پرچم آمریکا با «تروریسم داخلی» نیمه افراشته شد

گروه جهان الف،   3980514045

تیراندازی های مرگبار در آمریکا طی دو روز با حدود 30 کشته و بیش از 52 زخمی و متاثر از رویکردهای نژادپرستانه، سیاستمداران آمریکایی را بر آن داشت تا ضمن انتقاد از نفرت پراکنی های «دونالد ترامپ»، واژه «تروریسم داخلی» برای این گونه قتل عام به کار برند.

پرچم آمریکا با «تروریسم داخلی» نیمه افراشته شد

ایرنا نوشت: اتباع  آمریکایی به موجب متمم دوم قانون اساسی این کشور، حق دارند از سلاح شخصی برخوردار باشند، از این رو در آخرین آمارهای ارائه شده، از هر یکصد نفر، 120.5 سلاح در بین مردم آمریکا وجود دارد.

به عبارت دیگر در آمریکا 393 میلیون و 347 هزار سلاح در اختیار مردم این کشور است که سرانه آن در جهان بیشتر از بقیه است. 22 درصد آمریکایی ها صاحب حداقل یک قبضه سلاح هستند که از این بین سهم مردان 35 درصد و سهم زنان 12 درصد است.

موافقان و مخالفان آزادی خرید و فروش سلاح در آمریکا، هر کدام استدلال های خود را دارند اما بیشترین مخالف اصلاح یا محدود سازی خرید و فروش سلاح در بین مردم آمریکا، صاحبان صنایع تسلیحاتی هستند.

این مخالفت که همراه با لابی گسترده در بین صاحبان قدرت اعم از کنگره و کاخ سفید انجام می شود، روزانه یکصد آمریکایی را راهی دیار باقی می سازد و صدها نفر را مجروح می سازد.

علاوه بر تاثیری که این سلاح ها بر افراد کشته و زخمی دارند، اثرات مخربی هم بر هزاران و شاید میلیون ها نفر از شاهدان این جرایم دارند که ممکن است تا سال ها اثرات روانی آن در تار و پود زندگی آنها مشاهده شود.

58 درصد از بزرگسالان آمریکایی، در طول زندگی خود خشونت با اسلحه را تجربه کرده اند و تقریباً سه میلیون کودک آمریکایی هر سال شاهد خشونت با سلاح هستند.

برای درک بیشتر این حوادث، نگاهی به آمارهای منتشر شده مفید است:

برابر اعلام مرکز ثبت آمار خشونت های مسلحانه در آمریکا، از ابتدای سال 2019 (هفت ماه) تا کنون 33 هزار و 123 مورد حادثه تیراندازی در این کشور به ثبت رسیده است.

در این حوادث، تعداد هشت هزار و 759 نفر کشته و 17 هزار و 398 نفر زخمی شده اند.

395 نفر از اینها کشته یا زخمی شدگان سنین یک تا 11 سال و یکهزار و 807 نفر هم کشته و مجروح شدگان را سنین 12 تا 17 سال را تشکیل می دهند.

253 فقره از این حوادث، تیراندازی انبوه با کشتار و مجروحان زیاد بوده است. تعداد افسران پلیسی که در این حوادث کشته یا مورد اصابت قرار گرفته اند هم 183 نفر اعلام شده است.

گفته می شود نرخ آدم کشی در آمریکا، 25 برابر کشورهای در حال توسعه است.

این در حالیست که در کل سال 2018، تعداد 57 هزار و 399 فقره حادثه تیراندازی در آمریکا رخ داد که به موجب آن، 14 هزار و 769 نفر کشته و 28 هزار و 238 نفر مجروح شدند.

668 تن را کودکان یک تا 11 سال و 2 هزار و 850 نفر را هم نوجوانان 12 تا 17 سال تشکیل داده بودند.

تیراندازی منجر به کشتار انبوه هم در سال گذشته 340 فقره گزارش شده است.

بر اساس اطلاعات ارائه شده از واشنگتن پست، دست کم 986 نفر هم بواسطه شلیک پلیس به آنها کشته شده اند.

بیشتر قتل های با سلاح گرم در شهرها اتفاق افتاده و به گفته منابع خبری آمریکا، بیشتر این قتل ها در 127 شهر انجام شده که تقریبا یک چهارم جمعیت آمریکا را تشکیل داده اند.

آمریکایی های سیاه پوست اکثریت قربانیان قتل اسلحه را نشان می دهند.

در حقیقت، آمریکایی های سیاه پوست 10 برابر بیشتر از آمریکایی های سفید پوست در قتل با اسلحه جان خود را از دست می دهند و مردان سیاه پوست 15 برابر بیشتر از مردان سفید پوست، زخمی شده اند.

