رئیس دستگاه قضا: هیچ گونه ناسلامتی را در دستگاه قضا بر‌نمی‌تابیم/ کسانی ‌می‌خواهند شرایط اقتصادی کشور را ناسالم کنند

گروه سیاسی الف،   3980503132

رئیس قوه قضائیه گفت: به ‌همکاران در دستگاه قضا تاکید کرده‌ایم که هیچ گونه ناسلامتی را بر‌نمی‌تابیم و رفتارمان در مواجه با آن شدید خواهد بود.

رئیس دستگاه قضا: هیچ گونه ناسلامتی را در دستگاه قضا بر‌نمی‌تابیم/ کسانی ‌می‌خواهند شرایط اقتصادی کشور را ناسالم کنند

به گزارش تسنیم، ‌حجت‌‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی ظهر امروز  در دیدار با دیدار قضات و کارکنان دستگاه قضایی خراسان رضوی اظهار داشت: باید تلاش کنیم ورود پرونده به دادگستری کاهش یابد و آن دست مسائلی که می‌تواند بدون ورود پرونده به دادگستری حل شود حتما باید به راهکارهایی غیر از ورود پرونده به دادگستری فکر کرد.

وی با اشاره به کارهایی که می‌شود  در جهت کاهش جرم و جنایت در جامعه است، گفت: از گسترش معنویت و اخلاق گرفته تا بسیاری از راهکارها و ساز و کارهایی که می‌تواند در جهت کاهش ورودی پرونده به دادگستری موثر باشد باید همه آن‌ها را اقدام کرد، کاهش ورودی پرونده به دستگاه قضا یک راهکار ندارد، چند ضلعی است و باید همه آن به کار بیاید تا منجر به کاهش ورود پرونده به دادگستری شود.

رئیس قوه قضائیه در ادامه خاطرنشان کرد: این 9 درصد کاهشی که در سال جاری نسبت به پرونده‌ها ایجاد شد با یک برنامه‌ریزی جامع و پیگیر باید به یک جریان فراگیر برای کاهش ورودی پرونده به دادگستری تبدیل شود.

رئیسی اضافه کرد: آقایون هم در این مسائل، حتما منتظر دستورالعملی از تهران نباشند، با یک سری ابتکاراتی که در استان‌ها و شهرستان‌ها انجام می‌دهند خیلی از مسائل حل می‌شود، گاهی ابتکاراتی در شهرستان‌ها و استان‌ها انجام می‌شود که بسیار قابل توجه است، لذا ضمن اینکه از نظر سازمانی باید منتظر دستورات از تهران بود اما در ابتکار و خلاقیت باید مدیران و قضات در بخش‌های مختلف کارهایی را انجام دهند.

وی در ادامه تصریح کرد: امروز ابتدای ساعات اداری به یکی از مجموعه‌های قضایی در مشهد سر زدم، البته دوستان به خاطر آمدن به این جلسه نبودند، اما بعضی از همکاران ابتکاراتی داشتند که توصیه کردم به دیگران و سایر استان‌ها منتقل کنید، مشکلاتی هم بود که به آن اشاره می‌کنم.

رئیس قوه قضائیه اضافه کرد: اینکه فقط به آمار بسنده بشود صحیح نیست، ما آمار و عدد را یک شاخص مهم می‌دانیم و نمی‌شود از دستور خارج کرد اما فقط آمارگرایی و آمارزدگی امر نادرست و نا صحیحی است.

رئیسی ادامه داد: گاهی یک پرونده داریم که ساعت‌ها، روزها و هفته‌ها وقت قاضی را به خودش اختصاص می‌دهد، شاید یک پرونده باشد اما صدها پرونده تلقی می‌شود؛ حتما باید به کیفیت در کنار کمیت توجه بشود و بهره‌وری هم بر این اساس مورد توجه قرار بگیرد که این مورد تاکید ما است.

رئیس قوه قضائیه در ادامه خاطرنشان کرد:  اسناد رسمی باید به عنوان یک موضوعی از نظامات اجتماعی در نظر گرفته شود و این نظم در اسناد است، اگر این نظم را در جامعه حاکم نکنیم ، تثبیت مالکیت نخواهد شد، و حقوق افراد ضایع می‌شود.

