رابعه اسکویی: دلم می‌خواهد مردم را شاد کنم

گروه فرهنگی الف،   3980520065 ۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
رابعه اسکویی: دلم می‌خواهد مردم را شاد کنم

بازیگر سینما و تلویزیون که شبکه‌های فارسی‌زبان معاند را به رسانه‌ملی ترجیح داد گفت که الان خیلی دوست دارم کار طنز انجام دهم و مردم را شاد کنم. اگر این شرایط در یک فیلم سینمایی هم فراهم شود جلوی دوربینِ آن اثر خواهم رفت.

اسکویی همچنین بازی در سریال‌هایی همچون «میهمانی از بهشت»، «به همین سادگی»، «فرار بزرگ»، «خاله‌جون کوکب و غنچه»، «ارث بابام»، «بوی بارون»، «بیدارباش» و ... را در کارنامه هنری‌اش دارد. اسکویی در ژانر کودک و نوجوان نیز فعالیت داشته که از جمله می‌توان به «من و پوتی»، «مسافری از اعماق»، «دانی و من» و «صد سال به این سال‌ها» اشاره کرد.

اخیراً نقش‌آفرینی این بازیگر پرسابقه را در سریال «گاندو» به کارگردانی جواد افشار شاهد بودیم. در تکمیل کارنامه هنری این بازیگر محبوب باید به نامزد شدنش برای دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن در دوره نوزدهم جشنواره فیلم فجر برای فیلم «سگ‌کشی» به کارگردانی بهرام بیضایی اشاره کنیم.

این روزها سریال «مهر خاموش» به کارگردانی مشترک سیروس مقدم و مسعود آب‌پرور روی آنتن شبکه آی‌فیلم است. سریالی که ماجرای تلخ طلاق و جدایی را روایت می‌کند و در کنار رابعه اسکویی بازیگرانی همچون علی دهکردی، آتنه فقیه‌نصیری، ملیکا زارعی، فرشید زارعی فرد و ... در آن به هنرنمایی پرداخته‌اند.

همین چند وقت پیش رابعه اسکویی به ترکیه مهاجرت کرده بود ولی آنتن صداوسیما را به شبکه‌های معاند ترجیح داد و دوباره به ایران بازگشت. او بعد از رفع مشکلاتِ حضورش در آثار تلویزیونی و نمایشی بابت ترک ایران ابراز پشیمانی و از سازمان صداوسیما نیز تشکر کرد.

او درباره این روزهای خود با اشاره‌ای به سریال «مهر خاموش» گفت: این سریال به نوعی جوانی من است. یکی از دوستانی که در فضای مجازی مرا دنبال می‌کند سکانسی از سریال را برایم فرستاد. وقتی به تصویر خودم در این سریال نگاه می‌کنم و جوانی‌ام را می‌بینم که چقدر پر شور و احساس بوده‌ام، یادآور خاطرات خوش گذشته است.

وی افزود: «مهر خاموش» جزو کارهایی است که من دوستش دارم، چرا که یک گروه حرفه‌ای دست اندرکار این مجموعه بودند. اثر پُر مخاطبی بود در زمان خودش. من هم تقریبا در ابتدای راه بازیگری بودم و با این مجموعه، به خودباوری رسیدم. ایفای نقش در این سریال باعث آشنایی من با یک سری از بازیگران خوب و کارگردانان این مجموعه یعنی آقایان سیروس مقدم و مسعود آب‌پرور شد. از سوی دیگر، همکاری همزمان با دو کارگردان با تفکرات متفاوت که قرار بود در یک راستا کار کنند برایم به عنوان بازیگر، جالب و چالش‌برانگیز بود.

اسکویی در پاسخ به این سوال که اصولاً یک نقش باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد تا انتخابش کند، تأکید کرد:  به طور کلی، نقش و کاراکتر باید برای بازیگر چالشی داشته باشد تا او را درگیر کند. باید نقش از شرایطی برخوردار باشد که بازیگر را به فکرکردن و ما به ازا یافتن وادار کند. چنانچه یک نقش این ویژگی‌ها را داشته باشد، باعث می‌شود که بازیگر بتواند حس و حال خوبی را از خودش بر جای بگذارد و به بیننده منتقل کند.

وی خاطرنشان کرد: در هر صورت، بازیگری یعنی نقاط پنهانی وجودت را پیدا کنی. هر چقدر کاراکتری که قرار است بازی کنی، پیچیده‌تر و عجیب‌تر باشد بیشتر باید زوایای روحی و روانی و حتی جسمی خودت را بیابی. حتی اگر کاراکتر ساده باشد، باید سادگی وجود خودت را پیدا کنی که به نظرم خودش کار سختی است. به شخصه کاراکترهایی که زوایای پنهان دارند بیشتر جذبم می کنند و امیدوارم در آینده نقش آدم‌های عجیب و غریب به من پیشنهاد شود.

