گله شدید کشاورزان از وزارت جهادکشاورزی/ خبری از الگوی کشت و برنامه‌ریزی نیست/ محصولات کشاورزی خوراک دام می‌شود

 3980509082 ۳۴ نظر، ۶ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
گله شدید کشاورزان از وزارت جهادکشاورزی/ خبری از الگوی کشت و برنامه‌ریزی نیست/ محصولات کشاورزی خوراک دام می‌شود

کشاورزی به دلیل جایگاهش در اقتصادی ایران و تامین امنیت غذایی، نقش بسیار مهمی دارد، اما کشاورزان با گله‌مندی از نبود برنامه‌ریزی، می‌گویند محصول‌شان یا خوراک دام می‌شود یا اینکه باید آن را انبار کنند. آنها معتقدند وزارت جهاد کشاورزی باید با ارائه الگوی کشت، زمینه را برای صادرات به بازار ۴۰۰ میلیونی منطقه فراهم کند.

به گزارش الف، کشاورزی به عنوان یکی از بخش‌های مهم اقتصاد ایران با مشکلات متعددی روبرو است. دولت به عنوان سیاست‌گذاری نقش اصلی را در حمایت از تولید و کشاورزی ایفا می‌کند، البته این نقش فقط دادن وام کم بهره و... نیست بلکه سیاست‌گذار باید نظام برنامه‌ریزی و سیاست گذاری کلان اقتصادی خود را معطوف به این بخش یعنی حمایت از تولید بخصوص کشاورزی کند زیرا  یکی از عوامل اصلی رشد و توسعه اقتصادی در کشورهای در حال توسعه، توجه به بخش کشاورزی و گسترش تولیدات آن است.

براساس گزارش مرکز آمار ایران، سال گذشته رشد بخش کشاورزی با افت مواجه بود و عدد منفی ۱.۵ درصد را ثبت کرد. کشاورزی به دلیل تامین غذای کشور، نقش اصلی را در امنیت غذایی کشور به عهده دارد. وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی این بخش اقداماتی انجام می‌دهد، اما کافی نیست چرا که امروز در کنار هزینه‌های بالا، مشکلات دیگری مانند نبود برنامه‌ریزی مناسب، نداشتن الگوی کشت، مصرف بالای آب روبروست.

براساس آمارهای داده شده ۹۰ درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود. با توجه به  بحران کم‌آبی در ایران و جهان اما هدررفت آب در این بخش بسیار بالاتر از استاندارد جهانی است. در کنار این موضوع نداشت الگوی مناسب برای کشت، باعث شده بهره‌وری حوزه کشاورزی بسیار ناچیز باشد، و به دلیل نداشتن الگوی مناسب کشت باعث شده در مناطقی که با مشکل آب مواجه هستیم، محصولات آب‌بری کاشت شود.

وزارت جهاد کشاورزی باید با سیاستگذاری، برنامه ریزی، نظارت و ایجاد زیر ساخت‌های مورد نیاز تولید و تولیدکنندگان اقدام کند، البته عملکرد یکی از زیرمجموعه‌های این وزارتخانه با نام سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی مورد نقد جدی کارشناسان قرار دارد.

کشورهای مختلف جهان برای رشد و توسعه کشاورزی برنامه‌ریزی می‌کنند که براساس آن توانسته‌اند موفقیت‌هایی بدست بیاورند به طوری که صادرات محصولات کشاورزی برخی کشورها حتی از میزان صادرات نفت کشورمان بیشتر است. می‌توان به عنوان نمونه به کشور هلند اشاره کرد که از نظر وسعت حدود دو سوم استان خوزستان ولی صادرات محصولات کشاورزی آن در حدود ۸۰ میلیارد دلار است. این کشور با حمایت‌ها و مدیریت صحیح و علمی از بخش کشاورزی توانست به این موفقیت برسد.

جایگاه ایران در منطقه غرب آسیا با وجود ۱۵ کشور همسایه (مرز خاکی و دریایی) باعث ایجاد یک بازار ۴۰۰ میلیونی برای محصولات ایران شده است اما از این ظرفیت بالقوه تاکنون نتوانستیم استفاده کنیم البته کشورمان پتانسیل این موضوع دارد که فقط نیازمند برنامه‌ریزی و مدیریت جهادی و همت مسئولان است.

