نظرات برگزیده مخاطبین الف: ای کاش مزدک به تلویزیون سعودی نمی‌رفت/ چرا مسئولین مشکل حجاب را حل نمی‌کنند/ با قدرت نظامی ایران، هیچ کشوری جرات جنگ با ایران را ندارد

گروه سیاسی الف،   3980509041 ۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

بینندگان «الف» هر روز با ارائه نظرات خود در تکمیل و تعمیق محتوای ارائه شده مشارکت می کنند. بسیاری از این نظرات گویای دقت و توجه مخاطبان و داوری عمومی آن ها نسبت به وقایع روز است. گزیده‌ای از نظرات مخاطبین «الف» را ذیل سه مطلب پر بحث هفته به انتخاب تحریریه «الف» بخوانید.

نظرات برگزیده مخاطبین الف: ای کاش مزدک به تلویزیون سعودی نمی‌رفت/ چرا مسئولین مشکل حجاب را حل نمی‌کنند/ با قدرت نظامی ایران، هیچ کشوری جرات جنگ با ایران را ندارد

انتشار یادداشتی با عنوان «مساله حجاب و ضرورت یک گفت‌وگوی اجتماعی» در سایت الف با نظرات متعدد مخاطبین الف همراه شد که تعدادی از آنها را می‌خوانید:

*در جای جای آموزه های فرهنگی-اجتماعی ما ، همواره بر دو بال و یال توامان یعنی "حجب و حیا" تاکید شده : حجاب اما اگراجباری باشد ، طبیعتا نمایشی ، ظاهری و مکانیکی خواهد بود، بدون درون-مایه مورد نیاز برای پالودگی ، پیراستگی و آسودگی جامعه در رفتار ، گفتار و  ارتباط. زیرا هر چیز اجباری با یک خروجی کاملا متضاد خود روبرو خواهد شد : 

*اگه واقعا هر انسانی به فطرتش رجوع کنه میفهمه حجاب، پوشش ،حیا و نجابت چیزهای خوبی هستند که باعث ایجاد آرامش و امنیت و ثبات ساختار خانواده میشه. هرکس با فکرش حجاب رو انتخاب کنه به آسونی با عوض شدن عرف جامعه اونو کنار نمیزاره. فقط خدا کنه بفهمیم واقعا چی برامون خوبه و تو پذیرش حق لجبازی نکنیم.

*متاسفانه مسئوولین هیچگاه این مشکل بزرگ را نمی توانند ریشه ای حل کنند همانگونه که هیچ مشکل دیگری را حل نکردند. آنگاه جامعه می ماند و دو نگاهی که هر روز علیه هم تندتر می شوند. قانون کشور ما مشکل دارد. نه فقط قانون حجاب، بلکه اکثر قانون ها مشکل دارند. قانونی که بدون نگاه به واقعیت جامعه تدوین شود هم مشکل زاست، هم هزینه بر، هم بی اعتبار کننده قوانین دیگر. ضمنا جامعه ما ناخودآگاه یا خودآگاه دارد نافرمانی مدنی می کند وگرنه اینقدر هم طرفدار بی حجابی نیست.

*البته اگر مردم به واقع نعمت عدالت اسلامی را در همه ی جوانب زندگی خود حس می کردن اصلا نیازی به این همه بگیر و ببند و... نبود

*به نظر من مطرح کردن مساله حجاب و تحریک کردن مردم از الان برای رونمایی از کاندید دوره بعدی ریاست جمهوری است که درباره حجاب، آزادی بیشتری را وعده خواهد داد و با همین حربه مردم قهر کرده با صندوق رای را به پای صندوق های رای خواهند کشاند.