وی با اشاره به اینکه حتما باید  به دنبال این برویم که اسناد رسمی بشود، گفت:  در مسائل شرعی و قانونی ما نسبت نظامات اجتماعی یک جایگاهی وجود دارد که برای نظم در جامعه، نظم اسناد، اجازه نمی‌دهد افراد به حقوق دیکران تعدی بکنند.

رئیسی در ادامه گفت: از دیگر تاکیدات قوه قضائیه کاهش جمعیت کیفری است که یکی از سیاست‌های مهم این دستگاه می‌باشد؛ قضات باید در جایی که اختیار دارند و حدود قانون اجازه می‌دهد حد المقدور حکم بازداشت صادر نکنند تا به زندان روانه شوند.

رئیس دستگاه قضا خاطرنشان کرد: موضوع مهم دیگر بحث سلامت اداری برای جمیع دستگاه‌ها و ادارات کشور و به ویژه دستگاه قضاست که در دیدار اخیر دست‌اندر‌کاران دستگاه قضا با مقام معظم رهبری این مسئله مورد تاکید ایشان بود و ما هم به دوستان و همکاران در دستگاه تاکید کرده‌ایم که هیچ گونه ناسلامتی را بر نمی‌تابیم و رفتارمان در مواجه با آن شدید خواهد بود همچنین باید تلاش کنیم تا با اقدامات و تصمیمات مان زمینه‌های فساد و ناسلامتی را از بین ببریم.

وی با طرح سئوال این که برای مثال اگر در دستگاه شخصی مفسد شناخته شد آیا اعلان و تنبیه وی برای عموم جامعه موجب تضعیف یا تقویت دستگاه قضا می‌شود؛ تصریح کرد: اعتقاد ما بر این است که فساد در کوتاه‌ترین از سطح آن نباید وجود داشته باشد اما اگر شخصی مفسد در دستگاه را شناسایی کردیم و آن را اعلام کردیم قطعا موجب تقویت دستگاه قضا خواهد شد چرا که معتقدیم مردم این رفتار و شفافیت را دوست دارند و باید نگاه مردم و نخبگان را به عملکرد قوه قضائیه را در برهه‌های مختلف بررسی کرد.

رئیسی اضافه کرد: برای مثال در پرونده شرکت پدیده مردم پرسش‌های بسیاری دارند و من خود شاهدم که هر جا مردم مرا می‌دیدند در این باره سئوال می‌پرسیدند در اینجا لازم می‌دانم از زحمات قاضی و همکاران محترم درباره این پرونده و حکم 500 صفحه‌ای آن که یکی از احکام بی‌نظیر دستگاه قضایی است تشکر کنم اما باید توجه داشت باید به اذهان و افکار عمومی پاسخ داد و در این امر باید صدا و سیما، رسانه ملی، دیگر رسانه‌ها دخیل شوند تا ابعاد این قضیه و سایر پرونده‌ها برای مردم تبیین شود.

رئیس دستگاه قضا در ادامه تصریح کرد: تعدادی از همکاران درخواستی مبنی بر تعطیلی پنجشنبه‌های شعب در استان خراسان رضوی را داشتند که باید بگویم باید بر اساس اقتضائات شرایط کاری فعالیت کرد پس در نتیجه با این حجم از پرونده و لزوم رسیدگی به آن‌ها این درخواست فعلا مورد رضایت ما نیست و باید هر چه می‌توانیم کار کنیم همچنین یکی از عزیزان درباره دستیار قضایی سئوال فرمودند که باید بگویم که در حال پیگیری پیشنهاد دستیار قضایی هستیم.

وی در ارتباط با سوالی نسبت به شورای حل اختلاف افزود: حل اختلاف امری است که ریشه در باورهای دینی و ملی ما دارد و بنا ما نیز تقویت شوراهای حل اختلاف است در ابتدا قرار بود شوراهای حل اختلاف افتخاری باشد اما با سپردن بخشی از کار دستگاه قضا به این شورا ها به وضعیت دیگری تبدیل شد که ما در حال حل این مسئله هستیم و جای نگرانی نیست.

