پاسخ‌های مبهم به دستور «فوری» رییس‌جمهور برای رسیدگی به «تخلف» ارزی واردگنندگان

 3980513080 ۲۱ نظر، ۱۹ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
 پاسخ‌های مبهم به دستور «فوری» رییس‌جمهور برای رسیدگی به «تخلف» ارزی واردگنندگان

پس از گذشت یک هفته از نامه مهم رییس کل بانک مرکزی به رییس جمهور درباره تخلف شرکت‌هایی که ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات دریافت کرده اند، وزیر امور اقتصادی و دارایی امروز گفت: «نمی‌توان گفت که ارز در کشور گم شده است بلکه باید در حوزه فرآیند تخصیص ارز و ترخیص کالا اطلاع رسانی دقیق صورت گرفته و شفاف سازی شود».

به گزارش الف، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی طی نامه‌ای ( اینجا)  به روحانی فهرست افراد و شرکت‌هایی را به رئیس جمهور داد که با تائید دستگاه‌های دولتی، ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کردند اما هنوز کالای مورد نظر را وارد نکردند. حسن روحانی در پی نوشت نامه همتی به چهار وزیر کابینه (وزیر صمت، جهاد کشاورزی، بهداشت و تعاون) دستور داد که فوراً پاسخ دهند که چرا چنین «تخلفی» رخ داده است؟

در فاصله ای کوتاه از صدور این نامه وزیر کار  اعلام کرد که هیچ یک از شرکت‌های شستا در لیست شرکت‌های دریافت کننده این ارز دولتی نیستند.

وزیر صمت نیز با بیان اینکه «نمی توان ادعا کرد تمام ارز دولتی پرداخت شده وارد کشور نشده یا سوءاستفاده‌ای در این زمینه رخ داده است»، گفت: «ممکن است بخشی از این ارز در فرآیند واردات و مسیر حمل باشد یا موانعی برای واردات کالا وجود داشته باشد»

وزیر صنعت، معدن و تجارت در عین حال تصریح کرد: «افرادی که ارز دولتی دریافت کردند اما علاوه بر تمام شدن مهلت قانونی، کالایی وارد کشور نکردند و دلیل قانع کننده‌ای نیز برای عدم واردات کالا ندارند، به مراجع قضایی معرفی می‌شوند.»

واکنش این دو وزیر را اینجا و اینجا بخوانید.

وزرای جهاد کشاورزی و بهداشت و درمان نیز هنوز به این نامه واکنشی نشان نداده اند یا خبری از این واکنش ها منتشر نشده است..

با این حال امروز، یکشنبه ۱۲ مردادماه، وزیر  اقتصاد در گفت‌و گو با «خانه ملت» اعلام کرد «فرآیند تخصیص و تامین ارز، واردات کالا و ترخیص و توزیع آن یک فرآیند آنی نیست و یک پروسه را طی می‌کند.»

به گفته وی «در چنین شرایطی نمی توان گفت که ارز در کشور گم شده است بلکه باید در حوزه فرآیند تخصیص ارز و ترخیص کالا اطلاع رسانی دقیق صورت گرفته و شفاف سازی شود.»

 به اسم مردم به کام ...

پس از نوسانات ارزی و اعمال تحریم‌ها علیه کشورمان، دولت در ۲۰ فروردین ماه سال گذشته در تصمیمی از ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومانی رونمایی کردند. این ارز  ترجیحی که بعدها به «ارز جهانگیری» مشهور شد، یارانه‌ای غیرمستقیم بود تا با آن کالاهای اساسی مورد نیاز مردم را تامین و مانع افزایش قیمت‌ها ناشی از شوک ارزی شود. براساس تصمیم دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی ابتدا شامل همه کالایی وارداتی بود که بعدها فقط به کالاهای اساسی و ضروی اختصاص یافت..