هر چند افزایش نرخ ارز، شوک‌هایی را به اقتصاد ایران وارد و تولید را با چالش مواجه کرد، اما این موضوع می‌تواند عاملی باشد تا بازاری همیشگی برای محصولات کشاورزی ایجاد شود. لازم است وزارت جهاد کشاورزی در این خصوص برنامه ریزی جدی کند.

پس از نوسانات نرخ ارز و کاهش ارزش پولی ملی در مقایسه با سایر ارزها بخصوص کشورهای همسایه، صادرات محصولات کشاورزی با توجه افت ریال، افزایش یافت به طوری که حتی در مقاطعی به جای اینکه نخست نیاز داخل تامین شود، همه تولید محصولی مانند پیاز، سیب زمینی و... صادر می‌شد که در داخل با افزایش قیمت شدیدی رخ داده است. دولت و وزارت جهادکشاورزی هم با تصمیمات و صدرو بخشنامه‌های آنی و لحظه‌ای به دلیل بی‌برنامگی نتوانست این مشکل را حل کند.

وزارت جهاد کشاورزی می‌تواند با شناسایی چالش‌ها، تهیه و ارائه الگوی کشت و استفاده از روش‌های بروز در بخش کشاورزی نه‌تنها از بازار ۴۰۰ میلیون برای صادرات استفاده کند بلکه می‌تواند عاملی در جهت مقابله با تحریم‌ها و کاهش وابستگی اقتصاد به نفت باشد. این موضوع نیازمند برنامه ریزی دقیق به صورت کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت است که تاکنون اقدامی در جهت آن نشده است هر چند در کشاورزی و صادرات آ» همیشه روند صعودی داشته‌ایم ولی این موضوع با توجه به پتانسل و جایگاه کشور، بسیار ناچیز است.

حامد آزادبخت یکی از کشاورز لرستانی در گفت‌وگو با الف گفت: وزارت جهاد کشاورزی هیچ برنامه‌ای در راستای کشت محصولات ندارد که مثلا کدام استان چه محصولی (خیار، سیب زمینی، هندوانه و..) و به چه میزان بکارد. لازم است این وزارتخانه با تاسیس پایگاه‌های اطلاع رسانی به کشاورزان اطلاعات بدهد تا کشاورز بداند چه محصولی را کشت کند.

وی با بیان اینکه کشاورزان به دلیل نبود برنامه مناسب برای کشت گرفتار شده و می‌شوند، افزود: امروز کشاورزی به صرف نیست و محصول تولید شده را یا باید به قیمت کمتری بفروشیم و از جیب خودمان هزینه‌ها را پرداخت کنیم و یا اینکه محصول روی دست‌مان می‌ماند و یا بع عنوان خوراک دام مصرف می‌شود.

این کشاورز لرستانی با بیان اینکه دستگاه‌ها برای حمایت از بخش کشاورزی هماهنگ نیستند، بیان کرد: وزارت جهاد کشاوری برای اینکه کشاورز ضرر نکند، بهتر است برای صادرات محصولات اقدام کند البته سیاست‌ها در این حوزه مشخص نیست، مثلا برای پیاز و سیب زمینی صاردات آزاد است ولی برای محصولات دیگر مانند خیار ممنوع بوده که اگر زمینه فراهم شود می‌توانیم محصول تولیدی خود را صادر کنیم.

آزادبخت با تاکید بر اینکه لازم است دولت با برنامه‌ریزی دقیق هم نیاز داخل را تامین کند و هم برای برنامه‌ای برای صادرات داشته باشد، گفت: کسی فریاد کشاورزان را نمی‌شنود و این قشر امروز به دلیل به صرفه نبودن فعالیت  شغل خود را تغییر می‌دهند در حالی که باید از آن حمایت شود.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