*حجاب شرعی تعریف داره .این حالت که الان زنان در بسیاری از نقاط تهران و خیلی از شهرهای بزرگ بیرون میان نه تنها حجاب شرعی نیست بلکه بعضا تحریک کننده تر از بی حجابان کشورهای ازاده. حکومت هم به این حجاب عرفی دیگه کاری نداره و تمام نیروش رو گذاشته روی بی حجابی مطلق. در حالیکه اگر بخواهیم حجاب شرعی رو تعریف کنیم همون حجابی هست که خیلی از زنان در ترکیه و دیگر کشور های اسلامی دارند

*مقبولیت عمومی یک قانون ضامن اجرایی شدن آن هست و هر چیز که عرف جامعه تشخیص میدهد و به سادگی نیز برای تصمیم گیران قابل استنتاج میباشد برای همه لازم الاجراست... در مورد حجاب هم قطعا مسئولین نظر عموم را میدانند

*فکر میکنید الان اکثریت مردم، حجاب رو قبول ندارند؟ در ضمن اگر برای یه قانونی مثل حجاب دوقطبی درست کردن یه عده موافق سرسخت و یه عده مخالف باید چکار کرد؟ دقیقا خواسته دشمن همین نبود؟ امثال مسیح علینژاد خائن از چند سال پیش روی این قضیه کار کردن و عده ای رو در حد جنون به لجبازی با حجاب کشوندن که نتیجش بشه دوقطبی. حالا که شد باید کوتاه بیاییم؟

*در غرب قوانین وجود داره. هم قوانین پوشش و هم در برخی کشورها مثل آلمان (پوشیدن برقع ممنوع)، اتریش (حجاب در مدارس دولتی ممنوع)، کبک کانادا (زن محجبه در برخی مشاغل دولتی ممنوع)، فرانسه (حضور زن محجبه در برخی اماکن و مدارس و ... ممنوع) قوانین ضد حجاب و پوشش وجود داره. پس در غرب اون آزادی که شما فکر میکنی نیست. البته ضعفی که ما داریم اینه که بلد نبودیم و البته قدرتش رو هم نداشتیم که مثل غربیا با پنبه سر ببریم که در عین این مسایلی که بالا گفتم بسیاری از مردم باز هم تصویر رویایی از غرب دارن و بخشی زیادی از مردمش حس آزادی رو دارن. ضمنا خوبه که نتیجه راهی که غرب رفته رو هم مد نظر داشته باشید (در اتحادیه اروپا از هر ۳ زن به یکی تعرض و از هر ۶ زن به یکی تجاوز می شود، در ایالات متحده هر روز به حدود ۹۵۰۰ تا ۱۰۰۰۰ زن تجاوز می شود، در برخی کشورهای آمریکای لاتین بیش از ۷۰درصد و برخی کشورهای اروپایی و آمریکایی شمالی بیش از ۴۰ درصد متولدین ۲۰ سال اخیر حرامزاده اند) و از ما نخواهید همان مکانیزمی که غرب در این حوزه در پیش گرفته ما هم ببعی وار در پیش بگیریم.

***

گزارش نشریه دیلی اکسپرس در مقایسه قدرت نظامی ایران انگلیس از مطالبی بود که مخاطبین الف نظرات زیادی درباره آن نوشتند. برخی از این نظرات را می‌خوانید:

*چرا اینقدر خودباختگی دارید ، توی جنگ جهانی اول ما هیچ تجهیزاتی به جز تفنگ برنو نداشتیم ، ولی رئیس علی دلواری با همین تجهیزات کم و با ۳۰۰ نفر در برابر ارتش انگلیس که توپ ، مسلسل ، چندین هزار نفر نیرو و حتی تانک داشت ایستادگی کرد و آنها را شکست داد و هیچگاه از آنان شکست نخورد تا اینکه خائنی داخلی از پشت به او تیر زد ، با این وجود باز هم انگلیس نتوانست وارد شیراز شود و فقط در جنگ جهانی اول توانست بندر بوشهر را تصرف کند ، هر چند مزدوران وخود باختگان داخلی آنان در کشور وجود داشتند .

*اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۰ بیش از ۶۸۰۰۰ کلاهک هسته ای داشت (بله درست خواندید شصت و هشت هزار!) که به تنهایی برای بیش از ده بار نابودی کل زمین کافی بود، اما اینهمه سلاح هسته ای مانع از فروپاشی و اضمحلال آن نشد، همینطور آمریکا با وجود قدرت هسته ای اش موفقیتی در عراق و افغانستان به دست نیاورد، اسرائیل هم با وجود ۴۰۰ کلاهک هسته ای در سال ۲۰۰۰ از یک گروه کوچک شبه نظامی با حدود تنها ۱۰۰۰مبارز شکست خورده و برای همیشه از جنوب لبنان فرار کرد. عصر امروز دیگر عصر سلاح هسته ای نیست.

