محاکمه معماران به‌هم‌ریختگی اقتصاد امروز ایران

گروه اقتصادی الف،   3980515049 ۱۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
 محاکمه معماران به‌هم‌ریختگی اقتصاد امروز ایران

نعمت احمدی در شرق نوشت: دادگاه رسیدگی به جرائم اقتصادی وارد مرحله واقعی رسیدگی‌های قضائی و برخورد با مسببان شرایط فعلی اقتصاد کشور شد. محاکمه ولی‌اله سیف، رئیس بانک مرکزی و احمد عراقچی، معاون ارزی سابق بانک مرکزی را باید آغازی بر محاکمه همه معماران به‌هم‌ریختگی اقتصاد امروز ایران دانست.

یک سالی از نوسانات شدید ارزی می‌گذرد، در مرداد 97 دستگیری وحید مظلومین، معروف به سلطان سکه و سپس بازداشت معاون ارزی بانک مرکزی، نوید این را می‌داد که مسئولان قضائی کشور سرچشمه تخلفات سازمان‌یافته ارزی را که باعث اخلال در نظام اقتصادی کشور می‌شود، این‌بار در کانون بانک مرکزی شناسایی کرده‌اند.

ظاهرا اتهام آقای وحید مظلومین خرید سکه به مقدار زیاد بود، گرچه  خرید یا فروش سکه به‌تنهایی نمی‌تواند جرم باشد، اما شیوه‌ای که وحید مظلومین را به گاوصندوق بانک مرکزی وصل می‌کرد، باید در همان مرداد ‌97 مسئولان بانک مرکزی را پای میز محاکمه می‌کشاند. فعالان اقتصادی، دوران سیاه بانک مرکزی را زمان ریاست سیف می‌دانند. در این زمان بود که بانک مرکزی بازار خرید سکه را تحریک کرد و باوجود اینکه ادعا می‌شد بانک مرکزی آن اندازه طلا ندارد که در مقابل پیش‌فروش سکه بتواند با ضرب سکه بازار تحریک‌شده را اشباع کند، قیمتی که برای پیش‌خرید سکه ازسوی بانک مرکزی اعلام شد درهمان زمان نصف قیمت بازار بیرونی سکه بود.

همین امر هم باعث شد عده‌ای در سایه حمایت مسئولان وقت بانک مرکزی چندین هزار سکه پیش‌خرید کنند. تب خرید سکه با اعلام بانک مرکزی وقتی بالا رفت، آقای سیف در سوم مرداد 97 و در اوج آشفتگی بازار ارز از ریاست بانک مرکزی استعفا داد و رسانه‌ها در آن تاریخ از کناره‌گیری یاد کردند! نمی‌دانم رئیس‌جمهور با چه منظوری باوجود اشراف به عملکرد مدیران بانک مرکزی در دوره ریاست سیف ایشان را در 22 شهریور ‌ به عنوان مشاور رئیس‌جمهور در امور پولی و بانکی منصوب کرد؛ این انتصاب را فعالان بازار در واقع چتر حمایتی آقای روحانی از رئیس بانک مرکزی مستعفی خود تلقی کردند.

محتوای حکم انتصاب آقای سیف هم سمت‌و‌سو دار بود: «جناب آقای دکتر ولی‌اله سیف -نظر به مراتب تعهد توان علمی و سوابق مدیریتی جناب‌عالی- به‌موجب این حکم به عنوان مشاور رئیس‌جمهور در امور پولی و بانکی‌ منصوب می‌شوید. امید است با توفیق الهی در خدمت به ملت شریف ایران و نظام جمهوری اسلامی با رعایت اصول قانون‌مداری، اعتدال‌گرایی و منشور اخلافی دولت تدبیر و امید موفق باشید».‌گرچه دیوان محاسبات که برابر اصل 54 قانون اساسی مستقیما زیر نظر مجلس شورای اسلامی است و برابر اصل 55 قانون اساسی، به کلیه حساب‌های وزارتخانه‌ها، مؤسسات، شرکت‌های دولتی و سایر دستگاه‌هایی که به نحوی از بودجه کل کشور استفاده می‌کنند، رسیدگی و حسابرسی می‌کند، به پرونده بانک مرکزی ورود پیدا کرد و در بهمن 97 تخلفات بانک مرکزی را محرز دید و در اقدامی قابل قبول حکم بر انفصال رئیس بانک مرکزی و معاونان ایشان داد.