براساس گزارش بانک­ مرکزی، از فروردین ۹۷ تا اردیبهشت ۹۸ بیش از ۳۰ میلیارد دلار ارز ترجیحی یا همان ارز  ۴۲۰۰تومانی برای واردات کالاهای اساسی و ضروری با هدف با پایین نگه داشتن قیمت اختصاص یافت که اگر این رقم را با دلار ۱۲ هزار تومانی محاسبه کنیم چیزی در حدود ۳۶۰ هزار میلیارد تومان می‌شود. براساس گزارش‌های بانک مرکزی از فروردین ماه سال گذشته تا خرداد امسال حدود ۱۱ هزار شرکت ارز دولتی گرفتند.

دولت در بودجه۹۸ نیز ۱۴میلیار دلار ارز ترجیحی برای واردات با هدف حمایت از معیشت و قدرت خرید مردم و اقشار آسیب پذیر پیش‌بینی کرد که مجلس در حین بررسی مصوب کرد که به روش کالابرگ الکترونیکی اجرایی شود تا مردم از آن سود ببرند ولی دولت تاکنون این بند قانونی را اجرایی نکرده است.

آیا قیمت کالاها کنترل شد؟

تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی و این یارانه‌ای که دولت پرداخت کرد به جای اینکه به دست مردم برسد به جیب تجار و دلالانی رفت که بی‌حساب و کتاب با کارت ملی معتادان و ثبت شرکت‌های کاغذی و... ارز گرفتند. برخی گیرندگان ارز دولتی به جای واردات، آن را به دلیل اختلاف قیمت در بازار به فروش می‌رسانند که از مابه‌تفاوت نرخ‌ها سود‌های میلیاردی به جیب زدند.

هدف دولت کنترل قیمت‌ها در بازار بود تا بتواند مقابل تورم ناشی از افزایش قیمت ارز بایستد؛ سیاستی  که چندان موفق نبود زیرا خبری از کالاهای دریافت کننده این ارز در بازار نبود و قیمت‌ها براساس نرخ ارز بازار آزاد (دلار  ۱۵هزار تومانی) به دست مردم می‌رسد.

براساس گزارش مرکز آمار ایران نرخ رشد تورم دوازده ماهه منتهی به تیر ماه امسال به ٤٠.٤ درصد رسید. میانگین قیمت کالاها و خدمات در تیر ماه امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۸ درصد رشد را نشان می‌دهد یعنی خانوارهای ایرانی به طور میانگین ۴۸ درصد بیشتر از تیر سال ۹۷ برای خرید کالاها پول پرداخت کردند البته این عدد برای خرداد ماه امسال بیش از ۵۰ درصد بود. شاخص قیمت در گروه «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» هم نسبت به تیر ماه سال گذشته افزایش ٧١.٨  درصدی را تجربه کرده است.

چه کسانی دستور تخصیص ارز را دادند؟

اقتصاد ایران امروز با مشکلات زیادی روبروست. تولید و اشتغال وضعیت بدی دارند و کشور در شرایط جنگ اقتصادی است، اما به دلیل ضعف حکمرانی دولت میلیاردها دلار از خزانه بانکی مرکزی خارج شده آن هم نه برای حل مشکلات بلکه برای سوءاستفاده کنندگانی که ظاهرا سرنوشت ایران برایشان مهم نیست.

دولت باید شفاف سازی کند که با چه سازوکاری به این افراد ارز ۴۲۰۰تومانی داده و چه گروه و افرادی پشت ماجرا هستند و چرا سیاست خود را اصلاح نمی‌کند؟ منتقدان دولت می‌گویند دولت هیچ برنامه‌ای برای اقتصاد ندارد که موضوع ارز ۴۲۰۰ تومانی صحت آن را تایید می‌کند.

بگویید حالش را نداریم

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در صحن بهارستان گفت: از رئیس جمهور تشکر می‌کنم که کمیته‌ای را مامور کرد تا بررسی کنند چه کسانی ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفتند، اما آقای روحانی دستور دهید کمیته‌ای تشکیل و بررسی کند که چه کسانی دستور داده‌اند ۲۱.۳ میلیارد دلار یعنی حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان در سال گذشته به این شیوه اشتباه توزیع شود.

