«درد»های طرحی که قرار بود «درمان» کند...

گروه اجتماعی الف،   3980520057 ۱۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

طرح تحول سلامت که از سال 93 با آغازی امیدوارکننده و قول مساعد تامین بودجه اجرا و به عنوان بزرگترین دستاورد اجتماعی دولت تدبیر و امید معرفی شده بود اکنون در سراشیبی است و به پاشنه آشیل دولت در حوزه سلامت و بیمه ها تبدیل شده است.

«درد»های طرحی که قرار بود «درمان» کند...

به گزارش الف اردیبهشت سال 93، وزارت بهداشت دولت یازدهم طرحی را کلید زد که نام طرح تحول نظام سلامت را بر آن نهادند، طرحی که در بیان مسئولان دولت بزرگترین طرح اجتماعی دولت لقب گرفت اما بعدها معلوم شد که محاسبات مالی نه چندان دقیق این برنامه و تامین نشدن منابع لازم برای ادامه اجرای آن، کار را برای دولت سخت کرده است به طوری که سرانجام به استعفای وزیر بهداشت در کابینه دوم حسن روحانی منجر شد.

طرح تحول سلامت در چهار فاز درمان، بهداشت، افزایش تعرفه های پزشکی و آموزش پزشکی اجرا شد. با اجرای این طرح حدود 10 میلیون نفر به صورت رایگان بیمه سلامت شدند، افرادی که بسیاری از آنها قبلا تحت پوشش یکی از سازمان های بیمه گر بودند، نوسازی بیمارستان ها آغاز شد، مراکز جامع سلامت در نظام بهداشتی ایجاد شدند و زایمان طبیعی رایگان کلید خورد.

چالش برانگیزترین بخش طرح تحول سلامت در فاز سوم آن بود جایی که تعرفه های پزشکی ناگهان بین 100 تا 120 درصد افزایش یافت و بار سنگینی را بدون تامین مالی بر دوش بیمه ها گذاشت تا جایی که پرداخت تعهدات دو سازمان بیمه گر اصلی یعنی سازمان اجتماعی و سازمان بیمه سلامت دچار مشکل شد و بدهی این دو سازمان به بیمارستانها و مراکز درمانی از 14 هزار میلیارد و در مواردی 18 هزار میلیارد تومان فراتر رفت و پرداخت حقوق، اضافه کار و کارانه پزشکانی که وعده دو برابر شدن دستمزد را گرفته بودند و البته به گفته کارشناسان در جشن طرح تحول هزینه های القایی را با تجویزهای غیر ضروری خدمات تصویربرداری، آزمایش و حتی عمل های جراحی بالا برده بودند به تاخیر انداخت.

پرستاران که در کمبود نیرو اضافه کاری اجباری داشتند، حق و حقوقشان را یا نگرفتند یا دیر گرفتند، پیمانکاران تامین غذا، البسه و تجهیزات پزشکی هم  به موقع حقوقشان را نمی گرفتند و نارضایتی ها رو به افزایش گذاشت.

آغازی امیدوارکننده

دو نقطه مثبت طرح تحول سلامت که البته موجب رضایتمندی مردم شده بود، یکی کاهش فرانشیز ( سهم پرداختی مردم از هزینه های بیمارستانی) بود که اعلام شد برای شهرنشینان 6 درصد و برای روستاییان 3 درصد کل هزینه های بیمارستان است و البته اعلام شد که هیچ بیماری برای تامین دارو و ملزومات پزشکی به خارج از بیمارستان فرستاده نخواهد شد.

وعده هایی که البته در سالهای دولت اول تدبیر و امید عملی شد و موجی از رضایت در بین مردم برانگیخت اما این رضایتمندی از جیب بیمه هایی پرداخت شد که صندوقشان خالی بود و بدهی بود که پشت بدهی انباشته می شد. هزینه هایی که به دیون بیمه ها تبدیل می شد.