*این مولفه های نظامی ایران را که برشمردید واقعا در رویارویی احتمالی بین ایران و انگلیس بی تاثیر هستند. به عنوان مثال تعداد تانک و توپخانه. اما نیروی هوایی و موشک های دوربرد انگلیس کاملا تاثیر گذار هستند. در حالی که انگلیس براحتی می تواند نیروهای خود را از تیررس موشکهای ایران خارج کند و سرزمین مادری انان هم که کاملا دور از ماست و دست نیافتنی.

*ایران در طول نیم قرن گذشته هیچ گاه تا این حد قدرتمند نبود، ایران تقریبا در سراسر غرب آسیا و خاورمیانه عمق استراتژیک دارد، یعنی در کشورهای مختلف از عراق، سوریه، لبنان، یمن، افغانستان و حتی پاکستان، احزاب، گروهها، اقوام و مردمی هستند که حاضرند برای دفاع از ایران کشته شوند، در حالی که در جبهه مقابل چنین چیزی وجود ندارد، نمونه اش در جنگ یمن که ائتلاف عربی با هزینه های چند ده میلیارد دلاری مزدورانی را از سراسر دنیا اجاره کرده تا بجنگند ولی بعد از ۴ سال حمله بی رحمانه و غیر انسانی از زمین و دریا و هوا و داشتن پشتیبانی آمریکا، انگلیس و فرانسه و اسرائیل بازهم نتوانست یک گروه شبه نظامی را شکست دهد. امروز ایران در منطقه به درجه ای از قدرت بازدارندگی رسیده است که با ابرقدرتهای جهان مثل آمریکا و انگلیس به توازن قوا دست یافته، هواپیمای جاسوسی ۲۰۰ میلیون دلاریشان را سرنگون کردیم و کشتی شان را در مقابل چشمان ناو جنگیشان توقیف کردیم اما جرأت نکردند که پاسخ دهند. یادتان نیست تا چند وقت قبل همینکه کشتی جنگی آمریکا از سواحل خودش استارت میزد که به سمت خلیج فارس حرکت کند در بازار ما قیمت ارز جهشی زیاد می شد، اما حالا با وجود چند حادثه ای که در خلیج فارس افتاده (سرنگونی هواپیمای جاسوسی و توقیف نفت کش انگلیسی) ارزش ریال حدود ۱۲ درصد تقویت شده؟ چون مردم ایران به قدرت دفاعی کشورشان باور پیدا کردند، خیالشان از بابت قدرت دفاعی کشورشان راحت شد، به این نتیجه رسیدند که با این توازن قوایی که ایران برقرار کرده هیچ کشوری جرأت براه انداختن جنگ بر ضد ایران را ندارد.

***

یادداشت جواد خیابانی درباره مزدک میرزایی از مطالب پربحث الف در هفته گذشته بود. تعدادی از نظرات کاربران الف را می‌خوانید:

*فردی که شغلش گویندگی است سیستم اشتغالش با سایر مشاغل فرق میکند . مثلا اگر من امروز از کارم کنار گذاشته شوم می توانم تلاش کنم که در یک جای دیگر و یا بصورت خصوصی مجددا مشغول به حرفه خودم شوم. ولی صدا و سیما بر اساس قانون در ایران انحصاری است بنابر این اگر یک گوینده یا مجری و یا برنامه ساز و یا هنرپیشه تلویزیون (که کار دیگری بلد نیست) مطرود شود عملا از کار کردن در کشور اخراج شده مگر اینکه قید حرفه خود را بزند و به حرفه دیگری مشغول شود. در نتیجه برخی مدیران در مسئولیت مهاجرت بسیاری در این صنف شریک هستند