وی ادامه داد: آقای جهانگیری یا سیف، وزیر اقتصاد؟ کدام یک دستور داده‌اند که ارز دولتی به شیوه نادرست توزیع شود؟

این نماینده مردم در مجلس با بیان اینکه سال گذشته ۱۴ میلیارد دلار یعنی حدود ۱۶۸ هزار میلیارد تومان برای تامین کالاهای اساسی هزینه شد، تصریح کرد: این موضوع چه سودی برای مردم و چه تاثیری در زندگی مردم داشت در حالی که حتی قند و شکر را کیلویی ۱۰هزار تومان خریداری می‌کنند.

به گفته وی امسال علیرغم اینکه دوباره تخصیص ۱۴ میلیارد دلار ارز دولتی در قانون بودجه تکلیف قانونی لحاظ شده اما دولت آن را اجرایی نمی‌کند.

حاجی دلیگانی تاکید کرد: پس نگویید اختیار و منابع ندارید. تمام این موارد منابع و اختیاری بوده که دولت داشته است؛ بگویید حالش را نداریم.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۳۴۴۴۰۱۳:۲۴:۴۵ ۱۳۹۸/۵/۱۳
باید هر دوطرف را محاکمه کرد چه ان کسانی که بدون ضوابط این ارزها را داده اتد و چه انهایی که ارزها را گرفته ودر شرایط جنگ اقتصادی به ملت خیانت کرده اند لطفا جناب سیف و عراقچی را هم سریعتر محاکمه کنید
ناشناس۱۰۳۴۵۱۵۱۴:۱۲:۴۰ ۱۳۹۸/۵/۱۳
از دلار جهانگیری ملولم
ناشناس۱۰۳۴۵۸۳۱۴:۴۶:۱۸ ۱۳۹۸/۵/۱۳
اسحاق مضنون اصلی این موضوع است
ناشناس۱۰۳۴۸۴۳۱۸:۰۶:۵۹ ۱۳۹۸/۵/۱۳
هجوم کارگران ساختمانی ایرانی به شهرهای مختلف عراق. تعداد کارگران ایرانی به صدهزار نفر می رسد. آن‌ها درآمد خود را پس از تبدیل به دلار، به حساب‌های خود در داخل ایران منتقل می‌کنند. عزت ایرانیها !!!!!!
ناشناس۱۰۳۴۶۲۶۱۵:۱۵:۱۳ ۱۳۹۸/۵/۱۳
کشوری که در بزرگترین تحریم اقتصادی است چرا باید تن به قوانین fatf داده و صرافی ها ببندد منشا ارز و....
ناشناس۱۰۳۴۶۴۰۱۵:۲۲:۳۵ ۱۳۹۸/۵/۱۳
این دستور نمایش دیگری از روحانی بود و بس
حسنعلیدسبد سبد گل یاس۱۰۳۴۴۴۳۱۳:۲۸:۲۳ ۱۳۹۸/۵/۱۳
اب و روغن ریخته را چه چیزش را می خواهید جمع کنید موقع پرداخت ارزها باید حواستون جمع بوده که نبوده یا خود را به خواب زده بوده اید و ملتی را به خاک سیاه نشاندید و عذاب دنیا و اخرت را برای خود خریدید
راه۱۰۳۴۶۰۱۱۵:۰۴:۱۱ ۱۳۹۸/۵/۱۳
آرزوی مرگ برای ویرانگران و غارتگران و رانتخواران و جانیان اقتصادی ، دعا برای نجات ملت و تقلیل وسعت گناه برای عاملین است _______________ هرچه زودتر ، بهتر
ناشناس۱۰۳۴۴۵۹۱۳:۳۹:۱۶ ۱۳۹۸/۵/۱۳
شنونده باید عاقل باشه
ناشناس۱۰۳۴۴۶۹۱۳:۴۴:۲۶ ۱۳۹۸/۵/۱۳
کدوم دستور !؟!!!!!! کدوم آش کدوم کشک ؟
ناشناس۱۰۳۴۴۷۴۱۳:۴۶:۵۸ ۱۳۹۸/۵/۱۳
کاشکی برای تخلفات ارزی برادرشان هم نامه میزدند!
