طلایی: استراتژی عارف برای جداکردن معتدلین شکست خواهد خورد

گروه سیاسی الف،   3980502022

در چهارچوب این استراتژی جریان آقای عارف تنها قصد دارد تا فضای اجتماعی را به سمتی هدایت کند که منافع سیاسی اصلاح طلبان با تداوم حضورشان در نهادهای انتخابی ادامه یابد.

به گزارش نامه نیوز،  مرتضی طلایی می گوید: مجموعه جریان هایی که تا دیروز همه در کنار هم بوده اند حال اعم از اعتدالیونی مثل آقای روحانی و اصلاح طلبان مجلس و در راس ایشان آقای عارف طی شش سال گذشته هم دولت را در دست داشته اند و هم اکنون چهار سال است که مجلس را در اختیار خویش دارند، ولی امروز دیگر زمان پایان این تعامل فرارسیده است.

عضو سابق شورای شهر تهران در گفتگویی ضمن اشاره به اظهارات اخیر محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در ارتباط با ضرورت جدا کردن راه اصلاح طلبان و جریان های اعتدالی و اصولگرایان میانه رو در انتخابات های آینده، با انتقاد از آنچه سیاست یک بام و دو هوای اصلاح طلبان و آقای عارف خواند، گفت: مجموعه جریان هایی که همه در کنار هم بوده اند حال اعم از اعتدالیونی مثل آقای روحانی و اصلاح طلبان مجلس و در راس ایشان آقای عارف طی شش سال گذشته هم دولت را در دست داشته اند و هم اکنون چهار سال است که مجلس را در اختیار خویش دارند، ولی دیگر زمان پایان این تعامل فرارسیده و به طور طبیعی جریان اعتدالیون -که قدرت بیشتری در مجلس و دولت دارند- انگیزه و تمایل زیادی برای حفظ خود در شرایط فعلی ندارند. 

این فعال سیاسی اصولگرا در ادامه با تاکید بر اینکه «آقای عارف در اظهارات روزهای اخیر خود قصد دارد در کنار جدا کردن حساب خود از جریاناتی که تا دیروز با آنها هم پیمان بوده، کاسه و کوزه های عملکرد دولت و مجلس را بر سر شورای نگهبان و نهادهای ارزشی بشکند» افزود: در چهارچوب این استراتژی جریان آقای عارف تنها قصد دارد تا فضای اجتماعی را به سمتی هدایت کند که منافع سیاسی اصلاح طلبان با تداوم حضورشان در نهادهای انتخابی ادامه یابد.

طلایی همچنین جریان اصولگرایی معتدل را در کنار نهادهای منصوب شده از سوی رهبری، سیبل حمله اصلاح طلبان و آقای عارف برای فرافکنی در آینده خواند و تصریح کرد: برای پیشبرد این راهبرد، اصلاح طلبان ناگریز هستند که برای ساخت ویترین جدید هم که شده، با مانیفستی جدید پا به عرصه بگذارند. باید منتظر بود و دید که گام های بعدی براساس این مانیفست جدید اصلاح طلبان به چه سمتی حرکت خواهند کرد.

مرتضی طلایی ضمن انتقاد از عملکرد سال های اخیر اصلاح طلبان و اعتدالیون در مجلس و دولت در عین فرافکنی از ضعف ها و اشتباهات مختلف، اذعان کرد: اینکه آقای عارف، بخشی از اعضای فراکسیون امید و اصلاح طلبان حساب خود را از دولت جدا کنند ممکن نیست، زیرا اصلاح طلبان از زمان شکل گیری جریان کارگزاران، کمابیش با جریان مرحوم آقای هاشمی نزدیک بودند و هرچه زمان گذشت این قرابت بیشتر شد. وی اضافه کرد: قرابت اصلاح طلبان و جریان اعتدالی و اصولگرایان معتدل شاید از سوی آقای عارف و دیگران برای مردم این طور تفسیر شود که این اتحادها از سر ضرورت و موقعیت های حساس بوده، اما مردم خواهند پرسید که «این موقعیت اضطراری» چه زمانی به پایان خواهد رسید؟

طلایی با تاکید دوباره بر عدم وجود شانس اصلاح طلبان برای موفقیت در پیشبرد این راهبرد سیاسی یادآور شد: در سالهای اخیر و به ویژه پس از انتخابات سال 1388 در تمامی انتخابات ها شاهد قرابت جریان اعتدالی و شخص مرحوم هاشمی رفسنجانی با اصلاح طلبان بوده ایم و با از دست دادن این دستمایه بزرگ سیاسی، این استراتژی شکست خواهد خورد و اصلاح طلبان شانسی که سالها قبل در جدا کردن خود از این جریان داشتند را امروز به واسطه عملکرد خود نخواهند داشت و این مجموعه بیش از پیش یکپارچه است.

این فعال سیاسی نزدیک به محمدباقر قالیباف ضمن انتقاد از برخورد سیاسی اصلاح طلبان با مردم و استفاده از احساسات موجود در جامعه از طریق موج سواری روی برخی مطالبات، عادت این جریان را سواستفاده از بلیت مردم دانست و گفت: در ایران ما با اقشار وسیعی از مردم عادی مواجه هستیم که معتقدند ما در ایران تنها دو جبهه اصولگرایی و اصلاح طلبی را داریم و اکثریت مردم تفاوتی بین عملکرد شاخه های تندرو یا میانه روی اصلاح طلب و اصولگرا قائل نیستند، چنان که برای مردم بین جبهه پایداری و جریان پیروی خط امام و رهبری در درون اردوگاه اصولگرایی تمایز چندانی وجود ندارد. با این حساب مردم درمورد اصلاح طلبان و متحدان دیروز و امروز آنها نیز تمایزگذاری نخواهند کرد.

