انتقاد حجتی از تکنوکرات‌های حامی واردات مواد غذایی

گروه اقتصادی الف،   3980515100

وزیر جهاد کشاورزی از کسانی که می‌گویند باید به جای تولید محصولات کشاورزی در داخل آن را ارزان از کشورهای دیگر وارد کنیم، به شدت انتقاد کرد.

به گزارش فارس، امروز محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌در مراسم رونمایی از 51 قلم محصول زراعی و باغی گفت: برخی فکر می‌کنند که خیلی اقتصاد بلدند، می‌گویند به جای تولید محصولات کشاورزی در داخل آن را از کشورهای دیگر به صورت ارزان وارد کنیم، در حالی که در هیچ‌جای دنیا چنین کاری انجام نمی‌شود.

* همه کشورها برای استقلال و امنیت غذایی تلاش می‌کنند

حجتی به تجربه کشورهای پیشرفته اروپا و آمریکا در تامین غذا اشاره کرد و گفت: همه کشورها تلاش می‌کنند که در ابتدا وابستگی غذایی به سایر کشورها نداشته باشند، این در حالی است که آنها نه تحریم هستند و نه مشکلات نقل و انتقال پول را دارند و ارتباطشان هم با سایر کشورها برقرار است، با این حال آنها تولید غذا در داخل را در اولویت قرار داده‌اند.

وزیر جهاد کشاورزی به تجربه ژاپن هم در این باره اشاره کرد و گفت: کشور ژاپن علی‌رغم وجود زمین‌های بسیار خرد و به عنوان چهارمین اقتصاد بزرگ جهان نیز تا جایی که امکان دارد به تولید داخل تکیه می‌کند و حتی اگر زمانی مجبور شود برنج وارد کند، آن را در اختیار کمیساریای پناهندگان قرار می‌دهد.

وی در ادامه به حمایت‌های کشورهای مختلف از بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت:‌ صدها میلیارد دلار سالانه یارانه به بخش کشاورزی می‌دهند تا از تولیدکنندگان داخل حمایت کنند و تا حد امکان در تامین غذا محتاج دیگران نباشند.

* امنیت غذایی تبدل به هدفی برای سلطه گران شده‌ است

حجتی افزود: امروزه بحث تامین غذا فراتر از امنیت غذایی بوده و کشورهای سلطه‌گر از آن به عنوان برتری و حربه سیاسی و ایجاد سلطه بر دیگر کشورها استفاده می‌کنند.

وزیر جهاد کشاورزی به اهمیت بخش کشاورزی در کشور اشاره کرد و گفت: اقبال به بخش کشاورزی بنا به دلایلی بیشتر شده است؛ چراکه از یک سو امنیت غذایی در کل جهان اهمیت پیدا کرده و از سوی دیگر محدودیت‌های منابع برای تولید غذا در جهان افزایش یافته است، همچنین تقاضا برای غذا نیز روز به روز در حال توسعه است.

وی ادامه داد: با این‌حال شرایط محدودکننده در کشور ما هم زیاد است، به طوری که متوسط محدودیت اقلیمی در کشور ما به ویژه در بخش آب نسبت به کشورهای دیگر بسیار زیاد است. علی‌رغم اینها محدودیت‌های اقتصادی و فشار دولت‌های سلطه‌گر را داریم که به این دلایل امروزه اهمیت پرداختن به بخش کشاورزی را در کشور ما چند برابر کرده است.

* استدلال تکنوکرات‌ها برای واردات مواد غذایی منطقی نیست

حجتی با اشاره به اینکه متاسفانه برخی تصمیم‌گیران و تکنوکرات‌‌ها استدلال‌های تک‌مضرابی می‌زنند، گفت: استدلال‌های آنها برای واردات به جای تولید داخل اصلا منطقی نیست. آنها بر اساس قیمت‌های دلاری که سال‌ها به خاطر دلارهای نفتی پایین نگه داشته شده، این صحبت‌ها را مطرح می‌کنند، اما باید بدانند که ارز واقعی همان است که با عرق جبین تولید شود.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه گفت: با افزایش اخیر دلار در کشور وضعیت صادرات محصولات کشاورزی بهبود پیدا کرده و برای کشاورزان سودده بوده است. در این میان برخی به دنبال محدودیت صادرات هستند و من پیشنهاد کرده‌ام به جای محدود کردن واردات که موجب نوسان شدید قیمتی می‌شود، عوارض صادراتی در نظر بگیرند.