اسکویی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه نقش‌های طنز این چالش را بیشتر ایجاد می‌کنند یا آثار جدی، تأکید کرد: به نظر من هر نقشی ویژگی‌ها، مختصات و فرعیات خاص خودش را دارد. نمی‌توانم بگویم کدام سخت‌تر است و کدام یک بازیگر را بیشتر به چالش می‌کشد. باید دید نقش چیست؛ طنز و جدی‌اش تفاوتی نمی‌کند. با این حال، به نظرم نقش طنز دشوارتر است، چرا که خنداندن مردم کار سختی است. ایفای شخصیت جدی از آنجا که ما به ازای آن بیشتر موجود است، آسان‌تر است. در مجموع باید به عمق نقش برسی، چه جدی باشد و چه طنز.

بازیگر سریال «دردسر بزرگ» خاطرنشان کرد: من بازیگری هستم که نقش‌هایش را دوست دارد و به همین دلیل آن‌ها را ایفا کرده است، بنابراین، ژانر خاصی برایم ارجحیت ندارد. همه ژانرها را دوست دارم و مایلم در آن ها کار کنم، اما الان خیلی دوست دارم کار طنز انجام دهم و مردم را شاد کنم. به لحاظ مدیوم هم اولویت‌بندی خاصی ندارم، هر کاری که مردم را خوشحال کند و بخنداند انجام می‌دهم. اگر کار سینمایی باشد و بدانم که با این فیلم مردم خوشحال می‌شوند و حتی به صورت آنی لبخند می‌زنند، حتماً در آن ایفای نقش می‌کنم.  

وی در پاسخ به این سوال که شرایط بازیگری نسبت به دهه‌های پیش چه تفاوتی کرده وآیا اکنون بازیگران با چالش‌ها و دغدغه‌های بیشتری روبرو هستند یا خیر، افزود: شرایط خیلی تغییر کرده است. دنیای امروز با سرعت در حال حرکت است و چیزهای جدید به وفور در آن به وجود می‌آید و تو به عنوان یک انسان با این تحولات همراه هستی و نمی‌توانی از آن‌ها حذر کنی. زندگی با سرعت جهش می‌کند، نه این که پیش برود و ما به عنوان بازیگر باید خود را با آن همراه کنیم. جریان حرکت دنیا بسیار عجیب و غریب و سریع است، ما هم با آن همراه هستیم و باید خود را شرایط جدید وفق دهیم. این تحولات به طور کلی ما را به پیش می‌برد. در مجموع، گمان می‌کنم که شرایط بازیگری رو به بهبود است چرا که آثار امروزی بازیگر را بیشتر به چالش می‌کشاند. امروزه برای یک بازیگر چالش‌های هیجان انگیزتری وجود دارد.

بازیگر سریال «بیدار باش» درباره نزدیک شدن نقش به نتیجه و باورپذیری آن کاراکتر، گفت: سوال سختی است. به نظر من اولین کاری که می‌توان انجام داد این است که نقش را پیدا کنی؛ باید غم ها و شادی‌هایش را بیابی و تمام حس‌های آن را بفهمی. من این کار را می‌کنم و سعی دارم بفهمم که این کاراکتر اگر قرار باشد بخندد چطور می‌خندد، اگر بخواهد گریه کند چطور گریه می‌کند و الی آخر. این طور است که می‌توانی نقش را کشف و ایفایش کنی. باید دید آن شخصیت، هر کسی که هست با هر شرایطی، پیرمرد، کودک، پیرزن، جوان یا پیر، چطور زندگی می‌کند. به طور کلی باید به نقش نزدیک شد و درکش کرد.

اسکویی در خصوص گرفتاری بیشتر بازیگران با پیشنهادهای تکراری، گفت: خوشبختانه من جزو بازیگرانی هستم که در تمام نقش‌ها بازی کرده‌ام. هم نقش دختر هشت ساله را ایفا کرده‌ام و هم پیرزن هشتاد نود ساله بوده‌ام. سن خودم، بالاتر و پایین‌تر را بازی کرده‌ام. با این حال وقتی بازیگری نقش طنز بازی می‌کند ناخودآگاه همه از او انتظار کارهای طنز دارند اما من این شانس را داشته‌ام که همه مدل نقش را ایفا کنم.

