دومین سازمان مردم نهاد با هدف مبارزه با فساد تشکیل شد

گروه سیاسی الف،   3980506180 ۱۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

روز گذشته دومین سازمان مردم نهاد با هدف مبارزه با فساد اعلام موجودیت کرد.

دومین سازمان مردم نهاد با هدف مبارزه با فساد تشکیل شد

“شفافیت و مقابله با فساد” نام دومین سازمان مردم نهادی است که پس از یک سال و نیم تلاش توانست مجوز فعالیت خود را دریافت و اعلام موجودیت کند.

به گزارش الف به نقل از داد(دیده بان شفافیت و عدالت )، روز شنبه خانه اندیشمندان علوم انسانی میزبانی کسانی را می کرد که با همت خود «جمعیت هم اندیشان دادخواه» را تشکیل دادند؛ جمعیتی که با نام «جهد» معرفی شده و هدف آن مبارزه با اشکال مختلف فساد است.

میهمانان  این نشست سیدمحمود حسینی استاندار سیستان و بلوچستان در دولت اصلاحات، جلال میرزایی نیکو، محمدرضا نجفی و حمیده زرآبادی از نمایندگان مجلس، بهاره آروین نماینده شورای شهر تهران، کاظم پالیزدار دبیر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی و تعداد دیگری از چهره‌های سیاسی و اقتصادی بودند.

متن گزارش این نشست که در روزنامه ایران به چاپ رسیده است بدین شرح است:

حسینی: در مبارزه با فساد به همه جریان‌های سیاسی به یک چشم نگاه میکنیم

در ابتدای این نشست سیدمحمود حسینی که مدیرعامل این جمعیت است، در صحبتهای خود به پیشگیری و شفافیت به عنوان مهم‌ترین وظایف جهد پرداخت و گفت: کار ما مبارزه با فساد در چارچوب قوانین و مقررات جمهوری اسلامی است و فکر میکنیم قوانین وضع شده ظرفیت لازم را برای مؤسساتی که با فساد مبارزه می‌کنند داراست. خط مشی ما همکاری با مؤسساتی است که با فساد مبارزه می‌کنند. اعضای جهد خود را متعهد می‌دانند به هیچ اقدام فسادآمیزی حتی در کم ارزشترین آن دست نزنند و در مبارزه با فساد به همه جریان‌های سیاسی به یک چشم نگاه کنند.

میرزایی نیکو: برای گرفتن نان هم باید پارتی داشت

قاسم میرزایی نکو، نماینده دماوند در مجلس از دوران طلایی ایران در مبارزه با فساد گفت. دورانی که تنها بین سالهای ۸۲ تا ۸۴ اتفاق افتاد و رتبه ایران را در بین کشورهای جهان در رده مطلوب ۸۹ قرار داده بود اما اکنون این جایگاه به ۱۳۰ رسیده است. این نماینده مجلس که معتقد است تصور نمی‌شد با تشکیل جمهوری اسلامی و وجود توصیههای اخلاقی و اسلامی و روحیه ایثار و شهادت فسادی در کشور رخ دهد تا نیاز به مبارزه با آن باشد، گفت: از آغاز صبح در زندگی روزمره همه حق دیگری را به نوعی نقض می‌کنند. این نشان میدهد که فساد نهادینه شده است به طوری که حتی برای گرفتن یک نان ساده و خوب هم باید پارتی داشته باشید و یا پول بیشتری پرداخت کنید. میرزایی که معتقد است احساس وجود فساد از خود فساد هم بدتر است، آماری هم از رتبه کشورهای منطقه در مبارزه با فساد داد: «کشورهای یمن، عراق و سوریه پس از ایران که در رتبه ۱۳۰ جهانی قرار دارد، جای گرفته است. ترکیه رتبه ۴۰، قطر ۶۳ و امارات نیز در رده ۷۱ قرار دارد.» او به لیست جهانی هم اشاره کرد و گفت که کشورهای نیوزیلند، دانمارک، فنلاند، سوئیس، سنگاپور و کانادا رتبههای زیر ۱۰ را در اختیار دارند.