ناشناس۱۰۳۴۴۸۵۱۳:۵۱:۴۶ ۱۳۹۸/۵/۱۳
این اختیار نداره
ناشناس۱۰۳۴۴۹۹۱۴:۰۰:۰۷ ۱۳۹۸/۵/۱۳
آقای روحانی به رسیدگی کنندگان هم باید یکی رسیدگی کنه کی قراره بده آخه ؟ اونکه در لواسان خانه چند ده میلیاردی داره یا اون که دخترش و پسرش الاکچری زندگی میکنند ؟ از اطلاعات مردمی برای افشای فسادها استفاده باید بشود این تنها راه است بالاخره مجرم و مفسد اقتصادی که تنها نبوده اطرافیانشان مطلعند معمولا از ماجرا اما می ترسند یک شماره تلفنی یک سایتی چیزی که فقط نهادهای امنیتی و افرادی در قوه قضاییه و افرادی در یا جاهای لازم به آن دسترسی داشته باشند هم اسامی افراد مجرم و اسامی افشا گران مخفی بمان اطلاعات درست و غلط را بگیرند .پالایش کنند اینجور ی میشه شبکه های فساد را کشف و نابود کرد ولی قبلش باید افراد مشکوک ممنوع الخروج شوند بخصوص دو تابعیتی ها تا تکلیفشان روشن شود آقای رییسی شما یه فکری بکنید و اقدام فرمایید برای این ماجرا ها بهتره
ناشناس۱۰۳۴۵۰۸۱۴:۰۸:۴۲ ۱۳۹۸/۵/۱۳
همشون خودیه. مگه کسی ديگه ميتونه ارز بگیره
ناشناس۱۰۳۴۵۱۹۱۴:۱۶:۰۲ ۱۳۹۸/۵/۱۳
اين يك دزدي وكلاه برداري آشكار است و مقصر اصلي وزيران ناتوان دولت است
ناشناس۱۰۳۴۵۶۲۱۴:۳۷:۵۴ ۱۳۹۸/۵/۱۳
..نماینده .. گفته ایرلاین «...» که هزار میلیارد قیمت دارد، با .. میلیارد تومان به بخش خصوصی واگذار شده. او گفته این شرکت در یک پرداخت سه ساله واگذار شد و هنوز هم این مبلغ از سوی خریداران واریز نشده. با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهد فقط قیمت هواپیما‌های این ایرلاین نزدیک به ۶ هزار میلیارد تومان است
ناشناس۱۰۳۴۷۳۶۱۶:۳۲:۲۶ ۱۳۹۸/۵/۱۳
اين نشان مي دهد بيت المال حساب وكتاب ندارد
ایرانی۱۰۳۴۸۰۱۱۷:۱۹:۱۹ ۱۳۹۸/۵/۱۳
نمایندگان جای کار خبرنگاری محکم و انقلابی با متخلفین برخورد کنند و توضیح بخواهند
ناشناس۱۰۳۴۸۷۶۱۸:۴۶:۵۰ ۱۳۹۸/۵/۱۳
چند وقت دیگه آمار و گزارش در میاد که نه تنها تخلف نشده بلکه وزرا و مسئولین و آقازادگان از جیب مبارک هم گذاشتن و به قول وزیر محترم کشاورزی باید خدا رو شکر کرد!!!!!!!!!! بله هیچ تخلفی نشده و بد بودن وضع مردم هم صرفا کار خارج از کشور هست و همه مدیران ما لایق و ماهر هستند و هیچ مشکلی ندارند
ناشناس۱۰۳۴۹۴۲۱۹:۵۴:۵۴ ۱۳۹۸/۵/۱۳
دوباره بوی خیانت .. داره میاد
ناشناس۱۰۳۴۹۵۸۲۰:۱۹:۴۴ ۱۳۹۸/۵/۱۳
با این همه دلار فروشی بازهم کمبود بودجه آوردند. امسال خدا به داد ملت برسدکه اینا می خواهند مملکت را تا آخر سال اداره کنند.

