انتقاد حجتی از تکنوکرات‌های حامی واردات مواد غذایی

گروه اقتصادی الف،   3980515100

وزیر جهاد کشاورزی از کسانی که می‌گویند باید به جای تولید محصولات کشاورزی در داخل آن را ارزان از کشورهای دیگر وارد کنیم، به شدت انتقاد کرد.

به گزارش فارس، امروز محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌در مراسم رونمایی از 51 قلم محصول زراعی و باغی گفت: برخی فکر می‌کنند که خیلی اقتصاد بلدند، می‌گویند به جای تولید محصولات کشاورزی در داخل آن را از کشورهای دیگر به صورت ارزان وارد کنیم، در حالی که در هیچ‌جای دنیا چنین کاری انجام نمی‌شود.

* همه کشورها برای استقلال و امنیت غذایی تلاش می‌کنند

حجتی به تجربه کشورهای پیشرفته اروپا و آمریکا در تامین غذا اشاره کرد و گفت: همه کشورها تلاش می‌کنند که در ابتدا وابستگی غذایی به سایر کشورها نداشته باشند، این در حالی است که آنها نه تحریم هستند و نه مشکلات نقل و انتقال پول را دارند و ارتباطشان هم با سایر کشورها برقرار است، با این حال آنها تولید غذا در داخل را در اولویت قرار داده‌اند.

وزیر جهاد کشاورزی به تجربه ژاپن هم در این باره اشاره کرد و گفت: کشور ژاپن علی‌رغم وجود زمین‌های بسیار خرد و به عنوان چهارمین اقتصاد بزرگ جهان نیز تا جایی که امکان دارد به تولید داخل تکیه می‌کند و حتی اگر زمانی مجبور شود برنج وارد کند، آن را در اختیار کمیساریای پناهندگان قرار می‌دهد.

وی در ادامه به حمایت‌های کشورهای مختلف از بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت:‌ صدها میلیارد دلار سالانه یارانه به بخش کشاورزی می‌دهند تا از تولیدکنندگان داخل حمایت کنند و تا حد امکان در تامین غذا محتاج دیگران نباشند.

* امنیت غذایی تبدل به هدفی برای سلطه گران شده‌ است

حجتی افزود: امروزه بحث تامین غذا فراتر از امنیت غذایی بوده و کشورهای سلطه‌گر از آن به عنوان برتری و حربه سیاسی و ایجاد سلطه بر دیگر کشورها استفاده می‌کنند.

وزیر جهاد کشاورزی به اهمیت بخش کشاورزی در کشور اشاره کرد و گفت: اقبال به بخش کشاورزی بنا به دلایلی بیشتر شده است؛ چراکه از یک سو امنیت غذایی در کل جهان اهمیت پیدا کرده و از سوی دیگر محدودیت‌های منابع برای تولید غذا در جهان افزایش یافته است، همچنین تقاضا برای غذا نیز روز به روز در حال توسعه است.

وی ادامه داد: با این‌حال شرایط محدودکننده در کشور ما هم زیاد است، به طوری که متوسط محدودیت اقلیمی در کشور ما به ویژه در بخش آب نسبت به کشورهای دیگر بسیار زیاد است. علی‌رغم اینها محدودیت‌های اقتصادی و فشار دولت‌های سلطه‌گر را داریم که به این دلایل امروزه اهمیت پرداختن به بخش کشاورزی را در کشور ما چند برابر کرده است.

* استدلال تکنوکرات‌ها برای واردات مواد غذایی منطقی نیست

حجتی با اشاره به اینکه متاسفانه برخی تصمیم‌گیران و تکنوکرات‌‌ها استدلال‌های تک‌مضرابی می‌زنند، گفت: استدلال‌های آنها برای واردات به جای تولید داخل اصلا منطقی نیست. آنها بر اساس قیمت‌های دلاری که سال‌ها به خاطر دلارهای نفتی پایین نگه داشته شده، این صحبت‌ها را مطرح می‌کنند، اما باید بدانند که ارز واقعی همان است که با عرق جبین تولید شود.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه گفت: با افزایش اخیر دلار در کشور وضعیت صادرات محصولات کشاورزی بهبود پیدا کرده و برای کشاورزان سودده بوده است. در این میان برخی به دنبال محدودیت صادرات هستند و من پیشنهاد کرده‌ام به جای محدود کردن واردات که موجب نوسان شدید قیمتی می‌شود، عوارض صادراتی در نظر بگیرند.

