حاجی‌دلیگانی: خواسته مردم حذف حقوق‌های نجومی و عدم مالیات سلبریتی هاست نه حذف ۴ صفر از پول ملی

گروه سیاسی الف،   3980512029 ۱۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک نماینده مجلس با انتقاد از اقدام دولت در مطرح کردن بحث حذف ۴ صفر از پول ملی در شرایط کنونی گفت: اکنون مسئله اساسی کشور اصلاح ساختار بودجه و همچنین حذف حقوقهای نجومی ، امکانات مفصل دستگاه های دولتی و عدم اخذ مالیات از سلبریتی هاست.

خواسته مردم حذف حقوق‌های نجومی و عدم مالیات سلبریتی هاست نه حذف ۴ صفر از پول ملی

به گزارش تسنیم، رئیس مجلس شورای اسلامی در 17 بهمن ماه سال گذشته اعلام کرد؛ مقام معظم رهبری دستور داده‌اند ظرف چهار ماه آینده، اصلاحات ساختاری در بودجه کشور صورت گیرد، بنابر فرمایش مقام معظم رهبری، دولت و مجلس شورای اسلامی مکلف به اصلاح بودجه شده‌اند؛ در این رابطه و دلایل طولانی شدن بررسی‌های مجلس با حسینعلی حاجی دلیگانی ؛ عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت‌وگو کردیم؛

وی درباره علت طولانی شدن این تأخیر علی رغم تأکیدات مقام معظم رهبری برای اصلاح ساختار بودجه گفت: در این زمینه کوتاهی از جانب قوه مجریه بوده است که خود را متعهد به مواردی می کند و انجام آن را در انحصار خود قرار می دهد  اما در عمل به انجام آن پایبند نمی شود؛ یکی از این موارد اصلاح ساختار بودجه است؛ دولت متعهد شد اما در عمل اتفاقی خاصی تا این لحظه رخ نداده است و این گمان ایجاد می شود  که خواسته دولت با پیش قدم شدنش توقف اصلاح ساختار بودجه بوده است.  

* مهمترین چالش اقتصادی کشور؛ عدم تناسب بودجه با شرایط فعلی اقتصادی کشور

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به تبیین فلسفه بیان اصلاح ساختار بودجه از سوی مقام معظم رهبری گفت: مقام معظم رهبری در شرایط فعلی اقتصادی کشور یکی از مهمترین چالش اقتصادی کشور را عدم تناسب بودجه کشور با شرایط فعلی اقتصادی کشور ارزیابی کردند و به همین خاطر دستور دادند که اصلاحاتی در ساختار بودجه شکل گیرد تا بودجه به نفع معیشت مردم تغییر یابد و از هزینه های گزاف جاری دولت کاسته شود.

وی افزود: مقام معظم رهبری وقتی بودجه 98 را ملاحظه کردند فرمودند این بودجه متناسب با شرایطی که اقتصاد کشور به آن نیازمند است نیست؛ بنابراین بودجه بایستی بر اساس شرایطی که در آن  کشور قرار گرفته است نوشته شود اما دولت آنچنان تغییری در بودجه به وجود نیاورد و فقط یک تغییر جزئی در آن به وجود آورد و سقف بودجه را دو عدد  تعیین کرد در حالی که مقام معظم رهبری خواستار کارهای اساسی در اصلاح ساختار بودجه بودند.

حاجی دلیگانی با انتقاد از رویکرد قوه مجریه نسبت به اصلاح ساختار بودجه گفت: واکنش  قوه مجریه نسبت به تغییر ساختار بودجه به گونه ای است که انگار نه تنها میلی به ایجاد این تغییرات ندارد بلکه با ایجاد جو رسانه ای در حال القای عدم ضرورت و امکان اصلاح ساختار بودجه به جامعه است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در پاسخ به دلایل این ادعا گفت: دولت با شروع زمزمه های ضرورت تغییر در اصلاح ساختار بودجه با پذیرش انجام این کار در عمل کار را در انحصار خود گرفت اما با گذشت نزدیک یکسال هنوز گامهای مؤثری  که چند درصد کار را جلو برده باشد انجام نداده است چراکه  دولت قرار بود این مهم را در بودجه سال 98 عملیاتی کند و این اصلاح صورت گیرد که آن را انجام نداد.