وی در پاسخ به این سوال که مردم امروز چه نوع آثار نمایشی را می‌پسندند و می‌بینند، یادآور شد: فکر می‌کنم مردم بیشتر کارهایی را دوست دارند که واقعی باشند. فیلم‌ها و سریال‌ها باید با زندگی مردم و واقعیات ارتباط داشته باشند و بینندگان بتوانند با آن‌ها همذات پنداری کنند. این که مخاطب با نقش همراه شود، باعث می‌شود که بازیگر را دوست داشته باشد.

بازیگر سریال «بوی بارون» حسین تبریزی با اشاره به اینکه چقدر دست‌اندرکاران فیلم و سریال‌سازی در ذائقه‌سازی مخاطب تأثیرگذار بوده‌اند، گفت: فکر می‌کنم دست‌اندرکاران و عوامل سریال‌ها و فیلم‌ها همه تلاششان را می‌کنند که کارها مطابق با سلیقه مخاطبان تولید شود. به هر حال، هنرمندان برای خودشان اثر نمایشی تولید نمی‌کنند بلکه برای بینندگان فیلم و سریال می‌سازند. اما این که تا چه حد در این زمینه موفق بوده‌اند را من به شکل دقیق نمی‌دانم. این موضوع باید به صورت کارشناسی بررسی شود. امیدوارم روزی برسد که برای همه اقشار و علاقه مندان به همه ژانرها فیلم و سریال ساخته شود. اینگونه می‌توان مخاطبان بیشتری را پای تلویزیون آورد.

وی در پایان درباره کارهای جدید خود توضیح داد: در حال حاضر برای یک کار تئاتر در اردکان یزد هستم. این تئاتر از بیستم مردادماه بر روی صحنه می‌رود. چیزی که بارها گفته‌ام و باز هم تمایل داریم از مردم خواهش کنم اینکه دلمان برای یکدیگر بسوزد و همدیگر را دوست داشته باشیم و غم یکدیگر را بخوریم. من به نوبه خودم همه را دوست دارم.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 2. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 3. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 4. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 5. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 6. نگاهی به شمشیر رعدآسای ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس

 7. ظریف: سفر به نیویورک قطعی نشده/ فعلاً ویزا نداریم

 8. یمن و دو راهی سخت برای عربستان

 9. پشت‌پرده ترس عربستان و آمریکا از بردن نام ایران

 10. ایران به آمریکا پیام ارسال کرد: حملات آرامکو کار تهران نبوده/ اگر اقدامی علیه‌مان صورت گیرد با پاسخ قاطع روبرو خواهد شد

 11. پیام تهران به واشنگتن: هر اقدام نظامی با پاسخ جدی ایران روبرو خواهد شد

 12. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 13. فدراسیون جودو ایران تعلیق شد

 14. تردید دولت در سفر به نیویورک

 15. اطلاعیه جالب مرکز آمار، درآمد مردم از هزینه هایشان بیشتر است  

 16. گالری تتوهای رنگی در حصار پلیس + تصاویر

 17. مراسم ترحیم اسدالله عسگراولادی  

 18. تولید رب ۲۲ هزار تومانی با گوجه هزاری!

 19. ربیعی: قطع یارانه شامل طبقات متوسط و پایین نمی‌شود/ تصمیم غلطی نمی‌گیریم

 20. واکنش وزیر ارشاد به درخواست کارگردان رستاخیز

 21. جودوی ایران تعلیق شد؟

 22. قبرستان‌های عمودی هنگ کنگ   

 23. روحانی: مبارزه با دلار در حال شروع شدن است/ دشمنان منطقه از پاسخ یمنی‌ها درس بگیرند/ ایران ملت دیپلماسی و مذاکره است

 24. پدر قربانی برق‌گرفتگی در آزادی: از خون پسرم نمی گذرم/ مقصر را معرفی کنید

 25. تیزر «ماجرای نیمروز: رد خون» منتشر شد  

پربحث‌های دیروز

 1. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 2. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 3. آیا روحانی هم به دیدار با ترامپ نیاز دارد؟!

 4. تصویری از کودک جان باخته در ورزشگاه آزادی  

 5. دستگیری اراذل و اوباش شهر تهران  

 6. واکنش پادشاه عربستان به حملات آرامکو: توانایی مقابله را داریم و قادر هستیم به این اقدامات پاسخ دهیم

 7. پنکه حسن روحانی در ترکیه  

 8. ادعای واهی عربستان علیه ایران: در حملات اخیر به پالایشگاه‌ها از سلاح ایرانی استفاده شده!