وی در ادامه به شرایط خاص کشور اشاره کرد و افزود: من می‌دانم که ارزش دلار نه همان 4000 تومان دیروز و نه این 12 هزار تومان امروز است. ما باید متناسب امکانات و منابعی که در اختیار داریم تولید کنیم.

* بر خلاف ادعاها غذا و دارو هم تحریم است

حجتی تصریح کرد: برخی انتقاد می‌کنند که وزارت جهاد کشاورزی با افزایش تولید به محیط زیست و منابع فشار وارد می‌کند، در حالی که زمانی که ما در تولید گندم خودکفا شدیم، رسانه‌های بیگانه چه سروصدایی کردند و معرکه‌ای گرفتند که ایران با بالا بردن تولید منابع را از بین می‌برد. اینها همه سروصدای رسانه‌ای است و البته تمام کشاورزان ما با کمک محققان تلاش می‌کنند متناسب با آبی که در اختیار دارند بیشترین تولید را داشته باشند.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه به شیطنت‌های آمریکا اشاره کرد و گفت: در حالی که اعلام می‌کنند غذا تحریم نیست اما هم غذا و هم دارو تحریم است. همه اینها ژست‌های آمریکایی‌هاست و با تحریم غذا و دارو فشار بیشتری به مردم وارد می‌کنند.

وی ادامه داد: اگر ارزی که در گوشه و کنار دنیا داریم اجازه نمی‌دهند در قبال آن غذا وارد کنیم، پس چه تحریمی از این بالاتر می‌تواند باشد.

حجتی خاطرنشان کرد: علی‌رغم تمام این فشارها تامین غذا در کشور ما در حال حاضر از هر مقطعی بهتر است و ما اکنون بیش از سه میلیون تن کالا در بندر امام خمینی(ره)‌ داریم.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: حتی محصولاتی مانند روغن که بیشترین وابستگی را داریم و پس از آن خوارک دام و طیور که در مرتبه دوم قرار دارد نیز به وفور در کشور هست و هیچ مشکلی برای تامین نیست.

* اقدامات انجام شده برای برنده شدن در مسابقه بین‌المللی کافی نیست

وی در ادامه خطاب به محققان حاضر در جلسه که امروز 51 رقم جدید زراعی و باغی را معرفی کرده بودند، گفت: من زحمت‌های شما را نادیده نمی‌گیرم اما باید بدانید این کارها در مقابل آنچه که دولت از ما می‌خواهد و ما باید در مسابقه بین‌المللی از خود نشان بدهیم بسیار ناچیز است. همه ما امروز در یک رقابت جهانی قرار داریم و این اقدامات نمی‌تواند ما را در رقابت پیروز کند.

حجتی با طرح این سوال که آیا در این مسابقه بین‌المللی که در جهان وجود دارد ما حضور خوبی داریم، گفت: پاسخ منفی است.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: ظرفیت انسانی در وزارت جهاد کشاورزی بسیار بالا است و ما باید خیلی بیشتر از اینها از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته 7 رقم معرفی می‌شد و امروز به 51 رقم رسیده است. من این زحمات را می‌بینم، اما باید بدانید که کافی نیست.

* شیوه مدیریت را در تحقیقات کشاورزی عوض کنید

حجتی در ادامه خطاب به رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی که میزبان این همایش بود و نیز سایر موسسات تحقیقاتی گفت: از لاک مدیریتی خود بیرون بیایید. تا زمانی که در لاک خودتان هستید و فکر می‌کنید چه مدرکی را از کدام دانشگاه گرفته‌اید و نمی‌توانید روش‌های جدید پیاده کنید، کاری از پیش نخواهید برد.