احکام دادستان دیوان محاسبات قابل تجدیدنظر در شعب تجدیدنظر دیوان محاسبات است و با اعتراض رئیس منفصل بانک مرکزی به رأی صادرشده در تاریخ 29/8/97 حکم بدوی تأیید و راه حضور آقای سیف در هیئت دولت در قامت مشاور رئیس‌جمهور در امور پولی و بانکی مسدود شد، متأسفانه در قوه قضائیه که اواخر دوره ریاست آقای سیف بر بانک مرکزی، با پرونده‌های فساد مؤسسات مالی مواجه شده بود و پرونده چندین مؤسسه که به گفته ریاست محترم وقت قوه قضائیه، آیت‌الله لاریجانی، بیش از 37 هزار میلیارد تومان سپرده‌های مردم را حیف و میل کرده و با پرداخت بهره‌های نجومی بعضا تا 89 درصد اقتصاد کشور را در تنگنا قرار داده بودند، اراده برخورد با مسئولان بالای بانکی کشور نبود.

مهم‌تر از آن از این منظر که نظارت بر مؤسسات مالی بر عهده بانک مرکزی است؛ مسئولان بانک را تعقیب نکردند، زمانی‌که اعتراضات سپرده‌گذاران که به تحریک جناح‌های خاصی صورت گرفته بود به خیابان‌ها کشیده شد و عده‌ای از اعتراض سپرده‌گذاران که بحق خواهان استرداد سپرده‌های خود بودند سوء‌استفاده کردند و شعارهای ساختارشکنانه دادند، مسئولان کشوری به اجبار به‌گفته آقای روحانی رئیس‌جمهور -دست در جیب مردم- کردند و اعتراضات خیابانی را کنترل کردند، به باور نگارنده سبب اصلی شعارهای ساختارشکنانه و نیز آشفتگی بازار ارز و سکه و از همه مهم‌تر وضعیت بانکی کشور که با تأسف عنوان بانکداری اسلامی را هم یدک می‌کشد، کسانی هستند که سال‌ها در سمت‌های مدیریتی بانک‌ها را در کارنامه بانکی خود دارند.

بانکداری اسلامی را باید از محمد یونس، بانکدار و اقتصادانان بنگلادشی، آموخت؛ بانکدار و اقتصاددانی که با تأسیس «بانک گرامین» که مبدع وام‌های کوچک و قرض‌الحسنه در قالب عقود اسلامی است، او که برنده جایزه صلح نوبل در سال 2006 است، توانست سیمای اقتصادی بنگلادش را دگرگون کند. در زمان اهدای جایزه صلح نوبل کمیته اعطای جایزه، با افتخار اعلام کردند: جایزه صلح نوبل به محمد یونس به پاس خدمات او در جهت «توسعه اقتصادی و اجتماعی از پایین» اهدا می‌شود. او مبدع انقلاب خاموشی است که با تأمین اعتبارات کوچک به فقرای روستایی در کشور به‌شدت فقیر و پر‌جمعیت بنگلادش کمک کرد و توانست همه مناسبات ربوی بانکداری را کنار بگذارد و میلیون‌ها نفر از مردم بنگلادش را با مبالغ کم صاحب شغل و تولید کند.

محمد یونس سه سال قبل از انقلاب ایران بانک گرامین خود را با این نیت که به مردم فقیر بنگلادش کمک کند، تأسیس کرد تا سال 2006 که جایزه صلح نوبل را به او اعطا کردند. او به بیش از پنج‌میلیون‌و 300 هزار نفر وام‌هایی پرداخت کرد که همگی صاحب شغل و مؤسسه تولیدی شدند. راه و روش محمد یونس این است که متقاضیان وام «گروه همبستگی» تشکیل می‌دهند و این گروه کوچک تقاضای وام می‌کند، جمع گروه بازپرداخت وام را تضمین می‌کنند. موضوعاتی که بیشتر مد نظر بانک گرامین برای پرداخت قرض و وام است، بیشتر حول این محورها می‌چرخد «ساختن خانه» تأمین وسایل ماهیگیری برای بخش اعظم صیادی بنگلادش – سرمایه اولیه برای کارگاه‌های کوچک نساجی و خیاطی، آبیاری زمین‌های کشاورزی 43 سال از تأسیس بانک گرامین می‌گذرد و چون متمولین بنگلادش به کار محمد یونس ایمان پیدا کردند، بانک او را محل امانت پول‌های خود قرار دادند.

