محاکمه معماران به‌هم‌ریختگی اقتصاد امروز ایران

گروه اقتصادی الف،   3980515049 ۱۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
 محاکمه معماران به‌هم‌ریختگی اقتصاد امروز ایران

نعمت احمدی در شرق نوشت: دادگاه رسیدگی به جرائم اقتصادی وارد مرحله واقعی رسیدگی‌های قضائی و برخورد با مسببان شرایط فعلی اقتصاد کشور شد. محاکمه ولی‌اله سیف، رئیس بانک مرکزی و احمد عراقچی، معاون ارزی سابق بانک مرکزی را باید آغازی بر محاکمه همه معماران به‌هم‌ریختگی اقتصاد امروز ایران دانست.

یک سالی از نوسانات شدید ارزی می‌گذرد، در مرداد 97 دستگیری وحید مظلومین، معروف به سلطان سکه و سپس بازداشت معاون ارزی بانک مرکزی، نوید این را می‌داد که مسئولان قضائی کشور سرچشمه تخلفات سازمان‌یافته ارزی را که باعث اخلال در نظام اقتصادی کشور می‌شود، این‌بار در کانون بانک مرکزی شناسایی کرده‌اند.

ظاهرا اتهام آقای وحید مظلومین خرید سکه به مقدار زیاد بود، گرچه  خرید یا فروش سکه به‌تنهایی نمی‌تواند جرم باشد، اما شیوه‌ای که وحید مظلومین را به گاوصندوق بانک مرکزی وصل می‌کرد، باید در همان مرداد ‌97 مسئولان بانک مرکزی را پای میز محاکمه می‌کشاند. فعالان اقتصادی، دوران سیاه بانک مرکزی را زمان ریاست سیف می‌دانند. در این زمان بود که بانک مرکزی بازار خرید سکه را تحریک کرد و باوجود اینکه ادعا می‌شد بانک مرکزی آن اندازه طلا ندارد که در مقابل پیش‌فروش سکه بتواند با ضرب سکه بازار تحریک‌شده را اشباع کند، قیمتی که برای پیش‌خرید سکه ازسوی بانک مرکزی اعلام شد درهمان زمان نصف قیمت بازار بیرونی سکه بود.

همین امر هم باعث شد عده‌ای در سایه حمایت مسئولان وقت بانک مرکزی چندین هزار سکه پیش‌خرید کنند. تب خرید سکه با اعلام بانک مرکزی وقتی بالا رفت، آقای سیف در سوم مرداد 97 و در اوج آشفتگی بازار ارز از ریاست بانک مرکزی استعفا داد و رسانه‌ها در آن تاریخ از کناره‌گیری یاد کردند! نمی‌دانم رئیس‌جمهور با چه منظوری باوجود اشراف به عملکرد مدیران بانک مرکزی در دوره ریاست سیف ایشان را در 22 شهریور ‌ به عنوان مشاور رئیس‌جمهور در امور پولی و بانکی منصوب کرد؛ این انتصاب را فعالان بازار در واقع چتر حمایتی آقای روحانی از رئیس بانک مرکزی مستعفی خود تلقی کردند.

محتوای حکم انتصاب آقای سیف هم سمت‌و‌سو دار بود: «جناب آقای دکتر ولی‌اله سیف -نظر به مراتب تعهد توان علمی و سوابق مدیریتی جناب‌عالی- به‌موجب این حکم به عنوان مشاور رئیس‌جمهور در امور پولی و بانکی‌ منصوب می‌شوید. امید است با توفیق الهی در خدمت به ملت شریف ایران و نظام جمهوری اسلامی با رعایت اصول قانون‌مداری، اعتدال‌گرایی و منشور اخلافی دولت تدبیر و امید موفق باشید».‌گرچه دیوان محاسبات که برابر اصل 54 قانون اساسی مستقیما زیر نظر مجلس شورای اسلامی است و برابر اصل 55 قانون اساسی، به کلیه حساب‌های وزارتخانه‌ها، مؤسسات، شرکت‌های دولتی و سایر دستگاه‌هایی که به نحوی از بودجه کل کشور استفاده می‌کنند، رسیدگی و حسابرسی می‌کند، به پرونده بانک مرکزی ورود پیدا کرد و در بهمن 97 تخلفات بانک مرکزی را محرز دید و در اقدامی قابل قبول حکم بر انفصال رئیس بانک مرکزی و معاونان ایشان داد.

