150 هزار میلیارد تومان از منابع کشور کم شده است

گروه اقتصادی الف،   3980503183

معاون امور اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه گفت: تقاضا می‌شود اعتبارات هزینه‌ای استان کاهش یابد، زیرا 150 هزار میلیارد تومان از منابع کشور کم شده و فشاری از این طریق به استان‌ها وارد نشده است، بنابراین بایستی هزینه‌های غیر از حقوق به حداقل ممکن برسند و در هزینه‌ها دقت شود تا پایان سال مشکلی ایجاد نشود.

به گزارش ایسنا، سید حمید پورمحمدی سوم مردادماه در جلسه مشترک شورای برنامه‌ریزی و ستاد اقتصاد مقاومتی چهارمحال و بختیاری، ادامه داد: 
میزان درآمد سرانه خانوارهای این استان نسبت به متوسط کشوری 40 درصد عقب است، بنابراین وقتی درآمد کافی نباشد منجر به مهاجرت می‌شود.افرادی که در این منطقه زندگی می‌کنند دچار فقر می‌شوند، همچنین با توجه به این آمارها مهاجرت از روستاها به شهرها افزایش می‌یابد و نمود خود را در نرخ بیکاری نشان می‌دهد.

وی با اشاره به پیش‌بینی صادرات نفت برای سال جاری در مرز یک میلیون و 500 هزار بشکه با توجه به تشدید تحریم‌ها، افزود: از این میزان 300 هزار بشکه نفتی برای بودجه کشور در نظر گرفته شد، به این معنا که از 448 هزار میلیارد تومان بودجه کشور باید 151 هزار میلیارد تومان آن کم می‌شد، ولی با کاهش بودجه کشوری، فشاری به استان‌های کشور وارد نشد.

پورمحمدی گفت: سال گذشته با تمام سختی‌‎ها، پشت سر گذاشته شد، نه تنها قدرت تاب آوری افزایش یافت بلکه دست به اقدام اصلاحات ساختاری بودجه زدیم که این امر در نظام اقتصادی کشور تحول خاصی ایجاد خواهد کرد، کلیات آن در ستاد اقتصاد مقاومتی کشور و جلسه سران قوا مطرح شد.

وی بیان کرد: اساس این کار برای بودجه این است که به گونه‌ای وابستگی به نفت از بین برود و روش جدیدی جایگزین آن شود.

معاون امور اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه گفت: در موقعیتی قرار داریم که با منابع محدود، چهارمحال و بختیاری با سرانه‌های کشور از لحاظ درآمدی فاصله دارد، با توجه به اینکه چهارمحال و بختیاری یک درصد از مساحت کشور، 0.2 درصد از جمعیت را داراست ولی سهم این استان از تولید ناخالص داخلی 0.7 درصد است.

پورمحمدی اظهار کرد: زمانی که سهم استان در زمینه تولید، کاهش یابد بیکاری را در پی دارد و به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌ها، عملا سرمایه‌گذاری انجام نمی‌شود، بنابراین لازم است اقدامات و شتابی صورت گیرد تا به میزان دو برابر، کار و اشتغال در استان بیشتر شود و از این طریق رو به جلو حرکت کند.

وی افزود: حضور ما در استان‌هایی از این دست به دلیل آن است که گره‌ها را باز کنیم تا فشار تحریم‌های بیرونی را بر مردم خنثی و به نوعی آن‌ها را کاهش دهیم.

معاون سازمان برنامه و بودجه در خصوص مسائل استانی، تصریح کرد: با توجه به اینکه هشت هزار هکتار ظرفیت ملی برای انجام آبیاری نوین وجود دارد،لذا لازم است پروژه‎ها را نهایی و صورت جلسه‌ای از آن‌ها تهیه کنید.

وی با تاکید بر عملیاتی کردن باغات دیم در این استان، تصریح کرد: با توجه به اینکه جنگل و خاک استان در حال از بین رفتن است و باران به سیلاب تبدیل شده، لازم است نهالی توسط مردم غرس و حمایت از آن‌ها صورت گیرد.

دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی با اشاره به ضرورت توجه صندوق توسعه ملی از سه طرح پتروشیمی لردگان، فولاد سفید دشت و کارخانه حجاب شهرکرد، بیان کرد: با توجه به ایجاد دو هزار و 200 فرصت شغلی در پتروشیمی لردگان و پیشرفت 95 درصدی آن، اگر در هر شهرستان از این نوع پروژه‌ها راه‌اندازی شود، از تعداد بیکاران کاسته خواهد شد، همچنین لازم است حمایت‌هایی از کارخانه فولاد سفید دشت و حجاب شهرکرد به دلیل وجود مشکلات، صورت گیرد.

وی گفت: در پتروشیمی لردگان ایجاد کارخانه‌های زیردستی بسیار مهم است، بنابراین باید چهار کارخانه زیردستی  تعریف و بانک عامل پشتیبانی لازم را انجام و بخش خصوصی، ایمیدرو و پتروشیمی ورود و مشارکت لازم را داشته باشند.

پورمحمدی با اشاره به انجام مقدمات کار در زمینه تولید لباس با برند هاکوپیان، گفت: 100 میلیارد تومان اعتبار برای تضمین ضمانت این کار انجام شده تا در روستاها افراد بیکار از این موقعیت استفاده کنند و صاحب شغل شوند.

وی در خصوص دشت دیناران، افزود: باید مطالعه دشت دیناران انجام شود زیرا آن‌جا کانون شدید فقر است  همانگونه که در سایر مناطق با محدودیت آبی مواجه هستیم آن‌جا نیز مواجه خواهیم شد، بنابراین در اراضی شبیدار دشت دیناران هر اقدامی لازم است باید انجام شود.

معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه گفت: در سه حوزه گردشگری، جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت اعتبار خوبی از تبصره 18 به این استان اختصاص یافته بنابراین لازم است از ظرفیت تبصره 18 نهایت استفاده برای استان انجام شود.

وی در خصوص انجام اقدامات سپاه در روستاهای دور دست استان، بیان کرد: در روستاهایی که کار کردن سخت است با کمک سپاه می‌توان مشکلات آن مناطق را برطرف کرد.

پورمحمدی در خصوص تامین کود شیمیایی، گفت: تمام شرکت‌های پتروشیمی قرار است کود شیمیایی در اختیار کشاورزان با قیمت یارانه‌دار قرار دهند، همچنین پتروشیمی لردگان نیز آمادگی خود را در این زمینه اعلام کرده است.

وی بیان کرد: در بودجه امسال 117 میلیارد تومان اعتبار برای پروژه راه‌آهن مبارکه- سفید دشت- شهرکرد گذاشته شده تا بخشی از کار انجام و تدابیری اندیشیده شود تا مبارکه را به سفید دشت و شهرکرد را به خوزستان متصل کند، در واقع منتظر مطالعات آن بودیم تا به کمک صندوق توسعه ملی این پروژه به جایی برسد.

پورمحمدی افزود: پروژه‌هایی که نیازمند پول نقد است اگر با اوراق امکان‌پذیر نیست این راه وجود دارد که به اوراق نفتی تبدیل شود تا کار سریع‌تر پیش رود.

وی با اشاره به لزوم احصاء نقاط حادثه‌خیز استان، گفت: یکی از محورهای حادثه‌خیز استان، شهرکرد به شلمزار است که ماهانه منجر به فوت تعدادی از افراد می‌شود، بنابراین باید جدول نقاط حادثه‌خیز تهیه تا مشخص شود برای رفع مشکلات چه زمانی لازم است.

معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه گفت: با توجه به قدمت و اهمیت فرش استان مخصوصا فرش چالشتر، اگر بتوان تحرکی در این زمینه صورت گیرد آمادگی برای کمک وجود دارد.

وی تاکید کرد: وقتی بیان می‌شود چهارمحال و بختیاری قطب گردشگری بوده صرفا یک اسم است و معنای خارجی ندارد، باید به یک پروژه تبدیل شود، به این معنا که از مصوبه خارج شود.

پورمحمدی افزود: مسیر حاشیه زاینده رود در کشور بی نظیر است زیرا تردد بخش مهمی از روستاییان و کشاورزان و استان همجوار از طریق این مسیر صورت می‌گیرد باید اقدام خاصی در آنجا صورت گیرد.

