«درد»های طرحی که قرار بود «درمان» کند...

گروه اجتماعی الف،   3980520057 ۱۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

طرح تحول سلامت که از سال 93 با آغازی امیدوارکننده و قول مساعد تامین بودجه اجرا و به عنوان بزرگترین دستاورد اجتماعی دولت تدبیر و امید معرفی شده بود اکنون در سراشیبی است و به پاشنه آشیل دولت در حوزه سلامت و بیمه ها تبدیل شده است.

«درد»های طرحی که قرار بود «درمان» کند...

به گزارش الف اردیبهشت سال 93، وزارت بهداشت دولت یازدهم طرحی را کلید زد که نام طرح تحول نظام سلامت را بر آن نهادند، طرحی که در بیان مسئولان دولت بزرگترین طرح اجتماعی دولت لقب گرفت اما بعدها معلوم شد که محاسبات مالی نه چندان دقیق این برنامه و تامین نشدن منابع لازم برای ادامه اجرای آن، کار را برای دولت سخت کرده است به طوری که سرانجام به استعفای وزیر بهداشت در کابینه دوم حسن روحانی منجر شد.

طرح تحول سلامت در چهار فاز درمان، بهداشت، افزایش تعرفه های پزشکی و آموزش پزشکی اجرا شد. با اجرای این طرح حدود 10 میلیون نفر به صورت رایگان بیمه سلامت شدند، افرادی که بسیاری از آنها قبلا تحت پوشش یکی از سازمان های بیمه گر بودند، نوسازی بیمارستان ها آغاز شد، مراکز جامع سلامت در نظام بهداشتی ایجاد شدند و زایمان طبیعی رایگان کلید خورد.

چالش برانگیزترین بخش طرح تحول سلامت در فاز سوم آن بود جایی که تعرفه های پزشکی ناگهان بین 100 تا 120 درصد افزایش یافت و بار سنگینی را بدون تامین مالی بر دوش بیمه ها گذاشت تا جایی که پرداخت تعهدات دو سازمان بیمه گر اصلی یعنی سازمان اجتماعی و سازمان بیمه سلامت دچار مشکل شد و بدهی این دو سازمان به بیمارستانها و مراکز درمانی از 14 هزار میلیارد و در مواردی 18 هزار میلیارد تومان فراتر رفت و پرداخت حقوق، اضافه کار و کارانه پزشکانی که وعده دو برابر شدن دستمزد را گرفته بودند و البته به گفته کارشناسان در جشن طرح تحول هزینه های القایی را با تجویزهای غیر ضروری خدمات تصویربرداری، آزمایش و حتی عمل های جراحی بالا برده بودند به تاخیر انداخت.

پرستاران که در کمبود نیرو اضافه کاری اجباری داشتند، حق و حقوقشان را یا نگرفتند یا دیر گرفتند، پیمانکاران تامین غذا، البسه و تجهیزات پزشکی هم  به موقع حقوقشان را نمی گرفتند و نارضایتی ها رو به افزایش گذاشت.

آغازی امیدوارکننده

دو نقطه مثبت طرح تحول سلامت که البته موجب رضایتمندی مردم شده بود، یکی کاهش فرانشیز ( سهم پرداختی مردم از هزینه های بیمارستانی) بود که اعلام شد برای شهرنشینان 6 درصد و برای روستاییان 3 درصد کل هزینه های بیمارستان است و البته اعلام شد که هیچ بیماری برای تامین دارو و ملزومات پزشکی به خارج از بیمارستان فرستاده نخواهد شد.

وعده هایی که البته در سالهای دولت اول تدبیر و امید عملی شد و موجی از رضایت در بین مردم برانگیخت اما این رضایتمندی از جیب بیمه هایی پرداخت شد که صندوقشان خالی بود و بدهی بود که پشت بدهی انباشته می شد. هزینه هایی که به دیون بیمه ها تبدیل می شد.

