نخست‌وزیر جدید انگلیس معروف به «ترامپِ بریتانیا» کیست؟

گروه جهان الف،   3980501185 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

نخست‌وزیر جدید انگلیس امروز از سوی نمایندگان حزب محافظه‌کار انتخاب و جایگزین «ترزا می» شد که نتوانست توافق خروج از اتحادیه اروپا را در پارلمان این کشور به تصویب برساند.

به گزارش فارس، «بوریس جانسون» سیاستمدار انگلیسی امروز (سه‌شنبه) به رهبری حزب محافظه‌کار انتخاب شد و به دلیل اینکه اکثریت کرسی‌های پارلمان بریتانیا در اختیار این حزب است، زمام نخست‌وزیری این کشور را نیز در دست گرفت.

جانسون که در کارنامه خود، سابقه شهرداری لندن و وزارت خارجه انگلیس را دارد، جایگزین «ترزا می» نخست‌وزیر پیشین این کشور شد که در تاریخ هفتم ژوئن (هفدهم خرداد) به دلیل گرفتار شدن در بن‌بست مذاکرات توافق خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا موسوم به «برگزیت»، از سمت خود استعفا کرده بود. 

رقیب او، «جرمی هانت» وزیر کنونی امور خارجه انگلیس بود که به دلیل حمایت‌های تمام‌قد «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا از نخست‌وزیری جانسون، نتوانست رای هم‌حزبی‌های خود را کسب کرده و او را شکست دهد.

اما بوریس جانسون، که به «ترامپِ انگلیس» نیز شهرت دارد، کیست؟

او در تاریخ ۱۹ ژوئن سال ۱۹۶۴ میلادی در محله منهتن در شهر نیویو‌رک (ایالات متحده) به‌دنیا آمد و بدین ترتیب دارای دو تابعیت آمریکایی و بریتانیایی بود. جد پدری او «علی کمال» یک مسلمان ترک‌تبار است. مادر جانسون اما از خاندان یهودیان روسی است که به آمریکا مهاجرت کرده بودند.

جانسون فارغ‌التحصیل رشته متون کلاسیک از دانشگاه آکسفورد است. جانسون سپس دوران شغلی خود را به‌عنوان یک روزنامه‌نگار در سال ۱۹۸۷ برای نشریه «تایمز لندن» آغاز کرد اما حدود یک سال بعد به دلیل نوشتن یک نقل قول ساختگی در گزارش خود، از این نشریه اخراج شد.

وی سپس در روزنامه «تلگراف» مشغول به کار شد و از سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۴ خبرنگار این روزنامه در مقر اتحادیه اروپا واقع در بروکسل بود. او که یکی از منتقدان جدی «ژاک دلور» رئیس وقت کمیسون اروپا بود، از همان ابتدا خود را به عنوان یکی از اعضای مکتب اروپاگریزی مطرح کرد.

 

او سپس در سال ۲۰۰۱ بعد از استعفای نماینده شهر هنلی در پارلمان بریتانیا، خود را به عنوان نامزد جانشینی وی معرفی کرد و توانست رای مردم این شهر کوچک را به‌دست بیاورد. وی که از جمله نمایندگانی بود که به طرح پیوستن انگلیس به ائتلاف نظامی آمریکا علیه عراق رای مثبت داده بود،‌ در سال ۲۰۰۳ به عراق اشغال‌شده رفت. او در تداوم مواضع عجیب و غریب خود، در سال ۲۰۰۶ به‌ناگاه حمله به عراق را «یک اشتباه بزرگ و حادثه‌ای ناگوار» توصیف کرد.

بوریس جانسون سپس در سال ۲۰۰۷ برای انتخابات شهرداری لندن در سال بعد از آن نامزد شد. علی‌رغم اینکه بیشتر اعضای حزب محافظه‌کار نامزدی وی را جدی نگرفته و از «نیک بولز» دیگر نامزد این حزب حمایت کردند، اما نهایتا با کناره‌گیری بولز از رقابت، جانسون توانست ۴۳ درصد آراء مردم این شهر را به دست بیاورد.