وزیر جهاد کشاورزی خطاب رئیس سازمان تات گفت: روش‌ها را باید عوض کنید. از فردا اعلام کنید هر ایده جدید و یا رقم جدید زراعی که توسط محققان معرفی شود را خریداری می‌کنید. پولشان را پرداخت کنید که در این حالت تمام کشور به یک کارگاه تحقیقی تبدیل خواهد شد.

وی همچنین گفت: با دنیا در تعامل باشید. با دنیا بیگانه نباشید. خیلی از مسیرهایی که شماها رفتید، دنیا خیلی وقت پیش رفته است. با آنها ارتباط مستقیم و یا حتی غیرمستقیم بگیرید. از ظرفیت‌ها و تجربیات آنها استفاده کنید.

حجتی با بیان اینکه بپذیرید از ظرفیت‌های دنیا استفاده نمی‌کنید،‌ گفت: خیلی سوال‌ها دارید که پاسخ آنها را دنیا پیدا کرده است. می‌توانیم آنها را بومی کنیم. هیچ‌وقت از صفر شروع نکنید، بعضی مواقع کاری را محققان قبلا انجام داده‌اند.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: بسیار اتفاق می‌افتد که محققی یک کاری را انجام داده و محقق بعدی دوباره کاری را از صفر شروع می‌کند و یا کار تحقیقی در فلان شهر انجام شده اما در شهر دیگری دوباره آن کار تحقیقی صورت می‌پذیرد.

وی همچنین خطاب به رئیس سازمان تات تاکید کرد: از ظرفیت‌های ایرانیان خارج از کشور استفاده شود. آنها گنجینه‌های بزرگی هستند که باید از ظرفیت آنها کامل بهره برد.

حجتی همچنین از عدم انتقال یافته‌ها و کارهای تحقیقاتی به بخش کشاورزی از رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی انتقاد کرد و افزود: باید از همه ظرفیت‌ها برای انتقال یافته‌ها به بخش کشاورزی استفاده کنیم.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. فرصت طلبی ترامپ در عراق به بهانه کرونا

 2. در عراق چه خبر است: کودتا، تهاجم نظامی یا عملیات فریب؟

 3. لطفا برای جهش تولید دنبال "راهکار" نروید، فقط موانع را بردارید !

 4. نیوزویک: تعداد قربانیان کرونا در آمریکا، از جنگ افغانستان فراتر رفت

 5. سیروس مقدم: قسمت‌های آخر پایتخت۶ بعد از کرونا تولید و پخش می‌شود

 6. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 7. بازدید رئیسی از نقاهتگاه ارتش برای بیماران کرونایی

 8. ۴ سناریوی احتمالی از پایان شیوعِ ویروس کرونا و بازگشتِ زندگی به شرایط عادی

 9. سپاه پاسداران: کوچکترین خطای دشمن آخرین خطای آنان خواهد بود

 10. جزئیات تازه از افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۹۹

 11. کرونا و مشکل اجاره‌نشین‌ها/ مستأجرانی که نمی‌توانند خانه پیدا کنند

 12. روحانی: ورودی بیمارستان‌ها کمتر شده است/ محدودیت‌ها تا ۲۰ فروردین ادامه دارد

 13. بهار تبریز

 14. تصویری باورنکردنی از آزادراه تهران - کرج

 15. تمدید معافیت‌های هسته‌ای ایران توسط آمریکا برای ۶۰ روز دیگر

 16. حمله به پایگاه عین الاسد عراق و رهگیری توسط پاترویت آمریکا

 17. اطلاعات ۴۲ میلیون کاربر تلگرام لو رفت

 18. ادامه تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها تا ۲۰ فروردین/فوت ۳۲۰ نفردر کشور به دلیل مصرف فرآورده‌های الکلی

 19. آخرین آمار کرونا در کشور/ شناسایی ۳۱۱۱ مورد جدید و فوت ۱۴۱ نفر در ۲۴ ساعت گذشته

