشد داشت. در حال حاضر نیز پیش بینی ها مبتنی بر این است که قاچاق سوخت بالغ بر 8 میلیون لیتر در روز رسیده است.

تجربه کنار گذاشتن کارت سوخت ثابت کرد گاهی اوقات تصمیمات اشتباه چگونه می تواند موجب صدمه زدن به پایداری و مقاومت اقتصادی در مقابل تهدیدها و تحریم های خارجی شود. از این گذشته شفافیت و قاعده مندی بدلیل استفاده از  کارت سوخت موجب شده بود علاوه بر کنترل مصرف از قاچاق سوخت نیز جلوگیری شود و بانک اطلاعات جامعی در بخش حمل و نقل بوجود آید که هر روز نیز بروزرسانی می شد. اما متاسفانه به این مزایا توجهی نشد و ساختاری که از قبل ایجاد شده بود و مزایای فراوانی نیز به همراه داشته بود کنار گذاشته شد.

در حال حاضر این انتظار وجود دارد که به مرور استفاده از این سیستم کامل تر  شود و بهبود یابد به گونه ای که علاوه بر تحقق مزایایی که در بالا به آنها اشاره شد منجر به توزیع عادلانه تر یارانه سوخت در کشور شود.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۴۶۷۶۳۰۰:۲۵:۵۰ ۱۳۹۸/۵/۲۲
مرحله بعد سهمیه بندی و گران کردن بنزین!
ناشناس۱۰۴۶۸۱۰۰۱:۰۲:۴۶ ۱۳۹۸/۵/۲۲
کاری اشتباه اندر اشتباه. با همون کارت جایگاه بهتره.
ناشناس۱۰۴۶۸۱۹۰۱:۱۵:۳۶ ۱۳۹۸/۵/۲۲
مسخره بازی تحریم دوباره شروع شد
ناشناس۱۰۴۶۸۲۳۰۱:۱۸:۵۷ ۱۳۹۸/۵/۲۲
ژنرال مهندس بیژن زنگنه در این ۶ سال با وزارت نفت ایران کاری کرد که تنها اسباب خوشحالی دشمنان فراهم شد
ناشناس۱۰۴۷۲۲۱۱۰:۰۵:۴۷ ۱۳۹۸/۵/۲۲
البته جلوی امثال زنجانی و شما ایستاده ! برای همین ناراحتی
ناشناس۱۰۴۷۳۴۹۱۱:۱۹:۴۴ ۱۳۹۸/۵/۲۲
والا همه کارت سوخت داشتن همین وزیر ۸ سال پیش اومد گفت کارت سوخت رو دیگه ادامه نمیدیم این طرح از اول اشتباه بوده. حالا دوباره بعد از چند سال با کلی هزینه باید دوباره طرح از اول راه بیوفته و جالبه هیچ کسی هم پاسخگوی اشتباهاتش نیست.
ناشناس۱۰۴۶۸۶۱۰۳:۱۵:۵۰ ۱۳۹۸/۵/۲۲
زنگه و آخوندی بدترین وزرای تاریخ کشور
دضا۱۰۴۶۸۷۲۰۴:۰۳:۵۷ ۱۳۹۸/۵/۲۲
این تجربه ای نا شیانه است که در هیچ جای دنیا صورت نگرفته است.قیمت بنزین باید به نرخ جهانی افزایش یابد و درصدی هم مالیات برای تامین بودجه جاری دولت به آن اضافه شود و ایضا گازئیل،برق،آب،گاز و..نیازی هم به این بازی های .. پوپولیستی وجود ندارد
ناشناس۱۰۴۶۸۷۳۰۴:۰۸:۵۸ ۱۳۹۸/۵/۲۲
اکثر کارهای دولت احمدی نژاد صحیح بود. دولت به اصلاح تدبیر بعد از بیش از ۶ سال آزمون و خطا تازه رسیده به همون سیاست ها. دولت روحانی سرمایه و وقت این کشور رو تلف کرد.
ناشناس۱۰۴۶۸۸۵۰۶:۲۰:۱۵ ۱۳۹۸/۵/۲۲