مهندس کشاورز۱۰۳۵۵۱۰۱۰:۰۷:۰۵ ۱۳۹۸/۵/۱۴
کشور هلند دو سوم خوزستان است و ۱۶ برابر ما صادرات کشاورزی دارد که البته میشود دوبرابر درآمد سالیانه فروش نفت ایران آمریکا رو کشاورزی امریکا کرد من شخصا یک طرح با ۶ پیشنهاد معجزه انگیز برای کشاورزی کشور به جهاد کشاورزی ارسال کردم اصلا کسی پاسخ نداد واقعا که...
ناشناس۱۰۳۵۶۲۸۱۱:۱۰:۴۴ ۱۳۹۸/۵/۱۴
دوست عزیز، آب و هوای هلند با خوزستان فرق دارد. لطفا" تفاوت میزان دما، بارندگی و... را هم ذکر نمایید.
علی۱۰۳۵۷۷۱۱۲:۲۷:۴۳ ۱۳۹۸/۵/۱۴
حرف شما تا جایی درسته ولی دلیل نداره کشاورزی سنتی انجام بشه الان خیلی مدرن میشه با آب کم و بازیافت اب کشاورزی کرد با راندمان بالا
ناشناس۱۰۳۵۸۷۸۱۳:۳۱:۴۴ ۱۳۹۸/۵/۱۴
اگر اینطور بود که شما می گویید و آب و هوا نقش آنچنانی ندارد، پس باید عربستان، قطر،روسیه و.... که دارای آب و هوای خوبی برای تولید اغلب محصولات کشاورزی نیستند، با پولی که دارند تکنولوژی را در خدمت گرفته و کشاورزیشان را رونق می دادند. آب و هوا، شامل میزان بارندگی، میانگین دمای هوا در فصول مختلف، میزان درصد رطوبت، میزان اشعه UV، میزان گرد و خاک و آلودگی هوا و...... نقش پایه و اساسی را در کشاورزی دارد. هلند یک گلخانه طبیعی است.
ناشناس۱۰۳۵۶۲۹۱۱:۱۱:۱۴ ۱۳۹۸/۵/۱۴
ابی که در هلند است بی نهایت و هوای مناسب ان قیاس مع الفارق نکنید
ناشناس۱۰۳۶۱۹۰۱۷:۲۲:۰۰ ۱۳۹۸/۵/۱۴
الان فقط باید به زور کود شیمیایی و پودر قرمز هندوانه کاشت و آب را به هدر داد .
ناشناس۱۰۳۵۵۱۳۱۰:۰۹:۰۵ ۱۳۹۸/۵/۱۴
عوضش واسطه ها و دلال های جهاد کشاورزی میلیاردی میبرند
ناشناس۱۰۳۵۵۱۸۱۰:۰۹:۴۷ ۱۳۹۸/۵/۱۴
فقط این وزارت نیست اصلا هیچ کس از مسئولین برای هیچی برنامه نداره
ناشناس۱۰۳۵۵۲۰۱۰:۱۱:۰۰ ۱۳۹۸/۵/۱۴
کشاورزی سنتی دیگر جواب گو نیست. باید کشاورزی صنعتی جایگزین گردد. در سالهای اخیر زمین های کشاورزی تفکیک شده و در قطعات کوچک تر تبدیل به ویلا می شوند . باید جلوی تفکیک زمین های کشاورزی گرفته شده و کشاورزان ترغیب شده بطور شراکتی زمینهای خود را یک پارچه کرده و قطعات بزرگتر را تشکیل و زیر کشت ببرند. در این صورت امکان کشت صنعتی بهتر فراهم شده و وزارت کشاورزی بهتر و بیشتر می تواند در خدمت کشاورزان بوده و در این امر برنامه ریزی کند.
ناشناس۱۰۳۵۶۹۰۱۱:۴۹:۲۶ ۱۳۹۸/۵/۱۴
دقیقا صحبت شما خواسته غربی هاست تا با محصولات شیمیایی روی نسل ما اثر بگذارند . محصولات تراریخته از این دست هستند . یادتان هست روزی تبلیغ روغن مایع بود و یا نمک ید دار و .... حالا مردم ایران دچار فشار خون و چربی و کبد چرب و ... هستند . چرا حمله زیستی به ایران طراحی شده و حالا می گویند تفال و ظروف دیگر . می دانید در کشورهای دیگر در آشپزخانه ای که از ظروف تفلون استفاده شده باشد خانم های باردار چند روز نباید ورود کنند؟ این اقدامها نیز باید تحقیق شود و برای بهبود علمی اما نه از نوع نابود کننده آن اجرایی شود .
ناشناس۱۰۳۵۸۹۵۱۳:۴۱:۱۰ ۱۳۹۸/۵/۱۴
