طرح افزایش ظرفیت رشته های پزشکی و شکستن انحصار پزشکی

جمعی از فارغ التحصیلان دانشگاه شریف، گروه تعاملی الف،   3980519087 ۳۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
طرح افزایش ظرفیت رشته های پزشکی و شکستن انحصار پزشکی

چند سال پیش وزیر بهداشت وقت گفته بود: "اوایل فکر می کردم، ۲۰ هزار پزشک عمومی بیکار داریم ولی با پرداختی ۱۷ میلیون تومانی هم بیش از ۱۵۰۰ پزشک نیامدند یعنی یا این تعداد پزشک عمومی بیکار نداریم یا آنها فقط شماره نظام پزشکی دارند و دیگر پزشک نیستند." فارس نیوز 4/3/94

همین یک جمله از قول وزیر سابق بهداشت سابق کافی است تا چالش و مشکل حادی بنام انحصار در حرفه پزشکی در کشور نمایان شود. در این رابطه چند نکته دیگر نیز قابل ذکر و تامل است:
1- بر اساس استانداردهای سازمان جهانی بهداشت (WHO)، سرانه پزشک در ایران یک سوم استاندارد جهانی است. ادغام مسولیت آموزش پزشکی با متولیان بهداشت و بیمارستان‌ها و نیز مدیریت و حتی نرخ گذاری و سهمیه بندی محصولات دارویی توسط دینفعان این موضوع، منجر به تعارض منافعی آشکار شده که متولیان امر می‌توانند با این حربه و به بهانه های واهی و کم اهمیت، انحصاری ناروا برای قشری خاص ایجاد نمایند. متاسفانه متولیان امر آموزش پزشکی بجای دغدغه مندی منافع عمومی مردم، با ایجاد محدودیتی شدید در پذیرش کنکور پزشکی، سلامتی جامعه را به گروگان گرفته اند و بسیاری از مفاسد و ناکارامدی‌ها از جمله کاهش کیفیت خدمات درمانی، افزایش هزینه ها، خطاهای پزشکی و نیز زمان انتظار برای دریافت این خدمات را سبب می‌‌شود. آیا این تعارض منافع منشا بسیاری ار سیاست گذاری های غلط نیست. نظام غلط پرداخت کارانه که گاهی تا مبلغ 600 میلیون تومان پرداختی ماهانه برای یک پزشک فراهم میکند منجر به کشش و مطلوبیت غیر منطقی شده است که نمود آن تقاضای بیش از ششصد هزار نفری برای رشته های علوم تجربی در کنکور است که عمدتا برای رشته پزشکی متقاضی هستند در حالیکه سالانه بر خلاف نیاز کشور، تنها دو هزار داوطلب پذیرفته می‌شوند.

2- مطابق تحلیل‌های انجام شده، چنانچه ظرفیت پذیرش پزشکی دانشگاه‌ها حد اقل 3 برابر افزایش نیابد، طی 10 سال آینده وضعیت انحصار پزشکی به مراتب اسفناکتر شده و به تبع آن فاصله بین عرضه و تقاضای خدمات پزشکی و هزینه‌های پزشکی نیز غیر قابل تصور خواهد شد. هرچند برای معقول کردن بازار عرضه و تقاضا، لازم است تا ظرفیت موجود به 7 برابر افزایش یابد. با توجه به اینکه هم اینکه به اندازه نیاز 10 سال آتی کشور مهندس تربیت شده، پیشنهاد می‌شود با تخصیص فضاهای آموزشی، بودجه و امکانات وزارت علوم به وزارت بهداشت یا حتی تربیت پزشک توسط وزارت علوم، سرعت رشد این حرکت را چند برابر کرده و در نتیجه ضمن کاهش هزینه های سلامت جامعه، تعداد بیشتری جوان تحصیلکرده رشته پزشکی را به چرخه اشتغال در این حوزه وارد نمود. با این استراتژی علاوه بر کاهش بیکاری در فارغ التحصیلان رشته های مهندسی، انحصار پزشکی نیز شکسته شده و هر دوی این تصمیمات در نهایت به نفع جوانان و جامعه تمام خواهد شد. این مساله در مدلسازی های رایانه ای نیز قابل اثبات است.


