150 هزار میلیارد تومان از منابع کشور کم شده است

گروه اقتصادی الف،   3980503183

معاون امور اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه گفت: تقاضا می‌شود اعتبارات هزینه‌ای استان کاهش یابد، زیرا 150 هزار میلیارد تومان از منابع کشور کم شده و فشاری از این طریق به استان‌ها وارد نشده است، بنابراین بایستی هزینه‌های غیر از حقوق به حداقل ممکن برسند و در هزینه‌ها دقت شود تا پایان سال مشکلی ایجاد نشود.

به گزارش ایسنا، سید حمید پورمحمدی سوم مردادماه در جلسه مشترک شورای برنامه‌ریزی و ستاد اقتصاد مقاومتی چهارمحال و بختیاری، ادامه داد: 
میزان درآمد سرانه خانوارهای این استان نسبت به متوسط کشوری 40 درصد عقب است، بنابراین وقتی درآمد کافی نباشد منجر به مهاجرت می‌شود.افرادی که در این منطقه زندگی می‌کنند دچار فقر می‌شوند، همچنین با توجه به این آمارها مهاجرت از روستاها به شهرها افزایش می‌یابد و نمود خود را در نرخ بیکاری نشان می‌دهد.

وی با اشاره به پیش‌بینی صادرات نفت برای سال جاری در مرز یک میلیون و 500 هزار بشکه با توجه به تشدید تحریم‌ها، افزود: از این میزان 300 هزار بشکه نفتی برای بودجه کشور در نظر گرفته شد، به این معنا که از 448 هزار میلیارد تومان بودجه کشور باید 151 هزار میلیارد تومان آن کم می‌شد، ولی با کاهش بودجه کشوری، فشاری به استان‌های کشور وارد نشد.

پورمحمدی گفت: سال گذشته با تمام سختی‌‎ها، پشت سر گذاشته شد، نه تنها قدرت تاب آوری افزایش یافت بلکه دست به اقدام اصلاحات ساختاری بودجه زدیم که این امر در نظام اقتصادی کشور تحول خاصی ایجاد خواهد کرد، کلیات آن در ستاد اقتصاد مقاومتی کشور و جلسه سران قوا مطرح شد.

وی بیان کرد: اساس این کار برای بودجه این است که به گونه‌ای وابستگی به نفت از بین برود و روش جدیدی جایگزین آن شود.

معاون امور اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه گفت: در موقعیتی قرار داریم که با منابع محدود، چهارمحال و بختیاری با سرانه‌های کشور از لحاظ درآمدی فاصله دارد، با توجه به اینکه چهارمحال و بختیاری یک درصد از مساحت کشور، 0.2 درصد از جمعیت را داراست ولی سهم این استان از تولید ناخالص داخلی 0.7 درصد است.

پورمحمدی اظهار کرد: زمانی که سهم استان در زمینه تولید، کاهش یابد بیکاری را در پی دارد و به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌ها، عملا سرمایه‌گذاری انجام نمی‌شود، بنابراین لازم است اقدامات و شتابی صورت گیرد تا به میزان دو برابر، کار و اشتغال در استان بیشتر شود و از این طریق رو به جلو حرکت کند.

وی افزود: حضور ما در استان‌هایی از این دست به دلیل آن است که گره‌ها را باز کنیم تا فشار تحریم‌های بیرونی را بر مردم خنثی و به نوعی آن‌ها را کاهش دهیم.

معاون سازمان برنامه و بودجه در خصوص مسائل استانی، تصریح کرد: با توجه به اینکه هشت هزار هکتار ظرفیت ملی برای انجام آبیاری نوین وجود دارد،لذا لازم است پروژه‎ها را نهایی و صورت جلسه‌ای از آن‌ها تهیه کنید.

وی با تاکید بر عملیاتی کردن باغات دیم در این استان، تصریح کرد: با توجه به اینکه جنگل و خاک استان در حال از بین رفتن است و باران به سیلاب تبدیل شده، لازم است نهالی توسط مردم غرس و حمایت از آن‌ها صورت گیرد.

دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی با اشاره به ضرورت توجه صندوق توسعه ملی از سه طرح پتروشیمی لردگان، فولاد سفید دشت و کارخانه حجاب شهرکرد، بیان کرد: با توجه به ایجاد دو هزار و 200 فرصت شغلی در پتروشیمی لردگان و پیشرفت 95 درصدی آن، اگر در هر شهرستان از این نوع پروژه‌ها راه‌اندازی شود، از تعداد بیکاران کاسته خواهد شد، همچنین لازم است حمایت‌هایی از کارخانه فولاد سفید دشت و حجاب شهرکرد به دلیل وجود مشکلات، صورت گیرد.

وی گفت: در پتروشیمی لردگان ایجاد کارخانه‌های زیردستی بسیار مهم است، بنابراین باید چهار کارخانه زیردستی  تعریف و بانک عامل پشتیبانی لازم را انجام و بخش خصوصی، ایمیدرو و پتروشیمی ورود و مشارکت لازم را داشته باشند.

پورمحمدی با اشاره به انجام مقدمات کار در زمینه تولید لباس با برند هاکوپیان، گفت: 100 میلیارد تومان اعتبار برای تضمین ضمانت این کار انجام شده تا در روستاها افراد بیکار از این موقعیت استفاده کنند و صاحب شغل شوند.

وی در خصوص دشت دیناران، افزود: باید مطالعه دشت دیناران انجام شود زیرا آن‌جا کانون شدید فقر است  همانگونه که در سایر مناطق با محدودیت آبی مواجه هستیم آن‌جا نیز مواجه خواهیم شد، بنابراین در اراضی شبیدار دشت دیناران هر اقدامی لازم است باید انجام شود.

معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه گفت: در سه حوزه گردشگری، جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت اعتبار خوبی از تبصره 18 به این استان اختصاص یافته بنابراین لازم است از ظرفیت تبصره 18 نهایت استفاده برای استان انجام شود.

وی در خصوص انجام اقدامات سپاه در روستاهای دور دست استان، بیان کرد: در روستاهایی که کار کردن سخت است با کمک سپاه می‌توان مشکلات آن مناطق را برطرف کرد.

پورمحمدی در خصوص تامین کود شیمیایی، گفت: تمام شرکت‌های پتروشیمی قرار است کود شیمیایی در اختیار کشاورزان با قیمت یارانه‌دار قرار دهند، همچنین پتروشیمی لردگان نیز آمادگی خود را در این زمینه اعلام کرده است.

وی بیان کرد: در بودجه امسال 117 میلیارد تومان اعتبار برای پروژه راه‌آهن مبارکه- سفید دشت- شهرکرد گذاشته شده تا بخشی از کار انجام و تدابیری اندیشیده شود تا مبارکه را به سفید دشت و شهرکرد را به خوزستان متصل کند، در واقع منتظر مطالعات آن بودیم تا به کمک صندوق توسعه ملی این پروژه به جایی برسد.

پورمحمدی افزود: پروژه‌هایی که نیازمند پول نقد است اگر با اوراق امکان‌پذیر نیست این راه وجود دارد که به اوراق نفتی تبدیل شود تا کار سریع‌تر پیش رود.

وی با اشاره به لزوم احصاء نقاط حادثه‌خیز استان، گفت: یکی از محورهای حادثه‌خیز استان، شهرکرد به شلمزار است که ماهانه منجر به فوت تعدادی از افراد می‌شود، بنابراین باید جدول نقاط حادثه‌خیز تهیه تا مشخص شود برای رفع مشکلات چه زمانی لازم است.

معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه گفت: با توجه به قدمت و اهمیت فرش استان مخصوصا فرش چالشتر، اگر بتوان تحرکی در این زمینه صورت گیرد آمادگی برای کمک وجود دارد.

وی تاکید کرد: وقتی بیان می‌شود چهارمحال و بختیاری قطب گردشگری بوده صرفا یک اسم است و معنای خارجی ندارد، باید به یک پروژه تبدیل شود، به این معنا که از مصوبه خارج شود.

پورمحمدی افزود: مسیر حاشیه زاینده رود در کشور بی نظیر است زیرا تردد بخش مهمی از روستاییان و کشاورزان و استان همجوار از طریق این مسیر صورت می‌گیرد باید اقدام خاصی در آنجا صورت گیرد.