وی در ادامه به شرایط خاص کشور اشاره کرد و افزود: من می‌دانم که ارزش دلار نه همان 4000 تومان دیروز و نه این 12 هزار تومان امروز است. ما باید متناسب امکانات و منابعی که در اختیار داریم تولید کنیم.

* بر خلاف ادعاها غذا و دارو هم تحریم است

حجتی تصریح کرد: برخی انتقاد می‌کنند که وزارت جهاد کشاورزی با افزایش تولید به محیط زیست و منابع فشار وارد می‌کند، در حالی که زمانی که ما در تولید گندم خودکفا شدیم، رسانه‌های بیگانه چه سروصدایی کردند و معرکه‌ای گرفتند که ایران با بالا بردن تولید منابع را از بین می‌برد. اینها همه سروصدای رسانه‌ای است و البته تمام کشاورزان ما با کمک محققان تلاش می‌کنند متناسب با آبی که در اختیار دارند بیشترین تولید را داشته باشند.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه به شیطنت‌های آمریکا اشاره کرد و گفت: در حالی که اعلام می‌کنند غذا تحریم نیست اما هم غذا و هم دارو تحریم است. همه اینها ژست‌های آمریکایی‌هاست و با تحریم غذا و دارو فشار بیشتری به مردم وارد می‌کنند.

وی ادامه داد: اگر ارزی که در گوشه و کنار دنیا داریم اجازه نمی‌دهند در قبال آن غذا وارد کنیم، پس چه تحریمی از این بالاتر می‌تواند باشد.

حجتی خاطرنشان کرد: علی‌رغم تمام این فشارها تامین غذا در کشور ما در حال حاضر از هر مقطعی بهتر است و ما اکنون بیش از سه میلیون تن کالا در بندر امام خمینی(ره)‌ داریم.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: حتی محصولاتی مانند روغن که بیشترین وابستگی را داریم و پس از آن خوارک دام و طیور که در مرتبه دوم قرار دارد نیز به وفور در کشور هست و هیچ مشکلی برای تامین نیست.

* اقدامات انجام شده برای برنده شدن در مسابقه بین‌المللی کافی نیست

وی در ادامه خطاب به محققان حاضر در جلسه که امروز 51 رقم جدید زراعی و باغی را معرفی کرده بودند، گفت: من زحمت‌های شما را نادیده نمی‌گیرم اما باید بدانید این کارها در مقابل آنچه که دولت از ما می‌خواهد و ما باید در مسابقه بین‌المللی از خود نشان بدهیم بسیار ناچیز است. همه ما امروز در یک رقابت جهانی قرار داریم و این اقدامات نمی‌تواند ما را در رقابت پیروز کند.

حجتی با طرح این سوال که آیا در این مسابقه بین‌المللی که در جهان وجود دارد ما حضور خوبی داریم، گفت: پاسخ منفی است.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: ظرفیت انسانی در وزارت جهاد کشاورزی بسیار بالا است و ما باید خیلی بیشتر از اینها از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته 7 رقم معرفی می‌شد و امروز به 51 رقم رسیده است. من این زحمات را می‌بینم، اما باید بدانید که کافی نیست.

* شیوه مدیریت را در تحقیقات کشاورزی عوض کنید

حجتی در ادامه خطاب به رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی که میزبان این همایش بود و نیز سایر موسسات تحقیقاتی گفت: از لاک مدیریتی خود بیرون بیایید. تا زمانی که در لاک خودتان هستید و فکر می‌کنید چه مدرکی را از کدام دانشگاه گرفته‌اید و نمی‌توانید روش‌های جدید پیاده کنید، کاری از پیش نخواهید برد.

وزیر جهاد کشاورزی خطاب رئیس سازمان تات گفت: روش‌ها را باید عوض کنید. از فردا اعلام کنید هر ایده جدید و یا رقم جدید زراعی که توسط محققان معرفی شود را خریداری می‌کنید. پولشان را پرداخت کنید که در این حالت تمام کشور به یک کارگاه تحقیقی تبدیل خواهد شد.

وی همچنین گفت: با دنیا در تعامل باشید. با دنیا بیگانه نباشید. خیلی از مسیرهایی که شماها رفتید، دنیا خیلی وقت پیش رفته است. با آنها ارتباط مستقیم و یا حتی غیرمستقیم بگیرید. از ظرفیت‌ها و تجربیات آنها استفاده کنید.