مجلس هم پای کار آمد و برای طرحی که مصوبه ای در خانه ملت نداشت از محل یک درصد مالیات بر ارزش افزوده و 10 درصد اعتبار صرفه جویی طرح هدفمندی یارانه ها بیش از 11 هزار میلیار تومان برای این طرح تصویب کرد، اعتباری که هنوز هم پا بر جاست اما مسئولان وزارت بهداشت چندان از میزان دقیق اجرای طرح تحول سلامت، تعهدات آن و اجرای فازهای بهداشت و درمان این طرح بزرگ سخنی به میان نمی آورند و اگر هم این طرح با همان قوت قبلی در حال اجراست یا با کاهش تعهدات مواجه است حداقل سکوت پیشه کرده اند.

شریکان طرح عقب می نشینند

 کاهش رضایتمندی مردم از خدمات اعلام شده در این طرح در بیمارستانها به خصوص بعد از کمبودهای دارویی و تجهیزات پزشکی یکسال گذشته محسوس است و لازم است مسئولان وزارت بهداشت درباره سرنوشت این طرح و جزئیات میزان اجرای تعهدات اعلام شده به مردم توضیح دهند.

مشکلات مالی و دست اندازهای طرح تحول سلامت که ویترین خدمات دولت شده بود از سال 96 یعنی سال آخر دولت یازدهم خودنمایی کرد، مسئولان وزارت بهداشت به صراحت اعلام کردند که «شركای طرح تحول سلامت تنهایمان گذاشتند. اکنون به اندازه بدهی ها، طلبكار هستیم و اگر بیمه ها با وزارت بهداشت همكاری كنند چرخه پولی بیمارستان های دولتی و طرح تحول سلامت به راه می افتد». اما  بیمه ها پولی نداشتند که بدهند و معلوم بود که مهمترین طرح اجتماعی دولت به دست انداز خورده است.

مقدماتی که طی نشد

مشکلات و گلایه ها ادامه یافت تا حسن هاشمی استعفا کرد و سعید نمکی، معاون اجتماعی سازمان برنامه و بودجه بر صندلی وزارت بهداشت نشست، مردی که شش ماه قبل از قبول این مسئولیت در 13 دی 97 در مراسمی گلایه خود را از اجرای بی مقدمه طرح تحول سلامت اعلام کرده بود و گفته بود که ‏طرح تحول سلامت 4 مقدمه داشت كه اجرا نشد. پزشك خانواده، سیستم ارجاع، پرونده‌ الكترونیك سلامت و راهنماهای بالینی مقدمه شروع چنین ‏حركت بزرگی بود كه فراهم نشد و این یكی از كاستی‌ها در شروع این برنامه بود.‏

او بعدها که بر کرسی وزارت نشست، البته خویشتن داری کرد و شاید به توصیه رئیس دولت از طرح تحول سلامت در بیان حمایت کرد و بارها گفت که قطار طرح تحول سلامت متوقف نمی شود اما با گذشت چندماه از مسئولیت، از بدهی 15 هزار میلیاردتومانی که طرح تحول سلامت بر دوش وزارت بهداشت و بیمه ها گذاشته است گله کرد.

مجلس طرح تحول سلامت را تصویب نکرد، فقط روی مصوبات نظارت داریم

حیدرعلی عابدی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره سرنوشت طرح تحول سلامت به خبرنگار الف می گوید: این طرح از سوی مجلس تصویب و ابلاغ نشده است  که ما به عنوان نماینده مجلس بدانیم آن موقع که اعلام شد، قرار بود چه کارهایی اجرا شود و حالا چه اجرا می شود تا بتوانیم مقایسه کنیم.

او می افزاید: ما به عنوان نماینده مجلس پاسخگوی اجرای مصوبات مجلس مثلا برنامه توسعه ششم هستیم، از ما بپرسید که آیا این برنامه که از سوی مجلس ابلاغ شده در حال اجراست یا نه و آیا مردم به سطح خدمات سلامت که به آ‌ن نیاز دارند، دسترسی دارند تا پاسخ دهیم.

