نشست خبری ظریف/ دوران ابر قدرت‌ها به پایان رسیده است/ برجام مقدس نیست!

گروه سیاسی الف،   3980514056 ۱۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

برنامه نشست خبری وزیر امور خارجه کشورمان به منظور گرامیداشت روز خبرنگار برگزار شد. ظریف در این نشست درباره توافق هسته‌ای گفت: برجام مقدس نیست و اگر لازم باشد از آن خارج هم می شویم، اما فعلا نیازی نمی بینیم تا این اتفاق رخ دهد. گام سوم نه آخرین گام است و نه خروج از برجام؛ گام سوم در چهارچوب برجام و ماده ۳۶ خواهد بود.

نشست خبری ظریف/ دوران ابر قدرت‌ها به پایان رسیده است/ برجام مقدس نیست!

به گزارش الف، در این برنامه که در محل وزارت خارجه برگزار شد، محمدجواد ظریف رئیس دستگاه دیپلماسی ایران به سوالات برخی از خبرنگاران پاسخ داد و درباره برجام، سفر به آمریکا و تحریم خودش، روابط با کشورهای منطقه و اروپا و... صحبت کرد.

در این نشست سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه، خدادی معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد، علی ربیعی سخنگوی دولت، پرویز اسماعیلی معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس‌جمهور نیز در این نشست حضور داشتند.

محمدجواد ظریف در این نشست گفت: تحریم وزیر امور خارجه یک کشور یعنی در مذاکره و گفت و گو کم آورده اند. مسیری که آنها پیش گرفته اند هر روز به سمت ناکامی در گفت و گو پیش می رود.

ظریف خاطر نشان کرد: دوران کنونی جهان، دوران سلطه نیست، بازیگران متنبه شده اند و انسان ها قدرتمند شده اند، قدرت شما خبرنگاران به خاطر افزایش قدرت انسان است. امروز یک خبرنگار می تواند معادلات را جا به جا کند. این واقعیت دنیای امروز ماست.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: رسانه می تواند به آینده جهان شکل بدهد، دوران ابر قدرت ها به سر آمده  و دوران انسان ها، افراد و مردم آغاز شده است و خوشحالیم که جمهوری اسلامی ایران در طول ۴۰ سال گذشته هیچ وقت در کنار قدرت ها نبوده و در کنار مردم بوده است.

دوران گفتمان سلطه تمام شده است

وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی با اشاره به تیم "بی" و نقشه ریزی این تیم و شرارت آنها در دنیا، گفت: تیم "بی" امروز در دنیا شرارت به پا می کند؛ درحالی که گفتمان ِگفت و گو،  صلح،  رعایت قانون، فراگیری همراهی و همکاری و همدلی را ایران مطرح کرده است، برای همین است که امروز ایالات متحده در دنیا تنها است؛ ایالات متحده حتی در حوزه هایی که برای دیگران نقش ابرقدرتی دارد مانند موضع نظامی نمی تواند ایجاد ائتلاف کند. کشورها یکی پس از دیگری به رغم ارتباطات خوبی که با ایالات متحده دارند خجالت می کشند اسم شان در یک فهرست همراه ایالات متحده باشد.

ظریف خاطرنشان کرد: دولت ایالات متحده چنین وضعیتی برای خودش ساخته است.  قانون گریزی و قانون شکنی و خلاف رفتار انسانی عمل کردن با جلوگیری از دسترسی مردم به دوا، غذا و دارو و با ایجاد فتنه، ایجاد تنش با ایجاد بحران، کارشان است. هر جا که قدم گذاشتند از افغانستان گرفته که پس از ۱۸ سال دارند مذاکره می کنند که با خفت از این کشور خارج شوند تا عراق که حضور ایجاد داعش بود تا سوریه که جز بدبختی برای خود و منطقه ایجاد نکردند تا خلیج فارس که هرگاه به این منطقه قدم گذاشتند فقط جنایت مرتکب شده اند که بدترین آنها کشتار  ۵۹۰ نفر انسان بی گناه در حمله به ایرباس هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران بود. هر جا که رفتند جز خفت ندیدند.

وی افزود: ایالات متحده که انقدر به جنگ طلبی می نازد، بگوید از جنگ ویتنام تاکنون کدام جنگ را برنده شده است جز گرانادا. آیا این افتخاری برای ابرقدرت دنیاست که در طول ۷۰ سال گذشته تنها یک جنگ را آنهم در مقابل یک کشور ضعیف برده باشد. هیچ جنگ دیگری را نبرده؛ ‌ جنگ ویتنام را باخته است. در منطقه جز نابودی و خسارت ایجاد نکرده است. محکوم به شکست است بپذیریم دوران گفتمان سلطه، ابرقدرتی و دوران گفتمان زورگویی تمام شده است.

وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی با ابراز تاسف از حادثه چند روز گذشته در چند ایالت امریکا، اظهارداشت:‌با مردم امریکا درگیری نداریم؛ دیروز بسیار ناراحت و متاثر شده ایم که مردم امریکا، مردم بی گناه گرفتار فرهنگ هفت تیرکشی شدند؛ ‌ گرفتار فرهنگ قلدری شدند؛ گرفتار فرهنگ زورمداری شدند. گرفتار فرهنگ تقدیس خشونت شدند. فرهنگی که خشونت و کشتن مردم بی گناه را تقدیس می کند فرهنگی که از جنگ به عنوان یک گزینه روی میز صحبت می کند فرهنگ موفقی نیست و در دنیای امروز این گفتمان نمی تواند دوام بیاورد. برای همین مجبورند به تروریسم اقتصادی روی بیاروند.

تحریم وزیر خارجه یعنی شکست دیپلماسی

ظریف تصریح کرد: برای همین مجبورند تحریم کنند. مسئولان یک کشور را تحریم کنند، رهبری معظم انقلاب را تحریم کنند، ‌ یک خدمتگزار کوچکی مثل وزیر امور خارجه را تحریم کنند. تحریم وزیر خارجه یعنی چه؟ یعنی شکست در گفت و گو و دیپلماسی؛ یعنی مخالفت در گفت وگو و این تفاوت دو گفتمانی است که امروز در دنیا مشخص شده است و این تفاوت دو گفتمانی است که یک مسیر محتوم را پیش می رود و هر روز به سمت افول گفتمان سلطه پیش می رود.

وی ادامه داد: دنیای امروز دنیای سلطه نیست بازیگران متنوع شده اند کنش گران متنوع شده اند. انسان قدرتمند شده است. قدرت اصحاب رسانه به خاطر قدرت فرد انسانی است. یک خبرنگار با یک برنامه مجازی می تواند دنیا را تسلیم کند. این دنیای امروز و این ارزش رسانه در دنیای امروز ماست و این مسئولیت رسانه در دنیای امروز ماست. کاری که رسانه می تواند انجام دهد به خاطر این جابجا شدن قدرت به خاطر متنوع و متکثر شدن ابزار قدرت این است که خبرنگار و رسانه می تواند به آینده جهان شکل دهد یک فرد می تواند به آینده جهان شکل دهد. دوران قدرت ها به سر آمده دنیای انسان ها، افراد و مردم آغاز شده است و ما خوشحالیم که در طول ۴۰ سال گذشته جمهوری اسلامی هیچوقت در کنار قدرت ها نبوده در کنار مردم بوده و سیاست خود را براساس استقلال و تکیه بر مردم خود تعیین کرده است. ارتباطش با مردم دنیا است البته ما طرفدار روابط سالم و مبتنی بر منافع متقابل و مشترک با همه کشورها هستیم.

امنیت و پیشرفت ما از مردم ناشی می شود

ظریف تاکید کرد:  مبنای کار ما پیروی از دیگران نیست ما امنیت مان را هیچگاه نخریدیم و هیچگاه نمی خریم. امنیت ما قابل خرید و فروش نیست چون امنیت ما از مردم نشات می گیرد پیشرفت مان را هیچگاه نخریدیم و نخواهیم خرید. چون پیشرفت ما از مردم ما نشات می گیرد هر قدر بر ما فشار آوردند هر قدر بر ما تحریم کردند با اتکا به مردم خود پیشرفت کردیم و بعد آمدند گفتند چرا پیشرفت کردید.