* دولت در اصلاح ساختار بودجه به فکر دور زدن مجلس است

وی با اظهار اینکه ابتدای امسال وعده داد تا ظرف چهار ماه آینده کار اصلاح ساختار بودجه را نهایی می کند اما عملیاتی نشد گفت: دولت حدود یک ماه پیش بسته ای را در  جلسه غیر علنی تقدیم مجلس کرد که اصلا شباهتی به یک لایحه  نداشت و مثل یک سخنرانی بود که شخص گمان می کرد دولت این بسته  را آماده کرده  تا سر مجلس کلاه بگذارد و مجلس را دور بزند تا اینکه لایحه ایی واقعی برای اصلاح ساختار بودجه کشور باشد؛ بنابراین تا این لحظه هیچ لایحه ایی به صورت رسمی  به مجلس در این زمینه تقدیم نشده است.

حاجی دلیگانی در پاسخ به به مفاد اصلاحات مد نظر کارشناسان در ساختار بودجه کشور گفت: مفاد آن وقتی مشخص می شود که دولت با اهتمام خود کارگروه های کارشناسی را در این زمینه تشکیل دهد تا از درآمدهای دولت و شیوه های جایگزینی اقتصاد نفتی گرفته تا هزینه کردهای دولت را مورد ارزیابی قرار دهد و الا همه  بررسی ها و حتی نظرات کارشناسی مجلس نیز جایگاه قانونی ندارد و بیشتر حالت پیشنهاد است؛ چرا که دولت بایستی اصلاح لایحه بودجه را در قالب یک لایحه به مجلس بیاورد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با انتقاد از بی توجهی نسبت به اهمیت و ضرورت فوریت اصلاح ساختار بودجه گفت: اکنون خواسته مردم این است که با اصلاح ساختار بودجه از هزینه های جاری کاسته شود تا مصارف غیر ضروری  دستگاه های دولتی کاهش یابد و دولت بیشتر درآمد خود را  برای مشکلات اساسی مردم اختصاص دهد.

* ضرورت واگذاری مهمانسراهای مجلل دولتی در شرایط فعلی اقتصاد کشور

وی با بیان اینکه بخشی از هزینه­ های جاری میزان دریافتی و هزینه کردهای مدیران ارشد دولتی است گفت: یکی از مباحث ضروری در اصلاح ساختار بودجه بحث حقوقهای نجومی،  پاداش،  حق مأموریت و سفرهای خارجی مدیران ارشد دولتی است همچنین در شرایط فعلی اقتصادی کشور  ضرورت دارد دولت مهمانسراهای مفصل و مجللی  که دارد به بخش خصوصی واگذار کند.

* خواسته مردم حذف حقوقهای نجومی ، امکانات مفصل دستگاه های دولتی و عدم مالیات سلبریتی هاست نه حذف  4 صفر از پول ملی