حجتی با بیان اینکه بپذیرید از ظرفیت‌های دنیا استفاده نمی‌کنید،‌ گفت: خیلی سوال‌ها دارید که پاسخ آنها را دنیا پیدا کرده است. می‌توانیم آنها را بومی کنیم. هیچ‌وقت از صفر شروع نکنید، بعضی مواقع کاری را محققان قبلا انجام داده‌اند.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: بسیار اتفاق می‌افتد که محققی یک کاری را انجام داده و محقق بعدی دوباره کاری را از صفر شروع می‌کند و یا کار تحقیقی در فلان شهر انجام شده اما در شهر دیگری دوباره آن کار تحقیقی صورت می‌پذیرد.

وی همچنین خطاب به رئیس سازمان تات تاکید کرد: از ظرفیت‌های ایرانیان خارج از کشور استفاده شود. آنها گنجینه‌های بزرگی هستند که باید از ظرفیت آنها کامل بهره برد.

حجتی همچنین از عدم انتقال یافته‌ها و کارهای تحقیقاتی به بخش کشاورزی از رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی انتقاد کرد و افزود: باید از همه ظرفیت‌ها برای انتقال یافته‌ها به بخش کشاورزی استفاده کنیم.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

 1. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 2. اشتباهات را بپذیرید؛ راه برای اصلاح باز است

 3. روحانی: مردم نخواهند گذاشت آب به آسیاب دشمن ریخته شود/ یک جمع کوچک ضد منافع ملی اقدام کردند

 4. در آینده نزدیک اینترنت وصل می‌شود

 5. همتی: افزایش قیمت بنزین در یک سال ۴ درصد در تورم تاثیر دارد/ بازار ارز کنترل شده

 6. تذکر ۱۱ نماینده به وزیر کشوربرای قطع اینترنت

 7. زندگی خاص به سبک ولیعهد دبی

 8. آیا این‌بار هم ردپای «شاهزاده تاریکی »را باید در آشوبها دنبال کرد؟

 9. صدا‌وسیما به معترضان فرصت دهد/ مشاجره ازغدی و روحانی درباره بنزین/ انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبان

 10. نامه نوبخت به رهبر معظم انقلاب/طرح اصلاح ساختار بودجه به شورای سران قوا تقدیم شده است

 11. سلیمی‌نمین: احزاب و تشکل‌های موجود باید منعکس‌کننده نظرات واقعی جامعه باشند/ مردم باید به راحتی مطالبه خود را بیان کنند

 12. آذری‌جهرمی: اینترنت به‌زودی وصل می‌شود

 13. افزایش قیمت پراید در بازار

 14. تجمع مردمی دفاع از اقتدار و امنیت در همدان و اردبیل

 15. وزیر راه: سهمیه‌بندی بنزین تاثیری بر افزایش کرایه‌ها ندارد

 16. «آیت الله مایک» پشت اغتشاشات اخیر ایران

 17. پاریس باز هم نگران اغتشاش‌گران شد!

 18. این شازده، فرمانده اغتشاشات کشور است + عکس

 19. وام ۵ میلیارد دلاری روسیه به ایران

 20. آیت‌الله جنتی: اگر افزایش قیمت بنزین فشار جدیدی وارد کند، صحیح نیست/ حساب معترضان از اشرار جداست

پربحث‌های دیروز

 1. عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

 2. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 3. ربیعی: سفره و یخچال خالی بازنشسته‌ها را درک می‌کنیم/ نمی‌توانستیم بگوییم فلان ساعت بنزین گران می‌شود

 4. اشتباهات را بپذیرید؛ راه برای اصلاح باز است

 5. روحانی: مردم نخواهند گذاشت آب به آسیاب دشمن ریخته شود/ یک جمع کوچک ضد منافع ملی اقدام کردند

 6. در آینده نزدیک اینترنت وصل می‌شود

 7. همتی: افزایش قیمت بنزین در یک سال ۴ درصد در تورم تاثیر دارد/ بازار ارز کنترل شده

 8. سه مسئول دولتی گفتند بنزین سهمیه بندی نمی‌شود، ولی شد!