3- برای رفع تعارض منافع یادشده، ضرورت دارد مجددا مانند گذشته، آموزش پزشکی به زیرمجموعه وزارت علوم برگشته و سایر نهادهای سیاست‌گذار و ناظر بر نظام سلامت و هم چنین بیمه‌ها از شمول اداره توسط وزارت بهداشت خارج شوند. طبیعی است نهادهای سیاست گذار کشور مانند وزارت علوم، شورای رقابت و سازمان حمایت از مصرف کننده نیز میتوانند با اخذ مشاوره های لازم از پزشکان متعهد، ضرورت‌ها و ملاحظات خاص تخصصی را در فعالیت‌های مربوطه لحاظ نمایند. آنچه مهم است این است که اولویت اصلی که همان اصل عدم تعارض منافع، عدم انحصار و مصالح عمومی جامعه باید در تصمیم گیری ها مرجح بوده و ملاحظات انسانی و تخصصی مسایلی است که باید برای رفع آن تدبیر دیگری اندیشید.


4- توسعه و رشد اقتصادی کشور زمانی محقق می شود که بازارهای اصلی مصرف به صورت رقابتی و با انگیزه های افزایش بهره وری، کشش مناسبی برای ارتقاء دانش فنی و مهندسی ایجاد نماید. مدیریت بیمارستان‌ها به عنوان یکی از بزرگترین بنگاه‌های اقتصادی و بازار خدمات کشور، در حاکمیت پزشکانی است که لازم است از تخصص آنها در رشته خودشان استفاده شود و بجای آن از مدیران اقتصادی در حوزه اقتصاد بهداشت و درمان استفاده شود که با بالاتر بردن بهره وری در اقتصاد پایه و بزرگ سلامت و درمان صرفه جویی قابل توجه ای در بودجه عمومی ایجاد گردد و به تبع آن زمینه کشش بازار مناسب برای صنعت کشور فراهم سازد و از خروج خیل زیاد نخبگان کشور به دلیل نبود بازار کار مناسب جلوگیری نماید.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۴۲۷۱۲۱۲:۳۳:۱۲ ۱۳۹۸/۵/۱۹
بعید است کسی حریف مافیای پزشکی شود!!!
ناشناس۱۰۴۲۷۷۰۱۲:۵۹:۲۲ ۱۳۹۸/۵/۱۹
فارغ التحصیلان شریف مگر پزشکی می خوانند.
ناشناس۱۰۴۵۷۴۵۰۷:۴۶:۵۱ ۱۳۹۸/۵/۲۱
مدیریت و اقتصاد خوانده اند.
ناشناس۱۰۴۲۸۶۱۱۳:۴۱:۵۷ ۱۳۹۸/۵/۱۹
احتمالا بچه های اینها پشت کنکور مانده اند میخواهند به این بهانه آنها را وارد دانشگاه کنند
ناشناس۱۰۴۴۸۹۴۱۵:۲۷:۱۵ ۱۳۹۸/۵/۲۰
فرزندان بچه های شریف عموما به خاطر پدرانشان از آی کیو بالایی برخوردار هستند و نوعا مانند پدرانشان به مهندسی علاقمند هستند.منتهی در انحصار بازار خدمات سلامت ، جایی برای رشد و خدمات مانند مهندسی پزشکی نمیماند و محصولات واراداتی با کیفیت پایین حاصل این سو ء مدیریت است و نتیجه آن نبود بازار و خروج مهندسین از کشور هست که سازندگان اصلی کشور هستند .چرا که تولید ثروت بدست مهندسین است
دانش آموخته دانشگاه علوم‌پزشکی تهران۱۰۴۲۹۲۷۱۴:۲۰:۵۴ ۱۳۹۸/۵/۱۹
از نویسندگان این مقاله تقاضا دارم منابع خودشون در مورد آمار کمبود پزشک رو هم ارائه بدهند. چون واضحه که طبع اعلام رسمی وزارت بهداشت تا سال ۱۴۰۴ هیچ کمبود پزشکی در کشور وجود نخواهد داشت. خبرگزاری های معتبر و خود وزارتخانه هم این را اعلام کرده اند. ضمن اینکه فکر کنیم ظرفیت پزشکی را می شود هفت برابر کرد یعنی هیچگونه اطلاعی از آموزش پزشکی نداریم و نمی‌دانیم برای آموزش پزشکی نیاز به دیدن بیمار؛ کلاس