احکام دادستان دیوان محاسبات قابل تجدیدنظر در شعب تجدیدنظر دیوان محاسبات است و با اعتراض رئیس منفصل بانک مرکزی به رأی صادرشده در تاریخ 29/8/97 حکم بدوی تأیید و راه حضور آقای سیف در هیئت دولت در قامت مشاور رئیس‌جمهور در امور پولی و بانکی مسدود شد، متأسفانه در قوه قضائیه که اواخر دوره ریاست آقای سیف بر بانک مرکزی، با پرونده‌های فساد مؤسسات مالی مواجه شده بود و پرونده چندین مؤسسه که به گفته ریاست محترم وقت قوه قضائیه، آیت‌الله لاریجانی، بیش از 37 هزار میلیارد تومان سپرده‌های مردم را حیف و میل کرده و با پرداخت بهره‌های نجومی بعضا تا 89 درصد اقتصاد کشور را در تنگنا قرار داده بودند، اراده برخورد با مسئولان بالای بانکی کشور نبود.

مهم‌تر از آن از این منظر که نظارت بر مؤسسات مالی بر عهده بانک مرکزی است؛ مسئولان بانک را تعقیب نکردند، زمانی‌که اعتراضات سپرده‌گذاران که به تحریک جناح‌های خاصی صورت گرفته بود به خیابان‌ها کشیده شد و عده‌ای از اعتراض سپرده‌گذاران که بحق خواهان استرداد سپرده‌های خود بودند سوء‌استفاده کردند و شعارهای ساختارشکنانه دادند، مسئولان کشوری به اجبار به‌گفته آقای روحانی رئیس‌جمهور -دست در جیب مردم- کردند و اعتراضات خیابانی را کنترل کردند، به باور نگارنده سبب اصلی شعارهای ساختارشکنانه و نیز آشفتگی بازار ارز و سکه و از همه مهم‌تر وضعیت بانکی کشور که با تأسف عنوان بانکداری اسلامی را هم یدک می‌کشد، کسانی هستند که سال‌ها در سمت‌های مدیریتی بانک‌ها را در کارنامه بانکی خود دارند.

بانکداری اسلامی را باید از محمد یونس، بانکدار و اقتصادانان بنگلادشی، آموخت؛ بانکدار و اقتصاددانی که با تأسیس «بانک گرامین» که مبدع وام‌های کوچک و قرض‌الحسنه در قالب عقود اسلامی است، او که برنده جایزه صلح نوبل در سال 2006 است، توانست سیمای اقتصادی بنگلادش را دگرگون کند. در زمان اهدای جایزه صلح نوبل کمیته اعطای جایزه، با افتخار اعلام کردند: جایزه صلح نوبل به محمد یونس به پاس خدمات او در جهت «توسعه اقتصادی و اجتماعی از پایین» اهدا می‌شود. او مبدع انقلاب خاموشی است که با تأمین اعتبارات کوچک به فقرای روستایی در کشور به‌شدت فقیر و پر‌جمعیت بنگلادش کمک کرد و توانست همه مناسبات ربوی بانکداری را کنار بگذارد و میلیون‌ها نفر از مردم بنگلادش را با مبالغ کم صاحب شغل و تولید کند.

