یک روز در نیوکمپ+ عکس

گروه ورزشی الف،   3980502009 ۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

نیوکمپ به مکانی فراتر از یک استادیوم ورزشی تبدیل شده که روزانه پذیرای صدها توریست است تا به جاذبه ای گردشگری در بارسلونا بدل شود.

به گزارش ایسنا، ورزشگاه نیوکمپ که کاتالانها آن را " کمپ نو" می خوانند، استادیوم خانگی تیم فوتبال بارسلونا است؛ استادیومی قدیمی که بین سالهای ۱۹۵۴ تا ۱۹۵۷ ساخته شده و حدود ۶۲ سال قبل افتتاح شده است. نیو کمپ گنجایش ۹۹ هزار و ۳۵۴ تماشاگر را دارد؛ ورزشگاه عظیمی که حالا پس از کلیسای ساگرادا فامیلیا(ساخت این کلیسای عظیم و شگفت آور از ۱۳۷ سال قبل آغاز شده و پیش بینی می شود در سال ۲۰۳۲ به اتمام برسد)، تقریبا به دومین جاذبه گردشگری شهر بارسلون تبدیل شده است.

کلیسای ساگرادا فامیلیا

در تک تک روزهایی که در ورزشگاه نیو کمپ بازی انجام نمی شود، همچنان درآمدزایی ادامه دارد و با مدیریت فوق العاده مسئولان باشگاه بارسلونا، در هر دقیقه پول به اندوخته این باشگاه اضافه می شود.

ورزشگاه نیو کمپ تنها یک استادیوم فوتبال نیست، بلکه در محوطه بیرونی این ورزشگاه موزه باشگاه بارسلونا، فروشگاه اختصاصی محصولات ورزشی این باشگاه و همچنین فروشگاه های مختلفی از جمله رستورانهای متعدد واقع شده اند و درآمدزایی همه جانبه در این ورزشگاه رواج دارد.


در موزه بارسلونا که مبلغ ورودی آن ۳۵ یورو است و هر روز صدها بازدید کننده از کشورهای مختلف جهان دارد، نمادهای متعددی از تاریخچه و افتخارات این باشگاه از جمله در فوتبال و بسکتبال به چشم می‌خورند.

رستورانهای محوطه ورزشگاه


باشگاه بارسلونا ۱۱۹ سال قبل یعنی در تاریخ ۲۹ نوامبر ۱۸۹۹ به عنوان یک تیم فوتبال فعالیت خود را آغاز کرد. هانس مکس گامپر که در کاتالونیا به خوان گامپر معروف است، فردی ورزشکار و بسیار علاقه مند به ورزش بود که در کشور سوئیس متولد شد اما بعدها شهروند اسپانیا شد. او که در سوئیس کاپیتان تیم بازل و موسس باشگاه اف سی زوریخ بود، در سال ۱۸۹۹ برای دیدن عمویش به بارسلونا می رود که به دلیل علاقه به این شهر، در بارسلونا ماندگار می شود.

تصویر خوان گامپر موسس بارسلونا در محل موزه

گامپر پس از اقامت در بارسلونا، در همان سال ۱۸۹۹ در Los Deportes آگهی می زند که در شهر بارسلونا یک تیم فوتبال تشکیل دهد. ۱۱ نفر از این آگهی او برای تشکیل تیم استقبال می کنند و گرد هم می آیند تا اولین تیم فوتبال تاریخ بارسلونا با ۱۲ نفر در سال ۱۸۹۹ تشکیل شود. رنگ آبی و قرمز باشگاه بارسلونا نیز برگرفته از رنگ پیراهن تیم بازل سوئیس است که گامپر روزگاری در آن تیم بازی می کرد.


در موزه بارسلونا بر روی یک دیواره ویژه، عکس بزرگی از خوان گامپر دیده می شود که در ویترین جلوی این دیواره، برخی عکسهای قدیمی از اولین تیم بارسلونا، اولین کارت عضویت این باشگاه و اقلام ورزشی مانند سوت داوری یا لیوان آبخوری فلزی که آن زمان به گامپر هدیه داده شده، به چشم می خورد.