با این حال انتخاب شدن جانسون به‌عنوان شهردار لندن، پیروزی بزرگی برای حزب محافظه‌کار محسوب می‌شد که بیش از یک دهه از قدرت در پارلمان به دور بود. گاردین در گزارشی مثبت درباره نحوه عملکرد وی به‌عنوان شهردار در زمان المپیک لندن، نوشت: «او بزرگترین توانایی خود به‌عنوان شهردار را نشان داد؛ توانایی خنداندن مردم و ایجاد خوش خلقی و رفتار خوب».

او دو دوره کلید دروازه‌های شهر لندن را در جیب خود داشت تا اینکه در سال ۲۰۱۶ اعلام کرد که دیگر قصد ندارد برای دوره سوم نامزد شود. این اقدام وی همزمان با نزدیک شدن همه‌پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بود. وی پیش از آن دوباره به پارلمان بازگشت و کرسی خود به عنوان نماینده حزب محافظه‌کار را پس گرفت.

جانسون البته تا کنون کوله‌باری از مواضع و اظهارات جنجال‌آمیز دارد که از سوی رسانه‌های انگلیسی به عناوین مختلف «نژادپرستی، جنسیت‌گرایی، اسلام‌هراسی و یا مخلوطی از هر سه» تعبیر شده است. او در سال ۲۰۰۲ وقتی مشغول انتقاد از سیاست انگلیس در قبال آفریقا بود، مردم این قاره را با صفت «سیاه برزنگی» خطاب کرد.

وی حتی به سیاستمداران آمریکایی نیز رحم نکرده و در سال ۲۰۰۷ درباره «هیلاری کلینتون» که سناتور مجلس سنای این کشور بود، گفت: «او یک پرستار سادیستی است که در دیوانه‌خانه کار می‌کند!». جانسون در سال ۲۰۱۶ نیز «باراک اوباما» رئیس‌جمهور وقت آمریکا را نیز مورد عنایت الفاظ خود قرار داده و مخالفت وی با برگزیت را به دلیل «تنفر اجدادی» اوباما از بریتانیا عنوان کرد.

نخست‌وزیر جدید انگلیس همچنین در سال ۲۰۱۸ طی یادداشتی در روزنامه تلگراف، زنان مسلمانی را که از نقاب و برقع استفاده می‌کنند به «پاکت‌نامه» و «سارقان بانک» توصیف کرد.

جانسون همچنین در انتقاد از سپرده‌‌شدن میزبانی المپیک ۲۰۱۸ به روسیه، «ولادیمیر پوتین»‌ رئیس‌جمهور این کشور را به «آدولف هیتلر» دیکتاتور پیشین آلمان نازی - که میزبان المپیک ۱۹۳۶ برلین بود - تشبیه کرد.

شهرت منفی او به رفتارهای خودسرانه، اظهارات بدون فکر، خودخواهی، مخدوش جلوه دادن واقعیات و موهای عجیب باعث شده رسانه‌های غربی او را به ترامپ انگلیس تشبیه کنند. با این حال او جزو محبوب‌ترین سیاستمداران حزب محافظه‌کار محسوب می‌شود.

 

جانسون و هانت

بعد از اینکه خانم می در سال ۲۰۱۶ به‌عنوان نخست‌وزیر انگلیس انتخاب شد، جانسون را برای تصدی وزارت خارجه کابینه خود معرفی کرد. وی در حالی که ریاست دستگاه دیپلماسی انگلیس را برعهده داشت، از جنگ تحمیلی و ظالمانه ائتلاف سعودی علیه یمن حمایت کرده و مانع قطع صادرات تسلیحاتی لندن به ریاض شد. جانسون مدعی بود که هیچ موردی از نقض حقوق بشر در عملیات‌های ائتلاف وجود ندارد.

جانسون همچنین در نوامبر ۲۰۱۶ طی جلسه استماع کمیته منتخب امور خارجی در پارلمان بریتانیا گاف عجیبی درباره «نازنین زاغری» جاسوس دوتابعیتی بازداشتی در ایران داد و گفت که او مشغول آموزش خبرنگاری به تعدادی از شهروندان ایرانی بود. این در حالی است که زاغری در دفاعیات خود ضمن تکذیب آموزش خبرنگاری، مدعی شده بود که فقط برای ملاقات با والدین خود به ایران آمده است.