حاجی دلیگانی با بیان اینکه دولت بایستی در توجه به بهبود  معیشت مردم با کسی تعارف نداشته باشد گفت: اکنون خواسته مردم حذف حقوقهای نجومی، امکانات مفصل دستگاه­های دولتی و عدم مالیات سلبریتی هاست که بایستی با اصلاح ساختار بودجه این دغدغه رفع شود و حذف  4 صفر از پول ملی در اولویت نیست اما وقتی جرأت برخورد با نجومی بگیران و مالیات از سوداگران، سرمایه داران و سلبریتی های ورزشی و هنری را نداریم بحث حذف 4 صفر را مطرح می کنیم روش صحیحی نیست.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با انتقاد از طرح بحث حذف 4 صفر در شرایط کنونی اقتصاد کشور گفت: اکنون باید دغدغه ذهن دولتمردان نحوه کنترل نقدینگی در کشور باشد که آن یک بلای خانمان سوز در اقتصاد کشور است و کارهایی چون حذف 4 صفر هم اگر فرضا گام مثبتی در اقتصاد نیز باشد مسکن است چرا که کاهش ارزش پول ملی معلول  علت نقدینگی است و برای درمان معلول باید علت را رفع کرد و تا نقدینگی هست مشکل  حل نمی شود و ما برای حل مشل باید به رفع علت بپردازیم چرا که دادن مسکن درد را دوا نمی کند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۳۲۵۴۳۰۹:۲۳:۵۳ ۱۳۹۸/۵/۱۲
خواسته مردم محاکمه و مجازات غارتگران بیت المال است.
ناشناس۱۰۳۳۱۴۲۱۴:۱۱:۰۵ ۱۳۹۸/۵/۱۲
همچنین خواست مردم مبارزه با انحصار در پزشکی و وکالت و حذف کارانه های پزشکان است.
ناشناس۱۰۳۲۵۴۴۰۹:۲۳:۵۴ ۱۳۹۸/۵/۱۲
ارسال پالس منفی. حذف صفر از پول چه مغايرتی با حذف حقوقهای نجومی دارد؟ ضمنا يکی از موارد شکل گيری حقوقهای نجومی، قانونهايی است که با منافذی برای سوء استفاده وجود دارد يا تصويب ميشود.
ناشناس۱۰۳۲۵۷۶۰۹:۴۲:۲۲ ۱۳۹۸/۵/۱۲
خواسته مردم حسابرسی از صدا و سیما است.
ناشناس۱۰۳۲۵۷۹۰۹:۴۳:۱۶ ۱۳۹۸/۵/۱۲
عقده گشایی علیه دولت!!!
ناشناس۱۰۳۲۶۲۲۱۰:۰۷:۴۱ ۱۳۹۸/۵/۱۲
جناب حاجی دلیگانی !!! خواسته مردم ؛ حذف حقوقای نجومی نمایندگان مجلس نیز هست علاوه بر سلبریتی ها
ناشناس۱۰۳۲۶۳۲۱۰:۱۰:۳۳ ۱۳۹۸/۵/۱۲
این دولت حامی ثروتمندان و دشمن فقراست.
ناشناس۱۰۳۲۷۹۸۱۱:۰۸:۱۵ ۱۳۹۸/۵/۱۲
آیا منظور از سلبریتی ها همان بازیگران فیلم هاست؟ . اگر اینگونه است یعنی ما مردم کوچه و بازار عقیده داریم از این از ما بهترها مالیات نگیرند؟ کی میگه؟
ناشناس۱۰۳۲۸۷۷۱۱:۴۴:۰۵ ۱۳۹۸/۵/۱۲
حذف 4 صفر یه بحث روانی و اقتصادی است. چه ربطی به حقوق های نجومی دارد؟ هر کدام در جای خود.
ناشناس۱۰۳۲۹۱۹۱۲:۰۷:۳۸ ۱۳۹۸/۵/۱۲
خواسته ملت را به رفراندوم ملت بگذارید و به جای اونها نظر ندید.
ناشناس۱۰۳۲۹۶۴۱۲:۳۵:۱۳ ۱۳۹۸/۵/۱۲
از سلبریتی های بی درد مالیات نمگیرید پس چرا از ما کارمندای بیچاره مالیات میگیرید
ناشناس۱۰۳۳۱۸۷۱۴:۲۸:۵۴ ۱۳۹۸/۵/۱۲
ثروتمندان و سلبزیتی های گرامی رای ساز هستند. نمی توان آنها را نادیده انگاشت.
ناشناس۱۰۳۳۲۵۰۱۵:۰۱:۰۸ ۱۳۹۸/۵/۱۲
خواسته مردم تمامی ارگانهای و بنیادهای و نهادها پرداخت مالیات وروشنگری در مورد سرمایه آنها وحسابرسی کامل است چون تمامی آنها متعلق به بیت‌المال است وحیاط خلوت کسی نیست

پربحث‌های دیروز

 1. موج دوم کرونا؟ چرا دوباره به جای اولمان بازگشتیم...

 2. از لواسان به جماران بازگردید !