آناتومی؛ کشیک های سنگین و ... است و کلاس درس و متقاضی کافی نیست. بهتر است مانند کشورهای پیشرفته هر تحلیلی به کارشناسان خود سپرده شود. فارغ التحصیل دانشگاه شریف لزوما هیچ اطلاعی از نحوه ی آموزش پزشکی و اقتصاد سلامت ندارد. این کار به جز کاهش کیفیت آموزش پزشکان و نیز افزایش پزشکان سهمیه ای و پزشکان پولی فایده ای نخواهد داشت. https://www.tabnak.ir/fa/news/917084/%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%B8%D8%B1%D9%81%DB%8C%D8%AA-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%86%DA%A9%D9%88%D8%B1-%DB%B9%DB%B8 https://www.farsnews.com/news/13980515000296/%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%DB%B1%DB%B0%DB%B0-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF%DB%8C-%D8%B8%D8%B1%D9%81%DB%8C%D8%AA-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%DB%8C-%D8%B7%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D9%84%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%AE%DB%8C%D8%B1 https://www.yjc.ir/fa/news/7018263/%D9%85%D8%A7%D9%81%DB%8C%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%86%DA%A9%D9%88%D8%B1-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D9%86%D8%A8%D8%A7%D9%84-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%B8%D8%B1%D9%81%DB%8C%D8%AA-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D9%87%D8%A7%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%B3%D8%A6%D9%88%D9%84%D8%A7%D9%86%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%B3%D9%88%D8%AF%D8%A7%DB%8C-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%E2%80%8C%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D9%81%D8%B1%D8%B2%D9%86%D8%AF%D8%B4%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%A7-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%86%D8%AF
ناشناس۱۰۴۵۸۵۰۱۰:۴۳:۱۳ ۱۳۹۸/۵/۲۱
آمار شما هم که ازخودتون هست!!!
ناشناس۱۰۴۷۷۸۷۱۵:۲۸:۵۰ ۱۳۹۸/۵/۲۲
بهترین راه این است که آموزش پزشکی از حوزه وزارت بهداشت خارج شود و به وزارت علوم واگذار شود مثل بقیه رشته ها
افسانه اسدنیا۱۰۴۳۰۵۳۱۵:۲۱:۰۳ ۱۳۹۸/۵/۱۹
بحث کاملا درستی بود
ناشناس۱۰۴۹۵۱۲۱۷:۲۸:۴۱ ۱۳۹۸/۵/۲۳
درود .وقتی یه مهندس دانشگاه شریف در مورد مسایل پزشکی نظر میده از این بهتر نمیشه
دکترای مهندسی صنایع شریف۱۰۴۳۱۶۰۱۶:۱۳:۵۹ ۱۳۹۸/۵/۱۹
..طرح جمع میشه.میگید نه نگاه کنید پزشک یعنی آخر پول و ثروت و قدرت
ایرانی۱۰۴۳۱۹۴۱۶:۳۱:۱۱ ۱۳۹۸/۵/۱۹
ظرفیتهای پزشکی پولی اضافه شده و این رشته بیشتر از گذشته در قبضه سهمیه ها و همچنین پولدارها قرار گرفته است.می توانید در دفترچه انتخاب رشته ملاحظه فرمایید.
ناشناس۱۰۴۳۲۵۷۱۷:۱۲:۲۴ ۱۳۹۸/۵/۱۹
احسنت حرف دل مردم بینوا را زدی.
ناشناس۱۰۴۵۲۰۸۱۷:۵۸:۵۰ ۱۳۹۸/۵/۲۰