علاوه بر آدم کشی و قتل، در آمریکا سلاح کاربرد خودکشی را هم دارد به گونه ای که دو سوم قتل های با سلاح، خودکشی است.

بر اساس آمارهای منتشر شده، نرخ خودکشی با سلاح در آمریکا، 10 برابر کشورهای توسعه یافته است.

مردان سفید پوست، 75 درصد این نوع خودکشی ها را از آن خود کرده اند.

این حوادث روزانه در آمریکا، هنگامی با کشتار انبوه عجین می شود، واکنش های متعددی را بر می انگیزاند و دو حزب جمهوریخواه و دموکرات فقط به محکوم کردن آن و همدردی با خانواده قربانیان و بازماندگان این حوادث اکتفا می کنند.

بارها طرح محدود سازی خرید و فروش سلاح مطرح شده اما هیچ گاه نتوانسته حد نصاب آرا در کنگره را به دست آورد و همراهی رئیس جمهوری آمریکا را هم با خود داشته باشد.

«دونالد ترامپ» چهل وپنجمین رئیس جمهوری آمریکا هم بارها از متمم دوم قانون اساسی این کشور دفاع کرده و اجازه نداده، طرح یا قطعنامه ای برای محدود سازی آن انجام شود فقط به این دلیل که آرای سفید پوستان ناسیونالیسم را در سبد آرای خود داشته باشد.

اما این دفاع رئیس جمهوری آمریکا، فقط به سبد آرا و همچنین لابی های انجمن های تولید کننده سلاح محدود نمی شود بلکه ناشی از یک ایدئولوژی برترپندارانه هم هست.

این مساله در اظهارات و سخنرانی های ترامپ و همچنین صدور دستورالعمل های اجرایی برای ممنوعیت ورود اتباع برخی کشورها و دیوار کشی در مرزهای جنوبی برای جلوگیری از ورود مهاجران آمریکای لاتین تبارها به خوبی دیده می شود.

رفتارهای نژادپرستانه وی در مواجهه با چهار نماینده زن هم منجر به آن شد تا در سخنرانی او، شعار «او را به خانه بازگردانید» سر داده شد که به «ایلهان عمر» نماینده سومالیایی تبار مجلس نمایندگان آمریکا اشاره داشت.

حوادث تیراندازی در شهر ال پاسو هم بار دیگر همچون حادثه شارلوتزویل در سال 2017، برتر پنداری سفید پوست را به رخ کشید اما شخصیت های سیاسی آمریکا این بار ساکت ننشستند و به آن لقب تروریستی دادند.

پیش از این در آمریکا مرسوم شده بود اگر حملاتی از سوی مسلمان ها یا خارجی تبارها انجام شود، به سرعت از آن یک عملیات تروریستی یاد می کردند و در مواجهه با کشتار وسیع مردم به دست سفید پوستان آمریکایی، از به کار بردن هر گونه واژه تروریستی اجتناب می ورزیدند اما اکنون این تابو شکسته شده و «تروریسم داخلی» برای کشتارهایی که منشا نژادپرستی داشته باشد هم به کار می رود.

«کوری بوکر» سناتور آمریکایی که نامزد انتخابات ریاست جمهوری این کشور در سال 2020 هم هست، در واکنش به این حادثه، دونالد ترامپ را مسئول دانست و گفت: دونالد ترامپ مسئولیت این امر را بر عهده دارد. او مسئول است زیرا او دلیل شعله ور شدن ترس، نفرت و تعصب است.

وی افزود: این یک بحران ملی است. «مچ مک کانل» رهبر اکثریت جمهوریخواه در سنا برای محافظت از آمریکایی ها از خشونت اسلحه باید همین حالا سنا را برای تصویب قانون فراخواند. دیگر کافی است و باید به این قتل عام پایان دهیم.

این سناتور آمریکایی، برترپنداری سفیدپوستان را "تروریسم داخلی" نامید و ادامه داد: رئیس جمهوری باید از آن دوری بجوید و آن را محکوم کند. ال پاسو و کشور ما شایستگی بهتری دارند.

اینکه ترامپ و ترویج نژادپرستی او دلیل وقوع این جنایت است، تنها از زبان این سناتور سپاه پوست بیان نشده، بلکه «بتو اورورک» نامزد حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری هم معتقد است ترامپ یک برترپندار سفید است که اظهارات نژادپرستانه او باعث تفرقه شده است.

وی در گفت وگو با سی ان ان اظهار کرد: ترامپ یک نژادپرست آشکار است و نژادپرستی بیشتری را در این کشور تشویق می کند.