وی در سال ۲۰۱۸ علی‌رغم خروج یکجانبه آمریکا از برجام، حمایت خود را از توافق هسته‌ای ایران اعلام کرد و مدعی شد این توافق می‌تواند مردم ایران را به عواید اقتصادی برساند.

جانسون اما چند روز پیش در چرخش ۱۸۰ درجه‌ای نسبت به اظهارات پیشین خود درباره ایران، طی مصاحبه با روزنامه «جوییش نیوز» خود را «عاشق» رژیم اسرائیل و یک «صهیونیست پرشور» خوانده و گفت که حاضر است تحریم‌های ایران را افزایش دهد. 

برخی نکات کوتاه درباره جانسون:

 1.  او ابتدا یک خبرنگار بود که بعد از انتقادات هجوآمیز از ۲۸ عضوی بودن اتحادیه اروپا، توانست شهرتی برای خود دست‌وپا کرده و به یک سیاستمدار تبدیل شود.
 2.  او از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۸ نماینده شهرستان «هِنلی» در پارلمان بریتانیا بود و اکنون نیز نماینده شهر «اوکسبریج و ساوث روزلیپ» است.
 3.  در زمان المپیک ۲۰۱۲ در لندن، نوعی سیستم دوچرخه شهری تحت نام «بوریس بایکس» معرفی کرد.
 4.  علی‌رغم انتقادات گاه‌و‌بیگاهی که از ترامپ دارد اما رئیس‌جمهور آمریکا به حمایت از او و موضعش در خروج از اتحادیه اروپا ادامه می‌دهد.
 5.  جانسون وعده داده مالیات بر افراد پردرآمد را کاهش داده و خواستار افزایش شغل‌های حامی محیط‌زیست است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۱۶۴۳۳۲۱:۰۷:۲۷ ۱۳۹۸/۵/۱
ترامپ انگليس وترامپ امريكا با هم شوند به ضرر ايران است

پربحث‌های اخیر

 1. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 2. اشتباهات را بپذیرید؛ راه برای اصلاح باز است

 3. سخنگوی دولت: گفته بودم اغتشاشات بیش از دو روز دوام نخواهد داشت

 4. تذکر ۱۱ نماینده به وزیر کشوربرای قطع اینترنت

 5. روحانی: مردم نخواهند گذاشت آب به آسیاب دشمن ریخته شود/ یک جمع کوچک ضد منافع ملی اقدام کردند

 6. امکانات ویژه اغتشاشگران برای ایجاد ناامنی در کشور

 7. در آینده نزدیک اینترنت وصل می‌شود

 8. زندگی خاص به سبک ولیعهد دبی

 9. سلیمی‌نمین: احزاب و تشکل‌های موجود باید منعکس‌کننده نظرات واقعی جامعه باشند/ مردم باید به راحتی مطالبه خود را بیان کنند

 10. همتی: افزایش قیمت بنزین در یک سال ۴ درصد در تورم تاثیر دارد/ بازار ارز کنترل شده

 11. آذری‌جهرمی: اینترنت به‌زودی وصل می‌شود

 12. افزایش قیمت پراید در بازار

 13. وزیر راه: سهمیه‌بندی بنزین تاثیری بر افزایش کرایه‌ها ندارد

 14. این شازده، فرمانده اغتشاشات کشور است + عکس

 15. آیت‌الله جنتی: اگر افزایش قیمت بنزین فشار جدیدی وارد کند، صحیح نیست/ حساب معترضان از اشرار جداست

 16. نگرانی فعالان سعودی از سرنوشت قربانیان "تبانی" توییتر با دولت عربستان 

پربحث‌های دیروز

 1. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 2. سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

 3. لارگانی: حمایت رهبر انقلاب از اصلاح قیمت بنزین لطفی بود که در حق دولت صورت گرفت/ لاریجانی توپ را به زمین کمیسیون اقتصادی نیندازد

 4. احمد توکلی: اگر اعتراض سازنده ممکن نباشد، مردم به سمت اعتراض مخرب کشیده می‌شوند