1) متاسفم که در این کشور هر چیزی به سیاست و توطئه گره زده می شود. اتفاقا" ایرادی که به قانون اصلاحات ارزی شاه گرفته می شد این بود که باعث خرد شدن زمین های کشاورزی شد. 2) کی از استفاده از بذر تراریخته صحبت کرده که شما اینطوری جبهه گیری می کنید؟ 3) وسیع بودن زمینهای کشاورزی لازمه صنعتی شدن است. ایجاد سیستمهای آبیاری مدرن، استقاده از ادوات کشاورزی و مکانیزه کردن کشت و برداشت در زمینهای بزرگ میسر و اقتصادی است. اقتصادی و شدنی نیست که از کمباین برای یک زمین 1000 متری استفاده کرد!
ناشناس۱۰۳۶۰۴۸۱۵:۲۱:۱۶ ۱۳۹۸/۵/۱۴
در سال هزاران نفر فارغ التحصیل کشاورزی و خاک شناسی و گیاه پزشکی و سایر رشته های مرتبط داریم. اینها چکار می کنند؟
فرهاد۱۰۳۵۵۳۵۱۰:۱۸:۳۰ ۱۳۹۸/۵/۱۴
عدم توجه وزارت جهاد کشاورزی، خصوصا وزیر محترم به امور رفاهی پرسنل وهچنین عدم توجه به مشکلات عدیده ای که دارند ، نتیجه ای بهتر از این به دنبال نخواهد داشت.
عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی سینا۱۰۳۵۵۶۰۱۰:۳۴:۰۰ ۱۳۹۸/۵/۱۴
سلام روز بخیر کشاورزی ایران رها شده است. بدون هر برنامه ریزی و کنترلی بر کشت. کسی که در جریان کشاورزی ایران باشد می داند به جزء اضافه شدن چند تراکتور به روستا ها بخش کشاورزی با 40 سال پیش تغیری نکرده است. وزارت کشاورزی چه باشد و چه نباشد فرقی نمی کند. شاید برای شما خواننده غیر تخصصی عجیب باشد که بدانید 90 درصد از کشاورزان زحمت کش نمی دانند سال آینده کشت بکنند یانه؟ یک سال سیب زمینی به 8 هزار تومان می رسد ، کشاورز کشت می کند اما موقع برداشت محصول به 1500 می رسد . این یعنی بر باد رفتن کل سرمایه. کشاورز نمی داند قیمت تضمینی گندم سال بعد چقدر است؟ کشاورز زحمت کش نمی داند در فصل برداشت واردات محصول ازاد می شود یا خیر؟ او پرتقال می کارد ، برنج می کارد وقت بر داشت میلیون ها تن محصول وارد می شود قیمت ها نصف و ضرر اندر ضرر. وزیر پیر و سال خورده با معاونین تنبل و پیرتر از خودش هیچ برنامه ای ندارند.وزارت کشاورزی تبدیل به یک سازمان بزرگ شده است که صرفا به دننبال حل مسائل سازمانی است. هیچ برنامه بلند مدتی در مورد نظام های بهره برداری، یکپارچه سازی اراضی، مدیریت منابع آب، حفظ مراتع جنگلها و آبخیزها و موارد مشابه وجود ندارد. کشاورزی سنتی ایران صرفا با اتکا به سخت کوشی زارعین بدون هیچ تغییری به حیاط خود ادامه می دهد. پیشنها من تعطیلی وزارت جهاد کشاورزی ایران است
ناشناس۱۰۳۵۵۸۵۱۰:۴۸:۳۵ ۱۳۹۸/۵/۱۴
کجای این دولت درست کار میکنه که این قسمتش باشه . اینقدر دست دلالا رو باز گذاشتن که هم کشاورز ضرر میکنه هم مردم آخرش هم نعمت خدا دور ریخته میشه با قیمتهای عجیب
ناشناس۱۰۳۵۵۹۱۱۰:۵۰:۳۵ ۱۳۹۸/۵/۱۴
خود کشاورزان و باغداران مقصرند در تمام دنیا خود کشاورزان در نهاد هائیکه خود ساخته اند برای تولیدشان برنامه ریزی میکنند متاسفانه در کشور ما بجای همکاری رقابت مخرب باهم میکنند . نمونه باغداران مرکبات در شمال در مورد مسئله مهمی مثل سم پاشی انفرادی عمل میکنند در حالیکه آفت در باغ مجاور وجود دارد . کارهائیکه میشود در خانه کشاورز انجام دهند از دولت توقع دارند .
ناشناس۱۰۳۵۶۳۲۱۱:۱۴:۱۹ ۱۳۹۸/۵/۱۴
شما شوخی میکنید پس اینهمه شرکت های تعاونی دست کیست به جز واسطه ها و دلال ها و وابستگان مدیران دولتی
ناشناس۱۰۳۶۱۳۵۱۶:۳۷:۱۹ ۱۳۹۸/۵/۱۴
چون همه ی کارها در انحصار دولت و شرکت های دولتی می باشد هر سرمایه گذاری بخش خصوصی محکوم به نابودی است .