محمد یونس سه سال قبل از انقلاب ایران بانک گرامین خود را با این نیت که به مردم فقیر بنگلادش کمک کند، تأسیس کرد تا سال 2006 که جایزه صلح نوبل را به او اعطا کردند. او به بیش از پنج‌میلیون‌و 300 هزار نفر وام‌هایی پرداخت کرد که همگی صاحب شغل و مؤسسه تولیدی شدند. راه و روش محمد یونس این است که متقاضیان وام «گروه همبستگی» تشکیل می‌دهند و این گروه کوچک تقاضای وام می‌کند، جمع گروه بازپرداخت وام را تضمین می‌کنند. موضوعاتی که بیشتر مد نظر بانک گرامین برای پرداخت قرض و وام است، بیشتر حول این محورها می‌چرخد «ساختن خانه» تأمین وسایل ماهیگیری برای بخش اعظم صیادی بنگلادش – سرمایه اولیه برای کارگاه‌های کوچک نساجی و خیاطی، آبیاری زمین‌های کشاورزی 43 سال از تأسیس بانک گرامین می‌گذرد و چون متمولین بنگلادش به کار محمد یونس ایمان پیدا کردند، بانک او را محل امانت پول‌های خود قرار دادند.

با این پول‌ها که بهره‌ای به صاحبان آن پرداخت نمی‌شود، در واقع از سنت حسنه قرض‌الحسنه اسلامی پیروی می‌کنند، این پول‌ها به متقاضیان کار با کارمزد‌ اندک پرداخت می‌شود، مردم بنگلادش عاشقانه محمد یونس را دوست دارند. به سخنان چند نفر از وام‌گیرندگان از سایت بانک گرامین اشاره می‌کنم: «با این قرضه کوچک من توانستم حیوانات، مرغ و بز تربیت کنم و زمینم را کشت کنم، من فقط با یک قرضه دو هزار تاکا- واحد پول بنگلادش – آغاز کردم و تاکنون قادر شده‌ام 200 هزار تاکا به دست آورم، من کودکانم را به مدرسه می‌فرستم، حالا مشکلی ندارم و خوش هستم».

یکی از زنانی که از وام بانک گرامین استفاده کرده است، می‌گوید «من گدا بودم و سربار جامعه با قرضه کوچک سه هزار – تاکا – با تجارت اسباب‌بازی‌سازی پلاستیکی آغاز کردم، اکنون صاحب کارگاه تولید اسباب‌بازی هستم. هیچ‌کس باور نمی‌کند که من روزی نه‌چندان دور گدا بودم».

به ایران بازگردیم. در دوره ریاست مدیران سابق و اسبق بانک مرکزی ده‌ها بانک خصوصی پروانه تأسیس گرفتند و ده‌ها مؤسسه مالی با جواز رسمی یا بدون جواز شروع به فعالیت کردند؛ اما فعالیت آنان به نفع مردم عادی نبود. مشتریان این بانک‌ها و مؤسسات مالی هزاران میلیارد پول را بدون تضمین گرفتند و از چرخه تولید خارج کردند یا پول به خارج از کشور رفت یا ویلاهای چند صد میلیاردی ساخته شد. کافی است سری به خیابان‌های شهر محل سکونت خود بزنید. گران‌ترین ساختمان‌ها متعلق به بانک‌هاست. دور یک میدان چندین بانک با اسراف تمام در ساخت‌وساز و مبلمان خود سر برآورده‌اند، یقه‌سفیدهایی که حق‌المشاوره سه میلیارد تومانی گرفتند، عواملی که هزاران سکه را با رانت اطلاعاتی خریدند و در اندک زمانی با دو، سه‌برابر‌شدن قیمت طلا و سکه به سودهای میلیاردی رسیدند. آیا باورکردنی است که در کشور اسلامی ایران با انقلابی که با خون جوانان وطن رویید، بدهکاران بانکی پیدا شوند که هزارو 300 میلیارد تومان بدهی بانکی داشته باشند.