با این پول‌ها که بهره‌ای به صاحبان آن پرداخت نمی‌شود، در واقع از سنت حسنه قرض‌الحسنه اسلامی پیروی می‌کنند، این پول‌ها به متقاضیان کار با کارمزد‌ اندک پرداخت می‌شود، مردم بنگلادش عاشقانه محمد یونس را دوست دارند. به سخنان چند نفر از وام‌گیرندگان از سایت بانک گرامین اشاره می‌کنم: «با این قرضه کوچک من توانستم حیوانات، مرغ و بز تربیت کنم و زمینم را کشت کنم، من فقط با یک قرضه دو هزار تاکا- واحد پول بنگلادش – آغاز کردم و تاکنون قادر شده‌ام 200 هزار تاکا به دست آورم، من کودکانم را به مدرسه می‌فرستم، حالا مشکلی ندارم و خوش هستم».

یکی از زنانی که از وام بانک گرامین استفاده کرده است، می‌گوید «من گدا بودم و سربار جامعه با قرضه کوچک سه هزار – تاکا – با تجارت اسباب‌بازی‌سازی پلاستیکی آغاز کردم، اکنون صاحب کارگاه تولید اسباب‌بازی هستم. هیچ‌کس باور نمی‌کند که من روزی نه‌چندان دور گدا بودم».

به ایران بازگردیم. در دوره ریاست مدیران سابق و اسبق بانک مرکزی ده‌ها بانک خصوصی پروانه تأسیس گرفتند و ده‌ها مؤسسه مالی با جواز رسمی یا بدون جواز شروع به فعالیت کردند؛ اما فعالیت آنان به نفع مردم عادی نبود. مشتریان این بانک‌ها و مؤسسات مالی هزاران میلیارد پول را بدون تضمین گرفتند و از چرخه تولید خارج کردند یا پول به خارج از کشور رفت یا ویلاهای چند صد میلیاردی ساخته شد. کافی است سری به خیابان‌های شهر محل سکونت خود بزنید. گران‌ترین ساختمان‌ها متعلق به بانک‌هاست. دور یک میدان چندین بانک با اسراف تمام در ساخت‌وساز و مبلمان خود سر برآورده‌اند، یقه‌سفیدهایی که حق‌المشاوره سه میلیارد تومانی گرفتند، عواملی که هزاران سکه را با رانت اطلاعاتی خریدند و در اندک زمانی با دو، سه‌برابر‌شدن قیمت طلا و سکه به سودهای میلیاردی رسیدند. آیا باورکردنی است که در کشور اسلامی ایران با انقلابی که با خون جوانان وطن رویید، بدهکاران بانکی پیدا شوند که هزارو 300 میلیارد تومان بدهی بانکی داشته باشند.

این بدهکاران در خوش‌بینانه‌ترین وضع، پول بانک را صرف مستغلات و املاک کردند و با قیمت‌گذاری کاذب چندین برابر وام دریافتی ارزش افزوده به جیب زدند. کافی است ساختمان‌هایی را که در این مدت با استفاده از وام بانکی ساخته شد و خالی مانده است، با یک آمارگیری ساده سرشماری کنیم. سازندگان برج‌های آن‌چنانی وام دریافتی را چندین برابر کردند و با استفاده از حمایت مدیران بانک‌ها از پرداخت وام دریافتی به امید افزایش قیمت املاک ساخته‌شده با پول بانک که هم اصل و فرع را افزایش دستوری قیمت‌ها تأمین می‌کند و هم چندین برابر سود انباشت‌شده نصیب اینان می‌شود، در قالب معوقات بانکی تعریف می‌کنند.

