مختصات گام سوم ایران در مسیر کاهش تعهدات هسته‌ای

گروه سیاسی الف،   3980513070 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک دانشمند هسته‌ای در توضیح مختصات گام سوم ایران در مسیر کاهش تعهدات هسته‌ای گفت: در مرحله بعدی باید افزایش حجم غنی‌سازی و میزان انباشت آن در دستور کار قرار گیرد. وی طراحی مجدد و بازیافتی رآکتور اراک را اقدام ضروری دیگری خواند که در گام سوم باید عملیاتی شود.

مختصات گام سوم ایران در مسیر کاهش تعهدات هسته‌ای

روزنامه فرهیختگان نوشت: سید محمودرضا آقامیری، جانشین شهید مسعود علی‌محمدی در شورای بین‌المللی سزامی، با اشاره به گام‌های ایران در مسیر کاهش تعهدات برجامی در توضیح مختصات سومین گام ایران در این مسیر گفت: «همه‌چیز باید ناظر به بازگشت به شرایط قبل از برجام باشد.»

وی افزود: «برای اینکه بخواهیم شرایط بازگشت به قبل از برجام را شروع کنیم باید ببینیم در آن زمان در چه مرحله‌ای بودیم، چه می‌کردیم و الان چه مواردی را محدود کرده‌ایم.»

آقامیری ادامه داد: «یکی از شاخصه‌ها دراین‌باره بحث غنی‌سازی بود که با سانتریفیوژها و تعداد آنها ارتباطی مستقیم داشت. مضاف بر آن رآکتور اراک و شرایط آن حائز اهمیت بود؛ رآکتوری که البته امروز دچار مشکل شده. موضوع دیگر نیز ذخیره‌سازی کیک زرد بود که ما حجم قابل‌توجهی از آن را می‌توانستیم داشته باشیم.»

این دانشمند هسته‌ای در توضیح مختصات گام سوم ایران در مسیر کاهش تعهدات هسته‌ای با بیان آنکه در مرحله بعدی باید افزایش حجم غنی‌سازی و میزان انباشت آن در دستورکار قرار گیرد، گفت: «ما غنی‌سازی را تا 3.67 درصد انجام می‌دادیم و تا 5.1 نیز هنوز low enrichment (غنی‌سازی سطح پایین) محسوب می‌شود.» وی طراحی مجدد و بازیافتی رآکتور اراک را اقدام ضروری دیگری خواند که در گام سوم باید عملیاتی شود و ادامه داد: «افزایش سطح غنی‌سازی به 20 درصد باید در امتداد استراتژی کاهش پلکانی تعهدات قرار گیرد؛ چراکه بازگشت به غنی‌سازی20 درصد به‌منزله بازگشت صددرصدی به شرایط قبل از برجام خواهد بود و ایران هم اصرار ندارد اینها را در یک بازه زمانی کوتاه انجام دهد.»

آقامیری در توضیح سایر گزینه‌های پیش‌روی ایران برای کاهش تعهدات خود در گام‌های بعدی خاطرنشان کرد: «مهم‌ترین کاری که می‌توان انجام داد، افزایش سانتریفیوژهاست. سانتریفیوژهای عملیاتی ما IR1 ها بود که با برجام بخشی از آنها به انبار رفت و بخشی هم از دور خارج شد؛ لذا یکی از اولویت‌های اساسی در این زمینه، گسترش سانتریفیوژهای نسل جدید است که هم «آراند دی» (R&D) آنها را شروع کنیم و هم زنجیره کم آنها را داشته باشیم.»

عضو هیات‌علمی دانشکده مهندسی هسته‌ای دانشگاه شهیدبهشتی با تاکید بر آنکه چنین اقدامی برجام را به‌هم نمی‌ریزد، تصریح کرد: «افزایش تعداد سانتریفیوژهای عملیاتی‌ما نقض برجام خواهد بود چون برجام در این زمینه محدودیت 5000 سانتریفیوژ را تعیین کرده ولی تحقیق و توسعه را می‌توان انجام داد.» وی افزود: «به این فهرست باید مطالعات رآکتور 2 و 3 و نیز تولید کیک زرد را هم اضافه کرد که همگی زیر سقف برجام هستند.» این کارشناس مسائل هسته‌ای همچنین با اشاره به سانتریفیوژهای نسل جدید خاطرنشان کرد: «ما فقط در بحث IR8 محدودیت داریم که در برجام آمده بعد از هشت‌سال می‌توانیم یک زنجیره از نسل IR8 را مورد تست قرار دهیم. با این حال باید تحقیق و توسعه در سانتریفیوژهای نسل‌های دیگر در دستورکار باشد و مثلا شبیه‌سازی سایر نسل‌ها  انجام شود تا اگر لازم بود به‌سرعت بتوانیم اقدام به گسترش سانتریفیوژها و صنعتی‌کردن آنها بکنیم.به علاوه آن باید سانتریفیوژهای عملیاتی نسل اول برای غنی سازی حفظ شده و گسترش یابند.»