وی یادآور شد: زمان جنگ تحمیلی هر چه کردیم هرچه خواستیم به ما سلاح ندادند یک سازوکار بین المللی ایجاد کردند برای اینکه مانع فروش سلاح به ایران شوند؛ ما را از ابتدایی ترین ابزار دفاع از مردم خود محروم کردند. در مقابل شوروی به عراق  میگ، فرانسه اگزوسه و میراژ، آمریکا هواپیماهای آواکسش را فرستاد و عربستان تمام اطلاعاتش از مناطق جبهه ما را به عراق داد، انگلیس تانک های خود را فرستاد؛ آلمان سلاح های شیمیایی در اختیار عراق قرار داد.

ایران را با نوکران خود اشتباه گرفتید

ظریف ادامه داد: هیچکس به ما ابزار دفاعی نداد. اما با افتخار این جنگ را با تکیه به مردم از سر گذراندیم.  کسانی که آنروز فکر می کردند جمهوری اسلامی ظرف یک هفته نابود می شود کجا هستند و صدام کجاست؟  اینها این کارها را انجام دادند و ما اما روی پای خود ایستادیم و امکانات دفاعی خود را ساختیم؛ موشک های خود را ساختیم؛ توانستیم پهپاد امریکایی را با موشک تمام ساخت ایرانی سرنگون کنیم حالا می گویید چرا شما ساختید؟ برای اینکه شما نمی توانید با تحریم مانع پیشرفت ما شوید. باتحریم نمی توانید جلوی ایرانی را بگیرید.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران خاطرنشان کرد: در مرحله دوم آمدند یک نیروگاه هسته ای یک راکتور تحقیقاتی هسته ای که در دهه ۵۰  ایران ساختند و سپس شروع به سوخت ندادن کردند. بعد مانع شدند دیگران سوخت دهند. خیال کردند ما می گوییم ببخشید نیروگاه و راکتور را می بندیم. چون شما اجازه نفرمودید. اما ما رفتیم و خودمان سوخت مان را ساختیم بعد گفتند چرا سوخت ۲۰درصد را ساختید. برای اینکه شما ایران را با نوکران خود اشتباه گرفتید که از شما امنیت می خرند هر چه شما بفرمایید گوش به فرمان هستند.  

هیچ امپراتوری پاینده نیست

ظریف در ادامه گفت: ایران از جنس دیگر  و بر چند هزار سال تمدن استوار است. دوران امپراتوری ایران چندین برابر کل عمر ایالات متحده است.

وزیر امور خارجه گفت: برای ما این قدرت گذرا است و هیچ امپراتوری پاینده نیست؛ می دانیم هیچ قدرتی ابدی نیست، تنها ابرقدرت خدا است و ممکن است شما برای برخی خدا باشید، اما هیچگاه برای ایران، خدا نخواهید شد.

ظریف گفت: این بار هم به لطف خدا فشارهای شما را با پیشرفت جبران می کنیم. فشارهای شما را با تاکید بر توان ملی جبران می کنیم، فشارهای شما را با اقتصاد مقاومتی و روابط با کشورهای دیگر و مانند همیشه با اعتقاد به مردم خود، جبران می کنیم، اما پشت مردم قایم نمی شویم.

وزیر امور خارجه گفت: ما خادم مردم هستیم و حمایت از حقوق مردم وظیفه ما است؛ نه تنها وظیفه انسانی و وظیفه اخلاقی، بلکه وظیفه امنیت ملی ما است.

ظریف اظهار داشت: ما از مردم خود شرمنده ایم؛ به مردم خود وام دار و بدهکار هستیم؛ ما خیلی باید کار بکنیم تا بتوانیم آنچه که این مردم برای ما انجام داده اند را پاسخ بدهیم.

وزیر امور خارجه افزود: مردم ولی نعمت و صاحب اختیار ما هستند، ما صاحب اختیار مردم نیستیم. به امید خدا با همین رابطه ای که با مردم در طول چهل سال ایجاد شده و داشته ایم و داریم، هرکس که به این فکر باشد که با فشار بر این مردم بزرگ می تواند به آرزوهای خود برسد حتما این آرزو را به خود به گور می برند.

وزیر امور خارجه در ادامه روز خبرنگار را به همه خبرنگاران تبریک گفت.

در نیویورک به من گفته شد تحریم می شوی

وزیر امور خارجه در نخستین سوالی درباره دیدار با رند پال، سناتور آمریکایی در نیویورک و رد پیشنهاد وی برای حضور در کاخ سفید، گفت: بارها گفته‌ام که من در زمان حضور در نیویورک، برای شرکت در جلسات مجمع عمومی یا دیگر جلسات سازمان ملل می‌روم، در حقیقت سفر من به آمریکا نیست. امروز هم به همین محدوده محبوس هستم و خوشبختانه جای دیگر نمی توانم بروم، هرچند که محدودیت برای همکارانم غیرانسانی است، ولی مشکلی ندارم.

ظریف ادامه داد:  در نیویورک از صبح اول وقت تا پایان شب ملاقات،  مصاحبه یا سخنرانی دارم و یا دیدار با مقامات مختلف را در برنامه دارم. این ملاقات‌ها از نظر من شفاف است. با افرادی هم که دیدار دارم افرادی خارج از مجموعه قوه مجریه آمریکا هستند؛ سناتورها، نمایندگان، اصحاب رسانه‌ها یا گروه‌های فکری هستند.

 وی با بیان اینکه همه آمریکایی‌ها معتقد به آزادی بیان نیستند و ممکن است برای دیدارکنندگان مشکلی ایجاد شود، اعلام نکردیم که با چه افرادی دیدار می‌کنم، اظهار داشت: بر این اساس هیچ گاه اعلام نکردیم گروه‌های نخبگی و سناتورها چه کسانی هستند. اگر آنها خودشان خواستند می‌توانند بگویند که با من  دیدار کرده‌اند و چه گفته‌اند. ولی روش ما نیست که اعلام کنیم با چه کسانی دیدار می‌کنیم.

رئیس دستگاه دپپلماسی با بیان اینکه به عنوان دپیلمات باید بتوانم در جلسات مذاکره کنم و طرف مقابلم هم احساس کند که می‌تواند با من به جای مصاحبه، مذاکره ‌کند، تصریح کرد: اگر قرار باشد که موضوعات مورد گفت‌وگو را در بیرون طرح کنم، موجب می‌شود طرف مقابل احساس کند در حال مصاحبه است که این سم مهلکی برای دیپلماسی است. ضمن آنکه به عنوان دیپلمات وظیفه‌ای دارید، دیپلماسی کار خود را پیش ببرید و با دیپلماسی عمومی آن را نباید اشتباه کرد.

ظریف افزود: اگر قرار باشد صورت مذاکرات به عنوان خبر بیرون داده شود، طرف مقابل دیگر در جلسات با شما گفت‌وگو نمی‌کند و فقط جملات کلیشه‌ای می‌گوید. لذا برای همین است که اخبار از ملاقات مختصر است زیرا قرار نیست که دیپلماسی رسانه‌ای را با دیپلماسی رسمی قاطی کنیم. هرچند همه چیز ما شفاف است.

وی با اشاره به سفر خود خاطرنشان کرد: در سفر به نیویورک به من گفته شد که ظرف دو هفته دیگر تحریم می‌شوم مگر آنکه که آن پیشنهاد را بپذیرم که خوشبختانه قبول نکردم.

افرادی که دنبال فاتحه دیپلماسی هستند باید صبر کنند

وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر تلقی تحریم شما بر پایان مذاکره تاکید کرد: به نظر من مذاکره و دیپلماسی هیچ گاه پایان نمی پذیرد. مذاکره در برنامه کاری من همواره وجود داشته و خواهد داشت. حتی در شرایط جنگ هم مذاکره وجود خواهد داشت.

ظریف با اشاره به دشمنان مذاکره گفت: افرادی که به دنبال خواندن فاتحه دیپلماسی هستند باید خیلی صبر کنند. چه جان بولتون و همراهانش در آمریکا و چه دوستانی در داخل که به دنبال نفی و مرگ مذاکره هسنتند، برای خواندن فاتحه دیپلماسی خیلی باید صبر کنند.