ظاهرا با مدیریت فعلی سیستم بانکی چرخ اقتصاد کشور تا ابد لنگ است. در کشورهای توسعه‌یافته برای نگهداری پول در بانک‌ها باید دستمزد پرداخت کرد. سود وام اعطایی در این کشورها تک‌رقمی است و با یک یا دو درصد محاسبه می‌شود. مدیران فعلی بانک‌ها با سودهای کلانی که از مشتریان خاص خود می‌گیرند، به فکر مردم عادی نیستند و همین موضوع باعث رکود اقتصادی و توقف تولید در کشور شده است. آرزو این است که اراده فعلی حاکم بر قوه قضائیه که برخورد با دانه‌درشت‌ها و یقه‌سفیدهایی است که در سال‌های گذشته زیر چتر حمایت مسئولان ارشد بانک مرکزی و نبود نظارت قانونی این بانک کمر اقتصاد ملی را شکسته‌اند، کماکان ادامه پیدا کند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۳۶۸۶۸۱۰:۳۹:۱۹ ۱۳۹۸/۵/۱۵
تو این دنیا که نشد و ما مردم که نتونستیم. ولی خداوند همه شما رو به عذاب علیم دچار کنید.
ناشناس۱۰۳۷۵۹۳۱۵:۰۵:۱۸ ۱۳۹۸/۵/۱۵
الهی آمین
سید۱۰۳۶۹۲۶۱۰:۵۷:۰۴ ۱۳۹۸/۵/۱۵
با معذرت از مردم .همه اینها فیلمه برا گول زدن ما و الا پشت پرده کسی دیگر است
ناشناس۱۰۳۷۱۵۹۱۲:۲۴:۱۵ ۱۳۹۸/۵/۱۵
متاسفانه بعضیا اظهار نظر کاملا بدبینانه و تحلیل های مافیایی را نشانه زیرکی خود می دانند. فقط سوال اینجاست که این گونه نظرات منفی و سیاه نمایی های غیر مستند چه خاصیتی برای مردم دارد؟ اگر زیرک هستید لطفا راهکار اجرایی ارائه دهید. سیاه نمایی کور و بدون دلیل هیچ خاصیتی جز ناامیدی مردم ندارد. در صورت ناامیدی جامعه همه ی ما زیان خواهیم کرد. مگر اینکه هدف شما همین ناامیدی عمومی باشد و از آن سود می برید!!!!!
ناشناس۱۰۳۷۵۴۰۱۴:۴۳:۵۶ ۱۳۹۸/۵/۱۵
امید واهی هم به همان اندازه ی نا امیدی سمی مهلک است
ناشناس۱۰۳۷۲۵۷۱۳:۰۱:۲۷ ۱۳۹۸/۵/۱۵
دلیل بهم ریختگی تحریم ها بود نه اینها
ناشناس۱۰۳۷۴۸۷۱۴:۲۷:۵۳ ۱۳۹۸/۵/۱۵
باید این دادگاه با حضور سیف و 3 نون اقتصادی نوبخت نیلی نهاوندیان معماران بهم ریختگی اقتصاد تشکیل میشد
ناشناس۱۰۳۷۴۹۴۱۴:۳۰:۲۱ ۱۳۹۸/۵/۱۵
معاون نظارتی وقت بانک مرکزی که مسولیت نظارت بر امور بانک را داشته و در خود بانک مرکزی بوده را در درجه اول محاکمه کنید
علی۱۰۳۶۹۸۰۱۱:۲۲:۵۷ ۱۳۹۸/۵/۱۵
حکم بدون اعدام سریع اثر بخش نیست
ناشناس۱۰۳۶۹۹۵۱۱:۲۹:۵۰ ۱۳۹۸/۵/۱۵
میبایست ریس بانک مرکزی و سایر اشخاص دخیل در این مورد به اشد مجازات برسند.
ناشناس۱۰۳۷۰۰۳۱۱:۳۲:۱۴ ۱۳۹۸/۵/۱۵
در ایران بانک مرکزی حکم قلک حذب حاکم رو داره!
احد۱۰۳۷۰۰۸۱۱:۳۴:۳۵ ۱۳۹۸/۵/۱۵
جناب عراقچی انگار برای مذاکرات مهمی اماده شدند با کت و شلوار و ... منت گذاشتند و در جلسه دادگاه حاضر شدند !!
رضوی۱۰۳۷۰۲۴۱۱:۳۸:۱۱ ۱۳۹۸/۵/۱۵
مطلب بسیار خوب و کاملی بود در عین حال که کوتاه بود مختصر و مفید مشکلات بیان شده بود ضرورت اصلاح سیستم بانکی یکی از اولویت های اولیه و مهم سروسامان گرفتن اقتصاد است به وضوح در مطلب بیان شده مدیریت اشتباه و غیر تخصصی چه بلایی بر سر کشور می آورد
ناشناس۱۰۳۷۱۳۳۱۲:۱۵:۵۵ ۱۳۹۸/۵/۱۵
فقط به دنبال مقصر جلوه دادن ورشکستگی اقتصادی به چند نفر که امکان ندارد جمشید بسم الله دیگر .. بگردید دنبال ..
احمد۱۰۳۷۱۶۵۱۲:۲۶:۲۶ ۱۳۹۸/۵/۱۵
.. معماران به‌هم‌ریختگی اقتصاد امروز ایران کسانی هستند که سال ها قبل، کشور را وارد بازی خطرناک تحریم ها کردند. کمی انصاف داشته باشید.
بهنام۱۰۳۷۱۹۹۱۲:۳۷:۵۹ ۱۳۹۸/۵/۱۵
یارو با کت و شلوار مجلس و با گل و شیرینی آوردن.
محمد مهدی۱۰۳۷۲۶۶۱۳:۰۵:۵۵ ۱۳۹۸/۵/۱۵
جماعت یقه سفید متکبر کار دیگری هم کردند و آن انتقال بخش اعظمی از ثروت مملکت به خزانه عمو سام و ملکه و اذنابش هست تا به مقام پابوسی ملکه مشرف گردند و یا زیر لوای عمو سام به عیش برسند. فقر و بدبختی جمع کثیری از مردم شریف و وطن پرست ناشی از وجود این وطن فروشان ریا کار می باشد
ناشناس۱۰۳۷۲۶۷۱۳:۰۶:۰۴ ۱۳۹۸/۵/۱۵
دست افراد نا پاک را از بیت المال کوتاه کنید . دست مریزاد . خدا قوت .
ناشناس۱۰۳۷۵۹۹۱۵:۱۰:۱۱ ۱۳۹۸/۵/۱۵
آقای نعمت احمدی شما که وکیل هستید چرا.. پرت میگید اول تحقیق کنید بعد بنویسید. قیمت سکه زمان پیش فروش 150 هزار تومان ارزانتر از پیش فروش بود. در عوض خریداران ریسک کردند و به دولت .. اعتماد کردند که مدت دار سکه دریافت کنند. پولشون تا 18 ماه دست بانک مرکزی بود. سود این مدت را محاسبه کنید همان قیمت بازار می شود. این حرفهای شما مصداق..