وی در توضیح استدلال خود برای متوقف ماندن بر تحقیق و توسعه سانتریفیوژهای سایر نسل‌ها  و خودداری از عملیاتی‌کردن آنها در مقطع کنونی گفت: «استراتژی ایران فعلا پیشروی گام‌به‌گام است، لذا ما فعلا باید درصد غنی‌سازی را تا حد مجاز low enrichment (غنی‌سازی سطح پایین) افزایش دهیم اما حجم آن را بالا ببریم.»

آقامیری خاطرنشان کرد: «این البته در حالی است که باید در کنار آن مطالعات بازیابی رآکتور اراک آغاز و در مرحله بعد رآکتورهای 2 و 3 عملیاتی شوند و مضاف بر اینها سانتریفیوژهای نسل بالاتر و گسترش آنها مورد مطالعه قرار گیرند.» رئیس واحد تهران مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به لزوم آماده‌شدن کشور برای رفتن به سمت شرایط قبل از برجام تصریح کرد: «گام سوم باید دربرگیرنده بخشی از موارد یادشده باشد نه همه آنها؛ چراکه این گام احتمالا نمی‌تواند گام آخر تلقی شود.»

وی در توضیح استدلال خود برای این موضوع گفت: «گام آخر از ما زمان می‌گیرد. به بیان دقیق‌تر، برای اینکه ما به شرایط قبل از برجام برسیم، باید زمانی را برای این کار بگذاریم و نمی‌توانیم بگوییم در یک دوره 60 روزه به قبل از برجام می‌رسیم.»

آقامیری با اشاره به دیگر حوزه‌هایی که ایران می‌تواند با اتکا بر آنها برای اروپا خط و نشان بکشد، گفت: «در این مسیر ادامه بازرسی‌ها به‌طور طبیعی معلق خواهد شد و ما می‌توانیم ادامه همکاری داوطلبانه در پروتکل الحاقی را متوقف کنیم و تا حد ان‌پی‌تی اجازه دهیم آژانس بیاید سرکشی کند و برود؛ نه بیشتر از آن.»

این استاد دانشکده مهندسی هسته‌ای دانشگاه شهیدبهشتی خاطرنشان کرد: «این گام‌ها احتمالا در مراحل بعد مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت، چون ایران تا به حال با آژانس همکاری خوبی داشته و راستی‌آزمایی‌های صورت‌گرفته نیز تایید کرده برنامه هسته‌ای تهران هیچ‌گونه انحرافی ندارد و این موضوع در گزارش‌های آمانو به کرات مورد اشاره قرار گرفته است.»

وی اضافه کرد: «همکاری ایران با آژانس مستقل از همکاری‌اش با کشورهای 1+5 است و به همین خاطر تهران ارتباط‌ خود با آژانس و 1+5 را قدری متفاوت می‌بیند. ما به همکاری با آژانس ادامه می‌دهیم و تنها چیزی که مرتبط با 1+5 است مساله پروتکل الحاقی است که ایران آن را داوطلبانه اجرا می‌کند؛ همکاری‌ای که شاید بتوان در صورت لزوم آن را نیز متوقف کرد.»

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۳۴۲۲۸۱۰:۵۷:۱۲ ۱۳۹۸/۵/۱۳
خود دولت گفت غنی سازی 20 درصد در مرحله بعدیست. هر چیزی غیر از ان, نشانه ضعف تلقی میشود.

پربحث‌های هفته

 1. خواجه در بند نقش ایوان است!..

