معمای پیچیده بانک‌های ایرانی ؛ بنگاه‌داری بانک‌ها علت است یا معلول؟!

گروه اقتصادی الف،   3980517100 ۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
معمای پیچیده بانک‌های ایرانی ؛ بنگاه‌داری بانک‌ها علت است یا معلول؟!

کارشناسان می‌گویند بنگاه‌داری بانک‌ها، اقتصاد را ناسالم خواهد کرد که اثرات آن را این روزها در بازارهایی همچون مسکن مشاهده می‌کنیم با این‌حال برخی دیگر معتقدند که بنگاه‌داری بانک‌ها علت نیست بلکه معلول یک اقتصاد بیمار است.

به گزارش الف، چند سالی است که در اقتصاد ایران با پديده بنگاه‌داری بانک‌ها مواجه هستیم. بانک‌ها به جای اينکه تسهیلات را در اختیار تولیدکنندگان قرار دهند، با تشکیل شرکت‌ها و هلدينگ‌ها به سمت بنگاه‌داری رفتند و بخشی از منابع خود را به این سمت بردند. بانک‌ها به عنوان بنگاه مالی می‌بایست منابع مالی را جذب و رسالت تامین مالی را به عهده بگیرند اما ضعف در نظارت و نبود شفافیت باعث شد بانک‌ها به سمت شرکت‌داری بپردازند.

کارشناسان معتقدند اصلاح نظام و ساختار بانک‌ها، یکی از الزامات بهبود در  اقتصاد ایران است اما امروز بانک‌ها بخش زیادی از منابع خود را به سمت ساخت و ساز مسکن و خرید ملک و ساخت مال‌ها برده‌ند و گفته می‌شود  بیشترین تعداد خانه خالی نیز متعلق به بانک‌ها هستند.

 زهرا سعیدی مبارکه سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید برخی بانک‌ها در التهابات بازار مسکن نقش دارند، این بانک‌ها واحدهای مسکونی را ساخته‌اند که خرید و فروش و یا اجاره داده نمی‌شود.

 کارشناسان معتقدند بنگاه‌داری بانک‌ها موجب افزایش نرخ پول و نقدینگی شده که در نهایت در افزایش تورم خود را نشان می‌دهد. آنها می‌گویند ادامه این روند از سوی بانک‌ها نه تنها آن‌ها را از رسالت اصلی خود دور می‌کند، بلکه آن ها را به سمت اقتصاد ناسالم خواهد برد. البته بانک‌ها می‌توانند نسبتی از سرمایه خود را به بنگاه‌داری اختصاص دهند که این نسبت امروز از استانداردهای جهانی و مجوز قانونی قانونگذار فراتر رفته است و شاهد هستیم برخی بانک‌ها تعداد بسیار زیادی شرکت در زیرمجموعه خود دارند.

بانک‌ها قانون را اجرا نکردند

سید ناصر موسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در مورد آسیب بنگاه‌داری بانک‌ها به الف گفت: بانک‌ها براساس قانون رفع موانع تولید موظف بودند در مدت ۳سال بنگاه‌ها و شرکت‌های اقماری خود را واگذار کنند و سرمایه حاصل از آن را برای افزایش سرمایه بانک و به عنوان تسهیلات در اختیار صنعت و تولید قرار دهند، علیرغم اینکه بانک‌ها شعار آن را دادند و حتی بانک مرکزی هم بخشنامه صادر کرد اما در عمل این قانون اجرا نشد.

وی با بیان اینکه بانک‌ها برای کسب سود بیشتر بنگاه‌داری می‌کنند و به دنبال برداشتن موانع تولید از سر راه تولیدکنندگان نیستند، افزود: اگر به دنبال رونق تولید و رسیدن به اقتصاد پویا هستیم، بانک‌های کشور باید از بنگاه‌داری دست بردارند  و رسالت خود را انجام دهند. وقتی وام گیرنده توان بازپرداخت ندارد و اقساط خود را نمی‌دهد، بانک اقدام به مصادره  بنگاه‌ اقتصادی تولیدکنندگان می‌کند و آن را به تملک خود در می‌آورد در حالی که آن ها هنوز به پول نرسیدند و همه بنگاه‌هایی که بانک ها به این طریق صاحب شدند، تعطیل و نیمه تعطیل است، زیرا بانک‌ها بنگاه‌دار خوبی هم نبوده و نیستند.