پربحث‌های امروز

 1. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 2. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

 3. پول‌های بزرگ کثیف چگونه در اقتصاد کشور جابجا می‌شوند؟

 4. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 5. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 6. مهاجرت مستاجران از تهران/ کاهش 19 درصدی معاملات اجاره

 7. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 8. جانِ انجیر  

 9. ارتش یمن پهپاد ساخت آمریکا را سرنگون کرد

 10. ورود پلیس به ماجرای سگ کشی/برخورد با هر گونه حیوان آزاری

 11. برایان هوک: آمریکا از «مکانیسم ماشه» برای احیای تحریم‌ها علیه ایران استفاده نمی‌کند

 12. پاسخ ظریف به ادعای «برایان هوک» درباره کودتای ۲۸ مرداد

 13. آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است

 14. امکان حضور بانوان در بازی‌های ملی در آزادی فراهم شد

 15. کنایه فلاحت پیشه به بازداشت چند مسئول ایران خودرو

 16. امروز اولین دیدار اعضای هیأت دولت در سال 98 با رهبر انقلاب

 17. شواهدی از به پاخیزی گروهک داعش در سوریه

 18. پسر نتانیاهو: پدرم حرف مفت زیاد می‌زند

 19. پت شاپ شاپرک، کاملترین عرضه کننده غ ذا و محصولات جانبی نگهداری گربه ها

 20. استعفای "لجواد لاریجانی" صحت ندارد

 21. لاریجانی: تحریم‌ها ایران را از برنامه‌های توسعه‌ای‌اش جلو انداخت/ما هیچ وقت دنبال جنگ نبودیم

 22. عارف: آیه یاس خواندن و منفعل بودن چاره کار نیست

 23. آزادی نفتکش ایرانی سیلی محکمی به انگلیس و آمریکا بود  

 24. تخلفات بزرگی در واگذاری "اردوگاه شهید باهنر" انجام شده است + جزییات

 25. کشف محموله بزرگ داروی کمیاب در سیستان و بلوچستان

پربحث‌های دیروز

 1. استفاده از کارتخوان توسط پزشکان یک قانون است و باید اجرایی شود

 2. ایران چه تعداد سید و سادات دارد؟/ تفاوت میر، سید، سیده و سادات چیست؟

 3. یکه زارع چرا برکنار شد؟

 4. درس هايي ماندگار از كفش هاي كهنه يك حاكم ...

 5. در نشست سه‌جانبه ایران و یمن و اروپا در تهران چه گذشت؟/ دست برتر یمن در تحولات میدانی و دیپلماتیک

 6. پنج دروغی که ترامپ درباره ایران می گوید

 7. شمخانی: آمریکا عامل اصلی تنش در منطقه است/ ایران به میز مذاکره برنمی‌گردد

 8. توضیح وکیل نجفی درباره علت اعتراض به حکم دادگاه

 9. پارسایی: خودروسازها ناکارآمدی خود را در زمین تولید ملی می‌اندازند/ توضیح درباره هزینه طراحی صندوق ۲۰۶

