انگلیس پساجانسون

حسین کنعانی مقدم،   3980503024 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
انگلیس پساجانسون

با کناره‌گیری «ترزا می»، از سمت نخست‌وزیری انگلیس به دلیل عدم اقبال مجلس عوام این کشور به توافقنامه وی با اروپا برای استقلال از قاره سبز، بخت با «بوریس جانسون» یار شد و توانست در انتخاب درون‌حزبی، با کسب 66 درصد از آرای 159 هزار عضو حزب محافظه‌کار، راهی خیابان داونینگ استریت شود. جانسون ازجمله شخصیت‌های جنجالی انگلیس است که ورود وی به رأس هرم حزب محافظه‌کار و نخست‌وزیری این کشور، با نگرانی‌ها و مخالفت‌های بسیاری در سطح مردم و هم‌پیمانان اروپایی لندن همراه شده است.

او یکی از حامیان سرسخت اجرای برگزیت به هر قیمتی است و وعده کرده است که در 31 اکتبر سال جاری (9 آبان 98)، انگلیس را از اتحادیه اروپا خارج خواهد کرد حتی اگر بهای آن، انحلال پارلمان این کشور باشد! جانسون بر همین اساس در نظر دارد که به تعبیر خودش، برای فهماندن میزان جدیت لندن به شرکا و دوستان این کشور برای عبور از شکست‌ها و نگرانی‌های ناشی از اجرای برگزیت، بدون توافق با اروپا از جمع کشورهای قاره سبز خارج شود. خیز نخست‌وزیر جدید انگلیس برای ترک اتحادیه اروپا در حالی است که بسیاری از مردم این کشور با تصمیم وی مخالفت کرده و خواستار برگزاری رفراندوم دوم برای اجرای برگزیت شده‌اند اما گوش جانسون به این مطالبات بدهکار نیست و مصمم است که به حضور انگلیس در اتحادیه اروپا پایان دهد.

چنانچه انگلیس بدون جلب موافقت اروپا، اجرای برگزیت را کلید بزند، لطمات اقتصادی ازجمله افزایش بیکاری، کاهش اشتغال، بالا رفتن قیمت‌ها و افت خدمات درمانی عمومی را به دنبال خواهد داشت؛ اتفاقی که برای نخست‌وزیر جدید انگلیس از کمترین ارزشی برخوردار نیست، چراکه به گفته «جرمی کوربین»، رهبر حزب کارگر، او به دنبال جلب حمایت بانکداران و سرمایه‌داران است و فشار به اقشار متوسط و کم‌درآمد این کشور برای جانسون محلی از اعراب ندارد. بر این مبناست که «فیلیپ هاموند»، وزیر دارایی و «دیوید گوک»، وزیر دادگستری گفته‌اند که نمی‌توانند با جانسون کار کنند و انصراف آن‌ها از همکاری با وی قطعی است، ضمن اینکه باید در روزهای آینده، شاهد پس‌لرزه‌های سیاسی بیشتری نیز باشیم.

اتحادیه اروپا هم نسبت به سیاست‌های جانسون ابراز نگرانی کرده است. انگلیس در خلال عضویت در این اتحادیه، به بروکسل (پایتخت اتحادیه اروپا) بدهکار است و باید 39 میلیارد یورو برای اجرای برگزیت بپردازد ولی جانسون مدعی است تا زمانی که اتحادیه اروپا شرایط بهتری را به لندن برای خروج ارائه نکند، این مبلغ را نمی‌پردازد. اتحادیه اروپا هم تهدید کرده که اگر انگلیس بدهی‌های خود به اروپا را پرداخت نکند باید منتظر عواقب آن باشد. بر اساس اسناد محرمانه دولت انگلیس که در اختیار روزنامه «فایننشال تایمز» قرار دارد، زمانی بین دو تا هشت ماه لازم است که این کشور برای وضعیت دوره پسابرگزیت ازجمله رفع مشکلات و تنگناها، تطبیق شرکت‌های انگلیسی با مرزهای جدید و تعیین تکلیف شهروندان انگلیسی که در خارج از مرزهای این کشور زندگی می‌کنند، خود را وفق دهد.

در عرصه سیاست خارجی نیز جانسون به دلیل برخورداری از حمایت کامل ترامپ، با مشکل مشروعیت مواجه است. نخست‌وزیر انگلیس برای جلب نظر مستأجر کاخ سفید، از سفیر سابق انگلیس در واشنگتن که اظهارات او علیه ترامپ، جنجالی شده بود، حمایت نکرد و موجب شد که نمایندگان پارلمان وی را به دلیل خالی کردن پشت «کیم داروک»، سرزنش کنند. نکته اینجاست که انتقاد آشکار جانسون از ترامپ در خلال تبلیغات انتخاباتی رئیس‌جمهور آمریکا در سال 2016 با مواضع فعلی‌اش، ثابت می‌کند که وی فردی موج‌سوار است و از ثبات نظر برخوردار نیست.

