یک پنجم زوجین ایرانی نابارور هستند

گروه سلامت الف،   3980506156

رئیس پژوهشگاه و مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا، گفت: از هر پنج زوج ایرانی که در سنین باروری قرار دارند، یک زوج نابارور است.

به گزارش مهر، محمدرضا صادقی، با اشاره به شیوع ۱۵ تا ۲۰ درصدی ناباروری در کشور، اظهارداشت: آمار شیوع کلی ناباروری در کشور مشابه آمار سازمان جهانی بهداشت است، اما در برخی استان‌ها به دلایلی از جمله افزایش حاشیه‌نشینی و شرایط زیست‌ محیطی، زندگی شهری و افزایش سن ازدواج شیوع ناباروری بیشتر است. در کل می‌توان گفت از هر پنج زوج ایرانی که در سنین باروری قرار دارند، یک زوج نابارور است.

وی در توصیف کیفیت و در دسترس بودن خدمات درمان ناباروری در ایران، گفت: امروزه همه روش‌های درمان ناباروری موجود در جهان با کیفیتی هم‌طراز بهترین مراکز دنیا در ایران ارائه می‌شود، اما شاید بتوان گفت هنوز در زمینه پراکندگی مراکز و توزیع امکانات درمانی در سطح کشور به تناسب و تعادل نرسیده‌ایم. مثلاً در تهران بیش از پنجاه مرکز یا کلینیک درمان ناباروری فعال وجود دارد، اما در برخی از استان‌ها تنها یک کلینیک فعال است.

رئیس پژوهشگاه ابن‌سینا با تأکید بر لزوم مراجعه به‌موقع برای درمان ناباروری توضیح داد: خانم‌ها یک دوره طلایی برای فرزندآوری دارند که تا ۳۵ سالگی است. پس از آن، ذخیره تخمدانی و کیفیت تخمک‌ها کاهش می‌یابد و پس از چهل سالگی این روندِ کاهش، شتاب بیشتری می‌گیرد. البته افزایش سن فقط بر قدرت بارداری خانم‌ها اثر ندارد، بلکه آقایان هم، اگرچه با شدت و شتاب کمتر، با عوارض افزایش سن بر توان باروری مواجه می‌شوند. بنابراین، لازم است زوج‌هایی که قصد بچه‌دار شدن دارند، زودتر برای بارداری اقدام کنند و اگر خانم یا آقا یا خانم یا زوجی به هر دلیل، از جمله بالا رفتن سن ازدواج، ممکن است سن طلایی باروری را از دست دهند، می‌توانند از طریق انجماد اسپرم یا تخمک یا جنین توان باروری خود را برای آینده حفظ و ذخیره کنند.

صادقی، انتخاب یک مرکز درمان مناسب را مهم‌ترین گام در مسیر تشخیص و درمان ناباروری دانست و گفت: اگر زوجی برای بچه‌دار شدن اقدام کنند و پس از یک سال تلاش مداوم نتیجه نگیرند، باید برای تشخیص علت و درمان ناباروری اقدام کنند. اما از آنجا که درمان ناباروری امری پیچیده و چندتخصصی است، باید برای انتخاب مرکز درمان خود، به‌دقت بررسی و تحقیق کنند. حتی اگر این بررسی چند ماه طول بکشد، بهتر از این است که وقت و پول‌شان با درمان‌های پراکنده و بی‌کیفیت، بدون رسیدن به نتیجه، تلف شود.

این جنین‌شناس با اشاره به اینکه مهم‌ترین معیار در انتخاب یک مرکز درمان مناسب آمار موفقیت و رضایت مراجعان قبلی است، افزود: زوج‌های نابارور می‌توانند با پرس‌وجو از اطرافیان و آشنایان، سر زدن به مراکز مختلف و صحبت با مراجعان، ارزیابی نظم و کیفیت خدمات و جست‌وجو در رسانه‌ها و فضای مجازی به اطلاعات مفیدی درباره آن مرکز دست یابند. قطعاً اگر درصد موفقیت مرکز و تعداد کسانی که آنجا نتیجه گرفته‌اند بیشتر باشد، راحت‌تر می‌توانند به آن مرکز اعتماد کنند.

صادقی، در دسترس بودن همه خدمات را نیز به عنوان یکی از معیارهای مهم انتخاب یک مرکز درمان ناباروری برشمرد و توضیح داد: تشخیص و درمان ناباروری امری چندتخصصی و نیازمند انجام اقدامات تشخیصی متعدد است. بنابراین لازم است همه خدمات کلینیکی، پاراکلینیکی، آزمایشگاهی و امکان مشاوره با متخصصان رشته‌های گوناگون در آن مرکز فراهم باشد. طبق استانداردهای جهانی، بیمار نباید مجبور شود برای انجام آزمایش یا سونوگرافی یا عکسبرداری و یا حتی جراحی‌های سرپایی به جاهای دیگر مراجعه کند.