از دیگر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که بارها نسبت به اظهارات و رفتارهای نژادپرستانه ترامپ هشدار داده، «برنی سندرز» سوسیال دموکرات است.

او پس از حادثه ال پاسو گفت: باید به عنوان یک ملت جمع شویم تا این فرهنگ خطرناک و رو به رشد که از طرف ترامپ و متحدانش مورد حمایت قرار می گیرد را رد کنیم.

دیگر منتقد سیاست های ترامپ،سناتور «کاملا هریس» از ایالت کالیفرنیا است. او که سابقه دادستانی را هم در سابقه کاری خود دارد، درباره این حادثه اظهار کرد: ما درباره اصلاحات ایمنی سلاح، فقدان ایده خوب نداریم، بلکه فقدان شهامت برای عمل داریم. به همین دلیل، اگر رئیس جمهوری شوم دستور اجرایی صادر می کنم و زندگی ها را نجات می دهم.

وی افزود: ترامپ ناسیونالیسم سفید را در کشور ما جسور کرد و لازم است که برود. ما باید قتل عام ها را دقیقا همانگونه که هستند بنامیم؛ «تروریسم داخلی».

اگرچه ترامپ برای نشان دادن تاسف خود از این حادثه، همچون گذشته تکرار کرد که نباید چنین رخدادهایی در کشور به وقوع بپیوندند، اما دستور داد تا پرچم آمریکا را نیمه بر افراشته سازند.

اما این رفتار، مانع از تداوم انتقادها نشد و «امی کلوباچر» سناتور و نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در این باره گفت: ما باید در برابر انجمن تولیدکنندگان سلاح بایستیم. نمی توانیم یک ملت باشیم در حالیکه والدین جان خود را برای حفاظت از فرزندان خود از دست می دهند و سناتورها دست روی دست گذاشته اند.

وی افزود: پس از حادثه «پارکلند» من به کاخ سفید رفتم و روبروی میز رئیس جمهوری نشستم تا یک پرونده برای تقویت قوانین اسلحه ایجاد کنیم. من این مسیر را ادامه دادم اما او 9 بار گفت که خواستار بررسی سابقه سالانه صاحبان اسلحه است.

این سناتور آمریکایی با تاکید بر کلمه "9 بار" ادامه داد: روز بعد با انجمن تولیدکنندگان سلاح نشست داشت، کاملا عوض شد.

«تد کروز» سناتور جمهوریخواه هم موضع گیری مشابهی داشت و گفت: ما باید به طور روشن درباره هرگونه شرارتی که رخ می دهد، صحبت کنیم. آنچه که ما در ال پاسو دیدیم یک عمل فجیع تروریستی و برترپنداری سفید است.

وی افزود: این مساله نه تنها در ال پاسو و تگزاس بلکه در هیچ جای دیگری از کشور جایگاهی ندارد.

در حالیکه دموکرات ها سعی دارند اظهارات نژادپرستانه و ترویج آن از سوی ترامپ و اطرافیان او را باعث تشدید قتل عام مردم با سلاح بدانند، «کوین مک کارتی» رهبر اقلیت جمهوریخواه در مجلس نمایندگان آمریکا این حادثه را به «بازی های خشن» مرتبط دانست.

«الکساندریا اوکازیو کورتز» عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا که از او به عنوان جوانترین نماینده هم یاد می شود، پاسخ رهبر اقلیت جمهوریخواهان مجلس نمایندگان را اینگونه داد که بازی های ویدئویی دلیل قتل عام نیست بلکه دلیل آن، برترپنداری سفید است.

وی افزود: ناراحت کننده است که رهبر جمهوریخواهان مجلس اطلاعی از آن ندارد، زیرا استراتژی آنها متکی بر تجمع بر برترپندارهای سفیدپوست است.

کورتز با متهم کردن ترامپ برای ترویج نژادپرستی ادامه داد: به همین دلیل است که رئیس جمهوری در استادیوم میزبان کسانی بود که شعار می دادند «او را به خانه بفرست» و اعضای رنگین پوست کنگره را هدف قرار می دادند.

سناتور «کریس مورفی» از جمله کسانی است که همواره خواستار اصلاح قوانین خرید و فروش سلاح در آمریکا بوده است.

او در پی حادثه تیر اندازی روز گذشته(یکشنبه) اظهار کرد: 19 نفر از 20 عامل تیراندازی، مشکل بیماری روانی ندارند و بسنده کردن به بررسی بیماری روانی، کافی نیست.

مورفی تاکید کرد: محدود سازی فروش اسلحه فقط برای بیماران روانی، از سوی صنایع اسلحه سازی هدایت می شود که باید پایان یابد.