عابدی می گوید: تکالیفی که در برنامه ششم به وزارت بهداشت محول شده است اول الکترونیکی شدن پرونده سلامت مردم است، دوم تکمیل برنامه پزشک خانواده و سوم اجرای سیستم ارجاع به منظور ساماندهی خدمات پزشکی است که هم صرفه جویی در هزینه های خدمات و هم ساماندهی خدمات پزشکان را در نقاط مورد نیاز در پی دارد. چهارم هم اجرای راهنماهای بالینی است که در قانون برنامه توسعه ششم مصوب و به وزارت بهداشت ابلاغ شده است.

این نماینده مجلس می افزاید: ما هیچوقت نمی توانیم به یک فرد دولتی بگوییم آنچه می خواستی انجام دهی را چرا انجام ندادی. ما می توانیم بگوییم چرا مصوبات مجلس اجرا نشده است. البته این نتیجه گیری درست نیست که بگوییم مجلس نظارتی روی کارهای وزارت بهداشت ندارد.

عابدی اضافه می کند: ما می خواهیم مردم به سطحی مطلوب از خدمات در حوزه سلامت برسند و  در مجلس اسم آن را برنامه توسعه ششم می گذاریم، دولت ممکن است، اسم دیگری روی آن بگذارد. بنابراین اگر از ما می پرسید برنامه ششم را سوال کنید اگر از دولت می پرسید برنامه ای را که آنان اعلام کردند سوال کنید که چه کار می کنند.

از این عضو کمیسیون بهداشت مجلس می پرسیم که اگر طرح تحول سلامت مورد قبول و مصوبه مجلس نیست چرا برای آن بودجه تصویب شده است و او در پاسخ می گوید: البته طبق مصوبه مجلس 10 درصد از صرفه جویی یارانه ها و یک درصد از مالیات بر ارزش افزوده به وزارت بهداشت داده می شود که سالانه حدود 11هزار میلیارد تومان می شود و در بودجه 98 هم آمده است.

وی می افزاید: ما در مجلس روی کل بودجه های مصوب وزارت بهداشت نظارت داریم و مثلا نظارت داریم که پرونده الکترونیک سلامت در چه مرحله ای قرار دارد که به ما اعلام کردند تکمیل شده است. این طور نیست که نظارت نداشته باشیم  به تازگی هم رفتیم و در یکی از استانها از اجرای این طرح بازدید کردیم.

افزایش ناگهانی تعرفه های پزشکی اشتباه دولت بود

عابدی درباره فاز سوم طرح تحول سلامت که افزایش تعرفه های پزشکی بود نیز می گوید: با این کار مخالفیم. در مورد چیزی که مخالفیم هم نمی شود برویم و نظارت کنیم که خوب انجام می دهند یا نه.

به گفته او، «هر گونه افزایش هزینه قبل از اجرای سیستم ارجاع کار اشتباهی است، اگر سیستم ارجاع اجرا شود، بیمه ها از عهده هزینه ها بر می ‌آیند، وقتی این سیستم را ندارند و می آ‌یند هزینه ها را بالا می برند، چه کسی باید هزینه را پرداخت کند، بیمه ها. بیمه ها از کجا باید تامین کنند، آنها که منابع ندارند.»

عابدی علت بدهی چند هزار میلیارد تومانی بیمه ها را دو مساله می داند اول افزایش ناگهانی تعرفه ها و دوم اجرا نشدن نظام ارجاع.

او می گوید: این مسائل باعث افزایش نارضایی در بیمارستانها و مراکز خدمات سلامت شده است. البته بیمه ها به عنوان یک بدهکار بی اختیار نشسته اند و نمی توانند بدهی ها را تنظیم کنند، درآمدشان محدود است و به نقطه ای می رسند که نمی توانند به تعهداتشان عمل کنند.