روبروی عکس خوان گامپر، یک تصویر قدیمی دیگر به چشم می خورد که متعلق به جوسپ سونیول است. سونیول یک خبرنگار و وکیل بود که سپس به فردی سیاسی تبدیل شده و در سال ۱۹۳۵ به ریاست باشگاه بارسلونا می رسد. از سال ۱۹۳۶ که جنگ داخلی اسپانیا آغاز می شود، او به دست نیروهای دیکتاتوری ژنرال فرانکو دستگیر می شود و توسط آنها به قتل می رسد.(جنگ داخلی اسپانیا سه سال طول کشید و ژنرال فرانکو از سال ۱۹۳۹ تا زمان مرگش یعنی ۱۹۷۵ بر اسپانیا حکومت کرد.)
به همین خاطر جوسپ سونیول به فردی مقدس در بارسلونا تبدیل می شود و در دهه ۹۰ هم طرفداران او برای گرامیداشت شصتمین سال درگذشتش جسد او را نبش قبر می‌کنند.

تصویری از جوسپ سونیول در موزه


از بخش قدیمی موزه بارسلونا عبور کنیم، بخشهای جذاب‌تر باشگاه به چشم می آیند. در واقع در موزه بارسلونا، یادبودها، جامها و تصاویر دهه به دهه تقسیم بندی شده اند.
در بخش دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی تصاویر و لباس یا کفشهای بازیکنان بزرگی مانند دیگو مارادونا، برند شوستر، هریستو استویچکوف، باکرو و بسیاری از بزرگان این باشگاه به چشم می خورد.

پیراهن دیگو مارادونا

اما جذاب ترین و پرطرفدارترین بخش موزه به لیونل مسی مربوط می شود، جایی که این اسطوره آرژانتینی تمام جوایز نفیسش از جمله ۵ توپ طلا و ۵ کفش طلا که برنده شده است، را در موزه قرار داده است.

تصویر مسی در کنار ۵ توپ طلا

البته در این موزه از اسطوره های قدیمی باشگاه مانند رونالدو، رونالدینیو و ریوالدو چنین جوایزی به چشم نمی خورد چرا که ظاهرا وقتی این بازیکنان از باشگاه جدا می شوند، جوایز شخصی را با خود می برند و احتمالا در آینده نیز این اتفاق برای جوایز مسی هم رخ خواهد داد.


جام های مختلف باشگاه بارسلونا از جمله ۵ جام قهرمانی در لیگ قهرمانان و ۴ جام یوفا کاپ در این موزه در ویترین های جداگانه به چشم می خورند. همچنین باید جامهای قهرمانی بسیار زیاد لیگهای داخلی و مسابقات بین المللی در رشته های فوتبال، بسکتبال و سایر ورزشها را هم به کلکسیونهای موجود در موزه اضافه کرد که گاها در کنار این جامها تلویزیونهایی نصب شده که صحنه هایی از بازیهای آن افتخارات را به نمایش در می آورند.


بر روی دیواره های موزه نیز تصاویر نورانی و زیبایی از تیم فعلی بارسلونا و همچنین قهرمانی های این تیم خصوصا در لیگ قهرمانان اروپا نصب شده اند که توریستها عکسهای متعددی با این تابلوهای بزرگ می گیرند.

در بخش دیگری از راهروهای موزه نیز صفحات چرخان عکس وجود دارد که با هر دور چرخش از این عکسها، تصاویر مربوط به دوران مختلف باشگاه و یا لوگوی بزرگ بارسلونا نقش می بندد که این قسمت هم طرفداران زیادی برای عکس گرفتن دارد.

از بخش جذاب موزه که عبور می کنیم، توسط یک راهروی بزرگ که شبیه تونلی متحرک است، توریستها از ساختمان موزه به سمت ورزشگاه نیوکمپ هدایت می شوند. در این راهرو این امکان برای علاقه مندان مهیا شده تا با پرداخت پول، توسط عینکهای سه بعدی، یک تور واقعیت مجازی را تجربه کنند و خود را در ورزشگاه نیوکمپ و در جو بازی و در میان طرفداران تجسم کنند. همچنین بخشهایی برای گرفتن عکس یادگاری با ماکتهای بازیکنان بزرگ باشگاه وجود دارد که همه اینها نوعی درآمدزایی برای باشگاه است.

کفش و پیراهن هریستو استویچکوف

از این راهرو که عبور می کنیم، بازدید کنندگان مستقیما وارد طبقه دوم ورزشگاه نیوکمپ می شوند که در بدو ورود، حسی فوق العاده از دیدن ورزشگاه و زمین چمن فوق العاده به آنها دست می دهد. در طبقه دوم ورزشگاه، تماشاگران می توانند به راحتی روی سکوها تردد کنند و در بخشهای مختلف عکس یادگاری بگیرند.