موسوی لارگانی گفت: بانک‌ها باید به تولیدکنندگانی که مشکل دارند، برای بازپرداخت وام‌ها فرصت بدهند تا آنها بتوانند بدهی خود را پرداخت کند. بانک‌ها با بنگاه‌داری اولویت نخست در پرداخت تسهیلات را به شرکت‌های خود می‌دهند و بنگاه‌های دیگر و تولید با کمبود سرمایه در گردش مواجه می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس تاکید کرد: قطعا اگر بانک‌ها به بانکداری بپردازند سود بیشتری از بنگاه‌داری به دست می‌آورد و توجیه آنها برای شرکت‌داری قابل قبول نیست.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه درصد بنگاه‌داری بانک‌ها بسیار بالاتر از استاندارها و مجوزهاست، گفت: بانک‌ها وارد معاملات و خرید زمین و ساخت و ساز مسکن شدند که این موضوع باعث شده نه در بانکداری موفق باشیم و نه تولید رونق و جان بگیرد.

بنگاه‌داری بانک‌ها، معلول یک بیماری؟

سید بهاالدین حسینی هاشمی، کارشناس اقتصادی و مدیر اسبق بانک‌های صادرات، سرمایه و آینده با بیان اینکه بانک‌ها به علل مختلف به بنگاه‌داری روی می‌آورند، می‌گوید: برای بانک‌ها مزیتی وجود دارد که به بنگاه‌داری روی آورده‌اند که ممکن است این مزیت، سودآوری باشد یا اینکه سیاست‌های پولی-بانکی آنها را به سمت بنگاهداری کشانده است.

وی تصریح کرد: وقتی نرخ تسهیلات بانکی دستوری و تکلیفی تعیین می‌شود و قیمت تمام شده پول بالاتر از آن است، یعنی بانک اگر به دیگران وام بدهد، ضرر می‌کنند و سودش منفی خواهد شد، بانک‌ها به سمت معاملاتی که سودآورد است، می‌روند تا بتوانند هم سود سپرده‌ها را بدهند و هم برای سهامداران خود سود ایجاد کنند.

حسینی هاشمی ادامه داد: همچنین در سال‌های متمادی گذشته با توجه به سیاست پولی، بانک‌داری زیان‌ده بود و هست زیرا قیمت تمام شده پول برای بانک‌ها به دلیل وجود موسسات پولی و مالی غیرمجاز بالا می‌رفت در حالی که بانک مرکزی می‌بایست با این موسسات برخورد می‌کرد تا شاهد رقابت ناسالم در بین نظام بانکی نباشیم. بانک‌ها به دلیل موسسات غیرمجاز مجبور شدند برای جلوگیری از خروج سپرده‌ها، سود نامتعارف بپردازند لذا  به سمت  بنگاه‌داری و شرکت‌داری رفتند.

این کارشناس بانکی با تاکید بر اینکه عملیات بانکداری بدون ربا هیچ منعی برای بنگاه‌داری بانک‌ها ندارد، گفت: نه با برخورد دستوری و تکلیفی مشکل بنگاه‌داری بانک‌ها حل خواهد شد و نه سیاست‌های پولی اکنونی، به بانک اجازه می‌دهد به عنوان واسطه وجوه بتواند منافع داشته باشد و بتواند تسهیلات پرداخت کند اما بانک‌ها از بنگاه‌داری سود بیشتری را کسب می‌کنند.