مسئول دستگاه دیپلماسی ایران همچنین در بخش دیگر سوالی مبنی بر علت انجام این تحریم افزود: اقدامی که آمریکا انجام داده است، نشان دهنده وجود دو گفتمان در جهان است. گفتمانی که مبتنی بر گفت و گو و تعامل است و جمهوری اسلامی ایران خود را متعهد به آن می داند و گفتمانی دیگر که آمریما در آن تنها است. شاید کشورهای دیگر جسارت مقابله آن را نداشته باشند، اما در این گفتمان همراه آمریکا نستند. گفتمان مبتنی بر قلدرمآبی، زورگویی و تهدید.

ظریف تاکید کرد: شما امروز نمی توانید یک نفر را پیدا کنید از گفتمان یک جانبه گرایی آمریکا حمایت کند.

آتش افروز نمی تواند آتش نشان باشد

ظریف در پاسخ به خبرنگار فاینناشل تایمز در خصوص توقیف کشتی انگلیسی در خلیج فارس و احتمال تشکیل ائتلاف بین المللی برای حفاظت از نفت کش ها، گفت: ائتلاف بین المللی برای چه شکل بگیرد، آمریکا مسئول تنش در خلیج فارس است، کسی که آتش افروز است نمی تواند آتش نشان باشد، کافی است آتش افروزی خود را خاموش کند و آن وقت همه چیز خوب می شود.

وزیر امور خارجه با یادآوری حمله به هواپیمای مسافربری ایران و جان باختن ۲۹۰ نفر در این حمله گفت: آمریکا جز خشونت، جنگ و آدمکشی در منطقه نتیجه ای به بار نیاورده است، خود آقای ترامپ می گوید ما هفت تریلیون دلار هزینه کردیم و به جز بدبختی برای خودمان نتیجه ای به دست نیاوردیم منتها آمریکایی ها چندین بار تجربه غلط را تکرار کردند.

وی ادامه داد: آن ها این مثل را فراموش کرده اند که آدم عاقل از یک سوراخ دو بار گزیده نمی شود، یا عقلشان مشکل دارد یا چند بار باید گزیده شوند.

ظریف یادآور شد: جمهوری اسلامی مانند اعضای اتحادیه اروپا معتقد است که اقدام انگلیس راهزنی دریایی است که هیچ منطقی نداشته است و استناد آن ها به تحریم های اتحادیه اروپا مبنا ندارد چون اتحادیه اروپا از ابتدا با تحریم های فرامرزی مخالف بوده است.

وی خاطرنشان کرد: از اول هم گفتیم اگر چه این کشتی به انگلیس ارتباطی ندارد و به سمت جایی که آن ها تحریم کرده اند نمی رفته است. کار انگلیس همدستی با تروریسم اقتصادی آمریکا است. شکی نیست که راهزنی دریایی است.

وزیر امور خارجه ادامه داد: آمریکا به دنبال محروم کردن مردم ایران از داشتن منابع خارجی برای حفظ اقتصاد داخلی است. اگرچه ما داخل (وابستگی بودجه به نفت) را از ۵۰ درصد به ۳۰ درصد رسانده ایم و حتی امسال این رقم را به کمتر هم خواهیم رساند اما به هر حال منابع نفتی برای تامین غذا و داروی مردم است. آمریکا مردم را از رسیدن به غذا و دارو محروم می کند و انگلیس با تروریسم اقتصادی آمریکا همراهی می کند.

مسئول امنیت منطقه هستیم

رییس دستگاه دیپلماسی همچنین درباره توقیف کشتی انگلیسی در خلیج فارس گفت: ما در خلیج فارس بزرگترین ساحل را داریم، حدود دو هزار کیلومتر در خلیج فارس و ۱۵۰۰ کیلومتر در دریای عمان ساحل داریم. برای همین است که گفته اند خلیج فارس و نه گفته اند خلیج مکزیک چون ساحل ایران است.

وی ادامه داد: ما مسئول امنیت منطقه هستیم و امنیت منطقه را هم ما حفظ کرده ایم منتها امنیت باید برای همه باشد نه به هزینه یک کشور.

وی خاطرنشان کرد: ما در اجرای وظیفه خود برای حفظ امنیت خلیج فارس بعضی اوقات از بعضی تخلفات چشم پوشی می کردیم اما در حال حاضر دلیلی نمی بینیم برابر انگلیس که راهزنی دریایی دخالت می کند باز هم چشم پوشی کنیم بنابراین اقدام ما عمل متقابل نیست بلکه چشم پوشی نکردن از تخلفات است.

وی یادآور شد: کشتی انگلیسی هم به دلیل تخلفاتی که داشته و شکایت سازمان بنادر و دریانوردی توقیف شده است که این موضوع باید در دادگاه های ایران بررسی شود. اگر ضروری باشد و ما احساس کنیم که فایده ای دارد کمک می کنیم تا تسهیل شود.

توجیه زمان بر بودن تعهدات برجامی اروپا، معنی ندارد

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در پاسخ به سوالی مبنی بر ادعای اروپایی ها بر زمان بر بودن اجرای تعهدات برجامی خود، گفت: توجیه اروپایی ها مبنی بر نیاز به زمان برای انجام تعهداتشان، باید معنایی داشته باشد. تا الان که ۱۵ ماه از خروج آمریکا از برجام گذشته است،  هیچ اقدامی نکرده اند. اگر قرار باشد معنای زمانبر بودن این باشد، دلیل ندارد این وضعیت ادامه پیدا کند.

بازگشت به صادرات حدود ۲.۸ میلیون بشکه نفت، کف مطالبات ما است

ظریف با بیان اینکه رئیس جمهوری کف مطالبات جمهوری اسلامی را به اروپا اعلام کرده است، افزود: این مطالبات را در حال پی گیری هستم، مهمترین بخش مطالبات ما هم این است که برای ادامه کار و برگرداندن اقدامات ایران به گذشته دو اقدام باید انجام شود. نخست آنکه فروش نفت ما باید به زمان ماه می سال ۲۰۱۸ یعنی زمانی که آمریکا از برجام خارج شده است، برگردد، در آن زمان میزان صادرات نفت ما حدود ۲.۸ میلیون بشکه بوده است. اقدام دوم هم برگرداندن منابع ما است.  این موارد کف مطالبات جمهوری اسلامی است. تعهدات دیگری هم اروپایی ها طی برجام بر عهده گرفته اند که آن ها نیز باید اجرا شود.

شرایط همکاری شرکت‌های اروپایی‌ها با ایران باید فراهم شود 

دیپلمات عالی کشورمان درباره تعهدات برجامی اروپا پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و دلایل عدم مذاکره با آمریکا گفت: اروپایی‌ها در برجام تعهداتی دارند که در ضمیمه شماره ۲ برجام آمده است. این تعهدات معطوف به اقدام نیست، بلکه معطوف به نتیجه است.  

وی افزود: از طرفی اجرای این تعهدات منوط به اجرای تعهدات آمریکا نیست؛ اروپایی‌ها نمی‌توانند ادعا کنند که تحریم‌ها را برداشته‌اند، بلکه آنها باید شرایطی فراهم کنند که شرکت‌های اروپایی‌ها با ایران کار کند و عادی‌سازی شرایط یکی از تعهدات آنها است.  

ظریف با بیان اینکه بعد از خروج آمریکا، اروپایی‌ها ۱۱ تعهد را پذیرفتند که سه بار در جلسه وزیران خارجه آن را تاکید و مطرح کردند، اظهار داشت: فروش نفت، بازگشت پول فروش نفت، بیمه، خط حمل و نقل و همکاری در صنعت، کشتیرانی و... از جمله این تعهدات است که آنها را شروع نکرده‌اند. این تعهدات (اروپایی ها) پس از خروج آمریکا از برجام است.  

وی ادامه داد: اروپایی ها از خروج آمریکا از برجام آگاهی داشتند پس نمی‌توانند بگویند «نمی‌توانیم تعهدات را اجرا کنیم» و از طرفی هم نمی‌توانند بگویند و ادعا کنند «نمی‌دانستیم آثار تحریم‌های آمریکا چیست» چون هم آمریکا را می‌شناختند و هم از شرایط خود آگاه بودند.  