سید۱۰۳۵۵۹۸۱۰:۵۶:۱۷ ۱۳۹۸/۵/۱۴
خوش بحال دامداران لا اقل برای سیر نمودن شکم چهار پایانشان دغدغه کمتری دارند و الا ما آدمها باید محصولات باغداران را از دست دلالان میوه به قیمت گزاف خریداری نماییم
ناشناس۱۰۳۵۶۶۰۱۱:۳۱:۴۸ ۱۳۹۸/۵/۱۴
سوء مدیریت و بی تدبیری در تمام وزارت خانه ها باعث مشکلات فراوان برای کشور و مردم شده است .
حسن۱۰۳۵۶۶۳۱۱:۳۲:۲۰ ۱۳۹۸/۵/۱۴
الف سلام شما یک مدیر پیداکن که یک برنامه کوتاه مدت داشته باشد وزیری که صرفا در ستاد اقای xفعال بوده یا کمک اقتصادی به ستاد رییس جمهور کرده ودم نمایندگان را دیده حالا وزیر شده شما از برنامه های استرا تژیک او میگویی کار نمایندگان تقصیم پست بین طرفدارانشان است و گرفتن ماشین از خودرو سازان و اپارتمان از وزیر راه ...وچی
جواد۱۰۳۵۶۷۱۱۱:۳۷:۴۷ ۱۳۹۸/۵/۱۴
آقای حجتی با این تفکر عهد بوقی نمی تواند. ایشان چند دوره وزیر کشاورزی بودن و یک برنامه ریزی ساده برای الگوی کشت نتوانستند ارائه کنند. آقا کار را به جوانان بسپارید.
ناشناس۱۰۳۵۶۷۸۱۱:۴۱:۴۰ ۱۳۹۸/۵/۱۴
جامعه ی وابسته به درآمد نفت ( البته فقط مدیران دولتی ) مصرف گرا و شهرنشین بی تجربه و بیسواد بهتر از این نمی شود .
ناشناس۱۰۳۵۷۰۴۱۱:۵۹:۴۲ ۱۳۹۸/۵/۱۴
اندونزی سالانه ۴۵ میلیارد دلار و مکزیک ۸۷ میلیارد دلار از صادرات میوه درآمد خالص دارند. ما باید از طریق استارت آپ ها مشکل بسته بندی میوه در کشور را حل کنیم. راه حل ها هم بسیار ساده است و در دنیا وجود دارد.
کشاورز۱۰۳۵۹۷۴۱۴:۲۴:۲۶ ۱۳۹۸/۵/۱۴
استارت آپ دیگه چیه ؟ به زبون خودمونی صحبت کن
صف۱۰۳۵۷۹۹۱۲:۴۵:۲۱ ۱۳۹۸/۵/۱۴
قدیمیها میگفتند به شتر گفتند چرا گردنت کجه... جواب داد کجایم راسته....این دولت کدام کارش درست و با برنامه و به نفع ملت بوده که کشاورزی اش باشه.
ناشناس۱۰۳۵۸۶۰۱۳:۱۹:۱۱ ۱۳۹۸/۵/۱۴
رئیس جمهور فرانسه به حسن گفته میخواستند به ایران حمله نظامی بکنن ولی چون دیدند روحانی رئیس شده دیگه بی خیال شدن:) یعنی چیزی که می خواستند بدون جنگ بدست آوردند!
ناشناس۱۰۳۵۹۶۷۱۴:۲۰:۲۲ ۱۳۹۸/۵/۱۴
یکی از بی خاصیت ترین وزارت خانه ها به خدا قسم وزارت جهاد کشاورزیه...اصلا هیچ یعنی هیچ کاری نمیکنن جز خراب کردن بازار... اخه حسن اینا کی اند دور خودت جمع کردی
lf۱۰۳۶۱۲۱۱۶:۲۶:۰۳ ۱۳۹۸/۵/۱۴
این جهاد کشاورزی با ان اداره جات عریض وطویل در این مملکت چکار می کند //؟؟؟؟؟
ناشناس۱۰۳۶۳۳۴۲۰:۴۷:۴۰ ۱۳۹۸/۵/۱۴
ما امسال گوجه کاشتیم الان ترسمون از اینه که چند هفته دیگه موقع برداشت قیمتش خیلی بیاد پایین که حتی هزینه هاشو جبران نکنه.
ناشناس۱۰۳۶۳۳۶۲۰:۴۹:۰۹ ۱۳۹۸/۵/۱۴
یه سری به سازمان جهاد کشاورزی شهرتون بزنید ببینید چه خبره. پشت میز نشستن و منتظرن ظهر بشه برن خونه
باهر۱۰۳۶۳۹۸۲۲:۲۸:۴۷ ۱۳۹۸/۵/۱۴
این دولت و ایل وتبارش فقط دنبال غارت و همه چیزخواری هستند و هیچ توانایی و دانش و صلاحیت برای اداره کشور ندارندففط منتظر غربیها هستند تا بلکه گشایشی از طرف انها حاصل شود واینها بتوانند نفت بیشتری بفروشند و درامد دلاری کلانی ازاین راه داشته باشند تابتوانند
ناشناس۱۰۳۶۶۵۰۰۸:۵۲:۱۱ ۱۳۹۸/۵/۱۵
فساد فساد فساد ایران بهشت دلالان کلاهبرداران و مختلسان
ناشناس۱۰۳۶۸۱۷۱۰:۱۵:۳۴ ۱۳۹۸/۵/۱۵
کشاورزی در ایران بیشتر آب رو هدر میده