آروین: شورای شهر پیشگام شفافیت و مبارزه با فساد بوده است

در میان سخنرانان مراسم دیروز، بهاره آروین هم حضور داشت. او که بیشتر از سایرین در مورد فساد و شفافیت کار کرده و از زمان حضورش در شورای شهر تهران به اقدامات اینچنینی شهره است، با طرح این سؤال که برای تحقق مبارزه با فساد عزم سیاستگذار اولویت دارد یا تشکیل سازمانهای مردم نهاد، گفت: حتی زمانی که نهاد سیاستگذار شکل میگیرد، پایدارسازی این تغییرات جز با مطالبه‌گری تشکل‌های مردم نهاد ایجاد نخواهد شد و با تغییر فرد سیاستگذار تغییرات پایدار نمی‌ماند. شفافیت و مبارزه با فساد غیر از مردم ذی نفعی ندارد که آنها هم سازمان یافته نیستند. در حوزه شورای شهر و شهرداری تهران تغییرات خوبی انجام شده و شورا پیشگام شفافیت و مبارزه با فساد بوده است. با این حال دغدغه اصلی من این است که با پایان یافتن این دوره وضعیت به قبل بازگردد.

نجفی: پرداخت یارانه یکی از عوامل فساد است

محمدرضا نجفی نماینده تهران در مجلس، از تغییر جهت فساد از استثنا به عرف صحبت کرد. او از پرداخت یارانه به عنوان یکی از ابزار پدیدآورنده فساد نام برد و ادامه داد: فقدان رقابت اقتصادی هم یکی دیگر از دلایل فساد است چون فضا را برای دست اندازی معدود بنگاه‌ها فراهم میکند. ساختار و فرآیندهای نامناسب در مجلس و دولت هم یکی دیگر از علل عوامل فساد است. ساختار، انتصاب‌ها و فرآیندها هم سبب می‌شود فساد گسترده‌ای داشته باشیم.

پالیزدار: ۱۵ سال تنها با مفسد برخورد کردیم نه فساد

کاظم پالیزدار و لطفالله میثمی از سخنرانان دیگر این برنامه در بخش دوم بودند.

کاظم پالیزدار که عنوان دبیر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی نهاد ریاست جمهوری را برعهده دارد، به نکته جالبی در مورد تداوم پدیده فساد اقتصادی اشاره کرد. او معتقد است که طی ۱۵ سال گذشته تمامی اقدامات در بحث مبارزه با فساد در برخورد با مفسدین متمرکز بوده؛ در حالی که برخورد با مفسد گام آخر مبارزه است. پالیزدار نتیجه این نوع نگاه را تشکیل پرونده‌هایی همچون شهرام جزایری دانست که پس از آن رقمها رفته رفته بزرگ‌تر، مفسدان گستاختر و روشها هم پیچیدهتر شدند. او گفت: نگاه سیاسی به برخورد با مفسدان هم از آفت‌های مبارزه با فساد است. در برخورد با فساد که تبدیل به برخورد با مفسد شد، نگاه سیاسی هم آتش بیار معرکه شده است و بنابراین در این شرایط نمیتوان با فساد مبارزه کرد. او نیز مانند نجفی به فسادزا بودن پرداخت سوبسید اشاره کرد و گفت: کشوری که بیشتر با یارانه و سوبسید روزگار میگذراند، این یارانه خود زمینهساز بروز فساد است. در این بستر، کنترل و شفافیت وجود ندارد. پس از اینکه فردی همه فسادهای خود را انجام داده، تازه توانستهایم او را دستگیر کنیم. حتی در مرحله آخر که میخواهیم با مفسد برخورد کنیم نمیتوانیم سزای مطلوب اعمال مجرم را بدهیم.