0 تا 100 اقدامات روحانی و دولتش در این 6 سال ؛ اشتباه محض و سبب خسران دنیوی و اخروی این مردم و مملکت شد . مرد حسابی تو که توان نداری بنزین رو بدون کارت سوخت توزیع کنی ؛ چرا میایی کارت سوخت رو حذف میکنی ؟ 1000 سال دیگه باید در محضر استادی چون احمدی نژاد درس پس بدی ریاست و مدیریت مگه الکیه !
ناشناس۱۰۴۶۹۰۸۰۷:۱۱:۳۵ ۱۳۹۸/۵/۲۲
فدای سرت پول مردمه. هر کی از راه رسید به یک بهانه ای پول را به چاه میریزد و توجیه علمی و دقیق هم میاورد!!!!!!!!!!
ناشناس۱۰۴۶۹۲۷۰۷:۳۸:۱۳ ۱۳۹۸/۵/۲۲
وقتی با ادعای ژنرال بودن وارد وزارت شوند مشخصه که تمام پروژه های قبل از خودشان را ناقص و به درد نخور و در بهترین حالت غیرکارشناسی می دانند. کسانی که سابقه کرسنت را در کارنامه خود دارند و با کمک هم توانستند رکورد دار بستن بدترین قراردادها در تاریخ کشور ما شوند!
ناشناس۱۰۴۶۹۴۱۰۷:۴۷:۳۵ ۱۳۹۸/۵/۲۲
به خوبی یا بدی طرهش کار ندارم ولی اگر با اجرای این طرح میخوان جلوی قاچاق سوختو بگیرن اولا باید اولویت رو بذارن تو شهرای مرزی (آخه کی میاد از تهران سوخت قاچاق کنه) دوما مگه قبلا که این کارتا بود قاچاق نمیشد,بعد اجرای این طرح هم میشه. ولی اگر بحث گرون کردن و سهمیه بندیه سوخته,طرح موفق و خوبیه,قبلا بوده!!!
ناشناس۱۰۴۷۰۲۴۰۸:۳۰:۵۰ ۱۳۹۸/۵/۲۲
پیش در امد گران شدن بنزین یا بهتر است بگوییم بازی با بنزین
نوید۱۰۴۷۰۷۸۰۸:۵۷:۲۱ ۱۳۹۸/۵/۲۲
خدا نگذره.. این دولت را که میراث های مفید احمدی نژاد را صرفا از سر .. نادیده گرفت
ناشناس۱۰۴۷۱۸۸۰۹:۴۹:۵۵ ۱۳۹۸/۵/۲۲
بهونه قاچاق بهونه مسخره ای هست
ناشناس۱۰۴۷۲۹۲۱۰:۴۹:۰۲ ۱۳۹۸/۵/۲۲
اگر سهیمه بندی نیست و گران نمیشه و در صورت نداشتن کارت میشه از کارت پمپ بنزین استفاده کرد فایده اش چیست من نوعی هر روز میرم پمپ بنزین بنزین میزنم با کارت پمپ بنزین طبق قانون کسی جلو من نمیتوانه بگیرد
ناشناس۱۰۴۷۲۹۵۱۰:۵۰:۲۳ ۱۳۹۸/۵/۲۲
سیاسی کاری و زیر پا گذاشتن منافع ملی یعنی همین طرحی که به موجب آن میتوانست تا حد زیادی از قاچاق سوخت جلوگیری کند صرفا به خاطر منتسب بودن به دولت احمدی نژاد نادیده گرفته میشود آقای روحانی پاسخی دارید؟
ناشناس۱۰۴۷۳۱۱۱۰:۵۴:۵۸ ۱۳۹۸/۵/۲۲
تحریمیم بهترین ترفند بالا بردن قیمتهاست

پربحث‌های هفته

 1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

 2. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

 3. انتقاد از مجازات خفیف دختر پورشه سواری که گفت: کشتم که کشتم، دیه‌اش را می‌دهم

 4. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

 5. یک عکس؛‌ یک شرح | آفریدگار کماندار و تیرهایی رو به آینده! ...