با نگاهی به سایت های خرید و فروش سلاح در آمریکا، این واقعیت مشخص می شود که سلاح های مرگبار حتی در ابعاد نظامی قابل دسترسی است و با قیمت های نه چندان بالا، عرضه می شوند.

سناتور «باب کیسی» در این زمینه اظهار کرد: بارها و بارها، تروریست های داخلی از اسلحه های تهاجمی به سبک نظامی استفاده می کنند تا فرزندان و خانواده های ما را بکشند.

وی از سناتور مک کانل که البته دچار شکستگی استخوان شانه شده، خواست تا در اسرع وقت به واشنگتن بازگردد و طرح بررسی سابقه برای صاحبان سلاح را به رای بگذارد.

این سناتور آمریکایی به مساله «برترپندارهای سفید» هم اشاره کرد و افزود: البته ما با این ایدئولوژی هم مواجه هستیم که تداعی کننده برخی حملات تروریستی است که تاکنون مشاهده کرده ایم.

کیسی به نشست ادای توضیح مدیر پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) در کمیته قضایی سنا که در 23 ژوئیه امسال انجام شد هم اشاره کرد و گفت: او شهادت داد که «اکثر پرونده های تروریسم داخلی که ما تحقیق کرده ایم از برخی نسخه های آنچه شما ممکن است خشونت برترپنداری های سفید بنامید، انگیزه می گیرند.»

وی افزود: در طول چند سال گذشته، شاهد افزایش جنایات ناشی از تنفر بوده ایم و باید در مورد دلیل آن صادق باشیم. ما رئیس جمهوری داریم که از اظهارات ناسیونالیستی سفیدپوستی استفاده می کند و درگیر نژادپرستی می شود.

این سناتور آمریکا تصریح کرد: امروز رئیس جمهوری ترامپ باید به ملت تاکید کند تا ناسیونالیسم سفیدپوست را محکوم می کند و تمام تلاش دولت را برای مقابله با تروریسم ناسیونالیستی سفیدپوست معطوف خواهد ساخت.

شاید همه اظهارات مخالفان خرید و فروش آزادانه سلاح را بتوان در سه کلمه «چاک شومر» رهبر دموکرات های سنا خلاصه کرد که گفت "دیگر کافی است".

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

 2. رهبر کره‌شمالی سوار بر اسب سفید

 3. پیشنهاد روحانی برای برگزاری رفراندوم/ درخواست حسین فریدون از قوه قضائیه/تحلیل عباس عبدی از آمدنیوز

 4. درخواست حسین فریدون پیش از ورود به زندان

 5. زندگی زنان و مردان منطقه چرنوبیل ۳۳ سال پس از حادثه

 6. یادآوری نشریه آمریکایی از پیروزی ایران بر آمریکا در یک جنگ شبیه‌سازی شده با رمز الله اکبر !

 7. اعتراض دانشجویان در مراسم آغاز سال تحصیلی

 8. روحانی: چرا برای فارغ‌التحصیلان شغل نیست؟

 9. پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

 10. واکنش شمس الواعظین به هویت شغلی روح الله زم

 11. حسین فریدون به زندان منتقل شد

 12. روحانی: تنها راه آینده و سرنوشت کشور انتخابات است/ دانشگاه را به بخش خصوصی نزدیک کنیم

 13. بازیکنان بحرین بعد پیروزی برابر ایران چه گفتند؟

 14. نامه صالحی امیری به FIFA درباره بی‌احترامی به سرود و پرچم ایران

 15. حقایقی جالب درباره وجود موجودات فضایی در فضا

 16. دروغ‌های پینوکیویی ترامپ به روایت «حقیقت سنج» واشنگتن پست

 17. قیمت مسکن در ارزان‌ترین منطقه تهران/ نرخ خانه‌های ۴۰ متری در پایتخت + نمودار

 18. برایان هوک: دنبال درگیری با ایران نیستیم/توافق جامع می‌خواهیم

 19. حضور روحانی در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها

 20. بازرسی هیئت امنای دانشگاه آزاد، سه ماه پیش خواستار ابطال مصوبه تبعیض‌آمیز شده بود + سند

 21. انتقاد روزنامه جوان از مجری صداوسیما

 22. تکذیب ارتباط و یا دیدار روح‌الله زم با آیت‌الله سیستانی

 23. ادعای همسر زم: روح‌الله به بغداد رفته بود!