این بدهکاران در خوش‌بینانه‌ترین وضع، پول بانک را صرف مستغلات و املاک کردند و با قیمت‌گذاری کاذب چندین برابر وام دریافتی ارزش افزوده به جیب زدند. کافی است ساختمان‌هایی را که در این مدت با استفاده از وام بانکی ساخته شد و خالی مانده است، با یک آمارگیری ساده سرشماری کنیم. سازندگان برج‌های آن‌چنانی وام دریافتی را چندین برابر کردند و با استفاده از حمایت مدیران بانک‌ها از پرداخت وام دریافتی به امید افزایش قیمت املاک ساخته‌شده با پول بانک که هم اصل و فرع را افزایش دستوری قیمت‌ها تأمین می‌کند و هم چندین برابر سود انباشت‌شده نصیب اینان می‌شود، در قالب معوقات بانکی تعریف می‌کنند.

ظاهرا با مدیریت فعلی سیستم بانکی چرخ اقتصاد کشور تا ابد لنگ است. در کشورهای توسعه‌یافته برای نگهداری پول در بانک‌ها باید دستمزد پرداخت کرد. سود وام اعطایی در این کشورها تک‌رقمی است و با یک یا دو درصد محاسبه می‌شود. مدیران فعلی بانک‌ها با سودهای کلانی که از مشتریان خاص خود می‌گیرند، به فکر مردم عادی نیستند و همین موضوع باعث رکود اقتصادی و توقف تولید در کشور شده است. آرزو این است که اراده فعلی حاکم بر قوه قضائیه که برخورد با دانه‌درشت‌ها و یقه‌سفیدهایی است که در سال‌های گذشته زیر چتر حمایت مسئولان ارشد بانک مرکزی و نبود نظارت قانونی این بانک کمر اقتصاد ملی را شکسته‌اند، کماکان ادامه پیدا کند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۳۶۸۶۸۱۰:۳۹:۱۹ ۱۳۹۸/۵/۱۵
تو این دنیا که نشد و ما مردم که نتونستیم. ولی خداوند همه شما رو به عذاب علیم دچار کنید.
ناشناس۱۰۳۷۵۹۳۱۵:۰۵:۱۸ ۱۳۹۸/۵/۱۵
الهی آمین
سید۱۰۳۶۹۲۶۱۰:۵۷:۰۴ ۱۳۹۸/۵/۱۵
با معذرت از مردم .همه اینها فیلمه برا گول زدن ما و الا پشت پرده کسی دیگر است
ناشناس۱۰۳۷۱۵۹۱۲:۲۴:۱۵ ۱۳۹۸/۵/۱۵
متاسفانه بعضیا اظهار نظر کاملا بدبینانه و تحلیل های مافیایی را نشانه زیرکی خود می دانند. فقط سوال اینجاست که این گونه نظرات منفی و سیاه نمایی های غیر مستند چه خاصیتی برای مردم دارد؟ اگر زیرک هستید لطفا راهکار اجرایی ارائه دهید. سیاه نمایی کور و بدون دلیل هیچ خاصیتی جز ناامیدی مردم ندارد. در صورت ناامیدی جامعه همه ی ما زیان خواهیم کرد. مگر اینکه هدف شما همین ناامیدی عمومی باشد و از آن سود می برید!!!!!
ناشناس۱۰۳۷۵۴۰۱۴:۴۳:۵۶ ۱۳۹۸/۵/۱۵
امید واهی هم به همان اندازه ی نا امیدی سمی مهلک است
ناشناس۱۰۳۷۲۵۷۱۳:۰۱:۲۷ ۱۳۹۸/۵/۱۵
دلیل بهم ریختگی تحریم ها بود نه اینها