 3. مرندی: بی عدالتی و نارضایتی های اجتماعی دلیل اعتراضات آمریکاست

 4. نظرات برگزیده مخاطبین الف: قالیباف اعتبار مجلس را بازسازی می‌کند؟/ زندگی‌های اشرافی در تهران برجسته شده/اگر پدر با فرزندش دوست بود رومینا از منزل فرار نمی‌کرد

 5. حسینی: برای احیای اقتصاد باید مگاپروژه تعریف کنیم/ ایراد بودجه فقط عدم توازن حسابداری نیست

 6. آیا گوش شنوایی در کاخ سفید هست؟

 7. تعزیرات: کاربرد واژه «احتکار» برای نگهداری خودرو به قصد گران فروشی درست نیست

 8. رونمایی از گرانترین قرارداد تاریخ ورزش ایران

 9. شمخانی: تبادل زندانیان نتیجه مذاکره نبود/مذاکره‌ای در آینده انجام نمی‌شود

 10. تایید دیدار فرماندار سابق آمریکایی با ظریف / سخنگوی وزارت خارجه: این ملاقات چند ماه پیش انجام شده

 11. جزئیات تازه ازکشتی ایرانی غرق شده در بندر عراقی/ ۲ نفرفوتی تاکنون

 12. گزارش هزینه‌کرد سود سپرده حساب‌های قوه قضائیه: سود کل حساب‌ها در سال ۱۳۹۸، مبلغ ۴۳۰ میلیارد تومان بود

 13. ظریف در واکنش به ترامپ: مشاوران شما قمار احمقانه‌ای انجام دادند

 14. ایران حذف وزیر ورزش از انتخابات را پذیرفت

پربحث‌های هفته

 1. قانون، قاتل رومینا!؟

 2. اغتشاشات آبانماه با آشوب‌های آمریکا چه فرقی دارد

 3. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 4. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 5. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 6. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 7. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 8. چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

 9. موج دوم کرونا؟ چرا دوباره به جای اولمان بازگشتیم...

 10. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 11. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 12. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

 13. از لواسان به جماران بازگردید !

 14. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 15. مرندی: بی عدالتی و نارضایتی های اجتماعی دلیل اعتراضات آمریکاست

 16. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

 17. نکند امام هم «التقاطی» بود؟!

 18. درباره مسئولی که «آخر آسفالت» زندگی می‌کند

 19. در آمریکا چه می‌گذرد؟!

 20. احتمال حضور احمدی‌نژاد در انتخابات ۱۴۰۰/ چرا وزیر کشور همزمان با اعتراضات آمریکا به یاد حوادث آبان افتاد؟/ افروغ: مردم هرچه فساد ببینند به پای کل نظام می‌نویسند

 21. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

 22. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 23. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

 24. فارین پالیسی: "چراغ راهنمای آمریکا" در جهان خاموش شده است

 25. عارف، اصلاح‌طلبان و معضلات این روزها

پربحث‌های هفته

 1. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 2. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 3. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 4. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 5. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 6. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

 7. از لواسان به جماران بازگردید !

 8. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 9. مرندی: بی عدالتی و نارضایتی های اجتماعی دلیل اعتراضات آمریکاست

 10. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

 11. نکند امام هم «التقاطی» بود؟!

 12. درباره مسئولی که «آخر آسفالت» زندگی می‌کند

 13. در آمریکا چه می‌گذرد؟!

 14. احتمال حضور احمدی‌نژاد در انتخابات ۱۴۰۰/ چرا وزیر کشور همزمان با اعتراضات آمریکا به یاد حوادث آبان افتاد؟/ افروغ: مردم هرچه فساد ببینند به پای کل نظام می‌نویسند

 15. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

 16. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 17. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

 18. عارف، اصلاح‌طلبان و معضلات این روزها

 19. اعتبارنامه‌ها و انتظار از مجلس انقلابی

 20. نماینده مجلس: تخلفات تاجگردون به ۱۰ محور رسیده است/ تهدیدها را هنوز به تخلفات اضافه نکرده‌ایم

 21. اعتراض به برخی اعتبارنامه ها/ آغاز گروکشی برخی منتخبان

 22. موتلفه به دنبال چیست؟

 23. تایید اعتبارنامه منتخبان مجلس یازدهم؛ رد «تاجگردون و دلخوش» در مرحله اول/ «زاکانی و پیرهادی» تایید شدند

 24. نظرات برگزیده مخاطبین الف: قالیباف اعتبار مجلس را بازسازی می‌کند؟/ زندگی‌های اشرافی در تهران برجسته شده/اگر پدر با فرزندش دوست بود رومینا از منزل فرار نمی‌کرد

 25. آمار جانباختگان آبان‌ ماه ۹۸/ نامه جلیلی به قالیباف/ توصیه جنتی به نمایندگان/ ماموران شهرداری به آسیه پناهی اسپری فلفل زدند

آخرین عناوین