طولانی‌ترین مذاکره را در طول تاریخ با آمریکا داشتیم

وزیر امور خارجه با بیان اینکه اینستکس گام مقدماتی اجرای تعهدات آمریکا است، تصریح کرد:  با آمریکا مذاکره کردیم و این طولانی‌ترین مذاکره را در طول تاریخ با آمریکا بود. هیچ گاه وزیر امور خارجه آمریکا برای مذاکره با یک کشور ۱۷ روز در خارج از آمریکا نبوده و هیچ گاه ۹ ساعت گفت‌وگو در یک جلسه نداشته است، ما ساعت‌ها گفت‌وگو هم با وزیر انرژی آمریکا از سوی علی اکبر صالحی (رئیس سازمان انرژی اتمی) و هم من با آقای جان کری (وزیر امور خارجه وقت آمریکا) داشته‌ایم.  

ظریف با تاکید بر اینکه شاید آمریکا برای مذاکره بیکار باشند ولی ما بیکار نیستیم و برای وقت‌مان ارزش قائل هستیم، خاطرنشان کرد: در آمریکا انقلاب نشده بلکه فقط یک انتخابات برگزار شده است. براساس حقوق بین‌الملل هم اگر انقلاب شده باشد دولت انقلابی تعهدات دولت قبل از انقلاب را به ارث می‌برد. برجام یک تعهد بین‌المللی تایید شده از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد است.  

وی افزود: دولتی که تعهد خود، تعهد دنیا و تعهدی که شورای امنیت را که خودشان عضو آن است را عمل نکردند. آمریکا از همه چیز خارج شده و تنها از شورای امنیت خارج نشده و شاید هم بعدا بخواهد از آن خارج شود، اما قطعنامه ۲۲۳۱ هنوز لغو نشده، لذا آمریکا نمی‌تواند ادعایی داشته باشد.

بهانه های اروپا برای ما کارآمدی ندارد

ظریف در پاسخ به سوالی درباره این که گزینه هایی که قرار است برای گام سوم برداشته شود تشدید نمی شود، گفت: این از بحث هایی است که همیشه با اروپایی ها داشتیم و آنها هم ادعا می کنند که آمریکایی ها شرکت دولتی و غیردولتی نمی شناسند و قانون شکنی آمریکا حد و مرز ندارد.

وی افزود: اتحادیه اروپا در ارتباط با دوستانی که انتخاب کرده تبریکی نیاز دارد که بشنود که چه دوستانی انتخاب کرده که در واقع هیچ اعتراضی ندارند از این که حتی شرکت های دولتی اروپایی را تحریم کنند. همین اینستکس را هم تهدید کردند که ما تحریم می کنیم اگرچه توسط سه تا از نزدیک ترین متعهدشان ایجاد شده است اما این بهانه ها برای ما کارآمدی ندارد.  

ظریف ادامه داد: اقتصاد آمریکا، اقتصاد مهمی است اما اقتصاد همه دنیا نیست. اگر شرکت های بزرگ یعنی توتال، انی، شل، سی ان پی سی چین، ساین اوپک، ‌ شرکت های مهم روسی، شرکت های نفتی مهم ژاپنی تصمیم بگیرند که قلدری آمریکا را نپذیرند یقین دارم آمریکا نمی تواند همه آنها را تحریم کند. اگر بخواهد تحریم کند اقتصاد دنیا بهم می ریزد. مگر آمریکا چقدر است.  

وزیر امورخارجه گفت: آمریکا بازدارندگی اش در ترس بقیه از او است نه در قدرتش. معتقدم این ترس کم کم زایل خواهد شد. یعنی این که الان چین و روسیه تصمیم گرفتند مبادلات شان را به دلار انجام ندهند. چین، ایران، هند و خیلی کشورها تصمیم گرفتیم که مبادلات مان را به دلار انجام ندهیم.

وی افزود: ما و ترکیه سال گذشته براساس گفته وزیر خارجه ترکیه ۳۵ درصد مبادلات مان با ارز ملی انجام دادیم. خیلی کشورها می توانند نظام تهاتری ایجاد کنند نه این نظام تهاتری برگشت به گذشته باشد اتفاقا ممکن است روش بسیار بهتری برای معاملات بین کشورهای در حال توسعه باشد چرا که مجبور نیستند از زورگویی نظام مالی بین المللی پیروی کنند.  

رییس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: امروز نظام مالی بین المللی که آمریکا بر آن تسلط دارد نسبت به دیگران زورگویی می کند. مثلا به ما و ونزوئلا می گوید حق ندارید با یکدیگر کار کنید.  چه نیازی است ما براساس این نظام کار کنیم.
ظریف گفت: بنابراین اگر اروپایی ها برای آینده خودشان نگرانند و نگرانند که بعدا آمریکا نیاید بگوید که شما نمی توانید با چین کار کنید پس باید جلوی زورگویی بایستند.  

وی افزود: آمریکایی ها به اروپایی ها گفتند چرا از روسیه گاز می خرید، آمریکا در چه موقعیتی است که به یک قاره به یک اتحادیه که مجموعه توان اقتصادی اش بیش از آمریکا است، و به اروپایی ها بگوید حق ندارید از روسیه گاز بخرید.

وزیر امورخارجه ادامه داد: مقامات اروپایی مجبورند که به ترامپ بگویند اگر ما از روسیه گاز نخریم شهروندان ما باید در زمستان از سرما بمیرند. این نکته است که اروپایی ها باید به آن توجه کنند ببیند تا چد حد می خواهند خودشان را گروگان تصمیمات آمریکا قرار دهند. اتحادیه اروپا آیا آنقدر توان ندارد که برابر آمریکا بایستد.  

رییس دستگاه دیپلماسی گفت: روز اول به ما گفتند  Blocking Statute را آورده ایم و قانونی کردیم خوب اجراش کنید. اگر هر شرکت شما به خاطر تحریم های آمریکا از ایران خارج شد جلوی آن را بگیرید، آن وقت آمریکایی ها خواهند دید تا چه موقع می توانند قلدری و دیکتاتوری و یکجانبه گرایی شان را ادامه دهند.  

ظریف افزود: اروپایی ها باید متوجه شوند که آمریکایی ها وقتی شرکت های خودشان می خواهند با ایران کار کنند هیچ کدام از این محدودیت ها را ندارند.  فقط برای شرکت های اروپایی است که این محدودیت ها را دارند.  

وی ادامه داد: اروپایی ها،   قرارداد بویینگ با ایران را با قرارداد ایرباس با ایران را مقایسه کنند. چقدر قرارداد بویینگ راحت تر بود و قرارداد ایرباس ۶ ماه طول کشید تا دولت آمریکا آن را تایید کند در حالی که قرارداد بویینگ سه ماه طول کشید. تازه بعد از ۶ ماه آمریکا از ۱۱۷ هواپیمای ایرباس ۱۷ تا و از ۸۸ هواپیمای بویینگ ۸۰ تا را اجازه داد.  

رییس دیپلماسی کشور تاکید کرد: چرا اروپایی ها چشم شان را باز نمی کنند که آمریکا به خاطر منافع خود چه بلایی بر سر اقتصاد جهانی می آورد.  

ظریف یادآور شد: ما در ایران با توجه به این که متکی به مردم خودمان هستیم این مرحله را با اقتدار و سربلندی پشت سر می گذاریم و تلاش ما در دولت این است که کمترین آسیب به مردم برسد.

وی با بیان این که به خاطر آسیب هایی که به مردم رسیده شرمنده آنها هستیم گفت: من به شخصه امروز از همه مردم بزرگ ایران به خاطر کم کاری ها و کمبودهایی که داشتیم از این که معیشت مردم باید معیشت خوبی  و  آبرومندی باشد عذرخواهی می کنم.

ظریف خطاب به اروپایی ها گفت:  اما ما خواهیم گذشت شمایید که با این قلدر باقی خواهید ماند و مجبور خواهید بود قلدری آنها را تحمل کنید. قلدر قاعده اش این است که هرچه شما حرف قلدر را بیشتر گوش کنید بیشتر قلدری خواهد کرد. با شنیدن ادعای قلدر عقب نشینی صورت نخواهد گرفت این یک واقعیت است این واقعیت را بپذیرید.

تصمیم گیری در سیاست خارجی مشارکتی است

وی در پاسخ به سوالی درباره حواشی تحریم خود، اظهار داشت: ترامپ قبل از من رهبری را تحریم کرده است، البته در آمریکا حرف های بزرگتر از دهانشان زدند که در ایران چه کسی مسئول است و چه کسی نیست.