*آنچه در این دستنوشته آقای جواد خیابانی هم تصریح شده است نقش سازمان صدا و سیما در این رفتن ها و از دست دادن چنین نیروهایی است. به ضرس قاطع عرض می کنم همین رویکرد نابخردانه مسئولان رسانه ملی در حذف برنامه ۹۰ و ... در تلویزیون و متاسفانه همچنین رویکرد ناموجه درباره مقوله رادیو و کاستن از برنامه های کیفی و وزین رادیو و نتیجتا ریزش معنادار خیل عظیم مخاطبان رادیو در ایران در سالهای اخیر با هیچ منطق و عقل سلیمی سازگار نبوده است و خواه ناخواه در نحوه تصمیم گیری و انتخاب ادامه راه دیگر نیروهای شاغل در صدا و سیما بسیار تاثیرگذار بوده و خواهد بود. لذا اگر به قضیه رفتن یکی از پرسنل رسانه ملی(مزدک میرزایی) معترض هستید و حق هم دارید اما توصیه خاضعانه ام این است با حفظ متانت و نزاکت در پی یافتن علت باشیم و نه معلول

*مزدک رفت اما برخلاف نظر آقای خیابانی فکر میکنم به کجا رفتنش مهم است! اگر به لندن رفته تا مثل میلیونها ایرانی دیگر سرنوشتش را خارج از ایران دنبال کند و به کاری که فکر میکند در آن موفق تر است مشغول شود, من هم برای او آرزوی موفقیت میکنم, اما اگر به لندن رفته تا آبی به آسیاب کسانی که از هیچ تلاشی برای ضربه زدن به ایران کوتاهی نکرده اند بریزد, فکر میکنم موفقیتی در انتظارش نیست. نمونه های متعددی در سالهای اخیر هستند که شاهد این ماجرا هستند. بیشتر دوست دارم اینطوری فکر کنم که چند روزی رفته مسافرت و برمیگرده. اگر برگشت مدیونه هرکسی غیر از این فکر کنه!

*امثال مزدک میرزایی سطح زندگیشون توی ایران از متوسط جامعه بسیار بالاتر هست با اینحال حتی اگر کسی مشکلاتی داشته باشه آیا این مجوز رفتن به آغوش سعودی میشه؟ آل سعود عقب افتاده ترین و جنایتکارترین مردمان دنیا هستند و خون بیگناهان زیادی از چنگال اینها میچکه. مردم ما با همه مشکلاتی که دارند همه جوره پای کشورشون ایستادن اونوقت این آقا که به خاطر چهارتا دلار کثیف سعودی به کشورش لگد زده شما ازش دفاع میکنید؟ عجیبه واقعا

*رفت اما کاش به بی بی سی و صدای آمریکا و من و تو می رفت نه تلویزیون وهابی که هم با ایرانیت ما دشمنی دارد و هم با مذهب ما، ما را هم مجوس حقیر آتش پرست میداند و هم رافضی کافر! می فرمائید کی این ها را گفته؟لازم نیست فیلم بگوید ایران اینترنشنال متعلق به عربستان است که تشنه خون من ایرانی است همین بس است و کسی که در خدمت اوست خواسته یا ناخواسته در همین راه است.

عناوین مرتبط

۲۵ بهمن ۱۳۹۸نظرات برگزیده مخاطبین الف: شان نمایندگی مجلس در برخی جاها بسیار پایین است/ صدای اعتراض مردم شنیده نمی‌شود
۲۰ بهمن ۱۳۹۸حجاب ما معمولی‌ها و حجاب سلبریتی‌ها !...
۱۸ بهمن ۱۳۹۸نظرات برگزیده مخاطبین الف: ردصلاحیت بهترین هدیه برای اصلاح‌طلبان است/ چرا انحصار فضای مجازی را هم به صداوسیما بدهیم؟/ در حذف یارانه‌بگیران، عدالت رعایت نشده است
۱۲ بهمن ۱۳۹۸انگلیس رسماً از اتحادیه اروپا خارج شد
۱۱ بهمن ۱۳۹۸نظرات برگزیده مخاطبین الف: تورم و بیکاری بدلیل سوء مدیریت دولت است/صحبت از مذاکره، تابو نیست ولی بعد از شهادت قاسم سلیمانی در تعارض با منافع ملی است/گریزی از تعامل با جهان نیست
۵ بهمن ۱۳۹۸جانسون توافقنامه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را امضا کرد
۴ بهمن ۱۳۹۸نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرا دولت به پیشنهادات اقتصاددانان گوش نمی‌کند؟/ برخی هنرمندان در صداوسیما مشهور شدند اما حالا ژست اپوزیسیون می‌گیرند/ حاکمیت باید با دانشجویان مدارا کند