میثمی: برخی مؤسسات و نهادها نه حساب پس میدهند و نه مالیات

لطفالله میثمی، فعال سیاسی نیز سخنران دیگر مراسم بود که با یادی از دکتر محمد مصدق که کار خود را با شفافیت و حسابرسی در شرکت نفت انگلیسی آغاز کرد که سرانجام آن نهضت بزرگ صنعت نفت و ملی شدن نفت بود، گفت: برخی مؤسسات و نهادها نه حساب پس می‌دهند و نه مالیات پراخت می‌کنند. این در حالی است که اقتصاددانان معتقدند اگر این نهادها مالیات دهند، کشور برای اداره امور مشکلی نخواهد داشت. در زمان مصدق بازاریها صف میکشیدند و به واسطه اعتمادی که وجود داشت، مالیات خود را پرداخت می‌کردند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۲۴۲۱۹۱۸:۵۸:۰۴ ۱۳۹۸/۵/۶
۸۲ تا ۸۴ مجلس و دیوان محاسباتش خوب عمل کرد به پای دولت ننویسید
ناشناس۱۰۲۴۳۹۳۲۱:۲۱:۲۰ ۱۳۹۸/۵/۶
اسامی و واژه‌ها و تابلوهای زیبا نباید دیگه مردم رو گول بزنه _____________ اینها نوعی دست‌وپا زدن در دریای ویرانی‌ها و فجایع و.. است که با دست خودشان بعمل آورده‌اند فکر کنید اسلاهاتی‌ها با خودشون میخوان مبارزه کنن و ریشه‌ی خودشونو بکنن!!!!!!!!!!!!
ناشناس۱۰۲۴۴۲۲۲۱:۴۵:۰۲ ۱۳۹۸/۵/۶
لطفا اعضا مسئول و سایتشان را اعلام کنید دیده بان شفافیت و عدالت نظر خود را در مورد اعضای مسئول این نهاد اعلام کنند که آیا واقعا فساد ستیز هستند
ناشناس۱۰۲۴۲۳۲۱۹:۰۹:۰۶ ۱۳۹۸/۵/۶
این سازمان مردم نهاد از اصلاحات هستند باید اول خودشان را اصلاح کنند . این ها پیش دستی کرده اند برای ...
KD۱۰۲۴۳۴۶۲۰:۲۹:۳۱ ۱۳۹۸/۵/۶
مبارزه با فساد هم جناحی شد..
ناشناس۱۰۲۴۵۵۰۰۰:۲۴:۱۱ ۱۳۹۸/۵/۷
چه اسم مردم نهاد هم حضرات روی آن می گذارند ! مردم نهاد یعنی باید از خود مردم عادی باشند نه از حضرات
ناشناس۱۰۲۴۲۵۰۱۹:۲۲:۳۵ ۱۳۹۸/۵/۶
به جایی نمیرسه
ناشناس۱۰۲۴۲۶۵۱۹:۲۹:۵۵ ۱۳۹۸/۵/۶
به به چه کسانی شده اند سازمان مردم نهاد مبارزه با فساد واقعا به به
ناشناس۱۰۲۴۲۹۶۱۹:۵۷:۳۰ ۱۳۹۸/۵/۶
این نهاد چگونه عضو میپذیرد
ناشناس۱۰۲۴۴۹۲۲۳:۲۸:۴۷ ۱۳۹۸/۵/۶
اولیش، یعنی دیده بان شفافیت توکلی، چه.. کرد که رفتید سراغ دومی؟؟؟؟ ..
امیر۱۰۲۴۶۰۰۰۱:۲۱:۵۰ ۱۳۹۸/۵/۷
اینها که همه سیاسیون هستند و قبلاً مشاغل دولتی داشتن منم چشمم آب نمی‌خوره خدایا بیخیال
ناشناس۱۰۲۴۶۱۶۰۱:۴۵:۵۶ ۱۳۹۸/۵/۷
اولین شفافیت اعلام دارایی های خودشان و بستگانشان و محل سکونتشان است مردم ایران این .. بازیها را از بر شده اند
ناشناس۱۰۲۴۶۳۲۰۲:۲۵:۱۲ ۱۳۹۸/۵/۷
تا سیستم اصلاح نشود مبارزه با فساد راه به جایی نمی برد. آزادی اقتصادی , آزادی مطبوعات ,آزادی حق بیان , آزادی حق اعتراض و انتخابات آزاد , آزادی حق انتخاب وکیل لازمه مبارزه با فساد هستند که در کشور متاسفانه ..
ناشناس۱۰۲۴۶۸۵۰۶:۳۶:۵۵ ۱۳۹۸/۵/۷
خدا کنه سیاسی نباشه که اونم از این تفکر بعیده وای من دعا میکنم در مبارزه با فساد بخصوص طیف خودشون موفق باشند
ناشناس۱۰۲۴۶۹۱۰۷:۰۱:۲۷ ۱۳۹۸/۵/۷
پس وظیفه این همه دستگاه عریض و طویل قضایی و نظارتی برای چی هست؟
ناشناس۱۰۲۴۷۰۳۰۷:۲۶:۴۸ ۱۳۹۸/۵/۷
از کوزه همان طراوت که در او ست کسی که به بالاترین مقام یک .. می رسد اهل زد و بند است باید دید هدف .. آنها چیست
ناشناس۱۰۲۴۷۲۷۰۷:۴۸:۴۰ ۱۳۹۸/۵/۷
اولین سازمان تشکیل شده و اگر واقعا قصد و نیت اینها واقعا مبارزه با فساد باشد دیگر فرقی با اولین نباید داشته باشد . مگر تعریف فساد بین این سازمان و اولین فرق دارد ؟ این نشان دهنده ایجاد انحراف در تعریف فساد است و این خودش فساد آفرین است . اگر گروه دوم صداقت داشته باشند باید با گروه اول همکاری کنند نه اینکه گروهی بیاید با هدفی مشترک ( مبارزه با فساد ) در تقابل با گروه اول . یعنی یک شعار اما دو سازمان . مثلا ما دو تا وزارت نیرو داشته باشیم . اینها نقشه دارند .
ناشناس۱۰۲۶۰۹۸۲۰:۰۱:۳۳ ۱۳۹۸/۵/۷
هر وقت مثل توکلی فراجناحی عمل کردند، اون وقت آدم باورش میشه