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

  2. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

  3. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

  4. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

  5. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

  6. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

  7. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

  8. گرانی خودرو تا کجا!؟

  9. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

  10. وزیر بهداشت: دیشب به خاطر خیز جدید کرونا نخوابیدم/تقسیم بندی مناطق غلط است

  11. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

  12. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

  13. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

  14. جهانگیری: امیدوارم آثار مثبت مقابله با گرانی روزهای آینده روشن شود

  15. افزایش ۳ برابری دلار طی ۲ سال 

  16. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

  17. مقصر سونامی افزایش قیمت خودرو کیست

  18. داروی جدید کرونا در داروخانه‌های کشور

  19. خیز دوباره کرونا/ورود نواب رئیس به انتخابات ریاست جمهوری/کنایه رسانه اصلاح‌طلب به روحانی/ ربیعی: رنج مردم با تک تک سلول‌های اعضای هیات دولت حس می‌شود

  20. گرداندن اراذل و اوباش در محله تهران‌پارس

  21. مطالبه از مجلس انقلابی...

  22. ضرب و شتم یک کارشناس در استودیویِ شبکه«من و تو» به جرم بیان نظر مخالف + فیلم

  23. ترامپ: توافق فوق‌العاده‌ای با ایران خواهم کرد منتهی باید تا بعد از انتخابات صبر کنند

  24. تمرینات نظامی شاهزاده خانم بلژیکی

  25. واکنش رسانه‌های صهیونیستی و عربی به توافق سازش تل‌آویو با امارات و بحرین

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   آخرین عناوین