 9. واکنش «محمدعلی الحوثی» به سخنان «پوتین»

 10. کارنامه امیدبخش قوه قضائیه در ۲۰۰ روز اخیر

 11. ترامپ: دنبال رویارویی نظامی با ایران نیستیم/ به نظر می‌رسد ایران مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان است

 12. مایک پنس: آماده دفاع از متحدان منطقه‌ای خود هستیم

 13. بیانیه «مهم» انصارالله در رد محکومیت‌های بین‌المللی علیه حمله آرامکو

 14. ترامپ: ترجیح می‌دهم با روحانی دیدار نکنم

 15. محسن رضایی: روزی می‌رسد که ترامپ را محاکمه می‌کنیم/ روحانی نباید به ترامپ جز با مشت گره کرده نگاه کند

 16. واکنش وزیر بهداشت به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 17. ترامپ: سعودی‌ها برای تامین امنیت خود باید پول بیشتری بدهند

 18. عکس جنجالی بازیکنان استقلال با پیراهن دختر آبی  

 19. شکاف میان مردم و دولت آمریکا / رویای «لینکلن» تعبیر نشد

 20. واکنش نمکی به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 21. تاجیک: کوتوله‌هایی آمدند و اصلاح‌طلبی را قبضه کردند/ تاریخ مصرف طیف لاریجانی برای اصلاح‌طلبان تمام شده است؟/ خاطره عباس عبدی از حضور در ورزشگاه آزادی

 22. دادستان تهران: بیش از ۱۰۰ هزار خودرو سایپا و ایران‌خودرو نزدیک به شش ماه در پارکینگ‌ها بلاتکلیف مانده

 23. مرگ یک پسر بچه‌ ساله در ورزشگاه آزادی بر اثر برق‌گرفتگی/ "مقصر" کیست؟

 24. اسلحه عجیب اراذل و اوباش تهرانی!  

 25. بازتاب بیانات رهبر انقلاب درباره مذاکره با آمریکا در رسانه‌های خارجی

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 3. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 4. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 5. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 6. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 7. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 8. زنان را به استادیوم راه بدهید

 9. اظهارات پدر ٰ«سحر خدایاری»/ اجازه سو استفاده به دیگران نمی‌دهم

 10. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 11. پزشکیان: پناهیان وجناحش در مطالبه شفافیت دنبال بهره برداری سیاسی اند

 12. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 13. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 14. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 15. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 16. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 17. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 18. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 19. دستور بازداشت هنرپیشه هتاک صادر شد

 20. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 21. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 22. سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد مکرون برای حفظ برجام موافقت کرد

 23. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 24. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 25. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 3. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 4. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 5. استاد ایرانی مقیم آمریکا: ۸۰ سال است هر روز زیارت عاشورا می‌خوانم

 6. پیشانی پینه بسته‌ها در برابر کدام عمل امام حسین ایستادند؟!

 7. گفت‌وگوی دوستانه با سپر و شمشیر!

 8. توضیحات تهیه‌کننده «ستایش» درباره گریم نرگس محمدی

 9. «ستایش» مثل بنجامین باتن جوان شده است؟  

 10. ناگفته‌هایی در مورد برج 315 متری میلاد

 11. شبکه‌های برون مرزی بازوی جمهوری اسلامی هستند/ بودجه رسانه‌های برون مرزی ایران نباید تحت‌الشعاع تصمیمات دولت‌ها قرار گیرد

 12. پشت‌پرده انتشار مطالب توهین‌آمیز برخی سلبریتی‌ها چیست؟

 13. کارگردان فیلم رستاخیز: مسئولان را به دادگاه الهی حواله داده‌ایم

 14. راز جوان‌تر شدن ستایش در فصل سوم چیست؟

 15. امام سجاد(ع) چگونه یزید را رسوا کرد

 16. واکنش کارگردان «رستاخیز» به انتشار فیلمش در اینترنت

 17. امروز بلیت سینماها نیم‌بهاست

 18. واکنش وزیر ارشاد به درخواست کارگردان رستاخیز

 19. تیزر «ماجرای نیمروز: رد خون» منتشر شد  

 20. تصاویری کمتر دیده شده از استاد شهریار  

 21. چرایی تقدیر رهبر انقلاب از ابتکار یک مداح

 22. فرزند پرویز پرستویی بازیگر شد

 23. تلاش فوق‌لیسانسه‌ها برای رسیدن به آنتن ۹۸

 24. تردد بیش از ۲ میلیون زائر از مرز مهران

 25. بهنام تشکر مجری تلویزیون شد

آخرین عناوین