وی در آن برهه گفته بود که ترامپ به علت «ناآگاهی احمقانه‌ای که از خود نشان می‌دهد» برای ریاست جمهوری آمریکا مناسب نیست ولی به تعبیر روزنامه «واشنگتن‌پست»، موفق شده با ترکیبی از «چاپلوسی» و «جذابیت»‌، رابطه‌ای نزدیک با ترامپ برقرار کند! رئیس‌جمهور آمریکا در تمجید از جانسون دو روز پیش (سه‌شنبه) گفته بود که وی، «ترامپ انگلیس»‌ است و او را فردی باهوش، سرسخت و خوب خطاب کرده بود. گفتنی است، یکی از دلایلی که باعث شده جانسون برای خروج از اتحادیه اروپا مصمم باشد، دل‌خوش بودن به وعده ترامپ برای انعقاد توافق تجارت آزاد میان واشنگتن و لندن است؛ بر این اساس می‌توان گفت که سیاست خارجی ترامپ و جانسون دارای مشترکات قابل‌توجهی است.

از منظر منطقه‌ای، همان‌قدر که ترامپ برای غرب آسیا دردسرساز بوده و باعث افزایش تنش در منطقه شده، جانسون نیز به‌احتمال‌زیاد همین مسیر را طی خواهد کرد؛ همچنان که چهره‌های سیاسی برجسته انگلیس و مقامات نظامی این کشور نسبت به رویارویی لندن با یک بحران بزرگ بین‌المللی در غرب آسیا طی روزهای آغازین نخست‌وزیری جانسون هشدار داده‌اند. او همچنین از طرفداران پر و پا قرص رژیم جعلی صهیونیستی است، خود را «عاشق اسرائیل» خوانده و وعده داده است که حتماً به سرزمین‌های اشغالی سفر خواهد کرد.

از طرفی، به گفته «ماتیو آفورد» از نمایندگان حزب محافظه‌کار، نخست‌وزیر تازه وارد انگلیسی‌ها در متابعت از ترامپ، از توافق هسته‌ای با ایران خارج خواهد شد و تحریم‌ها را مجدداً اعمال خواهد کرد. به گفته یک مقام انگلیسی که در گفتگو با واشنگتن‌پست خواسته نامش فاش نشود، «این احتمال وجود دارد که جانسون تلاش کند از طریق در پیش گرفتن موضعی سخت‌گیرانه‌تر در برابر ایران به دنبال جلب نظر ترامپ باشد. جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ از انگلیس خواسته است رویکردی تهاجمی‌تر علیه ایران در پیش بگیرد.»

این در حالی است که انگلیس در هفته جاری از تحریم‌های جدید دیپلماتیک و اقتصادی علیه جمهوری اسلامی شامل بلوکه کردن اموال کشورمان و درخواست از سازمان ملل و اتحادیه اروپا برای بازگرداندن تحریم‌های تعلیق شده خبر داد که با توجه به نزدیکی و ائتلاف میان واشنگتن و لندن، به نظر می‌رسد که خروج انگلیس از برجام بسیار محتمل باشد؛ هرچند که به عقیده کارشناسان حقوق بین‌الملل، اعمال هر نوع تحریمی از سوی این کشور، به‌منزله خروج لندن از توافق هسته‌ای تلقی خواهد شد.

با توجه به مواردی که ذکر آن‌ها گذشت، به قدرت رسیدن جانسون به‌طور حتم، ریل تحولات جهان و منطقه را با تنش‌های بیشتری روبه‌رو می‌کند. او اصرار دارد که خود را متحد نزدیک و صمیمی آمریکا نشان دهد، حال‌آنکه مروری بر سیاست خارجی کشورهای متحد ترامپ در منطقه و جهان، حاکی از این واقعیت است که ورود شرکای رئیس‌جمهور آمریکا به تحولات و معادلات بین‌المللی، گرهی بر مشکلات جهانی افزوده و ساقدوشی ترامپ – جانسون نیز از این قاعده مستثنی نیست.     

منبع: روزنامه حمایت

دیدگاه کاربران

مسعود۱۰۱۹۲۱۸۱۱:۴۵:۳۹ ۱۳۹۸/۵/۳
بوریس جانسون فرقی با اسلاف خود ندارد .ولی اسلاف او هم برجام را قبول داشتند و با تحریم ایران موافق نبودند.