اعتماد مردم به دولت را از بین بردند

« وقتی بیمه ها به تعهداتشان عمل نکنند، بزرگترین سرمایه اجتماعی دولت که اعتماد مردم است از بین می رود و وقتی اعتماد از بین رفت، آن وقت شرکتهای دارویی و تجهیزات پزشکی به بیمارستان ها جنس نمی آ‌ورند، پیمانکاران متعدد تغذیه و‌ البسه دیگر به بیمارستان اعتماد نمی کنند،  کادر پزشکی و پرستاری هم دیگر به دولت اعتماد نمی کنند. می گویند: ما مرتب اضافه کار کنیم اما معلوم نیست حقوق ما را بدهند یا ندهند.»

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اضافه می کند: اگر هزینه ها بیشتر از درآمد افزایش پیدا کرد، اعتماد مردم به دولت از بین می رود، در کنار آن به شدت کیفیت و کمیت خدمات افت پیدا می کند و این یعنی نارضایی بیشتر بیمار.

او تاکید می کند: مسئولان پاسخ دهند چقدر از همین 11 هزار میلیارد تومانی که فقط برای سال 98 تصویب شده برای پرسنل پزشک و پرستار هزینه می کنند، چرا نیروی جدید وارد نمی کنند و مرتب به پرستاران اضافه کاری اجباری می دهند، پزشک و پرستار را راضی نگه نمی دارند، فقط یک عده محدود از پزشکان که دستشان به تیغ می رود راضی هستند.

عابدی می گوید: اگر وزارت بهداشت در چارچوب برنامه توسعه ششم حرکت می کرد، الان این مشکلات نبود، هیچ کشوری نمی تواند بدون اجرای سیستم ارجاع، هزینه ها و مخارج نظام سلامت را ساماندهی کند. اشتباهی که مسئولان وزارت بهداشت مرتکب شدند و به این روز افتادند.

 