مجلس هم پای کار آمد و برای طرحی که مصوبه ای در خانه ملت نداشت از محل یک درصد مالیات بر ارزش افزوده و 10 درصد اعتبار صرفه جویی طرح هدفمندی یارانه ها بیش از 11 هزار میلیار تومان برای این طرح تصویب کرد، اعتباری که هنوز هم پا بر جاست اما مسئولان وزارت بهداشت چندان از میزان دقیق اجرای طرح تحول سلامت، تعهدات آن و اجرای فازهای بهداشت و درمان این طرح بزرگ سخنی به میان نمی آورند و اگر هم این طرح با همان قوت قبلی در حال اجراست یا با کاهش تعهدات مواجه است حداقل سکوت پیشه کرده اند.

شریکان طرح عقب می نشینند

 کاهش رضایتمندی مردم از خدمات اعلام شده در این طرح در بیمارستانها به خصوص بعد از کمبودهای دارویی و تجهیزات پزشکی یکسال گذشته محسوس است و لازم است مسئولان وزارت بهداشت درباره سرنوشت این طرح و جزئیات میزان اجرای تعهدات اعلام شده به مردم توضیح دهند.

مشکلات مالی و دست اندازهای طرح تحول سلامت که ویترین خدمات دولت شده بود از سال 96 یعنی سال آخر دولت یازدهم خودنمایی کرد، مسئولان وزارت بهداشت به صراحت اعلام کردند که «شركای طرح تحول سلامت تنهایمان گذاشتند. اکنون به اندازه بدهی ها، طلبكار هستیم و اگر بیمه ها با وزارت بهداشت همكاری كنند چرخه پولی بیمارستان های دولتی و طرح تحول سلامت به راه می افتد». اما  بیمه ها پولی نداشتند که بدهند و معلوم بود که مهمترین طرح اجتماعی دولت به دست انداز خورده است.

مقدماتی که طی نشد

مشکلات و گلایه ها ادامه یافت تا حسن هاشمی استعفا کرد و سعید نمکی، معاون اجتماعی سازمان برنامه و بودجه بر صندلی وزارت بهداشت نشست، مردی که شش ماه قبل از قبول این مسئولیت در 13 دی 97 در مراسمی گلایه خود را از اجرای بی مقدمه طرح تحول سلامت اعلام کرده بود و گفته بود که ‏طرح تحول سلامت 4 مقدمه داشت كه اجرا نشد. پزشك خانواده، سیستم ارجاع، پرونده‌ الكترونیك سلامت و راهنماهای بالینی مقدمه شروع چنین ‏حركت بزرگی بود كه فراهم نشد و این یكی از كاستی‌ها در شروع این برنامه بود.‏

او بعدها که بر کرسی وزارت نشست، البته خویشتن داری کرد و شاید به توصیه رئیس دولت از طرح تحول سلامت در بیان حمایت کرد و بارها گفت که قطار طرح تحول سلامت متوقف نمی شود اما با گذشت چندماه از مسئولیت، از بدهی 15 هزار میلیاردتومانی که طرح تحول سلامت بر دوش وزارت بهداشت و بیمه ها گذاشته است گله کرد.

مجلس طرح تحول سلامت را تصویب نکرد، فقط روی مصوبات نظارت داریم

حیدرعلی عابدی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره سرنوشت طرح تحول سلامت به خبرنگار الف می گوید: این طرح از سوی مجلس تصویب و ابلاغ نشده است  که ما به عنوان نماینده مجلس بدانیم آن موقع که اعلام شد، قرار بود چه کارهایی اجرا شود و حالا چه اجرا می شود تا بتوانیم مقایسه کنیم.

او می افزاید: ما به عنوان نماینده مجلس پاسخگوی اجرای مصوبات مجلس مثلا برنامه توسعه ششم هستیم، از ما بپرسید که آیا این برنامه که از سوی مجلس ابلاغ شده در حال اجراست یا نه و آیا مردم به سطح خدمات سلامت که به آ‌ن نیاز دارند، دسترسی دارند تا پاسخ دهیم.

عابدی می گوید: تکالیفی که در برنامه ششم به وزارت بهداشت محول شده است اول الکترونیکی شدن پرونده سلامت مردم است، دوم تکمیل برنامه پزشک خانواده و سوم اجرای سیستم ارجاع به منظور ساماندهی خدمات پزشکی است که هم صرفه جویی در هزینه های خدمات و هم ساماندهی خدمات پزشکان را در نقاط مورد نیاز در پی دارد. چهارم هم اجرای راهنماهای بالینی است که در قانون برنامه توسعه ششم مصوب و به وزارت بهداشت ابلاغ شده است.