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۳۱۹۸۳۱۶:۴۵:۳۳ ۱۳۹۸/۵/۱۱
دشمن اصلي ايران نفاق وهابيت سعودي است امريكا وانليس دشمنان سياسي ما هستند ولي عربستان دشمن دين،فرهنگ وكشور ومردم ايران هستند
ناشناس۱۰۳۲۰۳۷۱۸:۱۳:۵۱ ۱۳۹۸/۵/۱۱
والله كن شبكه را ديدم خيلي عالى و بى طرف و برنامه هاى جور و مفرح و مستند
ناشناس۱۰۳۲۰۷۸۱۹:۰۶:۴۸ ۱۳۹۸/۵/۱۱
کسانی که از مزدک انتقاد می کنند همانهایی هستند که برنامه 90 را تعطیل و مزدک را هم بیکار کرده بودند طرف هیچ از خوش انتقاد نمیکنه که نقش من در فراری دادن مزدک چه بوده! طلبکار ظاهر میشه
ماهى۱۰۳۲۰۷۹۱۹:۱۱:۵۴ ۱۳۹۸/۵/۱۱
مقصر شل حجابى وبدحجابى خانمها اقايان هستند كه خانمهاى بدحجاب رابسيار تحويل مي گيرند وحتى با گذاشتن دست روى سينه خودشان باكمال خضوع به چنين خانمهاى
محمد۱۰۳۲۱۰۶۱۹:۵۲:۴۶ ۱۳۹۸/۵/۱۱
حجاب مشکل نیست مشکل خود مسئولانند مشکل فساد و رانت سازی و مشغول کردن مردم به مسائل حاشیه ای است
ناشناس۱۰۳۲۳۲۸۰۱:۵۳:۰۹ ۱۳۹۸/۵/۱۲
مقصر مزدک نیست مدیر شبکه 3 است
ناشناس۱۰۳۲۳۸۲۰۶:۲۷:۴۴ ۱۳۹۸/۵/۱۲
حالا از این راه وارد شدید که مزدک پیش مردم خراب کنید!!!!!!!
ناشناس۱۰۳۲۸۸۲۱۱:۴۵:۵۳ ۱۳۹۸/۵/۱۲
مزدک که یکی از باشخصیت ترین مجریان ورزشی بود ببینید در چه خفقانی قرار گرفت که رفتن را بر ماندن ترجیح داد . خدا پشت و پناهش.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. آزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایران

  2. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

  3. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

  4. وحدت اصولگرایان و اعتراض یامین‌پور به جبهه پایداری/ احتمال دومرحله‌ای شدن انتخابات/ خاتمی از لیست‌ اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند؟

  5. نظر شما درباره این عکس چیست؟!

  6. فوت دو نفر به دلیل ابتلا به کرونا در قم

  7. ربیعی: حتی با رفتن به لیست سیاه FATF اتفاق خاصی برای اقتصاد رخ نخواهد داد/ اختصاص سهمیه بنزین نوروزی با مشکل روبرو است

  8. نامه مشترک حدادعادل و آقاتهرانی به مردم تهران پس از وحدت نیروهای انقلاب

  9. تقی پور: مجلس دهم به تمایلات دولت گرایش داشت تا به منافع مردم

  10. تصاویری از اشغالگری آمریکا در ژاپن

  11. روحانی: همه باید پای صندوق آراء بیاییم/ روز ۲ اسفند حضور و صف‌های پرشور ما آمریکا را عصبانی می‌کند/ آمریکا در برابر برجام ناتوان است

  12. اسامی و سوابق کاندیداهای نهایی لیست وحدت اصولگرایان

  13. در صحنه اما هیجان زده...!