پربحث‌های دیروز

 1. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 2. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 3. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 4. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 5. حكايت ناقلان خاموش؛ هزینه تست کرونا با جیب مردم نمی‌خواند

 6. نماینده مجلس: دولت از عمل به قانون اساسی تخطی کرده است/" آخوندی" باید بازخواست شود

 7. نوبخت: ما ارز خودمان را فروختیم، اگر بانک مرکزی نگه داشته عرضه کند / افزایش قیمت ها را به فروش ارز صندوق ربط ندهید

 8. پیشنهاد معنادار حسام الدین آشنا به مردم: برای هر تصمیم اقتصادی یک هفته صبر کنید

 9. گمانه زنی‌ها از "گشایش اقتصادی" رئیس جمهور/ پای عرضه اوراق سلف نفتی در میان است؟

 10. تل آویو و انفجار بیروت؛ دلیل خشم اسرائیلی‌ها از اظهارات ترامپ چیست؟

 11. نخستین تظاهرات ضددولتی پس از انفجار بیروت/ معترضان و نیروهای امنیتی زخمی شدند

 12. وزارت دفاع روسیه: به هرگونه حمله موشکی، پاسخ اتمی خواهیم داد

 13. ماه‌چهره خلیلی درگذشت

 14. افزایش آمار کشته‌های انفجار بیروت به ۱۴۵ تن/ ماکرون: کمک‌ها به دست‌های فاسد نخواهد رسید

 15. زیباترین عکس جهان

 16. نظرات برگزیده مخاطبین الف: تهیه مسکن وظیفه نماینده است و تا این کار نشود درکی از زجر مردم ندارد/ وقتی از مردم مالیات می گیرید آنها تعیین می‌کنند صرف چه می‌شود/ کرونا را نباید سیاسی کرد

 17. جدیدترین خبر از تبدیل ریال به تومان/ ۲.۵ میلیارد دلار ارز برگشت

پربحث‌های هفته

 1. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 2. ماجرای یک قاضی که علیه خودش حکم صادر کرد

 3. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 4. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 5. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 6. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 7. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 8. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 9. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 10. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 11. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 12. پاساژگردها معترض برگزاری محرم

 13. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 14. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 15. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 16. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 17. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 18. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 19. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 20. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 21. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 22. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 23. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 24. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 25. واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 2. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 3. آبروریزی جدید پسر ترامپ

 4. دستور پادشاه عربستان برای کمک فوری به لبنان

 5. کارشناسان زنگ خطر رآکتورهای هسته‌ای امارات را به صدا درآوردند...

 6. هوک: به انجام توافقی جدید با ایران تمایل داریم

 7. جزئیات انفجار عظیم بیروت، موارد مشابه در جهان و واقعیت‌سنجی گازهای سمی

 8. ظریف: اشتباهات محاسباتی ابرقدرتها تبعات فاجعه‌بار بدنبال داشته است

 9. کشوری که به اندازه تاریخش سابقه سوت زنی دارد

 10. یک رسانه کره جنوبی: تهران و سئول کارگروه تجارت کالاهای پزشکی تشکیل می‌دهند

 11. شرایط مصیبت بار نتانیاهو در سایه فساد کابینه و اعتراضات شهرک‌نشینان

 12. کرونا فقط یک بیماری نیست، نوعی «بحران» است/ وزارت بهداشت نمی تواند به تنهایی فرمانده ستاد ملی کرونا باشد/ کسانی که ماسک نمی زنند باید جریمه شوند

 13. آمریکا: نباید بگذاریم ایران ثروتمند شود

 14. چه کسانی از انفجار بیروت سود می‌برند؟

 15. افشای کمک چین به عربستان در ساخت یک سایت اتمی محرمانه

 16. دو فرضیه درباره انفجار بیروت

 17. تل آویو و انفجار بیروت؛ دلیل خشم اسرائیلی‌ها از اظهارات ترامپ چیست؟

 18. پمپئو: هفته آینده پیش نویس قطعنامه تحریم تسلیحاتی ایران را به شورای امنیت می‌بریم

 19. یک شرکت عراقی به دست داشتن در ترور شهید سلیمانی متهم شد

 20. ایران دستیار سابق جان بولتون را تحریم کرد

 21. نخستین تظاهرات ضددولتی پس از انفجار بیروت/ معترضان و نیروهای امنیتی زخمی شدند

 22. امارات و پروژه‌های اتمی و فضایی با اصالت آمریکایی

 23. بخش‌های مهم گزارش سازمان ملل درباره ترور سردار سلیمانی

 24. کرونا کمر ایرباس را شکست

 25. وزارت دفاع روسیه: به هرگونه حمله موشکی، پاسخ اتمی خواهیم داد

آخرین عناوین