 24. سخنگوی دولت: دستگیری «زم» موجب اتهام زنی‌های جدید نشود/ تحت تحریم گفت‌وگو نمی‌کنیم

 25. وزیر صنعت: قیمت تولید شده پراید کمتر از ۴۰ میلیون است

پربحث‌های هفته

 1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

 2. حضور زنان در ورزشگاه‌ها و مطالبه ما از دولت

 3. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

 4. انتقاد از مجازات خفیف دختر پورشه سواری که گفت: کشتم که کشتم، دیه‌اش را می‌دهم

 5. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

 6. یک عکس؛‌ یک شرح | آفریدگار کماندار و تیرهایی رو به آینده! ...

 7. شوخی کاربران فضای مجازی با پراید

 8. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

 9. قوانین نباید مردم را مجرم کند

 10. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

 11. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

 12. طرح نمایندگان برای حذف زبان انگلیسی از برنامه مدارس

 13. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

 14. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 15. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

 16. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

 17. طلسم منامه باز هم نشکست؛ شکست تلخ ایران مقابل بحرین در اولین آزمون جدی ویلموتس

 18. بانوان پرشور، ملی‌پوشان قدردان و تلاش ناکام برای فتنه‌گری

 19. انفجار در نفتکش ایرانی در دریای سرخ/ اطلاعیه شرکت ملی نفتکش/ هیچ حریقی رخ نداده و خدمه همگی سالم‌اند

 20. فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی/ وزارت بهداشت برنامه ندارد ؛ هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

 21. تصویری از نمای ویلای شبنم نعمت‌زاده

 22. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

 23. دیوار انحصار وکالت ترک برداشت

 24. درگیری فیزیکی رئیس هیئت مدیره مترو با کارمند معترض

 25. نماینده اسبق و مدیر فعلی با حقوق ۸۵ میلیون در یکی از وزارتخانه ها/ به رغم ممنوع الخروج بودن این فرد وی به خارج رفت

پربحث‌های هفته

 1. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 2. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

 3. مسکو: خبرنگار بازداشت‌شده روسیه در ایران آزاد شد

 4. روایت طنزآمیز روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی از واکنش ترامپ به اعراب بعد از حمله به آرامکو 

 5. اردوغان مغرور و خشکاندن چشمه صلح / از متهم شدن ترکیه به حمایت از داعش تا حمله به سوریه ...

 6. واکنش دختر صدام به اذعان ترامپ به اشتباه بودن حمله به در عراق

 7. یادآوری نشریه آمریکایی از پیروزی ایران بر آمریکا در یک جنگ شبیه‌سازی شده با رمز الله اکبر !

 8. روزنامه روسی: ایران را دستکم نگیرید، جنگ افروزی علیه ایران دیوانگی است...

 9. نشریه کنگره آمریکا: ترامپ در حال آبروریزی است!...

 10. تنها دولتمرد عرب که در دفاع مقدس به ما خیانت نکرد

 11. حضور هیاتی از متخصصان انگلیسی برای مدرن‌سازی راکتور اراک

 12. عملیات ترکیه در شمال سوریه؛ رؤیای بزرگ اردوغان چیست؟

 13. لودریان طرح فرانسه برای گنجاندن «فرابرجام» در برجام را تشریح کرد

 14. توییت مداخله‌جویانه «پمپئو» درباره تصویب نشدن پالرمو و CFT در ایران

 15. پوتین: همه باید به منافع ایران احترام بگذارند/ امارات و عربستان با تهران مذاکره کنند

 16. واکنش دولت سعودی به حادثه برای نفتکش ایرانی

 17. اردوغان: عملیات در شمال سوریه را متوقف نمی‌کنیم/ کُردها را هدف قرار نمی‌دهیم،‌ آنها برادران ما هستند

 18. فارین پالیسی: عربستان، ترکیه، روسیه و کردها به دنبال کنترل سوریه

 19. معماران آمریکایی برجام: ایران بدون توافق تکمیلی انتظار رفع تحریم نداشته باشد

 20. اردوغان دلیل حمله به سوریه را اعلام کرد/ اتحادیه عرب هیچ مشروعیتی ندارد

 21. سخنان تحقیرآمیز اردوغان در مورد اتحادیه عرب

 22. دروغ‌های پینوکیویی ترامپ به روایت «حقیقت سنج» واشنگتن پست

 23. پنتاگون: توپخانه ترکیه نیروهای آمریکایی در سوریه را هدف قرار داد

 24. ترامپ چگونه پادشاه عربستان را مسخره کرد؟ + فیلم

 25. مقام نیروهای دموکراتیک سوریه: نگهداری از اعضای داعش دیگر اولویت کردها نیست/ فرار خانواده‌های داعشی از یک اردوگاه

آخرین عناوین