مختصات گام سوم ایران در مسیر کاهش تعهدات هسته‌ای

گروه سیاسی الف،   3980513070 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک دانشمند هسته‌ای در توضیح مختصات گام سوم ایران در مسیر کاهش تعهدات هسته‌ای گفت: در مرحله بعدی باید افزایش حجم غنی‌سازی و میزان انباشت آن در دستور کار قرار گیرد. وی طراحی مجدد و بازیافتی رآکتور اراک را اقدام ضروری دیگری خواند که در گام سوم باید عملیاتی شود.

مختصات گام سوم ایران در مسیر کاهش تعهدات هسته‌ای

روزنامه فرهیختگان نوشت: سید محمودرضا آقامیری، جانشین شهید مسعود علی‌محمدی در شورای بین‌المللی سزامی، با اشاره به گام‌های ایران در مسیر کاهش تعهدات برجامی در توضیح مختصات سومین گام ایران در این مسیر گفت: «همه‌چیز باید ناظر به بازگشت به شرایط قبل از برجام باشد.»

وی افزود: «برای اینکه بخواهیم شرایط بازگشت به قبل از برجام را شروع کنیم باید ببینیم در آن زمان در چه مرحله‌ای بودیم، چه می‌کردیم و الان چه مواردی را محدود کرده‌ایم.»

آقامیری ادامه داد: «یکی از شاخصه‌ها دراین‌باره بحث غنی‌سازی بود که با سانتریفیوژها و تعداد آنها ارتباطی مستقیم داشت. مضاف بر آن رآکتور اراک و شرایط آن حائز اهمیت بود؛ رآکتوری که البته امروز دچار مشکل شده. موضوع دیگر نیز ذخیره‌سازی کیک زرد بود که ما حجم قابل‌توجهی از آن را می‌توانستیم داشته باشیم.»

این دانشمند هسته‌ای در توضیح مختصات گام سوم ایران در مسیر کاهش تعهدات هسته‌ای با بیان آنکه در مرحله بعدی باید افزایش حجم غنی‌سازی و میزان انباشت آن در دستورکار قرار گیرد، گفت: «ما غنی‌سازی را تا 3.67 درصد انجام می‌دادیم و تا 5.1 نیز هنوز low enrichment (غنی‌سازی سطح پایین) محسوب می‌شود.» وی طراحی مجدد و بازیافتی رآکتور اراک را اقدام ضروری دیگری خواند که در گام سوم باید عملیاتی شود و ادامه داد: «افزایش سطح غنی‌سازی به 20 درصد باید در امتداد استراتژی کاهش پلکانی تعهدات قرار گیرد؛ چراکه بازگشت به غنی‌سازی20 درصد به‌منزله بازگشت صددرصدی به شرایط قبل از برجام خواهد بود و ایران هم اصرار ندارد اینها را در یک بازه زمانی کوتاه انجام دهد.»

آقامیری در توضیح سایر گزینه‌های پیش‌روی ایران برای کاهش تعهدات خود در گام‌های بعدی خاطرنشان کرد: «مهم‌ترین کاری که می‌توان انجام داد، افزایش سانتریفیوژهاست. سانتریفیوژهای عملیاتی ما IR1 ها بود که با برجام بخشی از آنها به انبار رفت و بخشی هم از دور خارج شد؛ لذا یکی از اولویت‌های اساسی در این زمینه، گسترش سانتریفیوژهای نسل جدید است که هم «آراند دی» (R&D) آنها را شروع کنیم و هم زنجیره کم آنها را داشته باشیم.»