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۴۷۵۰۸۱۲:۴۰:۲۲ ۱۳۹۸/۵/۲۲
قاضی زاده هاشمی باید در دادگاه درباره طرح پرکردن جیب پزشکان پاسخگوی ملت باشد!
ناشناس۱۰۴۷۶۲۶۱۳:۳۴:۵۷ ۱۳۹۸/۵/۲۲
اول باید به حساب کسانی رسید که طرح هدفمندی یارانه ها را اجرا کردند.
ناشناس۱۰۴۷۶۳۱۱۳:۳۹:۱۲ ۱۳۹۸/۵/۲۲
طرح خوبی بود. اما در ادامه اجرا به تحریمهای آمریکا و کاهش درآمدهای کشور برخورد کرد. اصولا" اجرای طرح های بزرگ باید با رعایت همه جوانب صورت گیرد. اجرای طرح حذف چهار صفر هم باید با توجه به شرایط موجود انجام نشود.
ناشناس۱۰۴۷۶۸۵۱۴:۱۳:۳۹ ۱۳۹۸/۵/۲۲
کاملا درسته. این طرح در واقع طرح تحول جیب پزشکان بود. باعث شد که نخبگان کشور از هول پول به سمت رشته پزشکی کوچ کنند و صنعت کشور عقب بیوفتد
ناشناس۱۰۴۷۶۹۱۱۴:۱۵:۵۰ ۱۳۹۸/۵/۲۲
ای مرجع قضایی / اقدام انقلابی
ناشناس۱۰۴۷۵۲۵۱۲:۴۷:۵۰ ۱۳۹۸/۵/۲۲
طرح تحول جیب پزشکان!
ناشناس۱۰۴۷۶۸۷۱۴:۱۵:۱۷ ۱۳۹۸/۵/۲۲
باید تصویب کنندگان این طرح کارشناسی نشده که به یک متخصص زنان و زایمان ۱۵۰ میلیون کارانه میده دادگاهی بشن.
ناشناس۱۰۴۷۵۲۷۱۲:۴۸:۵۸ ۱۳۹۸/۵/۲۲
من یادم هست که با بهانه اینکه پزشکان زیر میزی می گیرند و این طرح باعث میشه نگیرند شروع شد و هزینه ها 3 برابر شد بعد از یه مدت هم امدند گفتند که پزشکان مهاجرت می کنند و دارند می روند و رئیس نظام پزشکی می گفت که خیلی از پزشکها اصلا برا گرفتن نظام پزشکی مراجعه نمی کنند و همه دارن میرن و جامعه بی پزشک خواهد شد و.. گفته شد که خب اگر اینطوره که ظرفیتهای پزشکی زیاد بشه حالا اومدن میگن نه! پزشک اتفاقا زیاد داریم! بالاخره کدومش پزشکها در حال مهاجرت هستند یا نه؟ اگر دارن میرن که خب ظرفیتها چند برابر بشه بعد در برابر دادن مالیات و کارتخوان و..هم مقاومت کرده و بیانیه منتشر کردن که ای داد ای بیدا و حتی یک سریال طنزی که می خواستن بسازن را هم اونقدر اومدن دخالت کردند که محتواش تغییر کرد. هیچ کشوری چنین وضع فجیعی ندارد نسبت پزشک به بیمار بسیار کمه و حتی در کشورهای همسایه ما هم چنین نیست و بعد همین کم بود پزشک باعث ایجاد انحصار شده و هزینه ها را بشدت بالا برده امیدوارم نماینده ها ظرفیتهای پزشکی را چند برابر کنند و با کلک هایی که این جماعت میخان بزنن مبازه کنن تا وضع عادی بشه
ناشناس۱۰۴۷۷۰۵۱۴:۲۱:۱۵ ۱۳۹۸/۵/۲۲
زیباترین نظری بود که امروز خوندم. کاملا درست و دقیق. انحصار در پزشکی فقط توسط مجلس میتونه بر چیده بشه و لاغیر. آقای باقر لاریجانی معاون چندین ساله وزیر بهداشت اعلام کنه چرا تعداد پزشکان ایران به نسبت جمعیت نصف تاجیکستان است؟ آیا امکانات ایران کمتر از تاجیکستان است؟
ناشناس۱۰۴۷۵۹۳۱۳:۱۵:۳۲ ۱۳۹۸/۵/۲۲
سایت محترم الف لطفا در اطلاع رسانی دقیق عمل کنید مخصوصا در حوزه فساد نظام سلامت تعرفه های درمانی تشخیصی یک شبه بین 3 تا 5 برابر افزایش یافته 90 درصد بودجه طرح به جیب پزشکان ریخته شده است
ناشناس۱۰۴۷۶۵۰۱۳:۴۴:۴۵ ۱۳۹۸/۵/۲۲
تا 400 درصد بالا بردن لیست داده بودن
ناشناس۱۰۴۷۶۱۵۱۳:۲۹:۱۹ ۱۳۹۸/۵/۲۲
شما یک مورد از طرحهای موفق کلیه مدیران این مملکت نام ببرید در طول این سالها به جز هزینه کردن از جیب ملت و بیت المال هیچ اندوخته در کارنامه ندارند و اگر این طرح موفق می شد باید شک می کردیم.
هادي۱۰۴۷۶۴۰۱۳:۴۱:۳۷ ۱۳۹۸/۵/۲۲
بيشتر از پزشكان براي بيماران مفيد بوده است . بيماران در بيمارستان بستري ميشوند و فقط ١٠ درصد هزينه و يا كمتر را پرداخت مي كنند ، كارانه پزشكان يك سال عقب تر پرداخت ميشود، بعد از يك سال با اين تورم چيزي دست پزشكان طرحي نمي رسد!
ناشناس۱۰۴۷۶۹۷۱۴:۱۷:۳۰ ۱۳۹۸/۵/۲۲
تا زمانی که انحصار در پزشکی از بین نره و پذیرش قطره چکانی باشه وضعیت همینه. ایران از سوریه و فلسطین هم کمتر پزشک داره به نسبت جمعیت.
ناشناس۱۰۴۷۷۰۱۱۴:۱۹:۴۵ ۱۳۹۸/۵/۲۲
بیمه سلامت خیلی هم خوب بوده
ناشناس۱۰۴۷۷۰۹۱۴:۲۲:۲۵ ۱۳۹۸/۵/۲۲
در ایران درآمد هر پزشک با هزار کارگر برابر است ولی مالیات پزشک کمتر از یک کارگر است.
ناشناس۱۰۴۷۷۱۱۱۴:۲۳:۴۴ ۱۳۹۸/۵/۲۲
درآمد یک پزشک متخصص ماهی ۳۰۰ میلیون. درآمد یک دندانپزشک ماهی ۱۵۰ میلیون. درآمد یک پزشک عمومی ماهی ۳۰ میلیون .
ناشناس۱۰۴۷۷۲۹۱۴:۴۰:۵۳ ۱۳۹۸/۵/۲۲
قاضی زاده کاری کرد که یه ترم اولی پزشکی به خودش بگه دکتر و فکر کنه که همه دنیا ایجاد شده که در خدمت اون باشه و دیگه به قله موفقیت رسیده و ... .