این نماینده مجلس می افزاید: ما هیچوقت نمی توانیم به یک فرد دولتی بگوییم آنچه می خواستی انجام دهی را چرا انجام ندادی. ما می توانیم بگوییم چرا مصوبات مجلس اجرا نشده است. البته این نتیجه گیری درست نیست که بگوییم مجلس نظارتی روی کارهای وزارت بهداشت ندارد.

عابدی اضافه می کند: ما می خواهیم مردم به سطحی مطلوب از خدمات در حوزه سلامت برسند و  در مجلس اسم آن را برنامه توسعه ششم می گذاریم، دولت ممکن است، اسم دیگری روی آن بگذارد. بنابراین اگر از ما می پرسید برنامه ششم را سوال کنید اگر از دولت می پرسید برنامه ای را که آنان اعلام کردند سوال کنید که چه کار می کنند.

از این عضو کمیسیون بهداشت مجلس می پرسیم که اگر طرح تحول سلامت مورد قبول و مصوبه مجلس نیست چرا برای آن بودجه تصویب شده است و او در پاسخ می گوید: البته طبق مصوبه مجلس 10 درصد از صرفه جویی یارانه ها و یک درصد از مالیات بر ارزش افزوده به وزارت بهداشت داده می شود که سالانه حدود 11هزار میلیارد تومان می شود و در بودجه 98 هم آمده است.

وی می افزاید: ما در مجلس روی کل بودجه های مصوب وزارت بهداشت نظارت داریم و مثلا نظارت داریم که پرونده الکترونیک سلامت در چه مرحله ای قرار دارد که به ما اعلام کردند تکمیل شده است. این طور نیست که نظارت نداشته باشیم  به تازگی هم رفتیم و در یکی از استانها از اجرای این طرح بازدید کردیم.

افزایش ناگهانی تعرفه های پزشکی اشتباه دولت بود

عابدی درباره فاز سوم طرح تحول سلامت که افزایش تعرفه های پزشکی بود نیز می گوید: با این کار مخالفیم. در مورد چیزی که مخالفیم هم نمی شود برویم و نظارت کنیم که خوب انجام می دهند یا نه.

به گفته او، «هر گونه افزایش هزینه قبل از اجرای سیستم ارجاع کار اشتباهی است، اگر سیستم ارجاع اجرا شود، بیمه ها از عهده هزینه ها بر می ‌آیند، وقتی این سیستم را ندارند و می آ‌یند هزینه ها را بالا می برند، چه کسی باید هزینه را پرداخت کند، بیمه ها. بیمه ها از کجا باید تامین کنند، آنها که منابع ندارند.»

عابدی علت بدهی چند هزار میلیارد تومانی بیمه ها را دو مساله می داند اول افزایش ناگهانی تعرفه ها و دوم اجرا نشدن نظام ارجاع.

او می گوید: این مسائل باعث افزایش نارضایی در بیمارستانها و مراکز خدمات سلامت شده است. البته بیمه ها به عنوان یک بدهکار بی اختیار نشسته اند و نمی توانند بدهی ها را تنظیم کنند، درآمدشان محدود است و به نقطه ای می رسند که نمی توانند به تعهداتشان عمل کنند.

اعتماد مردم به دولت را از بین بردند

« وقتی بیمه ها به تعهداتشان عمل نکنند، بزرگترین سرمایه اجتماعی دولت که اعتماد مردم است از بین می رود و وقتی اعتماد از بین رفت، آن وقت شرکتهای دارویی و تجهیزات پزشکی به بیمارستان ها جنس نمی آ‌ورند، پیمانکاران متعدد تغذیه و‌ البسه دیگر به بیمارستان اعتماد نمی کنند،  کادر پزشکی و پرستاری هم دیگر به دولت اعتماد نمی کنند. می گویند: ما مرتب اضافه کار کنیم اما معلوم نیست حقوق ما را بدهند یا ندهند.»