به گفته وی، وقتی نرخ سود بانکی کمتر از تورم باشد، بازارها ملتهب و شاهد هجوم پول‌ها به طرف آن خواهیم بود که این باعث ایجاد تورم و اختلال در اقتصاد می‌شود. در این اقتصاد، بنگاه‌داری بانک‌ها علت نیست، بلکه معلول یک اقتصاد بیماری است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۵۴۲۹۹۱۲:۲۸:۲۰ ۱۳۹۸/۵/۲۷
مشکل از آنجا آغاز شده که بدون نهادینه شدن زیر ساختها، خصوصی سازی در این کشور آغاز شد. هر کس با رانت سرمایه ای گذاشت و بانک و موسسه مالی تاسیس کرد. هدف این بانکها سودجویی و افزایش سرمایه عده ای خاص بود تا با پولهای مردم تیشه به ریشه اقتصاد کشور بزنند. از املاک گرفته تا بازار ارز و سکه تا واردات تا خرید صنایع و کارخانجات به قیمت گلابی. شوربختانه خیلی از بانک های دولتی نیز به دست خصوصی سازی سپرده شد. اوضاع دو دهه اخیر نشان داد که خصوصی سازی باید متوقف شده و بانک ها و بنگاههای خصوصی شده زیر ذره بین دولت قرار گرفته و مقررات سختی بر آنها اعمال گردد.
omid۱۰۵۴۴۱۸۱۳:۳۳:۴۸ ۱۳۹۸/۵/۲۷
مقصر اصلی دولت بیخیال است،وضع امروز که میبینیم بدلیل این است که در این دولت بانکداری ربوی به حد اعلی خود رسید سود بانکی 35-40درصد و نرخ سود وامها با ربح مرکب گاها تا 100درصد هم رسید ، این باعث شد نقدینگی در بانکها بماند و متورم شود(سود بر سود بر سود)،این پولهایی که در بانک ماند و متورم شد باید در چرخه سالم اقتصادی به گردش در می آمد که نیامدو نتیجه ابتدایی رکود و بیکاری همه جانبه و کم شدن نرخ تورم روی کاغذ بود و بعد با از دست در رفتن و ترکیدن این دُمَل چرکی(نقدینگی فریز شده در بانکها) تورم شدید بوجود آمد.دولت تدبیر وامید این کا را کرد که چند صباحی نرخ تورم روی کاغذ را پایین بیاورد و برای خودش تبلیغ کند ولی ظاهرا فکر اینجای قضیه را نکرده بود.
ناشناس۱۰۵۴۹۲۹۱۸:۰۷:۳۲ ۱۳۹۸/۵/۲۷
اخیرا طی گزارش هایی که اسناد آنها در سایت های خبری هم موجود می باشد برای نمونه بانک .. 80 درصد وام های پرداختی را به شرکت های زیر مجموعه خود که بیش از 50 شرکت و هولدینگ می باشد داده است
کارشناس بانکی۱۰۵۵۰۴۱۱۸:۵۹:۲۰ ۱۳۹۸/۵/۲۷
مشکل بانکها ناشی از دخالت سیاست در امور بانکها و دستورات غیر منطقی دولتها و مجلس است .

پربحث‌های اخیر

 1. وزیر خارجه انگلیس: مشخص نیست چه کسی به آرامکو حمله کرده است

 2. وزیر آمریکایی ایران را عامل حمله به آرامکو خواند

 3. وثیقه‌ ۲۰ میلیاردی جوان ۲۵ ساله برای شبنم نعمت‌زاده

 4. آیا روحانی هم به دیدار با ترامپ نیاز دارد؟!

 5. اعلام شرایط فروش نقدی ۴ محصول سایپا

 6. ترامپ: به نفت خاورمیانه نیازی نداریم

 7. یک مصوبه ؛ یک اطلاعیه و چند پر سش از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

 8. حمله به استبداد با پرتقال  

 9. کمیته انضباطی حریف استقلال را نقره داغ کرد

 10. ترامپ: ایران پهپاد ما را خارج از حریم هوایی خودش ساقط کرد

 11. آینده مبهم نتانياهو در انتخابات سرنوشت‌ساز رژیم صهیونیستی

 12. خبر روحانی از همکاری‌های دفاعی ایران و ترکیه

 13. اروپا: پیش از تشخیص مسئول حمله به عربستان باید حقایقی مشخص شوند

 14. پست اینستاگرامی همتی از مذاکرات در ترکیه

 15. راز جوان‌تر شدن ستایش در فصل سوم چیست؟

 16. فغانی: ایران تیم بداخلاق جام جهانی ۲۰۱۸ بود

 17. آمریکا: حمله به آرامکو با «کروز» انجام شد

 18. محرمانگی مداخله بانک مرکزی در بازار ارز

 19. روحانی: جامعه بین‌المللی با اقدامات رژیم صهیونیستی در سوریه مقابله کند

 20. سازمان ملل: عامل حمله به تأسیسات نفتی سعودی هنوز مشخص نیست

 21. هواداران بدون بلیت پشت درهای آزادی ماندند

 22. کاهش یک میلیونی قیمت سراتو/۲۰۶ تیپ پنج ۸۹ میلیون

 23. ثبت نام ‌طرح‌ بیمه سلامت اتباع خارجی

 24. ائتلاف سعودی: حمله به آرامکو از خاک یمن صورت نگرفته است

 25. اردوغان و پوتین دیدار کردند

پربحث‌های دیروز

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 3. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 4. ادغام آموزش پزشکی در وزارت بهداشت به زیان مردم تمام شد/ پزشکی تهاجمی و جراح محور در مدل ایرانی نظام سلامت

 5. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 6. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

 7. حضور شبنم نعمت‌زاده در دادگاه  

 8. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

 9. تصاویری از پالایشگاه‌های عربستان بعد از حملات پهپادی یمن

 10. قرار نبود"چادر" لباس متهمان باشد!  