رئیسی در ادامه اظهار داشت: در سال رونق تولید و حمایت از کالای ایرانی هستیم، به عقیده من باید هر دستگاهی به مقتضای مسئولیتش نسبت به اجرای این شعار اهتمام ورزد دستگاه قضا نیز به مقتضای مسئولیتش سعی بر اجرایی کردن و حمایت از شعار سال دارد و یکی از مسئولیت‌های ما برخورد با مفسدان اقتصادی و کسانی که می‌خواهند شرایط اقتصادی کشور را ناسالم کنند است به همین جهت در سازمان بازرسی کل کشور دفتر امنیت سرمایه گذاری را نیز بر قرار شده است.

رئیس دستگاه قضا ادامه داد: خصوصی سازی امری است که باید صورت پذیرد و در برنامه های توسعه نیز به آن تاکید شده ‌اما شاهدیم این روند کند و دولت‌ها نقش تصدی‌گری ایفا می‌کنند؛ دولت نباید نقش تصدی‌گری بر عهده داشته باشد فلذا باید از تصدی‌گری دولت بکاهیم و خصوصی‌سازی واقعی را انجام دهیم؛ نحوه خصوصی‌سازی نباید به گونه‌ای باشد که حرف و حدیث و شبهه‌ای در آن وجود داشته باشد.

وی اضافه کرد: مردم گله مندند و حق هم دارند اما وظیفه ما این است که کارهایی که حداقل به عهده و وظیفه ما است را به خوبی و دقت و صحیح انجام دهیم و این در پی اقدام عملی، میدانی، سعی و تلاش صورت می پذیرد ؛امید مردم به اجرا و پیگیری عدالت در دستگاه قضا باید به گونه‌ای باشد که موجب اعتماد مردم به ما شود نه دوری از ما فلذا سعی کنید با رفتار و کارهایی در راستای عدالت موجب رضایت مردم و خداوند متعال شوید.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

 2. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

 3. یک پیشنهاد به وزارت بهداشت درباره آمار فوتی‌های کرونا 

 4. عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

 5. اختصاص ۶۰ لیتر بنزین نوروزی به خودروها در کمیسیون تلفیق

 6. همتی: تلاش بانک مرکزی "تأمین ثبات و آرامش بازارهای پول و ارز" است

 7. روحانی: کرونا نباید به سلاح دشمنان برای به تعطیلی کشاندن کار و تولید تبدیل شود/ آمریکا به فکر هزاران کشته آنفلوآنزا در کشور خودشان باشد/ هیچ تصمیمی برای قرنطینه مطرح نیست

 8. بیانیه دولت و ادامه ماجرای FATF/ امیدواری کرباسچی به نمایندگان جوان مجلس یازدهم/ برنامه اصولگرایان برای تعامل با دولت در مجلس آینده چیست؟

 9. ترکیه در سوریه چه می خواهد؟

 10. تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به ۱۳۹ نفر افزایش یافت/ شمار فوت‌شدگان به ۱۹ نفر رسید

 11. ربیعی: علائم کرونا ندارم؛ برای احتیاط تست دادم

 12. ضدعفونی شهر ووهان چین با امکانات ویژه

 13. کمبود امکانات برای مقابله با کرونا در امریکا 

 14. نشریه محافظه کاران آمریکایی: دروغ گویی بولتون ایران وآمریکا را در آستانه جنگ قرار داد

 15. نامه میرسلیم به نمایندگان مجلس: بی‌برنامگی و زدوبند در مجلس یازدهم جایی نخواهد داشت

 16. بیانیه دولت درباره تصمیم FATF در مورد ایران

 17. ما و کسانی که به مجلس می‌فرستیم...

پربحث‌های هفته

 1. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

 2. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

 3. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

 4. چرا می‌گویند ویروس کرونا سلاح بیولوژیک آمریکا است؟!