  14. ظریف: دیدارم با سناتورهای آمریکا جدید نیست/ حق داریم جعبه سیاه هواپیما را خودمان بخوانیم

  15. وعده های مفسده انگیز برخی نامزدهای انتخاباتی

  16. خودروهای جدید تولید داخل در حاشیه جلسه هیات دولت

  17. احمد توکلی: وحدتی که شکل گرفت مورد توصیه دین است/ لیست خوبی‌ست و باید از آن حمایت کنیم

  18. احسان خاندوزی: نظام سیاست‌گذاری کشور نسبت به مشکلات مردم کم توجه و منفعل است

  19. چرا لیست کامل؟

  پربحث‌های هفته

  1. چرا زن امروزی با فاطمه (س) بیگانه است؟

  2. نیروگاه هسته‌ای امارات

  3. توکلی: شورای نگهبان چرا درباره تاجگردون سکوت کرده است؟

  4. آغاز یک حرکت بزرگ/ به پویش مجلس شفاف و ضدفساد بپیوندید

  5. جنجال افتتاح پرحاشیه ستاد انتخاباتی تاجگردون/درخواست مطهری از آیت الله جنتی/ روایت ابطحی از لیست‌های اصلاح‌طلبان

  6. مساله نه چندان دشوار پرتقال‌های سیاسی !

  7. همتی: تورم سال۹۹ کمتر از ۲۰درصد خواهد بود/ ایران به لیست سیاه FATF باز نمی‌گردد

  8. داعشی‌ها از سراسر دنیا در زندان سوریه

  9. آزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایران

  10. زخم‌های پهلوی بر آبروی ایران

  11. سناتور «کریس مورفی» دیدار با ظریف را تایید کرد+توضیحات وزارت امور خارجه

  12. زهره الهیان: مهم‌ترین اقدام مجلس بعدی باید حل مشکلات اقتصادی مردم باشد/ نقطه ضعف مجلس فعلی عدم نظارت بر دولت است

  13. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

  14. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

  15. بازدید ایوانکا ترامپ از مسجد شیخ زاید ابوظبی

  16. وحدت اصولگرایان و اعتراض یامین‌پور به جبهه پایداری/ احتمال دومرحله‌ای شدن انتخابات/ خاتمی از لیست‌ اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند؟

  17. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

  18. وقتی نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا به همجنس‌بازی خود افتخار می‌کند/ پیت بوته‌جج: عاشق همسرم هستم!

  19. نسخه اصلاح‌طلبانه بهزاد نبوی برای انتخابات/ نامزدهای ریاست مجلس به روایت مرعشی/ درخواست عاجزانه عارف از مردم

  20. وزیر اقتصاد: افزایش قیمت ارز ارتباطی با FATF ندارد/ دولت به دنبال افزایش نرخ ارز نیست

  21. نظر شما درباره این عکس چیست؟!

  22. نظارت و رفع مشکلات معیشتی مهمترین اولویت های مجلس یازدهم/ مجلس دهم زبان و تریبون ملت نبود

  23. آخرین پیام انقلاب ایران به حاج قاسم دل ها

  24. سنگ جدید آرامگاه سردار سلیمانی که فردا رونمایی می‌شود

  25. کره‌ای‌ها از بازار لوازم خانگی ایران رفتند

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های دیروز

   1. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

   2. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

   3. وحدت اصولگرایان و اعتراض یامین‌پور به جبهه پایداری/ احتمال دومرحله‌ای شدن انتخابات/ خاتمی از لیست‌ اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند؟

   4. ربیعی: حتی با رفتن به لیست سیاه FATF اتفاق خاصی برای اقتصاد رخ نخواهد داد/ اختصاص سهمیه بنزین نوروزی با مشکل روبرو است

   5. نامه مشترک حدادعادل و آقاتهرانی به مردم تهران پس از وحدت نیروهای انقلاب

   6. تقی پور: مجلس دهم به تمایلات دولت گرایش داشت تا به منافع مردم

   7. روحانی: همه باید پای صندوق آراء بیاییم/ روز ۲ اسفند حضور و صف‌های پرشور ما آمریکا را عصبانی می‌کند/ آمریکا در برابر برجام ناتوان است

   8. اسامی و سوابق کاندیداهای نهایی لیست وحدت اصولگرایان

   9. در صحنه اما هیجان زده...!