 5. راهپیمایی مردم زنجان علیه اغتشاشگران

 6. راهپیمایی مردم تبریز علیه اغتشاشگران

 7. کارشناس بی‌‌بی‌‌سی: اعتراضات، سازمان‌دهی شده و فرمانده میدانی دارد

 8. توکلی: راه اعتراض مسالمت‌آمیز را باز کنید/ اگر مقدمات موردنظر رئیسی درباره طرح بنزین اجرا می‌شد شاهد حوادث اخیر نبودیم/ افروغ: اتفاقات دولت هاشمی در حال تکرار است

 9. فرصت ۶۰ هزار میلیاردی صادرات بنزین

 10. بازرسی رهبر کره شمالی از کشورش

 11. روایتی از اغتشاشات: با قمه مجبورمان کردند ماشین را خاموش و ترافیک بسازیم

 12. اولین مرحله واریز سبد حمایتی معیشت خانوار واریز شد

 13. یک کلاغ ، چهل کلاغ فساد در وزارت بهداشت

 14. ناو هواپیمابر «آبراهام لینکلن» از تنگه هرمز عبور کرد

 15. یک مدل آمریکایی از رابطه ویژه اش با جانسون خبر داد/عکس

 16. نقوی‌حسینی: ما مردم را رها کرده‌ایم/ لاریجانی: نظارت بر قیمت‌ کالاها در سطح سران قوا پیگیری می‌شود

 17. «سام» و «جی پلاس» جایگزین سامسونگ و ال‌جی می‌شوند

 18. اسماعیلی: کسانی که برای شبکه‌های خارجی فیلم می‌گرفتند دستگیر شدند/ آخرین خبر از پرونده زم، حسن رعیت و دانیال‌زاده

 19. نیسان آشوبگران بیگانه در تهران متوقف شد

 20. آرامش پس از ۳ روز شرارت/ تحرکات نافرجام در چهار استان

 21. لیلاز: دولت ۲ سال برای بنزین مشغول رایزنی بود/ نباید تصور کنیم که این دعواها صرفا بر سر بنزین است

 22. فرض کنید رهبری نیامده بود!

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

 3. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 4. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 5. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 6. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 7. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 8. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 9. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 10. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 11. جشن تولد ۷۱ سالگی روحانی در بالای ابرها

 12. عراق ۲ - ایران ۱ / شاگردان ویلموتس زور بردن نداشتند

 13. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

 14. سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

 15. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 16. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 17. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 18. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 19. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 20. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 21. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 22. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 23. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 24. وزیر صمت: هیچ افزایش قیمتی در کالاها نداریم/ با گران‌فروشان مماشات نمی‌کنیم

 25. تصاویری از اعتراضات به گرانی قیمت بنزین

پربحث‌های هفته

 1. روزنامه چینی: ناآرامی های بولیوی، نتیجه دخالت مستقیم آمریکا

 2. چرا از پیشرفت‌های پزشكي‌مان پول در نمی‌آوریم؟/ وزیر اسبق بهداشت: شبکه های برون مرزی روایتگر پیشرفت‌ پزشکی ایران باشند

 3. گالوپ: ترامپ بی شخصیت ترین نامزد انتخابات آمریکا

 4. اسراییل، نگران ظهور حزب الله دوم در منطقه

 5. دیلی اکسپرس: اشتباهات ترامپ چگونه خاورمیانه را به ایران و روسیه واگذار کرد

 6. ناو هواپیمابر «آبراهام لینکلن» از تنگه هرمز عبور کرد

 7. مورالس: آماده بازگشت به کشور هستم/ همچنان رئیس‌جمهوری بولیوی هستم

 8. یک مدل آمریکایی از رابطه ویژه اش با جانسون خبر داد/عکس

 9. آمریکا از آشوبگران در ایران خواست از خرابکاری‌هایشان فیلم بفرستند

 10. گزارش روزنامه چینی از نادیده گرفتن تحریم های آمریکا در خرید گاز مایع از ایران

 11. تشدید اعتراضات به انتخاب «آنز» بعنوان رئیس‌جمهور موقت بولیوی؛ یک نفر کشته شد

 12. یک میلیون نفر در مریخ چه می‌خورند؟

 13. نگرانی فعالان سعودی از سرنوشت قربانیان "تبانی" توییتر با دولت عربستان 

 14. اظهارات مداخله‌جویانه اروپایی‌ها در امور داخلی ایران

 15. یک صهیونیست بر اثر اصابت موشک مقاومت کشته شد

آخرین عناوین