 11. دیدار حسن روحانی با ترامپ  

 12. توکلی: روحانی از برچسب جناحی بودن اقدامات ضدفساد قوه قضائیه پرهیز کند

 13. وزیر خارجه انگلیس: مشخص نیست چه کسی به آرامکو حمله کرده است

 14. وزیر آمریکایی ایران را عامل حمله به آرامکو خواند

 15. وثیقه‌ ۲۰ میلیاردی جوان ۲۵ ساله برای شبنم نعمت‌زاده

 16. پوشش متفاوت شبنم نعمت‌زاده در دادگاه  

 17. با زندگی مردم چه کردیم؟/ آرزویی که بی‌خانمان‌ها باید به گور ببرند+ نمودار

 18. اعلام شرایط فروش نقدی ۴ محصول سایپا

 19. جزئیات حملات پهپادی یمن به پالایشگاه‌های عربستان  

 20. روایت یک خیانت/ خاک و شن مخلوط با گندم را در این فیلم ببینید

 21. چم سبز (چال کندی)، بهشت ایران  

 22. ترامپ: به نفت خاورمیانه نیازی نداریم

 23. یک مصوبه ؛ یک اطلاعیه و چند پر سش از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

 24. حمله به استبداد با پرتقال  

 25. طلاب جهادی محرم  

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 3. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 4. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 5. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 6. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 7. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 8. زنان را به استادیوم راه بدهید

 9. اظهارات پدر ٰ«سحر خدایاری»/ اجازه سو استفاده به دیگران نمی‌دهم

 10. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 11. پزشکیان: پناهیان وجناحش در مطالبه شفافیت دنبال بهره برداری سیاسی اند

 12. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 13. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 14. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 15. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 16. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 17. دستور بازداشت هنرپیشه هتاک صادر شد

 18. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 19. سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد مکرون برای حفظ برجام موافقت کرد

 20. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

 21. گستاخی سناتور آمریکایی؛ باید به پالایشگاه‌های ایران حمله شود

 22. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 23. اتهام اصلی شبنم نعمت‌زاده

 24. سخنگوی قوه قضائیه: سحر خدایاری در بازجویی‌ها به اشتباه خود اعتراف کرده بود

 25. جمعی از مسئولان قضایی در مراسم ترحیم سحر خدایاری حضور یافتند

پربحث‌های اخیر

 1. اعلام شرایط فروش نقدی ۴ محصول سایپا

 2. اروپا: پیش از تشخیص مسئول حمله به عربستان باید حقایقی مشخص شوند

 3. پست اینستاگرامی همتی از مذاکرات در ترکیه

 4. محرمانگی مداخله بانک مرکزی در بازار ارز

 5. کاهش یک میلیونی قیمت سراتو/۲۰۶ تیپ پنج ۸۹ میلیون

 6. روند کاهشی قیمت خودروهای خارجی در بازار

 7. وزیر صنعت: آرامش بر بازار حکمفرما است

 8. برنج ایرانی ارزان می‌‌شود

 9. انتظار یکساله ۱.۲ میلیون بیکار برای ورود به بازار کار

 10. توضیحات ربیعی درباره حذف سه دهک از یارانه بگیران

 11. اعلام اسامی ۵۰ صنف جدید برای نصب کارتخوان

 12. ابهام در دستورالعمل اثبات ادعای ایرانی بودن کالاهای مظنون به قاچاق

 13. نقش فرهنگ کار در رونق تولید/ ۱۱ ساعت در هفته میزان کار مفید در ایران

 14. همتی: ارتباط بانکی ایران و روسیه با سپام برقرار شده‌است

 15. تغییرات جدید در نحوه خرید بنزین در راه است

 16. نوبخت: ۷ هزار میلیارد تومان امسال به آموزش عالی اختصاص می‌یابد

 17. پیگیری مبادلات تجاری ایران و ترکیه با پول ملی دو کشور

 18. کد تخفیف دیجی کالا برای خرید از سوپر مارکت اینترنتی و لوازم خانگی

 19. آخرین قیمت خودروهای سایپا

 20. آخرین قیمت محصولات ایران‌خودرو

 21. جهانگیری: آمریکایی‌ها در توقف فروش نفت ایران ناموفق بوده‌اند

 22. رئیس جدید سازمان خصوصی‌سازی منصوب شد

 23. قیمت سکه افزایش یافت + تازه‌ترین قیمت ارز و طلا

 24. شاخص بورس ۳۵۲۲ واحد رشد کرد

پربحث‌های دیروز

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. با زندگی مردم چه کردیم؟/ آرزویی که بی‌خانمان‌ها باید به گور ببرند+ نمودار