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اضافه می کند: اگر هزینه ها بیشتر از درآمد افزایش پیدا کرد، اعتماد مردم به دولت از بین می رود، در کنار آن به شدت کیفیت و کمیت خدمات افت پیدا می کند و این یعنی نارضایی بیشتر بیمار.

او تاکید می کند: مسئولان پاسخ دهند چقدر از همین 11 هزار میلیارد تومانی که فقط برای سال 98 تصویب شده برای پرسنل پزشک و پرستار هزینه می کنند، چرا نیروی جدید وارد نمی کنند و مرتب به پرستاران اضافه کاری اجباری می دهند، پزشک و پرستار را راضی نگه نمی دارند، فقط یک عده محدود از پزشکان که دستشان به تیغ می رود راضی هستند.

عابدی می گوید: اگر وزارت بهداشت در چارچوب برنامه توسعه ششم حرکت می کرد، الان این مشکلات نبود، هیچ کشوری نمی تواند بدون اجرای سیستم ارجاع، هزینه ها و مخارج نظام سلامت را ساماندهی کند. اشتباهی که مسئولان وزارت بهداشت مرتکب شدند و به این روز افتادند.

 

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۴۷۵۰۸۱۲:۴۰:۲۲ ۱۳۹۸/۵/۲۲
قاضی زاده هاشمی باید در دادگاه درباره طرح پرکردن جیب پزشکان پاسخگوی ملت باشد!
ناشناس۱۰۴۷۶۲۶۱۳:۳۴:۵۷ ۱۳۹۸/۵/۲۲
اول باید به حساب کسانی رسید که طرح هدفمندی یارانه ها را اجرا کردند.
ناشناس۱۰۴۷۶۳۱۱۳:۳۹:۱۲ ۱۳۹۸/۵/۲۲
طرح خوبی بود. اما در ادامه اجرا به تحریمهای آمریکا و کاهش درآمدهای کشور برخورد کرد. اصولا" اجرای طرح های بزرگ باید با رعایت همه جوانب صورت گیرد. اجرای طرح حذف چهار صفر هم باید با توجه به شرایط موجود انجام نشود.
ناشناس۱۰۴۷۶۸۵۱۴:۱۳:۳۹ ۱۳۹۸/۵/۲۲
کاملا درسته. این طرح در واقع طرح تحول جیب پزشکان بود. باعث شد که نخبگان کشور از هول پول به سمت رشته پزشکی کوچ کنند و صنعت کشور عقب بیوفتد
ناشناس۱۰۴۷۶۹۱۱۴:۱۵:۵۰ ۱۳۹۸/۵/۲۲
ای مرجع قضایی / اقدام انقلابی
ناشناس۱۰۴۷۵۲۵۱۲:۴۷:۵۰ ۱۳۹۸/۵/۲۲
طرح تحول جیب پزشکان!
ناشناس۱۰۴۷۶۸۷۱۴:۱۵:۱۷ ۱۳۹۸/۵/۲۲
باید تصویب کنندگان این طرح کارشناسی نشده که به یک متخصص زنان و زایمان ۱۵۰ میلیون کارانه میده دادگاهی بشن.
ناشناس۱۰۴۷۵۲۷۱۲:۴۸:۵۸ ۱۳۹۸/۵/۲۲
من یادم هست که با بهانه اینکه پزشکان زیر میزی می گیرند و این طرح باعث میشه نگیرند شروع شد و هزینه ها 3 برابر شد بعد از یه مدت هم امدند گفتند که پزشکان مهاجرت می کنند و دارند می روند و رئیس نظام پزشکی می گفت که خیلی از پزشکها اصلا برا گرفتن نظام پزشکی مراجعه نمی کنند و همه دارن میرن و جامعه بی پزشک خواهد شد و.. گفته شد که خب اگر اینطوره که ظرفیتهای پزشکی زیاد بشه حالا اومدن میگن نه! پزشک اتفاقا زیاد داریم! بالاخره کدومش پزشکها در حال مهاجرت هستند یا نه؟ اگر دارن میرن که خب ظرفیتها چند برابر بشه بعد در برابر دادن مالیات و کارتخوان و..هم مقاومت کرده و بیانیه منتشر کردن که ای داد ای بیدا و حتی یک سریال طنزی که می خواستن بسازن را هم اونقدر اومدن دخالت کردند که محتواش تغییر کرد. هیچ کشوری چنین وضع فجیعی ندارد نسبت پزشک به بیمار بسیار کمه و حتی در کشورهای همسایه ما هم چنین نیست و بعد همین کم بود پزشک باعث ایجاد انحصار شده و هزینه ها را بشدت بالا برده امیدوارم نماینده ها ظرفیتهای پزشکی را چند برابر کنند و با کلک هایی که این جماعت میخان بزنن مبازه کنن تا وضع عادی بشه
ناشناس۱۰۴۷۷۰۵۱۴:۲۱:۱۵ ۱۳۹۸/۵/۲۲
زیباترین نظری بود که امروز خوندم. کاملا درست و دقیق. انحصار در پزشکی فقط توسط مجلس میتونه بر چیده بشه و لاغیر. آقای باقر لاریجانی معاون چندین ساله وزیر بهداشت اعلام کنه چرا تعداد پزشکان ایران به نسبت جمعیت نصف تاجیکستان است؟ آیا امکانات ایران کمتر از تاجیکستان است؟
ناشناس۱۰۴۷۵۹۳۱۳:۱۵:۳۲ ۱۳۹۸/۵/۲۲
سایت محترم الف لطفا در اطلاع رسانی دقیق عمل کنید مخصوصا در حوزه فساد نظام سلامت تعرفه های درمانی تشخیصی یک شبه بین 3 تا 5 برابر افزایش یافته 90 درصد بودجه طرح به جیب پزشکان ریخته شده است
ناشناس۱۰۴۷۶۵۰۱۳:۴۴:۴۵ ۱۳۹۸/۵/۲۲
تا 400 درصد بالا بردن لیست داده بودن
ناشناس۱۰۴۷۶۱۵۱۳:۲۹:۱۹ ۱۳۹۸/۵/۲۲
شما یک مورد از طرحهای موفق کلیه مدیران این مملکت نام ببرید در طول این سالها به جز هزینه کردن از جیب ملت و بیت المال هیچ اندوخته در کارنامه ندارند و اگر این طرح موفق می شد باید شک می کردیم.
هادي۱۰۴۷۶۴۰۱۳:۴۱:۳۷ ۱۳۹۸/۵/۲۲
بيشتر از پزشكان براي بيماران مفيد بوده است . بيماران در بيمارستان بستري ميشوند و فقط ١٠ درصد هزينه و يا كمتر را پرداخت مي كنند ، كارانه پزشكان يك سال عقب تر پرداخت ميشود، بعد از يك سال با اين تورم چيزي دست پزشكان طرحي نمي رسد!
ناشناس۱۰۴۷۶۹۷۱۴:۱۷:۳۰ ۱۳۹۸/۵/۲۲
تا زمانی که انحصار در پزشکی از بین نره و پذیرش قطره چکانی باشه وضعیت همینه. ایران از سوریه و فلسطین هم کمتر پزشک داره به نسبت جمعیت.
ناشناس۱۰۴۷۷۰۱۱۴:۱۹:۴۵ ۱۳۹۸/۵/۲۲
بیمه سلامت خیلی هم خوب بوده
ناشناس۱۰۴۷۷۰۹۱۴:۲۲:۲۵ ۱۳۹۸/۵/۲۲
در ایران درآمد هر پزشک با هزار کارگر برابر است ولی مالیات پزشک کمتر از یک کارگر است.
ناشناس۱۰۴۷۷۱۱۱۴:۲۳:۴۴ ۱۳۹۸/۵/۲۲
درآمد یک پزشک متخصص ماهی ۳۰۰ میلیون. درآمد یک دندانپزشک ماهی ۱۵۰ میلیون. درآمد یک پزشک عمومی ماهی ۳۰ میلیون .
ناشناس۱۰۴۷۷۲۹۱۴:۴۰:۵۳ ۱۳۹۸/۵/۲۲
قاضی زاده کاری کرد که یه ترم اولی پزشکی به خودش بگه دکتر و فکر کنه که همه دنیا ایجاد شده که در خدمت اون باشه و دیگه به قله موفقیت رسیده و ... .