پربحث‌های دیروز

 1. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

 2. هدیه پوتین به پادشاه سعودی

 3. کدام دولت رکورددار رکود مسکن است؟

 4. وزیر صمت: واردات خودرو آزاد نمی‌شود/ در مورد وزارت بازرگانی تابع قانون هستیم

 5. چراغ سبز دیوان عدالت به رانت تحصیلی فرزندان اساتید دانشگاه آزاد

 6. توکلی خطاب به دیوان عدالت اداری: تبعیض به نفع فرزندان اساتید علوم پزشکی را متوقف کنید

 7. طلسم منامه باز هم نشکست؛ شکست تلخ ایران مقابل بحرین در اولین آزمون جدی ویلموتس

 8. ایرانی‌ها چقدر ملک در ترکیه می‌خرند؟

 9. کاش از اهل رسانه مشورت می گرفتید

 10. روحانی: امید به زندگی در بین مردم به ۷۶ سال ارتقاء یافته/ شاهد کاهش رشد نرخ تورم و رشد مثبت اقتصاد هستیم

 11. تأثیر ژن خوب استادزاده‌ها در نتایج کنکورشان

 12. امیرآبادی فراهانی: محرمانه‌بودن اطلاعات مسئولان مصوبه مجمع تشخیص است

 13. اردوغان دلیل حمله به سوریه را اعلام کرد/ اتحادیه عرب هیچ مشروعیتی ندارد

 14. کنسرت‌های خالی خوانندگان ایرانی در خارج از کشور

 15. جزئیاتی از زیردریایی فاتح؛ غول ۵۰۰ تُنی ایران + عکس

 16. دیشموک؛ شهری پر از رسم و رسوم‌های غلط

 17. تجمع خانواده شهدای پلاسکو در مقابل شهرداری

 18. نامه فیلترینگ «گوگل‌پلی» صحت دارد

 19. واکنش نوبخت به اعتراض مردم درباره حذف یارانه: بی‌خبر هستم

 20. یارانه ۲۴ میلیون ایرانی قطع می‌شود

 21. برخورد مرگبار نیسان و پژو در جاده چالوس + عکس

 22. ژنرال بازنشسته آمریکایی: عملیات ترکیه با چراغ سبز ترامپ بود

 23. با رفتار محمدی حجاب را نهادینه کنیم

 24. لودریان طرح فرانسه برای گنجاندن «فرابرجام» در برجام را تشریح کرد

 25. دولت با تعطیلی پنجشنبه‌ها مخالفت کرد

پربحث‌های هفته

 1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

 2. حضور زنان در ورزشگاه‌ها و مطالبه ما از دولت

 3. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

 4. جایگاه بانوان آزادی حفاظ کشی شد (عکس)

 5. انتقاد از مجازات خفیف دختر پورشه سواری که گفت: کشتم که کشتم، دیه‌اش را می‌دهم

 6. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

 7. یک عکس؛‌ یک شرح | آفریدگار کماندار و تیرهایی رو به آینده! ...