 6. شوخی کاربران فضای مجازی با پراید

 7. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

 8. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

 9. قوانین نباید مردم را مجرم کند

 10. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

 11. آقای روحانی! لطفا از این دوگانه ها فراتر بروید

 12. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

 13. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 14. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

 15. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

 16. نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

 17. طلسم منامه باز هم نشکست؛ شکست تلخ ایران مقابل بحرین در اولین آزمون جدی ویلموتس

 18. فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی/ وزارت بهداشت برنامه ندارد ؛ هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

 19. تصویری از نمای ویلای شبنم نعمت‌زاده

 20. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

 21. درگیری فیزیکی رئیس هیئت مدیره مترو با کارمند معترض

 22. پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

 23. نماینده اسبق و مدیر فعلی با حقوق ۸۵ میلیون در یکی از وزارتخانه ها/ به رغم ممنوع الخروج بودن این فرد وی به خارج رفت

 24. تركيه چه مي‌كند؟

 25. پیشنهاد روحانی برای برگزاری رفراندوم/ درخواست حسین فریدون از قوه قضائیه/تحلیل عباس عبدی از آمدنیوز

پربحث‌های هفته

 1. شوخی کاربران فضای مجازی با پراید

 2. وزیر راه: قیمت مسکن کاهش خواهد یافت/ افزایش قیمت‌ها در دو سال اخیر غیر واقعی بود

 3. ثروتمندان ۱۷ برابر افراد فقیر «یارانه پنهان» دریافت می‌کنند/ کسی حاضر نیست هزینه هدفمندی یارانه‌ها را بپردازد

 4. کدام دولت رکورددار رکود مسکن است؟

 5. وزیر صمت: واردات خودرو آزاد نمی‌شود/ در مورد وزارت بازرگانی تابع قانون هستیم

 6. افزایش قیمت خودرو راهی برای دستیابی مجدد به سود/ آخرین وضعیت بازار

 7. معافیت ۸۰ دلاری برای گوشی همراه مسافر حذف شد

 8. هزینه خانواده ۴ نفره در تهران چقدر است؟

 9. رئیس بانک مرکزی: ذخایر ارزی در یک سال گذشته افزایش یافته است

 10. همتی: عرضه ارز در سامانه نیما بر تقاضا پیشی گرفته است

 11. طرح فروش اقساطی ۳ محصول سایپا + جدول

 12. بودجه حقوق کارمندان دولت در سال آینده چقدر افزایش می‌یابد؟

 13. انتقاد صریح دکتر حسن سبحانی از بی توجهی به اقتصاد اسلامی، قانون اساسی و نحوه اجرای بانکداری بدون ربا 

 14. قیمت مسکن در ارزان‌ترین منطقه تهران/ نرخ خانه‌های ۴۰ متری در پایتخت + نمودار

 15. واکنش نوبخت به اعتراض مردم درباره حذف یارانه: بی‌خبر هستم

 16. حذف‌شدگان یارانه مهرماه/ پیامک ارسال می‌شود

 17. مسکن مشارکتی هدف وزارت راه را به خطر می‌اندازد/ اتمام طرح اقدام ملی تا پایان ۱۴۰۰ در هاله‌ای از ابهام

 18. وزیر صنعت: قیمت تولید شده پراید کمتر از ۴۰ میلیون است

 19. یارانه ۲۴ میلیون ایرانی قطع می‌شود

 20. رئیس‌کل بانک مرکزی‌: نرخ ارز کنترل شد‌/ شاهد ثبات در بازار هستیم

 21. شگرد خودروسازان برای مقابله با ارزانی خودرو

 22. صدرنشین جذب سرمایه خارجی

 23. ایرانی‌ها در تابستان ۹۸ چقدر برق مصرف کردند؟

 24. کدام خودروها جایگزین پراید و ۴۰۵ می‌شوند؟

 25. قیمت گوشت قرمز کاهش یافت + قیمت‌های جدید

آخرین عناوین