پربحث‌های اخیر

 1. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 2. محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت

 3. شهادت یک بسیجی در ملارد/ آخرین وضعیت شهرهای مختلف

 4. علی مطهری: مجلس از حیز انتفاع ساقط است

 5. سخنگوی دولت: روحانی خود را فدای مصالح کرد/ احتمال وصل شدن اینترنت برخی استان‌ها/ در عربده کشی‌ها صدای به حق مردم کمتر شنیده می‌شود

 6. وزیر صمت: هیچ افزایش قیمتی در کالاها نداریم/ با گران‌فروشان مماشات نمی‌کنیم

 7. حکم کشته شدن آشوبگران از نگاه اروپا چیست؟

 8. شاکری: طرح افزایش قیمت بنزین قابلیت اصلاح دارد

 9. تخریب و خسارت‌های اشرار

 10. سخنگوی دولت:‌ رئیس‌جمهور خود را فدای مصالح کلان کشور و مردم کرد

 11. امام جمعه شیراز: اگر شورای تامین نتواند اغتشاشات را جمع کند، به همراه بسیج به میدان خواهم رفت

 12. سپاه در واکنش به حوادث و وقایع اخیر: با ادامه هرگونه ناامنی قاطعانه برخورد خواهیم کرد

 13. آمریکا از آشوبگران در ایران خواست از خرابکاری‌هایشان فیلم بفرستند

 14. وقتی آشوبگران به کتاب هم رحم نمی‌کنند + عکس

 15. گالوپ: ترامپ بی شخصیت ترین نامزد انتخابات آمریکا

 16. گریه‌های دردناک مردی که جهیزیه دخترش در آتش سوخت

 17. تاملاتی درباره اعتراضات اخیر/ وقتی رئیس جمهور با مردم حرف نمی‌زند

 18. ربیعی: یارانه حمایتی جدید در دولت‌های بعد هم پرداخت خواهد شد

 19. رئیسی: صف مردم از صف اشرار و اخلالگران جدا است/ انتقاد از شیوه اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین

 20. هشدار رئیس قوه قضاییه به اشرار و اخلالگران امنیت

 21. مصباحی مقدم: دولت مسبب افزایش تنش‌ها در کشور است/ رشد نقدینگی موجب کاهش قدرت خرید مردم می‌شود

 22. فیلمی از خسارت زدن آشوبگران به اموال عمومی

 23. اظهارات مداخله‌جویانه اروپایی‌ها در امور داخلی ایران

 24. عارف به لاریجانی نامه زد

پربحث‌های دیروز

 1. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 2. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 3. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 4. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 5. راه‌های رفته و نرفته اصلاح قیمت بنزین به روایت کارشناسان اقتصادی

 6. بیانیه حجت‌الاسلام رئیسی در مورد طرح سهمیه بندی و اعلام قیمت جدید بنزین

 7. محمود صادقی از نمایندگی مجلس استعفا می‌کند

 8. لاریجانی: مابه‌التفاوت حاصل افزایش قیمت بنزین سریع‌تر به حساب مردم واریز شود/ دغدغه نمایندگان برداشتن فشار از دوش مردم است

 9. روحانی: پرداخت کمک‌های معیشتی از دوشنبه آغاز می‌شود/ اعتراض حق مردم است اما حساب اعتراض از اغتشاش جداست

 10. توکلی: مسیر تصمیم‌گیری و اعلام قیمت بنزین بسیار بد طی شد/ کنار گذاشتن کارت سوخت خیانت بود

 11. تهیه طرح استیضاح رئیس جمهور در مجلس

 12. سخنگوی هیات رئیسه مجلس: همه موظفند از افزایش قیمت بنزین حمایت کنند

 13. طرح استیضاح لاریجانی در مجلس

 14. آلودگی و برودت هوا، بارش برف و سختی تردد؛ مدارس برخی مناطق را تعطیل کرد/ تعطیلی مدارس غرب تهران

 15. خرابکاری اغتشاش‌گران در تهران

 16. شمخانی: منافقین و ضدانقلاب در اغتشاشات دیروز نقش ایفا کردند و بعضا سلاح گرم داشتند