رئیس پژوهشگاه ابن‌سینا در ادامه افزود: ما به همه زوج‌ها توصیه می‌کنیم خدمات تشخیصی و درمانی را حتماً از مراکز درمان ناباروری دریافت کنند، زیرا حوزه درمان ناباروری محدود به یک تخصص نیست. در حلقه اول، تشخیص و درمان هم حضور همکاران متخصص زنان که فلوشیپ ناباروری دارند، لازم است، هم حضور همکاران متخصص اورولوژی که فلوشیپ ناباروری دارند و هم متخصصان جنین‌شناسی. علاوه بر اینها، ممکن است به تخصص‌های دیگر مانندغدد، ژنتیک، ایمونولوژی و...، هم نیاز باشد. همچنین، بهتر است خدمات تشخیصی مثل آزمایش اسپرموگرام یا عکس رنگی رحم را هم در مراکز درمان ناباروری انجام دهند. چون در این مراکز این خدمات طبق استانداردهای روز جهان و با دقت بسیار بالا انجام می‌شود و همه شاخص‌های مرتبط با باروری به‌دقت ارزیابی می‌شوند.

وی، گام بعدی در مسیر درمان ناباروری را اعتماد به مرکز درمان منتخب دانست و توضیح داد: اگر زوجین نابارور پس از بررسی و تحقیق کافی یک مرکز درمان ناباروری را انتخاب کردند، باید به آن مرکز اعتماد کنند. ما همواره می‌گوییم که درمان ناباروری نیازمند صبر و حوصله و تکرار است. اگر زوجی در سیکل اول درمان نتیجه نگرفتند، نباید ناامید شوند و مرکز درمان خود را عوض کنند و دوباره در جای دیگر همه چیز را از نو شروع کنند، بلکه باید اعتماد کنند و درمان را ادامه دهند. البته، برای شکل‌گیری این اعتماد لازم است مراکز درمان ناباروری نیز با دقت و تعهد روند درمان مراجعان را بررسی کنند و در صورت ناموفق بودن درمان، دلایل آن را بررسی کنند و یک روش درمان مناسب‌تر به زوجین پیشنهاد کنند.

برنامه «پایان ناباروری» شنبه‌ها ساعت ۱۹ از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. مذاکره مجدد با آمریکا به‌ چه بهانه و بهایی؟

  2. ۱۰ نکته درباره گفت‌گوی ظریف و اشپیگل 

  3. تجربه‌ای برای آیندگان تا دیگر ماشه‌ای را علیه ما نچکانند!...

  4. رمزگشایی از حمله روحانی به شورای نگهبان!

  5. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

  6. انتقاد حسین شریعتمداری از ظریف؛ وزیر خارجهِ کدام ایران؟!

  7. واکنش ترامپ به سخنان ظریف درباره مذاکره با آمریکا: نه مرسی!

  8. حمله بی‌سابقه روحانی به شورای نگهبان/ توضیحات جدید درباره کاخ مرمر/ باهنر: اصلاح‌طلبان هم طرفدار دارند و هم کاندیدا برای بستن لیست

  9. علت عجیب ردصلاحیت علی مطهری/ جلسه خاتمی و ناطق با روحانی؛ از تکذیب تا تایید/کرباسچی: مردم و تاریخ درباره زندگی بدون تشریفات مرحوم هاشمی قضاوت خواهند کرد

  10. آقای روحانی شما را به خدا یک چیزی برای این نظام باقی بگذارید

  11. احمد توکلی خواستار پاسخگویی مدیرعامل بانک کشاورزی به مردم و مسئولان شد

  12. هواپیما تهران - بندرماهشهر از باند فرودگاه خارج شد + عکس و فیلم

  13. واکنش رسمی سپاه به سخنان حسن عباسی/ دفاع کدخدایی از ردصلاحیت‌ها/ سلیمی‌نمین: اصلاح‌طلبان مظلوم‌نمایی می‌کنند

  14. پاسخ بانک کشاورزی به احمد توکلی

  15. چند نکته درباره جاروجنجال ها پیرامون ردصلاحیت های اخیر

  16. «تبریزیان» کیست و چرا «هاریسون» را آتش زد؟

  17. مقصر ماییم!     

  18. ظریف: مذاکره دوجانبه با ایران خیال باطل ترامپ است

  19. تردید نشریه هیل در انتخاب مجدد ترامپ

  20. زمستان سخت دروغ و روسیاهی دشمنان مردم ایران

  21. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

  22. طالبان مسئولیت سرنگونی هواپیمای آمریکایی را پذیرفت

  23. توصیه ظریف به ترامپ در پاسخ به «نه مرسی!»

  24. بلایی که ویروس کرونا بر سر اقتصاد چین می‌آورد

  25. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

  آخرین عناوین