 3. اعلام شرایط فروش نقدی ۴ محصول سایپا

 4. اروپا: پیش از تشخیص مسئول حمله به عربستان باید حقایقی مشخص شوند

 5. پست اینستاگرامی همتی از مذاکرات در ترکیه

 6. محرمانگی مداخله بانک مرکزی در بازار ارز

 7. کاهش یک میلیونی قیمت سراتو/۲۰۶ تیپ پنج ۸۹ میلیون

 8. روند کاهشی قیمت خودروهای خارجی در بازار

 9. وزیر صنعت: آرامش بر بازار حکمفرما است

 10. برنج ایرانی ارزان می‌‌شود

 11. انتظار یکساله ۱.۲ میلیون بیکار برای ورود به بازار کار

 12. توضیحات ربیعی درباره حذف سه دهک از یارانه بگیران

 13. اعلام اسامی ۵۰ صنف جدید برای نصب کارتخوان

 14. حاجی‌دلیگانی: لایحه تجارت اقتصاد را منفجر می‌کند

 15. همتی: ارتباط بانکی ایران و روسیه با سپام برقرار شده‌است

 16. تغییرات جدید در نحوه خرید بنزین در راه است

 17. نوبخت: ۷ هزار میلیارد تومان امسال به آموزش عالی اختصاص می‌یابد

 18. پیگیری مبادلات تجاری ایران و ترکیه با پول ملی دو کشور

 19. کد تخفیف دیجی کالا برای خرید از سوپر مارکت اینترنتی و لوازم خانگی

 20. آخرین قیمت خودروهای سایپا

 21. آخرین قیمت محصولات ایران‌خودرو

 22. جهانگیری: آمریکایی‌ها در توقف فروش نفت ایران ناموفق بوده‌اند

 23. رئیس جدید سازمان خصوصی‌سازی منصوب شد

 24. قیمت سکه افزایش یافت + تازه‌ترین قیمت ارز و طلا

 25. شاخص بورس ۳۵۲۲ واحد رشد کرد

پربحث‌های هفته

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. شیراز را کوه خواران بلعیدند/ اعتبار قولنامه، ریشه زمینخواری

 3. نامه زاکانی به رئیس قوه قضائیه؛ سیاست های غلط دولت بیشتر ذخایر ارزی را بر باد داد/ برای ده ها میلیارد دلار دادخواهی کنید

 4. تشریح طرح واردات خودروی کارکرده از مناطق آزاد

 5. درآمد روزانه صد هزارتومانی جوان لیسانسه از فروش سبزی با فرغون

 6. اهداف چین از سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیارد دلاری در ایران چیست؟

 7. جزئیات انتقال آب دریای عمان به ۳ استان شرقی کشور

 8. جزئیات واردات کالا‌های اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی/ ارزی که مشکل ساز شد!

 9. با ۳۰۰ میلیون می‌توان در تهران خانه‌ خرید؟ / آینده بازار مسکن چگونه است؟

 10. برای خانه‌های ۳۰ متری در تهران تقاضا وجود دارد؟

 11. پیشنهاد افزایش ۱۰۰ درصدی حق کمیسیون مشاوران املاک!

 12. فروش سیمان صادراتی ۷۰ دلاری به قیمت ۲۰ دلار

 13. ورود ۳ خودروی جدید به بازار تا پایان سال؛ وعده‌ای که عملی می‌شود؟

 14. واردات برنج همچنان ممنوع است

 15. با زندگی مردم چه کردیم؟/ آرزویی که بی‌خانمان‌ها باید به گور ببرند+ نمودار

 16. آنچه باید درباره آرامکوی عربستان، بزرگترین شرکت نفت جهان بدانید

 17. جبل طارق: ایران تعهدات خود درباره کشتی آدریان‌دریا را نقض نکرده است

 18. اعلام شرایط فروش نقدی ۴ محصول سایپا

 19. سندی دیگر برای اثبات شکست تحریم‌های آمریکا

 20. سهم کارت سوخت جایگاهداران باز هم کم می‌شود؟

 21. جریان انحرافی در بازار مسکن

 22. بازگشت قیمت تسه به کانال۴۰هزار تومان/هر وام مسکن معادل ۱۱متر خانه

 23. قیمت برق با حذف قبوض کاغذی تغییر می‌کند؟

 24. چرا دلار ارزان اما کالاها گران‌تر شدند؟

 25. از رئیس جدید سازمان خصوصی‌سازی چه خبر؟

آخرین عناوین