 17. گام‌های لرزان پیرمردها و بازیگران جوان سیاست

 18. معاون سازمان برنامه و بودجه: تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین زیر ۲ درصد است

 19. دیلی اکسپرس: اشتباهات ترامپ چگونه خاورمیانه را به ایران و روسیه واگذار کرد

 20. جزئیات نشست غیرعلنی مجلس درباره افزایش قیمت بنزین

 21. دادستان کشور: خسارت‌دیدگان شکایت کنند تا اشرار محکوم شوند/ قیمت‌ها به بهانه بنزین افزایش نیابند

 22. قول روحانی به مردم درباره کمک‌های معیشتی

 23. خرازی: استعفای نمایندگان مجلس کدام گره از وضعیت معیشتی مردم را می گشاید؟

 24. ناجا: مماشاتی با برهم زنندگان نظم و امنیت نداریم/ شناسایی و برخورد با سرکردگان

 25. احتمال یک تا ۳ سال حبس برای «نجفی»

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 4. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 5. چرا روحانی عصبانی است؟

 6. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

 7. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 8. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 9. جشن تولد ۷۱ سالگی روحانی در بالای ابرها

 10. عراق ۲ - ایران ۱ / شاگردان ویلموتس زور بردن نداشتند

 11. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

 12. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 13. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 14. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 15. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 16. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 17. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 18. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 19. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 20. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 21. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

 22. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

 23. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 24. تصاویری از اعتراضات به گرانی قیمت بنزین

 25. "چَت" جنجالی سعید ملایی با فدراسیون جهانی/ سناریو از پیش طراحی شده برای پناهندگی + سند

پربحث‌های هفته

 1. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 2. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

 3. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 4. بیانیه حجت‌الاسلام رئیسی در مورد طرح سهمیه بندی و اعلام قیمت جدید بنزین

 5. درددل های مردم با وزیر کار روحانی درباره بیکاری

 6. شهرداری تهران: برای شرایط برفی تمرین نداریم/ نمی‌توان برف را در هوا با تیر زد

 7. چرا از پیشرفت‌های پزشكي‌مان پول در نمی‌آوریم؟/ وزیر اسبق بهداشت: شبکه های برون مرزی روایتگر پیشرفت‌ پزشکی ایران باشند

 8. نظر رهبری درباره چندهمسری/ «خدا یکی ، محبت یکی و یار یکی»

 9. سرنخ جدید از ترافیک ناگهانی تهران

 10. گزارش غلط دانش آموز به والدین کار دست معلم داد

 11. شهردار تهران: اگر باد بوزد وضعیت هوا خوب می‌شود

 12. رئیسی: مصمم‌تر از همیشه با فساد مبارزه خواهیم کرد و مردم را در جریان قرار می‌دهیم

 13. واکنش‌ها به غافلگیری دوباره شهرداری تهران در برف

 14. آلودگی و برودت هوا، بارش برف و سختی تردد؛ مدارس برخی مناطق را تعطیل کرد/ تعطیلی مدارس غرب تهران

 15. کارکنان متخلف سازمان ثبت اسناد بازداشت شدند + جزئیات

 16. پای داماد نعمت‌زاده هم به دادگاه مفاسد باز شد

 17. برخی نمایندگان مجلس: لیست اموالمان را در سامانه ثنا ثبت نمی‌کنیم

 18. حالا نمی‌شود وزارت بهداشت جشنواره‌های هنری برگزار نکند؟!

 19. امام جمعه شیراز: اگر شورای تامین نتواند اغتشاشات را جمع کند، به همراه بسیج به میدان خواهم رفت

 20. دادستان کشور: خسارت‌دیدگان شکایت کنند تا اشرار محکوم شوند/ قیمت‌ها به بهانه بنزین افزایش نیابند

 21. ناجا: مماشاتی با برهم زنندگان نظم و امنیت نداریم/ شناسایی و برخورد با سرکردگان

 22. پیام عجیب مهدی طارمی به خانم بازیگر: تبریک ننه جان!/عکس

 23. برای آلودگی هوای تهران هم نامگذاری کنید!

 24. سردار اشتری: خط قرمز پلیس تعدی به حقوق مردم است

 25. واکنش حناچی به وضعیت تهران بعد از بارش برف

آخرین عناوین