اصل مقابله به مثل در اسلام

محمد استوار میمندی، گروه تعاملی الف،   3980506025
اصل مقابله به مثل در اسلام

اصل مقابله به مثل در اسلام اصلی مسلم و پذیرفته شده است چه در عرصه فردی که این اصل را به نام قصاص می‌شناسند و چه در عرصه اجتماعی، سیاسی و نظامی که مقابله به مثل یک دستور شمرده شده است.

در عرصه فردی آیه ۴۵ سوره مبارکه مائده گویای این اصل است و با اینکه در مورد بنی اسرائیل نازل شده اما اختصاصی به آنها ندارد و اسلام نیز همین حکم را تشریع نموده است، در این آیه اصل مقابله به مثل چه در جرح و چه در قتل به خوبی نمایان است؛

«وَ كَتَبْنا عَلَيْهِمْ فيها أَنَّ النَّفْسَ بِالنَّفْسِ وَ الْعَيْنَ بِالْعَيْنِ وَ الْأَنْفَ بِالْأَنْفِ وَ الْأُذُنَ بِالْأُذُنِ وَ السِّنَّ بِالسِّنِّ وَ الْجُرُوحَ قِصاصٌ فَمَنْ تَصَدَّقَ بِهِ فَهُوَ كَفَّارَةٌ لَهُ وَ مَنْ لَمْ يَحْكُمْ بِما أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولئِكَ هُمُ الظَّالِمُون».

و در عرصه اجتماعی و سیاسی نیز آیه ۱۹۴ سوره مبارکه بقره بیانگر این اصل است؛

«الشَّهْرُ الْحَرامُ بِالشَّهْرِ الْحَرامِ وَ الْحُرُماتُ قِصاصٌ فَمَنِ اعْتَدى عَلَيْكُمْ فَاعْتَدُوا عَلَيْهِ بِمِثْلِ مَا اعْتَدى عَلَيْكُمْ وَ اتَّقُوا اللَّهَ وَ اعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ مَعَ الْمُتَّقين».

در این آیه خدای متعال می فرماید اگر دشمنان شما حتی در ماه های حرام -که جنگ در آنها حرام است- با شما پیکار کنند می توانید با آنها مقابله کنید سپس می فرماید: «و (به طور كلّى) هر كس به شما تجاوز كرد، همانند آن بر او تعدّى كنيد».

تاریخ ۲۰۰ ساله ایران زخم خورده تجاوزهای دشمنان میهن است، از روسیه تزار آن روز گرفته تا انگلیس خبیث و پس از آن آمریکا از تجاوز به آب و خاک و شهرهای ایران ذره ای دریغ نکردند و در این تجاوزها بزرگانی از این کشور را مستقیم یا غیرمستقیم به شهادت رساندند امیر کبیرها، رئیس‌علی دلواری ها، کوچک خان جنگلی ها، ثقه الاسلام تبریزی ها و صدها نفر دیگر از این بزرگان نمونه‌های این تجاوزها و جنایت‌ها است و بالاتر از همه چپاول ثروت ملت و تحقیر هویت ایرانی اسلامی مردم و عقب نگاه داشتن کشور از دستاوردهای علمی و صنعتی از این مظالم است، اما در این میان دریغ از استفاده از اصل مقابله به مثل که قرآن کریم آن را چراغ راه مسلمانان برای حفظ هویت، عزت و استقلال خود قرار داده است.

آری؛ وقتی حاکمان یک کشور اسلام را نشناسند و غرق در فساد و عیاشی باشند نتیجه ای جز این، عائد ملت نمی‌شود. اما امروز به برکت انقلاب و حاکمیت اسلام دوران تجاوز و بزن و در رو گذشته است و این انقلاب اسلامی است که با استفاده از قانون مقابله به مثل اپیدمی ذلت ملی را تبدیل به عزت پایدار ملی نموده است و در این مقابله به مثل فرقی نمی‌کند که مجنون تحریک شده ای مثل صدام و بن سلمان به این کشور تجاوز کنند و یا ابرقدرت امروز و دیروز یعنی آمریکای مستکبر و انگلیس خبیث دست به این تجاوز بزنند.

ای کاش همه مسئولان این کشور مثل رهبر حکیم و تیزبین، پاسداران شجاع و امت رشید آن رهبر بودند که حاضر نبودند عزت ملی و استقلال کشور را فدای مصلحت اندیشی های دنیاگرایانه و یا مطامع زودگذر و آمال انتخاباتی خودشان کنند.

و البته اگر نگارنده متهم به تندروی، جنگ طلبی و افراطی گری نمی‌شود باز هم ذکر آیه ای دیگر از آیات قرآن خالی از لطف نیست و آن آیات ۷۳ سوره مبارکه توبه و ۹ سوره مبارکه تحریم است که روش مواجهه با دشمنان را به ما می آموزد؛

«يا أَيُّهَا النَّبِيُّ جاهِدِ الْكُفَّارَ وَ الْمُنافِقينَ وَ اغْلُظْ عَلَيْهِمْ وَ مَأْواهُمْ جَهَنَّمُ وَ بِئْسَ الْمَصيرُ».
ترجمه: اى پيامبر! با كافران و منافقان جهاد كن، و بر آنها سخت بگير! جايگاهشان جهنم است و چه بد سرنوشتى دارند!

آری؛ در مقابل دشمن در عین حال که نباید از عنصر تدبیر و سیاست غفلت کرد اما از اصل مقابله به مثل و عنصر شجاعت و توکل بر خدا نیز نباید غافل شد.

پربحث‌های هفته

 1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 2. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 3. قانون، قاتل رومینا!؟

 4. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 5. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 6. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 7. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 8. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 9. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 10. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 11. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 12. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 13. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 14. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 15. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 16. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 17. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 18. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 19. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 20. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 21. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 22. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 23. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 24. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 25. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

آخرین عناوین