ناشناس۱۰۳۷۴۸۷۱۴:۲۷:۵۳ ۱۳۹۸/۵/۱۵
باید این دادگاه با حضور سیف و 3 نون اقتصادی نوبخت نیلی نهاوندیان معماران بهم ریختگی اقتصاد تشکیل میشد
ناشناس۱۰۳۷۴۹۴۱۴:۳۰:۲۱ ۱۳۹۸/۵/۱۵
معاون نظارتی وقت بانک مرکزی که مسولیت نظارت بر امور بانک را داشته و در خود بانک مرکزی بوده را در درجه اول محاکمه کنید
علی۱۰۳۶۹۸۰۱۱:۲۲:۵۷ ۱۳۹۸/۵/۱۵
حکم بدون اعدام سریع اثر بخش نیست
ناشناس۱۰۳۶۹۹۵۱۱:۲۹:۵۰ ۱۳۹۸/۵/۱۵
میبایست ریس بانک مرکزی و سایر اشخاص دخیل در این مورد به اشد مجازات برسند.
ناشناس۱۰۳۷۰۰۳۱۱:۳۲:۱۴ ۱۳۹۸/۵/۱۵
در ایران بانک مرکزی حکم قلک حذب حاکم رو داره!
احد۱۰۳۷۰۰۸۱۱:۳۴:۳۵ ۱۳۹۸/۵/۱۵
جناب عراقچی انگار برای مذاکرات مهمی اماده شدند با کت و شلوار و ... منت گذاشتند و در جلسه دادگاه حاضر شدند !!
رضوی۱۰۳۷۰۲۴۱۱:۳۸:۱۱ ۱۳۹۸/۵/۱۵
مطلب بسیار خوب و کاملی بود در عین حال که کوتاه بود مختصر و مفید مشکلات بیان شده بود ضرورت اصلاح سیستم بانکی یکی از اولویت های اولیه و مهم سروسامان گرفتن اقتصاد است به وضوح در مطلب بیان شده مدیریت اشتباه و غیر تخصصی چه بلایی بر سر کشور می آورد
ناشناس۱۰۳۷۱۳۳۱۲:۱۵:۵۵ ۱۳۹۸/۵/۱۵
فقط به دنبال مقصر جلوه دادن ورشکستگی اقتصادی به چند نفر که امکان ندارد جمشید بسم الله دیگر .. بگردید دنبال ..
احمد۱۰۳۷۱۶۵۱۲:۲۶:۲۶ ۱۳۹۸/۵/۱۵
.. معماران به‌هم‌ریختگی اقتصاد امروز ایران کسانی هستند که سال ها قبل، کشور را وارد بازی خطرناک تحریم ها کردند. کمی انصاف داشته باشید.
بهنام۱۰۳۷۱۹۹۱۲:۳۷:۵۹ ۱۳۹۸/۵/۱۵
یارو با کت و شلوار مجلس و با گل و شیرینی آوردن.
محمد مهدی۱۰۳۷۲۶۶۱۳:۰۵:۵۵ ۱۳۹۸/۵/۱۵
جماعت یقه سفید متکبر کار دیگری هم کردند و آن انتقال بخش اعظمی از ثروت مملکت به خزانه عمو سام و ملکه و اذنابش هست تا به مقام پابوسی ملکه مشرف گردند و یا زیر لوای عمو سام به عیش برسند. فقر و بدبختی جمع کثیری از مردم شریف و وطن پرست ناشی از وجود این وطن فروشان ریا کار می باشد
ناشناس۱۰۳۷۲۶۷۱۳:۰۶:۰۴ ۱۳۹۸/۵/۱۵
دست افراد نا پاک را از بیت المال کوتاه کنید . دست مریزاد . خدا قوت .
ناشناس۱۰۳۷۵۹۹۱۵:۱۰:۱۱ ۱۳۹۸/۵/۱۵
آقای نعمت احمدی شما که وکیل هستید چرا.. پرت میگید اول تحقیق کنید بعد بنویسید. قیمت سکه زمان پیش فروش 150 هزار تومان ارزانتر از پیش فروش بود. در عوض خریداران ریسک کردند و به دولت .. اعتماد کردند که مدت دار سکه دریافت کنند. پولشون تا 18 ماه دست بانک مرکزی بود. سود این مدت را محاسبه کنید همان قیمت بازار می شود. این حرفهای شما مصداق..