پربحث‌های هفته

 1. عملکرد مجلس دهم ؛ شما چه فکر می‌کنید؟

 2. اسباب تمسخر دینداری نشویم ...

 3. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 4. آیا فلسطینی‌ها زمین‌هایشان را به یهودیان فروختند؟

 5. اردشیر زاهدی: همیشه به ایران افتخار می‌کنم/ نگذارید سلطه آمریکا و انگلیس برگردد/ حکومت پهلوی به مردم آزادی نمی‌داد‌

 6. پرونده مدیران سایپا ؛ محکومیت دو نماینده به حبس و اثبات دوباره یک ناکارآمدی

 7. با زوج خودرویی محکوم به اعدام بیشتر آشنا شوید

 8. چه زمانی سیلی بحران جمعیت را می خوریم؟!

 9. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 10. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 11. جمعیت جوان، کرونا را شکست می‌دهد

 12. محکومیت «محمد عزیزی» و «فریدون احمدی» به حبس/ حکم اعدام برای دو متهم پرونده شرکت سایپا/ استعفای وکلای پرونده طبری/ خبر تازه از پرونده حادثه هواپیمای اوکراینی

 13. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 14. «دپوی ۳۰۰۰۰ خودرو» توسط خودروسازان «احتکار» نیست؟ + تصاویر

 15. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 16. «عادی سازی» در شرایط کرونایی و سه شنبه‌های «جوج» در شمال !