در تصاویر تلویزیونی بازیهای بارسلونا، به نظر می رسد که تماشاگران طبقات بالایی به دلیل ارتفاع زیاد، دید چندان خوبی نخواهند داشت اما چون زمین نیو کمپ پیست دوومیدانی ندارد، تماشاگران از طبقات بالایی هم اشراف بسیار خوبی به زمین مسابقه دارند و تماشای زنده فوتبال از روی صندلی های نیو کمپ تجربه ای فراموش نشدنی خواهد بود.


با عبور از راهروهای طبقه دوم که سازه های قدیمی دارند، توریستها به سمت طبقه همکف هدایت می شوند تا به محوطه کناری زمین چمن و نیمکت تیم برسند. البته برای ورود به طبقه اول، صف طویلی از مراجعه کنندگان وجود دارد که تقریبا هر ۲۰ دقیقه یک گروه از تماشاگران به طبقه نخست و کنار زمین چمن هدایت می شوند. در راهروهای منتهی به کنار زمین نیز دیوارها با تصاویر مختلفی از تیم بارسلونا تزئین شده اند.


با ورود به طبقه نخست، چشم انداز زیبای دیگری از ورزشگاه نیو کمپ نقش می بندد تا مراجعه کنندگان به یک موقعیت مناسب دیگر برای عکس گرفتن دست پیدا کنند.

طبقه نخست نیوکمپ


وقتی از ورزشگاه قدیمی نیوکمپ که عظمتی مثال زدنی دارد، خارج می شویم، مراجعه کنندگان به بخش فروشگاه طبقاتی باشگاه هدایت می شوند که در سه طبقه محصولات باشگاه از لباس رسمی باشگاه گرفته تا کفش و کلاه و توپ و تی شرت و کفش و ... به فروش گذاشته شده اند که این محصولات اورجینال قیمت بالایی دارند. برای مثال پیراهن رسمی بارسلونا ۹۵ یورو قیمت دارد و اگر با اسم و شماره لیونل مسی آن را بخواهید قیمتش به ۱۱۰ یورو می رسد.

طبقه دوم از فروشگاه محصولات باشگاه


حتی باشگاه بارسلونا، شکلات و محصولات خوراکی نیز با برند خود بفروش می رساند تا مشخص شود چگونه یک باشگاه معتبر ورزشی می تواند از همه چیز درآمد زایی کند اما لیگ برتر فوتبال ایران همچنان درگیر شماره گذاری صندلی تماشاگران و بلیت فروشی است؛ مشکلی که حدود ۷۰-۸۰ سال قبل در کشورهای اروپایی به موضوعی پیش پا افتاده تبدیل شده اما فوتبال ما همچنان اندر خم یک کوچه است!


در محوطه بیرونی ورزشگاه پارکینگهایی وجود دارد اما بخش اعظم تماشاگران با استفاده از خطوط مترو و اتوبوس خود را به ورزشگاه می رسانند و حمل و نقل عمومی حرف اول را در جابجایی حدود ۱۰۰ هزار تماشاگر می زند. ضمن اینکه دور تا دور ورزشگاه گیتهای ورودی متعدد وجود دارد تا تماشاگران از چند گیت محدود و بصورت توده ای متراکم وارد ورزشگاه نشوند.


ابتدا حرف از این زده شده بود که ورزشگاه نیوکمپ تخریب و استادیوم جدیدی ساخته شود اما بدلیل هزینه های بالا، سران باشگاه از این کار منصرف شده اند و تصمیم به بازسازی ورزشگاه با هزینه ای حدودا ۶۰۰ میلیون یورویی گرفته اند که گفته شده احتمالا تا سال ۲۰۲۲ این بازسازی طول می کشد.

خبرگزاری دانشجویان ایران این گزارش را تقدیم می کند به میلاد حجت اسلامی خبرنگار سابق ایسنا و تسنیم و همچنین حسین جوادی دیگر خبرنگار ورزشی که برای همراهی تیم ملی به اردوی اتریش اعزام شده بودند و برای تماشای بازی ال کلاسیکو و حضور در نیوکمپ سفری به بارسلونا داشتند اما در بازگشت از بارسلونا به اتریش، هواپیمای حامل آنها در کوه های آلپ دچار سانحه شد و جان به جان آفرین تسلیم کردند.