 9. سخنگوی دولت: گفته بودم اغتشاشات بیش از دو روز دوام نخواهد داشت

 10. تذکر ۱۱ نماینده به وزیر کشوربرای قطع اینترنت

 11. زندگی خاص به سبک ولیعهد دبی

 12. آیا این‌بار هم ردپای «شاهزاده تاریکی »را باید در آشوبها دنبال کرد؟

 13. امکانات ویژه اغتشاشگران برای ایجاد ناامنی در کشور

 14. آخرین وضعیت اعتراض‌ها به تغییر قیمت بنزین/ شهرها آرام شدند

 15. صدا‌وسیما به معترضان فرصت دهد/ مشاجره ازغدی و روحانی درباره بنزین/ انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبان

 16. نامه نوبخت به رهبر معظم انقلاب/طرح اصلاح ساختار بودجه به شورای سران قوا تقدیم شده است

 17. سلیمی‌نمین: احزاب و تشکل‌های موجود باید منعکس‌کننده نظرات واقعی جامعه باشند/ مردم باید به راحتی مطالبه خود را بیان کنند

 18. آذری‌جهرمی: اینترنت به‌زودی وصل می‌شود

 19. افزایش قیمت پراید در بازار

 20. تجمع مردمی دفاع از اقتدار و امنیت در همدان و اردبیل

 21. وزیر راه: سهمیه‌بندی بنزین تاثیری بر افزایش کرایه‌ها ندارد

 22. «آیت الله مایک» پشت اغتشاشات اخیر ایران

 23. پاریس باز هم نگران اغتشاش‌گران شد!

 24. این شازده، فرمانده اغتشاشات کشور است + عکس

 25. وام ۵ میلیارد دلاری روسیه به ایران

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

 3. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 4. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 5. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 6. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 7. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 8. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 9. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 10. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 11. عراق ۲ - ایران ۱ / شاگردان ویلموتس زور بردن نداشتند

 12. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

 13. سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

 14. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 15. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 16. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 17. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 18. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 19. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 20. ربیعی: سفره و یخچال خالی بازنشسته‌ها را درک می‌کنیم/ نمی‌توانستیم بگوییم فلان ساعت بنزین گران می‌شود

 21. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 22. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 23. وزیر صمت: هیچ افزایش قیمتی در کالاها نداریم/ با گران‌فروشان مماشات نمی‌کنیم

 24. تصاویری از اعتراضات به گرانی قیمت بنزین

 25. اشتباهات را بپذیرید؛ راه برای اصلاح باز است

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 4. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 5. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 6. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 7. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 8. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 9. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 10. ربیعی: سفره و یخچال خالی بازنشسته‌ها را درک می‌کنیم/ نمی‌توانستیم بگوییم فلان ساعت بنزین گران می‌شود

 11. وزیر صمت: هیچ افزایش قیمتی در کالاها نداریم/ با گران‌فروشان مماشات نمی‌کنیم

 12. ربیعی: مصرف بنزین در کشور، دچار انحراف است/ دولت می‌خواهد به‌صورت مستقیم به مردم کمک کند!

 13. راه‌های رفته و نرفته اصلاح قیمت بنزین به روایت کارشناسان اقتصادی

 14. طرح معیشت ملی در آستانه اجرا/ افزایش قیمت بنزین در ازای بسته حمایتی

 15. محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت

 16. شاکری: طرح افزایش قیمت بنزین قابلیت اصلاح دارد

 17. توکلی: فساد همیشه به دلیل کار غير قانونی نیست ، استبداد راي در تصميم گيري هم فساد است/ نابرابري شديد در دارايي هاي بانكي نكبت است

 18. همتی: افزایش قیمت بنزین در یک سال ۴ درصد در تورم تاثیر دارد/ بازار ارز کنترل شده

 19. جلسه فوق‌العاده ستاد تنظیم‌بازار برای کنترل بازار / افزایش قیمت به بهانه گرانی بنزین ممنوع است

 20. نظر احمد توکلی درباره طرح سهمیه بندی بنزین

 21. بازگشت به تصمیم بنزینی دولت قبل/ حذف کارت سوخت در دولت روحانی چقدر برای کشور هزینه داشته؟

 22. کدام گروه‌ها مشمول کمک معیشتی می‌شوند + اینفوگرافی

 23. خانوارهای مشمول طرح حمایت معیشتی شناسایی شدند

 24. توکلی: مسیر تصمیم‌گیری و اعلام قیمت بنزین بسیار بد طی شد/ کنار گذاشتن کارت سوخت خیانت بود

 25. دولت به فکر کاهش اثرات منفی افزایش یکباره قیمت‌ بنزین باشد

آخرین عناوین