عضو هیات‌علمی دانشکده مهندسی هسته‌ای دانشگاه شهیدبهشتی با تاکید بر آنکه چنین اقدامی برجام را به‌هم نمی‌ریزد، تصریح کرد: «افزایش تعداد سانتریفیوژهای عملیاتی‌ما نقض برجام خواهد بود چون برجام در این زمینه محدودیت 5000 سانتریفیوژ را تعیین کرده ولی تحقیق و توسعه را می‌توان انجام داد.» وی افزود: «به این فهرست باید مطالعات رآکتور 2 و 3 و نیز تولید کیک زرد را هم اضافه کرد که همگی زیر سقف برجام هستند.» این کارشناس مسائل هسته‌ای همچنین با اشاره به سانتریفیوژهای نسل جدید خاطرنشان کرد: «ما فقط در بحث IR8 محدودیت داریم که در برجام آمده بعد از هشت‌سال می‌توانیم یک زنجیره از نسل IR8 را مورد تست قرار دهیم. با این حال باید تحقیق و توسعه در سانتریفیوژهای نسل‌های دیگر در دستورکار باشد و مثلا شبیه‌سازی سایر نسل‌ها  انجام شود تا اگر لازم بود به‌سرعت بتوانیم اقدام به گسترش سانتریفیوژها و صنعتی‌کردن آنها بکنیم.به علاوه آن باید سانتریفیوژهای عملیاتی نسل اول برای غنی سازی حفظ شده و گسترش یابند.»

وی در توضیح استدلال خود برای متوقف ماندن بر تحقیق و توسعه سانتریفیوژهای سایر نسل‌ها  و خودداری از عملیاتی‌کردن آنها در مقطع کنونی گفت: «استراتژی ایران فعلا پیشروی گام‌به‌گام است، لذا ما فعلا باید درصد غنی‌سازی را تا حد مجاز low enrichment (غنی‌سازی سطح پایین) افزایش دهیم اما حجم آن را بالا ببریم.»

آقامیری خاطرنشان کرد: «این البته در حالی است که باید در کنار آن مطالعات بازیابی رآکتور اراک آغاز و در مرحله بعد رآکتورهای 2 و 3 عملیاتی شوند و مضاف بر اینها سانتریفیوژهای نسل بالاتر و گسترش آنها مورد مطالعه قرار گیرند.» رئیس واحد تهران مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به لزوم آماده‌شدن کشور برای رفتن به سمت شرایط قبل از برجام تصریح کرد: «گام سوم باید دربرگیرنده بخشی از موارد یادشده باشد نه همه آنها؛ چراکه این گام احتمالا نمی‌تواند گام آخر تلقی شود.»

وی در توضیح استدلال خود برای این موضوع گفت: «گام آخر از ما زمان می‌گیرد. به بیان دقیق‌تر، برای اینکه ما به شرایط قبل از برجام برسیم، باید زمانی را برای این کار بگذاریم و نمی‌توانیم بگوییم در یک دوره 60 روزه به قبل از برجام می‌رسیم.»

آقامیری با اشاره به دیگر حوزه‌هایی که ایران می‌تواند با اتکا بر آنها برای اروپا خط و نشان بکشد، گفت: «در این مسیر ادامه بازرسی‌ها به‌طور طبیعی معلق خواهد شد و ما می‌توانیم ادامه همکاری داوطلبانه در پروتکل الحاقی را متوقف کنیم و تا حد ان‌پی‌تی اجازه دهیم آژانس بیاید سرکشی کند و برود؛ نه بیشتر از آن.»

این استاد دانشکده مهندسی هسته‌ای دانشگاه شهیدبهشتی خاطرنشان کرد: «این گام‌ها احتمالا در مراحل بعد مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت، چون ایران تا به حال با آژانس همکاری خوبی داشته و راستی‌آزمایی‌های صورت‌گرفته نیز تایید کرده برنامه هسته‌ای تهران هیچ‌گونه انحرافی ندارد و این موضوع در گزارش‌های آمانو به کرات مورد اشاره قرار گرفته است.»

وی اضافه کرد: «همکاری ایران با آژانس مستقل از همکاری‌اش با کشورهای 1+5 است و به همین خاطر تهران ارتباط‌ خود با آژانس و 1+5 را قدری متفاوت می‌بیند. ما به همکاری با آژانس ادامه می‌دهیم و تنها چیزی که مرتبط با 1+5 است مساله پروتکل الحاقی است که ایران آن را داوطلبانه اجرا می‌کند؛ همکاری‌ای که شاید بتوان در صورت لزوم آن را نیز متوقف کرد.»

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۳۴۲۲۸۱۰:۵۷:۱۲ ۱۳۹۸/۵/۱۳
خود دولت گفت غنی سازی 20 درصد در مرحله بعدیست. هر چیزی غیر از ان, نشانه ضعف تلقی میشود.