 17. روایت روح الامینی از فاصله معنادار بین رقبای ریاست مجلس/دفاع آقاتهرانی از صادق محصولی/واپسين ماموريت فراكسيون اميد/ ائتلاف لاریجانی با اصلاح طلبان در راه است؟

 18. مروری بر ازدواج‌های سیاسی؛ از احمدی‌نژاد تا روحانی + تصاویر

 19. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 20. نامه توکلی به دادستان تهران درباره کشت و صنعت مغان: حمایت برای جلوگیری از چپاول حقوق ملت را انتظار می‌کشیم/ از انجام تشریفات جدید پیش از نتیجه اعلام جرم دیده‌بان در دادگاه خودداری کنید

 21. قیمت‌های جدید شورای رقابت برای خودروهای داخلی اعلام شد + جدول

 22. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

 23. قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد/پراید ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان+جدول

 24. ادعای برایان هوک: ایران بین مذاکره با ترامپ یا فروپاشی اقتصادی یکی را انتخاب کند/ ایران را مهار کرده‌ایم

 25. با این تناقض ها جواب مردم را چه باید داد؟

پربحث‌های هفته

 1. عملکرد مجلس دهم ؛ شما چه فکر می‌کنید؟

 2. اسباب تمسخر دینداری نشویم ...

 3. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 4. اردشیر زاهدی: همیشه به ایران افتخار می‌کنم/ نگذارید سلطه آمریکا و انگلیس برگردد/ حکومت پهلوی به مردم آزادی نمی‌داد‌

 5. پرونده مدیران سایپا ؛ محکومیت دو نماینده به حبس و اثبات دوباره یک ناکارآمدی

 6. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 7. محکومیت «محمد عزیزی» و «فریدون احمدی» به حبس/ حکم اعدام برای دو متهم پرونده شرکت سایپا/ استعفای وکلای پرونده طبری/ خبر تازه از پرونده حادثه هواپیمای اوکراینی

 8. روایت روح الامینی از فاصله معنادار بین رقبای ریاست مجلس/دفاع آقاتهرانی از صادق محصولی/واپسين ماموريت فراكسيون اميد/ ائتلاف لاریجانی با اصلاح طلبان در راه است؟

 9. مروری بر ازدواج‌های سیاسی؛ از احمدی‌نژاد تا روحانی + تصاویر

 10. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 11. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

 12. با این تناقض ها جواب مردم را چه باید داد؟

 13. پایان ریاست لاریجانی با تقدیر روحانی/جدال توییتری نادران و آشنا/زیباکلام: هیچ‌کس به جهانگیری و هاشمی رای نمی‌دهد

 14. لاریجانی: مجلس دهم مظلوم واقع شد/ تکرار فساد فساد علیه نمایندگان ورژن همان بگم بگم سابق است/ رهبر انقلاب هیچ‌گاه دستوری به مجلس ندادند

 15. گمانه‌زنی درباره دیدار قالیباف با سورنا ستاری/نان وکیل‌الدولگی برخی نمایندگان/ نظر فرشاد مومنی درباره رونق بورس/کاندیدای اجاره‌ای اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ مشخص شد؟

 16. واکنش حسین شریعتمداری به ادعای فلاحت‌پیشه؛ آمریکا که ارزان‌تر حساب کرده بود!

 17. روحانی: فلسطین آزاد خواهد شد/ مردم می‌خواهند دولت و مجلس دست در دست هم دهند/ ارز باید به شرایط تعادل بازگردد

 18. قالیباف: نیازمند الگوی جدیدی برای حکمرانی هستیم/ بخشی از ناکارآمدی‌ها که نارضایتی‌هایی را به دنبال داشته به بحث مدیریتی باز می‌گردد

 19. ادعای دوگانه قالیباف - نیکزاد/رأی آذری‌زبان‌ها سرنوشت‌ساز شد

 20. معروف‌ترین چهره سیاسی که اختتامیه مجلس را ندید+ عکس

 21. نمایندگان مجلس بعد از پایان نمایندگی به کجا می‌روند؟

 22. اسامی نامزدهای ریاست و نواب رئیس مجلس یازدهم مشخص شد

 23. روحانی: در زمینه کرونا از سه مرحله عبور کرده‌ایم/ همه کارمندان از ۱۰ خرداد در ادارات حاضر می‌شوند

 24. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرا رسانه‌های بیگانه قم را عامل شیوع کرونا دانستند/زلزله‌های خفیف گسل مشا پیش زمینه زلزله بزرگی است/آقای روحانی حاضرند فقط یک روز با مترو سفر کنند؟

 25. مجلس دهم مظلوم بود؟

آخرین عناوین