   10. ظریف: دیدارم با سناتورهای آمریکا جدید نیست/ حق داریم جعبه سیاه هواپیما را خودمان بخوانیم

   11. وعده های مفسده انگیز برخی نامزدهای انتخاباتی

   12. احمد توکلی: وحدتی که شکل گرفت مورد توصیه دین است/ لیست خوبی‌ست و باید از آن حمایت کنیم

   13. احسان خاندوزی: نظام سیاست‌گذاری کشور نسبت به مشکلات مردم کم توجه و منفعل است

   14. چرا لیست کامل؟

   پربحث‌های هفته

   1. توکلی: شورای نگهبان چرا درباره تاجگردون سکوت کرده است؟

   2. آغاز یک حرکت بزرگ/ به پویش مجلس شفاف و ضدفساد بپیوندید

   3. جنجال افتتاح پرحاشیه ستاد انتخاباتی تاجگردون/درخواست مطهری از آیت الله جنتی/ روایت ابطحی از لیست‌های اصلاح‌طلبان

   4. مساله نه چندان دشوار پرتقال‌های سیاسی !

   5. زخم‌های پهلوی بر آبروی ایران

   6. زهره الهیان: مهم‌ترین اقدام مجلس بعدی باید حل مشکلات اقتصادی مردم باشد/ نقطه ضعف مجلس فعلی عدم نظارت بر دولت است

   7. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

   8. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

   9. وحدت اصولگرایان و اعتراض یامین‌پور به جبهه پایداری/ احتمال دومرحله‌ای شدن انتخابات/ خاتمی از لیست‌ اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند؟

   10. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

   11. نسخه اصلاح‌طلبانه بهزاد نبوی برای انتخابات/ نامزدهای ریاست مجلس به روایت مرعشی/ درخواست عاجزانه عارف از مردم

   12. نظارت و رفع مشکلات معیشتی مهمترین اولویت های مجلس یازدهم/ مجلس دهم زبان و تریبون ملت نبود

   13. ربیعی: حتی با رفتن به لیست سیاه FATF اتفاق خاصی برای اقتصاد رخ نخواهد داد/ اختصاص سهمیه بنزین نوروزی با مشکل روبرو است

   14. سکوت شورای نگهبان در قبال تاجگردون/ دعوت اصلاح طلبان از مردم برای شرکت در انتخابات/ انتقاد صادق زیباکلام از حزب کارگزاران، خاتمی، عارف و موسوی لاری

   15. نامه بذرپاش به حدادعادل و آقاتهرانی: در فرصت کوتاه باقیمانده به راه‌های وحدت حداکثری بیاندیشید

   16. ناگفته‌هایی از زندگی سردار سلیمانی/درخواست قالیباف از مردم تهران/شفاف‌سازی زاکانی درباره حقوق و هزینه‌های انتخاباتی 

   17. خبرنگار صداوسیما به ایران اینترنشنال پیوست!

   18. نامه مشترک حدادعادل و آقاتهرانی به مردم تهران پس از وحدت نیروهای انقلاب

   19. جلواتی: وکیل الدوله بودن مهمترین نقطه ضعف مجلس دهم

   20. امیرآبادی فراهانی: تخریب را ادامه دهید افشاگری می‌کنم

   21. توافق شورای ائتلاف نیروهای انقلاب و جبهه پایداری بر روی انتشار یک لیست مشترک

   22. روحانی: قول می‌دهم شعاری را که روز اول مطرح کردم تا روز آخر پیگیری کنم

   23. اعلام لیست نهایی جبهه پایداری برای حوزه انتخابیه تهران

   24. کنفرانس امنیتی مونیخ ؛ روایت ایرانی از «بی غربی گرایی»

   25. لیست کامل ائتلاف اصلاح‌طلبان برای انتخابات + اسامی 

   آخرین عناوین