ژنرال دانفورد: طرح انگلیس در خلیج فارس مکمل اقدام‌های آمریکاست

گروه جهان الف،   3980502182

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا اظهار داشت که ایده تشکیل ائتلاف دریایی از سوی انگلیس، مکمل طرح ایالات متحده در خلیج فارس است.

به گزارش فارس، یک ژنرال ارشد آمریکایی چهارشنبه گفت که ایالات متحده معتقد است طرح پیشنهادی برخی کشورهای اروپایی در ایجاد ائتلاف دریایی در خلیج فارس مکمل تلاش‌های حال حاضر این کشور  است.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، ژنرال «جوزف دانفورد»، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا چهارشنبه شب به وقت تهران در افغانستان و در جمع خبرنگاران  در واکنش به درخواست انگلیس برای تشکیل ائتلاف دریایی گفت، بررسی‌های او در حال حاضر نشان می‌دهد که این تلاش مستقل و جدا از آمریکا نیست.

دانفورد در این زمینه گفت: «من به آن به عنوان کمک مکمل از سوی اروپا برای تامین امنیت دریایی می‌نگرم، اگرچه با اقدام‌های آمریکا هماهنگ نیست.»

بر اساس این گزارش، انگلیس ایده پیشنهادی خود در تشکیل ائتلاف دریایی را به تازگی به دیپلمات‌های ارشد اروپایی در «بروکسل» ارائه داده است. این دیپلمات‌ها نیز اظهار داشتند که اتحادیه اروپا، ناتو یا آمریکا به طور مستقیم در این ماموریت دخالتی نخواهند داشت.

به نوشته رویترز، دانفورد در ادامه از جلسه ویژه پنجشنبه نمایندگان نظامی آمریکا با برخی کشورهای متحد این کشور از جمله انگلیس در ستاد تروریست‌های سنتکام در آمریکا خبر داد. به گفته دو مقام مطلع انگلیسی، این نشست بخشی از اقدام آمریکا در ایجاد ائتلاف دریایی برای همراهی نفتکش‌ها در تنگه هرمز و دیگر مسیرهای دریایی مهم در خاورمیانه و همچنین افزایش نظارت است.

به گزارش این منبع خبری، ژنرال دانفورد در زمینه ائتلاف دریایی آمریکا  نیز مدعی شد که این اقدام به ساز و کار اعمال فشار بر ایران ارتباطی ندارد، بلکه تمرکز آن تنها بر آزادی کشتیرانی است.

دانفورد گفت که طرح ایالات متحده به کشورهایی که قصد همراهی کشتی‌های خود را دارند این امکان را می‌دهد از اطلاعات و آگاهی موقعیتی که روزانه داریم، نفع ببرند.

وی در خاتمه از تبادل اطلاعاتی آمریکا با انگلیس در 10 روز گذشته و در خلیج فارس خبر داد.

عناوین مرتبط

آخرین عناوین