مردم بینوا به خصوص در استانهای محروم وقتی کیفیت پزشکان محل زندگیشان با طرحهای پوپولیستی افزایش ظرفیت پزشک و به دنبال اون تربیت پزشک فله ای پایین بیاید مجبورند چند برابر هزینه کنند و چندین و چند پزشک عوض کنند تا درمان شوند ؛ آیا با تربیت زیاد مهندس بینشان رقابت ایجاد شد و کیفیت مهندسان کشور بالا رفت ؟
ناشناس۱۰۴۳۳۰۱۱۷:۴۵:۴۸ ۱۳۹۸/۵/۱۹
عالی حرف دل مردم و نخبگان رو زدید
زریر عباسی۱۰۴۳۳۲۰۱۷:۵۶:۴۴ ۱۳۹۸/۵/۱۹
وزارت بهداشت ما بیشتر از آنکه وزارت بهداشت باشد وزارت رفاه پزشکان است . حقیقتا چرا باید وزیر بهداشت حتما پزشک آنهم پزشک متخصص باشد ؟! امکان ندارد وزیر بهداشت یک دانش آموخته رشته بهداشت و یا دانش آموخته رشته پرستاری ووو باشد ؟!
ناشناس۱۰۴۳۴۷۷۱۹:۵۵:۴۹ ۱۳۹۸/۵/۱۹
اخوی وزیر فعلی که اصلا نه تنها پزشک نیست پيراپزشک هم نیست
ناشناس۱۰۴۳۳۶۳۱۸:۳۰:۰۶ ۱۳۹۸/۵/۱۹
این همه گفتین آخرش ظرفیت پزشکی امسال رو کمتر از پارسال کردن. شماها حریف مافیای پزشکی نمیشین. وزیر بهداشت اومد گفت کمبود پزشک نداریم یعنی کسی دیگه حریف مافیا نمیشه.
ناشناس۱۰۴۳۴۷۵۱۹:۵۳:۵۹ ۱۳۹۸/۵/۱۹
جالبه مردم نظر میدن پزشکان میگن مردم عوامن. نخبه ها و شریفیها نظر میدن پزشکان میگن به مهندسها چه ربطی داره؟ پس به کی ربط داره؟ حتما فقط و فقط خود پزشکان باید نظر بدند که تا 1000 سال دیگه بتونن انحصارشون رو حفظ کنند مردم و نخبگان بیدار شدند و نخواهند گذاشت پزشکان منافع خودشان را به همه تحمیل کنند.
ناشناس۱۰۴۴۸۱۱۱۴:۴۸:۳۳ ۱۳۹۸/۵/۲۰
بنده خودم مهندسی خوندم. بهتون میگم امروز اسما مهندس زیاد داریم اما مهندس باسواد خیلی کمه چون سیاستهای بی رویه افزایش ظرفیت در این رشته ها اجرا شد. اگر میخواید ده سال دیگه تعداد زیادی پزشک بیسواد وجود داشته باشه حتما باید ظرفیت پزشکی رو سه برابر کنید.
ماری۱۰۴۹۱۵۳۱۳:۴۹:۱۶ ۱۳۹۸/۵/۲۳
درست میگین شما. دکتر طب در این مملکت اغلب بدون آگاهی از ابتدائیات علوم انسانی بدون مطالعه روانشناسی و فرهنگ چنان از موضع بالا و قدرت همه را عوام می پندارند که فقط مایه تاسف است. بسیاری از آنها حتی سپاسگزارم را با ذ می نویسند و یک جلد کتاب در عمرشان نخوانده اند به مردم توهین هم میکنند. پزشکی در آلمان و برخی کشورها یک شغل خدماتی صرف است
مهدی۱۰۴۳۵۴۳۲۰:۵۳:۱۱ ۱۳۹۸/۵/۱۹
من مهندس بیکارم ولی تورو خدا ظرفیت پزشکی رو مثل رشته های مهندسی نکنین که به خیل مهندسا ی بیکار پزشکای بیکار هم اضافه شن
ناشناس۱۰۴۳۶۳۷۲۲:۰۲:۲۵ ۱۳۹۸/۵/۱۹
ببین حسادت و بیسوادی چه میکنه!
علیرضا۱۰۴۳۶۹۶۲۲:۳۸:۵۳ ۱۳۹۸/۵/۱۹
جالب اینه که اکثرا فحش و ناسزا علیه پزشکان میدن ولی همین ها بچه هاشون رو میفرستند تجربی تا دکتر بشن جالب تر اینه که از دید اینها همه پزشکان پول دوست هستند ولی بچه ها رو میفرستند پزشکی تا پولدار بشن . در هر رشته و شغلی آدم خوب و بد هست . بهتره مهندسین دانشگاه شریف در مورد مسائل مربوط به رشته خودشون اظهار نظر کنند.
ناشناس۱۰۴۳۷۹۷۲۳:۵۸:۵۸ ۱۳۹۸/۵/۱۹
بزرگان که میرن خارج ما را هم سهمیه ایها چالمون کنند.