 8. شوخی کاربران فضای مجازی با پراید

 9. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

 10. طرح نمایندگان برای حذف زبان انگلیسی از برنامه مدارس

 11. قوانین نباید مردم را مجرم کند

 12. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 13. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

 14. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

 15. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

 16. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

 17. بانوان پرشور، ملی‌پوشان قدردان و تلاش ناکام برای فتنه‌گری

 18. انفجار در نفتکش ایرانی در دریای سرخ/ اطلاعیه شرکت ملی نفتکش/ هیچ حریقی رخ نداده و خدمه همگی سالم‌اند

 19. فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی/ وزارت بهداشت برنامه ندارد ؛ هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

 20. تصویری از نمای ویلای شبنم نعمت‌زاده

 21. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

 22. دیوار انحصار وکالت ترک برداشت

 23. درگیری فیزیکی رئیس هیئت مدیره مترو با کارمند معترض

 24. نماینده اسبق و مدیر فعلی با حقوق ۸۵ میلیون در یکی از وزارتخانه ها/ به رغم ممنوع الخروج بودن این فرد وی به خارج رفت

 25. حذف بازیگر زن سینما بعد از سفر اربعین!

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

  2. یک عکس؛‌ یک شرح | آفریدگار کماندار و تیرهایی رو به آینده! ...

  3. شوخی کاربران فضای مجازی با پراید

  4. طرح نمایندگان برای حذف زبان انگلیسی از برنامه مدارس

  5. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

  6. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

  7. فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی/ وزارت بهداشت برنامه ندارد ؛ هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

  8. دیوار انحصار وکالت ترک برداشت

  9. برای «مونا»هایی که نمی توانند رئیس دستگاه قضا را ببینند...

  10. انتقاد حناچی به ساخت بزرگراه طبقاتی صدر

  11. از زرنگی های خیابانی تا فرار مالیاتی ؛ کار خودشونه یا کار خودمون؟

  12. بازخوانی پرونده جنجالی شهلا جاهد و ناصر محمد‌خانی/ ناگفته‌های سردار طلایی از صحنه قتل لاله/ آخرین لحظات شهلا قبل از اعدام

  13. چراغ سبز دیوان عدالت به رانت تحصیلی فرزندان اساتید دانشگاه آزاد

  14. محسنی اژه‌ای: فساد در برخی دستگاه‌ها وجود دارد، اما سیستماتیک نیست

  15. چهارشنبه سفید ریشه‌کن شد/ در طرح ناظر برخورد تندی نداشته و محترمانه تذکر دادیم/ تا آخرین نفس به مسیر خود ادامه می‌دهیم

  16. مدیریت‌های سینوسی در وزارت بهداشت ؛ از طب ملی و رایگان تا کتاب کالیفرنیا و تعرفه گذاری آمریکایی

  17. تأثیر ژن خوب استادزاده‌ها در نتایج کنکورشان

  18. وزیر کشور: جلوی رشد فزاینده طلاق را گرفته‌ایم

  19. واکنش شهرداری تهران به اعتراض کارمندان مترو

  20. مخالفت صریح منابع طبیعی مازندران با انتقال آب خزر

  21. درس‌های لردگان به روایت عباس عبدی

  22. دیشموک؛ شهری پر از رسم و رسوم‌های غلط

  23. نامه فیلترینگ «گوگل‌پلی» صحت دارد

  24. سخنگوی قوه قضائیه: با قصور دستگاه‌ها در انجام وظایف خود برخورد میکنیم

  25. تحریف سخنان امام‌جمعه شیراز در خصوص روز کوروش

  آخرین عناوین