وی تصریح کرد: تقاضا می‌شود اعتبارات هزینه‌ای استان کاهش یابد، زیرا 150 هزار میلیارد تومان از منابع کشور کم شده و فشاری از این طریق به استان‌ها وارد نشده است، بنابراین بایستی هزینه‌های غیر از حقوق به حداقل ممکن برسند و در هزینه‌ها دقت شود تا پایان سال مشکلی ایجاد نشود.

وی بیان کرد: صندوق توسعه ملی تقسیم استانی نداشته و قصد گره باز کردن از مناطق محروم را دارد، همچنین از تبصره 18 می‌توان برای مشارکت عمومی  و خصوصی، اشتغال روستایی و ... استفاده کرد.

وی با اشاره به ضرورت نوسازی مدارس، تصریح کرد: لیستی از مدارس تخریبی استان که نیازمند بازسازی و سیستم گرمایش و تجهیزات دارد تهیه شود تا برنامه‌ ویژه‌ای برای آن‌ها در نظر گرفته شود، کلیپ‌هایی که از چندین سال گذشته پخش می‌شود مطلوب نیست، زیرا آینده کشور به دست دانش‌آموزان سپرده می‌شود.

یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. خود «بهشتی» پنداری !

 2. اولین واکنش عنابستانی به ماجرای حاشیه‌سازش با سرباز راهور

 3. بیانیه عنابستانی: سرباز با باتوم به شکم من کوبید/ سیلی زدن در کار نبود/ از حیثیت من دفاع شود

 4. گزارش رسانه اسرائیلی درباره نگرانی صهیونیست‌ها از پیشرفت علمی ایران

 5. قبض و بسط های برجامی و خطوط قرمز ایران

 6. تصور "مردم تحمل می‌کنند پس ادامه دهیم" غلط است

 7. چه شد که از بروجردی به عنابستانی رسیدیم؟

 8. سرستون جدید اصلاح‌طلبان تندرو/ واکنش عبدالله گنجی به مهدی نصیری

 9. دفاع ربیعی از آذری‌جهرمی درباره فیلتر نکردن اینستاگرام/ زیباکلام: کارگزاران می‌خواهد به هر قیمتی در قدرت بماند/ مورد عجیب عنابستانی/ توضیحات توکلی درباره ماجرای غسال آیت‌الله مصباح

 10.  احمد توکلی: فریب کسانی را که با بزرگ کردن موضوعی فرعی اصل را در سایه قرار می دهند، نخورید

 11. مادر سربازی که سیلی خورد: به پسرم افتخار می‌کنم

 12. جهانگیری: خودرو با قیمت مناسب در اختیار مصرف کننده قرار بگیرد

 13. روایت نوبلیست معروف اقتصاد از وعده‌های جعلی نئولیبرالیسم آمریکایی

 14. محرز: واکسن کرونای «سوئدی» به‌زودی وارد کشور می‌شود/ افزایش مبتلایان به کرونا

پربحث‌های هفته

 1. ادعای کریمی‌قدوسی: ظریف قبل از شهادت سردار سلیمانی با یک افسر رژیم صهیونیستی دیدار کرد/ بوی گند برجام مردم را آزرده کرده است

 2. تصویری که نماینده مجلس به ظریف نشان داد

 3. ضرب و شتم مأمور نیروی انتظامی توسط نماینده مجلس + فیلم

 4. هیچ نماینده ای «خط ویژه» ندارد

 5. چند نکته درباره سخنان کریمی قدوسی و کارت زرد مجلس به ظریف

 6. چند نکته درباره یک برنامه تلویزیونی

 7. حوزویان خواستار عزل و محاکمه « علیرضا رئیسی» شدند

 8. خود «بهشتی» پنداری !

 9. درگیری لفظی خسرو معتضد و زیباکلام بر سر رضا شاه

 10. وضع تماشایی آمریکا

 11. دژ نفوذ ناپذیر پزشکان متخصص!