پربحث‌های امروز

 1. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 2. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

 3. پول‌های بزرگ کثیف چگونه در اقتصاد کشور جابجا می‌شوند؟

 4. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 5. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 6. مهاجرت مستاجران از تهران/ کاهش 19 درصدی معاملات اجاره

 7. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 8. جانِ انجیر  

 9. ارتش یمن پهپاد ساخت آمریکا را سرنگون کرد

 10. ورود پلیس به ماجرای سگ کشی/برخورد با هر گونه حیوان آزاری

 11. برایان هوک: آمریکا از «مکانیسم ماشه» برای احیای تحریم‌ها علیه ایران استفاده نمی‌کند

 12. پاسخ ظریف به ادعای «برایان هوک» درباره کودتای ۲۸ مرداد

 13. آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است

 14. امکان حضور بانوان در بازی‌های ملی در آزادی فراهم شد

 15. کنایه فلاحت پیشه به بازداشت چند مسئول ایران خودرو

 16. امروز اولین دیدار اعضای هیأت دولت در سال 98 با رهبر انقلاب

 17. شواهدی از به پاخیزی گروهک داعش در سوریه

 18. پسر نتانیاهو: پدرم حرف مفت زیاد می‌زند

 19. پت شاپ شاپرک، کاملترین عرضه کننده غ ذا و محصولات جانبی نگهداری گربه ها

 20. استعفای "لجواد لاریجانی" صحت ندارد

 21. لاریجانی: تحریم‌ها ایران را از برنامه‌های توسعه‌ای‌اش جلو انداخت/ما هیچ وقت دنبال جنگ نبودیم