سایر تصاویر از موزه و ورزشگاه بارسلونا:

عکس مسی در کنار ۵ کفش طلا
جامهای قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا

تصاویر روی میز شیشه ای مربوط به دهه ۸۰ میلادی از تاریخچه بارسا
دستکشهای دروازه بان بارسا(سالوادور سادورنی) در سال ۱۹۷۳

سوتی که اولین بازی تاریخ باشگاه بارسلونا با آن داوری شده است
اولین تیم تاریخ بارسلونا در سال ۱۹۰۰
کارت عضویت خوان گامپر موسس باشگاه

ورودی اصلی استادیوم
فروشگاه باشگاه
مجسمه اسطوره مجارستانی بارسلونا
گیتهای ورودی ورزشگاه

 

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 3. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 4. کدام مسئولان برای نجات نجفی به خانه اولیای‌دم رفتند؟

 5. شیخ زکزاکی در فرودگاه نیجریه بازداشت شد

 6. دولت فرصت «وزارت گردشگری» را از دست ندهد

 7. نصرالله: اعلام جنگ علیه ایران، اعلام جنگ علیه تمام محور مقاومت است

 8. چطور کسی تخلفی به بزرگی باستی هیلز را ندید؟  

 9. تصویری معنادار از سردار سلیمانی  

 10. آیا وزارت اطلاعات شکایت از حسن عباسی را پس می‌گیرد؟ / رویکرد احترام از پشت میله‌های زندان

 11. جولای «گرم‌ترین» ماه زمین

 12. مسابقات موتور ریس قهرمانی کشور  

 13. کنگره ملی الماس‌های درخشان  

 14. واکنش آیت‌الله مقتدایی به انتقاد آیت‌الله یزدی از آملی‌لاریجانی

 15. هشدار جانشین فرمانده‌کل سپاه به دشمنان

 16. کاهش ترافیک تهران پس از حذف زوج یا فرد + نمودار

 17. حجتی: برای تامین خوراک طیور هیچ مشکلی نداریم

 18. هجمه علیه وزیر کار به خاطر شفافیت / فشار برخی اعضای ستاد روحانی به شریعتمداری

 19. حل مشکل آلودگی هوا با درخت مصنوعی  

 20. فساد مالی عجیب و غریب سازمان یافته  

 21. حقوق مزدک میرزایی در شبکه اینترنشنال  

 22. جزئیات جدید درباره ثبت‌نام متقاضیان کارت سوخت

 23. «جوانمرد قصاب» کیست؟ + تصویر

 24. ایزی مارکت، اتفاق خوبی که باید تمام فعالان حوزه شبکه از آن با خبر شوند

 25. آخرین خبر از نفتکش گریس

پربحث‌های دیروز

 1. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 2. غلامی: صرفا به خاطر صندلی خالی دکتری، نمی‌توان دانشجوی فاقد صلاحیت علمی پذیرش کرد

 3. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

 4. اعلام جزییات تازه از دلایل بازداشت پوری حسینی

 5. گم شدن یک ایستگاه مترو در پایتخت + جزییات

 6. حسام الدین آشنا: ظریف هنگام حمله چندان هم ظریف نیست

 7. دولت‌ها ؛ آینده فروشی و پیش‌خور کردن منابع نسل های بعد

 8. ترامپ می‌خواهد بزرگترین جزیره جهان را از دانمارک بخرد

 9. کره‌شمالی دو شلیک دیگر به سمت دریا انجام داد

 10. تورم مقابل حذف صفر پول می‌ایستد؟

 11. خرازی: برای گفتن حرف حق آبرو دادیم و بی‌احترامی شنیدیم

 12. اقتدار یعنی برخورد با رانت‌خواران/ مردم درباره نجفی و خانواده میترا استاد، قضاوت نکنند/ عملکرد ظریف در برجام، مثبت بود؟

 13. امحای 8.5 تن تخم مرغ احتکار شده فاسد

 14. اولین تصاویر حزب‌الله از حمله به ناوچه رژیم صهیونیستی در جریان جنگ ۳۳ روزه

 15. والدین مطلقه‌ای که قصد ازدواج مجدد دارند، بخوانند

 16. آمریکا خدمه نفتکش گریس ۱ را تحریم می‌کند

 17. برچسب زنی به بیماران ایدز دیگر کافی است

 18. ۱۳ دانشگاه ایرانی در جمع هزار دانشگاه برتر دنیا

 19. جرمی کوربن رسما خواستار برکناری بوریس جانسون شد

 20. نماینده CNN در ایران درگذشت

 21. به جای مبارزه با مظاهر فساد به سراغ ریشه‌ها برویم

 22. پمپئو ایران را تهدیدی برای لبنان معرفی کرد

 23. حذف چهار صفر در وضعیت اقتصادی فعلی به صلاح نیست

 24. روایت رسانه‌های پاکستان از آزادی گریس ۱ و سرخوردگی آمریکا

 25. چه خبر از ابراهیم حاتمی‌کیا؟

پربحث‌های هفته

 1. فرار ناوچه انگلیسی از دست شناوران سپاه پاسداران  

 2. خانواده «میترا استاد» رضایت دادند/ رهایی «نجفی» از قصاص

 3. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 4. اي كاش ظريف زودتر تحريم مي‌شد!