 20. روزی روزگاری تهران

 21. چهره نزدیک به چلبی نامزد نخست وزیری عراق شد

 22. پیش بینی بازار مسکن در سال جاری

 23. آخرین تحولات میدانی استان الانبار عراق؛ جزئیات دفع حملات سنگین عناصر مخفی داعش در منطقه مهم و راهبردی « عکاشات» + نقشه میدانی و عکس

پربحث‌های هفته

 1. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 2. انتقادات تند مسیح مهاجری از سریال پایتخت

 3. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

 4. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

 5. حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان منتفی شد/ نمکی در جریان نبود

 6. کرونا و برخوردهای جناحی

 7. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 8. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

 9. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

 10. ترامپ برای مبارزه با کرونا دست به دامن کره جنوبی شد/ دست رد کره به ترامپ

 11. کرونا و اشک کباب! ...

 12. ایران و آمریکا در پیچ کرونا

 13. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

 14. زیر پوست پایتخت...

 15. وزیر بهداشت: به نقطه روشنی از کنترل بیماری‌های ویروسی رسیده‌ایم/ دستاوردی جدید به‌زودی ایران را در رتبه نخست دنیا قرار می‌دهد

 16. طبخ و توزیع غذای متبرک رضوی برای بیماران کرونایی

 17. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

 18. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

 19. ارتش کاری کرد،کارستان/افتتاح نقاهتگاه بی‌نظیر ارتش

 20. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

 21. کرونا چگونه ممکن است نظم جهانی را تغییر دهد؟ / چین جای آمریکا را می گیرد؟

 22. فرصت طلبی ترامپ در عراق به بهانه کرونا

 23. وزیر کار؛ حقوق بازنشستگان ۱۵ تا ۷۷ درصد افزایش می‌یابد

 24. برادر علیرضا فغانی پناهنده شد

 25. واکنش وزیر ارتباطات به یک طرفه شدن تلفن مجری صداوسیما

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. وزیر کار؛ حقوق بازنشستگان ۱۵ تا ۷۷ درصد افزایش می‌یابد

  2. لطفا برای جهش تولید دنبال "راهکار" نروید، فقط موانع را بردارید !

  3. پرداخت حقوق کارکنان مشروط شد / اجباری شدن ثبت اطلاعات در سامانه کارمند ایران

  4. کاهش قیمت نفت در جهان / نگرانی فراتر از کرونا

  5. جزئیات طرح خریدهای اعتباری/ خانوار یکنفره ۱میلیون مابقی ۲میلیون

  6. پاسخ همتی به شبهه دشمنان نظام: دنبال برداشته شدن محدودیتهای ارزی هستیم

  7. قیمت سکه رکورد شکست

  8. ۷۰ خان گمرک چیست؟/ نگاهی به تشریفات گمرکی بعد از نقد جدی رییس جمهور به روند ترخیص کالا

  9. از تعطیلی کارکنان خبری نیست/ شیفت با مرخصی اضافی!

  10. جزئیات تازه از افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۹۹

  11. کرونا و مشکل اجاره‌نشین‌ها/ مستأجرانی که نمی‌توانند خانه پیدا کنند

  12. توضیحات شرکت توسکا درباره نحوه همکاری با صدا و سیما

  13. تداوم برداشت‌ غیرمجاز از حساب‌ها/بانکها حرف رئیس‌کل رانمی‌خوانند؟

  14. چند واحد مسکونی در سال ۹۸ خرید و فروش شد؟/ تب‌وتاب قیمت مسکن

  15. قیمت مسکن در تهران چقدر افزایش یافت؟

  16. سرپیچی برخی بانک ها از مصوبه امهال سه ماهه اقساط تسهیلات

  17. قیمت روز ۲۰ محصول پر تقاضا در میادین میوه و تره بار

  18. دژپسند: اقتصاد کشور رو به بهبود است ولی به نقطه مطلوب نرسیده‌ایم

  19. پیش بینی بازار مسکن در سال جاری

  20. اختصاص ۷۵۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکها به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا

  21. ماجرای دریافت وام ایران از صندوق بین المللی پول به کجا رسید؟

  22. بخشی از پول‌های مسدود شده توسط آمریکا به کشور باز می‌گردد

  آخرین عناوین