پربحث‌های دیروز

 1. نگاهی به قتل فجیع نوجوان عراقی در بغداد

 2. دستمزد مهناز افشار از شبکه ماهواره‌ای چقدر است؟

 3. یک عکس، یک شرح | نان، پست نمی‌شود...

 4. تصویر دیده نشده از لحظه دستگیری صدام

 5. براندازی و استدلال‌های متناقض

 6. قدرتمندترین ناوگان دریایی جهان

 7. چرا استیضاح ترامپ را باید جدی گرفت؟

 8. جزئیات استیضاح وزیر کشور درباره حوادث بعد از گرانی بنزین + اسامی استیضاح‌کنندگان

 9. صادق زیبا کلام: احمد توکلی را اینگونه شناختم

 10. پاسخ‌های تامل برانگیز کودکان شمال و جنوب شهر

 11. کاسبی در اغتشاشات؛ شکستن هر شیشه ۱۰۰ هزارتومان/ جزئیات حوادث بنزینی در تهران‌نو

 12. ادعای زن ویلموتس که تاج را شاکی کرد

 13. برایان هوک: تحریم‌های ایران برای تضمین امنیت ملی آمریکاست/ آماده‌ایم روابط دیپلماتیک را از سر بگیریم

 14. حذف ۱۸ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی از بودجه ۹۹ توسط دولت

 15. احتمال تک نرخی شدن بنزین در بودجه سال آینده

 16. وزیر صمت: قیمت خودرو از سوی خودروسازان افزایش پیدا نکرده/ افزایش نرخ بنزین به صورت طبیعی بر همه چیز اثر گذاشته

 17. پادرمیانی‌ها برای بازگشت «نود» ادامه دارد

 18. عارف: درباره عملکرد دولت سیاه‌نمایی شده است/ آذری جهرمی جوانگرایی را مبتذل کرده است/ انتقاد عباس عبدی از سردار جعفری

 19. شهید بهشتی: تا وقتی سیرها و گرسنه‌ها با هم در جامعه ما دیده می‌شوند، جامعه ما اسلامی نیست

 20. واکنش مازیار ناظمی به حرف‌های بیرانوند

 21. ترامپ: استیضاح من برای کشور غم‌انگیز است/ دموکرات‌ها دارند خودشان را مضحکه می‌کنند

 22. تعطیلی مدارس تهران در روز یکشنبه؛ فردا طرح زوج و فرد از در منازل اجرا می‌شود

 23. کیک‌های مشکوک همچنان در پرده ابهام

 24. سلیمی‌نمین: شاکله مجلس دهم بر بازی سیاسی شکل گرفت/ مجلس یازدهم نظریه‌پرداز نمی‌خواهد / دولت و مجلس کنونی با هم مماشات داشتند

 25. سفرهای غیرضروری در دولت ممنوع شد

پربحث‌های هفته

 1. جهانگیری: تفاوت ما با دولت قبل در مبارزه با فساد است؛ هیچ خط قرمزی نداریم/ مردم باید باور داشته باشند که قوه قضائیه پاک است

 2. حقوق کارگران و کارمندان در سال ۹۹ چقدر باید افزایش پیدا کند؟

 3. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 4. آیا محسن لرستانی اعدام شد؟

 5. روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد!...

 6. روند سقوط قدرت خرید کارمندان در سالهای اخیر+جدول

 7. قایق‌های تندروی سپاه در نزدیکی ناو آبراهام لینکن

 8. رستوران‌های عربستان مختلط شد

 9. روایت شاهدعینی از فرار مالیاتی پزشک پنجه طلا!

 10. بودجه ۹۹ بوی نفت نمی دهد

 11. واکنش کاربران به اولین اجرای مزدک میرزایی

 12. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

 13. کاهش سهمیه ۳۰ درصدی ایثارگران در کنکور به ۵ درصد

 14. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 15. ناراحتی مردم رشت از رویکرد سریال تلویزیونی وارش

 16. نگاهی به قتل فجیع نوجوان عراقی در بغداد

 17. نماینده مجلس: ممکن است نرخ بنزین دو هزار تومان شود/ دو نرخی بودن بنزین در بودجه ۹۹ حذف می‌شود

 18. نقش پزشکان بهارستان در معافیات مالیاتی همکاران! / یک جلسه تاریخی از تعارض منافع+فیلم

 19. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

 20. ۳ دلیل روانی افزایش قیمت ارز

 21. خودتان راجع به این تصاویر قضاوت کنید!