پربحث‌های اخیر

 1. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 2. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 3. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 4. لاریجانی: مابه‌التفاوت حاصل افزایش قیمت بنزین سریع‌تر به حساب مردم واریز شود/ دغدغه نمایندگان برداشتن فشار از دوش مردم است

 5. توکلی: مسیر تصمیم‌گیری و اعلام قیمت بنزین بسیار بد طی شد/ کنار گذاشتن کارت سوخت خیانت بود

 6. سخنگوی هیات رئیسه مجلس: همه موظفند از افزایش قیمت بنزین حمایت کنند

 7. راه‌های رفته و نرفته اصلاح قیمت بنزین به روایت کارشناسان اقتصادی

 8. بیانیه حجت‌الاسلام رئیسی در مورد طرح سهمیه بندی و اعلام قیمت جدید بنزین

 9. شمخانی: منافقین و ضدانقلاب در اغتشاشات دیروز نقش ایفا کردند و بعضا سلاح گرم داشتند

 10. معاون سازمان برنامه و بودجه: تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین زیر ۲ درصد است

 11. محمود صادقی از نمایندگی مجلس استعفا می‌کند

 12. ناجا: مماشاتی با برهم زنندگان نظم و امنیت نداریم/ شناسایی و برخورد با سرکردگان

 13. جزئیات نشست غیرعلنی مجلس درباره افزایش قیمت بنزین

 14. واکنش سفیر ایران در انگلیس به گرانی بنزین

 15. گام‌های لرزان پیرمردها و بازیگران جوان سیاست

 16. احتمال یک تا ۳ سال حبس برای «نجفی»

 17. دیلی اکسپرس: اشتباهات ترامپ چگونه خاورمیانه را به ایران و روسیه واگذار کرد

پربحث‌های دیروز

 1. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 2. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 3. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 4. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 5. تصاویری از اعتراضات به گرانی قیمت بنزین

 6. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 7. ربیعی: مصرف بنزین در کشور، دچار انحراف است/ دولت می‌خواهد به‌صورت مستقیم به مردم کمک کند!

 8. آقای روحانی! مقصر بیکاری، جوان تحصیلکرده نیست

 9. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 10. شهرداری تهران: برای شرایط برفی تمرین نداریم/ نمی‌توان برف را در هوا با تیر زد

 11. آخرین وضعیت اعتراضات بنزینی در کشور/ افزایش خشونت در برخی استانها + فیلم و عکس

 12. واکنش‌ها به غافلگیری دوباره شهرداری تهران در برف

 13. تهیه یک طرح دو فوریتی برای مخالفت با گران شدن بنزین در مجلس

 14. واکنش روزنامه‌های اصلاح‌طلب به گرانی بنزین

 15. اعتراض آیت‌الله صافی گلپایگانی به افزایش قیمت بنزین: از مجلس می‌خواهم که لغو این طرح را اعلام کند

 16. پای داماد نعمت‌زاده هم به دادگاه مفاسد باز شد

 17. نائب رئیس مجلس: ۸۰ هزار تن برنج وارداتی در انبارهای دولت فاسد شد/ بدون اطلاع مجلس درب بانک مرکزی را باز کرده و ۶۰ تن سکه را حراج کردند

 18. برخی نمایندگان مجلس: لیست اموالمان را در سامانه ثنا ثبت نمی‌کنیم

 19. معاون وزیر صنعت: اثر افزایش قیمت بنزین بر قیمت کالا ناچیز است

 20. واکنش حناچی به وضعیت تهران بعد از بارش برف

 21. بیانیه آیت الله مکارم شیرازی درباره افزایش قیمت بنزین

 22. بازگشت به تصمیم بنزینی دولت قبل/ حذف کارت سوخت در دولت روحانی چقدر برای کشور هزینه داشته؟