وی افزود: در ایران فرایند تصمیم گیری در عرصه سیاست خارجی مشخص است و من هم به عنوان یک خدمتگزار کوچک در آن حضور دارم. هیچکس به تنهایی در آن تصمیم نمی گیرد، بلکه به صورت مشارکتی در نهادهایی همچون شورای عالی امنیت ملی، دولت و اگر لازم باشد در محضر رهبری تصمیم گیری می شود.
برای انتخابات ۱۴۰۰ مانع کار ما نشوید

وزیر امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره احتمال شرکت خود در انتخابات ۱۴۰۰، گفت: اگر می خواهید محضر برویم و سند امضا کنم، من فقط همین کاری که در حال حاضر انجام می دهم را بلد هستم و همین جا در مقابل شما و تمام جهان اعلام می کنم که آن کار را بلد نیستم و دنبال هم نمی کنم، بنابراین نگران ۱۴۰۰ نباشید و بگذارید کاری که بلد هستم را انجام دهم.

ظریف گفت: به خاطر نگرانی از انتخابات سال  ۱۴۰۰ مانع کار ما نشوید چون خیلی ها به خاطر این انتخابات، این بساط را به پا می کنند، اما من تعهد محضری می دهم که در سال ۱۴۰۰ در منزل و یا در دانشگاه هستم.

گفت و گوها در مسیر دیپلماسی ادامه دارد

ظریف درباره سخنان رئیس جمهوری که «ممکن است ما به نتایج قابل قبولی برسیم» و در پاسخ به این سوال که آیا پیشنهاد مشخصی از سوی امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه ارائه شده است، گفت: دولت موفق شده با همکاری بخش های مختلف شرایط اقتصادی کشور را به سمت آرامش ببرد و بازار ارز هم آرامش را نشان می دهد.

وی ادامه داد: من تخصصی در این حوزه ندارم و یاد گرفته ام که در حوزه ای که تخصص ندارم، صحبت نکنم.  عبدالناصر همتی و  فرهاد دژپسند در این خصوص بهتر می توانند صحبت کنند.

وزیر امور خارجه  افزود: کار دیپلمات این است که راهکار بدهد و دنبال روش باشد، البته رییس جمهوری که خودشان از بهترین دیپلمات های کشور هستند، گفت وگوهایی با کشورها و افراد مختلف داشته اند که در مسیر ادامه دیپلماسی ما است و این گفت وگوها ادامه دارد و ما با جدیت آن را دنبال می کنیم.

اروپا به تعهدات خود عمل نکند، گام سوم در راه است

ظریف با بیان این که «اروپا هم در برجام هم مستقل از برجام تعهداتی دارد» گفت: اگر این تعهدات اجرایی شود امکان عبور از این مرحله وجود دارد، اما اگر نباشد جمهوری اسلامی ایران برنامه خود را اعلام کرده است که این برنامه هم در چهارچوب برجام است.

وی اضافه کرد: در این چهارچوب دو قدم برداشته ایم و قدم سوم هم در راه است، البته هیچگاه مایل نبودیم که این اقدامات را انجام دهیم، تمایل ما به اجرای برجام است، اما خود برجام هم شرایطی را پیش بینی کرده است.

ظریف با اشاره به اینکه برخی می گویند «برجام مبتنی بر بی اعتمادی متقابل بوده است» توضیح داد: برجام این سازوکار را پیش بینی کرده است که اگر طرفی تخلف کرد طرف مقابل هم اقدام کند و ما در چهارچوب آن عمل می کنیم.

اجماع امنیتی قبل از برجام را نمی توانند دوباره ایجاد کنند

وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا ما به شرایط پیش از برجام و فروپاشی آن برمی گردیم گفت: به اعتقاد من برجام در داخل خودش این ظرفیت را دارد و ما هم در داخل برجام عمل می کنیم. این مرحله و یا مراحل بعد فروپاشی برجام نیست، اما اگر طرف مقابل نخواهد هزینه کند آن موضوع جداگانه ای است و ما هم بر اساس آن عمل خواهیم کرد، اما اکنون احساس می کنیم امکان بازگشت به شرایط قبل از برجام وجود ندارد.

رییس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: می توانیم برنامه هسته ای خود را بسیار گسترده تر از برجام پیش ببریم، اما طرف های مقابل هیچگاه نخواهند توانست اجماع امنیتی که قبل از برجام ایجاد کرده بودند را دوباره ایجاد کنند.

اکنون اجماع جهانی ضد آمریکا است

ظریف ادامه داد: ۱۵ گزارش برجام که ۵ گزارش آن بعد از خروج آمریکا از برجام بوده، نشان دهنده این است که ایران تعهدات خود را اجرا کرده و مشکل آمریکا است و امروز اجماعی که در دنیا وجود دارد علیه آمریکا است.

اجرای مکانیزم ماشه برای اروپا غیرممکن است

وی با تاکید بر اینکه بازگشت به شرایط قبل از برجام غیرممکن است، ادامه داد: اجرای مکانیزم «اسنپ بک» یا مکانیزم ماشه هم برای اروپا غیرممکن است. اقدام ایران در چارچوب برجام است و به راحتی می تواند برگردد.

ظریف با اشاره به جلسه خود با وزیران خارجه اتحادیه اروپا و تعهداتی که آنها در آن جلسه اعلام کردند، گفت: ما رسما اعلام کردیم به محض اینکه اروپا به تعهداتی را که در برجام دارد و تعهداتی که در کمیسیون مشترک اعلام کردند، عمل کند، همزمان تعهدات ایران هم انجام می شود.

ظریف تصریح کرد: آن ها نمی توانند علیه ما در شورای امنیت اقدامی کنند مگر این که بازی زور را انجام دهند که آن هم با بازی قانون، متفاوت است.

آمریکایی ها با دیپلماسی مخالف هستند

ظریف با تاکید بر این که «اقدام آمریکا نشان دهنده خصومت با دیپلماسی است» خاطرنشان کرد: چون آن ها هیچ بهانه ای برای تحریم من به جز این که نماینده مردم ایران هستم و از طرف مردم ایران صحبت می کنم، پیدا نکردند، مرا تحریم کردند.

وی افزود: صحبت کردن من برای آمریکایی ها گران تمام می شود، و دنیا هم این را می بیند که آنها با گفت و گو و دیپلماسی مخالف هستند. وزیر امور خارجه با اشاره به سخن جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید که می گوید «دیپلماسی و مجامع بین المللی یکی از ابزارهای ما است» یادآور شد: بعضی ها در آمریکا با دیپلماسی دشمن هستند، آن هم در کشوری که اسم خود را کشور قوانین گذاشته است.

برجام مقدس نیست

وزیر امور خارجه درباره برنامه ایران پس از خروج از برجام گفت: گام سوم نه آخرین گام است و نه خروج از برجام؛ گام سوم در چهارچوب برجام و ماده ۳۶ خواهد بود.

ظریف تاکید کرد: البته برجام مقدس نیست و اگر لازم باشد از آن خارج هم می شویم، اما فعلا نیازی نمی بینیم تا این اتفاق رخ دهد.

وی گفت: به لطف خدا ما آنقدر دقیق مذاکره کرده ایم که در برجام وضعیت امروز و بدعهدی آمریکا پیش بینی شده است، به همین دلیل فعلا ما برای اقدامات بعد از خروج از برجام صحبت نمی کنیم.

گفت‌وگو به نفع منطقه، عربستان و امارات است

وزیر امور خارجه درباره بهبود مناسبات منطقه‌ای ایران با کشورهای منطقه از جمله عربستان و امارات گفت: تنش‌زدایی در روابط از خیلی وقت پیش از سوی جمهوری اسلامی ایران مطرح شده است و نخستین مقاله‌ من نیز در الشرق‌الاوسط بود. هم درخواست ملاقات و گفت‌وگو به صورت خصوصی و عمومی با سعودی داشتیم.

وی تصریح کرد: درهای دیپلماسی باز و سفر و گفت‌وگو، گسترده است و گفت‌وگوها هم به نفع منطقه و هم به نفع عربستان و امارات است.

تاکید بر گسترش گفت‌وگو ها در منطقه ای

ظریف آغاز گفت‌وگوهای منطقه‌ای را  ضروری دانست و اظهار داشت: سیاست‌های کنونی راه به جایی نمی‌برد. تلاش برای محاصره یک کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس مانند قطر توسط سه عضو دیگر، قابل پذیرش نیست.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: نباید تلاش کنند یکی از کشورهای شورای همکاری از سایر اعضا دور شود. باید این شورا و ‌گفت‌وگوها در منطقه را گسترش دهیم.