 5. ماجرای بی‌حجابی در مترو و حواشی آن؛ نظر مردم چیست؟

 6. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 7. پوری حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی سازی بازداشت شد

 8. متهم ردیف اول در توزیع ارزهای بانک مرکزی فرار کرد/ پلیس دستگیر می کند اما بانک مرکزی باعث آزادی اش شد

 9. توضیحات نیروی هوایی ارتش درباره درگیری و تیراندازی مرگبار در بیشه‌کلا

 10. تعرض به یک دختربچه در بیمارستان شیراز

 11. یک سال و نیم در ملایر به دنبال رادیولوژیست گشتیم؛ نبود/ طرح افزایش ظرفیت رشته های پزشکی باید در اولویت قرار بگیرد

 12. چرخش ظریفانه از برجام!...

 13. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 14. برنامه ایران در جنگ با آمریکا؛ غرق کردن ناو هواپیمابر با موشک‌های کوتاه برد فتح مبین

 15. فرصت جدید جلب احترام جهاني برای نیروی دریایی ايران

 16. جزئیاتی از دیدار مهم قالیباف و رهبر انقلاب  

 17. قائم‌مقام شبکه سه: شاملو ضدیت آشکار با دین دارد/ شجریان هم جرأت نمی‌کند به شاملو اعتراض کند

 18. رئیس سازمان حج‌: ادعای برادر شهید رکن‌آبادی دروغ محض است

 19. دولت هند ضرب‌الاجل دو ساعته‌ به شیخ زکزاکی داد

 20. اما و اگرهای تحریم ظریف

 21. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 22. دریاسالار آمریکایی: ایران در جنگ نامتقارن قابلیتی قوی و استثنائی دارد

 23. اتمام حجت نیروی انتظامی با سلبریتی‌های بدحجاب

 24. حضور رژیم صهیونیستی در ائتلاف دریایی علیه ایران بازی با آتش است

 25. طرح افزایش ظرفیت رشته های پزشکی و شکستن انحصار پزشکی

پربحث‌های هفته

 1. دختر فوتبالیست ۱۸ ساله ایرانی لژیونر شد

 2. رئیس کمیته ملی المپیک: حضور زنان در ورزشگاه یک نیاز اجتماعی است/ ورزشگاه فاسد است، کنسرت نه؟

 3. تکرار داستان های کی روش این بار با ویلموتس؟/فدراسیون با زبان بی زبانی کمک خواست!

 4. مدیرعامل پرسپولیس استعفا کرد

 5. قلعه‌نویی: فحش ۱۰۰ هزار نفری تقدیم به حسن‌زاده!

 6. چالش جادوگر برای چهره‌ها!

 7. ماجرای تولید برنامه‌ای شبیه برنامه نود با نام «نودپلاس»

 8. کولاکوویچ: روز بد روسیه باشد بازی را می‌بریم

 9. فهرست دست‌آوردهای ورزش ایران در زمان دولت روحانی

 10. نیمار فوتبال زنان ایران را بشناسید

 11. زشتی های فوتبال در غیاب برنامه نود

 12. عصبانیت ستاره الاهلی از رفتار برانکو

 13. دلیل اختلافات اخیر فدراسیون فوتبال چه بود؟

 14. تاج: امیدوارم چرخ اقتصاد فوتبال بچرخد

 15. خبر خوش باشگاه استقلال درمورد حواشی اخیر

 16. الاهلی با برانکو از لیگ قهرمانان آسیا حذف شد

 17. استعفای انصاری‌فرد دقایقی پس از حکم تاج برای ساکت

 18. زمان قطعی شروع لیگ برتر مشخص شد

 19. ادعای خبرنگار ایتالیایی: استراماچونی آماده جدایی از استقلال

 20. با اسامی جدید تیم‌های لیگ یکی آشنا شوید!/ حذف نام پرسپولیس!

 21. رای کمیته انضباطی برای حضور تماشاگران پرسپولیس و سپاهان  

 22. جلسه سرنوشت ساز فتحی و استراماچونی

 23. پیام ویلموتس برای بازیکنان لیگ برتری

 24. حقوق مزدک میرزایی در شبکه اینترنشنال  

 25. مرحله اول جام حذفی فوتبال قرعه‌کشی شد

آخرین عناوین