 22. عارف: آیه یاس خواندن و منفعل بودن چاره کار نیست

 23. آزادی نفتکش ایرانی سیلی محکمی به انگلیس و آمریکا بود  

 24. تخلفات بزرگی در واگذاری "اردوگاه شهید باهنر" انجام شده است + جزییات

 25. کشف محموله بزرگ داروی کمیاب در سیستان و بلوچستان

پربحث‌های دیروز

 1. استفاده از کارتخوان توسط پزشکان یک قانون است و باید اجرایی شود

 2. ایران چه تعداد سید و سادات دارد؟/ تفاوت میر، سید، سیده و سادات چیست؟

 3. یکه زارع چرا برکنار شد؟

 4. درس هايي ماندگار از كفش هاي كهنه يك حاكم ...

 5. در نشست سه‌جانبه ایران و یمن و اروپا در تهران چه گذشت؟/ دست برتر یمن در تحولات میدانی و دیپلماتیک

 6. پنج دروغی که ترامپ درباره ایران می گوید

 7. شمخانی: آمریکا عامل اصلی تنش در منطقه است/ ایران به میز مذاکره برنمی‌گردد

 8. توضیح وکیل نجفی درباره علت اعتراض به حکم دادگاه

 9. پارسایی: خودروسازها ناکارآمدی خود را در زمین تولید ملی می‌اندازند/ توضیح درباره هزینه طراحی صندوق ۲۰۶

 10. چرا نام «گریس 1» به «آدریان دریا» تغییر کرد؟

 11. واکنش توئیتری شهردار تهران به ماجرای حیوان آزاری

 12. مردم منتظر محاکمه رانت‌خواران پیدا و پنهان مافیای خودرو⁩ هستند

 13. ظریف: جمعه در پاریس با ماکرون و لودریان دیدار می کنم

 14. «عقده‌گشایی ائتلاف سعودی» به تلافی شکست در جبهه‌های مختلف یمن

 15. طبخ ۱۴۰۰۰ پرس غذای نذری به مناسبت عید غدیر خم در شیراز  

 16. اظهارات ضدونقیض از آمار وکلا/ نبود شفافیت در بازار خدمات حقوقی

 17. از بازنشسته‌ها خبر دارید؟

 18. چرا مسکن چاره‌ای جز ارزان شدن ندارد

 19. موج انتقادها به بی‌احترامی همسر نتانیاهو به مراسم سنتی اوکراین

 20. چرا اسم امیرالمومنین در قرآن نیامده است؟

 21. توضیحات شهرداری در مورد عدم ثبت نام زنان در اپلیکیشن دوچرخه‌های اشتراکی

 22. اروپایی‌ها باید نفت ما را در قالب اینستکس پیش‌خرید کنند/ پرونده ۷ بدهکار دانه‌درشت قضایی شد

 23. آمریکایی‌ها جرات توقیف نفتکش ایرانی را ندارند

 24. پویش مردمی فقط به عشق علی(ع)   

 25. ۱۱ دلیل برای عدم استفاده از اینترنت در کشور

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. خانواده «میترا استاد» رضایت دادند/ رهایی «نجفی» از قصاص

 3. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 4. پوری حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی سازی بازداشت شد

 5. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 6. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 7. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 8. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 9. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 10. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 11. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 12. یک سال و نیم در ملایر به دنبال رادیولوژیست گشتیم؛ نبود/ طرح افزایش ظرفیت رشته های پزشکی باید در اولویت قرار بگیرد

 13. چرخش ظریفانه از برجام!...