 23. اطلاعیه استانداری درباره وضعیت تعطیلی مدارس تهران

 24. سهمیه سوخت سواری‌های عمومی بین شهری مشخص شد/ ۴۵۰ لیتر دوگانه سوز و ۷۵۰ لیتر برای تک‌سوز

 25. واکنش دادستان کشور به اعتراضات درباره افزایش قیمت بنزین

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. چرا روحانی عصبانی است؟

 4. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

 5. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 6. جشن تولد ۷۱ سالگی روحانی در بالای ابرها

 7. عراق ۲ - ایران ۱ / شاگردان ویلموتس زور بردن نداشتند

 8. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 9. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 10. شعار اعتراضی مردم یزد: روحانی حیا کن آمریکا رو رها کن

 11. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 12. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 13. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 14. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

 15. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

 16. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

 17. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 18. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 19. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 20. جرم حداد عادل چیست؟

 21. تصاویری از اعتراضات به گرانی قیمت بنزین

 22. "چَت" جنجالی سعید ملایی با فدراسیون جهانی/ سناریو از پیش طراحی شده برای پناهندگی + سند

 23. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 24. ربیعی: مصرف بنزین در کشور، دچار انحراف است/ دولت می‌خواهد به‌صورت مستقیم به مردم کمک کند!

 25. توسعه نیروگاه بوشهر، توقف ناپذیری قطار هسته ای ایران

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 4. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 5. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 6. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 7. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 8. ربیعی: مصرف بنزین در کشور، دچار انحراف است/ دولت می‌خواهد به‌صورت مستقیم به مردم کمک کند!

 9. استیگلیتز: آثار و نتایج آزادسازی بازار سرمایه، نفرت انگیز بوده اند/ مردم حق دارند که حس کنند فریب خورده اند

 10. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 11. طرح معیشت ملی در آستانه اجرا/ افزایش قیمت بنزین در ازای بسته حمایتی

 12. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 13. درددل های مردم با وزیر کار روحانی درباره بیکاری

 14. نظر احمد توکلی درباره طرح سهمیه بندی بنزین

 15. توکلی: فساد همیشه به دلیل کار غير قانونی نیست ، استبداد راي در تصميم گيري هم فساد است/ نابرابري شديد در دارايي هاي بانكي نكبت است

 16. خانوارهای مشمول طرح حمایت معیشتی شناسایی شدند

 17. توکلی: مسیر تصمیم‌گیری و اعلام قیمت بنزین بسیار بد طی شد/ کنار گذاشتن کارت سوخت خیانت بود

 18. جزئیاتی از میدان جدید نفتی نام‌آوران/ زنگنه: حجم مخزن تازه کشف شده ۲۲میلیارد بشکه است

 19. هشدار مجدد همتی به سرمایه گذاری در بازار ارز/ خریدار نداریم؛ عامل گرانی یکباره دلار چیست؟

 20. روحانی: هرجا بتوانیم با مذاکره مشکل مردم را حل کنیم یک ثانیه صبر نخواهم کرد

 21. کاهش ۲۰ درصدی مصرف بنزین در نخستین روز سهمیه بندی

 22. جزئیات پرداخت کمک معیشتی/ مبالغ جدید بر اساس بعد خانوار پرداخت می‌شود

 23. سخنگوی هیات رئیسه مجلس: همه موظفند از افزایش قیمت بنزین حمایت کنند

 24. راه‌های رفته و نرفته اصلاح قیمت بنزین به روایت کارشناسان اقتصادی

 25. افزایش قیمت برخی خودروها/ پراید ۱۱۱ به ۵۲ میلیون تومان رسید + جدول

آخرین عناوین