 12. اولین واکنش عنابستانی به ماجرای حاشیه‌سازش با سرباز راهور

 13. واکنش تهیه کننده «گاندو» به صحبت‌های ظریف

 14. نماینده مجلس: به مامور پلیس راهور سیلی نزدم

 15. آذری جهرمی به بازپرسی فراخوانده شد/ اعلام جرم دادستان قوه قضائیه علیه وزیر ارتباطات

 16. بیانیه عنابستانی: سرباز با باتوم به شکم من کوبید/ سیلی زدن در کار نبود/ از حیثیت من دفاع شود

 17. لودر تخریب را به قزوین و اردبیل هم بفرستید

 18. گزارش رسانه اسرائیلی درباره نگرانی صهیونیست‌ها از پیشرفت علمی ایران

 19. یارانه ۲۰میلیون نفر ۲برابر می‌شود/ به فاقدین خودرو ۱۵ لیتر بنزین مجانی می‌دهیم

 20. ناجا: محل سکونت خاوری را شناسایی کردیم/ هیچ اراده سیاسی برای استرداد خاوری وجود ندارد

 21. «شتر دیدی، ندیدی» رسانه های غربی

 22. پیام بودجه ایران به دنیا به روایت رئیس‌جمهور/پاسخ ظریف به احتمال مذاکره با آمریکا/ بازجویی از وزیر ارتباطات/ نماینده مجلس: روحانی پاسخگوی خون بیش از ۳۰۰ نفر باشد

 23. تایید برخورد فیزیکی نماینده مجلس با سرباز راهور/ جهانگیری: روزهای خوشی در راه است!/ اخبار غیررسمی از حکم عیسی شریفی/ واکنش واعظی به سخنان حدادعادل/ چه کسانی از عارف حمایت می کنند؟

 24. قبض و بسط های برجامی و خطوط قرمز ایران

 25. تصور "مردم تحمل می‌کنند پس ادامه دهیم" غلط است

پربحث‌های هفته

 1. یارانه ۲۰میلیون نفر ۲برابر می‌شود/ به فاقدین خودرو ۱۵ لیتر بنزین مجانی می‌دهیم

 2. توقیف نفتکش ایرانی توسط اندونزی

 3. چشم‌بندی روحانی جلوی چشم ۸۰ میلیون ایرانی/ این ۸ سال در سوئیس زندگی می‌کردیم نه ایران!

 4. پراید به زیر ۱۰۰ میلیون تومان رسید + جدول آخرین قیمت خودروها

 5. تور شریک ترامپ برای دلار ایرانی‌ها/ حضور ۴۷ چهره هنری-ورزشی ایران در تبلیغات داماک

 6. رییس‌جمهور: ایران از لحاظ منابع گاز در جهان اول است/ دنیا به نفت و گاز ایران نیاز دارد

 7. همتی: اگر ارزپاشی می‌کردیم دلار ۵۰ هزار تومان و تورم ۱۲۰ درصد بود

 8. جدول/ تازه‌ترین قیمت انواع پراید در بازار

 9. یارانه نقدی ۲۶۸ هزار تومان شد + جزئیات

 10. مردم سال آینده چقدر یارانه می‌گیرند؟ + جدول

 11. تورم در کشورهای اروپایی منفی ماند

 12. تناقض حرف مسئولان با واقعیت بازار/ تخم مرغ دانه‌ای ۲ هزار تومان

 13. شورای رقابت: خودرو تا پایان سال گران نمی‌شود

 14. خریداران مسکن غیب شده‌اند

 15. روحانی: فضای بازار سرمایه در فضای فعلی نیازمند آرامش است/ مردم نسبت به افق روشن آینده اقتصاد اطمینان داشته باشند

 16. مدیری که ۳۳ میلیون تومان حقوق بگیرد، چقدر مالیات می‌دهد؟/مالیات حقوق مدیر، ۲ برابر حقوق کارگر!

 17. راغفر: ۴۲۰ هزار میلیارد تومان در ۱۰ سال یارانه نقدی دادیم که فقط مشکل ایجاد کرد

 18. نایب‌رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران بازداشت شد

 19. زنگنه: داغ صفر شدن صادرات نفت بر جگر دشمنان ایران ماند

 20. حقوق کارگران بازنشسته تامین اجتماعی همسان‌سازی می‌شود

 21. جهانگیری: خودرو با قیمت مناسب در اختیار مصرف کننده قرار بگیرد

 22. با ۵ میلیارد کجای تهران می‌توان خانه خرید؟

آخرین عناوین