هیچگاه درهای دیپلماسی و گفت و گو را نبسته ایم

وی اضافه کرد: ایران و عراق و ۶ کشور شورای همکاری خلیج فارس باید مجمع گفت‌وگوهای منطقه‌ای را ایجاد و پیمان عدم تعرض را امضا کنند. این حرف دیروز و پریروز نیست، بلکه نامه‌ای است که علی اکبر ولایتی در ۱۹۸۵ خطاب به دبیرکل سازمان ملل متحد نوشته است. آنها بودند که از این پیشنهاد استقبال نکردند و فکر کردند با پول دادن به صدام و بعد خرید سلاح از آمریکا، امنیت را تامین می‌کنند. درهای دیپلماسی و گفت‌وگو باز است و این درها از سوی ایران هیچ گاه بسته نشده و نخواهد شد.

وضعیت در منطقه باید تغییر کند

ظریف درباره آغاز تماس‌ها از سوی عربستان با ایران و تمایل محمد بن سلمان برای ترمیم مناسبات ریاض – تهران تصریح کرد: از تماس و  از درون ولیعهد سعودی خبر ندارم ولی آماده گفت‌وگو هستیم.

وزیر امور خارجه گفت: این وضعیت در منطقه باید تغییر کند، بمباران علیه مردم یمن متوقف شود. مردم را نمی‌توان مغلوب کرد. آنها هرچه زودتر باید به شتباه خود پی ببرند و راه‌حل صلح‌آمیز را پیدا کرده و جنگ را تمام کنند، که به نفع خود و منطقه است. ایران از این وضعیت هیچ گاه روی بر نمی‌تابد.

برخی هم ادعای ولایتمداری دارند و هم به دستگاه دیپلماسی توهین می کنند

ظریف در پاسخ به سوالی که آیا اعتقاد دارد که در حال حاضر مذاکره با آمریکا در راستای منافع ملی کشور نیست، گفت: من نظرم را در مورد مذاکره با آمریکا عرض کرده ام. این طور نیست که ما با آمریکا مذاکره انجام نداده ایم، بلکه مذاکره انجام شده  و نتیجه ای از آن به دست آمده است. مقام معظم رهبری هم فرمودند این یک آزمایش برای آمریکا خواهد بود و اگر آن ها در این آزمایش موفق عمل کنند، این توافق می تواند زمینه برای مذاکره در حوزه های دیگر باشد.

وزیر امور خارجه درپاسخ به سوالی که به اختلاف میان او و رهبری اشاره داشت تصریح کرد: این که مقام رهبری به من اجازه می دهند در جلساتی که در محضر ایشان هستیم، نظر خودم را بگویم، نشان دهنده گوش شنوا و سعه صدر ایشان و از مهمترین نقاط درخشان رهبری ایشان است.

وی افزود: به عنوان یک کارشناس وظیفه خودم می دانم تا نظراتم را خدمت رهبری اعلام کنم. این طور نیست که هیچ فرد دیگری در جلسات رهبری صحبت نکنند.

وزیر امور خارجه افزود: در جلسات با رهبری، موضوعات بحث می شود و نظرات مختلفی نیز طرح می شود و مقام معظم رهبری در نهایت جمع بندی می فرمایند. در برخی اوقات نیز نظرات طرح شده با نظراتی که ایشان در ابتدا فرموده اند، الزاما یکی نیست.

ظریف خاطر نشان کرد: رهبری به نظرات همه گوش می دهند، حتی رهبری با سعه صدر به افراد دستور می دهند و اصرار دارند نظرات خود را بگویند و مطرح کنند و افراد دچار خود سانسوری نشوند. این از نعمت هایی است که ما داریم.

وی به تصورات اشتباه موجود در جامعه اشاره کرد و گفت: حالا برخی ها هم از آن طرف آب و هم برخی از دوستان ما در داخل حرف هایی می زنند و می خواهند تصویرهای غلطی ایجاد کنند، خیلی به این حرف ها توجهی نکنید.

وزیر امور خارجه با بیان این که  همیشه از توجهات رهبر معظم انقلاب بهره مند است، گفت: آخرین مورد را هم اخیرا در گزارش ها دیده اید، اما نمی دانم چطور بعضی افراد می توانند هم ادعای ولایتمداری داشته باشند و هم درعین حال به دستگاه دیپلماسی توهین کنند.

**********

گفتنی است، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی نیز، در نخستین نشست خبری وزیر امور خارجه گفت: دیرپاترین مسئولی هستیم که بعد از انقلاب در یک سمت دوام آورده‌ام. من چهل است که  با حکم امام (ره) و تمدید رهبری در روزنامه اطلاعات هستم و سعی کردم اوامر و وصایا امام (ره) را به دقت عمل کنم.  

وی با بیان اینکه شایسته بود خواهران و برادران داخلی در این جلسه صحبت می‌کردند، اظهار داشت: آقای ظریف من شما را خیلی دوست دارم. می‌دانم آقای ظریف تعریف از خود برنمی‌تابند و به شدت فرهیخته و افتاده هستند. تاریخ گواهی می‌دهد افراد بزرگ چه رنج‌هایی گرفتار شدند و از طعن‌ها و کین‌های دوست و دشمن برخودار شدند.  

مدیرمسئول روزنامه اطلاعات تصریح کرد: ظریف هرچه بیشتر گذشت، به دین و ایران باورمندتر شد. ظریف پدیده عصر ماست. او بهترین، کاردارترین و شایسته‌ترین وزیر امور خارجه از عهد خارجه تاکنون است. او در مذاکره با 6  قدرت جهانی با قدرت بیرون آمد.  

دعایی ادامه داد: ما به او مدیون هستیم. او می‌توانست پس از تحصیل در آمریکا، در همان کشور صاحبت کرسی در دانشگاه‌ها شود، مسئولیتی نپذیرد و جوانی و میانسالی‌اش را صرف دعواها نکند، می‌توانست پس از برجام، بار مسئولیت را پس از اوج کامیابی به زمین بگذارد ولی یک تنه در برابر امواج بلاها ایستاد و سینه در برابر طعن‌ها و دشمنی‌ها ایستاد که در نهایت تحریم شد.  

وی با بیان اینکه این تحریم نشانه کارآمدی اوست، خاطرنشان کرد: ما به او مدیون هستیم که در برابر بدترین فشارها ایستادگی کرده و آرامش و آسایش را انتخاب نکرد و بار مسئولیت را زمین نگذاشت. مفتخریم بدترین دشمن درباره او می‌گوید وقتی او در تلویزیون دیدم گفتیم قطعا ما بازنده‌ایم. مفتخریم او ایرانی متدین و ایران پرست است. مفتخریم رهبر انقلاب دین‌باوری، میهن‌پرستی و... او را ستوده و به او اعتماد کامل دارد.

*** ظریف یک خبرنگار حرفه ای است

در ادامه «محمد خدادی» معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ظریف یک خبرنگار حرفه‌ای است. او یک خبرشناس، خبرساز و جریان‌ساز است. ما به خود می‌بالیم یک خبرنگار در مصاف خبری خط مقدم جریان رسانه‌ای و خبری ما در برابر جریاناتی که ایران را هدف گرفته‌اند، باشند. 

وی با بیان اینکه خبرنگار دوستی ظریف یک الگوی تمام عیار است، اظهار داشت: تمام مسئولان الگوی ارتباطی ظریف در مستندات‌سازی اطلاعات برابر جریانات را استفاده کنند و خبرنگار دوستی ظریف را به عنوان یک شیوه قرار بدهند. ساختن کلیدواژه و جریان‌سازی خبری نمونه و الگویی است که بد نیست کلاسی بگذاریم و از توانانی ایشان استفاده کنیم. 

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: امیدواریم در دفاع از ایران و انقلاب پیوسته و همراه و همدل با یکدیگر باشیم.