طلایی در پاسخ به این سوال که مانیفست و جنس شعارهای آینده اصلاح طلبان و جریان محمدرضا عارف احتمالا به چه سمتی می رود، تشریح کرد: در بحث مانیفست احتمالی اصلاح طلبان برای کمپین های انتخاباتی آینده، اینها شعارهایشان عوض خواهد شد. احتمالا دولت را سیبل خواهند کرد و سپس نهادهای غیر انتخابی و منصوب از سوی رهبری از شورای نگهبان تا سپاه را مقصر وضعیت موجود جلوه خواهند داد، اما با وجود اراده اصلاح طلبان برای عرضه یک مانیفست جدید، باز هم راهبرد «تمایل به غرب» در این ها عوض نخواهد شد اما ممکن است آنان با توجه به مشکلات عظیم معیشتی فعلی به سمت شعارهای مربوط به اقتصادی و رفاهی و مطالبات اجتماعی-مدنی بروند.

وی در پایان ضمن هشدار پیرامون اینکه استراتژی اصلاح طلبان ممکن است باعث افزایش بی اعتمادی مردم به کلیت ساختار سیاسی حاکم و نظام شود، گفت: اصلاح طلبان دیگر در بحث سیاست خارجی و داخلی و ادعاهای مربوط به اصلاح سیاسی خود را در معرض آزمایش قرار دادند و  باتوجه به اوضاع فعلی و عملکرد دولت در عرصه سیاست خارجی و انفعال فراکسیون امید درباره بسیاری زمینه ها، بعید است به سراغ طرح دوباره این شعارها در کمپین های انتخاباتی بروند.

عناوین مرتبط

پربحث‌های هفته

 1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

 2. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

 3. انتقاد از مجازات خفیف دختر پورشه سواری که گفت: کشتم که کشتم، دیه‌اش را می‌دهم

 4. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

 5. یک عکس؛‌ یک شرح | آفریدگار کماندار و تیرهایی رو به آینده! ...

 6. شوخی کاربران فضای مجازی با پراید

 7. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

 8. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

 9. قوانین نباید مردم را مجرم کند

 10. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

 11. آقای روحانی! لطفا از این دوگانه ها فراتر بروید

 12. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

 13. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 14. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

 15. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

 16. نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

 17. طلسم منامه باز هم نشکست؛ شکست تلخ ایران مقابل بحرین در اولین آزمون جدی ویلموتس

 18. فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی/ وزارت بهداشت برنامه ندارد ؛ هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

 19. تصویری از نمای ویلای شبنم نعمت‌زاده

 20. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

 21. درگیری فیزیکی رئیس هیئت مدیره مترو با کارمند معترض

 22. پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

 23. نماینده اسبق و مدیر فعلی با حقوق ۸۵ میلیون در یکی از وزارتخانه ها/ به رغم ممنوع الخروج بودن این فرد وی به خارج رفت

 24. تركيه چه مي‌كند؟

 25. پیشنهاد روحانی برای برگزاری رفراندوم/ درخواست حسین فریدون از قوه قضائیه/تحلیل عباس عبدی از آمدنیوز

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

  2. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

  3. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

  4. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

  5. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

  6. آقای روحانی! لطفا از این دوگانه ها فراتر بروید

  7. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

  8. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

  9. پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

  10. نماینده اسبق و مدیر فعلی با حقوق ۸۵ میلیون در یکی از وزارتخانه ها/ به رغم ممنوع الخروج بودن این فرد وی به خارج رفت

  11. پیشنهاد روحانی برای برگزاری رفراندوم/ درخواست حسین فریدون از قوه قضائیه/تحلیل عباس عبدی از آمدنیوز

  12. اموال و دارایی ۲۵۰ هزار مدیر زیر ذره بین قانون/ شفافیت این بار نتیجه می‌دهد؟

  13. ۱۰ نکته درباره نحوه بازداشت روح‌الله زم؛ او که بود و چه می‌کرد؟

  14. وکیل حسین فریدون: موکلم بی‌گناه است/ هر کسی که در دادگاه محکوم می‌شود گناهکار نیست/ دنبال مسائل دیگری هستند

  15. روحانی: امید به زندگی در بین مردم به ۷۶ سال ارتقاء یافته/ شاهد کاهش رشد نرخ تورم و رشد مثبت اقتصاد هستیم

  16. اولین تصاویر از دستگیری و اعترافات روح الله زم

  17. درخواست حسین فریدون پیش از ورود به زندان

  18. چراغ سبز دیوان عدالت به رانت تحصیلی فرزندان اساتید دانشگاه آزاد

  19. ربیعی: مشخص نیست چند درصد فرزندان مسئولان دولتی خارج از کشور هستند

  20. کاش از اهل رسانه مشورت می گرفتید

  21. انتقاد علی مطهری از دادگاه ویژه روحانیت/ جزئیات دستگیری روح‌الله زم/ نقدی به اظهارات تبلیغاتی دیروز رئیس جمهور

  22. وقتی ۱۳۴ دامپزشک با سهمیه پزشک می شوند/ ناطق نوری؛ کاتالیزور وحدت یا افتراق اصولگرایان/ انتقاد تند یک اصلاح طلب از صحبت های روحانی درباره شورای نگهبان

  23. روایت فیگارو از چگونگی بازداشت زم

  24. امیرآبادی فراهانی: محرمانه‌بودن اطلاعات مسئولان مصوبه مجمع تشخیص است

  25. توکلی خطاب به دیوان عدالت اداری: تبعیض به نفع فرزندان اساتید علوم پزشکی را متوقف کنید

  آخرین عناوین