ناشناس۱۰۴۳۹۰۲۰۲:۲۴:۵۴ ۱۳۹۸/۵/۲۰
بهتر است گزینش پزشکان مثل اکثر کشورها به وزارت علوم سپرده شود تا جلوی مافیای پزشکی گرفته شود . اگر قرار باشد پزشکان توسط وزارت بهداشت گزینش شوند پس باید مهندسان هم توسط وزارت صنعت گزینش شوند و اقتصاددان ها و حسابداران هم توسط وزارت اقتصاد و .. پس دیگر چه نیازی به وزارت علوم
ناشناس۱۰۴۳۹۳۹۰۴:۵۶:۵۲ ۱۳۹۸/۵/۲۰
متاسفانه کسی حریف انحصار پزشکی نمیشه، اگه در جامعه پزشک زیاد داشته باشیم ، کسایی که واقعا کارشون خوب باشه زود معروف میشن و همیشه مشتری های بیشتری دارند و درآمد بیشتر
ناشناس۱۰۴۴۲۱۳۱۰:۲۷:۱۰ ۱۳۹۸/۵/۲۰
چرا استانداردهای زندگی را ارتقا نمیدهیم که اینقدر محتاج دارو و درمان نباشیم و مشکل پزشک هم خود بخود حل میشود
ناشناس۱۰۴۴۳۵۳۱۱:۴۰:۰۴ ۱۳۹۸/۵/۲۰
از هر شهرستان به صورت سهمیه ای چندین پزشک عمومی وانواع متخصص بگیرید که واقعا الان فاجعه هست شهر ما با ۲۰۰ هزار جمعیت یک جراح نداره .تا موقعی که مریض میرسه مشهد بیچاره تلف میشه
مرتضی۱۰۴۴۳۸۹۱۱:۵۴:۴۸ ۱۳۹۸/۵/۲۰
.. یه سوال چرا با وجود اینکه در بسیاری از کشورهای جهان اول انتظار برای دیدن پزشک متخصص از چند روز تا چند هفته هست و لیست انتظار جراحی به چند ماه میرسد ولی افزایش ظرفیت پذیرش به ذهنشون نخورده ..
ناشناس۱۰۴۴۸۰۶۱۴:۴۵:۵۷ ۱۳۹۸/۵/۲۰
پزشکی رو هم بدن وزارت علوم تا فاتحه شو مثل رشته های مهندسی بخونه. اینکه دانشجوی مهندسی شریف انصراف میده و میره پزشکی میخونه نشون میده اجرای چنین طرح های عوامانه ای چه گرفتاری هایی ایجاد میکنه.
ناشناس۱۰۴۴۸۱۹۱۴:۵۱:۰۲ ۱۳۹۸/۵/۲۰
حالا این دوستان فارغ التحصیل شریف احیانا از خودشون سوال نمیکنن چرا بعضی دوستانشون انصراف میدن میرن پزشکی میخونن؟ قطعا اگر ظرفیت های مهندسی اینقدر بی رویه بالا نمی رفت این اتفاق نمیفتاد. حالا چون سیاست وزارت علوم بد زده به مهندسی باید پزشکی رو هم بدن وزارت علوم تا همون رویه رو بره..
محمد ماکویی۱۰۴۵۲۳۵۱۸:۱۲:۲۲ ۱۳۹۸/۵/۲۰
کاملا ساده انگارانه است که فکر کنیم با پذیرش تعداد زیادی دانشجوی پزشکی, ارزش یا به عبارت بهتر قیمت پزشکان پایین می آید. این امر متعلق به کشورهای دارای اقتصاد آزاد است که نظام عرضه و تقاضا قیمت ها را تعیین می کند. در کشور ما اگر پزشک زیاد شود و وزارتخانه تغییری در تعرفه ها ندهد( که نمی دهد) افزایش تعداد پزشک فقط بر میزان پزدادگی( از لحاظ کمی) و دلسوختگی(از نظر کیفی) تاثیر قابل قبول خواهد گذاشت!
عوام۱۰۴۸۲۰۳۲۰:۵۳:۲۶ ۱۳۹۸/۵/۲۲
رشته های مهندسی با پذیرش دانشجوی فله‌ای به‌ بدبختی و بی‌سوادی کشوندن حالا نوبت پزشکی شده همین حالا هم پزشک متخصص کم داریم نه عمومی احتمالا بچه های چند تا نمایندگان پشت کنکور موندن وگر نه اینا هم فکر مردم نیستن
الینا۱۰۴۸۲۶۱۲۱:۴۲:۵۳ ۱۳۹۸/۵/۲۲
بیچاره بچه های ماقربانی سهمیه ومشکلات مالی میشن.هرکی امکانات بیشتری داره درس میخونه.استعدادکیلویی چند؟
ناشناس۱۰۴۹۸۳۷۲۰:۱۸:۳۳ ۱۳۹۸/۵/۲۳
مافیای پزشکی شکسته خواهد شد دیر یا زود