 10. چرا نام «گریس 1» به «آدریان دریا» تغییر کرد؟

 11. واکنش توئیتری شهردار تهران به ماجرای حیوان آزاری

 12. مردم منتظر محاکمه رانت‌خواران پیدا و پنهان مافیای خودرو⁩ هستند

 13. ظریف: جمعه در پاریس با ماکرون و لودریان دیدار می کنم

 14. «عقده‌گشایی ائتلاف سعودی» به تلافی شکست در جبهه‌های مختلف یمن

 15. طبخ ۱۴۰۰۰ پرس غذای نذری به مناسبت عید غدیر خم در شیراز  

 16. اظهارات ضدونقیض از آمار وکلا/ نبود شفافیت در بازار خدمات حقوقی

 17. از بازنشسته‌ها خبر دارید؟

 18. چرا مسکن چاره‌ای جز ارزان شدن ندارد

 19. موج انتقادها به بی‌احترامی همسر نتانیاهو به مراسم سنتی اوکراین

 20. چرا اسم امیرالمومنین در قرآن نیامده است؟

 21. توضیحات شهرداری در مورد عدم ثبت نام زنان در اپلیکیشن دوچرخه‌های اشتراکی

 22. اروپایی‌ها باید نفت ما را در قالب اینستکس پیش‌خرید کنند/ پرونده ۷ بدهکار دانه‌درشت قضایی شد

 23. آمریکایی‌ها جرات توقیف نفتکش ایرانی را ندارند

 24. پویش مردمی فقط به عشق علی(ع)   

 25. ۱۱ دلیل برای عدم استفاده از اینترنت در کشور

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. خانواده «میترا استاد» رضایت دادند/ رهایی «نجفی» از قصاص

 3. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 4. پوری حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی سازی بازداشت شد

 5. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 6. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 7. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 8. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 9. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 10. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 11. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 12. یک سال و نیم در ملایر به دنبال رادیولوژیست گشتیم؛ نبود/ طرح افزایش ظرفیت رشته های پزشکی باید در اولویت قرار بگیرد

 13. چرخش ظریفانه از برجام!...

 14. روحانی: اون ۹۸ که ما می‌خواستیم این ۹۸ نیست   

 15. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 16. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 17. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 18. دولت هند ضرب‌الاجل دو ساعته‌ به شیخ زکزاکی داد

 19. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 20. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 21. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 22. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 23. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 24. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

 25. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

پربحث‌های امروز

 1. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 2. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 3. پاسخ ظریف به ادعای «برایان هوک» درباره کودتای ۲۸ مرداد

 4. کنایه فلاحت پیشه به بازداشت چند مسئول ایران خودرو

 5. امروز اولین دیدار اعضای هیأت دولت در سال 98 با رهبر انقلاب

 6. استعفای "لجواد لاریجانی" صحت ندارد

 7. لاریجانی: تحریم‌ها ایران را از برنامه‌های توسعه‌ای‌اش جلو انداخت/ما هیچ وقت دنبال جنگ نبودیم

 8. عارف: آیه یاس خواندن و منفعل بودن چاره کار نیست

 9. نقص فنی نفتکش ایرانی در دریای سرخ

 10. لایحه «اصلاح قانون پولی و بانکی کشور» به مجلس رفت

 11. حداد عادل: امیدوارم صداوسیما، تذکر رهبر انقلاب را جدی گرفته باشد

 12. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 13. شکایت ۱۱ نماینده از وزیر نیرو

 14. چند طرح تفحص در مجلس دهم مطرح شده است؟

 15. جدیدترین جزئیات از برخورد با خاطیان ماجرای گردشگر خارجی در شمال کشور

 16. سپاه: ارتقای ظرفیت‌های دفاعی دستور کار نیروهای مسلح ایران اسلامی است

 17. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 18. سردار جلالی: تلاش ما این است که مردم بدون هیچ مشکلی از فرصت‌های فناوری بهره‌مند شوند

 19. بیانیه وزارت دفاع به‌مناسبت گرامیداشت سالروز صنعت دفاعی

 20. سردار فدوی: دستگیری تفنگداران آمریکایی بسیاری از برنامه‌های دشمن را برهم زد

 21. سرلشکر باقری: ایران در گام دوم انقلاب یک قدرت شکست ناپذیر خواهد بود

 22. پیام تسلیت رئیس قوه قضاییه به آیت‌الله امینی

 23. امامی کاشانی خطیب نماز جمعه این هفته تهران

 24. وزیر امور خارجه سوئد: مذاکره با ظریف، صریح و سازنده بود

 25. مجلس گاهی در راس امور است و گاهی نمی خواهد که در راس امور باشد/هماوردی قانون قیر و قانون همسان سازی حقوق

پربحث‌های دیروز

 1. درس هايي ماندگار از كفش هاي كهنه يك حاكم ...