منبع: ایرنا

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۳۵۷۱۱۱۲:۰۲:۳۰ ۱۳۹۸/۵/۱۴
آقای ظریف چطور این بیانات را رهبر فرزانه بیان می کنند توجهی نمی کنید اما در تریبون شما همین ادعا را دارید ؟ اگر سخنان رهبر را آویزه گوش و نقشه عمل قرار دهید زودتر به نتیجه می رسیم .
راد۱۰۳۶۰۲۲۱۵:۰۴:۴۰ ۱۳۹۸/۵/۱۴
وزیرخارجه ای که مختصات جهان امروز و طرفهای مذاکره را نشناسد یا از مردمش مخفی کند همان بهتر که تحریم شود و در کشورش بماند
ناشناس۱۰۳۵۷۹۳۱۲:۴۳:۰۷ ۱۳۹۸/۵/۱۴
جناب ظريف بعد از تحريم هم عصبانى شديد هم بى پروا به امريكا حمله ميكنيد كاش زودتر به اين نتيجه رسيده بوديد كه با قدم زدن و دو گانه بازى كردن از امريكا چيزى حاصل نميشه همين مصلحت انديشى شما و دولت روحانى مردم را گرفتار كرده اينقدر از برجامتان دفاع نكنيد براى مردم كه چيزى نداشت براى شماها را نميدانيم
ناشناس۱۰۳۵۸۱۳۱۲:۵۳:۰۶ ۱۳۹۸/۵/۱۴
نفرمایید جناب ظریف، بفرمایش رییس جمهور محترم،« برجام آفتاب تابان است، برجام یعنی پیروزی منطق بر قدرت، بابا نترسیم از برجام حرف بزنیم،و...»، حیفه که ژنرالی مثل شما هنوز مقام برجام رو‌نفهمیده
ناشناس۱۰۳۵۸۲۰۱۲:۵۷:۰۶ ۱۳۹۸/۵/۱۴
حاجی باختید بدجور ...
ناشناس۱۰۳۵۸۵۲۱۳:۱۶:۰۲ ۱۳۹۸/۵/۱۴
جالبه که ایشان می گویند چرا امریکا متن مذاکرات را رسانه ای می کند و مخفی نگه نمی دارد...مخفی نگه داشتن از نظر شما دیپلماسی است...جامعه ای که روشن است چیزی برای مخفی کردن ندارد..
ناشناس۱۰۳۶۰۲۹۱۵:۰۷:۱۴ ۱۳۹۸/۵/۱۴
دارد داداش...خیلی چیزها برا مخفی کردن دارد...متن مذاکرات و توافقات محرمانه محرمانه است
ناشناس۱۰۳۵۸۵۴۱۳:۱۷:۲۳ ۱۳۹۸/۵/۱۴
"اگر لازم شود. از برجام هم خارج میشویم." دیگه چطور باید بشود که لازم بشود از برجام خارج شوید؟
ناشناس۱۰۳۵۸۵۶۱۳:۱۷:۵۰ ۱۳۹۸/۵/۱۴
"دوران ابر قدرت‌ها به پایان رسیده است" بله. به لطف پرتاب خودکار توسط شما.
ناشناس۱۰۳۵۸۸۳۱۳:۳۵:۴۵ ۱۳۹۸/۵/۱۴
دکتر ظرف قهرمان ملی است و این در تاریخ معاصر میهن اسلامیمان ثبت خواهد شد.
ناشناس۱۰۳۵۹۰۶۱۳:۴۴:۲۵ ۱۳۹۸/۵/۱۴
الان هر دو جناح نظرشون بهم نزدیک شده. دیگه چه مشکلی باهم دارند؟ 8سال اینوریا 8 سال دیگه اوونوریا.
ناشناس۱۰۳۵۹۲۶۱۴:۰۱:۰۱ ۱۳۹۸/۵/۱۴
با بودن امثال آقای دعایی ( رسانه در اختیار دارد ) ؛ آقای ظریف هرگز به مشکلی بر نمی خورد ( مطمئن باشین حتی اگر خلاف منافع ملی کاری انجام دهد)
بيكار۱۰۳۵۹۶۸۱۴:۲۰:۲۳ ۱۳۹۸/۵/۱۴
من از اين اعتراف جناب ظريف لذت بردم كه فرمودند من بيكار نيستم خدارا را شكر يك نفر سركاره
سیدعلی صفرزنی۱۰۳۵۹۷۶۱۴:۲۶:۴۴ ۱۳۹۸/۵/۱۴
از خصوصیات بارز ایشان یکی این بود که هروقت کارش گیرمیکرد بیاد خبرنگاران میافتاد
ناشناس۱۰۳۶۰۳۲۱۵:۰۸:۱۴ ۱۳۹۸/۵/۱۴
روز خبرنگار به حسن بگید دو سه سال است چرا نشست و کنفرانس خبری اش را تعطیل کرده و پاسخگوی مردم نیست !
رضا۱۰۳۶۰۴۹۱۵:۲۲:۰۶ ۱۳۹۸/۵/۱۴
حاجی برجامی نمونده که ما بخواهیم خارج بشیم یا نه.چیزی که مونده تعهدات بیخود ما به یه مشت قلدره
ناشناس۱۰۳۶۱۰۶۱۶:۱۴:۳۶ ۱۳۹۸/۵/۱۴
برجام مقدس نیست؟؟؟ مگر آنرا خداوند نیاورده بود؟
ناشناس۱۰۳۶۱۲۵۱۶:۲۹:۵۶ ۱۳۹۸/۵/۱۴
یه وقت سکه به خاطر برجام به همدیگه دادن حالا خودشون رو هم تحریم کردن وچیزی از برجام هم نمونده وباز میگن دیپلماسی
ناشناس۱۰۳۶۱۲۸۱۶:۳۲:۰۱ ۱۳۹۸/۵/۱۴
در دوران ناصرالدین شاه نیمی از ایران با مذاکره و دیپلماسی قوی از ایران جدا شد. علی برکت اله

پربحث‌های اخیر

 1. صندلی اتوبوس‌های پایتخت فروشی می‌شود!

 2. آغاز مصادره اموال مقامات فاسد ترکمنستان+ تصاویر

 3. ده چیز که برای اولین بار در عربستان باب شد

 4. مطهری: عملکرد خوبی در مجلس داشتم/ نیاز زیادی به تبلیغات ندارم

 5. حادثه تالار عروسی سقز ۱۱ کشته و ۴۲ مصدوم برجا گذاشت/ اعلام عزای عمومی در کرستان

 6. همتی: بانک مرکزی برای بازگرداندن ثبات به بازار ارز تلاش می‌کند

 7. کرایه اتوبوس‌های جدید DRT در پایتخت چقدر است

 8. آیت الله علوی گرگانی: طرح جدید بانکداری باید به نظر رهبر انقلاب و بعضی از کارشناسان خبره در بحث اقتصاد و فقه برسد

 9. «اعزام به زندان تا تأمین قرار وثیقه و کفالت» ممنوع شد

 10. جزئیات درگیری اشرار در افسریه تهران/ نزاع خیابانی با شمشیر، کلت کمری و کلاشینکف

 11. فیس بوک صفحه کاربری عربی رهبر انقلاب را پاک کرد

 12. حمله بی‌سابقه تاج به نمایندگان مجلس

 13. مدودف: قطع دسترسی روسیه به سوئیفت اعلام جنگ است

 14. ماهیت واقعی FATF چیست؟/ وقتی اندیشکده انگلیسی هم ادعاهای FATF را زیر سوال می‌برد

 15. روایت شاهدان عینی از حادثه سقز/ خبری از انفجار گاز نبود

 16. خجسته: کینه‌ سیاسی دولت عامل حذف کارت سوخت بود

 17. رویترز: اروپایی‌ها در جلسه برجام، ایران را به اِعمال «مکانیسم ماشه» تهدید می‌کنند

پربحث‌های دیروز

 1. صندلی اتوبوس‌های پایتخت فروشی می‌شود!

 2. آغاز مصادره اموال مقامات فاسد ترکمنستان+ تصاویر

 3. ده چیز که برای اولین بار در عربستان باب شد

 4. مطهری: عملکرد خوبی در مجلس داشتم/ نیاز زیادی به تبلیغات ندارم

 5. حادثه تالار عروسی سقز ۱۱ کشته و ۴۲ مصدوم برجا گذاشت/ اعلام عزای عمومی در کرستان

 6. همتی: بانک مرکزی برای بازگرداندن ثبات به بازار ارز تلاش می‌کند

 7. سازمان مبارزه با فساد تشکیل دهید...