 14. روحانی: اون ۹۸ که ما می‌خواستیم این ۹۸ نیست   

 15. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 16. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 17. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 18. دولت هند ضرب‌الاجل دو ساعته‌ به شیخ زکزاکی داد

 19. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 20. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 21. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 22. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 23. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 24. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

 25. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

پربحث‌های دیروز

 1. استفاده از کارتخوان توسط پزشکان یک قانون است و باید اجرایی شود

 2. یکه زارع چرا برکنار شد؟

 3. پارسایی: خودروسازها ناکارآمدی خود را در زمین تولید ملی می‌اندازند/ توضیح درباره هزینه طراحی صندوق ۲۰۶

 4. چرا نام «گریس 1» به «آدریان دریا» تغییر کرد؟

 5. مردم منتظر محاکمه رانت‌خواران پیدا و پنهان مافیای خودرو⁩ هستند

 6. اظهارات ضدونقیض از آمار وکلا/ نبود شفافیت در بازار خدمات حقوقی

 7. از بازنشسته‌ها خبر دارید؟

 8. چرا مسکن چاره‌ای جز ارزان شدن ندارد

 9. اروپایی‌ها باید نفت ما را در قالب اینستکس پیش‌خرید کنند/ پرونده ۷ بدهکار دانه‌درشت قضایی شد

 10. وضعیت اقتصاد شبیه دوران مصدق است

 11. دستور ویژه رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی به تخلفات خودروسازان  

 12. افزایش قیمت نفت به بالای ۶۰ دلار

 13. افزایش موقتی غلظت ازن در هوای تهران

 14. تداوم خیزش گرد و خاک در نوار شرقی کشور

 15. پیش‌بینی کاهش بیشتر قیمت مسکن/افزایش وام خرید مسکن فعلا به صلاح نیست

 16. رکورد بیشترین رشد تولید نفت و گاز متعلق به کدام کشور است؟

 17. تاثیر کاهش ارز در قیمت تلفن همراه/ بازار گوشی در روزهای آینده آرام خواهد شد

 18. عضو دیده‌بان شفافیت: متولیان سامانه تی‌تک، مسئولیت تخلفات احتمالی آن را می‌پذیرند؟

 19. الزامات اصلاح یارانه‌های انرژی با وارد شدن کمترین فشار به مردم

 20. جوان گرایی مدیران درکار نبود؛ اشتباه اطلاع رسانی "دولت"، حداکثر سن مدیران ارشد را ۵۰ سال کرد

 21. عرضه سهام عدالت در بورس منتظر مصوبه مجلس است

پربحث‌های هفته

 1. پوری حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی سازی بازداشت شد

 2. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 3. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 4. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 5. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 6. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

 7. ناکارآمدی طرح‌های حمایتی دولت در مسکن / به همه چیز فکر شده غیر از مشکل اصلی!

 8. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 9. وعده دوباره پلیس برای توقف شماره گذاری خودروی پراید/ آیا این بار هم پیروزی از آن خودروسازان خواهد بود؟

 10. استفاده از کارتخوان توسط پزشکان یک قانون است و باید اجرایی شود

 11. یکه زارع چرا برکنار شد؟

 12. استعفای پوری‌حسینی پذیرفته شد

 13. آیا حذف پراید در شرایط فعلی شدنی است؟

 14. پول‌های بزرگ کثیف چگونه در اقتصاد کشور جابجا می‌شوند؟

 15. معاون سابق وزیر نفت: خسارت ۳۴ هزار میلیارد تومانی کشور از حذف کارت سوخت/ مسئولیت با زنگنه است

 16. ملت منتظر گزارش خصوصی‌سازی

 17. پشت پرده خصوصی‌سازی‌ها با محاکمه علنی آشکار می‌شود

 18. حذف صفر از پول ملی علاج تورم نیست/ دولت با ارائه لایحه حذف ۴ صفر وقت مجلس را نگیرد

 19. راهزنی جدید آمریکا برای سرقت نفت ایران

 20. اعلام جزییات تازه از دلایل بازداشت پوری حسینی

 21. چراغ جادوی ۶۸ هزار میلیاردی وزارت نفت/ صندوق‌های نفت حیاط خلوت بازنشسته‌هاست؟

 22. به منظور صیانت از بیت‌المال؛ وزیر نفت بخشنامه تقویت پایش داخلی مالی را ابلاغ کرد

 23. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 24. دستور رئیس جمهور برای انتشار حقوق مدیران

 25. دولت‌ها ؛ آینده فروشی و پیش‌خور کردن منابع نسل های بعد

آخرین عناوین