 22. «سورپرایز» آذری جهرمی معرفی شد

 23. واکنش ربیعی به خنده‌های روحانی بعد از گران شدن بنزین: گاهی خنده‌هایی به لب می‌آید که از سوز دل است/ ایده اطلاعات بسیج از من بود

 24. نماینده بسیج دانشجویی خطاب به روحانی: قرار بود رفاه بیاورید؛ نه اینکه مردم گرفتار نان شب شوند/ کلیدتان شکسته است یا آن را برعکس چرخانده‌اید؟

 25. دستمزد مهناز افشار از شبکه ماهواره‌ای چقدر است؟

پربحث‌های هفته

 1. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 2. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

 3. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

 4. واکنش ربیعی به خنده‌های روحانی بعد از گران شدن بنزین: گاهی خنده‌هایی به لب می‌آید که از سوز دل است/ ایده اطلاعات بسیج از من بود

 5. نماینده بسیج دانشجویی خطاب به روحانی: قرار بود رفاه بیاورید؛ نه اینکه مردم گرفتار نان شب شوند/ کلیدتان شکسته است یا آن را برعکس چرخانده‌اید؟

 6. پیشنهاد عباس عبدی برای برگزاری انتخابات زودرس ریاست‌جمهوری/ انتقاد قوچانی از عارف و شورای عالی اصلاح‌طلبان/چرا احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس ثبت‌نام نکرد؟

 7. پایان ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلس/ رقابت اصولگرایان و اصلاح طلبان چگونه خواهد بود؟

 8. نظرات برگزیده مخاطبین الف: افزایش حقوق باید متناسب با نرخ تورم باشد/طرح تحول سلامت در واقع طرح تحول در حقوق پزشکان بود/به تعزیرات بگویید دولت را بخاطر گران‌فروشی جریمه کند

 9. باید «قهر با آمریکا» را پایان دهیم تا پیشرفت کنیم!

 10. تاکید آیت‌الله جنتی بر عدم تائید صلاحیت برخی نامزدها/ انتقاد واعظی از قالیباف/جناب پناهیان! مسئله علی مطهری نیست 

 11. طهارت اقتصادی شرط مشروعیت مقامات جمهوری اسلامی

 12. آذری‌جهرمی: پنجشنبه برای مردم سورپرایز خواهیم داشت

 13. موجه سازی یارانه پنهان خصولتی-رانتی ها توسط مدعیان اقتصاد آزاد و رقابتی

 14. نماینده ماهشهر: اصلا‌ح‌طلبان عامل مشکلات مردمند، اما امروز از جایگاه مدعی سخن می‌گویند

 15. پاسخ ضرغامی به روحانی درباره گم‌شدن ۹۴۷ میلیون دلار/ روایت جهانگیری از مبارزه با فساد در دولت روحانی/ دلیل عدم ثبت‌نام لاریجانی در انتخابات از نظر زیباکلام

 16. نظر مطهری درباره بلاتکلیفی پالرمو و CFT

 17. قالیباف: خدا همان خدای زمان جنگ است؛ اگر در اقتصاد درست حرکت کنیم

 18. روحانی:‌ چه زمانی گفتم مشکلات را ۱۰۰ روزه حل می‌کنیم؟/ برجام نه مقدس است و نه لعنتی/ مذاکره کار انقلابی است

 19. ترقی: مجلس دهم مردم را ناامید کرده است/ مجلس بعدی باید کارآمد باشد

 20. آن‌ها که آمدند و آن‌ها که نیامدند؛‌ مجلس آینده را چه کسانی اداره ‌می‌کنند؟

 21. دو اقدام لازم قضایی که نیازمند دستور رئیسی است      

 22. جزئیات استیضاح وزیر کشور درباره حوادث بعد از گرانی بنزین + اسامی استیضاح‌کنندگان

 23. صادق زیبا کلام: احمد توکلی را اینگونه شناختم

 24. واکنش آذری‌جهرمی به ادعای نزار زکا علیه وی: احتمالا گرد نخودی که مصرف کرده خوب بوده است/ دفع حمله بزرگ سایبری علیه زیرساخت‌ها

 25. فرصت طلبی با وکالت مردم...

آخرین عناوین