 8. کرایه اتوبوس‌های جدید DRT در پایتخت چقدر است

 9. آیت الله علوی گرگانی: طرح جدید بانکداری باید به نظر رهبر انقلاب و بعضی از کارشناسان خبره در بحث اقتصاد و فقه برسد

 10. «اعزام به زندان تا تأمین قرار وثیقه و کفالت» ممنوع شد

 11. جزئیات درگیری اشرار در افسریه تهران/ نزاع خیابانی با شمشیر، کلت کمری و کلاشینکف

 12. فیس بوک صفحه کاربری عربی رهبر انقلاب را پاک کرد

 13. حمله بی‌سابقه تاج به نمایندگان مجلس

 14. مدودف: قطع دسترسی روسیه به سوئیفت اعلام جنگ است

 15. ماهیت واقعی FATF چیست؟/ وقتی اندیشکده انگلیسی هم ادعاهای FATF را زیر سوال می‌برد

 16. روایت شاهدان عینی از حادثه سقز/ خبری از انفجار گاز نبود

 17. خجسته: کینه‌ سیاسی دولت عامل حذف کارت سوخت بود

 18. رویترز: اروپایی‌ها در جلسه برجام، ایران را به اِعمال «مکانیسم ماشه» تهدید می‌کنند

 19. با بزرگترین خودروسازان دنیا آشنا شوید

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره می خواهیم آرژانتین و مکزیک باشیم یا سوئد و سنگاپور!؟

 2. تبعیض آشکار در اخذ مالیات/ آیا همه هنرمندان باید از پرداخت مالیات معاف می‌شدند؟

 3. شما چه فکر می‌کنید؟ | آشنا: جماعت زیادی از راه مسافرکشی با ماشین شخصی زندگی می‌کنند...

 4. یک عکس؛ یک شرح | «رضا جان انقلاب این طور نیست که تو فهمیده‌ای...»

 5. رئیس جمهور افغانستان را در این تصویر پیدا کنید!

 6. شوخی گریه‌دار با کودک کار

 7. سعید ملایی تبعه مغولستان شد+عکس

 8. وزیر کشور: یک مقدار افزایش قیمت‌ها،‌ در برابر افزایش قیمت بنزین طبیعی است

 9. مطهری: افزایش قیمت بنزین ضروری بود/ اگر شرایط مناسب بود روحانی را استیضاح می‌کردیم/ یک خانه ۵۷۶ متری و یک پژو دارم

 10. علت طولانی بودن روند صدور کارت ملی چیست؟

 11. داماد رئیس جمهور در انتخابات ثبت نام کرد!

 12. توضیحات رامبد جوان درباره مهاجرت و خندوانه

 13. ابطحی: روحانی هویت امنیتی خود را در این روزها نشان داد/ انتقاد منیژه حکمت از معافیت مالیاتی هنرمندان/ آخرین اخبار از حضور جلیلی و قالیباف در انتخابات

 14. ثبت نام کنندگانی که هیج اطلاعاتی از مجلس شورای اسلامی ندارند!!

 15. اقتصاددانان خطاب به رئیس‌جمهور: اسامی کارشناسان موافق و اسناد کارشناسی طرح افزایش قیمت بنزین را منتشر کنید

 16. صندلی اتوبوس‌های پایتخت فروشی می‌شود!

 17. خسارت ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی زنگنه به کشور

 18. در نیزارهای ماهشهر چه گذشت؟! / روایتی تازه از وقایع اخیر در بندر ماهشهر

 19. سخنان عجیب مطهری درباره طرح افزایش قیمت بنزین/ وقتی یک نهاد نظارتی به نمایندگان هدیه می‌دهد!/ قوچانی: نمی‌توان از کارنامه اصلاح‌طلبان دفاع کرد

 20. کدخدایی: برخی از وزرا مخالف افزایش قیمت بنزین بودند/موضع مشاور رئیس جمهور درباره کشته شدگان اعتراضات اخیر/ زیباکلام: شرمنده مردمی هستم که با تشویق من به روحانی رای دادند

 21. آغاز مصادره اموال مقامات فاسد ترکمنستان+ تصاویر

 22. ده چیز که برای اولین بار در عربستان باب شد

 23. آیا فقط گرانی بنزین «عدالت» را بر قرار می‌کند؟!

 24. ما خاکستری‌ها منتقد حکومتیم اما دشمن حکومت و کشور خود نیستیم

 25. مطهری: عملکرد خوبی در مجلس داشتم/ نیاز زیادی به تبلیغات ندارم

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره می خواهیم آرژانتین و مکزیک باشیم یا سوئد و سنگاپور!؟

 2. تبعیض آشکار در اخذ مالیات/ آیا همه هنرمندان باید از پرداخت مالیات معاف می‌شدند؟

 3. شما چه فکر می‌کنید؟ | آشنا: جماعت زیادی از راه مسافرکشی با ماشین شخصی زندگی می‌کنند...

 4. یک عکس؛ یک شرح | «رضا جان انقلاب این طور نیست که تو فهمیده‌ای...»

 5. مطهری: افزایش قیمت بنزین ضروری بود/ اگر شرایط مناسب بود روحانی را استیضاح می‌کردیم/ یک خانه ۵۷۶ متری و یک پژو دارم

 6. داماد رئیس جمهور در انتخابات ثبت نام کرد!

 7. ابطحی: روحانی هویت امنیتی خود را در این روزها نشان داد/ انتقاد منیژه حکمت از معافیت مالیاتی هنرمندان/ آخرین اخبار از حضور جلیلی و قالیباف در انتخابات

 8. ثبت نام کنندگانی که هیج اطلاعاتی از مجلس شورای اسلامی ندارند!!

 9. در نیزارهای ماهشهر چه گذشت؟! / روایتی تازه از وقایع اخیر در بندر ماهشهر

 10. سخنان عجیب مطهری درباره طرح افزایش قیمت بنزین/ وقتی یک نهاد نظارتی به نمایندگان هدیه می‌دهد!/ قوچانی: نمی‌توان از کارنامه اصلاح‌طلبان دفاع کرد

 11. کدخدایی: برخی از وزرا مخالف افزایش قیمت بنزین بودند/موضع مشاور رئیس جمهور درباره کشته شدگان اعتراضات اخیر/ زیباکلام: شرمنده مردمی هستم که با تشویق من به روحانی رای دادند

 12. مطهری: عملکرد خوبی در مجلس داشتم/ نیاز زیادی به تبلیغات ندارم

 13. آیا رییس جمهور‌ها همیشه باید در حال سخنرانی باشند؟

 14. آقای جهانگیری! تجربه دوران هاشمی را فراموش نکنید...

 15. لاریجانی: قصد شرکت در انتخابات مجلس ندارم

 16. اعتراضات آبان ماه؛ ضرورت اطلاع‌رسانی سریع‌تر درباره جانباختگان

 17. مطهری: استیضاح روحانی به صلاح نیست/ شفافیت آرا فعلا مضر است/ بیانیه اخیر موسوی را نپسندیدم

 18. رهبر انقلاب: برخی بی‌محابا برای انتخابات مجلس اسم‌نویسی می‌کنند/ اگر توان مدیریتی ندارید، مسئولیت نپذیرید

 19. فیلم| تصاویر ویژه از لیدرهای عملیاتی اغتشاشگران

 20. بازداشت رئیس مستعفی هلال احمر تایید شد

 21. طبیعی بودن افزایش قیمت‌ها به روایت وزیر کشور/ تکذیب سخنان علی مطهری توسط واعظی و ربیعی/توکلی: افزایش قیمت بنزین پس از چند بار تکذیب، فریب مردم بود

 22. چه کسانی دلواپس بازداشت پسر آخوندی هستند؟

 23. آیا واقعا روحانی از زمان اجرای افزایش قیمت بنزین بی‌خبر بود؟/ پایان دوره لاریجانی در مجلس/ نمایندگانی که به استیضاح زنگنه رای ندهند باید پاسخگوی عملکرد او باشند

 24. احمد توکلی: سال ۹۶ نسبت به طغیان فرودستان هشدار دادم/ تکذيب‌های مکرر زنگنه درباره افزایش قیمت بنزین فريب جامعه بود

 25. پرویز امینی: چهل سال تجربه انتخابات داریم اما در برگزاری تجمعات اعتراضی بی تجربه‌ایم

آخرین عناوین