 5. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

 6. عصبانیت فتاح از سوال مجری تلویزیون درباره آزادراه تهران-شمال

 7. لطفا از پرسش‌های مردم عصبانی نشوید...

 8. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

 9. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

 10. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

 11. سید محمد خاتمی در انتخابات شرکت کرد

 12. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

 13. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 14. آخرین اخبار از کرونا/گزینه‌های ریاست مجلس یازدهم/ تحلیل فیاض از تفاوت مجلس لاریجانی با قالیباف/ توکلی: نمایندگان هدف دام شبکه‌های سازمان یافته فساد و تباهی‌اند

 15. احمد توکلی خطاب به نمایندگان منتخب: با پیوستن به پویش مجلس ضدفساد و شفاف از بروز فسادهای احتمالی جلوگیری کنید

 16. یک پیشنهاد به وزارت بهداشت درباره آمار فوتی‌های کرونا 

 17. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

 18. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

 19. عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

 20. کمترین میزان مشارکت در انتخابات مجلس مربوط به کدام دولت‌هاست؟

 21. حریرچی (معاون وزیر بهداشت) کرونا گرفت

 22. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

 23. علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات/ منشا کرونا در ایران مشخص شد/ از اصولگرایان در مجلس چه انتظاری می‌رود؟

 24. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

 25. اختصاص ۶۰ لیتر بنزین نوروزی به خودروها در کمیسیون تلفیق

پربحث‌های هفته

 1. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

 2. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

 3. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

 4. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

 5. لطفا از پرسش‌های مردم عصبانی نشوید...

 6. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

 7. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

 8. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

 9. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 10. آخرین اخبار از کرونا/گزینه‌های ریاست مجلس یازدهم/ تحلیل فیاض از تفاوت مجلس لاریجانی با قالیباف/ توکلی: نمایندگان هدف دام شبکه‌های سازمان یافته فساد و تباهی‌اند

 11. احمد توکلی خطاب به نمایندگان منتخب: با پیوستن به پویش مجلس ضدفساد و شفاف از بروز فسادهای احتمالی جلوگیری کنید

 12. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

 13. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

 14. کمترین میزان مشارکت در انتخابات مجلس مربوط به کدام دولت‌هاست؟

 15. علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات/ منشا کرونا در ایران مشخص شد/ از اصولگرایان در مجلس چه انتظاری می‌رود؟

 16. حسین شریعتمداری: با تفنگ خالی FATF تهدید نکنید

 17. ادعای جنجالی امیرآبادی درباره کرونا/ نقش قالیباف در آینده جریان اصولگرا/ زیباکلام: زمام مجلس یازدهم در اختیار طرفداران احمدی‌نژاد است

 18. انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در سراسر کشور/موسوی در پاسخ به الف: پس از پایان انتخابات و آغاز شمارش، میزان مشارکت به تدریج اعلام میشود/در حال بروز رسانی+ تصاویر و حاشیه ها

 19. روحانی: کرونا نباید به سلاح دشمنان برای به تعطیلی کشاندن کار و تولید تبدیل شود/ آمریکا به فکر هزاران کشته آنفلوآنزا در کشور خودشان باشد/ هیچ تصمیمی برای قرنطینه مطرح نیست

 20. کوتاهی وزارت کشور در اعلام نام انصرافی‌ها

 21. بیانیه دولت و ادامه ماجرای FATF/ امیدواری کرباسچی به نمایندگان جوان مجلس یازدهم/ برنامه اصولگرایان برای تعامل با دولت در مجلس آینده چیست؟

 22. اعلام نتایج انتخابات در برخی حوزه‌ها / شهرهای بزرگ روز یکشنبه

 23. جهانگیری: اگر اقتصاد بزرگتر شود مردم احساس رفاه بیشتر خواهند داشت/ باید اقتصاد کشور از منابع نفتی منفک شود

 24. تشکر عمیق از ملت ایران در پی امتحان بزرگ و مطلوب انتخابات

 25. حداد عادل: امیدواریم مجلس آینده با خدمت صادقانه از مشکلات مردم بکاهد

آخرین عناوین