 2. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

 3. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

 4. فرود دیدنی F۳۵ روی یک ناو در دریا

 5. گرانی خودرو تا کجا!؟

 6. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

 7. وزیر بهداشت: دیشب به خاطر خیز جدید کرونا نخوابیدم/تقسیم بندی مناطق غلط است

 8. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

 9. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 10. همه پسران سید حسن نصرالله در یک قاب

 11. تورم امارات برای نوزدهمین ماه متوالی منفی ماند!

 12. آمریکای آشفته؛ میراث ترامپ برای رئیس جمهور بعدی

 13. جهانگیری: امیدوارم آثار مثبت مقابله با گرانی روزهای آینده روشن شود

 14. آیت‌الله رئیسی: دشمن با جنگ اقتصادی به دنبال اخلال در جامعه است

 15. چرا دلار ۲۶ هزار تومان شد؟

 16. قفل فعلی بازار خودرو به یک کلید نیاز دارد؟

 17. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

 18. مقصر سونامی افزایش قیمت خودرو کیست

 19. خیز دوباره کرونا/ورود نواب رئیس به انتخابات ریاست جمهوری/کنایه رسانه اصلاح‌طلب به روحانی/ ربیعی: رنج مردم با تک تک سلول‌های اعضای هیات دولت حس می‌شود

 20. قالیباف: مهم‌ترین دغدغه سران قوا توجه به حل مشکلات مردم است

 21. تشییع پیکر آیت‌الله صانعی در قم

 22. گرداندن اراذل و اوباش در محله تهران‌پارس

 23. مطالبه از مجلس انقلابی...

 24. ترامپ: توافق فوق‌العاده‌ای با ایران خواهم کرد منتهی باید تا بعد از انتخابات صبر کنند

 25. قیمت دلار و سکه پایین آمد + جدول قیمت‌ها

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

 2. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

 3. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

 4. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 5. خیز دوباره کرونا/ورود نواب رئیس به انتخابات ریاست جمهوری/کنایه رسانه اصلاح‌طلب به روحانی/ ربیعی: رنج مردم با تک تک سلول‌های اعضای هیات دولت حس می‌شود

 6. مطالبه از مجلس انقلابی...

 7. افکار عمومی منتظر چه حکمی برای اکبر طبری بود؟

 8. روحانی: نحوه خرید و فروش خودرو به نفع مصرف‌کننده باید اصلاح شود

 9. قالیباف: از هفته جاری شاهد تحول در بورس هستیم/ باید سرمایه و پول مردم به درستی صیانت شود

 10. وعده قالیباف درباره بورس/عبور یاران هاشمی از رئیس دولت اصلاحات/توضیح کدخدایی درباره یک توصیه انتخاباتی جنجالی/نماینده مجلس: سر در ورودی پاستور بنویسید دولت تعطیل است

 11. ایزدی: واکنش صحیح به فعال‌شدن مکانیسم ماشه، خروج از NPT است/ خروج از برجام برای ما سودی ندارد

 12. جزئیات تازه از پرونده نوید افکاری/ماموریت جدید جهانگیری/روایت زیباکلام از دلیل حمایت کارگزاران از لاریجانی/روحانی: چرا مردم در فشار قرار می‌گیرند؟ 

 13. نظر کاربران بحرینی در خصوص سازش با رژیم صهیونیستی

 14. سخنگوی شورای نگهبان: در پست‌های کلان، مسئولین بهتر است بعد از مدتی جای خود را به جوانان بدهند/ عمده مسائلی که باعث شد مردم استقبال زیادی از انتخابات نکنند اقتصادی بود، نه عملکرد شورا

 15. همه امکان خطا دارند/ از شفافیت نترسیم

 16. صالحی: هزار و ۴۴ سانتریفیوژ در فردو غنی‌سازی می‌کنند

 17. زنان می‌توانند کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ شوند؟

 18. رصد دشمن!

 19. تاکید رئیسی بر تفکیک جرم سیاسی از جرم امنیتی/ کنایه باهنر به روحانی درباره اختیارات رئیس‌جمهور/ احتمال حضور جلیلی در انتخابات ۱۴۰۰ جدی‌ شده است؟

 20. چرا مجلس به نقش نظارتی خود در مورد شوراهای اسلامی شهر و روستا عمل نمی‌کند!؟

 21. قوی تر از سالهای دفاع مقدسیم

آخرین عناوین