پربحث‌های اخیر

 1. چرا روحانی عصبانی است؟

 2. "چَت" جنجالی سعید ملایی با فدراسیون جهانی/ سناریو از پیش طراحی شده برای پناهندگی + سند

 3. توسعه نیروگاه بوشهر، توقف ناپذیری قطار هسته ای ایران

 4. درددل های مردم با وزیر کار روحانی درباره بیکاری

 5. استیگلیتز: آثار و نتایج آزادسازی بازار سرمایه، نفرت انگیز بوده اند/ مردم حق دارند که حس کنند فریب خورده اند

 6. جانباز قمی پس از خودسوزی، فوت کرد

 7. جزئیاتی از میدان جدید نفتی نام‌آوران/ زنگنه: حجم مخزن تازه کشف شده ۲۲میلیارد بشکه است

 8. روحانی: پرونده‌سازی برای افراد هنر نیست!/ با هم دوست باشیم

 9. روحانی: کافران وقتی پیمان اول را می‌شکستند، پیامبر پیمان دوم را می‌بست

 10. افزایش قیمت برخی خودروها/ پراید ۱۱۱ به ۵۲ میلیون تومان رسید + جدول

 11. علی مطهری: حکومت اسلامی می‌تواند در موضوع «چندهمسری»دخالت کند

 12. معاون سازمان امور مالیاتی: ۶۰درصد پزشکان از مالیات فراری‌‎اند/ ۳۵هزار تا ۴۰هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم

 13. ماجرای ماموریت‌های بی‌بازگشت چهره‌های خبری صداوسیما/ از اسماعیل فلاح چه خبر؟

 14. رئیسی: مصمم‌تر از همیشه با فساد مبارزه خواهیم کرد و مردم را در جریان قرار می‌دهیم

 15. رئیسی: هیچ گونه حاشیه و حاشیه سازی نباید دست اندرکاران را در امر مبارزه با فساد گرفتار کند

 16. حدادعادل: در انتخابات مجلس شرکت نمی‌کنم

 17. رئیس اسبق بانک مرکزی: ماجرای تخلف ۲ میلیارد دلاری به دولت خاتمی و روحانی مربوط است

 18. دستگیری حفاران و متجاوزان«جنگل های هیرکانی»

 19. حمله به قبرستان یهودیان

 20. سلمان خدادادی: افرادی که درباره زندگی شخصی‌ام اخلاق را زیر پا گذاشتند به خدا واگذار می‌کنم

 21. خبر خوش برای بازنشسته‌ها

 22. ناصر ایمانی: روحانی تسويه حساب‌های خود را پشت تريبون عمومی انجام می‌دهد/ حرف‌های رئیس‌جمهور رنگ و بوی سياسی دارد

 23. سرقت ۳ میلیاردی دختر جوان از خانه مهندس

پربحث‌های دیروز

 1. شعار اعتراضی مردم یزد: روحانی حیا کن آمریکا رو رها کن

 2. جرم حداد عادل چیست؟

 3. جمعه‌های فرصت ساز برای فرصت طلبان / سخنی با آیت الله علم‌الهدی 

 4. روحانی: هر کسی که به فساد آلوده است باید با او برخورد شود/ در این دولت یک ریال یا یک دلار گم نخواهد شد

 5. پاسخ ۱۲ روز قبل رئیسی به اظهارات امروز روحانی: با سیاسی‌کاری و دوقطبی‌سازی مبارزه با فساد را ترک نمی‌کنیم

 6. واکنش حسن روحانی به شعارهای منفی

 7. حسین شریعتمداری: مگر چند نفر مُرده‌اند؟!