وی تصریح کرد: تقاضا می‌شود اعتبارات هزینه‌ای استان کاهش یابد، زیرا 150 هزار میلیارد تومان از منابع کشور کم شده و فشاری از این طریق به استان‌ها وارد نشده است، بنابراین بایستی هزینه‌های غیر از حقوق به حداقل ممکن برسند و در هزینه‌ها دقت شود تا پایان سال مشکلی ایجاد نشود.

وی بیان کرد: صندوق توسعه ملی تقسیم استانی نداشته و قصد گره باز کردن از مناطق محروم را دارد، همچنین از تبصره 18 می‌توان برای مشارکت عمومی  و خصوصی، اشتغال روستایی و ... استفاده کرد.

وی با اشاره به ضرورت نوسازی مدارس، تصریح کرد: لیستی از مدارس تخریبی استان که نیازمند بازسازی و سیستم گرمایش و تجهیزات دارد تهیه شود تا برنامه‌ ویژه‌ای برای آن‌ها در نظر گرفته شود، کلیپ‌هایی که از چندین سال گذشته پخش می‌شود مطلوب نیست، زیرا آینده کشور به دست دانش‌آموزان سپرده می‌شود.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 2. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 3. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

 4. چرا آمریکایی‌ها تلفات حمله موشکی به پایگاه عین الاسد را اعلام نمی‌کنند؟ + عکس

 5. کدام آقازاده‌ها در زندان هستند؟ + تصاویر

 6. روایت اقتصاددان مشهور آمریکایی از لاف‌زنی‌ها درباره موفقیت اقتصادی ترامپ

 7. رئیسی: مردم از رشوه و روابط ناسالم اداری گله‌مند هستند/ نباید اقتصادمان را شرطی کنیم که دیگران تصمیم بگیرند

 8. امسال کارکنان چقدر عیدی می‌گیرند؟ + جدول

 9. پایان خونین عشق پسر ۲۳ ساله به زن مطلقه

 10. سردار سلیمانی با بالگرد به کدام شهر تحت محاصره رفت و محاصره را شکست؟!

 11. خیز دوباره قیمت، وام جدید مسکن را خنثی کرد

 12. اعتراض مردم مسلح آمریکا به قانون کنترل اسلحه

 13. پشت‌پرده آشوب‌های عراق چیست؟ تلاش گسترده آمریکایی‌ها برای جلوگیری از برگزاری تظاهرات سرنوشت‌ساز چهارم بهمن ماه + نقشه میدانی و عکس

 14. انتشار دومین گزارش مقدماتی بررسی سانحه هواپیمای اوکراینی + جزییات پرواز و جدیدترین یافته‌ها

پربحث‌های هفته

 1. نامه ۲۴ اقتصاددان به رئیس‌جمهور: با این ۱۰راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

 2. محسن تنابنده: پس از «پایتخت ۶» دیگر با تلویزیون کار نخواهم کرد!

 3. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 4. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 5. عذرخواهی خانمی که صحبت‌هایش جنجال به پا کرد

 6. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 7. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 8. پاسخ شهاب حسینی به هجمه‌ها: منتقد اتفاقات تلخ هستم/ در فیلم‌ با بودجه دولتی بازی می‌کنید اما از فجر انصراف می‌دهید؟

 9. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 10. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 11. انتقاد توکلی از اقدام عجیب وزارت نفت برای تاسیس مجتمع اداری عظیم

 12. شهاب حسینی: انصراف از جشنواره فجر دامن‌زدن به افتراق‌هاست/پشت احساسات پاک مردم قایم نشویم

 13. دیدار سردار حاجی زاده با خانواده شهیده فاطمه محمودی

 14. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 15. ماجرای کاخ مرمر که مرحوم هاشمی رفسنجانی در آن مستقر بودند

 16. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 17. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 18. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

 19. از منشور سازمان ملل تا تار سبیل نداشته جان کری!

 20. اوضاع را شیر تو شیر نکنیم!..

 21. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

 22. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

 23. وقتی ترامپ خودش را حرامزاده توصیف می‌کند

 24. استدلال‌های جالب برای نقد سخنان علی مطهری/ ظریف اروپا را به خروج ایران از NPT تهدید کرد/ سکوت رسانه‌ای درباره محرومیت باشگاهها از میزبانی قابل پذیرش نیست

 25. کنفدراسیون فوتبال آسیا از تصمیم ضدایرانی خود عقب‌نشینی کرد + جزئیات

آخرین عناوین