 2. در نشست سه‌جانبه ایران و یمن و اروپا در تهران چه گذشت؟/ دست برتر یمن در تحولات میدانی و دیپلماتیک

 3. شمخانی: آمریکا عامل اصلی تنش در منطقه است/ ایران به میز مذاکره برنمی‌گردد

 4. توضیح وکیل نجفی درباره علت اعتراض به حکم دادگاه

 5. مردم منتظر محاکمه رانت‌خواران پیدا و پنهان مافیای خودرو⁩ هستند

 6. انتصاب «رئیس مؤسسه دائرةالمعارف فقه اسلامی» از سوی رهبر انقلاب

 7. واکنش ربیعی به حادثه تروریستی اخیر کابل

 8. شیخ عیسی قاسم: بزرگ‌ترین ستم در زمین قطع ارتباط انسان با رسول خداست

 9. شیعیان نیجریه از هیچ چیز نمی‌ترسند/افزایش پیروان شیخ زکزاکی

 10. تعیین تکلیف نفتکش متخلف انگلیسی در دادگاه/هماهنگی کامل با نیروهای نظامی برای تامین امنیت کشتیرانی خلیج‌فارس

 11. چرا نام «گریس ۱» به «آدریان دریا» تغییر کرد؟

 12. فرمانده نیروی دریایی سپاه: زیر بار حضور آمریکا و انگلیس در خلیج فارس نخواهیم رفت/ وظیفه ما ایجاد امنیت در منطقه است

 13. احتمال سفر رئیس جمهور به ژاپن و فرانسه/ اگر توافقات خوبی حاصل شود روحانی و مکرون در تهران یا پاریس دیدار می کنند

 14. نوروزی: ائتلاف خلیج فارس محکوم به شکست است

پربحث‌های هفته

 1. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 2. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 3. چرخش ظریفانه از برجام!...

 4. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 5. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 6. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 7. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

 8. یادداشت حسین شریعتمداری خطاب به آیات یزدی و آملی لاریجانی

 9. «بحث طلبگی» دعوای سیاسی نیست آقاي كدخدايي

 10. ناتوانی ۳۰ ساله دولت‌ها از مالیات‌ستانی؛ «دولتی بودن» یا «بی‌دولتی»؟ مساله این است...

 11. درس هايي ماندگار از كفش هاي كهنه يك حاكم ...

 12. توصیه مکارم شیرازی به حواشی اخیر آملی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

 13. ربیعی: مدیرعامل ایران خودرو به دلیل افزایش قیمت‌ها برکنار شد/ سیف و عراقچی مدیران سالم و پاک هستند!

 14. در نشست سه‌جانبه ایران و یمن و اروپا در تهران چه گذشت؟/ دست برتر یمن در تحولات میدانی و دیپلماتیک

 15. شهردار خرم‌آباد دستگیر شد

 16. آیا وزارت اطلاعات شکایت از حسن عباسی را پس می‌گیرد؟ / رویکرد احترام از پشت میله‌های زندان

 17. واکنش آیت‌الله مقتدایی به انتقاد آیت‌الله یزدی از آملی‌لاریجانی

 18. ظریف: وامدار ایثارگران، آزادگان و شهدا هستیم/ باید فشار را از زندگی مردم برداریم

 19. زیباکلام: اصلاح‌طلبان دست راستشان به دست چپشان می‌گوید چه کار کنیم

 20. حسین فریدون پنجم شهریور محاکمه می‌شود

 21. چرا کارها و اقدامات رئیسی مورد توجه قرار گرفته است؟

 22. راه مواجهه با دزد جدید «گریس» چیست؟

 23. احتمال ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان در خارج کشور

 24. شمخانی: آمریکا عامل اصلی تنش در منطقه است/ ایران به میز مذاکره برنمی‌گردد

 25. نامه زاکانی به رئیسی و اعلام جزئیاتی از تبانی طبری و برخی چهره‌های امنیتی‌

آخرین عناوین