 8. آخرین خبر درباره حضور قالیباف و حدادعادل در انتخابات مجلس/ سخنرانی پرحاشیه روحانی در یزد/ قوچانی: طرح اصلاح‌طلبان مانند بنگاه‌های دوست‌یابی است

 9. مرعشی: رای روحانی زیر ۴ درصد بود/ در بکارگیری آدم‌های صالح، انتظار بیشتری از روحانی داشتم/ نظارت استصوابی را قبول داریم اما.../ رشد اقتصادی ۸ درصد بدون کار با دنیا نمی‌شود

 10. دست‌نوشته‌های مردم یزد در حضور روحانی

 11. پاسخ سخنگوی قوه قضاییه به روحانی

 12. مرگ ۱۵ کودک ایرانی به دلیل تحریم‌های آمریکا

 13. سی ان ان: ترامپ تصور می‌کرد ایران برای مذاکره منت خواهد کشید اما برعکس شد !

 14. قدرت هسته‌ای ایران در دل کویر/ آیا «‌فردو» غربی‌ها را به برجام باز می‌گرداند؟

 15. حمله وندال‌ها به آرامگاه مادر نادرشاه

 16. روحانی: هرجا بتوانیم با مذاکره مشکل مردم را حل کنیم یک ثانیه صبر نخواهم کرد

 17. صف‌بندی اصلاح‌طلبان و اصولگرایان برای انتخابات مجلس/ سرلیست‌های احتمالی در تهران چه افرادی خواهند بود؟

 18. افزایش ۵۰ درصدی عوارض ورود به طرح ترافیک

 19. قرار بازداشت «شبنم نعمت‌زاده» تمدید شد/ قاضی مسعودی: آزاد شدن نعمت‌زاده وجود ندارد

 20. زمزمه‌های بودجه۹۹؛ دلار ۸ هزار تومانی و فروش نفت بالاتر از ۵۰۰ هزار بشکه

 21. کف رفتن ۳۰۰ دلار در چشم بهم زدن

 22. طلای ۲۴ عیار در منوی غذا / استیک و بستنی با روکش طلا، یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان!

 23. ماجرای حضور رانندگان مست در بهشت زهرا(س)!

 24. پرویز پرستویی این همه مدت کجا بود؟

پربحث‌های هفته

 1. توهین علی مطهری به یک دانشجو

 2. تبريك! شما وارد «پالرمو» و «سی اف تی» شديد/ برای ورود به مرحله بعد کلید «موافقم» را فشار دهید!

 3. ادب مرد به ز دولت اوست؟

 4. مشکلات کشور برجای خود باقی است حتی اگر آمریکا به دوست خوب ما تبدیل شود !...

 5. پزشکان کلاه خود را قاضی کنند، مردم توان افزایش تعرفه‌های درمانی را ندارند

 6. شعار اعتراضی مردم یزد: روحانی حیا کن آمریکا رو رها کن

 7. مقایسه قیمت بنزین در ایران با همسایگان و دیگر کشورها

 8. بگویید و مردم را خلاص کنید !

 9. مطهری: باید به دانشجوی گستاخ پاسخ قاطع داد/ جمله‌ام درخور یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس بود!

 10. جرم حداد عادل چیست؟

 11. چرا روحانی عصبانی است؟

 12. جزئیات طرح حذف زندان از مهریه/ دیگر کسی به زندان نمی‌رود، حتی اگر مهریه یک سکه باشد

 13. کنترل تجمع در اطراف کنسولگری ایران در کربلا + عکس و فیلم

 14. "چَت" جنجالی سعید ملایی با فدراسیون جهانی/ سناریو از پیش طراحی شده برای پناهندگی + سند

 15. در برجام تضمین های کافی نگرفتیم/ روحانی بد شانسی آورد/ امروز که در موضع قدرت هستیم بهترین زمان برای حل و فصل مسایل مان است

 16. ماجرای مرگ همسایه به خاطر پنچر کردن آمبولانس

 17. دو قطبی ایرانی- اسلامی، فرصت یا چالش؟

 18. جمعیت جهان را یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی دادیم!

 19. مروری بر جملات حاشیه‌ساز علی مطهری!

 20. توسعه نیروگاه بوشهر، توقف ناپذیری قطار هسته ای ایران

 21. چه کسانی عراق و لبنان را به این روز انداختند؟!

 22. درددل های مردم با وزیر کار روحانی درباره بیکاری

 23. طرح برخورد با خانه‌های مجردی

 24. ارائه وثیقه ۲۰۰ میلیاردی «شبنم نعمت‌زاده» به دادگاه

 25. یک عکس، یک شرح | جان چو دیگر شد، جهان دیگر شود...

آخرین عناوین